Korea-communisten en Chinezen beuken het U.N.O.-front Verbonden troepen wijken voor enorme rode macht „Wereldgebeuren bedreigt het nationaal herstel Koninklijke familie geniet van welverdiende rust ilïïllSiSIlSSI Sovjets laten de deur open Karl Renner overleden EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN nHd Geen dooie11 boel in Zutphen Persstemmen over het Irian-overleg ImBI Nog voor vijf dagen aardappelen Scheepsberichten GROTE AANVAL TENSLOTTE GEKOMEN Minister Drees op Nieuwjaarsdag: Zwaarste stoot in de richting Seoel |/s In dit blad Stevig eten - vroeg naar bed" WOORDEN rond de jaarwisseling M.L.D.-Catalina neergestort Ned.-Indonesische samenwerking moeilijker Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f'. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S VAN HEDEN SPORTPAGINA V 3 30 24 nte oe- /ee :te- :en er- :de 'ist Dinsdag 2 Januari 1951 46e Jaargang No. 12056 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 22Ö0; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 DE DAGBLADEN zijn tamelijk afwijkend in hun meningen over de (mislukte) afloop van de Nw- Guinea-conferentie. Vrij gemak kelijk kan men de achtergrond van de diverse geponeerde stel lingen herkennen, als men let op de houding van de betrokken redacties in het jongste verleden van de ontwikkeling der Neder lands-Indonesische verhoudingen. Over geslotenheid en voorbijgang In de „Volkskrant" ver klaart prof. Romme „openhartig", dat het hem nog te vroeg is, diep op de zaak in te gaan. De royale suggestie, om de souvereiniteit over te dragen aan de Unie appre cieert hij meer dan de gedachte om internationale bijstand in te roepen. Hij hoopt echter dat het Nederlandse volk thans dezelfde „geslotenheid" zal tonen als de regering. Moeten wij ons dus koest houden of bedoelt de prof. „aaneengeslotenheid"? Was daar van wel in zo hoge mate sprake?? De haast van het neerschrijven der voorlopige indruk speelt hem nog verder parten, als hij zonder te letten op de liturgische kalen der, op een gegeven ogenblik spreekt van de „voorbijgang" door Nederland van de fatale da tum. (Voorbijgang heeft met Pa sen te maken en we zijn „pas" aan Kerstmis Met de neus tegen de muur Overigens deelt prof. Romme de mening van de meeste pommenta- tors (en hier is dan wel een punt van overeenstemming), dat Ne derland het verst gegaan is in zijn neiging tot concessies. De ge dachte der overdracht aan de Unie vindt de „Tijd" fataal. Zijn criticaster ziet weer geen zweem van staatsmanswijsheid, men liep op de conferentie met zijn neus tegen de tevoren opgerichte muur. De Nederlandse regering heeft „het eerst de onhoudbaarheid van haar standpunt red.) in gezien en een duidelijke zwen king gemaakt in de richting van een tussenoplossing, waarvoor het blad bij herhaling een lans ge broken heeft". (Waarom kan die zwenking geen gevolg geweest zijn van „staatsmanswijsheid"?) De souvereiniteit ophangen aan de Unie is onwezenlijk, omdat die Unie daarvoor te licht is, enz. Internationale bemiddeling juicht d^ „Tijd" toe, het inzicht daartoe kwam echter te laat, meent de schr. maar het kwam dan toch, niet geheel zonder wijsheid, ge zien de positie van Irian in inter nationaal kader (waar Indonesië blijkbaar geheel geen oog voor heeft red.) ,,Niet gelukkig" „De Maasbode" vindt dat we in een impasse zijn en acht het voor stel tot de overdracht aan de Unie niet bijster gelukkig, omdat Nederland zich in die Unie blijk baar machtiger voelt dan Indone siëDe Msb vreest voor het befaamde hellende vlak en be weert, dat dit een gevolg is van onenigheid in het kabinet. Enige P.v.d.A. ministers plus Stikker en s'Jacob tegen de rest). Indo nesië zal wel niet veel voelen voor de Unci-bemiddeling, meent het blad. Rode meni(ngen) „Het Vrije Volk" zegt er niet veel zaaks van nog. Dat heb je zo, als de grote mannen van de par tij het oneens zijn. Het blad be treurt het, dat geen overeenstem ming te bouwen was op de Ne derlandse gedachte, om de over dracht te doen aan de Unie maar „een definitief oordeel valt niet te geven, zolang die gedachte niet nader is uitgewerkt.... Het vraagstuk hoort in de internatio nale sfeer thuis, zegt het blad, en voortbestaan van het conflict is nadelig voor de internationale verhoudingen. Het (links-soc.) „Parool" vindt het falen pijnlijk en bekijkt de zaak even vrij als onverveerd geheel uit de gezichts hoek van deoppositie, alsof die eigenlijk Nederland op de conferentie vertegenwoordigd heeft! Het gevolg is uiteraard een onzuiver oordeel. Bij de misluk king vaart niemand wel, zegt „Parool", dat dan maar eens m zijn binnenste moet keren, om na te gaan, wat het tot die misluk king heeft bijgedragen. Twee liberalen Ook bij de V.V.D. is een beetje links en een beetje rechts. Net als bij ons. Het „Handelsblad" spint de bezwaren tegen overdracht aan de Unie uit en ziet nogal be zwaren tegen internationale be middeling, althans van de Unci. (Maar het Nederlandse voorstel is niet tot die Unci als enige mo gelijkheid van internationaal be raad beperkt red.). Het blad betreurt het overigens terecht, dat uit de houding van Indonesië niet blijkt, dat de ware geest tot sa menwerking met Nederland aan wezig is. De, meer-progressieve Nwe R. Crt., spreekt van een „uitgestoken hand", vindt dat alles niet even duidelijk is ge zegd in de Nederlandse stukken en ziet ook nogal bezwaren tegen de overdracht aan de Unie. Het blad voelt voor de inschakeling van de Unci en meent, dat het Nederlandse voorstel t.a.v. dit punt berekend is op effect voor het buitenland. Het verwilt van ••afglijden" kan het kabinet t.o.v. het binnenland niet ontgaan, aldus he N.R.C., die oog vraagt voor de moeilijke positie van ons land, °ok in verband met haar verant woordelijkheid tegenover „Neder landse mensenlevens en belangen gmds". Het verblijf van de prinsesjes te Sankt Anton heeft door de komst van H. M. Koningin Juliana en Prins Bernhard voor haar een nog prettiger karakter gekregen. Zij vermaken zich uitstekend en beoefenen vlijtig de ski-sport. Onder leiding van de ski-leraar Ludwigg Tschotl maken prinses Beatrix, prinses Irene en prinses Margriet goede vorderingen op de ski's. IN GROTE STEDEN Uit kringen van de aardappel groothandel bereiken ons be richten, dat de aardappelvoorra- den in de grote steden des lands voornamelijk in Amsterdam, Rot terdam en Den Haag, slechts toe reikend zijn voor twee tot vijf dagen. De moeilijkheden bij de aanvoer van aardappelen uit de productiegebieden naar de grote steden houden uiteraard verband met de slechte weersomstandig heden. Johan van Oldenbarneveldt, AmsterdamAustralië, pas seerde 30 December Guar- dafui. Fotti, Djakarta-Amsterdam, 30 December van Port Said naar Marseille. Sibajak, Djakarta-Rotterdam, 31 December te Port Said. Volendam, Djakarta-Rotter dam, 31 December te Aden. Groote Beer, Djakarta-Am sterdam, 20 December te Guardafui. Mataram, Djakarta-Rotter dam, passeerde 29 Decem ber Kaap Bon. Ranchi, Djakarta-Amsterdam, 28 December van Colombo. „Stormen gaan over de wereld", zo sprak Dr. Drees gisteren voor de microfoon tot het Nederlandse volk. „Wij staan opnieuw voor grote moeilijkheden. De verrijzing uit de nood van oorlog en bezetting, het herstel en de wederopbouw, die dikwijls een verheugend beeld te zien hebben gegeven, zij worden telkens weer bedreigd en onderbroken door het wereld gebeuren dat onzekerheid en onveiligheid brengt en de econo mische en sociale vooruitgang remt. alleen groot aanpassingsvermogen aan nieuwe verhoudingen wordt gevergd, maar dat ook hun moed en hun uithoudingsvermogen vaak °P?elL,zware Proef worden ge steld. Wij weten echter ook, dat nooit Nederlanders aan eigen land en aan Indonesië groter dienst hebben bewezen dan wie nu op hun post blijven. Suriname en de Antillen zijn deel gebleven van het Koninkrijk der Nederlanden. Hun inwoners zijn Rijksgenoten, die echter se dert kort volle zeggenschap heb ben in eigen zaken, dat heeft in deze gebieden vol rijke mogelijk heden initiatief en élan gewekt maar het heeft ook tot tegenstel lingen aanleiding gegeven, die aan een rustige ontwikkeling in de weg zouden kunnen staan. Er is echter goede grond voor het vertrouwen dat men over die moeilijkheden heen zal groeien" Het „algemeen offensief" over de 38ste breedtegraad is begon nen, aldus meldt het Amerikaanse achtste leger. 200.000 Chinezen en Noord-Koreanen trekken op de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel aan. De troepen der V.N. werden genoodzaakt langs een 32 kilometer breed front „in sommige gebieden op beperkte schaal zich terug te trekken". Een woordvoerder van het achtste leger heeft gezegd, dat drie Chinese legers en negen gereorganiseerde Noord-Koreaanse divisies voorlopig zijn geïdentificeerd tegenover de verdedigingslinie der verbonden troepen langs het westelijke front. ten een grote omsingelingsbewe ging van het Oosten uit en een krachtige aanval in het centrum langs de route JongtsjonSeoel. Zuid-Koreaanse troepen, die de zwaarste aanval te verduren kre gen, werden tien km teruggewor pen. Zij vielen op sommige plaat sen terug tot zestien km ten zui den van de 38ste breedtegraad, in de eerste uren van het offensief. De Noordelijke troepen rukken nog steeds op. Zij stormden bij dageraad over de bevroren Imdjin nadat gedurende de gehele nacht de stellingen van de verbonden troepen onder artillerievuur had den gelegen. Doordat de rivier bevroren was konden de Noorde lijken lichte artillerie meenemen. Zij gebruikten in de eerste stadia van het offensief echter nog geen tanks. Maandagmiddag werd door Reuters correspondent bij het achtste Amerikaanse leger ge meld, dat de tegenstander tot 15 kilometer ten zuiden van de Imdjin is gevorderd. De opmars gaat verder voort en de eenheden der V.N. op de flanken werden gedwongen tot een kleine terug trekking. Het verwachte Noordelijke offensief in Korea is Maandag begonnen met een hevige nachte lijke aanval op de westelijke sec tor van het front van het Ame rikaanse achtste leger. Officieren van generaal Mac- Arthurs geheime dienst verwach- Ook het jaar 1951 zal geen ge makkelijk jaar zijn. Wij zullen onze kracht tot het uiterste moe ten inspannen om te beschermen wat ons het dierbaarst is. Wij hebben na de oorlog er naar gestreefd ons uit de diepe armoede waarin wh gestort wa ren, omhoog te werken en ons snel in aantal groeiende volk een redelijk bestaanspeil te doen ver werven. Ook in dit opzicht zijn de nog onvolkomen resultaten weer in gevaar. Eensgezindheid nationaal en internationaal moet onze kracht zijn. Tot de landgenoten in Oost en West had de minister-president. Zondagavond via de Wereldom roep o.m. gezegd: „Ik denk asm de velen, voor wie ook na de souvereiniteitsover- dracht Indonesië het land is ge bleven, waar zij leven en werken. Wij weten, dat van hen niet NEDERLANDS SCHIP IN AANVARING OP DE ELBE Zondagochtend vroeg 'is het Nederlandse m.s. „Marietje Bo mer" bij Altenbruch (beneden- Elbe) in de mist in botsing ge komen met het Zweedse vaartuig „Rane". De „Marietje Bömer (761 brt.) was op weg van Hamburg naar Glasgow en de „Rane" (1330 brt.) van Stockholm naar Rotter dam. Bij de botsing liep het Neder landse schip bakboordzijde van het voorschip boven de water spiegel een zeer groot gat op. Het werd door het bergingsvaar tuig „Wulf" van Cuxhaven naar een werf aldaar gesleept. Het Zweedse schip liep schade op aan stuurboordzijde. Persoonlijke on gevallen deden zich niet voor. Oud-Kamerlid J. M. Krijger |r. overleden 's-GRAVENHAGE, 1 Jan. De heer J. M. Krijger Jr., oud-lid van de Tweede Kamer voor de C.H.U. is gisteren te zijnen huize in Vriezenveen overleden. VOOR CONFERENTIE De Sovjet-Unie heeft geant woord op de Amerikaanse, Fran se en Engelse nota van 22 Decem ber, waarin een bijeenkomst van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken der Vier Grote Mogendheden ter bespre king van de hangende wereld vraagstukken werd voorgesteld. In gewoonlijk betrouwbare kringen wordt vernomen, dat de Sowjet-Unie in principe accoord gaat met een conferentie van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken om de agenda te bespreken voor een vergadering van de ministers zelf. Volgens Amerikaanse functio narissen laat het antwoord van de Sowjet-Unie oo de westelijke nota waarin een Viermogendhedenbe- spreking wordt voorgesteld, de deur open voor zulk een confe rentie. maar volgt de nota „de lijn van de gebruikelijke propa ganda". De inhoud van de nota is nog niet bekend, maar het antwoord zou in ambtelijke kringen te Washington teleurstelling hebben gewekt. komen op pagina 3 drie prijs vragen voor, waaraan een groot aantal fraaie en nut tige prijzen is verbonden. Voor jong en oud een prettige bezigheid en wellicht in dit prille jaar: 'n goed begin. Ongeveer 400 gasten uit alle delen der wereld hebben in het internationaal skicentrum Sankt Anton oudejaar gevierd. Terwijl precies 12 uur in hotel Post het licht uitging om de jaarwisseling aan te duiden, serpentines in het rond vlogen en de champagne- kurken knalden, had de gehele Koninklijke Familie zich terug getrokken op haar kamer om ver boven het gewoel in stilte tezamen het nieuwe jaar in te gaan. Koningin en Prins waren Za terdagavond per trein uit Zürich gearriveerd. De dorpsmuziek van Sankt Anton heeft onze Konink lijke Familie gisterochtend een aubade gebracht. Ze hadden nog slaperige gezichten, de blazers en de trommelaars, want de mees ten hunner hadden niet meer dan 2 of 3 uur slaap genoten na een oudejaarsavond, die voor sommi gen tot 6 uur in de ochtend had geduurd. De Koningin, de Prins en de prinsesjes echter, die reeds tijdig ter ruste waren gegaan, voelden zich volkomen fit en stonden alweer vroeg met de ski's gereed om er op uit te trekken. Het ziet er naar uit, dat de vacantie van onze Koninklijke Familie ditmaal geheel gelijk zal PRESIDENT VAN OOSTENRIJK Dr. Karl Renner, de president van Oostenrijk, is Zaterdagnacht te Wenen overleden. Dr. Renner was reeds enige tijd ziek. Vrijdag vindt de begrafenis plaats vanuit de Hofburg. De overleden president heeft m een voor zijn ziekte opgenomen Nieuwjaarsboodschap, die giste ren werd uitgezonden, de Vier Mogendheden gelaakt, dat zij Oos tenrijk geen stem willen geven bij de voorbereiding van een vre desverdrag. Zaterdagochtend om tien uur kreeg H. M. Koningin Juliana het overlijdensbericht van de Oosten rijkse bondspresident dr. Renner. Weinig kon zij vermoeden, dat zij enkele uren later nog namens dezelfde overleden president een bloemengroet orchideeën zou krijgen. Het was de laatste regeringsdaad van dr. Renner, die daarmede de vorstin, die zijn land andermaal als vacantie-oord had gekozen, wilde verwelkomen. Tal van staatshoofden en diplo maten hebben Nieuwjaarsbood schappen uitgegeven, die alle één ondertoon hadden: veiligheid en vrede. De Verenigde Staten hebben nu nodig hetgeen Churchill in 1940 de enige oplossing voor En geland achtte, namelijk: bloed, zweet en tranen". Aldus minister Acheson in een op Oudejaars avond door hem behouden radio rede. „Doch", vervolgde de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken, „hier moet nog iets bij: geloof, geloof in ons land en geloof dat de grootse taak, die ons wacht, volbracht kan èn zal worden". „Wij bezitten", zeide hij verder, „de macht om ons duchtig te wreken op elke aanvaller, die ons en onze vrienden zou willen aan vallen. En deze macht kan niet over het hoofd worden gezien". Trumans wens voor het nieuwe jaar luidde als volgt: „Ik hoop. dat 1951 vrede aan de wereld zal brengen". Dit is het enige, wat Truman bij de jaarwisseling heeft verklaard. Hij bevond zich aan boord van zijn jacht ..Williams burg". dat een tocht maakt over de Potomac en andere wateren. zijn aan die der andere winter- sporttouristen: skiën 's ochtends, skiën des middags, stevig eten en tijdig naar bed en zo wil men het ook. Na vele maanden van inge spannen arbeid wil men hier van een volkomen rust genieten en in de gemeenschap der hotelgas ten worden opgenomen. BOVEN NIEUW GUINEA Het „Catalina" amphibie- vliegtuig ,VPY 82" van de Ma rineluchtvaartdienst is op 28 De cember te Seroei (Nieuw-Gui- nea) bjj de start verongelukt. Van de zeven inzittenden, allen behorende tot het personeel van de Marine Luchtvaartdienst, werden er drie uit het vliegtuig geslingerd en als vermist opge geven. Dit waren de luitenant ter zee vlieger tweede klasse L. M. van Son uit Bergen op Zoom, de vliegtuigmaker H. J. M. van Leth uit Zeumel (Gelderland) en de vliegtuigmaker J. de Groot uit Den Helder. Het stoffelijk overschot van deze laatste is in. middels gevonden. Zwaar gewond werd de luite nant ter zee tandarts derde klasse M. J. W. van Es (K. M. reserve uit Wassenaar). KERSTBOOM VATTE VLAM Een inwoner van Arnhem moet het nieuwe jaar beginnen met een bijna uitgebrand huis. In zijn villa brak Zondagavond een felle brand uit, doordat de kerstboom vlam vatte. In een oogwenk stond de huiskamer in lichter laaie. Pogingen van de be woners om te blussen liepen op niets uit. De heer des huizes kreeg hierbij nog ernstige brand wonden, zodat hij in het gemeen teziekenhuis moest worden gehol pen. Hij behoefde echter niet te worden opgenomen. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, mr. Moham med Roem is Maandag op het vliegveld van Kemajoran aange komen. Zich via de luidspreker tot het volk richtend, zei Roem: „Het spijt mij ten zeerste, dat ik in Indonesië terugkom zon der te hebben kunnen voldoen aan de verwachtingen van u al len. Het is in het bestaan van een staat iets gewoons, dat ver schillende aanspraken niet wor den vervuld, doch wij moeten ons niet laten beïnvloeden door deze tegenslag, integendeel, wij staken de strijd niet, totdat de idealen zijn verwezenlijkt. „Het spijt ons ten zeerste, dat wij de samenwerking met de Ne derlanders niet met hetzelfde enthousiasme kunnen voortzetten als verleden jaar, nu de bespre king over Irian in een volledige impasse is geraakt." Zondag is te Djakarta een bij eenkomst gehouden, gewijd aan het mislukken der Nieuw-Guinea conferentie, alle politieke groe peringen van het Indonesische parlement waren vertegenwoor digd. Na afloop werd een commu nique uitgegeven, waarin wordt medegedeeld dat de aanwezigen het er algemeen over eens wa ren dat het noodzakelijk is de mogelijkheden, om de R.T.C.- overeenkomst op te zeggen, te bestuderen. NIEUWJAAR 1951 Niet iedereen kan de jaarwisseling in huise lijke kring vieren; velen moeten in dienst van de gemeenschap tijdens de ze betekenisvolle uren werken, opdat het dage lijks leven normaal door kan gaan. Zo ook deze „spoormannen" die ech ter, om klokke twaalf even tijd weten te vin den om elkaar een voor spoedig 1951 toe te wensen. i en de en Dp 2S- is in- *e- en in id. IA ng de de 1 in de ;n n- :d ur ld >n ;n ie t, n n s 'S (t lt e h e E e e t r

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1