de vreemde gast Gemeente Zijpe neemt zeven ton op voor oudelieden-tehuis Een nieuw aspect in deze millioenenzaak Openbare vergaderingen bij Vleeskeuringsdienst De Raad van Wieringermeer op de valreep van 1950 De Thiery-erfenis R.K. Noorder handbalkring PUROL F Tentoonstelling bracht V.V.V. tekort Een motor voor de Missie Kerstmis- DAMRUBRIEK Oplossing puzzle van Zaterdag 16 Dec. Indonesië vindt bondgenoten China zet uitvoer via Hongkong stop Circus Strassburger met nieuw program door Jan van Hatert VOOR DE JEUGD VAR kwamen ze bin nen. Voorop spron- de kleine haasjes en vonijntjes. Zij wipten voor de kribbe en ;n hun snuffelneus ver de houten rand. staartjes wuifden plezier, maar zij :n niet de enige, die lij waren. kwamen al weer re, broertjes en zus- ren het jonge hert. tjes en voorzichtig m zij met hun tong het voetje van het je, dat nu ondeu- onder het dekentje ik. Daarna kwamen ogels. Zij hipten over ij kanten van de krib- n nestelden zich toen de balken van de Vandaar zongen zij Kindje toe. t laatst kwam de v zelf. Langzaam atig liep hij naar Öe >e. Hij was altijd de ng van de dieren emd, maar voor dit e boog hij zijn ster- }p met de prachtige :n. Iedereen keek ;oe en het wonder- was, dat niemand bang voor de die- was. De leeuw leek het makste en tam- lier, dat ooit op de geweest was en de i waren ook niet w meer voor de sen tidelijk stapten de ers weer op en de n gingen mee. Broe- k liepen zij naast ie grote mannen en ree kleine knaapjes en pas een eindje er hielden zij stil. agen nu twee rijtjes tappen vóór hen in neeuw, die van de erssandalen en die de dieren voeten, laar het bos gingen, koos weer zijn eigen maar Maria en Jo- lie hen uit het stal- hadden nagekeken, en elkaar in 't licht ie glinsterende sjerp u is er vrede en dschap tussen de ars van Bethlehem le dieren uit 't bos" [aria, „met de leeuw, aasjes en konijntjes et de goede herten", int Jozef, die goede Jozef knikte alleen rstwens verwerkt, aangrenzend aan genheid van het Jen. In de enveloppe, ingesloten. Onder men voor een der n „De Citadel". auw, 9.22 gram. "ïoolradio, 10.20 0.35 voor de 00 guam.muz., 12.30 land- en elingen, 12.33 land, 12.38 gra- 12.55 kalender 13.15 dansmuz., 14.00 „Ge- Alfred Nobel, ert, 15.00 kin voor de kinde- ziek voor de tualiteiten voor zendersluiting, 8.15 Vara-varia 18.35 accor- .00 „Hulp aan causerie, 19.30 „Van eluisterde ge- nieuws, 20.05 strijd Noorw.- politiek over- hlagers, 21.00 .htzon", hoor- ianoduo, 22.35 „Naar 't mid- rde", causerie, 23.15—24.00 m.: 12.30 weer- amusements- nieuws, 13.15 iek, 13.30 ka- dist, 14.30 gra- 14.45 lichte 16.00 en 16.30 nieuws, 17.05 0 boekbespre- lerkoor, 18.15 voor de solda- vs, 19.30 zang, ;ton, 20.00 om- solisten, 21.05 .20 ethnische nieuws, 22.15 2.45 gram.muz. .0524.00 gra- m.: 13.00 nieuws muziek, 13.30 I „Hansel und 16.30 omroep- .30, 19.00 en 19.45 nieuws, :est, 21.45 gra- 22.00 nieuws, 22.45 piano- nieuws, 23.00 nieuws. ZATERDAG 23 DECEMBER 1950 PAGINA 5 «Het is ons helaas niet mogen gelukken om voor de finan ciering van het Tehuis voor Oudelieden te Schagerbrug een lening te sluiten voor de van overheidswege vastgestelde maxi mum rente. Aangezien het beslist nodig is om deze zaak op 23 December in kannen en kruiken te hebben, omdat we anders ons bouwvolume verliezen (het is om zo te zeggen dus vijf voor twaalf), stellen we voor, het in 1951 hiervoor benodigde bedrag van f 700.000.door middel van een rekening-courant bij de Boerenleenbank op te nemen". gen had in het tekort f 400.bij te passen, maar als de gemeente hun deze f 150.niet geeft, zijn ze lamgelegd. Dit onvoorziene struikelblok kost de gemeente Zijpe evenwel een lieve duit, nl. 4 pet. rente minstens plus 1/8 pro mille om- zetprovisie. Natuurlijk zal men niet meer opnemen dan precies noodzakelijk is voor uitvoering van de bouw. Hierin zal het Rijk een bijdrage van f 126.000 geven plus een extra bijdrage voor de paalfundering. Het Prov. Bestuur gaat met een en ander accoord. Inmiddels zullen B. en W. al het mogelijke ondernemen om alsnog een lening te vinden, en zo niet, onmiddellijk na het gereed komen van het gebouw een hypotheek op te nemen. De raadsleden von den het „bar duur", maar gaven toch hun goedkeuring. Diversen Het verzoek om subsidie voor de Proefschooltuin te Hoorn werd op voorstel van B. en W. afge wezen, hoewel o.a. de heer Doe dens had opgemerkt, dat deze instelling voor de tuinders zegen rijk werk verricht. Ondanks agitatie van de heer Peys werden de navolgende stuk ken voor kennisgeving aangeno men: verzoek van de Bond van Overheidspersoneel om een gra tificatie, verzoek van de gemeen teraad van Finsterwolde om ad- haesie in haar strijd tegen het landsbestuur, verzoek van de Bond voor Land- en Zuivelarbei- ders om hogere steunnormen en een verzoek van B. en W. van De Wijk om vervanging van de wegenbelasting door meer bil lijke heffingen. De heer P. Kroonenburg kreeg het door hem gevraagde ontslag als hoofd van de school te Scha gerbrug onder dankbetuiging voor de hoogst gewichtige diensten aan de gemeenschap bewezen. Dat meester Kroonenburg naar Bennekom gaat, betreurde de raad. De heer T. J. Volkerts, onder wijzer te Oudesluis, gaat naar Leeuwarden. Ook hem werd eer vol ontslag verleend. Tot zijn op volger werd benoemd de heer P. de Hoog te Den Helder. De Raad benoemde mevr. J. Winkel- Brak opnieuw tot regentes van het Algemeen Weeshuis. De heer J. Timmerman kreeg ontslag uit zijn functie in de sociale dienst. Burgemeester Bree- baart betreurde het bijzonder dat deze bedachtzame, strikt recht vaardige figuur, die kort geleden ook zijn functie van wethouder en raadslid om gezondheidsrede nen moest neerleggen, nu de laatste band met de gemeenschap moest opgeven. Desniettemin sprak hij de wens uit, dat de heer Timmerman nog lang van een rustige oude dag mocht gertieten. Tot gemeentewerkman met 't Was Zondagmiddag 5 uur. Hij was nog een heel jonge missionaris. Op eens kwam er iemand in grote haast, en hij gend, op hem aangelopen: „Sebo (hijg), er is in Gweri een meisje dat erg ziek is", (een grote hijg). Gweri, 20 km., hij kon 't net nog halen voor 't donker. Wat ben zine en olie bijgieten, zich om kleden, en toen, omringd door een drom van nieuwsgierige jon gens, trapte hij af. Toen haastig: „Wie heeft me geroepen?" - „Hier is hij". - „Gauw op de duo. Dan gaan we". Er gebeurde niets (ze zijn wel eens bang, als ze dat nooit gedaan hebben). ,,Jo, ga nou gauw zitten!" Een zijdeling se duw tegen de motor zei hem, dat iemand er op klom. Weg! Het zou 'm spannen voor 't donker. In Gweri zei hij tot de passa gier achter hem onder 't rijden: „Waar woont de zieke? Wat? Weet je 't niet? Breng me dan maar naar de catechist!.Weet je dat ook niet? Maar heb jij me dan niet geroepen?.... Nee?.... Maar (terwijl hij de motor stop te) waarom ben jij dan op de duo gaan zitten?" „Ja, U zei: ga zit ten, ga zitten, en die andere jon gen durfde niet en toen ben ik er maar op gaan zitten". Niemand wist van een zieke, onverrichter zake, en met zorg in zijn hart. keerde hij naar de Mis siestatie terug. De volgende morgen om 8 uur vond hij °en jongen in de school die tenminste wist waar de Ca techist woonde^ Weer dezelfde reis, maar de Catechist wist van geen zieke. „Waarom was ik Zondagavond zo haastig?" dacht hij onder 't terugkeren. Om 10 uur vond hij iemand in de school die de zieke kende. „Ja, heel erg ziek!" „Vooruit dan maar! Zit je?' Voor de derde maal dezelfde weg. Ten laatste liepen ze een kraal binnen, 5 of 6 huizen, verlaten, doods. Einde lijk komt er een stokoud vrouw tje. „Woont Akot hier, die ziek is?" „Ja!" „Welk huis?" „Daar!" „Maar ze is er niet." „Neen, ze is vanmorgen ver weg gegaan om haar katoen te planten". Beste lezer, die drie reizen wa ren tevergeefs, maar toch staat 't vast, als een paal boven water, dat de missionaris in Oeganda een motor nodig heeft om de zieken en stervenden te bezoeken Ik heb er geen. Wie helpt? Giften kunt u zenden aan het bureau van dit blad. Pater A. W. HENDRIKSEN standplaats Petten benoemde de Raad A. Beek te Koedijk. Het bedrag der werkelijke uitgaven voor het openbaar onderwijs werd vastgesteld op f 28.56 per leerling, zodat de R.K. School te 't Zand ontvangt f 6111.84 en de R.K. School te Burgerbrug f 2360.96. Dan besloot de Raad aan C. Vriesman te Petten te verkopen een bouwterrein aan de Ketel duinweg voor f 1.50 per m2, aan P. Breet te Petten een bouw terrein aan het Plein 1945 voor f 2.25 per m2 en aan W. de Beurs te Petten een bouwterrein aan het Plein eveneens voor f 2.25 per m2. Voor de Pettenaren wier wo ning verwoest is, noch die nog geen bouwterrein hebben gekocht werd een regeling vastgesteld volgens welke de gemeente zich garant verklaart voor eventueel te vestigen hypotheken. Zonder grond in eigendom te hebben kan men nl. geen hypotheek op een nieuw gebouwde woning krijgen. Bomen kappen verboden Teneinde het natuurschoon zo veel mogelijk te beschermen stel den B. en W. voor om een ver ordening uit te vaardigen volgens welke het in de bebouwde kom men van de dorpen verboden is bomen te vellen op plaatsen die minder dan 40 m. van de open bare weg zijn verwijderd, op straffe van 2 maanden hechtenis of f 300.boete. De heer Raat- gers herinnerde er aan, dat Rijks waterstaat te 't Zand vrijwel alle bomen omhakt, zonder daar nieu we voor in de plaats te stellen. Volgens voorzitter was evenwel uitdrukkelijk overeengekomen dat weer bomen zouden worden ge plant, hetzij dan van een kleiner type. De heer Hopman meende dat PTT en PWN dan ook wel eens nagefietst mochten worden, want men vernielt dikwijls de houtopstanden en zet palen op de beroerdste plekken. B. en W. zullen vertoon voorwaarden aan genoemde instanties stellen. Goed gevonden. Subsidie aan VVV's Met het voorstel om aan de VVV's van Petten en St. Maar tenszee elk een subsidie van f 150 te verlenen kon de heer Doedens zich maar matig verenigen. De besturen hebben het tekort van de tentoonstelling „Van de Wad den tot het IJ" kunnen voorzien. Volgens voorzitter hadden de badplaatsen het alternatief: goed meedoen of thuisblijven. Met het vreemdelingenverkeer is een ge meentebelang gemoeid, zodat thuisblijven onverantwoord zou zijn geweest. Elk der verenlgin- De heer Raatgers herinnerde er aan, dat men op het tijdstip van de tentoonstelling niet eens f 400 in kas had. Het was daarom wel zeer lichtvaardig tot een derge lijk bedrag risico te nemen. Na dat voorzitter omstandig had be toogd, dat de Rijksoverheid een half millioen voor het vreemde lingenverkeer geeft, en te Pettpn reeds buitenlanders hebben ge logeerd, werd het voorstel aan genomen. Omdat Ged. Staten er niet aan willen werd de koffie geldvergoeding voor de ambte naren geschrapt. Ze zullen de koffie nu wel declareren. Tegen het invoeren van een tijdelijke ziektekostenregeling voor het ge- meentepersoneel had niemand be denkingen. Gegeven wordt 50 pet. van de ziekenfondspremie tot max. f 50. De Vleeskeuringsdienst Het nieuwe ontwerp voor een gemeenschappelijke regeling met 11 gemeenten uit dit rayon in zake de Vleeskeuringsdienst Bar- singerhorn gevestigd te Schagen werd artikelsgewijze behandeld. De heren Doorn en Hopman stel- dqn voor om de vergaderingen van de commissie van uitvoering openbaar te maken, teneinde het zozeer geschokte vertrouwen in de dienst wat te herstellen. Voorzitter vond het principieel onjuist hiertoe over te gaan. Dan zou men ook de vergaderingen van de Schoolartsendienst en het regionaal Wederopbouwbureau openbaar moeten maken, want ook die bovengemeentelijke in stanties hebben verordenende be voegdheid. Op practische gronden leek het echter in dit bijzondere geval ook voor hem wel aan vaardbaar. Aangezien alle raads leden eenstemmig voor openbaar heid waren, zullen de gemeente lijke afgevaardigden in deze geest handelen. Op een desbetreffende vraag kreeg de heer Hopman te horen, dat de commissie van advies op verzoek van belanghebbenden is ingesteld en reeds in functie ge treden. De leden van deze com missie kunnen ook op eigen ini tiatief, dus ongevraagd, advies uitbrengen. De heer Doedens mocht verne men, dat de secretaris-penning- meester feitelijk een zelfstandige positie had. Ook dit wordt nu anders. Blijkens het rapport van de commissie Doedens, Doorn en Veter had de rekening over 1949 wat de gewone dienst betreft een nadelig slot van f 4153.55, en wat de kapitaaldienst betreft een voordelig saldo van f-8200.78. De rekening van de sociale dienst was met een gemeentesubsidie van f 46.015.05 sluitend gemaakt op f 86.458.81 en een sluitende kapitaaldienst van f 37.514.De rekening van het Algemeen Wees huis sloot op f 14.791.03, met een saldo van f 526.78. Hierin is een gemeentesubsidie verwerkt van f 4500.—. Per aanvullende begroting werd een bedrag uitgetrokken voor een nieuwe centrale verwarmings kachel voor de ambtswoning van de burgemeester en voor een nieuw begraaftoestel, dat f 700. moet kosten. Het is de bedoeling het thans te St. Maartensbrug gebruikte toestel naar Petten te brengen en het nieuwe te St. Maartensbrug te gebruiken. Zo doende heeft men er practisch één in reserve, want te Petten vinden niet meer dan 4 begrafe nissen per jaar plaats tegen ruim 50 te St. Maartensbrug. Op verzoek van de heer Doe dens zal geïnformeerd worden of het mogelijk is om woningen aan te sluiten op de nieuwe gasleiding Alkmaar-Den Helder. Voor de mensen langs het N.H. Kanaal, die nog verstoken zijn van electra zou dit een uitkomst zijn, terwijl men er in de verschillende dor pen stellig ook vefel belangstel ling voor zou hebben. De heer Hooy kreeg nog de toezegging. dat de ongekend slechte Schoolweg de aandacht heeft van B. en W. Men zal pro beren om de polder met het repa ratiewerk te belasten. De elf raadsleden van de Wieringermeer waren Vrijdag voor 't laatst in 1950 naar het Raadhuis getogen. Of elf acht liever gezegd. De heren Zoodsma en Addens hadden zich ziek gemeld, terwijl wethouder Giessen evenmin op het appèl was verschenen. Burgemeester Loggers herdacht voor de aanvang der zitting de gemeentewerkman Pladdet, plotseling overleden, juist voor hij in vaste dienst benoemd zou worden. De benoeming van de heer W. Hoes tot hulpopzichter, van de heer S. Wolters tot dorpsarbeider eerste klas en van de heer H. Toebak tot dorpsarbeider in vas te dienst ondervond geen moei lijkheden. Evenmin het voorstel tot het aangaan van een reke ning-courantovereenkomst oVer f 200.000,met de Incassobank en dat tot het aangaan van kas geldleningen voor 1951 tot 'n be drag van 1 millioen. Mt ingang van 1 Mei 1951 zul len de tarieven van een nieuwe drankvergunning f 170,(thans ALKMAAR. Na de publicaties, die de Nederlandse pers onlangs heeft gewijd aan de millioenenerfenis-Thiery, mogen wij de quintessens van deze sensationele affaire bekend ver onderstellen. Nu de aangelegenheid door de hernieuwde acti viteit van de adspirant-erfgenamen in het brandpunt van de belangstelling is komen te staan, stromen uit alle delen van het land dagelijks brieven en telegrammen binnen bij de voor zitter van de familievereniging-Thiery, de heer B. C. Pan- horst te Alkmaar. Nog elke dag melden zich nieuwe familie leden aan, die aanspraak maken op de millioenenerfenis. worden, waarop een nader on derzoek zal kunnen plaats heb ben. Hopelijk bezit de heer Thiry uit Amsterdam nog de documen ten, die betrekking hebben op de veertig jaar geleden gedane uit kering. Het is nu maar de vraag of het uitgekeerde geldsbedrag inderdaad afkomstig is geweest van de Thiery-millioenen. waar op de vereniging van Thiery- erfgenamen aanspraak maakt. Dat zal o.a. een punt van onder zoek uitmaken. Gisteravond ontving de heer Panhorst een belangrijke brief van een zekere M. F. Thiry uit Amsterdam. De heer Panhorst had ons reeds eerder medegedeeld, dat zijn moeder hem in zijn jeugd hooft verteld, dat. volgens een familieverhaal, aan de erfgena men van Thiery ooit de rente is aangeboden van het millioenen- bedrag der nalatenschap. Dit aanbod zou echter zijn afgewe zen. Men heeft echter nooit kun nen achterhalen of dit gerucht op waarheid berustte of niet. Thans echter deelt de heer Thiry uit Amsterdam mede, dat hem en andere erfgenamen, veertig jaar geleden, hij was toen 21 jaar. een uitkering is gedaan van f500.door notaris Ólst van de Keizersgracht te Amsterdam. Dit bedrag was af komstig uit de nalatenschap vgp een oom of een broer van de vader van de heer Thiry, die in zijn landgoed begraven was. Het bedrag zou een uiterst klein deel zijn geweest van de nalatenschap die een enorm kapitaal moest bedragen. De briefschrijver, de heer Thiry, was vroeger aange sloten bij de oude Thiery-familie- voreniging die zichzelf practisch heeft ontbonden. Hij vraagt thans de voorzitter van de nieu we familievereniging om inlich tingen. De heer Panhorst ziet in deze belangrijke mededeling een bevestiging van het familie gerucht, als zou destijds aan de Thiery-erfgenamen een som gelds aangeboden zijn. Blijkens de brief van de heer Thiry is er niet alleen sprake geweest van een aanbod, maar zelfs van een reële uitkering. De millioenenigaak zou hier- doo; nieuwe aspecten verkrijgen. Wanneer er één uitkering is ge daan, zijn de aanspraken op die uitkering ook als rëeel erkend. Op de bestuursvergadering der familieraad zal deze aangelegen heid a.s. Dinsdag, tweede Kerst dag, onder de loupe genomen f 100,en voor een hotelver gunning en een verlof A f 45, (thans f 25,—), bedragen. Op tij delijke établissementen zal geen verlofrecht worden geheven. Aangezien zuinigheid met de gemeentefinanciën geboden is, zal Wieringermeer geen nieuwe ziekenauto aankopen, maar ge bruik maken van de auto/die de heren Raven en Deutekom te Schagen in de brandweergarage te Wieringerwerf hebben gestati oneerd. De heer Breebaart, VVD, had liever een fonkelnieuwe wa gen gezien, verzoende zich ioch met de huidige oplossing, toen burgemeester Loggers verklaar de, dat de in gebruik zijnde au to, ook volgens dokter Hoogka mer, uitstekend geschikt is. Des noods kan altijd nog van gedach ten veranderd worden, daar de overeenkomst met stilzwijgen de verlenging steeds voor 3 maanden geldt. De P.T.T. zal, ter bespoediging van de automatisering van het te lefoonnet, een knooppuntenccn- trale bouwen aan de Breestraat, nabij de Chr. School' te Midden- meer. Het terrein daarvoor werd door de Raad ter beschikking gesteld. Evenals de voorafgaande agen dapunten leverde de begroting 1951 weinig stof tot praten. Zij kon slechts sluitend worden ge maakt door het inlassen van een geraamde uitkering, volgens de noodwet-Oud, van f 50.000, De gewone dienst sluit op f 1.753.937,34; bijna een half mil lioen meer dan vorig jaar. De raming van inkomsten en uitga ven op de kapitaaldienst be draagt f 3.230.435, 08. Van de gevraagde uitgaven noemen we slechs de subsidie aan het Witte Kruis van f 6000, f 47.000,voor wegenonderhoud f 1000,voor steun bij studie en f 4000,voor de verzorging van onvolwaardige kinderen. Overwo gen wordt de bevolking en masse op t.b.c. te laten onderzoeken. Voor de uitstekende samenwer king tussen raad en gemeentebe stuur sprak burgemeester Loggers Correspondentie en oplossin gen onder motto „Damrubriek" te zenden aan het bureau van dit blad. Oplossingen van de proble men no. 1 tot nq. 4 kunnen wor den ingezonden tot uiterlijk 9 Januari 1951. PROBLEEM No. 1 van A. P. de Zwart te Haarlem. (Met 2 maal 'n damzet op veld 2) Stand: Zwart 11 schijven op 8 11 17 tot 23, 25 en 26. Wit 11 schijven op 28 29 32 tot 37 39 41 42 én 47. Wit speelt en wint. Bij de problemen Nu met het midwinterseizoen, vangen we feitelijk weer met 'n nieuw rubriekjaar aan (zie onze probleemnummering) en bieden wij voor de Kerstrubriek 4 en voor de Nieuwjaarsrubriek 2 problemen ter oplossing aan. Om dadelijk al weer goed van wal af te steken wordt met probleem no. 1 wel een bijzonder mooi probleem ter oplossing aangebo den, en wel door de bijzondere prestatie, dat Wit tweemaal op veld 2 dam weet te behalen. Een uitermate fraai staaltje van com- poneerkunst. Probleem no. 2 is een compositie van de beroemde Zwitserse problemist, wijlen Ju les Bourquin. Het is een van zijn fraaiste problemen en de oplos sing heeft een diepte van 11 zet ten. Probleem no. 3 is afkomstig van de bekende Franse proble mist Jozeph Vardon, die in de door de tweede wereldoorlog zo zeer getroffen stad Caën heeft gewoond. Zoals gewoonlijk bij Vardon's problemen ligt de sleu telontknoping heel mooi verbor gen, terwijl tenslotte een dam- slag wordt behaald op een voor dien nog bezet veld. Als slot van deze Kerstserie onder no. 4 nog een aardig klein en vlot probleemstukje van Pier re Leygues toe, die altijd de een of andere verborgenheid in zijn componeerwerk weet te leggen. PROBLEEM No. 2 van Jules Bourauin (Zwitserl.) Stand: Zwart 15 schijven op 6 tot 10, 12 tot 19, 21 en 23. Wit 15 schijven op 24 tot 28, 30 32 33 34 37 38 40 42 43 en 48. Wit sneelt en wint. PROBLEEM No. 3 van J. Vardon te Caën (Frankr.) Stand: Zwart 13 schijven op 2 3 6 8 11 13 17 18 19 23 24 25 en 29. Wit 12 schijven op 27 28 30 tot 33. 35 38 40 '41 45 en 49. Wit sneelt en wint. PROBLEEM No. 4 van Pierre Leygues te Rouaan (Frankrijk). Stand: Zwart 8 schijven op 9 11 13 17 18 19 25 en 26. Wit 8 schijven op 22 27 29 30 34 37 39 en 43. Wit speelt en wint. Succesvolle rattenverdelging OUDORP. Vanwege de gemeente is onlangs aan de ingezetene, die overlast van ratten ondervonden, in het kader van de algemene rattenbe strijding, rattenvergif in de vorm van koekjes verstrekt. Dat hiermede prachtige resultaten worden bereikt, bleek o.a. bij de veehouder G. Nadat de koekjes de vorige dag waren uit gelegd vond men de volgende mor gen 25 dode ratten en het is zeer waarschijnlijk, dat nog meerdere slachtoffers zich in holen of verscho len plaatsen bevinden. Laten alle in gezetenen medewerken dit gedierte, dat zo enorm veel schade kan ver oorzaken uit te rooien. Belangheb benden kunnen zich hiervoor op het gemeente-huis vervoegen. In verband met de toestand der terreinen zijn alle wedstrij den voor Zondag 24 December afgelast. Daar het zich laat aanzien dat Zondag 31 December de omstan digheden niet veel beter zullen zijn worden ook verder voor die dag geen wedstrijden vastgesteld. Eventueel vastgestelde Hoofd- klsssewedstrijden blijven vast gesteld en moeten indien moge lijk, doorgang vinden. (Advertentie) tenslotte zijn dank uit, daaraan zijn heilwensen voor 1951 koppe lend. De heer Feykes toonde zich namens, de raad voor deze woor den erkentelijk en wenste op zijn beurt de raadsvoorzitter 'n voor spoedig Nieuwjaar. BIJ EEN ZILVEREN IUBILEUM W ARMENHUIZEN. Op 1 Januari 1951 herdenkt de Weled. heer W. Koot het feit dat hij voor 25 jaar tot hoofd der R.K. Jongensschool werd aange steld. Behalve voor school en jeugd heeft de heer Koot zich op velerlei gebied verdienstelijk ge maakt in verschillende vereni gingen en met geven van cursus sen. Er zal nog bekend gemaakt worden wanneer deze viering zal plaats hebben. Gevonden voorwerpen AKERSLOOT. Dezer dagen is een glacé herenhandschoen gevonden welke bij de Postcommandant der Rijkspolitie alhier, kan worden af gehaald, eveneens een garbardine regenjas. Op thuisreis AKERSLOOT. Met het troepen transportschip Zuiderkruis komt weer één van onze jongens uit Indo nesië terug en wel P. A. Terluin, wonende aan de Koningsweg 149. Het schip zal vermoedelijk 31 Dec. a.s. de haven van Rotterdam binnen lopen. Hij is op 1 na de laatste mili tair uit ons dorp, die uit Indonesië terug keert. Naar de West 't VELD. Onze plaatsgenoot Kees Ligthart Jzn., dienende bij het Korps Mariniers, is na slechts enke le dagen verlof Zaterdag j.l. op het troepentransportschip „Boscoop" in gescheept. De Boscoop vertrok Za terdagavond uit de haven van Am sterdam met bestemming West Indië. Kaasmarkt Utrecht UTRECHT. 22 Dec. Op de Utrechtse kaasmarkt werden he den aangevoerd tien partijen kaas. in totaal 411 stuks, wegen de 3342 kg. Prijzen: le kwal. van f 2.21 tot f 2.29. De handel was vlug. De handelsbesprekingen met West-Duitsland De handelsbesprekingen tussen Nederland en Westduitsland, die in Frankfurt aanvingen en op 't ogenblik in Den Haag worden voortgezet, zijn gisteren ver daagd tot begin Januari in ver band met de komende feestdagen Huuradviescommissie 's-GRAVENHAGE, 22 Dec. In Staatsblad K 579 is afgekon digd een K. B. houdende voor schriften nopens huuradvies commissies. Horizontaal: 43 al 15 raad 1 barak 44 Odeon 17 epos 5 motto 46 L. O. 18 hark 9 ode 47 overleg 20 rood 10 Ada 49 opper 22 kip 12 ore 51 fraai 24 eis 13 teil 53 neer 26 koper 15 roer 55 flat 28 robijn 16 armoe 56 eer 30 ras 18 harem 57 oor 31 min 19 sopraan 59 Eli 34 bal 21 ik 60 trant 35 boer 23 moord 61 elite 37 dal 24 en 38 bajonet 25 eik Verticaal: 39 Oder 27 sok 40 golf 28 ris 1 botanie 42 positie 29 por 2 ader 44 over 31 mos 3 Reims 45 nerf 32 pas 4 ka 47 opera 33 rib 5 ma 48 galei 34 bes 6 toorn 50 peer 36 nijd 7 tree 52 aalt 38 bar 8 oermens 54 Po 39 oog 11 de 57 O. T. 41 nap 14 loom 58 re BIJ STRIJD OM IRIAN DJAKARTA. In de wandel gangen van het Indonesische par lement vernam Aneta, dat er naar gestreefd wordt, dat de dertien Aziatische landen, die gezamen lijk met Indonesië de zgn. dertien landen-resolutie inzake Korea on dertekenden, aan de zijde van Indonesië zullen staan bij de op lossing van het vraagstuk-Irian. Pakistan verklaarde reeds als eerste verdediger van Indonesië te zullen optreden, mocht het vraagstuk-Irian een internationale kwestie worden. Men zeide voorts dat Indonesië zich thans moet voorbereiden op een strijd op lange termijn. Op het ogenblik is er voor de vrijheidsstrijders niets beters te doen dan bij het gehele Indonesische volk het besef bij te brengen van de nationale aanspraak van Indonesië op Irian, opdat dit in ieders hart blijft leven. Raadgeving Mevrouw May N. Place uit Syracuse, in de Amerikaanse staat New York, is 102 jaar geworden. Op haar verjaar dag raadde zij bezoeksters aan: „Wil je ook honderd jaar worden? Sta dan nooit 's nachts op. om je kind te helpen, maar laat het je man doen". De heer Place is 48 jaar'geleden, op 55-jarige leeftijd, overleden. HONGKONG. Als vergel dingsmaatregel tegen het Ameri kaanse verbod op de uitvoer naar communistisch China, hebben de autoriteiten te Peking hun agen ten te Hongkong opdracht gege ven om een hoeveelheid Chinese houtolie van 450 ton, die oor spronkelijk voor de V.S. bestemd was, niet te verschepen. Volgens handelskringen te Hongkong bedraagt de waarde van deze hoeveelheid in de V.S. ongeveer 280.000 Amerikaanse dollars. De handelsagenten van de com munistische regering van China te Hongkong hebben bevestiging ontvangen, dat er geen vergun ningen meer zulen worden ver strekt voor uitvoer naar de V.S. en Japan. (Advertentie) Ijsvermaak geeft ruwe huid verzacht geneest De goede naam in de circus wereld heeft Strassburger met zijn gala-première in het Am sterdamse theater Carré ten vol le bevestigd. Een enthousiast pu bliek heeft de troep vele malen een ovationeel applaus gebracht, in het bijzonder waar he' de zeer spectaculaire nummers betrof, zoals bij het optreden van Tre- blas, het anatomische wonder met de sterke schouderbladen, de drie Iwan Bratuchin Tscherkes- sen met het jochie van een jaar of tien als meest bewonderde bravour-ruiter, Victor Julian met zijn gedresseerde honden en apen en Paolo, niet ten onrechte aangekondigd als de koning der jongleurs. En de rillingen lopen de bezoekers over de rug toen dresseur Hermonas Dolas zijn hoofd zonder een "spier te ver trekken in een leeuwenmuil stak Clowns en acrobaten, trapeze werkers en niet te vergeten de Abessijnse pyramidebouwers, pas sen volkomen in het uitstekende programma dat in deze ope ningsvoorstelling werd gegeven. Het echtpaar Strassburger en de dochter Elly werken met prach tige paarden, maar tonen on danks hoge kwaliteiten van dres suur geen verrassende staaltjes. Johan Kapper en zijn orkest brengen muziek die ieders waar dering verdient. Niemand zal bij het zien van dit programma worden teleurgesteld men ziet circuskunst van bijzonder ge halte. FEUILLETON „Ik weet, dat haar oom van vaderszijde," vervolgde haar man „die haar heeft opgevoed, indertijd heel wat land bezat en rijk was en dat zij bestemd was voor een gemakkelijk weelde- leventje. En misschien heeft ze dat nu., ja dat is wel zeker.... want dat schijnt het idee te zijn, dat onze zoon er op na houdt over zijn plichten als echtgenoot en huisvader. Zii heeft echter geen bloed- of aanverwanten meer op de hele wereld. Heb je er wel eens aan gedacht, Lize, dat ze nooit haar eigen vader of moeder en dus nooit ouderliefde heeft gekend? Dat moet haar anders gemaakt hebben dan an deren. Ik zcu haar zo graag met jou samen zien, om zo te zeg gen in jouw armen, al was het maar omdat ze dan beter zal leren, hoe zij zich tegenover Beppie te gedragen heeft." „Betje is teruggekomen met een paar brieven." zei Lize. „Er is niets van Karei bij." .Niets? Nou, moeder, schrijf hem dan nóg eens; doe er drie verschillende enveloppen om heen; zinspeel tegenover Karei op mijn geheim; doe er een met heel grote letters geschreven briefje voor Beppie en Tommie bij en vertel hun. wat wij, toen grootvader nog een heel kleine jongen was, hier in Eelde deden. Stuur dan hun briefje met dat voor Josine naar hun huis maar die voor Karei naar zijn kantoor, anders vergeet hij hem mis schien te lezen. En stuur 3e dan allemaal als spoedbestelling. Als Karei dat ziet. zal hij de brief, ook al is het in kantoortijd, zeker openmaken en lezen Ik ben er toch zo benieuwd naar. of zijn jongen op hem is gaan lijken, toen hij zelf nog zo klein was." Intussen had de eerste door Lize geschreven brief, onbeant woord. drie dagen op een kan toor-lessenaar in Rotterdam ge legen, opzij geschoven tussen die van minder belang, totdat Mies Kleyn, de secretaresse van Karei Pelman, klaar met haar werk voor die ochtend, het stapeltje nog eens nakeek, de brief be merkte en hem met nog een naar haar chef bracht. Met de getikte brieven die nog getekend moesten worden, in haar hand duwde Mies de deur, die naar het privé-kantoor voerde, open en legde, omdat haar patroon haar geen aan dacht scheen te schenken, de beide brieven naast hem op zijn bureau neer. „Twee strikt persoonlijke brie ven, zonder vermelding van het te geven antwoord zaten hier tussen. Kijkt u ze eens na," zei het meisje kortweg, terwijl ze de brieven neerlegde. De ene was op zwaar papier van groot formaat, droeg het adres in een kloeke mannenhand en de af beelding van een indrukwek kend gebouw in de linkerboven hoek. De andere was lang en smal, met een blauw -andje langs het crême-kleurige papier en het handschrift was dun, zorgvuldig geschreven en een beetje beverig, als van iemand, die niet gewoon is veel te schrij ven. Mijnheer Pelman nam de bei de brieven op drukte op een electrisch belletje in het blad van zijn bureau en trok meteen zijn hand met een pijnlijk ge zicht terug. Een scherp puntje van een hulstblad was in zijn vinger gedrongen. Het druppel tje bloed dat uit zijn vingertop drong, kleurde precies bij de rode besjes van het takje hulst. aat naast het knopje lag. Verwonderd over iets, dat zo weinig op zijn lessenaar op zijn plaats was. keek Pelman rond en zag dat er nog een blaadje aan zijn mouw vastzat dat er een paar platgetrapte besjes op de grond lagen.... en toen her innerde hij zich, dat iemand van buiten op hem had zitten wach ten en dat die man een bosje hulst bij zich had gehad. Toén de kantoorjongen op het bellen in zijn nette uniform verscnenen was, kreeg hij bevel de hinder lijke hulsttakjes op te ruimen. Intussen stond Mies Kleyn secretaresse van de directeur der grote scheepsbouwmaatschappij, te wachten tot haar chef ant woord zou geven. Toen ze het takje hulst op de lessenaar zag. nam ze het vlug op en stak het achter het kammetje, dat de weerbarstige lokken van kort geknipte haren in bedwang hield cmdat haar rode potlood achter haar rechteroor zat gestoken. En tegelijkertijd keken haar glun dere blauwe ogen naar de kalen der boven het bureau en bleven gevestigd op de plek, waar in rode cijfers het getal 25 stond terwijl ze halfluid voor zich heen mompelde: ..Fijn.... over een week is het Kerstmis!" Mijnheer Pelman keek naar haar op. doch alleen met de be doeling, haar een wenk te geven, dat de getypte brieven voor hem neergelegd konden worden. Hij las ze zorgvuldig door en teken de ze een voor een met zijn torse. duidelijke handtekening, waarna hij ze zonder een woord te zeggen, teruggaf. Toen het meisje echter de deur van zijn kantoor achter zich wilde slui ten. riep hij haar terug. Een ogenblikje. juffrouw Kleyn." zei hij. Zoudt u ervoor willen zorgen dat ik de loon lasten vandaag nog krijg, liefst vóór drie uur?" „Meneer Bouwman, die ze al tijd samenstelt is uit. mijnheer." „Uit? 's Morgens om elf uur? Om een kerstcadeautje te kopen zegt u? Toch wel erg, dat zo'n enkele feestdag de mensen zt lichtzinnig maken kan en ;k begrijp niet. waarom ze deze feestdag nu juist vlak voor Nieuwjaar gesteld hebben." zei Pelman nors en met een veront waardigde blik naar het grote kantoor .alsof zijn aardige secre taresse min of meer verantwoor delijk zou zijn voor de gang van zaken daar. Maar Mies Kleyn hoorde die laatste opmerkingen al niet meer, want ze had de deur zachtjes achter zich dichtgetrok ken en bekeek nu zichzelf met een glimlachje, dat op haar col lega's in de zaal aanstekelijk werkte, in een spiegeltje uit haar tasje, zo klein dat ze er maar met één oog tegelijk in kon kijken. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5