Meer samenwerking is gewenst Vordering van woonruimte ten behoeve van gerepatrieerden Tweede Kamer behandelde N oo rd-Oostpo Ide r- k west i es Een nieuwe methode voor internationaal overleg Minister Mansholt over het innemen van gerst Jtciliano Bond van Zuivelfabrieken in Noordholland Productie en afzet eisen werken in groter verband Richtlijnen gepubliceerd voor provinciale inspecteurs Pioniers en jongeren - Méér of minder bos? Poldercommissie wordt voortaan gekozen Bestelauto door trein gegrepen Dr. A. A. Olierook 60 jaar Prof. Gerbrandy zal vragen stellen Alom in den lande schaatswedstrijden DONDERDAG 21 DECEMBER 1950 PAGINA 3 ALKMAAR De Bond van op Coöperatieve eronclslatr werken de zuivelfabrieken in Noord-Hol land hield Woensdag in het „Gul den Vlies te Alkmaar onder voor zitterschap van de heer K. Hoge- toorn Dz. haar iaarliikse algeme ne vergadering, die door een zeer groot aantal leden werd bezocht. Onder de belangstellenden wa- «ren nog de heer H.K. Koster, lid van verdienste en de heer Oosterhof van het F.N.Z. Jaaroverzicht Na een kort woord van welkom sprak de voorzitter zijn traditio- rtele openingsrede, waarin hij het afgelopen jaar aan een uit voerige beschouwing onderwierp. Daarbij sprak de heer Hoge- toorn allereerst zijn teleurstel ling uit over de verlaging van de melkprijs en wees hij op het feit, dat Bij de keuringen der laatste weken was gebleken, dat het kuilgras, waarvan er dit jaar wel erg veel voorhanden was, een slechte invloed had op reuk en smgak van de producten. Met klem wees de voorzitter op het bevorderen van de hy giëne bij de melkwinning. Na herinnerd te hebben aan de zo goed geslaagde viering van het 50-jarig jubileum van de F.N.Z., waarbij de heer H.K. Koster tot lid van verdienste werd benoemd ging de voorzitter na, wat er in de komende jaren van de Bond werd verwacht. De voorzitter constateerde nog een gebrek aan samenwerking, dat o.a. was gebleken bij de plan nen voor een gezamenlijk melk- verwerkings-apparaat. Men moet bedenken, aldus spr. dat er momenteel voldoende kaas kan worden gemaakt. Doch in dien dit ooit mocht veranderen, dan is toch een uitwijkmogelijk heid zeer gewenst. De stichting van één melkpoederbedrijf had toch zeker mogeliik moeten zijn. Er zouden verstuivingspoeder, condens en wellicht nog een aan tal andere producten te maken zijn geweest. Met dat al is het bestuur toch niet ontevreden over de gang van zaken. De bedrijfsinkomsten op de boerderij waren bevredigend er kon een behoorlijke afschrij ving plaats vinden. Verheugend was de totstand koming van de Vakschool voor Zuivelbereiders die goed samen werkt met de Rijkszuivelconsu- lent en de Bond. De Coöperatie ve wei-afzet werkt bevredigend, hier is gebleken, dat samenwer king zeer goed mogelijk is. Dat is ook gebleken bij de onder linge vrijwillige organisatie van regeling der consumptiemelk. De voorzitter vertrouwde tenslotte op grotere bereidheid om samen te werken teneinde de moeilijk heden gezamenlijk te kunnen overwinnen. Verkiezingen Met algemene stemmen werden gekozen: tot lid der Commissie voor Landbouwcoöperatie, de heer H. Kriller te Oude Niedorp; tot lid der Commissie voor Coö peratieve Aankoop, de heer H. Prikken, Beemster; 'lit lid der Commissie voor Kwaliteitsverbe tering, de heer M. Oosterkamp, 't Zand en tot lid der Bouw en Werktuigcommissie, de heer G. Nes, Lutjewinkel. In de financi ële Commissie tot nazien van de rekening en verantwoording over 1950 werd „De Tijd" te Beemster benoemd. De benoeming van twee leden en een plaatsvervan gend lid voor het bestuur van de F.N.Z. werd aan het bestuur ge delegeerd. De Bond zal met een bedrag van f 7200 deel nemen in een nieuwe kapitaalsstorting van f 100.000 ten behoeve van de melkwolfabriek „Casolana". Bij de Coop. Zuivelbank zal een crediet in rekening courant van f 35.000 worden opgenomen ten behoeve van de Coöp. Aan koop. Voorts zal nog tot een be drag van f 100.000 bij de Coöp. Zuivelbank worden geleend voor de huisvesting van de Coöp. Aan koop Mededelingen Een onderzoek naar de moge lijkheid tot nauwere samenwer king van de fabrieken te Hem, Binnenwijzend en Hoogkarspel leverde geen resultaten op. Melding werd gemaakt van de vorming van zgn. producten com missies voor consumptiemelk, boter, kaas, caseïne, condensmelk en blokmelk en voor melkpoe der en weipoeder. De leden dier commissies zijn op voordracht van de bonden door de F.N.Z. benoemd. Het zui- velfonds, aangegaan van 19 Maart tot 5 November, heeft aan zijn doel beantwoord en goed ge werkt. Er is een saldo gekweekt dat naar rato van de heffingen zal worden terugbetaald. Bespre kingen over de vorming van een nieuw fonds zijn nog gaande. De consumptiemelk is nog een ge subsidieerd product dat voor een groot deel het zuivelbeleid be paalt en gehouden is in de sfeer der loon- en prijspolitiek. De bond acht het wenselijk dat ook Voor de prijs van dit product de vrijheid zou komen om zich naar de opbrengst der melk tot pro ducten te kunnen richten. Productie en afzet De verkooD van gestandaardi seerde melk was in de eerste maanden van 1950 ruim 5% lager dan in het voorgaande iaar. De verkoon van onder- en karne melk was echter 17% hoger. De productie van boter was 1414% hoger, van fabriekskiis echter 3Vi% lag^. De productie van condensmelk en melknoeder was aanmerkelijk hoger. reso. 49% en 37lA%. Met 81% steeg de pro ductie van magere melknoeder. België en Duitsland namen meer boter af, de kaasexport naar België nam toe en Duitsland werd weer een belangrijke afnemer. België werd ook een goed afzet gebied voor gecondenseerde melk zonder suiker alsmede de tropen- gebieden. Verder nam België ook een belangrijk kwantum poeder- melk af. 15.000.000 kg boter werd aan Engeland geleverd. Een overtol lig kwantum koelhuisboter werd tegen een speciale prijs in het binnenland afgezet. De kaasafzet was bevredigend. De melkaanvoer zal circa 8% hoger liggen dan in 1949. Voor de propaganda voor het gebruik van zuivelproducten op grote schaal is een Voorlichtingsbureau in op richting. In de middagvergadering, die oa.. werd bijgewoond door de heer J. van der Heyden, directeur van de C.M.C., de heer Biesheu vel van de C.M.C. te Haarlem en Dr. D. Rempt, directeur van de Gezondheidsdienst voor dieren in Noord-Holland, werden de uit slagen van de F.N.Z. keuring be kend gemaakt en de medailles uitgereikt. Ir. C. Verschoor gaf vervolgens een overzicht van de reorgani satie van het Vakonderwijs en bracht de oprichting van de school voor kaasmakers in 1910 te Hoorn in herinnering, hetgeen een unicum was. De school, die nu opleidt voor alle takken van de zuivelfabrikatie, telt nu ruim honderd leerlingen. Ir. Verschoor wees voorts nog op de noodzaak van goed vakonderwijs teneinde bij te blijven met de kwaliteits verbetering, die in andere landen o.a. Denemarken, steeds vorde ringen maakt. Naar grotere eenheid De directeur van de D.O.M.O. te Beilen, de heer A. IJbema, hield vervolgens een goed door wrochte rede over de zo nood zakelijke samenwerking en her innerde aan de totstandkoming van de eerste Coöperatieve fa brieken, waarvoor heel wat weer stand was te overwinnen, ook van de zijde der boeren. Nu is men in een tijdperk ge komen, aldus de heer IJbema, waarin zelfs de coöperatieve fa briek niet meer voldoende is. Het kost steeds meer moeite om staande te blijven en de investe ringen in de bedrijven worden steeds groter. Daarom is er sa menbundeling nodig van de krachten in het bedrijfsleven, ook bij de coöperatieve fabrieken. Deze laatste 'zijn tegenwoordig niet altijd meer het meest ratio neel en alle investeringen zijn niet steeds meer verantwoord. Niet iedere fabriek kan zich in stalleren met machines, die nodig zijn, dus dan moet het gezamen lijk gebeuren, anders wordt het te duur. Er moet meer continu ge werkt worden en de productie kosten, die in Nederland momen teel laag liggen, moeten nog om laag. Ook de productie en de afzet moeten gezamenlijk worden be zien, er mag en kan geen concur rentie zijn bij de verkoop. Daar om bepleitte de spreker, die een welwillend gehoor vond in de ruim 150 leden van de dertig aan wezige fabrieken, een centraal afzet-orgaan! Bij de rondvraag bleek ook de heer v.d. Heyden voor samen werking te zijn. In Noord-holland ligt hier voor de Bond nog een groot werkterrein open. Komende tot de sluiting van de bijeenkomst, bracht de heer K. Hogetoorn nog hulde aan het scheidende bestuurslid, de heer Berkhout en sprak hij zijn beste wensen voor het komende jaar uit. Talloos zijn de gevallen van menselijk leed en ellende, die zich voordoen onder de duizenden vluchtelingen op Korea, die voor de oprukkende Noord Koreaanse- en Chinees Communistische troepen naar het Zuidelijk deel van het land trekken. Een vrouw, die haar kind op de rug draagt, tracht nog iets te redden van haar schamele bezittingen, die onder de wielen van een trein terecht kwamen. Cisteren zijn in de Staatscourant de richtlijnen bekend gemaakt volgens welke de Provinciale Inspecteurs van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg van het departement van Binnenlandse Zaken te werk moeten gaan met het oog op de wet Huisvesting Gerepatrieerden 1950. Voorop wordt gesteid dat de inspecteurs in het oog dienen te houden, dat de doelmatige verdeling van woonruimte in de gemeenten ook met betrekking tot de huis vesting van gerepatrieerden aan Burgemeester en Wethouders is opgedragen en dat toepassing van de vorderingsbevoegdheid door de inspecteurs mogelijk het gevaar in zich bergt, dat de noden van andere, even dringend woonruimte-behoevenden in het gedrang komen. Tenzij onverwijld vordering noodzakelijk is zullen de inspec teurs dan ook van hun bevoegd heid geen gebruik maken dan na dat hen is gebleken dat B. en W. niet bereid zijn de nodig geachte voorzieningen te treffen, terwijl DOOR GASVERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN In haar woning in de Oranje laan te den Haag is de 77-jarige mevrouw H. B. door gasverstik- king om het leven gekomen. Dins dag roken de buren een gas- lucht. De politie brak 's middags de deur open en vond de oude dame in de kamer levenloos op de grond liggen. Zeer vermoe delijk heeft zij de gaskraan niet voldoende dichtgedraaid. Men veronderstelt dat zij Maandag al is overleden. 21 AMERIKAANSE STATEN KOMEN BIJEEN WASHINGTON. De Raad van de Organisatie van Ameri kaanse Staten heeft met algemene stemmen besloten te Washington een conferentie te houden van de ministers van Buitenlandse Za ken van de 21 Amerikaanse repu blieken (de V.S. en de 20 Midden en Zuid-Amerikaanse Staten). Als tijdstip wordt half Februari of kort daarna overwogen. <Van onze parlementaire redacteur) Bii de behandeling van het Zuiderzeefonds in de Tweede Ka mer konden verschillende afge vaardigden voor een beduidend deel naar hun redevoeringen van verleden iaar verwijzen. Hieruit bleek wel duidelijk, dat de pro blemen van gisteren ook nog die van vandaag ziin. Omwille van de tiid meende minister Snitzen aan de door de afgevaardigden gevolgde methode de vrijheid te mogen ontlenen om ook on ziin beurt naar antwoorden van vorige iaren te verwijzen. Ware deze werkwijze conse quent toegepast, wij zouden met deze enkele regels kunnen vol staan, maar er bleek toch nog wel het een en ander over. De heer Engelbertink (KVP) bracht de bewindsman hulde voor de voort varendheid, die hij ten aanzien van de inpoldering had betracht. De voordelen hiervan werden al duidelijk. Het nieuwe land had 20 millioen baten afgeworpen en voorts waren er nog de indirecte voordelen. Ook kon de heer En gelbertink aan de hand van de cijfers vaststellen, dat de kleinere bedrijven eveneens lonend waren gebleken, een wetenschap die hem de mogelijkheid bood om de minister aan te sporen ook dit soort bedrijven het volle pond te geven. Voorts pleitte de heer Engel bertink voor de jongeren, die wel niet de „rang" van pionier heb ben verworven, maar die toch TWEE GEWONDEN IN TERNEUZEN Gistermorgen is in dichte mist op een onbewaakte overwge in de Zevenaarpolder te Terneuzen de bestelauto van een meuboi- handel aldaar in botsing geko men met een motortrein, welke uit Terneuzen op weg was naar België. Door de botsing werd de auto in de naast de spoorlijn lo pende sloot geslingerd. Het voer tuig en de zich daarin bevinden de meubelen werden grotendeels vernield. De twee inzittenden, de 34-jarige A. Sorber en de 21-ja- rige C. Smallegange, liepen vér- wondingen op. Beiden werden naar het ziekenhuis te Terneuzen overgebracht. De toestand van eerstgenoemde is zeer ernstig. ook al jaren in het nieuwe land werken en als zodanig eveneens recht hebben op voorrang bij de uitgifte van nieuwe bedrijven. Minister Spitzen zegde toe, dat deze groep in rangorde op de pioniers zal volgen. En dan eerst komen derden aan de beurt. De heren Engelbertink en Posthumus (P.v.d.A.) waren beiden van me ning, dat de erfpacht in het nieuwe land te hoog is. Op een dergelijke manier, aldus de heer Engelbertink, kwamen minder kapitaalkrachtigen niet aan bod. Hij pleitte dan ook voor een ver laging over de gehele lijn. Minis ter Spitzen achtte zich niet ge rechtigd om over deze financiële aangelegenheid bepaalde toezeg gingen te doen. Hij zal de zaak bespreken. Over de aanleg van bos liepen de meningen nogal uit een. Alle afgevaardigden, die over dit punt het woord voerden, er kenden wel de noodzakelijkheid van bos, maar terwijl de heer Posthumus betoogde, dat men niet moest proberen om telkens weer wat van het uitgetrokken deel af te knabbelen, bleven ds. Zaal (A.R.) en de heer Engelber tink daarentegen van mening, dat het toch nog wel iets minder kon. Minister Spitzen voerde hiertegen aan, dat het hier om gronden gaat, die zich niet voor in cultuurbrenging lenen. Aan de uitgetrokken 1250 H.A. wilde hij niet star vasthouden, misschien werd het iets meer, mogelijk ook iets minder. In elk geval was er ook de wegbeplanting onder be grepen. In tegenstelling tot de heer Engelbertink achtte de mi nister de kosten voor het recht tot jagen, zijnde f 1.per H.A., niet te hoog. Waarom -deze zaak met 10 jachtopzieners direct zo zwaar was opgezet, wist hij ook niet. De bewindsman zal hét on derzoeken. Over de nrovinciale indeling van het nieuwe land staat nog niets vast. De Zuiderzeeraad zal advies uitbrengen. De polder- commissie zal niet meer worden aangewezen maar gekozen en hiermede wordt dan de eerste stan gezet od de weg naar een heuse gemeenteraad. De heer Englbertink wilde nog een stapje verder gaan. Uit deze commissie konden enkele personen gekozen worden, die al wat on wethouders leken, maar de minister vreesde, dat deze figuur zich misschien moeilijk met de Gemeentewet zou verdragen. Na enige repliek was ook deze begroting, op het gebruikelijke I voorbehoud ten aanzien van de topsalarissen na, afgehandeld. I zij waar mogelijk bemiddelend zullen optreden. Bij voorkeur zal gestreefd worden naar vaststel ling, in overleg met B. en W„ van een termijn waar binnen het aantal in de gemeente te huis vesten gerepatrieerde gezinnen aan huisvesting ware te helpen. Alvorens tot vordering over te gaan zal de inspecteur zo moge lijk de zakelijk gerechtigde als mede de huurder in de gelegen heid stellen bezwaren kenbaar te maken. T.a.v. woningen waarover Dr. A. A. Olierook, rector van het A. C. de Bruyn-Instiluut te Doorn, en een der meest voor aanstaande priesters uit het katholieke sociale leven in ons land, viert vandaag zijn zestigste verjaardag. Dr. Olierook volgde aanvanke lijk een ambtelijke loopbaan. Hij was van 1914 tot 1924 verbonden aan de Provinciale griffie van Zuidholland en ging daarna in Rome theologie en wijsbegeerte studeren. In Juni 1930 werd hij priester gewijd en spoedig daar op promoveerde hij in Rome op een proefschrift: ..De wijsgerige grondslagen van het rechtvaar dig loon". Na zijn promotie nam hij een werkzaam aandeel in het sociale leven in Nederland. Hij werd in Amsterdam waar hij tevens rec tor was van het Sint Bernardus- gesticht, geestelijk en sociaal adviseur van de voormalige R.K. Volksbond, en bekleedde daarbij het voorzitterschap van de R.K. School voor Maatschappelijk Werk. Maar niet alleen de katho lieke arbeidersbeweging trok profijt van zijn grote talenten, ook de werkgevers- en midden standsorganisaties. waarvan hij adviseur was. Na de bevrijding werd dr. Olierook belast met de leiding van de ontwikkelingscentrale der K.A.B. en benoemd tot rector van het A. C. de Bruyn-instituut. De jubilaris is een man van grote werkkracht en enorme eru ditie en voor alles een befaamd redenaar. En hij geniet, zowel in eigen kring als daarbuiten een hoog aanzien wegens zijn be minnelijke persoonlijkheid. Het zal hem dan ook op deze dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. ondernemers naar burgerlijk recht kunnen beschikken en die door hen zijn bestemd voor per soneel van het bedrijf, moet het economisch belang der personeels voorziening van het bedrijf aan stonds mede in overweging wor den genomen, zoals de inspecteurs ook geen enkel ander belang bij voorbaat buiten beschouwing mo gen laten. Van de vorderingsbe voegdheid zal in het algemeen ook geen gebruik worden gemaakt dan nadat het de inspecteurs re delijkerwijze onmogelijk is ge bleken op basis van vrijwilligheid een oplossing te vinden. Woningen, welke eigendom zijn van bepaarde bewoners, die dat bezit als voorziening voor de oude dag hebben verworven, zullen bij voorkeur niet in haar geheel wor den gevorderd, tenzij hun een passende woonruimte in een an der perceel in de gemeente kan v/orden verschaft. Indien iemand krachtens de Woonruimtewet 1947 wegens onbehoorlijk gebruik van het gebouw of de woonruimte of wegens ernstige overlast, aan de eiser of diens huisgenoten aan gedaan, tot ontruiming is veroor deeld, mag geen woonruimte- of gebouwenvordering ten behoeve van de veroordeelde met betrek king tot de betrokken woongele genheid tot de eiser worden ge richt. Woonruimtevordering ten aan zien van pastorieën of andere wo ningen van bedienaren van de e-.-edienst mag slechts met mach tiging van de minister van Bin nenlandse Zaken geschieden. In dien lokalen vrijkomen, welke naar aard en inrichting als be drijfsruimten zijn aan te merken dan wel tot het ogenblik van vrijkomen in gebruik waren als bedrijfsruimten, mogen deze door de inspecteur niet gevorderd wor den dan na overleg met de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken, tot welker ressort de ge meente behoort. ROEM EN YAMIN ONDERWEG NAAR NEDERLAND DJAKARTA. Minister Roem en de heer Yamin zijn gisteren uit Djakarta naar Nederland ver trokken. Op het vliegveld waren minister-president Natsir en het gehele corps diplomatique aanwe zig. Minister Roem legde geen verklaring af. BUITENLANDS OVERZICHT De Chinese delegatie die Dins dagavond uit New-York naar Peking terugkeerde, passeerde gistermiddag Londen en daarbij bleek, dat de heren niet bepaald met lege handen in hun vader land terugkeren. Toen zij veer tien dagen geleden in omgekeer de richting passeerden, hadden ze 17 koffers, bescheiden van for maat. Nu sleepten ze 54 stuks ba gage in respectabele afmetingen met zich mede. In dit opzicht is hun reis dus blijkbaar niet tever geefs geweest. Maar het mag toch betwijfeld worden of dit het voornaamste doel was van hun tocht, hoe begerenswaardig blijk baar de producten van de zo ge hate kapitalistische landen voor deze communisten ook zijn. Vergissen we ons niet al te zeer, dan kwamen de heren naai de Ver. Staten, om de prijs te incasseren voor hun militaire hulp aan Noord-Korea en voor het welslagen van hun pogen, de troepen van de Ver. Naties terug te werpen achter de 38ste breed tegraad. Dit succes moest in Lake Success verdisconteerd worden en de prijs was de diplomatieke erkenning van het comm. Chine se bewind, het prijsgeven van Tsjang Kai Sjek op Formosa en een herstel van het communis tisch bewind in Noord-Korea. Bij deze politieke ruil-transactie hebben de Chinezen echter wei nig succes behaald. De Amerika nen bleken door de tijdelijke te genslag niet zo murw te zijn ge worden als Peking blijkbaar ge hoopt had en zij ervoeren al heel spoedig dat mét Amerika voor communistische staten niet meer te praten valt. Amerika schijnt zich sterk ge noeg te voelen om zich de weel de te veroorloven tegenover elk communistisch dreigement een krachtige houding aan te nemen en de communisten met gelijke munt terug te betalen. De heren Woe c.s. mogen dan met volle koffers naar Peking terugreizen, als politieke en diplomatieke commis-voyageurs komen ze met lege handen aan en kunnen hun meesters slechts vertellen, dat de communistische chantage- politiek in het Westen geen op geld meer doet. Zij kunnen er nog aan toevoegen, dat zij bij hun vertrek nog iets anders van de Amerikanen meekregen, n.l. de wetenschap, dat het dit machtige land bittere ernst is geworden, zich met alle kracht te verdedi gen tegen elke nieuwe commu nistische agressie en dat de Ame rikaanse regering niet geaarzeld heeft, ten einde deze politiek doeltreffend te funderen, de eco nomische noodtoestand af te kon digen, om zo goed en zo snel als 't nodig is, aan deze politiek door daden kracht bij te zetten. Ook de Chinese communisten kunnen gaan schetteren, wat de Russische al lang doen, dat de Amerikaanse imperialisten op 'n oorlog aansturen en dat zij de grootste saboteurs van de vrede zijn. Maar hun politieke vriend Tito zou hen uit eigen ervaring kunnen vertellen, dat door deze voorstelling de zaken weer aar dig op de kop gezet worden. Bo vendien: voor het verkrijgen van een nieuwe anti-Amerikaanse propaganda-leuze hebben de he ren de grote reis van Peking naar New-York zeker niet gemaakt. De schaduwzijde van dit alles is intussen, dat de heren ietwat boos zijn vertrokken en zelfs de vredescommissie uit de dertien landen, die hen voorstellen deed voor een wapenstilstand in Ko rea. zonder antwoord te geven, hebben achtergelaten. Maar door deze houding heeft Peking alleen de band tussen zichzelf en de andere Aziatische landen weer verwijderd en daarmee schaadt het zich zelf meer dan Amerika. Intussen zullen we nu moeten afwachten of de consequentie van de negatie zal zijn, dat de Chinese communisten de strijd in Korea zullen voortzetten en zul len trachten de 38ste breedte graad te overschrijden. Gister avond kondigde radio Peking aan dat de Chinese legers deze grens hebben bereikt. Volgens Ameri kaanse waarnemers staat thans een Chinees leger van meer dan een millioen man in slagorde aan de Noord-Koreaanse grens. Komt deze kolossus in beweging, dan is het mogelijk, bij de communisti sche gevéchtstëchniek. waarbij mensenlevens niet geteld worden, dat men verder in Zuid-Korea optrekt. Maar wat dan? Zelfs al zou men er in slagen de verbon- den legers uit Korea te verdrij ven, wat lang niet zeker is, dan staat daar tegenover, dat de Ko reaanse oorlog zeer waarschijn lijk naar China zal worden over gebracht. En de schade, die dan de machtige geallieerde vloot door blokkademaatregelen en zo nodig beschieting van de kust aan China kan toebrengen, om over de geweldige luchtvloot, waartegen men weinig kan doen, maar niet te spreken, moet voor Peking niet bepaald aanlokkelijk zijn. Het is dan waarschijnlijk ook niet uitgesloten, dat de Chi nezen zich nog wel tweemaal zullen bedenken, alvorens zij in Z.-Korea onherstelbare stappen doen. Intussen heeft Moskou met de opgedane ervaring van de Chi nezen ook reeds een lesje gehad, wat het straks te wachten heeft, nu de geallieerden in Brussel be sloten, de uitnodiging van Mos kou voor een bespreking van de Grote Vier te aanvaarden. De Russen hebben reeds ervaren j.l. Maandag, dat ook zij met bedrei gingen en grote woorden niet veel meer bereiken. Ondanks hun dreigement West-Duitsland niet te bewapenen, besloten de ge allieerden dit toch te doen, nu de Russen in dit opzicht in Oost- Duitsland zijn voorgegaan. De Amerikanen zijn bereid te gaan praten, maar niet meer volgens de methode, tot nu toe gevolgd, zo zeide Achesson deze week in een interview te Parijs. Die me thode, gebaseerd op vertrouwen en samenwerking, heeft na de oorlog niet een enkele maal .tot enig resultaat geleid. Ook hier zal het dus gaan in de geest van: als het niet goedschiks kan, dan maar kwaadschiks. We zijn daar op voorbereid en gereed. Zo staan de twee kampvech ters thans tegenover elkaar. En Engeland en Frankrijk kunnen de Ver. Staten niet meer afval len. We gaan een spannende en dramatische tijd tegemoet. Maar het is geenszins uitgesloten, dat deze nieuwe methode, vooral te genover Rusland, tot betere re sultaten zal voeren dan we tot nu toe gekend hebben. Ook voor de wereldvrede. Advertentie DAAR NIET gMWh» }-> r- HIER WEL het lekkerste middel r7 tegen verkoudheid rA /--i ITALIAN 0 30 cent 1 Y' L5 per 100 gram In een gistermiddag te Middel burg tijdens een vergadering van de Zeeuwse Landbouwmaatschap- pi.I gehouden rede, zeide minister Mansholt, dat er reeds belang rijke vorderingen zijn gemaakt terzake van een zo hoog moge lijke productie van veevoeders op eigen bedrijf. Uitvoerig behandelde de minis ter de verplichte gedeeltelijke in name van gerst tegen f 22.per ton en de vermindering van de melkprijs met een halve cent. Wat de gerstprijs betreft ver klaarde hij zich bereid te garan deren, dat de boeren de kostprijs plus 20 procent ondernemers winst ontvangen. Voor de ver plicht in te leveren 2500 kilogram is een richtprijs vastgesteld, maar wanneer mocht blijken, dat de gerstverbouwers tegenvallers heb ben, is de regering bereid een wijziging in dit plan aan te bren gen. Sprekend over de melkprijs merkte de minister op, dat de regering onverantwoordelijk zou handelen, indien zij de garantie op 18 cent zou handhaven, terwijl zij er van overtuigd is, dat 17Vs cent voldoende is om een behoor lijke bestaanszekerheid voor de boer te garanderen. Indien de prijsontwikkeling nor maal blijft, bestaat er geen enkel bezwaar om de heffingen voor het Zuivelfonds te bestemmen. De boer, de tuinder en de land arbeider kunnen zeer tevreden zijn over het peil, waarop hun in komen thans staat, aldus de mi nister, die opmerkte dat de libe ralisatie voor het agrarische han delsverkeer nog niet veel heeft opgeleverd. Hij verwacht ook niet dat er op dit punt veel meer kan worden bereikt. De minister zeide, dat niet ge vreesd behoeft te worden voor een te lage aardappelprijs of voor een aardappeltekort. In samen werking met de georganiseerde landbouw worden de minimum prijzen voor de eerstkomende ja ren vastgesteld, teneinde te voor komen, dat een situatie ontstaat als in 1948. De minister zeide geen voorstander te zijn van ma- ximumtelersprijzen. Ook verklaar de hij, dat het niet de bedoeling is vastgestelde prijzen voor mais in 1951 in te voeren. Tenslotte zeide hij met grote nadruk, dat de boer zich zelf niet als een pakezel behoeft te be schouwen. Er is momenteel geen sprake van een noodtoestand voor de landbouw, maar het valt niet te ontkennen, dat er onrust be staat. In verband hiermede vroeg hij de boeren hem hun volle ver trouwen te schenken. Bij de beantwoording van vra gen deelde de minister mede. te zullen overwegen om tot een pro centuele inleveringsplicht van gerst over te gaan. Ook zeide de minister te zullen bezien of in de toekomst meer kuikens beschikbaar gesteld kun nen worden. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de aanvang van de Tweede Kamervergadering van heden zal prof. Gerbrandy (A.R.) vragen tot de ministers van Oorlog en Unie Zaken en Overzeese Rijks delen richten over de afvloeiing van cx-K.N.I.L.-militairen, met name van Ambonezen. De Kamer verleende hiervoor gisteren z.h.st. het gevraagde verlof. IJS EN WEDER DIENENDE Volgens een opgave van de Koninklijke Nederlandse Schaat- senrijdersbond worden de volgen de wedstrijden gehouden bij aan houdend vriezend weer: Donderdag 21 Dec.: Nationale langebaanwedstrijden over 500, 1500 en 3000 meter, georganiseerd door de ijsclub Kollum. Vrijdag 22 Dec.: Nationale lan gebaanwedstrijden over 500, 1500 en 3000 meter, georganiseerd door de ijsclub St. Pancras. Zaterdag 23 Dec.: Provinciale kampioenschappen van Zuidhol land, lange baan, over 500, 1500 en 5000 meter, georganiseerd door de ijsclub Kralingen te Rotter dam. IJs T.T. op het Zuidlaarder Meer over 75 km. Start 12 uur. Zondag 24 Dec.: Provinciale kampioenschappen van Gronin gen, lange baan over 500. 1500 en 5000 meter, georganiseerd dooi de ijsclub Veendam. Dinsdag 26 Dec.: Nationale lan gebaanwedstrijden, over 500. 1500 en 3000 meter, georganiseerd dooi de ijsclub Wieringen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3