Wat weet gij van het huwelijk? VUILE HANDEN Balans- opruiming GERARD WORM's Stijlvolle Kerstviering ALK Onze gasco Kees Broekman in Bergen kampioen van N.-Holland Balans-opruiming VER! ÜECTIFICATIE door Alkmaarse K.A.V. S. W. G. Lienesch c.v. Interessante cursus voor Katholieke jongelui met WRIJFWAS Leven zonder zin FILMS VAN DE WEEK De niet De heer StoeSinga onderscheiden 1951 EEN G LANS JAAR II BROUWER's Bedden- en Meubelmagazijn DINSDAG 2 JANUARI MODEMAGAZIJNEN Oppermachtig op alle nummers Marktberichten Verkoudheid Auto-ongeval te Wogmeer De industi nam PAGINA 2 ZATERDAG 30 DECEMBER 1950 Katholieke jongens en musjes, die ernstige verkering hebben of die misschien zelfs al verlovingsringen dragen, bezinnen zich uiteraard wel eens op het huwelijk, dat ze van plan zijn, vroe ger of later, met de man of vrouw hunner keuze te sluiten. Het huwelijk is nu eenmaal een aangelegenheid, die voor de meeste jonge mensen allerlei problemen met zich meebrengt. Wat weet de jonge mens, de jonge man zowel als het jonge meisje, eigenlijk van het huwelijk af? Bitter weinig meestal. En wat ze ervan weten, weten ze dikwijls maar half. Wie een examen moet doen, dient zich daar terdege op voor te bereiden. Wie een zaak gaat beginnen, moet tevoren de nodi ge warenkennis opdoen. Het is niet meer dan normaal, dat jonge mensen, die niet al te ver van het huwelijk afstaan, zich op hun huwelijk ook terdege voorberei den. Men kan zich op vele ma nieren op het huwelijk voorbe reiden. Maar wat men zeker niet moet verwaarlozen is het krijgen van een juiste kijk op de mate riële zijde van het huwelijk, zo min als men de geestelijke kant ervan mag veronachtzamen. Welnu, katholieke jongelui van Alkmaar en omgeving, mensen uit de practijk, een arts, een ka pelaan uit een grote stad, een zenuwarts, een huisvader, komen u in een serie bijeenkomsten, die de naam van verloofdencursus dragen, vertellen wat u weten moet van de theorie en de prac tijk van het huwelijk, waarop u zich voorbereidt. Men komt u voorlichting geven in de breedst mogelijke zin. Ge moet dat zien als grote mensen. Komt niet naar deze cursus, omdat ge meent dat ge wat pikants te horen zult krij gen. Doet ge dat wel, dan is uw instelling verkeerd. Wees het waard, dat men u inlicht over dingen, waarvan ge niets of nau- ALKMAAR. Hedenmorgen had den in de kring van V. en D, te Alk maar ,de huldiging en het afscheid plaats van de heer Th. Stoelinga. dfe na 45 jaar onafgebroken bij deze firma te hebben gewerkt, de pen sioengereclitigde leeftijd heeft be reikt en daarom, tegelijk met zijn huldiging, afscheid nam van chefs, collega's en ondergeschikten. Vergezeld van zijn echtgenote werd de heer Stoelinga hedenmor gen door zijn directie ontvangen en, in tegenwoordigheid van een gedeel te van het personeel, feestelijk ge huldigd. De directeur, de heer W. Berentzen, en de bedrijfsleider, de heer H. G. J. Fr. v. d. Weijer, spra ken tot de jubilaris woorden van hulde en afscheid. De heer Stoelinga werd bovendien door enkele der chefs hartelijk toegesproken. De burgemeester van Heiloo, de heer J. Kalff, reikte de jubilaris, die in zijn gemeente woonachtig is, met enige toepasselijke woorden de zil veren medaille uit, die behoort bij de. orde van Oranje Nassau. Tenslotte nam het voltallige perso neel van V. en D. afscheid van de heer Stoelinga. met wie eenieder al tijd graag heeft samengewerkt. De scheidende jubilaris dankte in een kort afscheidswoord. Dorpentocht ALKMAAR. Voor de deel nemers aan de Dorpentocht van morgen rijdt de Naco een pen deldienst van de Friesebrug naar de Omval. welijks iets afweet en die ge toch werkelijk wel moogt weten, om dat ge er, hoe dan ook, mee te maken hebt of mee te maken zult krijgen. De eerste cursus wordt gege ven op Dinsdag 2 Jan. 1951. „Het geheim van de liefde naar een gelukkig huwelijk". Inleider de Zeereerw. Hëer H. J. Drost, pastoor te Schobrl. De cursus begint des avonds om 8 uur, en wordt gehouden in de zaal van Hotel Victory, Lan- gestraat te Alkmaar. R.K. HANDBALCLUB A.O.C. ALKMAAR De wedstrijden voor morgen gaan niet door. Wel verzoekt het Bestuur de leden, die nog steeds in gebreke zijn gebleven, de keuringskaarten in te leveren dit alsnog te doen. Nieuwe leden kunnen zich op geven bij Mej. C. M. Koopman. Baansingel 67. Ook kunnen zij dit doen op de trainingsavoriden. (Woensdag- en Dinsdagavond van half acht tot half tien in het pymnastieklokaal van de St. Bavoschool). ZONDAGSDIENSTEN Zondagsdienst doktoren wordt waargenomen door de artsen J. Degenaar, Emmastraat 95, telef. 2310 en H. C. A. Koppejan, Ou degracht 186, telef. 2382. Op Nieuwjaarsdag zijn bereik baar de artsen J. Pot, Kennemer straatweg 65, telef. 3117 en A. H. F. M. Corthals, Nieuwlandersin- gel 95. telef. 3193. Zondagsdienst apothekers: Te beginnen hedenavond 18 uur zal deze week buiten de normale openingstijden voor spoedgeval len geopend zijn Apotheek „De Bever", apotheker P. J. Meurs, Emmastraat 36. Nachtdienst Taxi's wordt ge reden door H. Jong, Lindenlaan 100, telef. 3628. Laatste repetitie „Odéon" ALKMAAR. Het bestuur Jan „Odéon" verzoekt ons haar leden er aan te herinneren, dat de laatste re petitie a.s. Zondagmiddag drie uur in het Gulden Vlies zal plaatsvinden Aller opkomst is dringend gewenst. Het bestuur rekent op U. Bushalte Kerkplein ALKMAAR Het is te ver wachten. dat volgend jaar op het Kerkplein een wachtlokaaltje voor de buspassagiers gebouwd zal worden. Op de begroting is voor dit doel 'n bedrag uitge trokken voor de halve kosten, ad f500.de Naco zal de andere helft betalen. Advertentie Advertentie In onze „Opruimingskrant" stond geannonceerd: DAMESKOUSEN* geplatteerde zijde 0.58 DIT MOET ZIJN 1.58 flCr LANGESTRAAT 68 ALKMAAR DE REINIGING OP NIEUWJAARSDAG ALKMAAR In verband met de nieuwjaarsdag zal op Maan dag 1 Januari geen vuilnis opge haald worden. De bewoners van de Maandag se wijken worden dan ook ver zocht de vuilnisemmers op Don-, derdag 4 Januari buiten te zet-' ten. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR Het jaar loopt ten einde. Voor onze vereniging een jaar om nooit te vergeten, een jaar van records aan publieke be langstelling. Ook een teleurstel ling werd ons deel en wel het niet behalen van een resultaat, waar wij allemaal op gerekend hadden, de promotie. Maar AFC zou AFC niet zijn, als wii ons toen hadden laten ontmoedigen, wij gingen voorwaarts! Sport in R.K. verband was meer dan en kel een promotie! Allen zonder uitzondering, die mede geholpen hebben, dit jaar zo te doen sla gen onze hartelijke dank. Een nieuw jaar nadert, het welk voor onze vereniging van groot belang zal zijn in alle op zichten. Wij staan op de bres. Leden van AFC, daar ons club gebouw Beemster niet disponibel is wordt er op 2 Januari een be langrijke clubavond gehouden bij B. Bakkum, Cafe No. 1, Rit sevoort. Wij rekenen er op, dat allen beslist aanwezig zijn, mede 1 v. m. de onderlinge competi ties, die voortgang moeten heb ben. De P.P.C.-er 2 Z.N. ALKMAAR Het „Rotter dams Toneel" heeft dezer dagen in 't Gulden Vlies een voorstel ling gegeven van het befaamde toneelstuk van Jean Paul Sartre, Vuile handen", dat door Anna Blaman is vertaald en dat goed geregiseerd wordt door Ko Ar- noldi. Het is een voortreffelijke op voering geworden van een knap geschreven stuk, dat ons heeft geboeid van het begin tot het einde. De décors van Ir. A. Vier gever waren volkomen in har monie met het stuk. Hoederer communistisch lei der, voert een realistische poli tiek, die in de kring van zijn bentgenoten niet wordt geaccep teerd. Hij dient geliquideerd te wördyi. Hugo, intellectueel van gcede afkomst uit idealisme communist geworden, aanvaardt de opdracht tot de politieke moord. Hij zoekt hierin zelfbe vestiging en wil bewijzen bruik baar te zijn. Hij denkt, en daar door aarzelt hij met het volvoe ten van zijn daad. De menselijk heid van Hoederer treft hem de mens Hoederer wordt hem sym pathiek. Hji komt eerst tot zijn moord als hij Hoederer aantreft ir omstandigheden, die ziin per soonlijke gevoelens kunnen kwetsen. Kunnen,... want ze kerheid over het motief van zijn moord krijgt hij niet," ook niet in de gevangenis. Ontslagen uit gevangenschap keert hji weer bii een partijgenote, die hem wil redden. Hij moet gered worden omdat intussen de Sovjet-Unie de politiek van Hoederer heeft gesanctionneerd, waardoor de politieke moord een misdaad en de geliquideerde een held is ge worden. In een analytisch ge sprek met Hugo komt de vrouw ADJUDANT VAN UDEN NAM AFSCHEID ALKMAAR In „De Oude Herberg" te Heiloo heeft de ad judant van Uden van de rijks politie gisteren, wegens het be reiken van de pensioengerech tigde leeftijd, afscheid genomen van het corps. Alle groepscom mandanten uit het district Alk maar waren bij dit afscheid te genwoordig, evenals vertegen woordigers van de staf. Kapitein Mr P. J. v. d. Steur sprak de scheidende adjudant toe en prees hem als een goed politie man, die het vertrouwen dat hij genoot volkomen waard is ge weest. De scheidende adjudant v/erd bovendien toegesproken door adjudant van Breukelen. voorts door- adjudant Dieckmann uit Bergen namens de groeps commandanten en door de wachtmeester 1ste klasse Doo- renspleet. De heer van Uden sprak ten slotte een afscheidswoord, waar in hij hen dankte die hem had den toegesproken en waarin hij zijn erkentelijkheid betuigde voor het geschenk dat hem was aangeboden, een vulpen, die hij in zijn nieuwe functie hij zal een coördinerende taak krijgen bij de reserve rijkspolitie góed zal kunnen gebruiken. Advertentie ZALIG NIEUWJAAR aan Klanten, vrienden en bekenden. ALKMAAR Laat 189 t.o. R. K. Kerk tot de conclusie dat Hugo nog bruikbaar is voor de partij. Hij echter concludeert, dat de partij niet meer bruikbaar is voor hem. Hij weigert afstand te doen van zijn verleden van zijn daad, die een vergissing is geweest. Hij levert zich uit aan de partij genoten die komen om hem te recht te stellen. „Onbruikbaar", zegt hij tot hen. Kees Brusse (Hugo). Richard Flink (Hoederer), Georgette Reyewski (Olga, de partijgenote die Hugo wil redden). Lily Bouwmeester (Jessica, Hugo's vrouw), Frans van der Lingen en Eli Blom (lijfwachters van Hoederer) speelden hun rollen yoortreffeliijc. Er waren bóven- dien~goede rollen van Ko Arnob- di en Steije van Brandenberg. Het is een uitmuntende voor stelling geworden van een sterk stuk. Het publiek, dat de gehele zaal vulde, toonde zijn bijval in een hartelijk applaus aan het einde van het spel. dat o.i. door volwassenen met onderschei dingsvermogen kon worden ge zien. Wii hebben dit stuk van begin tot einde geboeid gevolgd. Alle zijn stroomt hier leeg in het niets. Idealisme blijkt zonder zin. De laatste keuze van Hugo, is een keuze zonder motief. Alle levens alle levensverrichtingen worden absurd. Sartre, de exis tentialistische filosoof, verloo chent zich niet in zijn literair "?erk en evenmin in ziin drama tisch oeuvre. Wij achten dit stuk even belangrijk als gevaarlijk. ONZE AGENDA FILMS: Harmonie, Bagdad, 14 j. Victoria theater, De Saint in Londen, 18 jaar; Cinema Americain: Road to Zanzibar alle leeft. Rex-theater, Odette Churchill, 14 jaar. Voorstellingen heden avond 7 en 9.30 uur. Oude jaarsdag: 2, 4.30 en 7 uur. Nieuwjaarsdag: 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. STAM STOOMT OOK IN ALKMAAR EN BERGEN ALKMAAR „Stam Stoomt", is in Hoorn reeds een begrip ge worden. In Alkmaar kenden we tot voor kort slechts een dépot van deze bekende Noordholiand- se wasserij, die in 1902 door de heer M. Stam is opgericht en die dus binnenkort 50 jaar zal be staan. De wasserij die wel de oudste in Noord-Holland is heeft sinds gisteren ook in Alkmaar een filiaal gekregen. Dit filiaal is gevestigd in het winkelpand op de Laat, hoek Brillesteeg, dat nadat het een half jaar gesloten is geweest als een nieuwe aan winst voor de neringdoende Laat '.n uitstekende staat is herrezen De zaak is begonnen met che misch reinigen en verven. In 1912 begon men een huishond- wasserij daar n aast De zaak bioeide gestadig. In 1940 werd de bekende Hoornse zakenman, de heer J. B. Post. eigenaar van de onderneming. Er zijn thans 32 filialen en dépots in Noordhol land boven het IJ. Als directeu ren van het bedrijf fungeren de heren C. Gijzelaar en J. Soen- veld. De heer G. v. d. Schot treedt in Alkmaar op als filiaal houder. Er is gisteren eveneens een filiaal van „Stam Stoomt" ge opend in Bergen, aan de Karei de Grotelaan 20. Bji de opening van de nieuwe zaak had men over gebrek aan belangstelling en bloemen niet te klagen. De Laatbewoners toonden zich zeer ingenomen met de opleving van hun winkel straat door de inbedrijfstelling van dit filiaal, dat uitstekend is geoutilleerd en dat er zowel van buiten als van binnen prettig uitziet. 40-jarig jubileum BERGEN. Op 1 Januari her denkt de heer B. J, de Jonge, van de Burg. Lovincklaan 2, het feit dat hij voor 40 jaar zijn ambt bij de P.T.T. aanvaardde. Een zeer ijverig ambte naar die het grootste gedeelte van zijn loopbaan achter het loket aan 't postkantoor in Bergen heeft door gebracht. De laatste twee jaar ver vult hij zijn taak op het postkantoor in Alkmaar waar hij thans speciaal administratief werk verricht. Advertentie ALKMAAR Houttll 54-70 Langesttaaf 40 DEN HÉLDER Keizerstraat 60 Onder grote belangstelling en begunstigd door ideaal winter weer zonnig, geen wind en matige vorst werden gisteren op de mooi gelegen baan van de Berger IJssportvereniglng de provinciale kampioenschappen van Noordholland verreden.. Enkele bekende rijders als Kees Broekman en Jan Langcn- dijk namen er aan deel. Onder de jongere rijders sloeg Roozen- daal uit Warmcnhuizcn een uit stekend figuur; ongetwijfeld een rijder die iets belooft voor de toekomst. Broekman kampioen Ook van de zijde van de deel nemers was de belangstelling groot; tè groot ons inziens, al thans op de 500 meter waar vijf en veertig rijders aan de start verschenen; hieronder waren er velen, die nog niet voor deze wedstrijd in aanmerking komen. Men zou dan ook beter doen voor de deelname aan de pro vinciale kampioenschappen be paalde normen te stellen, zodat ALKMAAR. In het „Wapen van Heemskerk" hield de Alkmaarse K.A.V. haar traditionele Kerstavond een van de meest sfeervolle, die wij in dé afgelopen weken mede moch ten maken. De grote feestzaal was door een gezellige Kerstversiering en een gro te Kerstboom vol van innigheid, die nog verhoogd werd door de zorgvul dig gedekte tafels, met dennen groen en hulst, waarop tal van kaar sen hun huiselijk'licht verspreidden. Met een kort welkomstwoord, spe ciaal tot de Hoógeerw. Deken en Rector Dr. F. Holthuizen, de geeste lijk adviseur, werd de avond ge opend. Daarna zongen alle aanwezi gen, circa 350 dames vanuit alle drie de parochies, een paar Kerstliederen waarna Mevr. D. Triest-Boots met Rex Odette -Churchill Het uitgebreide voorprogram ma van deze week bevat o.m. een jaaroverzicht een terugblik op de voornaamste gebeurtenis sen in binnen- en buitenland. Dan vraagt het Bio-Vacantie- oord van Bergen aan Zee. zoals elk jaar in de week tussen Kerstmis en Nieuwjaar de aan dacht voor de kinderuitzending van de Ned. Bioscoopbond. Het hoofdprogramma is een prolongatie van de bekende film Odette Churchill,' de eerste film die in het nieuwe Rex-theater geprolongeerd werd. Het is 't aangrijDend verhaal van een moedige Franse vrouw, die als agente voor Engeland werkt, in handen van de Gestapo valt en na een periode van smartelijk ïiiden in gevangenissen en kam pen, door de Amerikanen bevrijd wordt. Wie de vorige week nog niet in de gelegenheid was deze aangrijpende film te gaan zien, verzuiïne dit niet deze week te doen. Cinema Americain Road to Zanzibar In Cinema Americain valt deze week van een goed pro gramma te genieten. In het voorprogramma trok, behalve het nieuws een goede film over de gymnastiek en een aardige tekenfilm met Popey de aandacht. De hoofdfilm „Zanzibar al te bar" heeft wat verhaal betreft weinig te betekenen, maar men kan zich wel uitstekend amuse ren met de avonturen van Bing Crosby en Bob Hope, welke deze in Afrika beleven. Het is inder daad een dwaze kruistocht dwars door Afrika. Victoria-theater De Saint in Londen Naar een van de spannende verhalen van de bekende Leslie Charteris, „The Million Pound Day" vervaardigde de R.K.O. een onderhoudende en boeiende detective-film, „de Saint in Londen". Simon Templar, alias „de Saint", krijgt bij zijn komst in Londen opdracht een spion in de gaten te houden die gevaar lijker blijkt te zijn, dan men vermoedt. De Saint ontdekt bij deze man, een zekere Lang, een heel complot, dat ten doel heeft geld van een vreemde regering te stelen. Nadat eerst zijn help ster, Penny, een meisje dat hij toevallig ontmoet, in handen van de bende is gevallen en bevrijd is weet de Saint te zegevieren en het complot te ontmaskeren. Het goed verfilmde verhaal werd op onderhoudende wijze verteld. In het voorprogramma twee eenacters en buitenlands nieuws met de opening van het circus seizoen bij Bertram Mills in Lon den; Venetië, dat blank staat; dè Benelux-conferentie in Den Haag en een uitvoerig verslag van het uitbreken en ontsnappen van de Verenigde legers uit Hoengham. Het Nederlands Nieuws brengt onder de titel „Dank je 1950" een buitengewoon geslaagd jaar overzicht. Harmonie Bagdad In de Harmonie staat het voor programma grotendeels in het teken van de jaarwisseling. Dat wil dus zeggen dat we in kort bestek het voornaamste wereld nieuws van het afgelopen jaar in een journaal bijeen zien. Ook Polygoon-Profilti heeft zijn aan deel in het voorprogramma en wel met een zeer geestig jaar overzicht van het Nederlandse nieuws. Het is een totaal ander overzicht dan we tot nu toe ge wend waren. Of het beter is, be- oordele men zelf; geestiger is het zeker. De hoofdfilm „Bagdad" geeft een romantisch verhaal in tech nicolor. Een geheimzinnige bende, een schone prinses, die als wreekster komt, een gouver neur die een dubbele rol speelt, een vals beschuldigde prins, die tenslotte het hart treft van eer dergenoemde prinses, zang en dans, het zijn de gebruikelijke ingrediënten voor een roman tische film met een Oosters tintje. De kleuren doen de rest. Wie er van houdt kan er zich mee amuseren. grote toewijding enige liederen ten gehore bracht o.a. het „Leise flehen meine Lieder,, van Fr. Schubert en Hemelhuis van Emile Hullebroek. Mej, A. Stringa uit Den Haag voorzitster van het hoofdbestuur der K.A.V. richtte zich daarna tot de aanwezigen met een korte Kerstge dachte waarin tot uiting kwam dat de mensen, speciaal de Christenen, tot taak hebben de liefde onder el kaar uit te dragen en wel juist in deze werld, vól van haat en vernie ling. Mevrouw Triest-Boots zong vervol gens het bekende „Stille Nacht" van Jozef Mohr en daarna op zeer muzi kale wijze het buitengewoon treffen de „Still wie die Nacht" van Bohm. waarin haar volle geluid wel het beste tot uiting kwam. 'Zij werd op verdienstelijke wijze aan de piano begeleid door de heer Ligthart. Onder de pauze was er koffie met gebak en heerlijk Kerstbrood het geen de dames zich goed lieten sma ken. Tal van door de naaiclub ver vaardigde kledingstukken en brei werken werden vervolgens verloot. Rector Holthuizen vestigde de aan dacht van zijn gehoor op de kerke lijke feesten na Kerstmis die ook in het gezin zo'n belangrijke plaats be kleden en drukte de aanwezigen op het hart deze oude katholieke ge bruiken in ere te houden. De J.G. van de St, Laurentius- parochie voerde een Kerstspel op, waarin het Kerstgebeuren op een aantrekkelijke wijze werd uitge beeld. HEILOO. Spruitkool 42—98; boerenkool 2138; groene kool 817 tomaten 5158; prei 3036; selderij 13—17. PURMEREND. spruitkool koud 2848; witlof 2964; bloemkool 16 31; rode kool 615; witte kool 5; savoye kool 12; groene kool 1013; spruitkool I 64—126 boerekool 1624 andijvie 5276; rode bieten 812; winterpeen 410; waspeen 11—20; uien 38; drielingen 3 prei 1129; 'druiven frankenthalers 60—105; bra- bantse bellefleur 621; bramley seedling 414; cox orange pippin 2462; glorie van holland 20—28; goudreinette 1434; groninger kroon 626; jonathan 1246; present van engeland 1634; zoete campagner 16 —36; beurré alexander lucas 16—34; comt'esse de paris 10—36; gieser wil deman 2445; kamperveen 13—32; st. remy 1834; winterlouwtje 27 35; winterjan 1638; ijsbout 36. GROOTEBROEK. 3800 kg. gele kool 5.505.80; 2500 kg. groene kool 9.1010.50; 300 kg. rode kool 10.40 13; 550 kg. spruiten 7477; 4500 kg. uien grof 4.70; groot 4.90; driel. 7.30: nep 13.30; 135 stuks bloemkool B II OBDAM. 4500 kg. uien 4.60 5.60; grove 5.206; drielingen 6.10 6.40; nep 1011; 4200 kg. kroten A 10.40; B 8; 1300 kg. breekpeen C 7.50: 5000 kg. savoye kool 713.40; 500 kg. rode kool 13.80; 400 kg. gele kool 8.1088.50; 2500 kg. spruiten 5317. het een wedstrijd wordt met min of meer gelijkwaardige tegenstanders. Toen de 500 meter verreden waren, kwamen Kees Broekman en Chardon dezer dagen na maanden training in Noorwegen, hier aangekomen ook nog opdagen. Zii mochten nog meedoen en reden tegen el kaar, waarbij Broekman glans rijk won, zij het in een voor zijn doen niet snelle tijd van 49.7 sec. De 19-jarige Roozendaal uit Warmenhuizen had er slechts 0.7 sec. langer over gedaan en werd 2de op de 500 M. (50.4). 3. J. Langendijk 50.6; 4. Elcel- schot 51; 5. J. Breed 51.6: 6. Broersma 52.9; 7. Stichter 53; 8. Chardon 53.2; 9. C. Brandt 53.5; 10. M. Strijbis, Harenkarspel 53.6; 11. v. d.' Gracht 54.2; 12. P Dekker, Bergen 54.2; 13. Kerk hoven 54.3; 14. Klaas Boot, Alk maar 54.4; 15. Van Wonderen 54.7; 16. Kaal 55.2: 17. Hoogscha- gen 55.2; 18. H. Dekker Bergen 554; 19. J. Pronk 55.8; 20. De Haan 56. Nog 13 deelnemers reden de 500 M. binnen de minuut. 1600 M. 1. Broekman 2.36.8; 2. Chardon 2.44.9; 3. Jan Langendijk 2.49.9; 4. Ekelschot 2.52.3; 5. Roozen daal 2.52.4: 6. v. d. Gracht 2.54.9; 7. M. Strijbis 2.55.1; 8. J. Breed 2.57.5; 9. Kaal 2.57.5; 10. Hoog- schagen 2.57.9: 11. C. Brandt 2.58.4; 12. Van Wonderen 2.58.7; 13. De Haan 2.59.8; 14. Schaar 3.002; 15. KI. Boot 3.02.7; 16. Pronk 3.03.4; 17. Kerkhoven 3.04.4; 18. P. Dekker. Bergen 3.11.8; 19. Zevenhuizen 3.12.4; 20. H. Dekker en Nieuwland 3.12.9. Op de 5000 M. liet de 41-jarige Jan Langendijk zien. dat hij een nog niet te onderschatten rijder is. Hij won glansrijk van Ekel schot. Voor Broekman was Char don op de 5000 M. ook geen zware concurrent. Na 8 ronden lag Kees n' halve baan op voor en toen hij de finish passeerde had hij deze voorsprong op 30 a 40 M. na tot één ronde vergroot. Marius Strijbis toonde zicb 'n lange afstandrijder van formaat. 5000 M. 1. Broekman 9.24.1: 2. Char don 10.08.1: 3. Strijbis 10.23.4; 4. J. Langendijk 10.30.1; 5. J. Breed 10.36.4: 6. Roozendaal 10.36.5; 7. v. d. Gracht 10.37.8: 8. Hoog- schagen 10.39.4; 9. Kaai 10.41.7; 10. Ekelschot 10.52.7. Eindklassement; 1. Broekman 158.377 p.; 2. Chardon 168.977 p.; 3. Jan Langendijk 170.243 p.; 4. Ekelschot 173.703; 5. M. Strij bis 174.307. De drie eersten op elke af stand gingen met medailles en 'n kunstvoorwerp naar huis. Kees Broekman kreeg als kampioen van Noord-Holland nog 'n extra verguld-zilveren medaille erbij. INDIA EN ZUID-SLAVIË WENSEN VREDE MET DUITSLAND De Joego-SIavische minister van Buitenlandse Zaken, Kardelj, heeft Vrijdag in de nationale vergadering medegedeeld dat Joego-Slavië heeft besloten de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen, aldus meldt radio- Belgrado. Ook de Indiase regering heeft via haar „militaire missie te Ber lijn de vier bezettende mogend heden er van op de hoogte ge steld. dat zij besloten heeft de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen en wel met ingang van 1 Januari 1951. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. AANHOUDENDE VORST Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw. Matige nu en dan vrij krachtige Zuide lijke tot Zuid-Oostelijke wind. Bijna overal strenge tot matige vorst. Advertentie van neus, keel of borsi, snuift en wrUft U wee- met 1 WM 1 I J Benoeming Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Hector van 't Instituut St. Jeroen te Noord wijk, de Weleerw, Heer P. J. van Bakel. DE HEER G. STAPEL OVERLEDEN Vrijdagmiddag is bij een auto ongeval te Wogmeer de 50-jarlge G. Stapel uit Sijbekarspel om het leven gekomen. De luxe auto, bestuurd door de heer S„ waarin nog twee personen uit Sijbekarspel zaten, had een erf te Wogmeer verlaten, toen de heer S. voor een wielrijder moest uitwijken. De auto slipte en geraak te in een vrij diepe sloot. Binnen en kele minuten konden de drie inzit tenden uit hun benarde positie wor den bevrijd. De heer S. had zich blijkbaar het gebeurde zo sterk aan getrokken, dat hij een shock kreeg en enkele uren later overleed. Hij was voorzitter der vereniging van kunstmatige inseminatie bij runde ren, bestuurslid van „Aurora" te Op meer, hoofdingeland van de Vier Noorder Koggen en een alom beken de figuur ln veehouderskringen. De belde andere heren kwamen' er met een nat pak af. HANDBALWEDSTRIJDEN AFGELAST Alle wedstrijden, door het Neder lands Handbal Verbond voor dit weekeinde vastgesteld, zijn in ver band met de gesteldheid der terrei nen afgelast. M.L.D.-VLIEGER Posthuum onderscheiden Aan wijlen reserve eerste luitenant- waarnemer C. van der Knaap, is door het Franse ministerie van Oor log Posthuum het Oorlogskruls met palm en zwaarden toegekend. Luite nant van der Knaap maakte deel uit van het 320ste Mltchel-squadron van de Marine Luchtvaartdienst. Op October 1943 werd zijn toestel 28 na een bombardement op Cherbourg door een Duitse jager aangeschoten waarna het brandend in zee stortte. Radio-praafje over nieuwe belastingwetten Hedenavond zal via de zender Hilversum I van 18.40—19.00 uur de directeur generaal van fiscale zaken, dr. W. H. van de Berge, een causerie houden over „Wat is er nu eigenlijk op het gebied van de belastingen gebeurd". K.A.B. HOEKJE Op naar Bergen ALKMAAR Het doet wel dadig aan. temidden van de win terse koude te spreken over de lente en de zomer. Welnu, het was omstreeks Mei-Juni, toen ons Districtsbestuur naar Bergen toog om met Pater Directeur te praten over de traditionele re- traiten voor K.A.B.'ers. In een overmoedige bui hebben we er twee vastgelegd, daarbij de kan sen van slagen wikkende en we gende. Met Pater Directeur wa ren we het er over eens, dat het v/eer van veel invloed zou zijn op het getal deelnemers, iuist omdat er zovelen als los-arbei- der in de land- en tuinbouw werkzaam z;jn in Noord-Hol land. Hoewel we het eigenlijk niet zouden zeggen, willen we een tip oplichten van ons ge sprek we hebben n.l. afgespro ken. dat wjj een extra gebedje zouden storten opdat, indien het jui de winter 1950-1951 zou vrie zen, dit toch maar zou plaats vinden in de weken, dat wij een retraite zouden houden. Veel be zwaren omtrent drukte in het bedrijf, verletkosten enz. zouden dan vervallen zijn!! En een grote opkomst van K.A.B.'ers naar Bergen zou verzekerd zijn, het welk van onschatbare betekenis zou zijn voor het geestelijk leven van onze leden. Hoe het ook zij, het vriest, het werk in de land- en tuin bouw ligt practisch stil en wij verwachten een grote deelname. Nogmaals geven wji de data op: 58 Januari en 1215 Januari 1951. Opgaven liefst aan het Districtskantoor te Alkmaar. De kosten zijn f9.50 per persoon. In veel afdelingen geven de bestu ren vrijkaarten af. in andere plaatsen wordt reductie gegeven. In het algemeen mogen we zeg gen, dat de financiële bezwaren I te overwinnen zijn; daarom; op naar Bergen!!! Advertentie LANGESTRAAT 41-43-45 - ALKMAAR VANAF DINSDAG 2 JANUARI TEGEN STERK VERMINDERDE PRIJZEN Voor onze goed tweede helft i sen geweest. B schreden meer i vulde wensen, gerekend worde vooraf nog ever door het overli Dat Alkmaar bewust is, bleek de Alkmaarse Warmenhuizen verlening bij bi breid, terwijl Ki den tot de gerr Bij de vorming pool, die een cc de gaslevering i Noord-Holland b Alkmaar ook de I zit een uitsteken gasproductiebedrij: leverancier zal w aan andere buiten tot de gaspool zi of reeds toegetre voornaamste afne: Helder zijn, een zij de blijvende v Marine, een goed gemoet gaat. Voo Langedijk en St. I gas-pool toe, terw ten is, dat nog meenten in de k< Holland dit voorbc gen. De principebt genoemde gemeen nomen en te ver* deze besluiten in jaar tot volledige len komen, als de haar beslag krijgt De kwestie P.E.b slepende; nieuwe deden zich niet vc M De het vorig j; commissie tot on het marktwezen p jaar haar rapport, niet in de gemeen handeling kwam. in „Oud Alkmaar' besproken, waarbij commissie, die tot oplossing te zoeki verkeer van buiter het marktplein, i.c plein zich bepei onmiddellijke toeg dit plein; een verc van het verkeersvr de de commissie aa nog te benoeme commissie ter bi moeten overlaten, kwam in meerder! advies, om de perc en 3. waarin het van de N.C.Z. is amoveren en de verbreden. Dat daardoor aan de F afsluiting zal mc heeft de commissie gen. doch zij meer geen oplossing bouwkundige aard hand te moeten d heeft ons blad op j.l. een suggestie stichting van een poortgebouw, dat i lossing geeft voor 1 keer naar en van voor de tot behi stadsschoon noodza! ting van het Waagi komst zal leren in deze suggestie, we gens door insiders stelling kennis wc rekening zal worde Op de urgentie van van een verkeersco ben wij onlangs rc laten wij hopen, dai zal wordeii benoemt Een verheugend j de kaasmarkt zo i belang voor de st weer behouden k dank zij de subsi Kaas- en Boterco De aanvoer oversch: lieen K.G. en bedro ruim 40.000 K.G. pc prijzen waren in fluctuerend en vai fl.63 tot f2.26 per laatste notering ein werd gemaakt. Jammer is, dat we houd van de markt niet verzekerd zijn afgewacht moet woi van welke zijde, voor de instandhouc kaasmarkt in 1951 z Vermelding verdie Raad een voorstel v: houwer, tot het ii een automarkt op het Waagplein met meerderheid verwiei sluit, dat wij betreur aTlicht een oplevii marktwezen van ve worden. Een oplevir daarom zou zijn toe omdat de Graanbeu definitief ter ziele vorig jaar gedane graanbeurs nieuw li blazen, is een mis worden en dit jaar Raad het gebouw aa Oudorp te verhure

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2