Ami we Katholiek onderwijs ruimer gehuisvest '\2 PRIJZEN Het Kerstprogramma in Cinema en Rex Fregatten en „Dubois Van Ewijck" arriveerden in Nieuwediep Cursus voor verloofden hlLGKMANN KERST-AANBIEDINGEN!! n NatuurlijkDORRESTEIJ N Haarlemse Orkest Vereniging gedirigeerd door Marinus Adam Onze Jannen oefenden al druk Staat vai HET PROC Nieuwe Meisjesschool ingezegend 5.45 4.98 2.29 Neerland's vloot opnieuw uitgebreid Koningin spreekt Kerstrede uit Weer een bokser overleden Scheepsramp voor de Belgische kust Marktberichten PAGINA 2 VRIJDAG 22 DECEMBER 1950 ALKMAAR. Onder erote belangstelling uit alle kringen van de Alkmaarsè onderwijswe reld. is Donderdagmorgen de nieuwe Meisiesschool aan de Dr. SehaeDtnankade. de St. Liduina- sehool. door de Deken van Alk maar. de H.Eerw. Heer J. Tli. J. Jacobs, ingezegend en daarna officieel in gebruik genomen. Voor de activiteit van het Schoolbestuur en voor de nood zakelijkheid van de bouw dezer school pleitte wel het feit, dat de zeven klassen al direct bij de openingsplechtigheid in gebruik waren. De inzegening. Voor de officiële opening van de school verrichtte de H.Eerw. Deken een korte plechtigheid, die niettemin de belangrijkste van deze dag was, de inzegening van het gebouw. Terwijl Gods zegen door gebed over dit nieuwe werk werd afgesmeekt, werden de bui tenmuren en vervolgens het in wendige van de school gezegend, waarna de kruisbeelden en hei ligenbeelden volgden, Deze laat- «ten werden door de Hiogeerw. Deken zelf in de klaslok/len op gehangen. Vele belangstellenden verza melden zich in de enige nog over gebleven ruimte, de natuurkunde- klas, waar wij o.a, aantroffen de Algemeen Overste van de Con gregatie van de Zusters van O.L. Vrouw ter Eem uit Amersfoort, Moeder Theophila met haar as sistenten: de Kapelaans van de St. Laurentiuskerk, de Z.Eerw. Heren B. Voets, N. Buurman en N. Tromp: de Eerw, Moeder- Overste van het Zustersklooster aan de Oudegracht, Zr. Jeroma: de Broeder-Overste van Huize St. Louis; Ir, H. Knol, direeteur van Openbare Werken met de heer C. Kirkenier: de inspecteur van het L.O., de heer G. Vernooy; de heer Th. Dijkstra, hoofd der Wil- librordusschool, als vertegen woordiger van het katholiek on derwijs, de heer C. J, Mol namens het Openbaar en de heer C. Knaap namens het Christelijk Onderwijs. Namens het Gemeentebestuur waren er wethouder G. van Slin gerland en wethouder K. Bakker, verschillende raadsleden, de he ren Barneveld en Weyl van de afd. Onderwijs, voorts vele be langstellenden w,o. Eerw. Zus ters, en, later ook, de leerkrach ten der school. Toekomstbeeld. Namens de Zusters beette De ken Jacobs de aanwezigen wel kom, waarbij hij het een eer en een vreugde vond, deze nieuwe school te hebben mogen inwijden. Hierdoor immers werd de zegen gevraagd over en de grondslag gelegd voor het werk, dat hier tot stand zal worden gebracht. Zelf was de Hoogeerw. Deken blij met de nieuwe school, die nu nog in zijn parochie ligt cn voor bestemd is fle parochieschool van de nieuwe kerk te worden. Het onderwijs van de Zusters, aldus de Deken, draagt de goed keuring weg van de autoriteiten, de ouders en allen, die er mee te maken hebben en gaarne ver trouwde het Schoolbestuur de school aan de Zusters, die hun sporen op onderwijsgebied zeker wel verdiend hebben, ook in Alk maar, toe. Na gewezen te heb ben op het geduid, dat de onder wijskrachten bij de opvoeding móeten opbrengen en geduid te hebben op het lichtend voorbeeld van St. Liduina, bracht de H.Ew. Deken dank aan allen, die tot de totstandkoming van de school hebben bijgedragen. Betere huisvesting. Wethouder Bakker, sprekende namens het Gemeentebestuur, gaf allereerst een overzicht van de huisvesting der katholieke meis jesscholen sinds 1945 en consta teerde, dat het getal der leerlin gen zo was gegroeid, dat uitbrei ding der huisvesting hard nodig bleek. Toevallig kreeg de ge meente wat extra-bouwvolume in de vorm van deze school toe gewezen en er is vlot gewerkt, om deze school te kunnen zetten. Het onderwijs gaarne aan de Zuster toevertrouwend, uitte wethouder Bakker zijn beste wensen voor deze nieuwe school. De inspecteur van het L.O., de heer G. Vernooy, die eerst wat sceptisch tegenover de bouw van een Oostenrijkse school had ge staan, omdat hij er in zijn clis- .trict nog geen ervaring mèe had gehad, was verheugd, dat er een goede school was gekomen en noemde terecht de school als tijd perk in het mensenleven zeer be langrijk. Het zijn meestal de beste jaren van een mens, deze school jaren, en daarom is het onderwijs zo van belang. Hij hoopte dat de traditie, gevormd in de school van de Paul Krugerstraat, zou wor den voortgezet en had veel ver- ALKMAAR. Het nieuwe .jaar zal in Alkmaar worden ingezet met een speciale cursus voor Verloofden en jongelui, die ernstige verkering hebben om hen wegwijs te maken in alles wat het huwelijk met zich medebrengt en hen de schoonheid van het goede gezin van alle zijden te tonen. De natuurlijke en de bovennatuur lijke grondslagen van het huwelijk, beiden noodzakelijk voor een goed huwelijk worden er besproken, er wordt aandacht geschonken aan de feestviering en het cachet, dat aan een bruiloftsfeest moet worden .ge geven, er wordt over cultuur in het gezin en ook over de opvoeding der kinderen gesproken. De cursus, die een zeer aantrekke lijk programma heeft, zal worden gegeven door bekende sprekers, geestelijken, artsen en leraren en begint op 2 Januari met een inlei ding van pastoor Drost uit Schoorl in het Victory-hotel. Wij bevelen deze mooie en leer zame cursus gaarne in de belang stelling van onze jongeren aan. Het is werkelijk de moeite waard. Opgaverj tot deelneming worden ingewacht bij kapelaan N. Tromp, Verdronkenoord 78 Alkmaar. trouwen in het nieuwe hoofd, de Eerw. Zuster Leonie. Gelukwensen. Woorden van gelukwens wer den gesproken door de heer Th. Dijkstra, namens de afd. Alkmaar van de 'Kath. Onderwijzersveren. „St. Augustinus", die deze school in verband bracht met de doel stellingen van de vereniging, het katholiek onderwijs te bevorde ren tot heil van de mensheid. De heer C. J. Mol, namens het N.O.V. sprekende, kon zich de vreugde van het schoolbestuur, waar hij zelf pas in een nieuwe school gezet was, goed begrijpen. Sympathieke woorden werden er gesproken door mr. A, Schen- keveld, de vice-voorzitter van de Ver. van Scholen met de Bijbel, die met de secretaris, de heer J. H. Wiggers, van zijn belang stelling had blijk gegeven en zieh MANTELS - JAPONNEN Prachtige restanten Kerst-aanbieding NYLONS f 1.onder de waarde 7.90 - 6.50 - 5.40 - 3.90 Dames onderjurken, nergens zo voordelig - nergens zo mooi 4.90 - 3.9Q - 2.68 Baddoeken, reclame 1.98 - 1,38 - 98 Bijpassende washandjes 19 Speciale aanb. trainingsbroe ken en 1. damespantalons Heden etalage-recl.: flanel lakens, pyama's en nacht hemden „Billijk man" - Langestraat 23 (Adv.) speciaal verheugde over de tot standkoming van een nieuwe christelijke school, waarin de vrouwen van de toekomst een goede christelijke opvoeding zul len krijgen en waar de grondslag zal wórden gelegd van een op voeding, die Maatschappij en Kerk tot steun zal zijn. Ook de architect van de school, de heer A. van der Heyden uit Leiden, sprak woorden van ge lukwens, dankte voor de betoonde medewerking, vooral van de zijde van het gemeentebestuur en de gemeentelijke autoriteiten be toond en bood als geschenk een electrische wandklok aan. De heer Fabel sprak namehs de importeur van de Oostenrijkse school, de heer Eikerbout uit Leiden van de Dutimex, en bood een vlag aan, op een vlaggestok van de aannemer, de heer v. d, Klugt uit Noordwijkerhout, Het Hoofd der School, de Eer waarde Zuster Leonie, dankte aan het slat van de bijeenkomst voor de belangstelling, de ge schenken en vooral ook voor de medewerking, bij de stichting on dervonden en gaf de verzekering, met haar leerkrachten er pal voor te staan dat de aan haar toever trouwde leerlingen een goede op voeding zouden krijgen. Zo heeft Alkmaar er dan weer een nieuwe school bij. Inderdaad een zeer fraai gebouw, degelijk en goed verwarmd met de Hewa- patent verwarming. Ruim en lieht zijn de klassen, ruim en zindelijk zijn de gangen, Men kon er zich werkelijk geen betere denken in deze tijden. De school kan worden bezich tigd: Vrijdagmiddag van 45,30 door personeel van andere scho len, Zondag van 1112, van 34 en van 78 uur door de ouders der leerlingen en andere belang stellenden, Bij de opening waren er ver schillende bloemstukken, terwijl door de Boekhandel Fa, Jan Kuhne, Verdronkenoord. een Kerststal met toebehoren werd gesehonken. tl NYLON KOUSEN, prachtige kwalitei- ten 9.85, /.DU ZWARE DAMESKOUSEN, prima werkkous, n no slechts U.9S NYLON KOUSEN, ragfijn, in de nieuwste herfsttin ten ONTBIJTLAKENS, in frisse ruiten DAMESKOUSEN, links geweven, zeer fijne tinten 2.95, „DE KOUS MET LOODJE" 'n kwaliteit op zieh 3.75, 3.49 ZWAAR GEFLATTEERDE DAMESKOUSEN, zeer solideI./V DAMAST TAFELLAKENS, grote maat, 0 ft_ half linnen 0.9D HEREN-OVERHEMDEN, zeer fijne poplin, 1 n. met vaste boord I Z.VD met 2 boorden 13.95 FLANELLEN LAKENS, reclame-prijs 7.49 ALKMAAR, STEENENBRUG EGMOND AAN ZEE „De Gebroken Pijl", de film die deze week in de Cinema Americain gaat lopen, brengt ons terug naar de boeken van Karl May en Aymard en geeft een periode weer va.n de strijd tussen rood en blank om het bezit van de uitgestrekte prairiën van het Wilde Westen. Het is daarentegen geen echte Wild-West film, zoals we er zo vele tot-en-treure hebben gezien, maar een bijzonder fraaie speelfilm, waar in we met de levensgewoonten van de Indianen-stammen van Noord- Amerika kennis maken. „De Gebroken Pijl" is de geschie denis van een blanke officier en spoorzoeker, die tracht tussen de blanke kolonisten en de Indianen stammen een vrede te bewerkstelli gen. Een zeer zware taak in een pe riode, waarin wederzijds wantrou wen en gebrek, aan goede trouw zo vele idealen aan gruzelementen slaat. De hoofdpersonen zijn Cochise, een Apachen-hoofdman en Tom Jef fords, die vrede sluiten, voortgeko men uit waardering voor eikaars principen. Jefford weet gedaan te krijgen, dat er post-zendingen kun nen plaats vinden als eerste stap naar een bestendige vrede en met behulp van de „Bijbel-generaal" Ho ward komt er uiteindelijk een ver bond tot Stand, al is het dan made door het offer, gebracht door een jonge Indiaanse vrouw. Er gaat van deze documentaire een sfeer van vrg,de Uit, ook al wordt men een ogenblik geconfronteerd met geweld en verraad, De beelden van de machtige canyons zijn im posant. de kleuren boeiend en het spel is voornaam gehouden. De tweede film, waarop wij de aandacht zouden willen vestigen is ..Odette Churchill" de veelbespro ken en geroemde verzetsfilm, waarin het leven van een dappere vrouw wordt verteld, die de Duitsers om de fu'.n leidde cn als geheim agente in Frankrijk werkte. Bij haar arrestatie geeft zij zich voor een schoondochter van Chur chill uit en dekt haar commandant en geliefde. Haar Hst redde haar uit het kamp Ravensbruck waaruit, zij. bijde nadering der Amerikanen door de commandant wordt losgelaten in de hoop, dat deze zijn gerechte straf zal ontlopen. De film is in Europa opgenomen en werd gefilmd op die plaatsen, waar zich de geschiedenis van de kleine, dappere vrouw af speelde, in Cannes, in de gevangenis van Fresnes ep de beelden kregen daardoor leven en spanning. Het is een eerlijk, getrouw beeld geworden REPETITIE ALKMAsYR De repetitie van de gemengde zangclub van de K.A.J. zal worden gehouden Zon dag 24 December om half twaalf in Café Beemster, Waagplem. Zorgt allen op tijd aanwezig te zijn. VERBODEN BORRELS. ALKMAAR. Dezer dagen heeft de Alkmaarsè politie in samenwer king met ambtenaren van de accijn zen tegen drie caféhouders hier ter stede proces verbaal opgemaakt ter zak» van overtreding van de drank wet, in casu voor het voor handen hebben van sterke dranken in hun verlofslokaliteit. Bij alle drie is een hoeveelheid sterke drank in beslag genomen. Bovendien is een van hen bekeurd voor overtreding van de tabakswet. VERDACHTE KERSTVERRASSING ALKMAAR. Gistermiddag is aan het politiebureau kennis ge geven dat in een steeg, uitko mende op de Diggelaarssteeg, achter een poort een grote doos bonbons is gevonden. De eige naar kan inlichtingen krijgen op het politiebureau. van een episode uit het verzet, die tot een der belangrijkste uit de ge hele bezettingsperiode mag worden gerekend. Een ontroerende, boeiende film. met grote zelfbeheersing ge maakt en wars van alle sentimenta liteit en sensatie. Als speelfilm, met een bijzondere creatie van Anna Neagle. en als verzetsfilm. een zeer geslaagd werk. De lndianenhoofdman Cochise dit de film De Gebroken Pijl. ALKMAAR Bij dit derde Abonnementsconcert zagen we weer eens ter afwisseling dirigent Marinus Adam aan de lessenaar. En tot ons aller vreugde kwam hii met een zéér mooi nrogramma. Het begon met een noviteit, nl. een jeugdwerk van Anton Bruck ner 18241896. De ouverture in g kl. terts. De componist schreef dit stuk tijdens zijn studietijd bij Otto Kitzler, en begon er mede in de Kerstnacht van het jaar 1862; 25 jaar na zijn dood werd het eerst uitgevoerd op een con cert te Klosterneuburg. De dirigent liet dit werk, waar in Bruckner's meesterlijke thema behandeling zich reeds manifest teert, zeer boeiend uitvoeren. Na dit interessant stuk, volgde het romantische en virtuose piano concert van Robert Schumann, met als solist: Jan Odé. De pianist speelde het werk zéér mooi en gaf ook het volle pond aan de brillante passage's welke nu een maal een virtuose interpretatie verlangen. Het orkest volgde hem over het algemeen perfect. In het „Allegro viVace" beleefden we een „zeer critiek" moment, maar de slagvaardigheid van Marinus Adam bracht bijna on middellijk alles weer in het goede spoor. De solist werd verscheide ne malen teruggeroepen en had een welverdiende hulde van het publiek in ontvangst te nemen. Na de pauze weer eens de be roemde symphonle „Aus der neuen Welt" van Anton Dvorak 13411904. Deze symphonie is zowel in Amefjka als in Europa zeer populair en dat is begrij- - BURGERLIJKE STAND ALKMAAR, Geboren; Antonie zv C. Wiimsen en C. P. G. Ploeger; Jacobus zv S. A. Groene woud en A. M. W. Bleeker; Petronella T. doch ter van S. W. J. Schouw en T. Kamp; Cornells zv C. van der Molen en C. Rempt. Ondertrouwd; Dirk Tuijnman 27 j. en Margaretha G, Bakken 28 jaar; Jacob S. Kunst 24 jaar en Maria Ad miraal 24 jaar; Nico de Koning 27 jr. en Tietia E. Krüizinga 27 jr. Overleden: Jan C. Stap oud 68 jr. geh. met D. M. W. Janssen; Elisa beth; M. P. Spierdijk oud 77 jr. wed. van J. M. Licht; Johannes van Die pen oud 69 jr. wednr. van M. J. Kraakman. pelijk. Alles wat aan orkestrale schoonheid en effect kan worden geboden, is in deze symphonie in zeer charmante vormen door de componist gerealiseerd, De H.O.V. speelt dit stuk blijk baar met voorliefde en Marinus Adam heeft van dit grote werk met het orkest een uitnemende reproductie gegeven. Het is weer een van die werken, welke jot aan de laatste noot geïnspireerd geschreven zijn, en waarvan de emotie onuitputtelijk schijnt te zijn. Met uiterst gespannen aan dacht heeft het publiek de uit voering gevolgd en het concert eindigde met een welverdiende ovatie voor dirigent en orkest. De belangstelling was deze avond weer zéér goed te noemen. Bij ieder H.O.V.-concert ziet men steeds weer om het zo maar eens uit te drukken „nieuwe gezich ten" dit is een bewijs dat de be langstelling voor de goede mu ziek cultuur hier steeds veld Wint, W. SCHREURS TWEE ALKMAARDERS AANGEHOUDEN, ALKMAAR. Gistermorgen zijn door de politie aangehouden terzake van diefstal in vereniging van onge veer 600 kilo koperdraad ten nadele van de PTT twee Alkmaarders, een los-arbeider en een betonarbeider, De diefstal heeft plaats gehad in de maanden October en November .Het draad is verkocht en de opbrengst is opgesoupeerd. Beide mannen zijn in verzekerde bewaring gesteld. DRONKEN ACHTER HET STUUR ALKMAAR. Gisteravond is aangehouden 'n chauffeur mon teur wegens het onder alcoholi sche invloed besturen van een auto. Na ontnuchtering en nadat proces verbaal tegen hem was opgemaakt is hij heengezonden. BOUWVAKARBEIDERS, ATTENTIE HEILOO. Woensdag 27 Dec.. des avonds van 7.30 tot 10 uur, is er gelegenheid voor het ver zilveren van vacantiebonnen. Er kunnen 7 vacantiebonnen worden verzilverd. De verzilvering vindt plaats in het Café van de heer C. Admiraal, Herenweg t.o. het Veilingsgebouw. Losse en bescha digde bonnen worden niet aan genomen. (Van een onzer verslaggevers) Terwijl tientallen zeemeeuwen over het water bij de ingang van de haven scheerden en enige honderden belangstellenden, zowel militairen als burgers zich op en rond het Wierhoofd hadden ver zameld om de binnenkomst van de „Van Ewijck" en de „Dubois" mee te maken, lagen Hr, Ms. schepen nog steeds rustig te dob beren op de rede. Nog steeds ja, want de nieuwe aanwinsten voor de Koninklijke Marine waren daar Woensdagavond al voor anker gaan. Slechts één nacht scheidde de bemanning nog van de vaste wal. De wal, waarop vele Jannen met moeder, vrouw of verloofde zouden worden verenigd en waarop zij gelijktijdig hun Kerstverlof zouden instappen. En dat verlof hebben zij dik ver diend, want de tocht van Boston naar Nieuwediep is heus geen plezierreisje geweest. Toen in begin Augustus de „van Amstel" en „de Bitter" wer den ontvangen, uiteraard ook of ficiéél, waren de omstandigheden bijna dezeifde. Er waren even als nu Amerikaanse en Neder landse autoriteiten, de Mariniers kapel o.l.v. de Kapitein der Mari niers, Gijsbert Nieuwland, zorgde ook toen voor de muzikale om lijsting en er was ook veel be langstelling. Nog meer ais nu. En eigenlijk kunnen we dit heel goed begrijpen, want waarschijnlijk spruit deze factor voort uit het feit, dat het nu December is ge worden intussen. En wat meer zegt: het was daar bitter koud op de Buitenhaven. Geen wonder dus, dat het aantal belangstellen den was geslonken. Maar onge twijfeld loopt Den Helder weer in groten getale uit, wanneer de volgende en laatste twee fregatten, die Amerika aan ons land overdraagt, in Nieuwediep arriveren. Onder de velen, die ondanks alles toch getuige van deze ont vangst wilden zijn, zagen wii o.m. de Commandant Zeemacht Neder land, de vice-admiraal J.J.L. Wil- ünge, de Commandant Maritieme middelen „Willemsoord", de ka- Eitein ter zee D.J. Kommer en de urgervader van Den Helder, Mr. G.D, Rehorst, die was vergezeld van de wethouder P.J. Diesber- gen. Namens de Amerikaanse ambassadeur, S. Selden Chapin, was commander L. Holden mede aanwezig. „Ahoyü" Ontelbaar waren de blikken, die regelmatig zeewaarts werden getrokken, maar even voor 12 uur gingen eindelijk de seinvlaggen aan de wal in top, ten teken, dat de fregatten de haven konden binnenvaren. Terwijl de beman ning „front aan stuurboord" maakte, speelde de Mariniers kapel het Wilhelmus ter begroe ting van Hr. Ms. „Van Ewijck" en „DuboisAls een tegengroet weerklonk vanaf de schepen de echo van ons volkslied, wat de stemming misschien nog plechti ger deed worden. Maar toen de laatste klanken van het Wilhelmus waren ver stomd, ging er van de wal een spontane juichkreet op, 'n juich kreet, die werd overstemd door Jannen, die zich op het Wier hoofd hadden opgesteld. Nadat de schepen tegenover het Commandementsgebouw wa ren afgemeerd ging de Comman dant Zeemacht Nederland aan boord van Hr. Ms. „Van Ewijck", teneinde de commandanten van beide oorlogsbodems, de itz. I P. van Willigen en de ltz. I W.A. de Looze, te verwelkomen. Nadat ook deze officiële formaliteit tot het verleden behoorde, kregen de familieleden de gelegepheld om de bemanning te begroeten, Dat het voor velen een verblijdend weerzien was, laat zich gemakke lijk begrepen. Vlotte reis De Commandant van de „Van Ewijck", de luitenant ter zee I P. van Willigen, vertelde ons iets over de reis van Boston naar Den Helder. Ofschoon de zee zo nu en dan wel wat erg te keer ging en de schepen daardoor aardig slin gerden, kunnen de opvarenden toch op een vlotte reis terugzien. Nadat de beide schepen op 1 Dec. j.ï, uit Boston waren vertrokken, deden zij o.a. de Bermuda's aan, waar de bemanning een fiets tochtje ging maken. De ontvangst was daar allerhartelijkst. Ook het verblijf op de Azoren was buiten gewoon prettig. Dat er echter niet alleen pret is gemaakt, bleek wel, toen onze zegsman vertelde, dat er sinds de overname op 23 October druk is geoefend onder leiding van Ame rikaanse instructeurs. Hoewel het slechte weer oorzaak was, dat er niet voortdurend kon worden ge oefend, is er toch veel werk ver zet en daarmee heeft deze reis voor de opvarenden zeker veel waarde gehad. En ongetwijfeld zullen de „Van Ewijck en de „Dubois" daardoor nog beter in staat zijn om de Nederlandse driekleur hoog te houden, wan neer in de toekomst misschien een daadwerkelijk optreden van het enthousiaste „Ahoy!" van de onze vloot nodig zou zijn. i .t.i,.- I 1 9 1 j l 'k j I l K KATH. VROUWENBEWEGING HEILOO. s Dinsdagavond hield de K.V.B. in het Bruno- Êebouw haar Kerstvergadering e entree was gezellig, de tafels waren versierd en vooraan lagen de prijzen uitgestald van zelfge maakte kledingstukken, De voorzitster, mw. Stoelinga heette allen van harte welkom in het bijzonder de Geestelijk Adviseur en mw. Boudensvan Heel. Deze spreekster hield inleiding over! „School en thuis'\ Zij wees er op, dat school en thuis niet apart moeten staan, maar met elkaar samenwerken en elkaar waarderen. (Daar zijn de ouderavonden zo geschikt voor.) Vervolgens liet ze de schooljaren passeren, en wat de kinderen later ook presteren de grondslag op de school is ge legd. Zijn de ouders het niet al tijd met de onderwijzer(es) eens, wordt dan niet direct boos, maar spreekt met elkaar. De inleiding werd met grote aandacht gevolgd. De secretaresse, mw. Groot- hedde, treedt tot onze spijt gf. De leden mogen bjj de volgende vergadering zelf candidaten Stel len. Na afloop van de besprekingen werden de prijzen verloot en de opbrengst wordt besteed om weer nieuwe goederen voor de armen te maken, KUNSTKRING BERGEN BERGEN. De Berger Kunst kring probeerde het voor zijn tweede avond eens met Kunst met een kleine k. Nu, wij von den het maar een heel klein k tje, waarmee dit klemkunsten sëmble van Wim Kan voor de dag komt. Al kan de vondst van dit A.B.C,-cabaret, waarin veel spoorwegen-bargoens gesproken wordt niet onaardig genoemd worden, het programma is voor 80 pet. kolder, soms met een po litiek tintje, voor 10 pet valse sentimentaliteit, en voor de res terende 10 pet, dubbelzinnige flauwiteit dat maakt wel 100 pet., maar daarom was het nog lang niet honderd pet. Het lust ons niet het programma in den brede te bespreken; het is de ruimte niet waard- Elk nummer kreeg zijn applaus, verdiend of onverdiend. Maar wij geloven dat het niet op de weg van de Kunstkring ligt. om dit experi ment voor volgende jaren te herhalen. Een daad Ier navolging St. PANCRAS. De alhier woonachtige veehouder-tulnbou- we rJ. M.semserdeei wanthetw wer J. M. is reeds meer dan' een jaar ziek en zo is het dus niet te verwonderen, dat hij tot voor enkele dagen nog 50 snees voerbieten op 't land had staan. Zijn zuster, die tijdens zijn ziek te' het bedrijf behartigt, kon toch moeilijk deze bieten van 't land gaan halen. Er waren echter andere per sonen in ons dorp, die onder lei ding van de heer J, Schuit, de handen ineen hebben geslagen. Hot resultaat van deze actie was, dat dezer dagen 30 jonge mensen gewapend met diverse paarden en wagens, op een kille morgen het land introkken van de heer M. en nog voor de avond viel, diezelfde dag, waren de 50 snees voerbieten keurig opgesteld op het erf van de boerderij. VERGADERING LANDARBEIDERSBOND OUDORP. Dezer dagen hield de Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" een vergadering in Café Morsch. De voorzitter de heer A. M. Pieters, herdacht de on langs overleden heer A. J. Loerakker. Een boekwerkje, houdende de bevindingen op de centrale stu diereis van vakbondleiders naar Amerika werd aan ieder der le den ter hand gesteld. De 5 pet. loonsverhoging in het tuinbouw bedrijf is in dit rayon van toe passing verklaard. Hierna deelde de voorzitter mede, dat voor de a.s. feestdagen gelegenheid bestaat tot inlevering vacantiebonnen ten zijne huize en wel tot een bedrag van f 24. Ook voor de ongeorganiseerden is de gelegenheid open gesteld de vacantiebonnen bij hem in te wisselen. Vervolgens zegt de Voorzitter, dat deze vergadering eigenlijk een propagandistisch karakter heeft. Het is gebleken, dat nog 50% van de landarbei ders ongeorganiseerd zijn. Spr. weet uit ervaring dat velen moeilijk zijn te winnen, maar doet een beroep op alle leden om nieuwe leden te winnen. Het hoofdbestuur heeft een actie op touw gezet tot het winnen van nieuwe leden, zelfs is er een Rome reis als prijs beschikbaar gesteld. Voor de inschrijving zijn speciale biljetten beschikbaar ge steld, waarop de naam van hem die het nieuwe lid inschreef kan worden vermeld. Het Hoofdbe stuur zegt, dat het aantal leden een hoge vlucht zou bereiken als er maar niet zoveel weglopers waren. Zij verzoekt bij het be danken van leden deze niet voet stoots af te schrijven, maar te trachten het lid te behouden en het Hoofdbestuur onverwijld In kennis stcdlen. Het devies moet zijn: Geen gaat er heen, maar werf er een. Bij de rondvraag vraagt een lid, wanneer men meer dan het contractloon ver dient, men dan nog aanspraak kan maken op 5% verhoging. Neen, men kan aanspraak maken op contractloon plus 5%. UITSPRAKEN RECHTBANK ALKMAAR Martinus F.B. te Assendelft on Pieter H. uit Krom menie werden wegens diefstal uit de etalage van de juwelier B. te Nrd. Scharwoude veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. Piet H, die zich elders nog aan twee van dergelijke feiten had schuldig gemaakt werd daarvoor tot twee jaar veroordeeld. Octavia B. uit Alkmaar, café houdster, werd wegens diefstal en verduistering veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek. Cornells van O. uit Waarland, aanrijding, f 25,of tien dagen. Jacob W.H. te Schagen, mis handeling van een kind, f 75, of dertig dagen. C.J. van der K. Amsterdam, diefstal, zes maanden met aftrek. Simon W., Noordscharwoudc, zedendelict, één jaar gevangenis straf. Wilhelmina S.J. de R. (iemand die aan haar zorgen was toever trouwd onverzorgd achterlaten) 6 weken gevangenisstraf. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. LICHTE VORST Over het algemeen zwaar be wolkt met plaatselijk wat lichte sneeuw of motregen, matige, langs de waddenkust tijdelijk krachtige Oostelijke tvind. Over wegend lichte vorst. H. M. de Koningin zal Maan dag a.s., eerste Kerstdag te 13 uur 'n rede uitspreken, die door de beide Hitversunrse radiozen ders zal worden uitgezonden. LANGEBAAN WEDSTRIJD IN WARM EN HUIZEN Volgens een mededeling van de Kon. Ned. Schaatsenrijders- bond worden, ijs en weder die nende, Zondag 24 December in Warmenhuizen nationale lange- baanwedstrijden gehouden om de f™„-"be.ker over 50()" 1500 eb 3000 meter. DOKTERSDIENSTEN - KERSTMIS Rayon West-Friesland (West) Dj- Bloem te Spierdijk, telef. K 2296 304: dr. Boeckljorst te Wognum, telef. K 2297 215; dr. Ferwerda te Twjsk, telef. 8. Berkhout-Avenhorn Dr. van der Linden te Berk hout, telef. K 2205 264. De dienst begint op Zaterdag 23 December om 2 uur n.rm en eindigt Woensdag 27 December met het ochtendspreekuur. Order voor aannemer te Middenmeer MIDDENMEER. Aan de fa. Wagsink van Garderen te Mid denmeer, heeft de kerkeraad van de Gereformeerde kerk te Zaan dam opdracht gegeven zo spoe dig mogelijk met de bouw van twee nieuwe gereformeerde ker ken in het Zuid-Oostelijk en het Noord-Oostelijk deel van Zaan dam te beginnen. K.F.C.-FILMKEURING ALKMAAR: Rex: Odette Chur chill, 14 jaar; Cinema Ameri can: De Gebroken pijl, 14 j,i Harmonie: Francis, a,l.; Victo ria: Fra Diavolo, a.l. DEN HELDER: De Witte: Vulca- no, 18 j.; De hald van de Jungle volw. met rijke levenservaring; Tivoli: Kinderen van de straat a.l.; Het leven gaat verder 18 j. SCHAGEN: Royal; Pinocchio a.l.; Tarzan en de luipaard konin gin, 14 jaar, LUTJEBROEK: Citty: Abott en Costello zwaaien af, a.l.; Met heilig geweld, alle leeft. In de St. Nicholas-arena te New-York heeft Sonny Boy West Woensdagavond door k.o. in de zevende ronde verloren van "'er- cy Basset. Sonny Boy West een licht gewicht uit Washington, moest na afloop in een ziekenhuis wor den opgenomen. Hij was buiten kennis en men vreesde voor een schedelfractuur. Al (Sonny Boy) West is, naar later werd gemeld, over leden. Hij is de negende bokser In de wereld die dit jaar aan in de ring opgelopen verwondingen is overleden. Het 7.085 ton metende Britse stoomschip „Martagon" heeft he denmorgen vroeg een S.O.S. uit gezonden, luidende,: „Wij zinken. Hebben onmiddellijk hulp nodig". Het schip seinde verder, dat het op een obstakel onder water is gevaren en dat de machinekamer onder water staat. Volgens de opgegeven poBitie zou het schip zich ter hoogte van de Belgische kust, ongeveer 40 km ten noordoosten van Oosten de, moeten bevinden. De Belgische sleepboot Zee meeuw is naar de Martagon uit gevaren. De Martagon was op weg van Philadelphia naar Antwerpen. Het 6,293 ton metende Neder landse stoomschip Heemskerk be vindt zich in de buurt van de Martagon. Een deel van de bemanning van de „Martagon" heeft zien aan boord van een Belgische loodsboot begeven. De „Martagon" is door de Bel gische sleepboot „Goliath" op sleeptouw genomen naar Rotter dam. GROOTEBROEK 1600 kg bieten A 10.20; 6700 kg uien groi 3.50, groot 2.90—3.90; 200 kg spruiten A f41; 5500 kg bloem kool B f22—38, B II fll—16 C f12—15. LANGEDIJK. 1300 kg bie ten A 10.10, B 6.30, 4000 kg uien 4.705.10, grove 6.406.70, driel. 6, nep 9.40, 1300 kg witlof I 46 53, if 33—36, 11000 kg groene kool 711.50, 9000 kg gele kool 5.508.20, 10000 kg rode kool 6 —11.60, 33000 kg deense witte kool 55.80, doorgedraaid: 500 kg gele kool, 200 kg groene kool, 275 kg rode kool, 4300 kg witte kool. AVENHORN 21 Dec. Spruit- kool 4149 aanv. 250 kg, 5000 kg witte kool dene 55.10, 6800 kg rode kool 613.30, 4000 kg gele kool 5.507, 5600 kg uien 5.80—6.30, gew. 4—5.60, 1500 kg bieten I 10.20—10.30, 300 kg wit lof I 48II 43, 5500 kg peen II 3^304.40, III 5.70—6.80. "n. SCHARWOUDE. 22 Dec. 900 kg uien 4,20; grove 5,40; 7000 kg rode kool 611.20; 1100 kg gele kool 5,50; 60.000 kg witte kool. succes witte 5,40—5,90; deense witte 56,30. l\i Door de pre is gisteren v sergeant-ma K.N.I.L.-mil is aan geda thans op Ja gezinnen z< door de rei gebied ver) millioen gu gezinnen aa tevoren is wegvoering geschiedt, Gedaagde deeld tot be van het gedi Aan de re tot dit belan geleid, ontle partijen onb iand en de kwamen a K.N.I.L. mili sche landaai wens kenba: genheid te f plaats van afgevloeid. ZATERD Hilversu —24.00 7.00 nieuws, liturg, kaler ting, 9.00 ni< 9.30 waterst mentsmuziel ters, 10.15 f de zieken, 1 angelus, 12.( land- en tl 12.33 gram.i zer, 13.00 nii 13.20 gram.n orkest, 14.2 jongenskoor, 15.20 kronie kunsten, 15. „De schoon! aans". 17.00 18.00 filmmi overzicht lu muziek, 18.' is leven", v nieuws, 19.1 gram.muz., weekoverzic 20.05 radio wegenNed wone man 20.12 gram. ken". 20.40 ren", 21.00 t zou u doen' eert, 22.30 1 in!, 23.00 ni Esperanto, Hilversi VARA, VARA, 24.00 V 7.00 nieuws ochtendgym sluiting, 9.0 9.10 gram.n causerie 1 10.20 voor c tinubedrijve ooi en piai 12.30 land- lingen, 12.3 nieuws. 13. i piano-duo, 14.30 lichte programma. „Van de w: serie, 16.0 sportpraatj( orkest, 17.3 nieuws, 18. dansorkest, ding: „Zoel defensie", kaart, 19.3( serie, 19.40 in deze tijd ze week". 20.05 radio wegenNe< teiten, 20.1 dansorkest, commentaa 22.35 „Ond' spel, 22.45 nieuws, 23. Brussel 12.00 salon 12.32 licht nieuws, 13 causerie, 1 14.42 en 1! orgelspel, cordeonmu: 17.30 voord 18.00 accor mofoonmuj daten, 19.0 muz., 19.E gram.muz., Gelukskete verz. prog orkest en mofoonmu: Brussé 12.05 licht 13.10 verz.i 15.15 verz. muziek. 1 19.00 en U nieuws, 20 nieuws, 22 nieuws, 2 nieuws.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2