Nieuw Minister s'Jacob: „een relletje Kinderbijslag vanaf vierde kind zal worden verhooad Drie Hoge Commissarissen met Adenauer in beraad Regering vraagt f 150.000 voor toelagen Compensatie voor hogere huren EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Topsalarissen omhoog via achterdeurtje? Kardinaal v. Preysing overleden Joego-Slavië houdt rekening met aanval Inter pellatie-G er brandy over Ambonese militairen Waarschijnlijk gaat de regering in hoger beroep Wij deden 'n flinke stap vooruit" Compromis voor topsalarissen: Treedt anders minister Teulings af? Een tweede beroep op Peking Enige" V.S.-troepen vóór Juli in Europa Gebruiken Chinezen oifaas-granaten? Kroniek en Kritiek Scheepsberichten Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m.» minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.——; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Neder!. Credietbank Noordhollands Dagblad fl Builen God u 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT S - H VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 22 Decembre 1950' 46e Jaargang No. 12050 Kantoren: HOORN. Draaismgel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 BERLIJN. Kardinaal graaf von Preysing, de bisschop van Berlijn, is Donderdagmiddag aan een beroerte overleden. Kardinaal von Preysing werd 30 Augustus 1880 in Beieren ge boren. Na een carrière in diplo matieke dienst van de Beierse staat, ging hij in 1908 theologie studeren in 1935 werd hij aarts bisschop van Berlijn. Hij toonde zich een fel tegenstander van het Nationaal-Socialisme, en, na de oorlog, van het communisme. Hij werd herhaaldelijk door de Oost- Duitse autoriteiten aangevallen, omdat hij de geestelijken in zijn bisdom verbood deei te nemen aan het Nationale Front, het alle partijen en organisaties omvat tende politieke blok. Z. H. de Paus benoemde hem in 1945 tot kardinaal. Door zijn dood is het aantal kardinalen in Duitsland tot twee gedaald: kar dinaal Frings van Keulen en kar dinaal von Faulhaber van Mün- chen. BELGRADO. Generaal-ma- joor Djoero Loncarewitsj, een lid van maarschalk Tito's legerstaf, verklaarde Donderdagavond dat Joegoslavië in de huidige wereld situatie een aanval van de Komin- formlanden niet uitgesloten kan achten. Generaal Loncarewitsj beschul digde Bulgarije, Hongarije en Roemenië ervan, dat zij grotere legers hadden (resp. 160.000, 276.000 en 140.000 man) dan door de vredesverdragen is toegestaan (55 000, 138.000 en 70.000 man). „Joego-Slavië behoeft niet be vreesd te zijn", zei de generaal, „want heden zou de gehele vre delievende mensheid aan onze zijde staan in het geval van agres sie jegens ons". (Van onze parlementaire redacteur) Bij de interpellatie-Cerbrandy (A.R.) over de afvloeiing van de Ambonese militairen, ging het vooral om vier kernpunten. Enerzijds was er de enige dagen geleden afgelegde verklaring van minister s'Jacob, dat de betrokkenen in volle vrijheid zelf de wens hadden geuit om naar Ambon terug te keren, ander zijds waren er de berichten uit Indonesië, die van het tegendeel getuigden. Ook de vertegenwoordiging van de Ambonese militairen in den Haag stelt zich, zoals bekend, op het stand punt, dat dwang zou worden gebruikt. De twee andere kern punten betroffen de gerechtelijke uitspraken, die in deze zaak zijn gedaan. Enige weken geleden heeft de Haagse Rechtbank een voorlopige uitspraak gedaan en juist gisteren kwam het definitieve vonnis, waarbij de Nederlandse staat wordt verboden om Ambonese militairen tegen hun wil naar Ambon of enig ander gebied van de Republiek Indonesia te doen afvloeien. Op de eerste plaats ging het er dus om klaarheid te krijgen over de vraag of de afvloeiing in vrijwilligheid dan wel onder dwang geschiedt. Prof. Gerbrandy meende te weten, dat het laatste het geval was. Verzet tegen af vloeiing naar Ambon zou be schouwd worden als dienstweige ring. Minister s'Jacob bleef er bij, dat hier geen sprake was van dwang. Hij grondde deze mening op de verklaringen van speciaal voor dit doel derwaarts gezonden officieren, zijnde „onverdachte vrienden van de Ambonezen". Ook was er een telegram van een vertrouwensman van de Ambone zen dat voor deze mening pleitte. De echtheid van dit telegram BONN. De drie geallieerde Hoge Commissarissen en de West-Duitse Bondskanselier, Kon rad Adenauer, hebben Donderdag te Bonn een bespreking van 5 uur gehad over de Duitse bijdrage tot de defensie van West-Europa. Adenauer verklaarde na de con ferentie, dat „wij een flinke stap vooruit" hebben gedaan. Een Britse functionaris weet de lange duur van de bespreking aan de vele tijd, die door vertalingen in beslag genomen werd. In een communiqué werd ver klaard, dat dr. Adenauer de ver zekering ontving, dat Duitsland ter zake van zijn bijdrage tot de West-Europese defensie niet voor een voldongen feit zou worden gesteld. Er werd overeengekomen, dat Duitse en geallieerde deskundigen binnenkort besprekingen zullen voeren over de omvang van de Duitse bijdrage en de wijze, waarop zij zal worden gegeven. Het algemene plan is, zoals be kend, dat de Duitse strijdkrach ten zullen worden georganiseerd in gevechtsgroepen van ongeveer 6000 man en in totaal 150.000 man zullen tellen. Terwijl de geallieerden divisies hebben, die tweemaal zo groot zijn, hebben militaire deskundi gen op grond van recente erva ringen de overtuiging gekregen, dat de gevechtsgroep de modern ste tactische eenheid is. Het is zeker, dat de geallieer den in verband met de opneming van Duitse eenheden in het At lantische leger verdere verzach tingen van de bepalingen van het bezettingsstatuut zullen toestaan. Men gelooft echter niet, dat zij het statuut in zijn geheel zullen opheffen, omdat hiermee de juri dische grondslag voor de aanwe zigheid van de geallieerde troepen in West-Duitsland zou komen te vervallen. Commissaris van politie te Vlaardingen Tot commissaris van politie in de gemeente Vlaardingen is be noemd de heer K. van der Ham, hoofdinspecteur van gemeente politie ter beschikking van de mi nister van Binnenlandse Zaken. werd echter door de heren Ger brandy en v. d. Feltz (C.H.) be twist. Wie er nu gelijk had, viel voor een buitenstaander moeilijk na te gaan. De veronderstelde afzender is inmiddels zelf met het eerste transport naar de Kei eilanden vertrokken. Minister s'Jacob had van een derde be vestigd gekregen, dat inderdaad „een telegram van gelijke strek king" moest zijn verzonden. In tweede instantie bleef prof. Gerbrandy erbij, dat de verhou ding meerdere-mindere bij de be slissing domineerde en ook de heer Weiter legde er de klemtoon op, dat het gezagselement, vooral in de Oosterse verhoudingen, al tijd sterk meespeelt. Hoe moeilijk deze zaak te beoordelen valt, bleek ook uit de mededeling van minister s'Jacob, dat er een wis selwerking is tussen de stemming in den Haag en die van de Ambo nezen op Java. Acties hier wek ken ginds weer nieuwe twijfels en onzekerheden. Wat de gerech telijke uitspraken betreft, laakte prof. Gerbrandy het, dat deson danks toch nog het eerste schip was vertrokken. Minister 'sJacob stelde hier echter tegenover, dat hier sprake was geweest van af vloeiing in vrijwilligheid, hetgeen het vonnis niet verbood. Vooral belangrijk was intussen de vraag welke houding de rege ring tegenover het definitieve vonnis zou willen aannemen. Mi nister s'Jacob wekte in eerste aanleg niet de indruk, dat hem dit vonnis zwaar woog. Hij sprak van „een rel rond een uitspraak in kort geding". De heer v. d. Goes van Naters (P.v.d.A.) stoot te zich vooral aan 't woord „rel". Hij begreep, dit door het von nis nieuwe moeil .kheden werden opgeworpen, hij erkende ook, dat de regering nog in hoger beroep kon gaan, maar onderwijl zou de regering de uitspraak van de Haagse rechtbank toch hebben te eerbiedigen. Dit laatste was prof. Romme (K.V.P.) met mr. Oud eens. Ook de Staat kan geen von nis naast zich neerleggen. Niet was prof. Romme het echter eens met prof. Gerbrandy, die reeds nu van de regering de verklaring wenste, dat zij niet in hoger be roep zou gaan. Welke raadsman, aldus prof. Romme, kon zijn cliënt adviseren van hoger be roep af te zien terwijl hij zelf nog onmogelijk gelegenheid kon hebben gehad om het enkele uren oude vonnis te bestuderen? On derwijl gebeurde er trouwens ook niets, dat tegen het vonnis in druiste. Het vonnis verbiedt „ge dwongen" afvloeiing. Gehoord de verklaring van minister s'Jacob was er echter slechts sprake van vrijwillige afvloeiing. Minister van Maarseveen be handelde de juridische zijde van de zaak. Voor de rechter, die niet alle facetten kent, moet het moei lijk zijn om tot een oordeel te komen. Ook wees deze bewinds man op de wens van de Kamer, nog onlangs geuit, om de nog aan wezige Nederlandse troepen in elk geval binnen de gestelde drie maanden te doen repatriëren. Ook hun positie is moeilijk. Juist dezer dagen zijn bij incidenten tijdens een voetbalwedstrijd te Bandung twee Nederlandse sol daten om het leven gekomen. Ook minister s'Jacob had reeds in zijn betoog op deze kant van de zaak gewezen. Er moet nu, aldus deze bewindsman, op korte termijn een oplossing worden ge vonden, die zowel voor de Am bonese als voor de Nederlandse militairen de beste is. Afvloeiing van Ambonese militairen naar Nieuw Guinea zou. volgens de Nederlandse autoriteiten daar, „misdadig" zijn. De vrije beslissing bij de af vloeiing wenste de bewindsman zo lang mogelijk te handhaven, maar er zouden zich omstandig heden kunnen voordoen, die dwongen tot afvloeiing ter plaatse of tot het gelasten om naar elders scheep te gaan. Het laatste woord van minister s'Jacob was, dat hij het onwaarschijnlijk achtte, dat de regering niet tegen het vonnis van de Haagse rechtbank in ho ger beroep zou gaan. Niet zodra komt er ijs in vaart of sloot of de jeugd is er bij om te proberen of het sterk genoeg is. Feitelijk moeten we zeggen: mahnelijke jeugd, daar de meisjes voorlopig liever de rol van toeschouwer bij dit min of meer gevaarlijke spelletje vervullen. (Van een onzer redacteuren) De regering is bereid het amendement-Tuin over te nemen mits de Kamer op haar beurt een wijziging in de begroting goedkeurt, waarbij een bedrag van f 150.000.— beschikbaar komt, dat naar behoeve onder de top-functionarissen als toelagen op de salaris sen kan worden verdeeld. Voor de uitkering van toelagen was reeds een bedrag van f 100.000.— op de begroting aangevraagd. De Kamer zal dus nog accoord moeten gaan met f 50.000.— extra. Doet zij dit niet, zo blijkt uit de toelichting op het wijzigings voorstel, dan acht de regering het amendement onaanvaardbaar. Zoals dit hier gesteld is zou verwerping van het wijzigingsvoorstel dus kunnen betekenen, dat minister Teulings zijn portefeuille beschikbaar stelt. Zoals bekend is er bij de be- inhield het begrotingsbedrag be handeling van de begroting van Binnenlandse Zaken bezwaar gemaakt tegen een verhoging van de salarissen van de top- functionnarissen in Rijksdienst. Door de heer Tuin (PvdA) werd een amendement ingediend dat Gisteren kwamen weer twee fregatten, die de Amerikaanse Marine aan de Nederlandse heeft overgedragen, te Den Helder aan. De Hr. Ms. Duboiskomt afmeren. (Opname exclusief voor N.H.D.) (Van onze redacteur) Minister Joekes heeft gisteravond in de Tweede Kamer n.a.v. opmerkingen over compensatie voor de komende huurverhoging gezegd, dat er geen algemene maatregelen kunnen worden genomen met het oog op het verschil in plaatselijke en individuele omstandigheden. Dit geldt niet, waar over groepen gesproken wordt zoals b.v. het geval is met grote gezinnen. Daarom heeft de regering besloten te bevorderen, de kinder bijslag van het vierde kind af te verhogen. Daaromtrent wordt^ nader overlegd met de loon- en prijscommissie en de Stichting van den Arbeid. Ten aanzien van de beroeps keuzevoorlichting merkte de mi nister op, dat hij met erkenning en waardering voor het werk der particuliere bureaux een subsidie op de begroting heeft gebracht. Toch is het z.i. niet wenselijk in die richting te gaan, dat de over heid slechts aanvullend zou wer ken. Een verspreiding van het werk over particuliere organisa ties lijkt hem niet gewenst. Hij achtte het doelmatig in verband met dit vraagstuk een commissie j van advies in te stellen. De minister erkende dat de be grippen emigratie en internatio nale arbeidsbemiddeling elkaar niet dekken. Toch overlappen ze elkaar. Niemand wordt gedwon gen of verhinderd te emigreren. „Maar er is indirecte dwang", zo interrumpeerde de heer Weiter. De minister betoogde dat er rekening mede moet worden ge houden dat nog niet voor het ge hele veld der emigratie particu liere organisaties werkzaam zijn. Hij heeft zich een commissaris voor de emigratie gedacht, waar door geenszins op de uiteindelijke organisatie wordt vooruitgelopen. Minister Joekes deelde voorts mede, dat met het oog op de consequenties t.a.v. andere groe pen geen verdergaande maatrege len ten behoeve van blinden kun nen worden getroffen. In overweging is het in het leven roepen van een nationaal comité als afdeling van de Union Internationale des Organismes Fa- miliaux, waarmede aan het ver langen naar een gezinsraad wordt tegemoetgekomen. De minister zeide voorts dat naar zijn mening verzwaring van de arbeidstijd door invoering van een ploegenstelsel alleen zou mo gen geschieden waar het noodza kelijk is. Het verwijt van traagheid van zijn departement wees hij af met een verwijzing naar hetgeen op het terrein der sociale wetgeving tot stand is gekomen. Staatssecretaris van Rhijn be toogde t.a.v. de bedrijfspensioen fondsen, waarvan hij de ontwik keling als een gelukkige schetste, dat het niet gewenst is dat er in één bedrijfstak tien of twaalf pensioenfondsen zijn, indien men althans tot een nuttige P.B.O. wil komen. OM WAPENSTILSTAND LAKE SUCCESS. De Com missie van Drie, belast met het streven naar het tot stand bren gen van een staken van het vu ren in Korea, heeft naar thans bekend werd op Dinsdag j.l. een tweede boodschap naar Peking gezonden (de eerste werd Zater dag j.l. verstuurd) waarin ver klaard wordt, dat onderhandelin gen over het geheel der proble men van het Verre Oosten kun nen volgen op die, welke ten doel hebben een einde te maken aan de vijandelijkheden in Korea en wel nadat een wapenstilstand zou zijn afgekondigd. Volgens een mededeling Woens dagavond door een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie ge daan, zouden de Verenigde Staten zich in beginsel met een onder zoek van het geheel der proble men eens verklaard hebben. HUWELIJKSAANZOEK VOOR PRINS BOUDEWIjN? PARIJS. Volgens het onaf hankelijk linkse blad „Combat" zou koning Leopold van België de Graaf van Parijs, pretendent van de Franse troon, gevraagd hebben of hij bereid zou zijn een huwelijk van zijn oudste dochter, prinses Isabella, met prins Bou- dewijn te overwegen. Prinses Isabella studeert op het ogenblik wijsbegeerte te Parijs. Zij is achttien jaar. treffende het salaris van de secretaris-genereal ad f 18.700 te verlagen tot f 15.400. De meerderheid gaf haar stem aan dit voorstel waarna de be handeling van de begroting werd geschorst om de regering de gelegenheid te geven zich over de gevolgen van het amen dement te beraden. Dit nader beraad was reeds daarom zeer noodzakelijk omdat het amende ment-Tuin het karakter had van een motie. De Kamer had zich, door dit amendement aan te ne men, uitgesproken voor verla ging van alle topsalarissen. De regering stond en staat nog afwijzend tegenover een dergelijke verlaging. Zij meent dat het haar zeer moeilijk, zo niet onmogelijk wordt ge maakt bekwame ambtenaren aan zich te binden of aan te trekken. Na ampele overwe ging meent zij thans een weg te hebben gevonden om uit de impasse te geraken. Voorgesteld is, dat de topfunc- tionnarissen hun salaris van 1 Januari 1950 zullen krijgen ver meerderd met de 5'Ai procent toeslag die per 1 September j.l. aan alle ambtenaren is toege kend. De secretarissen-generaal worden gesalarieerd met f 14.400 per jaar. Aan elk van hen zal de regering 'n toelage van min stens f 50 per maand toekennen, zodat hun minimum-salaris wordt f 15.000.Ook aan ande re topfunctionnarissen. directeu ren-generaal e.d. zullen zo nodig toelagen worden gegeven. In verband daarmede wordt een bedrag van f 150.000.bij de Kamer aangevraagd. Dit bedrag zal indien daar aanleiding toe is over de 171 daarvoor in aanmerking komende topfunc tionnarissen worden verdeeld. WASHINGTON. Generaal Lawton Collins, stafchef van het Amerikaanse leger, heeft Donder dag te Washington verklaard, dat hij verwacht, dat vóór een Juli van het volgend jaar „enige" extra manschappen naar Europa zullen worden gezonden. Hii kon niet aangeven hoeveel dit er zou den zijn. De generaal keerde juist uit Brussel terug. TOKIO (Reuter). Volgens frontberichten is een regiment van de derde Amerikaanse divisie die het bruggenhoofd van Hoeng- nam tegen de Chinese communis ten verdedigt, met een granaat beschoten, waaruit, na de ontplof fing, gas kwam. Uit hoofde van veiligheidsredenen is niets naders omtrent de aard en de uitwerking van het gas medegedeeld. Een woordvoerder van de ge heime dienst van MacArthur heeft de juistheid van het bericht ontkend. Zijn er nog??.... (Sm.) Volgens de beroemde legende van de rrfolenaar van Sans Souci, die kwestie had met Frederik de Groote waren er nog rechters in Berlijn. „II y a encore des juges a Berlin zou het befaamde woord geluid heb ben dat legende of niet sinds dien in de historie heeft voort geleefd als een voorbeeld, dat er onafhankelijk van politieke macht nog rechters bestaan die alleen volgens het recht beslis sen als er kwesties aan de orde zijn. Het oude adagium van die rechters die er nog zijn. behoort tot de fundamenten van de rechtsstaat en daarom begrijpen wij de onrust van sommige leden van de Tweede Kamer, toen daar gisteren bij de interpellatie- Gerbrandy over de kwestie van de afvoering van oud-Knillers naar Ambon van de regerings tafel gezegd werd. dat de mili taire adviseurs van de regering zulk een zaak beter kunnen be kijken dan hier achter de schrijf tafel. Dat de minister van Oor log hoe kort ook in de sfeer der sabelslijpers zo iets zegt. valt misschien te begrijpen, hoewel niet te verdedigen. Maar dat de minister van M.U.O.R. die nog niet zo lang geleden minister van Justitie was. in tweede ter mijn nog uitspreekt, dat de rech ter hier de toestand niet zo goed kan beoordelen dat verbaast ons rijnliik van een man, die zon der twijfel het standpunt van de rechtsstaat inneemt. Het is be grijpelijk dat de zaak van de Ambonese militairen nu de Haagse rechtbank pas in kort geding ten ongunste van het standpunt van de Nederlandse regering heeft beslist, in de poli tieke sfeer van een parlemen taire interpellatie de gemoederen wat bewoog en het zou ook beter geweest zijn als ze nog was uit gesteld. om een definitieve uit spraak af te wachten, maar nu de zaak eenmaal aan de orde was gesteld had. afgezien van •dies voorkomen moeten worden, dat de rechtsstaat er niet zonder kleerscheuren afkwam Ze zijn er.. fSm.) Het is merkwaardig te zien hoe van de zijde van hen fwe denken hierbij aan de .pro gressieven-") die de Ambon-von- nissen van de rechtbank om poli tieke reden laken, juichkreten zijn opgegaan toen bekend werd, dat de Hoge Raad. de hoogste rechterlijke instantie dus in onze rechtsstaat, had uitgemaakt, dat de gemeentelijke verordeningen tegen onzedelijke lectuur, vast gesteld in de gemeenteraden .in Tilburg en Sittard. als in strijd met de wet moeten worden af gewezen. In het bijzonder be roept de Hoge Raad zich op de Grondwet Het is een troostende gedachte dat de Grondwet met name art. 7. nadat ze bij zekere politieke gebeurtenissen nog wel eens in opspraak was geweest, beschermers vindt in de leden van de Hoge Raad. Er zijn nog rechters in Den Haag! Men zou misschien kunnen opmerken, dat er aan een Grondwet, die der halve de mogelijkheid van het verspreiden van onzedelijke lec tuur openlaat nog wel iets man keert maar dat is géén zaak voor de rechter maar voor de politici, die trouwens ijverig bezig zijn. die wet te herzien. Maar er is een andere zaak. Het is. althans theoretisch, in ons land niet zo dat men op grond van art. 7 Grondwet maar alles kan doen en laten wat men wil. Men kent de bekende reserve van art. 7. Men mag alles zeg gen en drukkenbehoudens ieders verantwoordelijkheid voor de wet". In dit geval slaat dat op de Strafwet, die het vervaar digen en verspreiden van be paalde onzedelijke lectuur ver biedt. In de praktijk zijn er twee moeilijkheden: wat is de norm. welke hier moet worden aange legd en zijn politie en justitie voldoende actief Deze vragen ziin ook bij het jongste Kamer debat over de Justitie-begrotins. niet afdoende beantwoord, in elk geval zullen zii in de nu komen de practiik meer afdoende be antwoord moeten worden. In het bijzonder zullen Justitie en oolitic daadwerkelijk meer dili gent moeten zijn. De minister heeft ten dezen aanzien wel een positief geluid laten horen maar sommigen hadden het graag wat meer positief gezien. Het be schermen van de bevolking tegen zedenverwildering behoort >ók tot de taak van de christelijke rechtsstaat. Cameronia, Djakarta-Rotter dam, passeerde 21 Decem ber Burlings. Maloya (rep.) Djakarta-Am sterdam, op 27 December 10 uur verwacht te IJmui- den. Johan van Oldenbarnevelt, Amsterdam-Australië, pas seerde 20 December Kaap Bon. Zuiderkruis, Djakarta-Rotter dam, 21 December te Port Said. Bengkalis, Djakarta-Amster dam, 20 December van Aden. Groote Beer, 20 December van Djakarta naar Amster dam.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1