ELN Ook buiten Voetbal was 1950-SPORT een welbesteed jaar Rampjaar voor nationale ploeg en amateurstatus Hier K.N.V.B. UITTOCHT VAN TOPSPELE IMING Vóór een HOOFDKLASSE, maar tegen professionalisme of premies :N OP!! uimt op 5TANTEN N. v. d. MEER t urenhandel In twaalf ronden van nieuw naar oud naar Frankrijk en Italië WELVAREN ïermerhorn g DANSEN euwjaarsdag BONTJE j voor toeristen riGE PRI1ZEN! telingen o verlaging nu 1.59 nu 1.49 nu 89 nu 1.59 21.50 PAYCLOP 18 nuari, 9 uur jzen Alkmaar Voetballend Nederland in 1950 Tanende interlandglorie T.C.-lid Mulder: Een teer punt ABE LENSTRA vóór een PREMIESTELSEL ZATERDAG 30 DECEMBER 1950 rmaal lage prijs! DE FAVORIETEN nvang 7 uur \NUARI a.s. idendijk, Scharwoude, -2 uur n.m. kan ter r tevens de startkaar- eggeld: Kinderen t.m. E 0.50, niet-leden f 0.75 ■olbrengen ontvangen e plaatselijke IJsclubs n en toch is het waar! F OVERTUIGEN ;n babygoederen CPRIJZEN digd) gs blouses re maat) addoeken 2.80 nu 5.98 nu 0.79 nu 0.79 nu 0.25 nu 1.60 nu 1.85 nu 1.65 nu 3.95 nu 'ra boord 5.95 nu erkjassen 11.50 nu 6.95 nu er er cm. br. ken :ken 0.29 0.98 0.45 0.45 0.19 1.29 1.69 1.29 2.95 3.95 4.95 5.95 1.49 1.49 3.95 6.95 2.95 6.65 4.75 0.49 :ijk tijk) INTERLOCK DAMES DIRECTOIRS GEMOLTONNEERDE MEISJES DIRECTOIRS 1012 jaar DAMES SJAALS koopje ZUIVER WOLLEN HEREN SJAALS 170/220HU 1.69 nu 1.69 nu 4.95 nu 'cm."br. 9.95 nu 3.95 nu 8.65 nu 5.95 nu 0.98 nu 29.50 nu 19.50 24.50 nu 15.50 89.50 nu 69.50 49.50 nu 39.50 69.50 nu 59.50 29.50 nu 19.50 37.50 nu 27.50 schitterends 985.-nu 695.- 595.nu 395. 495.nu 295. i zwaar) 265.nu 98.— 89.nu 39.50 79.50 nu 49.50 ICn' 195.— nu 139.50 149.50 nu 99.50 nenkast 245.nu 199.50 ikussens 49.50 nu 29.50 24.50 nu 9.50 19.50 nu 8.75 eden HALVE PRIJZEN ifectie tegen spotprijzen! STALAGE's straat ingang EGENOVER HET STADHUIS Laten wij in de grote Sportarena 1950 nog eenmaal de xalen, de banen, de velden en de bassins gaan zien vóórdat de cijfers en de namen op de erelijsten zijn uitgewist. 1950 is een jaar geweest van intense sportbeoefening in alle landen der wereld. Dat de een nu harder liep, beter schaakte of meer doelpunten maakte dan de ander, doet er maar weinig toe. Records zijn in de sport de feiten die aan de oppervlakte drijven. Opzienbare prestaties zijn de makers van de goodwill voor de sport. Wat niet in de kranten staat vermeld en wat niet via de aether wordt uitgedragen is eigenlijk het voornaamste. Dat is de beoefening van de sport om haarzelfs wille; dat is de schooljongen die de straat onveilig maakt met ongeorganiseerd voetbal; dat is de arbeider die na zijn werk een half uurtje „lekker" gaat zwemmen; de elub die alleen omdat het mooi weer is een wandeltocht maakt van 30 kilometer of de amateur wiel renner die met zijn zelf-gemaakte racefiets bij het eerste kilometerpaaltje begint te fietsen en bij het 25ste op *ijn geleend horloge kijkt of het al vlugger ging dan een week tevoren Januari. In het voetbalsta dion is de strijd nog in volle gang. De machtige Soccer heeft zijn eigen wetten en trekt zich van mijlpaal 1 Januari niets aan. We laten ze dus maar rustig trappen. (Ze krijgen hun portie toch wel, denken sommigen.) De zaalsporten vragen de aan dacht. De mannen van de vaste hand en het scherpe oog: de bil jarters, zagen op naar de vinnige Belg van Hassel, die het Europees kampioenschap van Piet van de Pol afsnoepte. Maar pas na bar rage. Op de ijsbanen vermaakte zich heel schaatsend Nederland in een korte ijsperiode van een kleine week. Vooral Friesland ge bruikte al het ijs wat er te vin den was voor het houden van wedstrijden. De naam van Rina Kooi ging hier van mond tot mond. Zij was het die Ike Nien- huis wist te verslaan. Op de Noorse banen trainde de lange Kees Broekman, prima in vorm in het begin, maar door een val (en niet alleen daardoor) kans loos gemaakt toen het er op aan kwam door de ongenaakbare kampioen, de Noorse chauffeur Andersen. Joke Hoekstra deed in Friesland van zich spreken toen zii korte-baankampioene werd en Rotgans omdat hij zich bij de mannen de sterkste kortebaan- rijder. toonde. 0 IJshockey-prestaties Februari. Maand waarin al leen het ijs in het hoge Noorden van Europa intact bleef. Onze mannen schaatsten door, maar leverden geen grote prestaties. De ijshockey droeg de sportieve roem van ons land uit. H.H.Y.C. won de West-Europa-Cup, Neder land bleef België met 85 de baas en won ook nog het vier- landen-ijshockeytournooi. De spanning was voelbaar in de zaal 'te St. Etienne, waar ons biljartwonder Kees de Ruyter on geslagen het Europees kampioen schap 47/2 bij elkaar caramboleer de. Naar sensatie rook het op de Gentse wielerbaan. U weet het: Schulte-Peters wonnen daar de Zesdaagse. o Het groene laken Maart. De meeste belang stelling ging weer uit naar het groene laken. Herinnert U zich nog de boze gezichten van de „driebanders", omdat de Ensche- deër Wevers kampioen werd met 'n laag moyenne van 0.584? Maar ja, hii verzamelde de meeste pun ten. Kees de Ruyter moest in het tournooi om het Ned. kampioen schap libre ook ondervinden dat het niet het gemiddelde is dat de doorslag geeft. Metz won met een moyenne van 48.07. Kees de Ruyter kwam tot 54.90. De rustige Hagenaar de Jong pikte het biljartkampioenschap kader 38/2 aan het puntje van zijn queue. Nog even een blik op de wie lerbaan. Warempel weer een zes daagse, ditmaal te Parijs, weer met Schulte en Peters en ze wonnen het ook nog. En daar horen we nog de echo van paar dengetrappel. Liefhebbers zullen begrijpen dat we het over het paard Luxor hebben, dat naar de Grote Prijs van Alkmaar snelde. 0 Serie records April. Beslist te koud om „gewoon" te zwemmen, maar Geertje Wielema begon alvast met het afwerken van haar rijtje recordverbeteringen. We zullen er wel een paar vergeten, maar deze in geen geval: Het wereld record 200 meter rugslag ge bracht op 2.38.8, 3Vz seconde snel ler dan Cor Kint in 1939. Wegen van heel Europa voor het ijzeren gordijn vertoonden de sporen van een fantastisch ge slaagde tulpenrallye, waarin van de eerste tien in het klassement 9 Nederlanders waren. Ook de winnaar? Nee, dat was weer de Engelsman Ken Wharton. De beste gymnast van het jaar kwam uit Alkmaar: Klaas Boot, met glans nationaal turnkam- pioen. Het was Woutje Wagtmans uit Breda, die zich na het veroveren van de tweede plaats meteen maar in het prof-register liet in schrijven, net op tijd om aan de start van de Tour de France te mogen verschijnen, samen met vijf anderen: Janssen, de Hoog, de Ruiter, Vos en Voorting. Hemelvaartsdag bracht alle sporten bij elkaar in het Olym pisch Stadion. o Veelzijdig programma Juli. De sportmaand bij uit stek met het veelzijdigste pro gramma dat denkbaar is. Wieler kampioenschappen allerwege met successen voor onze amateur- en profrenners op alle fronten. Paar denliefhebbers zagen Karei Pluto de kampioenseer behalen op de 800 meter. Assen verdronk in het lawaai van een TT, die grootser was dan ooit en waarin de Ita lianen Massetti en Ruffo met de kransen gingen pronken in de zwaarste en de lichte klasse en de Brit Bop Forster de 350 cc op zijn naam bracht. Waar bleven de Nederlanders? Met veel fan fare startte de Tour de France, die mislukte omdat de Italianen bang waren geworden voor de wraakzucht van de Franse toe schouwers en in de Alpen van hun fietsen stapten en die ons Nederlanders ook geen reden gaf tot juichen. In de zonnige dreven rond Nijmegen klonken de voet stappen van bijna 7000 Vierdaagse wandelaars. Zandvoort trok hon derden autosportliefhebbers voor de vinnige strijd om de Grote Prijs van Nederland, met span nende en sensationele momenten en tenslotte de Fransman Rosier als onverwachte overwinnaar. Weet U nog van het gedrang in het Kanaal tussen Frankrijk en Engeland en haalde U ook de schouders ervoor op? U vond het waarschijnlijk verdienstelijker dat dr. Euwe opnieuw kampioen van Nederland werd. o Nummer 1 Augustus. Sportmaand no. 1, door grote gebeurtenissen als de wereldkampioenschappen wiel rennen te Luik en Moorslede, waar de Nederlanders het moes ten afleggen tegen de buitenlan ders. Nee. dan sloegen onze zwem sters in Wenen een beter figuur. Kampioenschappen voor Ria van der Horst, Irma Schumacher en ons nationale poloteam. Een van de grootste sportgebeurtenissen van het jaar waren de wereld kampioenschappen athletiek. waaraan zelfs de Russen deel namen. Zii waren, met de Engel sen, de beste athleten ter wereld. Fanny en Slijkhuis hielden er met gouden medailles Nederlands naam hoog. De Sneekweek viel in het water door bar slecht weer en de jeugd liep warm voor een nieuwe sport: de zeepkistenrace. Appèl aan de voetbal September. Op de tweede Zondag van deze maand klonk er weer een algemeen appèl tot de aanhangers van koning Voetbal en moesten de andere sporten weer voor een groot deel het veld ruimen. Onze handballers vroe gen nog even do aandacht in de interlandwedstrijd te Appinge- dam tegen Frankrijk, die zii met 65 wonnen. Van de drie grote F's (Farina, Fangio en Fagioli), candidaten voor het wereldkampioenschap automobilisme, was het tenslotte Farina die het hardst kon rijden of althans de meeste punten ver zamelde over het totaal. o Harde noten October. De dood van de bokser Jan Remie was oorzaak dat er in de Nederlandse Boks- bond harde noten gekraakt wer den. Een belangrijk besluit werd echter genomen, nl. dat de keu ring van degenen die in de ring komen voortaan strenger en in tensiever zal zijn. Ook vielen er boze woorden over de inconse quente houding der Ned. Boks- bond ten aanzien van een even tuele titelmatch van Lue v. Dam voor het Europese middenge- wichtkamploensehap. Propaganda voor hockey November. Ons hockey-eftal hield de naam van Nederland hoog door het internationaal tour nooi te Barcelona te winnen. Ten gevolge van een speciale regeling ten aanzien van de strafcorners en strafbully's werd het 11 ge lijke spel tegen Pakistan in de finale toch een overwinning. La ter beleefden 30.000 mensen (voor een groot deel onbekend met hockey!) in het Olympisch Sta dion een wedstrijd van super- hockey tussen de beide finalisten van Barcelona, waarin de bruine sportsmen zich echter revan cheerden met 21. o Dit weet U nog December. De maand die achter ons ligt. Moeten wii U nog vertellen wie het wereldschaak- tournooi op zijn naam bracht, wie het was die het Nederlandse kampioenschap biljarten kader 47/2 veroverde met een moyenne van bjina 50, wie de winnaar was in de boksmatch tussen Luc van Dam en Robinson, of wie het won in de strijd om Abe: Heerenveen of de 100.000 gulden van de Ita lianen? Maar kom, dit laatste is voetbal en we hadden ons zo vast voorgenomen om dat nu eens links te laten liggen. Maar we trekken ook de voetballer erbij om alle sportbeoefenaars en -lief hebbers een vlotte start en een goede finish te wensen in 1951. Wal 1672 voor ons Nederlanders op politiek gebied was, is 1950 voor de voetbaliers van het lage landje geworden; een rampjaar. Een jaar van als-maar nederlagen van de nationale ploeg, de grote uittocht van spelers naar het buitenland en het jaar van onenigheid en wanorde In de zaken van de grote bond. Amateurisme of professionalisme, hoofdklasse of alleen eerste klassers, hevig gekrakeel over de automatische degra datie. Bleef het daar echter bij, wel we zouten misschien zeggen, het volgende jaar zal het beter gaan, maar er zijn geen tekenen, die er op wijzen. We mogen alleen maar rustig afwachten. Tot dusver is het nog steeds zó geweest, dat de wedstrijden van het Nederlands Elftal hun spe ciale bekoring hadden voor de voetballiefhebbers. Eigenlijk ook voor de K.N.V.B.want daardoor was de bond in staat er een uit stekend geoutilleerde organisatie op na te houden en bovendien mee te werken aan de uitzending van spelers naar Olympische Spe len. Dat alles is in gevaar geko men door de teleurstellende pres taties van de laatste maanden. Officieel won Nederland geen en kele landenwedstrijd. De neder lagen tegen België in het voor jaar en Zweden in Juni waren nog dragelijk, maar die tegen Fin land (411), Zwitserland, België en Frankrijk betekenden eigenlijk een debacle. 75 en 52 mogen op het eerste gezicht niet zo erg lijken, in werkelijkheid, waren ze niet de juiste krachtsverhouding, want dan hadden er tegen Zwit serland dubbele cijfers moeten vallen en Frankrijk zou ook wel een „zeven" verdiend hebben. Hoopvol is het dus niet. daar zich meer en meer de grote tech nische achterstand en het verschil in lichaamsconditie openbaart. Een andere oorzaak is echter het vertrek naar het buitenland van vele topspelers. Toen 1950 De Dam was bezet Mei. Ons nationale hockey team startte met een bizonder succes rij k seizoen: een 30 over winning op Engeland in het Wagner-stadion te Amstelveen. Op de Westermarkt in Amsterdam klonk het startschot voor een der grootste wieler-evenementen: de Ronde van Nederland, die zich langzamerhand een grote Jjlaats begint te veroveren Amateurisme, professionalisme of een premiestelsel. Drie mo gelijkheden in voetballend Nederland, waarover reeds veel is geschreven en nog veel meer gezegd. In de vorm van zwaar wichtige betogen of in de geest van: „Wat kan ons gebeuren als er eens wat geld gaat rollen, zo is het ook slappe was". Met dat al is er nog geen oplossing gevonden en daarom lopen de heren officials, die de koers moeten bepalen, nog steeds met een hoofd vol zorgen rond. Hoe denken zij, die er ten nauwste bij zijn betrokken, er over? Luistert u maar eens wat de heer Mulder, lid van de Nederlandse T.C., er over te vertellen heeft. Een teer punt, zegt de ener gieke Veendammer, terwijl we het ons in een comfortabele cra- peaud gemakkelijk maken. Maar het antwoord volgt toch snel. Pro fessionalisme is hier absoluut on mogelijk. Met uitzondering mis schien van een enkele club in de grote steden kan geen enkele vereniging dergelijke lasten dra gen. En een premiestelsel? Het zou vr;j zeker tot spelpeilverbe tering leiden, maar ook dan zul len de grote clubs de „prominen ten" opslokken. Misschien is een verscherpte overschrijvingsbepa ling een oplossing. Neen, daar ben ik positief tegen! Het zou in strijd met het amateurisme zijn en het grootste deel van onze spelers zullen ook bij een even tuele overschakeling op vergoe dingen, amateurs blijven. Dicta tuur moeten we in geen geval hebben. Gelooft u mij, ik weet heel goed dat er sinds de tijd dat irnis i ze^ no^ binnen de krijtlijnen in'"de hartenstoncL 'leeI voe' is veranderd, van alle sportliefhebbers, ondanks strubbelingen en moeilijkheden bij de leiding ervan. o Maand van de racefietsen Juni. De racefietsen staan niet meer stil. Eerst zwenkte Lakeman het Stadion binnen als winnaar van de Ronde van Neder land. Wim van Est z'n naam schreeuwde uit de koppen van de grote Franse sportbladen: on bedreigde winnaar van de „zelf moord-race" Bordeaux-Parijs, 586 kilometer aan één stuk. Gerrit Schulte toonde zich nog de koning van het Nederlandse rennerscorps op de top van de ruige Cauberg. de districten, dan geloof ik dat maar voor mij blijft het amateu risme toch nog altijd de mooiste status. U had de geest onder onze jongens na de nederlaag in Parijs moeten zien, om dit ten volle te kunnen onderstrepen. Daar kon den de Fransen, notabene over winnaars, beslist jaloers van worden. Maar acht u het verantwoord dat het van zijn goede spelers beroofde Nederland doorgaat met wedstrijden tegen profs te spelen? Ja, ik zie het niet zo somber in, als velen wel willen voorstellen. Als we van onderaf serieus met de opbouw beginnen, dus vanuit we na verloop van tijd weer aar dig mee kunnen komen. Zelfs wanneer het buitenland doorgaat met onze topspelers weg te halen? Och, al te tragisch moet men deze uitttocht ook weer niet nemen. De werkelijke cracks, die naar Italië en Frankrijk zijn ver huisd, zijn nog betrekkelijk ge ring in aantal. Belangrijker taak Bovendien is het van veel meer belang dat we mee kunnen hel pen aan de ontwikkeling van de jeugd. Het kan toch niet de oor spronkelijke bedoeling van de voetbalsport zijn om de jeugd tot professionalisme op te leiden. Het prof-voetbal is veel harder en naar mijn mening gaat er dan iets moois in de voetbalsport ver loren. Wat we vooral nodig heb ben zijn goede trainers. Aan de opleiding van oefenmeesters zal nog meer aandacht moeten wor den besteed. Het behoeven adso- luut geen buitenlanders te zijn. Het voordeel van een Nederlandse trainer is, dat ze ons voetbal door en door kennen en de mentaliteit van do spelers beter aanvoelen. Daarmede wil natuurlijk niets kwaads van de vaak uitstekende buitenlandse coaches gezegd zijn. Voor een hoofdklasse Zeer positief is het antwoord van de heer Mulder op onze vraag, of de nieuwe competitie- indeling een succes kan worden genoemd. Zelfs spreekt hij zich openlijk voor een hoofdklasse uit Heeft het spelpeilverbetering ten gevolge? Ja, op de duur abso luut! Het Westen is iets in kracht achteruit gegaan, maar door de snelle vooruitgang van het Zui den, kan het oude niveau vrij spoedig weer bereikt worden. De vermenging Zuid-West werkt voortreffelijk. Ook in het Noorden is een kleine vooruitgang te be speuren. Het komt ons voor dat verschil lende clubs niet zo enthousiast over een hoofdklasse zullen zijn. Zo is het inderdaad, maar op het gevaar af kwade gezichten te veroorzaken, wil ik dit tegen stribbelen toch kortzichtigheid noemen. Niet te ontkennen valt dat er voor enkele clubs finan ciële nadelen uit voortkomen. Dit geldt echter alleen voor de grote steden, daar de „Provincie" er absoluut geen hinder van zal ondervinden. Zelfs is bewezen, denkt u maar eens aan Veendam, dat een pro vinciale club. die in een lagere klasse in de running is, meer geld binnen krijgt, dan wanneer in de hoogste afdeling een onder geschikte rol wordt gespeeld. Het Nederlands elftal Er wordt, zoals u bekend zal zijn, veel critiek op de samen stelling van het Nederlands elf tal geleverd. Ja; dit is begrijpe lijk, omdat de grote massa niet altijd de beweegredenen van de K.C. kent, die er toe hebben geleid om een bij het publiek favoriete speler thuis te laten. We hebben spelers nodig, die ook wanneer ze in hoofdzaak een de fensieve taak hebben, aan de opbouw van het spel deelnemen. Een eerste vereiste is dat een candidaat toont „brains" te be zitten. Daaraan ontbreekt het bij onze voetballers nog wel eens. Brains, reactievermogen, tempo en lichamelijke conditie, aan deze onmisbare factoren moet thans in het moderne voetbal meer dan ooit aandacht worden besteed. Ik zou de conditie-training bijna nog belangrijker willen noemen dan het opvoeren van de techniek. Nog toekomstplannen? Niet di rect, of het moest al zijn dat we zo snel mogelijk met de selectie zullen beginnen. En dan moeten we natuurlijk afwachten of het contact, dat de K.N.V.B. met en kele Scandinavische landen heeft opgenomen, nog resultaten zal hebben. Hiermede moeten we het dan voor deze keer maar doen, in de overtuiging dat de heer Mulder een even voorzichtig als wilskrachtig functionaris is. Een Noordeling gaat nu eenmaal niet over één nacht ijs. ZOU beginnen, waren alleen Appel, Wilkes, De Harder, van Lent en Timmermans reeds vertrokken. Zij konden, na enige maanden acclimatiseren, uitstekend meeko men. Wilkes en De Harder waren grote uitblinkers, omdat zii tech nisch voor de buitenlanders niet onder deden en bun lich- ?h- niek in enkele maanden tot grote hoogte opvoerden. In 1950 begon' echter de grote uittocht. Maessen (Frankrük) en De Muiiek (Duits land) waren de eersten. Er volg den er vele. De Vroet en Steen bergen, Lakenberg. v. d. Hart. Brandes en Baumann. Nog later De Kubber, Rijvers en Den Boer. Verder zijn er nog Celombes, van Geen en ten Berge. Ruim een week geleden ston den weer vijf spelers, die in aan merking plegen te komen voor 't Nederlands Elftal op de nomi natie om naar het buitenland te vertrekken. Het waren De Graaf Staffelen, Lenstra, Roosenburg en Biesbrouck. Lenstra heeft inmiddels het aanbod, met het meest fantasti sche transfer-bedrag, afgewezen maar Roosenburg kwam als de best-betaalde Nederlandse spe ler uit Italië terug en de Sne- ker kanonnier hoopt op het mo ment, dat U dit leest, reeds zijn koffers te pakken. Ook Stoffeleh kwam in Parijs tot een accoord en het wachten is nu nog op De Graaf en Biesbrouck. Dat de eerste nog zal gaan achten we niet waarschijnlijk, maar het is toch wel zo, dat het Nederlands Elftal met de brokken komt te zitten. Alle geruststellende uit latingen van de hoge heren ten split! De K.N.V.B. mag dan voor het verzoek van de clubs om de oversehrijvingster- miin te verlengen, gezwicht zijn, naar onze mening zal het de spelers niet weerhouden te ver trekken. Bondselftal Naast het Nederlands Elftal (officieel) speelde ook het Bonds elftal enkele wedstrijden. Ia .tegenstelling met .de inter-, laitds waren de prestaties van deze ploeg in feite eveneens het Nederlands Elftal uitste kend. De 1—0 nederlaag In Hud dersfleld *"5011 Engeland B (zon der Abe) deed Nederland weer stijgen op de voetbalm-rkt en de 30 zege in Mei in het Olymp. Stadion (met Abe en Hofma) op een sterker Engeland B beteken de een grootse triomph van het opportunistische Nederlandse voet bal. Toen speelden vier Ajaxie- dei. 'n topvorm mee, was Roo"-n- burg rechtsbuiten en van deze ploeg bleef enkele maanden later niets over. Andere bondselftallen speelden, met als gasten de Curapaoërs Hato en Matrona, tegen Leeds United en Middlesex Wanderers met wisselend succes en er-- Zwalu wen Elftal speelde Vasten avond tegen de Rode Duivels. Dit alles eschiedde in of tui sen de competitie 19491950. die het nationale Kampioenschap voor Limburgia bracht. De eerste kampioen van dit jaar was Heerenveeu -bit <g ongeslagen het nieuwe iaar in ging en tegen Velocitas, de eerste en enige rompetitienederlaa- leed. Blauw Wit, Ajax, Enschedese Boys en Maurits volgden, terwijl I -rgi.. na een be;'Lsingswed- strijd tegen P S.V, het zestal com pleteerde. Ajax of Blauw Wit voorspelde men bij het begin der competitie, maar h "errl glans- r:'k Limbu. gia, door een 06 ze—1 nn 24 Juni op Ai-uc. P.S.V. werd op dezelfde dag triomphator over Haarlem, waar door het de '-et v- --n 1 -p in-, z'n bezit kreeg. Een triomph- jaar voor het Zuiden dus. Deze m'dzómerse Zaterdag hrn-1-- een Belangrijke beslissing Het was eveneens de dag, waarop de cornpetitie- LEEUW.... ben jij het nu van wie zo vurig wordt gehoopt, dat elf voetballers in Oranje je niet in je hempie zul len laten staan? Je bent er nu wel slecht aan toe zeker? Ze hebben je de laatste tijd 31 tikken op je manen gegeven en zelf heb je maar 11 keer te- ruggeklauwd. Geen won der dat je nu plat op de grond ligt met verdorde grijze manen en vormelo ze, machteloze klauwen! Hoe komt dat toch? Hebben leeuwen uit an dere landen je zoveel na gels uitgerukt, dat zij nu veel sterker geworden zijn dan jij? Nou, dat vind ik dom, leeuw! Wat doe je dan ook nu nog te vechten tegen zulke sterke soortgenoten? Zij hebben het kwa- ae met je voor, geloof me. Als de strijd afgelopen is en je ligt op de grond, dan gaan ze KijKen waar de scherpste nagels in je poten zitten en die. nemen ze ijskoud mee. Ze zeggen dat het nu te laat is voor je, leeuw, dat je er nooit meer bovenop zult komen. Maar misschien ben je nog niet werkelijk dood en lig je slechts te slapen. Verdorie, word aan toch eens wakker, laat je niet in elk gevecht zomaar neerslaan. Blijf niet dom liqqen luisteren naar tnensen die je voorbijlopen en zeggen: „hij bleef wel niet op z'n noten staan maar toch, heeft ie flink gevochten!" Bah. leeuw, als zoiets je eerqevoel niet raakt, dan vind ik je niet meer dan een suffe kater! Sta dus eindelijk eens op, rek je eens uit en sla raak, alsjeblieft! Gis. constellatie aanvaard werd. Er vielen harde woorden, verwijten aai v. eer bes^iuldigingen e een zeer onaangename stern- min" die na veel gepraat ten slotte precies de 2/3 meerderheid opleverde. De nieuwe competitie ging dus starte met vijf eerste klassen, waarin de ploegen vele nieuwe tp"eustap-'~,"s kresen. Uitgezon derd het Noorden en twar ~'-s- teli'ken. Van -en westetak" he"emonie was reeds na de eerste wedstrij den geen sprake. '-vallend waren de terus"ang van Aiax. Enschedese Bovs. Lim burgia en Maurits en de uitste kende n'-Itaties van Heere- L. Blau.v Wit en vooral P.S.V. Mo ffen we sel f hechten aan de situatie bji het be"in van h jaar. dat we thans afsluiten toen stonden alle ploegen, die ]■- npio n zouden worden 00 lo e ste laats dan kriigen we dus als kampioenen- Weerenveen Blauw Wit, P.S.V.. Wageningen en N.A.C. W zullen maar af wachten en het beste hooen yo V-et we iaar. dat het liefst met amateurisme misschien weer ri st zal brengen in de voet- halwereld. Hnd. (Van onze verslaggever) We hebben Abe Lenstra deze drie Vragen gesteld: Wat denk je van de presta ties van het Nederlands elf— .tal? Wal is jou meriing over be roepsvoetbal' of een z.g. pre miestelsel? Wat denk je van het Noor delijk voetbal en kan de ver mengingverbetering bren- gen? Abe antwoordde als volgt: De kwaliteit van het Ne derlands elftal is naar mijn mening minder goed als toen ik er voor de eerste maal in gekozen werd. Ik moet hier aan echter toevoegen, dat ik er thans anders tegenover sta. Toen kwam ik als „broekje" in het gezelschap van de „groten", waar ik heel hoog tegenop keek. Ik dacht maar steeds: „zo leer ik het nooit". Later, toen ik een tijd in de nationale ploeg gespeeld had, veranderde dit. Niet dat ik geen respect meer had voor de prestaties van mijn team genoten, maar ik voelde mij meer en meer gelijkwaardig. Door het vertrek van onze beste spelers zijn we er na tuurlijk niet op vooruit ge gaan en dat is heel logisch. Toch geloof ik dat we het dieptepunt bereikt hebben zo dra het buitenland ophoudt met het weghalen van onze spelers. We komen er dan ze ker weer bovenop. Maar hier zijn we meteen gekomen bij dé tweede vraag, wantindien onze spelers een geldelijke vergoeding ontvan gen., zullen ze zich nog wel eens beraden voordat ze weg gaan! Beroepsvoetbal is hier onmogelijk en ook niet nodig, zegt Abé. Wel acht ik een premie stelsel billijk. Het stimu leert het trainingsbezoek. hetgeen uiteindelijk het spelpeil ten goede zal ko men. En de spelers blij ven hier! Zie maar eens naar België, waar ze ook een premiestelsel hebben en daar zijn heus wel voetballers die een ver sterking betekenen voor de Franse profclubs. En zou men daar niet gepro beerd hebben om spelers weg te halen? Zeer zeker, maar ze lopen niet weg. Ik ben er van Overtuigd dat we ook in Nederland een pre miestelsel krijgen en de tijd waarop dat zal worden inge voerd acht ik niet zo heel ver vei'u)ijd,erd. Wij zijn toch de genen die vaak kapitalen bjj- elkaar trappen om het maar eens platweg te zeggen. Waarom dan hen die zorgen dat er geld in het laadje komt hiervan niets te geven? Het invoeren van een premiestel sel heeft tot gevolg dat het spelpeil stijgt, terwijl het bui tenland geen of weinig kans ■ij Ut Wat krijgt spelers weg te halen. het Noordelijk voetbal betreft, ik geloof niet dat het slechter of beter is dan voor gaande jaren. De „vermen ging" heeft ons tot dusver geen zegen gebracht, maar als het verder wordt doorge voerd door b.v. Westelijke clubs bij ons in te delen, ge loof ik wel dat we daar voor deel van zullen hebben. Of we kampioen worden? We staan er goed voor en de geest in onze ploeg is uitstekend. We zien met. vertrouwen de andere wedstrijden tegemoet.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 15