Feeëriek lichtfeest in Belgische hoofdstad Denemarken is een gastvrij land Met oefeningen is meer bereikt dan commandant had gehoopt Dank zij reserves, sluit de Provinciale begroting DEBITTERHAD PECH Kamer besprak tramverbinding Alkmaar-Bergen BRUSSEL OVERTREFT PARIJS Duizenden vreemdelingen na or toverachtig sprookjesoord Rusland versterkt zijn marine Rumoer rond een aanbesteding Met goed-georganiseerde welvarende landbouw Nieuwe sterke druk op de V.N.-troepen De Karei Doorman" weer te Rotterdam tf Een tevreden commandant Subsidie Ned. Opera: weggegooid geld? Keuring van maten en gewichten Marktoverzicht Marktberichten WOENSDAG 20 DECEMBER 1950 PAGINA 5 (Van onze verslaggever) gURGEMEESTER Van de Meulebroeck van Brussel, die al aardig op weg is dezelfde populariteit te verwerven als zijn vermaarde voorganger Max, heeft de feeërieke verlichting, welke tot daags na Nieuwjaar de Belgische hoofdstad omtovert tot een sprookjesoord, „ingewijd". Binnenskamers is dat geschied zoals het een inwijding past, met champagne en behoorlijke hoeveelheden bier, de nationale drank bij uitnemendheid. De buitenwereld merkte daarvan niet veel, maar des te meer kon zij het hart ophalen aan het toverachtige schouwspel van een verlicht Brussel, zó indrukwekkend, dat Parijs, de lichtstad, er niet aan reiken kan. Een zee van electrisch licht, in de bontste kleuren, die echter versmelten tot een fleurig har monisch geheel, strekt zich dwars door de hoofdstad uit van de Ga re du Nord via de vermaarde Rue Neuve en de Boulevard Adolphe Max naar de Place de Brouckère en de Boulevard Anspach tot aan de Beurs. Schitterende bogen overspannen de brede boulevards de grote gebouwen zijn tot aan de nok ge-illumineerd en tal van fantastische fonteinen doen glan zende stralen van gekleurd water neerdalen. Alle kleuren van de regenboog zijn tienduizendvou- dig vertegenwoordigd, Brussel baadt eenvoudig in een verblin dend meer, dat door de honder den neonreclames van de bios cooppaleizen, hotels en waren huizen een fascinerende indruk maakt. „Féerie de Bruxelles 1950" heet dit forst, dat twee jaar ge leden op bescheiden schaal voor het eerst werd gehouden. 3 Km lanen en pleinen verlicht Aanvankelijk waren het alleen de winkeliers der Rue Neuve, de luxueuze winkelstraat vlak bij Noordstatie, die aan het licht feest meededen. Het vorig jaar werden ook de Boulevard Adol phe Max en de Place de Brouckè- er overspannen met lichtguir- landes, lampjeskronen en enorme slingers en dit jaar zijn niet min der dan 3 km straten en pleinen omgetoverd tot een oord, waar van zelfs de schoonste sprookjes met durven spreken. Nee, Parijs, waar men nog al tijd op „lichtrantsoen leeft", kan aan deze pracht en praal niet meer tippen. De Parijzenaars ko- LONDEN, 20 Dec. (Reuter). Volgens de jongste editie van de in Engeland verschijnende publi catie „Jane,s Fighting Ships" con centreert de Sovjet-Unie zich op de uitbreiding van haar vloot, die reeds veel groter is dan de normale behoeften voor de defensie. In dit gezaghebbende hand boek, waarin een overzicht ge geven wordt van de sterkte van de marine van alle landen ter wereld, staat vermeld, dat een Russisch slagschip van 35.800 ton in Juni van het vorig iaar in dienst gesteld werd. Een zus terschip werd in Maart j.l. 'te water gelaten en een derde, iets groter schip, zou in aanbouw zijn. Geschat wordt, dat Rusland zestien zware kruisers en hon derd torpedojagers en torpedo- boten heeft of weldra zal heb ben. Het aantal Russische duikboten wordt geraamd op 350 tot 370 gereed zijnde en 120 in aanbouw zijnde. Er zou naar gestreefd \yorden om voor December 1951 1000 duikboten in dienst te heb ben. Onbetrouwbare makelaar ALKMAAR. In Alkmaar is proces-verbaal opgemaakt tegen een makelaar wegens overtre ding van het Huurprijzen-besluit 1940. De man had ,een bedrag van 500.aan sleutelgeld be dongen. „OPZETJE" ZWART OP WIT PURMEREND Boze tongen beweren dat het bij openbare aanbestedingen van bouwwerken wel eens eigenaardig toe gaat. Er worden dan wel eens „opzet jes" gemaakt. De oorsprong hier van is dat men aannemers die veel werk voor zo'n aanbeste ding maken voor het voor hen verrichte werk schadeloos wor den gesteld. Men zou zo zeggen dat is op zich zelf niet onbillijk, ook al erkent men hierbij dat er in die opzetjes altijd eeri gevaar schuilt voor te grote vrijmoedig heid in dat opzicht. Er is ook hef gevaar dat er aannemers zijn die er op gaan lopen. Die de aan bestedingen „afreizen"om er „wat van mee te pikken".Dat er veelal van die opzetjes worden gemaakt is een publiek geheim. Maar de betrokkenen weten dat altijd nog onder de dekmantel te houden. In Purmerend had dezer dagen een publieke aanbesteding plaats, waar het met de organi satie van de opzet scheef liep. Ér was n.l. een aannemer die in de enveloppe welke bestemd was voor het inschrijvingsbiljet een kladje insloot waarop de hele or ganisatie van de opzet was uit gerekend. Dat besteders en in schrijvers zich bij het openen van deze enveloppe „een aapje schrokken" laat zich begrijpen. Dat de betrokken aannemers, wier namen „zwart op wit" nu in handen zijn ook van de Overheid, in een moeilijk parket zjjn komen te verkeren, laat zich eveneens begrijpen. Allerwege en voornamelijk in de bouwwereld is men benieuwd hoe deze kwestie verder zal ver lopen. Van deskundige zijde ver namen wij dat de Departementen van Wederopbouw en Waterstaat op het standpunt staan dat aan nemers die aan opzetjes meedoen voor minstens zeven jaar worden uitgesloten van deelname aan aanbestedingen aan door het Rijk gesubsidieerde werken. En dat is tegenwoordig 80% van alle wer ken. men met volle autobussen naar de Belgische hoofdstad om zich met eigen ogen te overtuigen 'n Zee van electrisch licht, zo viert Brussel zijn „Feërie 1950" kracht, waarmee Brus- van de sel de eigenlijke lichtstad becon curreert. Heel België schijnt deze ver lichting te willen bewonderen en meer dan ooit tevoren draagt Brussel nu het karakter van een Metropole, waar feestavonden, bals en luisterrijke voorstellin gen van toneel en opera het fes tijn nog vervolmaken. Hondje mocht vóór De „inwijding" der verlichting door burgemeester v. d. Meulen- broeck was een karakteristiek Brussels feest. De voor deze gele genheid blinkender dan ooit op gepoetste stadsauto met de beste kussens werd voorgereden en sa men met de heer Hirsch, de initia tiefnemer van het feest, maak te hij een tocht van de Grote Markt naar de Anspachlaan en de Maxlaan en terug naar het stadhuis. Daar mocht het hondje van de burgemeester het eerst uit de auto en de autoriteiten kwamen het gezelschap vóór het in licht badende gemeentehuis verwelkomen. Ook de Koninklij ke Prins zal in een verlichte auto door de stad rijden om de verlichting te bewonderen. Uit Engeland, Luxemburg, Zwitser land en Nederland verwacht men de komende weken een even tal rijk bezoek als uit België zelf en Frankrijk. Dat bij dit alles de commercië le kant niet verwaarloosd wordt, spreekt, voor wie de Brusselaar kent, vanzelf. De zaken zullen van het toerisme volop kunnen profiteren en per saldo is het daar ook maar om begonnen! Bij dit alles is er slechts één vraag, welke wij de lichtfeestvie- rende Brusselaar willen stellen: zal in deze overweldigende kleu renzee óók nog ruimte zijn voor de viering van het feest van het Grote Licht, Christus' Geboorte op 25 December? In de bonte la wine van lampjes, bals en feest diners zal, vrezen we, het Kerst feest van zijn intimiteit en Chris telijke sfeer heel wat verliezen. Hoewel Denemarken totaal geen natuurlijke rijkdom heeft in de vorm van steenkool of mineralen, kan het toeh aanspraak maken op een aanzienlijke welvaart, dank zij de goed georga niseerde intensief beoefende landbouw en de veel geringere bevolkingsdichtheid dan Nederland. Denemarken beslaat met inbe grip van het water een opper vlakte van 4200 km2 (Nederland 3300 km2)l en heeft slechts een bevolking van nauwelijks 4 millioen zielen (Nederl. ruim 10 millioen). Ruim 75% van deze oppervlakte is als cultuurgrond in gebruik en wel hoofdzakelijk als bouwland. De zeer omvang rijke veehouderij bloeit vrijwel uitsluitend bij de gratie van kunstweiden en het verbouwen van hakvruchten. Het landschap doet heel sterk denken aan Zuid Limburg. De kust bestaat hoofd zakelijk uit rotsen die uit de on diepe zee oprijzen. De grote en kleine Belt cn de Sont zijn nl. vrijwel nergens dieper dan 50 m. Het klimaat komt sterk met het Nederlandse overeen, alleen is de regenval nog wat overvloedi ger. Strenge winters en hete zo mers komen dus nagenoeg niet voor en de normale regenval be draagt ruim 800 mm p.j. bij, schrik niet, 200 regendagen. Het restant bestaat uit 90 vorstdagen en 65 dagen zonneschijn per jaar. De afwisseling der' landbouw- seizoenen heeft ook veel overeen stemming met die in Nederland, De bevolking is zeer democra tisch, vrijheidslievend en gast vrij, en steekt in dit opzicht zeer gunstig af Jpij de zichzelf voorna nier achtende Zweden. Samenwerking Over het geheel is de Deen zeer tot samenwerking geneigd. Dit bewijzen de vele coöperatieve in stellingen als zuivelfabrieken, banken, export slachterijen, sla gers en groentenwinkels etc. Maar nog treffender is het voor beeld dat de boeren zelf geven In Denemarken kent men niet zoals hier polders met bijna uit sluitend grote bedrijven en dan weer gebieden waar uitsluitend kleinere hedrijviln zijn gevestigd. Men vindt kléin en groot bedrijf kris kras door elkaar. De kleine bedrijven zijn echter door de drastische inkrimping van de pluimvee en varkensstapel op het ogenblik haast niet rendabel meer. Daarom poogt men overal deze kleine bedrijven te vergro ten, door stukken land van de groteren te pachten; een streven dat zowel door de grootgrondbe zitters als door de grotere boeren blijmoedig wordt geaccepteerd. De Denen kenden sedert 1850 het kunstmest gebruik dat wel dra een zeer grote vlucht nam. Maar thans heeft de stalmest weer een groot deel van dit ter rein teruggewonnen. Zonder Cleveringa-actie). De Deense boer hecht grote waarde aan de stalmest en heeft daarom ook grote zorg aan het vergaren en bewaren daarvan. 92% van alle bedrijven heeft een betonnen gierkelder en dito metplaat. Maar op de binnenplaatsen van de boerderüen, welke een grote overeenkomst vertonen met de Limburgse alleen is de inrich ting der stallen doelmatiger treft men vrijwel nooit een mest hoop aan. Hoogstens enkele groenvoeder silo's van het reuk loze „hardeland" type. Veestapel haast TBC-vrij Sedert jaar en dag kent men ginds een intensieve TBC bestrij ding. Dit heeft tot gevolg gehad, dat ruim 90% van alle bedrijven geheel TBC-vrij is. Men heeft het zelfs zo ver doorgevoerd, dat de melk van nog besmette stallen in de fabrieken geheel afzonder lijk wordt verwerkt. 50% van het akkerland wordt gebruikt voor graanbouw (veevoeder) vol gens een strikt gevolgd teeltplan van 8 tot 10 jaar volgens het wis- selbouw-systeem, waarbij het land 3 of 4 jaar- kunstwéide is. Op vrijwel alle bedrijven heeft men een omvangrijk machine park, omdat Denemarken oor spronkelijk geheel bebouwd werd, en pas in de crisisjaren ge deeltelijk op het veehouderij bedrijf werd overgeschakeld. Melkmachines, die veel goedko per zijn als ten onzent, treft men veelvuldig aan. Op een bedrijf van 4 HA heeft men al een zaai- machine, en op 8 HA een zelfbin- der en dorsmachine. Combine's zijn er daarentegen in het gehele land hoogstens 25. Dat men zo veel machines heeft spruit ten dele ook voort uit de omstandig heid dat de lonen met ongeveer 120% zijn gestegen en de prijzen van de machines met hoogstens 80%. Een arbeider in een export slachterij verdient b.v. ruim f 85 p. wk. In dergelijke bedrijven worden de varkens levend aan de achterpoten opgehangen aan een lopende band, en na gekeeld te zijn aan diezelfde lopende band geslacht. De landbouwscholen worden vrijwel zonder uitzondering door de organisaties bekostigd en ont vangen hoogstens subsidie van de staat. De leerlingen d'ie ge middeld een jaar of 4 ouder zijn dan bij ons, ontvangen er 5 maanden theorie en 7 maanden practjjklessen aan het bij elke schooi behorende uitgestrekte proefbedrijf. De varkensfokkers maken dikwijls gebruik van kunstmoeders voor het op tem peratuur houden van de biggen. De biggetjes verblijven n.l. in een apart hokje naast dat van het moederdier onder een kunstmoe der zoals wij voor kuikens ge bruiken en verlaten dit alleen om bij de zeug te gaan drinken. De Deense volkshogescholen zijn talrijk en groot. Velschillen de hebben er een capaciteit van 240 gasten en met zelden komen hier mensen van 35 a 40 nationa liteiten bijeen. Het bovenstaande ontlenen wij aan de interessante lezing die de heer P.J. Beers hield voor de le den van de Bond van Oudleerlin gen van de landbouwscholen te Alkmaar en Schagen, welke in hotel Igesz bijeen waren. SEOEL. 20 Dec. (Reuter). Op de strijdkrachten der Ver enigde Naties ten Noorden van Tsjoentsjon aan de 38ste breedte- fraad zou over een front van 0 km sterke druk worden ge oefend door communistische af delingen aldus wordt gemeld. Volgens een woordvoerder van het achtste leger zijn de tweede, vijfde en achtste divisie bij po gingen om de stellingen aan de breedtegraad te verbeteren op matige tot zware tegenstand van Noord-Koreaanse troepen ge stuit. Dit is het eerste grote treffen aan het front van het achtste leger sinds drie weken. De luchtmacht der verbonde nen heeft haar aanvallen op Chi nese en Noord-Koreaanse troe pen voortgezet. Superforten heb ben de aanvoerplaatsen Paktsjon en Tsjongdjoe gebombardeerd. KIP MET ZEVEN KUIKENS STEENWIJKERWOLD. De zoon van de heer Jonkers te Steenakkers hoorde in de met een dikke laag sneeuw bedekte hooiberg kuikenge- piep. Bij onderzoek ontdekte hij een der jonge kippen .met zeven kuikens. Spoedig waren de diertjes overge bracht naar een warm plaatsje in de schuur, waar de jonge moeder thans met haar kroost rondstapt. P.T.T.-AMBTENAAR PLEEGDE VERDUISTERING De Amsterdamse rechtbank ver oordeelde de 55-jarige vroegere P.T.T.-ambtenaar J. A. van de P. tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Van de P. had gedurende de afge lopen drie jaar ruim f 18.000. aan frankeerkosten, die door par ticulieren voor frankering bij abonnement aan zijn loket wer den voldaan, in eigen zak gesto ken. Voorts had hij f 1500.aan giften aangenomen van een Am sterdamse uitgever, voor wie hii valse kwitanties uitschreef. De f 18.000.werd bii een huiszoe king in een geldkistje aangetrof fen. Van de P. was 28 jaar bij de P.T.T. in dienst geweest. VATICAANSE KRINGEN ONTKENNEN REUTER- BERICHT Naar de Romeinse Nieuwsdienst van het K.N.P. meldt, wordt het Reuterbericht volgens hetwelk Z. H. de Paus aan alle bisschoppen bevel zou hebben gegeven om in verband met de internationale toestand op hun post te blijven, in Vaticaanse kringen ten stellig ste ontkend. DE WONDERDOKTER EN DE CHOLERA In de Indiase provincie Bihar is bjj het dorp Rantalai een cho- lera-epidemie uitgebroken, die reeds een zevenhonderdtal doden heeft geëist. De oorzaak van deze epidemie is het toestromen van choleralijders uit alle streken van India naar de woning van een jonge herder in genoemd dorp, van wie de roep uitgaat dat hfj de beschikking heeft over een wondergeneesm'-' te-en alle ziekten. Hr, Ms. vliegkampschip „Karei Doorman" is gistermorgen, na een reis van circa zes weken, in Rotterdam teruggekeerd. Zoals bekend, heeft de „Karei Doorman" met een smaldeel oefenin gen ki de Middellandse Zee gehouden. De commandant van het schip, de kapitein ter zee C. W. Slot, zeide na aankomst in de Maasstad aan de journalisten, dat het doel van deze reis was bereikt. Dit doel, aldus de commandant, was de vliegers te oefenen in de Amerikaanse wijze van deklandingen. De vliegers, die in de Ameri kaanse wijze van deklanden zijn geoefend, zullen, zo ging de com mandant verder, enige tijd bij de Engelse Marine worden gedeta cheerd. Vrijdag a.s. zal het schip naar Wilton-Feijenoord te Schie dam gaan. Dan krijgen de opva renden v^jlof en de „Karei Door man" wordt voor een tijdje stil gelegd. Wat er dan met net schip zal gebeuren, wist de comman dant niet te vertellen. In de Mid dellandse Zee zijn ook oefenin gen tegen duikbootaanvallen gehouden door de kanonniers en met alle oefeningen is meer bereikt, aldus de commandant, dan hij gehoopt had. „De reis heeft zijn rendement opgeleverd en ik ben zeer tevreden". „De Bitter" .die als volgschip van de „Karei Doorman" optrad heeft moeilijkheden aan de Die selmotor gehad. doordat het schip sneller moest varen dan het kon. MR. v. HEUVEN GOEDHART OVER DE VER. NATIES De leider van de Nederlandse delegatie bij de V.N., mr. van Heuven Goedhart, heeft in een radio-interview met de vereniging van correspondenten bij de V.N. verklaard, dat de algemene ver gadering een stap vooruit gedaan had in het organiseren van de collectieve veiligheid tegen agres sie. Het hoofd van de Nederlandse delegatie was van mening, dat de positie van Nederland sedert de oplossing van de Indonesische kwestie zeer veel beter geworden was. Toen dan ook Prins Bernhard aan boord van het vliegkamp schip was om de oefeningen bij te wonen, heeft een Engelse jager de taak van „De Bitter" overge nomen. Behalve Malta, heeft het schip ook een onofficiëel bezoek aan Valencia gebracht en ca. 10.000 inwoners van de stad heb ben een kijkje aan boord geno men, evenals de leden van de Nederlandse kolonie, die dit be zoek zeer op prijs stelden, aldus vervolgde de commandant. De belangstelling voor het schip was in die plaats nog groter dan op Aruba, zo merkte spr. op. „De Bitter" heeft nog een reis naar Syracuse gemaakt en bij het graf van kapitein-luitenant ter Zee J. J Sterkenburg die in de oorlog aan boord van de „Soem- ba" in de Middellandse Zee is ge sneuveld, werd een herdenkings plechtigheid gehouden. In totaal zijn er ongeveer 230 deklandingen gemaakt. Het aan tal beschadigde vliegtuigen is zeer gering en ook zijn er daarbij geen persoonlijke ongevallen ge beurd. Deze reis is meegemaakt door de kunstschilder Flip Hamers uit Kortenhoef. Daar meer schilders op uitnodiging van de Marine tochten gemaakt hebben, ligt het in de bedoeling in het voorjaar te Amsterdam een expositie van hun op deze reizen gemaakte doeken te houden. HALVE SLUITBOMEN TE HEILOO Op Vrijdag 29 December zullen op de op afstand bediende over weg aan de Zevenhuizerlaan te Heiloo een nieuw type overweg bomen in dienst worden gesteld. Het betreft hier zogenaamde Amerikaanse halve sluitbomen, voorzien van lichten die bij na dering van een trein rode seinen zullen geven. In gesloten toe stand beslaan de bomen alleen de rechterweghelften, zodat weg gebruikers niet tussen de bomen opgesloten kunnen worden. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de be groting van „Verkeer en Water staat" is gisteren in de Tweede Kamer ook de tramverbinding AlkmaarBergen ter sprake ge komen. Ir. Posthumus (PvdA) begreep dat de inwoners van Bergen aan het behoud van de verbinding hechten, vooral met het oog op de zomermaanden. Anderzijds was het echter zo, dat naast de niet-rendabele lijn ook nog een busverbinding be stond. Ir. Posthumus wilde gaar ne weten of minister Spitzen zijn standpunt in deze al had bepaaid. In elk geval zou het huidige ka rakter van de Eeuwige Laan ge handhaafd dienen te blijven. In zijn antwoord deelde de mi nister mede, dat hij over ge noemde verbinding nog geen na wees hij op een rapport van een Rotterdams instituut, dat wat de Eeuwige Laan betreft tot een an dere conclusie kwam dan ir. Pos thumus. Deze laatste opmerking lokte een vurig betoog van de heer Schiithuis (PvdA) uit. Hij noem de de Eeuwige Laan een kost baar stuk natuurschoon en het zou eenvoudig een schandaal zijn, wanneer, dit verloren ging. Nodig was het zeker niet. Men wilde deze prachtige weg opofferen aan de eis om op een traject van 10 km enkele autobussen meer te laten rijden Minister Spitzen kon de heer Schiithuis geruststellen. Hij had slechts de bedoeling gehad naar de mening van het desbetreffende rapport te verwijzen. Zijnerzijds zou hij gaarne alles doen om het huidige karakter van de Eeuwige Laan te behouden en hij had eoe- de hoop, dat de gemeente Ber- dere mededelingen kon doen. Wel gen er ook zo over dacht. (Van onze redacteur) HAARLEM Prov. Staten van Noord-Holland kwamen gister en vandaag bijeen ter behande ling van de Provinciale begroting. De algemene beschouwingen wer den geonend door de heer Gort zak van de C.P.N.. die 35 minu ten nodig had. om een commu nistisch verhaal voor te lezen. Wat hij zêi, was 't gebruikelij ke cliché van alle communistische redevoeringen, waarin de demo cratische partijen machtsmisbruik wordt verweten en de commu nisten als de ware vredes-apos- telen worci n voorgesteld. Op zijn uitstapje naar de internationale sferen wilde de heer Groen, frac tie-voorzitter van de K.V.P. hem niet volgen; hij herinnerde eraan, dat de KVP zich altijd tegen op name van een communist in het college van Ged. Staten had ver zet en hij verheugde zich erover dat aan de prot. chr. fracties rechtsherstel was gedaan bij de samenstelling van het huidige college, waarin hij namens zijn fractie gaarne het vertrouwen uitsprak. Dankbaar was spr. dat G.S. bij hun subsidiepolitiek rekening houden met de verschillende groepen der bevolking en hij be toogde voorts, dat naar zijn me ning het tegenwoordige presen tiegeld voor vele Statenleden on voldoende is om hun onkosten te dekken. Van spr.'s fractie kan echter geen initiatiefvoorstel in deze verwacht worden. Spr. be pleitte niet alleen in het belang van de argrarische, doch ook in dat van de gehele bevolking het ontzien van cultuurgronden en noemde voorts de volkshuives ting een volks- èn gezinsbelang van de eerste orde; hij vindt echter dat Noord-Holland bij de verdeling van het bouwvolume krap is toebedeeld Hij vraagt of het juist is, dat het bouwvolume voor de drie eerstvolgende jaren al is vast gesteld. De nrognose t.a.v. de bevol kingsaanwas on het olatteland zoals de Planologische Dienst die geeft, vindt sor -v;ii defaitistisch; van de intensitermg der agra rische bedrijven verwacht spr. eer een toename dan een afname der plattelandsbevolking. Ook van de fractie van de P. v.d. A. is geen initiatiefvoorstel tot verhoging van het presentie geld te verwachten, aldus Mr. de Roos, die de financiële politiek van het College van G.S. als op timistisch bestempelde. T.a.v. de subsidies zag spr. gaarne een meer actieve politiek gevolgd en dan herhaalt spr. een fabeltje, door er op te wijzen, dat de P.v.d.A. de eerste partij is, die met 'n provinciaal program kwam. De heer Baas (A.R.) is er nog niet zó zeker van, dat de C.P.N. verder zal teruglopen; de tijden zijn slecht, dus gunstig voor vis sers in troebel water. Niet alleen door materiële maatregelen, doch ook met geestelijke wapens dient men de communisten te bestrij den. In het college is voor hen geen plaats, omdat zij geen de mocraten zijn; wie meewerkt aan de benoemnig van communisten in bestuurscollege's, doet zich zelf de strop om de hals. Spr. keurt voorts het financiëel beleid van het college goed, al waar schuwt hij t.a.v. het begrotings beleid tegen het jongleren met de reserves hetgeen zorgeloosheid kweekt; liever zag hij de reser ves aangewend voor zo mo gelijk investeringen. De heer Caron (VVD) herin nerde aan de winst van zijn frac tie van 3 zetels en kjaagt erover, dat deze niet in 't college is op genomen; de zetelverdeling in het college is onevenredig, daar de middengroepen (A.R., C.H.U. en V.V.D.), die samen 21 staten- zetels hebben, slechts één zetel in het college kregen .tegen de KVP (19) 2 en de P.v.d.A. (24) zelfs 3 zetels. Spr. dringt voor 1952 aan op 'n sluitende begroting en zegt namens zijn fractie al is Nog tot 30 September 1952 is het op de maten en gewichten voorkomen de goedkeuringsmerk, de letter S, geldig. Daarna geldt als goed keuringsmerk voor twee jaren de letter T. Reeds in 1951 zal in verschil lende gemeenten gelegenheid be staan maten en gewichten, met uitzondering van glazen maten, gasmeters en meetwerktuigen ter herkeuring aan te bieden, o.a. te Slootdorp op 11 Juni, Wie- ringerwerf op 11 Juni, Midden- meer 12 Juni, Hippolytushoef 13 en 14 Juni, Westerland 14 Juni en Oosterland 15 Juni, te N. Nie- dorp op 17 Mei; O. Niedorp 18 Mei: Zijdewind 18 Mei: Winkel 21 Mei: Barsingerhorn 22 Mei; Haringhuizen 22 Mei; Kolhorn 22 Mei: Dirkshorn 23 Mei: Haren karspel 23 Mei; Schagen 28. 29 en 30 Mei; St. Maarten 30 Mei; Schagerbrug 4 Juni; Oude Sluis 5 Juni; Keinsmerbrug 5 Juni; Burgerbrug 5 Juni; 't Zand 6 Juni; Petten 6 Juni; St. Maarten 7 Juni; Callantsoog 7 Juni; Wie- ringerwaard 8 Juni; Anna Pau- lowna 18 en 19 Juni; Willems oord 20, 21 en 22 Juni; Den Burg 25 en 26 Juni: De Hoorn 27 Juni; De Kooij 27 Juni; Oosterend 28 Juni; Dé Waal 28 Juni; Oude Schild 2 en 3 Juli; De Cocksdorp 4 Juli; Den Helder 5, 6, 9. 10. 11, 12, 13, 16, 17, 18. 19 en 20 Juli; Warmenhuizen 23 Juli; Schoorl 24 Juli; Bergen 25 en 26 Juli: Hg- mond aan Zee 30 Juli; Koedijk 9 Aug.; St. Pancras 13 en 14 Aug.; Zuid Scharwoude 15 Aug.: Broek op Langedijk 16 A'ug.; Oudkar spel 20, 21 en 22 Aug.; Heer Hu- gowaard 23 Aug.; Obdam 27 Aug.; Hensbroek 28 Aug.: Alk maar 3. 4, 5 ,6, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 24, 25, 26 en 27 Sept.; Oudorp 28 Sept.; Oterleek 28 Sept.; Castricum 2 en 3 Aug.: Bakkum 3 Aug.; Heiloo 6 en 7 Aug.; Limmen 8 Aug. die dan in de oppOsitiê-hoek ge drongen de medewerking f waar mogelijktoe. Ook de heer Bouma (arb.) waarschuwt t.a.v. het aanspreken van reserves waarna de héér Volkers (CPN) instelling van 'n agrarische commissie bepleit. De heer Blaauboer (WD) dringt aan op 'n verordening ter voorkoming van de verontreini ging van het water door zuivel fabrieken e.d., waarbij zich de heer Sietsma aansloot. De heer Schippers (KVP) houdt enkele fin. beschouwingen, n.a.v. het uit de reserve gedekte tekort op de begroting. Hij dringt aan op verlaging van de uitgaven en op herziening van de subsidie politiek; immers, op 'n begroting van ca. 10 millioen, wordt er IK millioen aan verschillende sub sidies uitgegeven. Soeciaal vraaet sur., of de sub sidie van f 25.000,aan de Ned. Opera wel verantwoord is; naar snr.'s mening is dit gezien de ge ringe levensvatbaarheid van de opera, weggegooid geld. Spr. gelooft niet. dat ziin frac tie in haar geheel voor dit sub sidie zal stemmen. De heer Vulik (KVP) be spreekt de salarispolitiek; hij be pleit salarisverbetering voor het verplegend personeel en een al gemene vacantie-toeslag als in tegrerend deel van de salaris regeling. De heer Sietsma verklaart na mens zijn fractie (P.v.d.A.), dat deze wél vóór 'n agrarische com missie is, mits deze de zaken niet alleen van agrarisch standpunt bekijkt. s Drs. v.d. Donk, het lid van Ged. Staten, dat de portefeuille van financiën beheert, betoogde, dat de financiële toestand een gema tigd optimisme wettigt. Als men constateert, dat de rekeningen over '48, '49 en '50 'n saldo heb ben van resp. f 80.000, f 250.000 en f 350.000, kan men toch be zwaarlijk zeggen zoals gedaan is dat er onvoorzichtig is ge raamd. Aan de hand van cijfers wijst spr. op het'accres in ont vangsten en uitgaven. Het was nodig de reserve's aan te spre ken, om belastingverhoging of bezuiniging op de uitgaven te voorkomen. De vergadering werd heden voortgezet. PURMEREND. De aanvoer op de markt viel met de gladde wegen en de dikke mist erg mee. Voornamelijk vette koeien waren er meer dan genoeg als men in. aanmerking neemt dat gisteren te Rotterdam en ook te Amsterdam al een flinke voor raad aangevoerd was. Vandaar dat de meeste slagers al reeds hun inkopen voor de feestdagen hadden gedaan. Het was dan ook een stugge gang en de prijzen lager; wel hielden de prima beesten zich het beste. De keuze in de verse melkkoeien was niet groot, maar behoefte was er ook niet. het bleef er heel stil. Ook de vraag naar gelde koeien was maar heel gering. In de pinken en graskalveren gebeurde ook niet veel. Naar 'n goed gevleesd beest was voor de dood nog wel wat vraag, maar verder was het een stille boel. Beter was het weer met de nuchtere kalveren. Daar was de vraag weer heel goed en er werden weder hoge prijzen voor uitgelegd. Men Kon zien dat er door enkelen op was gerekend, dat er met de komen de feestdagen wel iets meer luxe nodig was: er waren enkele hele r;oede vette kalveren aangevoerd en daar was wel belangstelling voor en de verkopers waren best tevreden met de gemaakte prij zen. De wolvee markt was weer aardig goed bezet, maar de gang in de schapen was iets kalmer. Met de lammetjes ging het wel, die brachten weer hoge prijzen op. Op de vette varkensmarkt was het minder goed. de inzet was 1.70, wat al flink lager was dan de vorige week. maar zakte al heel gauw evengoed een paar centen in, om nog maar steeds terug te lopen. De afloop was dan ook heel slecht. De big- genmarkt. die in de vroegte cok maar heel stroef inzette, viel later mee. Niet dat het geheel vlug was. maar tenslotte werd toch alles verkocht en bleef prijshoudend. Met de bokken en geiten was het een stugge boel. Op de paardenmarkt was het weer hetzelfde, heel stil. Maar op de pluimveemarkt was het best te ontdekken dat het de kerstmarkt was. Er was een flink aanbod, maar ook een goede kooplust, vooral de konijntjes waren heel duur. GROOTEBROEK 19 December Groenekool afw. 8.10, aanvoer 1500 kg; 1500 kg Gele kool 5.50— 5.90; 4500 kg Uien, grof 4.40 groot 3.20—3.40, driel. 6.50—7.20;. 1500 kg Bieten A 10.50, B 7; 4200 kg Bloemkool B 18—37, B II 14— 17, C 13—16, C II 8. PURMEREND 18 Dec. Be velanders 10—11; Witlof 26—53; Bloemkool 24; Rode kool 613; Savoye kool 67.50; Groene kooi 810; Spruitkool 3064; Boere kool 1223; Sla 2; Andijvie glas 2638; Rode bieten 410; Gare bieten 1215; Winterpeen 68; Waspeen 24—26; Uien 6—9; Prei 1020; Brab. Bellefleur 416; Bramley Seedling 3—14; Cox Orange Pippin 20—65; Goudrei- nette 10-35; Gron. Kroon 13— 33; Jonathan 2456; Present van Engeland 1339; Zoete Campag- ner 1336; Zoete Ermgaard 10 44; Beurré Alexander Lucas 2446; Comtesse de Paris 18 44; Conférence 1029; Gieser Wildeman 1943; Provisie-peer 1832; Winterlouwtje 1633; Winterjan 1636; IJsbout 14 32 AVENHORN, 19 Dec. Spruit kool 31—35, aanv. 250 kg, 9500 kg succes witte kool 55.10, 6000 kg rode kool 612.80, 2000 kg gele kool 5.607, 9700 kg uien grof 68.30, gewone 3.70—5.90, 11000 kg bieten rond I 10.20 11.30, II 8.50—9.60, 5850 kg peen II 3.20—4.10, III 5.20—6.40, IV 4.60—4.80.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5