Priester-jubilea in het Bisdom Haarlem IS HET M.U.L.O. UIT DE TIJD? Congres te Utrecht bezon zich op zijn taak Nog te weinig waardering voor het kleuter-onderwijs JloMefttaGtjei en Koopgolf op de New-Yorkse beurs Wedstrijdkalender Morgen ijszeilen in Wormer Communistische druk neemt toe Nieuwe wet brengt weinig verbetering Het MULO congres Donderdag in het gebouw van K. Cr W. te Utrecht gehouden, genoot overweldigende belangstelling uit alle onderwijskringen. Op dit congres ging het over de vraag of het MULO bij de voorgenomen onderwijshervormingen niet dreigt weggevaagd te worden, gezien het voornemen tot invoering ener vierjarige algemene M.S. en dat terwijl in Nederland de MULO-scholen momenteel 130.000 leerlingen tellen, meer dan het gehele M.O. tesamen. Om het recht van bestaan van de MULO-school duidelijk te demonstreren hebben K.O.V. en Katholieke MULO-ver. dit congres georganiseerd, waar als sprekers optraden Prof. Dr. N. Perquin S.J., Dir. van het Mgr. Hoogveld Instituut te Nijmegen en Prof. Dr. jos. Gielen, Hoogleraar in de practische Paedagogie aan de Kath. Universiteit te Nijmegen. De voorzitter van het_ R.K. ULO de heer W. A. Brassé, ver welkomde in zijn openingswoord Dr. Wesselings en Dr. Verlinden, vertegenwoordigende de Minister van Onderwijs, Mgr. Dr. v. Gils en de andere leden van de R.K. Schoolraad, de Tweede Kamerle den Tilanus en Bernard Verhoe ven. Drie hoofdinspecteurs en vele inspecteurs, verder de hoofd besturen van neutraal en chris- lijk MULO. Het bestaansrecht van het MULO. De eerste spreker Dr. N. Per quin kwam op voor het bestaans recht van de MULO; hij toonde aan, dat er een grote groep van jongens en meisjes is, die, hoe wel niet in staat voor een studie, die de totale geestesvorming be oogt, toch een reële behoefte heeft aan een ruimere geestelijke vor ming dan de L.O. kan geven. Ook de maatschappij heeft de op die wijze geestelijk geschoolden no dig, niet alleen ter vervulling van de z.g. midden-functies, maar ook voor de instandhouding en over dracht van een levende cultuur. Een school, daarvoor geschikt, moet zich niet toeleggen op het bijbrengen van wetenswaardig heden, maar op een bescheiden vorming van het intellect, zij moet bovendien haar leerstof zeer beperken en in haar methodische opzet voorzichtig en geleidelijk te werk gaan. Deze opdracht kan nu, aldus spreker, de MULO op uitnemende wijze vervullen, mits zij zich op nieuw op haar taak bezint. De vierjarige middelbare school, acht hij geen bruikbare vinding. Met grote nadruk weerde spre ker zich tegen de plannen van het Depart, van Onderwijs, om een geheel nieuwe opzet van het mid delbaar onderwijs te creëren, zon der dat deze geprobeerd was. Plaats en taak van het MULO Het ULO past volkomen in het onderwijsstelsel, aldus Prof. Gie len; het voldoet aan plaatselijke en regionale eisen, het is onver vangbaar in grote dorpen en klei ne steden. Verder is het de school voor de middelmatig begaafden. Het verschil met het MO is er geen van meer of minder, maar van kwaliteit. Het MULO heeft een heel andere instelling, het MO immers vormt tot zelfstandig intellectueel geschikten voor hoge maatschappelijke functies, vooral omdat zij de voorbereiding op het Universitair onderwijs als een belangrijke rede voor haar be staan moet zien. Het ULO daar entegen moet de jonge mens ge reed maken, om meer eenvoudige functies te verrichten. Dr. M. Weisglas verlaat1 Rijksdienst Dr. M. Weisglas, hoofd van de persdienst van het Ministerie van Economische Zaken, zal op 1 Maart a.s. dit ministerie verlaten. Hij zal worden opgevolgd door drs. J. H. W. Hoogwater, tot dus ver plaatsvervangend hoofd van die persdienst. De heer Weisglas zal bij het Verbond van Ned. Werkgevers en het Centraal Sociaal Werkge versverbond een functie aanvaar den. waarbij hij zich in het bij zonder met „Public-Relations"- aangelegenheden zal bezig hou den. Mr. A. Diepenbrock pr. ziek te Rome (K.N.P.) Naar het K.N.P. verneemt heeft mr. A. Diepen brock pr., landelijk secretaris der Katholieke Actie in Neder land, tijdens zijn verblijf te Rome een longontsteking opge lopen. Zijn toestand is thans zo danig vooruitgaande dat hij Zaterdag a.s. het Engelse zieken huis bji San Stefano Rotondo te Rome zal kunnen verlaten en voor volledig herstel enige tijd zijn intrek zal kunnen nemen in het Nederlandse College te Rome. NEW-YORK, 28 Dec. (Reuter) Tengevolge van een koopgolf stegen de npteringen op de New- Yorkse Effectenbeurs gisteren tot het hoogste niveau sedert 20 jaar. De voornaamste aandelen ver toonden stijgingen, welke varieer den van 1 dollar tot ong. 5 dollar per aandeel. De meeste vraag be stond naar olie-, spoorweg staal-, auto-, luchtvaart- <\n vliegtuig fondsen. Volgens makelaars be stond er geen speciale reden voor de scherpe stijging. KARDINAAL THOMAS TIEN IN NEDERLAND (K.N.P.) De hoogste kerke lijke gezagsdrager van Chjna, Kardinaal Thomas Tien-Ken- Hsin, aartsbisschop van Peking, is Donderdag 28 December in Nederland aangekomen. De kar dinaal reisde onmiddellijk door naar het moederhuis van de paters van het Goddelijk Woord te Steyl; hijzelf behoort ook tot deze congregatie. Het is onmogelijk stuivertje te gaan wisselen tussen ULO en MO door het invoeren van een vier jarige Middelbare school die in wezen een verkapte MULO zou zijn. Het tegenwoordige MULO, in weerwil van enkele fouten, is het rijkst gevarieerde schooltype dat we kennen, het is van grote zegen geweest vooral voor de kleinere dorpen en steden van ons land. Dan betoogde Prof. Gielen dat het MULO op enkele punten Her zien moet worden: le een vier jarige MULO en geen driejarige, want een driejarige MULO bete kent een drilgeval met overmaat van huiswerk; 2e. beperking van de leerstof, geringer aantal vak ken, twee in plaats van drie mo derne talen. Daardoor zal het probleem van zittenblijven veel minder ernstig worden dan het nu is; 3e. Levensonderwijs, aan sluitend met de omgeving; 4e. Beoefening van handvaardigheid, dit zal tevens bijdragen tot oplos sing van het vrije-tijd probleem; 5e. Voor alles echter dient de karaktervorming in acht genomen te worden. Het MULO brengt eindonderwijs, is aan een examen onderhevig, moet een zekere hoe veelheid kennis bij brengen, maar de hoeveelheid daarvan, moet be paald worden door de middelma tige begaafdheid van de leerlin gen. Immers slechts 16 pet. der MULO leerlingen zijn meer dan middelmatig begaafd, deze mogen geen geestelijke dictatuur over de 84 pet. anderen oefenen. GESTOLEN KRONINGSSTEEN GEVONDEN? De politie heeft met behulp van schijnwerpers in de Serpen tinebeek in Hyde Park te Lon den een voorwerp ontdekt dat de uit Westminster Abbey ver miste kroningssteen zou kunnen zijn. Na vruchteloos pogen om kettingen om het onder water liggend voorwerp te bevestigen, heeft men het werk voor de nacht onderbroken en ter plaat se een boei en een wachtpost achtergelaten. Nieuwe burgemeester van Dordrecht Naar wij vernemen is tot bur gemeester van Dordrecht be noemd mr. J. A. H. J. van der Dussen, sedert 15 Juli 1937 bur gemeester van Hengelo (O.). De heer van der Dussen is aange sloten bij.de Partij'van de Arbeid. Vóór zijn burgemeestersbenoe ming was hij wethouder van de gemeente Kampen. Tijdens de bezetting was Mr. v. d. Dussen geïnterneerd in St. Michielsgestel; hij is voorzitter van de vereniging van oud-gijzelaars. De Franse specialist in wintersportkleding, Vincent Mennert, heeft een nieuw ski-costuum ontworpen, dat tegelijk vol ledige bewegingsvrijheid en onberispelijke kleding waar borgt. Mennert, die zelf ski-enthousiast is, ontwierp een „slobbroek". De pantalon sluit de skischoen van boven vol ledig af en belet daardoor het binnendringen van sneeuw. De bijbehorende jackets zijn evenals de pantalon absoluut waterdicht. Zij worden los of als blouse gedragen. De linkse foto toont een waterdicht jacket met om de polsen sluitende mouwen. Rechts: een wit popeline waterdichte blouse met borduurwerk. SCHAATSEN De volgende aanvragen voor het houden van wedstrijden op de schaats zijn bij het Bonds- bureau van de K.N.S.B. binnen gekomen: Langebaan: 1 Januari: Nationale wedstrij den lange baan te Midden- Beemster voor mannen over 500, 1500 en 3000 meter, aanvang 11 uur. 1 Januari: Nationale wedstrij den lange baan, 500, 1500 en 3000 meter te De Lier. 2 Janugri: Nationale wedstrij den te Sint Pancras over 500, 1500 en 3000 meter. 4 Januari: Nationale wedstrij den lange baan te Wieringer- waard over 500, 1500 en 3000 meter, aanvang 11 uur. Korte baan: 2 Januari: Provinciaal kampi oenschap Noordholland korte baan voor mannen te Anna Pau- lowna, aanvang 14.00 uur. 3 Januari: Nederlands kampi oenschap korte baan voor man nen te Kampen, aanvang 13.00 uur. 6 Januari: Nederlands kampi oenschap voor vrouwen korte baan te Appingedam, aanvang IJ uur. A.S. ZONDAG DORPENTOCHT ALKMAAR Het gewest Noordholland en Utrecht van de K.N.S.B. „IJ.H.N.", organiseert Zondag 31 December a.s. een dorpentocht door Noordholland. Vanuit Zaandam en Purme- rend kunnen tochten gemaakt worden van 30 en 70 Km., van uit Alkmaar en Hoorn zijn deze tochten 75 en 85 Km. Reeds om 8 uur kunnen de deelnemers starten te Zaandam bij de Post hoorn te Purmerend bij het Bruine Paard, te Hoorn bij de Keizerskroon en te Alkmaar bij de Friese brug. De eindcontrole sluit te circa 5 uur. WORMER De ijszeilwedstrij- den, die a.s. Zaterdag 30 Decem ber op het Zwet te Wormer wor den gehouden, zijn voor mannen. De rijders zijn voorzien van een driehoekig zeil met de punt naar beneden ter grootte van 41/; me ter, dat met de handen wordt vastgehouden. Er zal tegen de wind in gelaveerd moeten wor den. Met een matige wind zou een snelheid behaald kunnen worden van 40 a 50 km..Bij flin ke wind heeft men zelfs met een snelheid van 100 km gereden. Het wedstrijdvoorschrift is ongeveer gelijkluidend aan dat van bet ge wone zeilen. Waarschijnlijk zal een rechte baan worden uitgezet en zal op tijd worden gereden. De wedstrijden befinnen om half drie. NOORDHOLLANDSE SCHAATSERS IN FRIESLAND Enige Noordhollandse schaat sers nemen regelmatig deel aan wedstrijden in Friesland. Rina Kooy uit Wieringen behaalt de meeste successen en is in bijna alle wedstrijden de Friezinnen de baas. Tijdens wedstrijden te Hee renveen won zij gisteren de eer ste prijs van f 100,Later op de dag verdiende zij nog eens i 60,als eerste te Wijckel. De kortebaan-kampioen 1950, Nan Rotgans uit Wieringen werd in Heerenveen tweede, na de Fries Egbert v. d. Ploeg. Vierde werd daar Jongert uit Enkhui zen. Jongert won in Sneek een tweede prijs, f 60, TAFELTEN NIS-INTERLAND TE ZAANDAM Zaterdagmiddag 30 December wordt in Zaandam een tafelten niswedstrijd NederlandBelgië gehouden. Voor België komen uit Guy Delabarre, kampioen van België 1950, Paul Bertrand, jeugd kampioen van België 1950, Geor ges Roland en Pierre Dekemper. De Nederlandse spelers zijn Cor Pelser, kampioen van Neder land 1950, H. Grijzenhout, jeugd kampioen van Nederland 1950, Cor du Buy en v. Zoelen. De wedstrijd wordt gehouden in „Ons Huisaan de Gedempte Gracht te Zaandam. De secretaris van de N.V. Nederlandse Spoorwegen, de heer E. F. Baron van Haersolte, die de dienst een dezer dagen zal verlaten, heeft in de commissariszaal van het Hoofdgebouw te Utrecht afscheid genomen. De scheidende functionaris moet vele handen drukken. 55 jaar priester: 15 Aug. 1951: L. H. J. Beysens, Em. Pastoor, 's-Gravenhagè (H. Willibrordus) St. Liduinagesticht, Hillegers- berg; W. F. Roozen, Pastoor te Bovenkerk. 50 jaar priester: 15 Aug. 1951: Th. M. Beukers, Pastoor te Lei den (H. Petrus); B. J. Hermans, Em. Pastoor van Oosterblokker; Plantsoen 99, Leiden; H. W. J. Heesemans, Em. Pastoor van Amsterdam (O.L.Vr.. Rozenkr.), Willemsparkweg 74, boven, Am- sterdam-Z.; A. J. M. van Meeu wen, Em. Pastoor van Boskoop, Nieuw Marienburg, Soestdijk. 40 jaar priester, 1 April 1951: F. A. M. Herman, pastoor te Ley- derdorp, 40 jr. priester 15 Aug.'51 W. J. van den Berg, Pastoor te Hoofddorp; C. F. J. Berkemeijer, Pastoor te Haarlemmerliede: A. F. J. Goossens, Pastoor te Sant poort; J. J. Chr. M. Looijaard, Pastoor te Oegstgeest; A. G. M. van den Oord, Pastoor te Nes a. a. Amstel; Mgr. J. M. van der meijer, Pastoor te Schermer- 25 jaar priester, 20 Maart 1951: B. J. M. Dorbeck, Pastoor te Bleiswijk. 25 jaar priester, 29 Mei 1951: W. Bende, Bouwpastoor Noord- wijk aan Zee; W. Bekeloh, Rec tor te Scheveningen; Th. Buis, Pastoor te Ierseke; Mgr. J. F. M. Desain, Hoofdvlootaalmoezenier, Ten Hovestraat 30, 's-Gravenha- ge; J. J. Eeken, Pastoor te Zui- dermeer; C. P. M. Holtkamp, Pastoor te De Rijp; A. Hooij- schuur, Pastoor té Andijk; B. J. van Houten, Rector te Schiedam, St. Liduinagesticht; Mgr. H. J. J. van Hussen, Nationaal directeur van de Pauselijke Missiegenoot schappen, Den Haag; C. G. Kem pen, Bouwpastoor te Amsterdam; C. J. Koning, Bouwpastoor te Rotterdam, Oud Mathenesse; J. J. Kooij, Pastoor te Egmond a. d. Hoef; S. Ligthart, Pastoor te Al- kemade; C. A. G. Persoon, Pas toor te Den Burg; N. G. Pronk, Pastoor te De Kaag; N. C. de Rooij, Pastoor te De Cocksdorp; H. W. van Schie, Pastoor te Wes- ter-Zwaagdijk; C. C. Stande- meijer, Pastoor te Schermer- horn; B. Stolwijk, Directeur van de Congregatie der Eerw. Zus ters Augustinessen te Heemstede; A. A. Trouwborst, Pastoor te Tholen; J. Th. J. de Wit, Bouw pastoor te Bakkum; W. N. Zijl stra, pastoor te Wieringerwerf. 25 jaar priester, 19 December 1951:- G. C. M. van Dijk, Pastoor te Slootdorp; P. J. de Wit, Pas toor te Middenmeer. 12i% jaar priester, 17 Juni 1951 J. A. J. A. Adank, kapelaan te Haarlem (St. Joseph): M. L. M. Welling, kapelaan te Leiden (H. Petrus); J. J. A. van der Zalm, Kapelaan te Haarlem (H. Joan nes de Doper). 12 jaar priester, 3 Dec. 1951: J. W. Bruin, leraar aan het Se minarie „Hageveld"; J. Th. J. Drost, kapelaan te Volendam; C. J. M. Eekon, kapelaan te Rotter dam (H. Familie); J. P. A. M. van den Engh, kapelaan te Vlis- smgen: W. Q. Grimbergen, kape laan te Haarlem (H. Liduina); G. J. M. Groot, kapelaan te Rot terdam (H. Willibrordus); P. W. A. Hillebrand, kapelaan te Rot terdam (H. Hildegardis)J. C. A. Huibers, kapelaan te Den Haag (H. Agnes); W. G. H. Kamer beek, kapelaan te Bloemendaal; J. G. van der Kleij, kapelaan te Rotterdam (H. Theresia van het Kindje Jesus); M. C. Klijn, ka pelaan te Haarlem (H. Liduina); H. F. A. Konijn, kapelaan te Rot terdam (O. L. Vr. O. O.); C. C. Kroon, kapelaan te Vlissingen; G. A. van Leeuwen, kapelaan te Heerhugowaard-N.*, J. C. Loer akker, kapelaan te Bennebroek; C. H. M. Nolet, leraar aan het Seminarie „Hageveld"; M. M. Out, kapelaan te Rotterdam (H. Liduina); P. J. N. M. Riep, ka pelaan te Heemstede (H. Bavo); M. M. Rozestraten, kapelaan te Rotterdam (H. Franciscus van Assisië); A. H. Schrama, kape laan te Berkel; H. A. C. Snel- ders, kapelaan te Amsterdam (H. Willibrordus binnen de V.); H.M J. Stoelinga, kapelaan te Leiden (O. L. Vr. Hemelvaart); J. P. J. Solleveld, Secretaris van het Bisdom Haarlem: P. J. van Stra len, kapelaan te Den Haag (H. Hart van Jezus); P. A. Tweehuy- sen, kapelaan te Amsterdam (H. Maria Magdalena); J. L. H. van Vliet, kapelaan te Noordwijker- hout (Sancta Maria); A. A. van der Voort, kapelaan te Leid- schendam; J. H. Warmerdam, kapelaan te Sloten. DE STRIJD IN KOREA Zware communistische druk heeft de striidkrachten van de V.N. od de Oostelijke flank van het front in Korea terrein doen verliezen, aldus heeft het Ame rikaanse achtste leger medege deeld. Sommige eenheden van de V.N. trokken ongeveer 15 KM terug en een bataljon in zijn geheel meer dan 4 KM. Er wordt mel ding gemaakt van grotere con centratie van communistische troepen aan het centrale en Oos telijke front en van verplaatsing van kieine groepen Chinezen Oostwaarts uit Kaesong, 55 KM ten noordwesten van Seoel, naar Korangpo, 50 KM ten noord-oos ten van de Zuidkoreaanse hoofd stad. Ondanks de voorspellingen van bewolking, regen en mogelijk sneeuw stegen de vliegtuigen der verbonden troepen in Korea he denmorgen op voor de ononder broken aanvallen op de commu nistische troepen in Noord- en Centraal-Korea. Amerikaanse „In vaders" hebben Donderdag drie vliegvelden in de streek van Pjongjang aangevallen en be schadigd. Superforten lieten bij na 200 ton bommen vallen op verbindingscentra der communis ten. PROCES-VERBAAL WEGENS DIERENMISHANDELING De rijkspolitie te Landsmeer heeft proces verbaal opgemaakt tegen een veehouder te den lip ter zake van ergerlijke dierenmis handeling. Deze veehouder had in zijn onder de sneeuw liggende weide schapen, een paard en een varken laten lopen zonder de die ren bijvoeding te geven. Nader onderzoek heeft uitge wezen dat de veehouder wel enige bijvoeding aan de dieren in de wei gaf. Ter rechtzitting zal moe ten worden uitgemaakt of dit in de gegeven omstandigheden in voldoende mate is gebeurd. NIEUW HOOFD L.V.D. De heer F. E. Hollander zal op 31 December a.s. zijn functie van hoofd van de legervoorlichtings- dienst neerleggen. Hii zal zich in Den Haag gaan vestigen als zelfstandig public relations advi seur. Hij wordt opgevolgd door mr. G. P. Kiès. die sinds Juli van dit iaar als waarnemend hoofd bij de L.V.D. werkzaam is. TRAGISCHE DOOD LIMA, 29 Dec. (Reut^r-AFP). Dertien passagiers van een auto bus die een nachtelijke tocht maakten in Peru zijn in hun slaap door giftige uitlaatgassen verstikt. Vijf van hen waren kin deren. Twaalf andere reeds be dwelmde passagiers konden weer tot bewustzijn worden gebracht. ALKMAAR. Op de algemene vergadering, welke de Bond van Onderwijzeressen bij het Voorberei dend Onderwijs in het Victory-hotel te Alkmaar belegde, bleek voor het voornaamste agendapunt, de bespre king van het Ontwerp van Wet op het Kleuter-onderwijs, veel belang stelling te bestaan. Het is de vele goede uitzonde ringen daargelaten, met het kleuter onderwijs in ons land niet bijster rooskleurig gesteld. Dat heeft men deze zomer uit vele dagbladen, die vaak schokkende reportages over dit onderwerp brachten, welk duidelijk kunnen lezen. En in vele opzichten is de Wet op het Kleuter-onderwijs, die nu in voorbereiding is, een ver- JAAR DER UNIES Wat voor kwaad men ook van het scheidende jaar mag en kan en zal zeggen, men kan niet beweren, dat we zonder Unies hebben gezeten in de afgelopen twaalf maanden. En daarbij heeft het aan, .waar schijnlijk goed bedoelde pogingen om de een heid, en eensgezindheid en eendracht en al die andere enen te bevorde ren. niet ontbroken. Wij plukten de eerste vruch ten van de Nederlands- Indonesische Unie, van wie men altijd beweerd heeft, dat zij vederlicht was. Nou viel het nogal mee. in den Haag ten minste, achter de groene tafel, maar in Ambon was het fout en met de rust en de veiligheid was het ook nog niet (mo)lukkep, Tenslotte werd de Unie ten aan zien van N. Guinea of Irian te licht bevonden. Het (voor) uitzicht is niet erg riant. Dan hadden we al een poosje de E.B.U. Dat is geen autobus onderneming, maar de Europese beta lingsunie, welke iets met liberalisatie te ma ken had. Dat lukte ook niet erg. want de één wou alles vrij maken van de anderEn, o ja, weet u dat van de Benelux-Unie? Dat luxt ook niet erg. Hoewel „Bene" iets met goed, en „lux" iets met licht te maken heeft, is het nog steeds goed., duister in de materiële verhoudingen tussen ons en België. Met alle re spect, maar Luxemburg, dat ik niet graag wou missen, hangt er maar zo'n beetje bij. D'r zijn nog veel meer Unies, maar het wil met alle- NEGENTIENHONDERD VIJFTIG loopt dan op zijn einde. Morgen zullen we het weer lezen, als titel boven de hoofd artikelen: Balans, de Gesloten Deur, de Klop op de Deur, en andere originele dingen. En hoewel de Paus, die er toch ook wel iets van weet, nogal tamelijk tevreden schijnt te zijn, vrees ik, dat het jaar van de grote verzoening, totaal gezien het jaar van de grote mislukking is geworden. Dat wat we als vrede beschouwen, is verder verwijderd dan ooit. De voorrechten van het Heilig Jaar zullen echter doorwerken in 1951, en dat kan natuurlijk met de vruchten van het geëindigde Heilig Jaar ook het geval zijn; wij zijn. dus niet zonder hoop. Was 1950 bedoeld als het jaar van de grote terugkeer, ik zie het nieuwe jaar als het jaar van de grote trek. Zo in de geest van „Rij maar an, ossewa, rij maar an". Doorrijden, doorzetten, volhouden. De grote trek naar de ware liefde in de wereld Daar komt het toch altijd, elk jaar, op an! maal niet erg lukken, en daarom proberen we het met andere vreemde woorden. We zitten vol plannen en een grapjas heeft al gezegd, dat het nooit goed wordt zo lang wij in Europa te genover het ij z e r e n gordijn alleen maar pa pieren dingetjes in de gedaante van „plannen" weten te stellen. Maar. afijn, we hebben het plan-Schuman, het plan- Pleven. het plan-Stik ker, het plan-Mansholt, het is een hele rata plan. Nu blijkt dat het met de Unie niet wil lukken omdat de men sen geen goede Unionis ten zijn. proberen we het met integratie op alle gebied, en bet moet nu maar blijken, of we misschien bétere inte- gralisten zijn. Dat had rector Thompson zaliger van de „Maas bode" nog eens moeten beleven! Zijn befaamde brochure „In liefde bloeiend" zou een nieu we oplage krijgen waar bij die van de beroemde boeken van het oude jaar nog maar kinder spel is. want.... op de bloeiende liefde zal het toch maar aankomen. Zolang zij niet de ware grondslag van de Unies en dergelijke is, komt er van alle plannen geen spaan terecht. En we kunnen goed schel den tegen het ijzeren gordijn, maar - hebben we in het oude jaar niet te weinig gelet op het gordijn van onwil en on verschilligheid. onver draagzaamheid en heb zucht liefdeloosheid en onwaarachtigheid, waar mee wij onze eigen da derlanaers heen en ze mogen daar niet alleen werken, maar ook aan de burgerlijke verdedi ging helpen. Dat is goed voor de mensen, die hier vandaan gingen, omdat ze bang waren voor de oorlog. Aisof die daar niet komen kan! Maar goed, zo pas hebben we gehoord, dat de mensen niet alleen hun werk kracht meenemen, maar ooit hun huis. Een Ne derlandse firma gaat er een paar honderd huizen bouwen en neemt hout en ander materiaal mee; en een grote groep vak arbeiders gaat er ook heen. Wij zijn altijd Joris Goedblocd geweest. In de Kamer heeft de regering hel bij monde van mi nister In 't Veld vastge steld: wij hebben te wei nig materiaal voor wo ningbouw, vooral hout (zie boven!) en te kort aan geschoolde arbeiders (zie boven!) en daarom is de aanvrage voor nieu we woningbouw hier stopgezet! Maar, tja, we moeten Australië een beetje te vrind houden. Je weet nooit hoe een koe een haas vangt, als je let op de nabijheid van den Imbben bed^ctS^-ea, dat^ze AUSTRALIË Dit grote land, met veel grond en weinig mensen, is op weg, een kroon kolonie te worden van Nederland, dat te weinig grond en teveel mensen heeft.Er zijn al een paar duizend Ne- West-Irian noemen.. TEAM Als we de namen lezen van de vier Amerikanen, die de leiding hebben in de wereld op het «ogen blik, dan behoeven we nog niet te wanhopen aan de mogelijkheid van sa menwerking, welke, als ze baarlijk in de goede geest wordt gevoerd, op tea m-spirit, team-work en dergelijke prettige Ne derlandse woorden be rust. Voor team-geest moet er eerst een team zijn, en wat denkt u van de mogelijkheden, welke er verborgen zijn in de samenkoppeling van de initialen van Truman. Eisenhouwer, Acheson en Marshall. Is dat een team, of niet? Laten we het beste er van hopen! Al Kerstgratificaties zijn, dachten wij, leuke din gen, vooral als ze gege ven worden. De een doet het, de ander doet het niet. Ze behoren tot de orde van zaken, waarvan dc Encycliek „Q-A." zegt dat ze niet door wetten en voorschriften kunnen worden afgedwongen. Nu hebben mijn vrienden van „De Waarheid" u weet wel wel zes of acht weken propaganda gemaakt voor de k.g., natuurlijk mear vanwege dc agitatie, dan vanwege de Encycliek. En laat nou :n het deerniswaardige Oost-Duitsland, waar men nieuwe maatregelen genomen heeft, om de Kerstgedachte uit te ban nen, van de zijde der C O.B. (dat zijn de Com munistische Opper Ba zen) verklaard zijn, dat kerstgratificaties niet ge geven mogen worden, „omdat ze kapitalistische bedenksels zijn". Daar krijgt de „Waarheid" nu a's.... kerst-gratificatie de boodschap thuis, dat ze dus wekenlang g.epleit heeft voor een kapitalis tisch bedenksel! „Ai, ai", „och, och...." ademing te noemen. Doch de betrok kenen bij dit onderwijs, de onder wijzeressen, zijn er over het alge meen niet erg enthousiast over. Dat er van hogerhand iets wordt gedaan, goed; maar dan moet het ook goed gedaan worden! Dat is de gedachte die men op de algemene vergade ring van de Bond te horen kreeg. Als de Wet op het Kleuteronder wijs wordt aangenomen, betekent dat een verbetering van de opleiding, ook komt er dan een verbetering in de inrichting, van gesubsidieerde scholen althans, maar wat het aantal leerlingen betreft, dat in de meeste gevallen ver boven normaal is, klas sen van 45, 48 en zelfs 50 leerlingen zijn heel geen uitzonderingen!, moet men er weinig verbetering van ver wachten. De Bond gaat voorts van het standpunt uit, dat de leidsters of leraressen, gediplomeerde krachten moeten zijn, maar in de wet wordt de opleiding van die leerkrachten vrij gelaten. En bij de subsidie-rege ling is van een gelijkstelling ook al weer geen sprake. De subsidie richt zich naar de lagere-schoolregeling, waardoor de vreemdste verhoudin gen gaan ontstaan. Voorts wordt er geen subsidie ver leend voor kinderen onder de vier jaar, maar de scholen mogen wèl kinderen onder die leeftijdsgrens aannemen, hetgeen weer onderlinge concurrentie tussen de schoolbestu ren in de hand werkt. Ook is in het Ontwerp geen rekening met een vaststelling van salarissen en de positie van de leerkrachten gehou den. De grote fout in het ontwerp is, volgens de voorzitster van de Fede ratie van Bonden voor Onderwijze ressen, mej. B. Perné dat men uit gaat van bestaande (wan-) toestanden terwijl de wet er toch op gericht dient te zijn, bestaande toestanden te verbeteren. Eigenlijk beseft men, zowel in de kringen der ouders, als bij de depar tementen, nog veel te weinig, van welk groot belang het kleuteronder wijs is bij de vorming van de jeugd. En het zou beter zijn, te wachten met deze wet, totdat het belang van het kleuter-onderwijs tot bredere la gen van ons volk is doorgedrongen en totdat er betere tliden in ons land zijn aangebroken, opdat ook de kleu ter-onderwijzeres die waardering, ook in geld uitgedrukt, krijgt, die haar toekomt. PLANTER VERMOORD SURABAJA (Aneta). De vorige week Woensdagavond is de 24-jarige hreer M. M. Jansen, employé van de koffie-onderne- ming „Soember Djambeêê in het Djemberse in zijn.woning op de onderneming overvallen en ver moord. De heer Jansen, die in zijn voorkamer zat te schrijven, werd van achteren door een onbekend aantal kerels aangevallen en met een slagwapen om het leven ge bracht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3