Uitrijden van Dorpentocht 1950 was een grote sportprestatie Lemstra (60 jaar) zeilde op de schaats met een snelheid van 70 kilometer Katholieke bloembollenkwekers becritiseren L.T.B. PU ROL m jong ËM OUII Zeer grote deelname - niet al te best ijs en felle koude Fouten in organisatie Notaris Pinxter naar Lisse Drama te Marum IJszeilen in barre koude te Wormer Begin maar ka!m-aanf dan komt 't vanzelf in orde KLEUR WEDSTRIJD FOUTENWEDSTRIJD TEKENWEDSTRIJD DINSDAG 2 JANUARI 1951 PAGINA 3 (Van onze verslaggevers) Van liefde voor de sport gesproken. Ongeveer 5000 scfiaats- enthousiasten hebben in de vroege, ijskoude morgen van de Oudejaarsdag de schaatsen, de fiets of de motor genomen om op tijd aanwezig te zijn bij de start van de 4de Dorpentocbt door Noord-Holland, en velen van hen hadden daarvóór hun kerkplicht nog vervuld. Uit sportief oogpunt bezien zijn deze massale tochten over de bevroren sloten en vaarten van ons gewest dan ook een groot succes geworden. Er was wat volharding voor nodig om bijvoor beeld de lange tocht uit te rijden met zo'n snijdende wind op hele trajecten pal in het gezicht en op ijs dat op vele plaatsen verre van ideaal was. En toch waren er maar weinig uitvallers. Zelfs vele dames volbrachten met succes een tocht waarvoor mannen zich eerst nog eens bedachten. Een bravo dus, voor allen die op deze manier de ijssport verkozen boven de knus heid van de warme huiskamers! Nu wat anders: er zijn nogal wat boze woorden aan het adres van de Ijsbond Hollands Noor derkwartier, die de Dorpentocht organiseerde. Terecht. Alle toch ten waren langer dan het pro gramma vermeldde. Zo moesten de rijders, die zich voor de 30 km- tochten hadden opgegeven, een Onwezenlijk, gelijk de figuren uit de boeken der stoutste fan tasieschrijvers, lijkt deze jonge piloot van een Amerikaanse straaljager, die op Korea zijn plicht vervult. De beschermen de helm en kledij, de talloze instrumenten waarmee hij om ringd is, transformeren hem tot een „marsbewoner". Maar elk onderdeeltje van de uitrusting en installatie is ontworpen, om hem een maximum aan veilig heid te verzekeren, wanneer hij in duizelingwekkende snel heid kilometers boven het aard oppervlak raast om de vijand te bestrijden. afstand afleggen die dicht bij de 45 kilometer lag. Zo ook met de 85 km-rijders. Wanneer deze allen 12 stempels hadden verzameld, hadden zij er een tocht opzitten van ongeveer 110 kilometer. Dit was begrijpelijkerwijze een grote teleurstelling voor vele rijders en het tijdschema kwam er wel door in het gedrang. De organisatie was trouwens in meer opzichten niet volmaakt; zo kon het gebeuren dat rijders, die in Zaandam, Purmerend of Alk maar waren gestart, in de Hulk, onder Scharwoude aangekomen, werden doorgestuurd naar Ur- sem, zonder dat zij Hoorn hadden aangedaan voor het halen van een stempel. In de buurt van Zaandam waren ook enige ijs- clubs in gebreke gebleven te zor gen dat het traject voldoende was geveegd en voor de nodige veiligheid was gezorgd. Andere ijsclubs daarentegen hadden de trajecten, die aan hun zorg waren toevertrouwd, uitste kend voor elkaar. Dat het ijs op sommige plaatsen een beetje hob belig was of nogal veel scheuren vertoonde, konden zij tenslotte ook niet helpen. Grote belangstelling De belangstelling voor de Dor- pentochten was nog groter dan het vorig jaar. In totaal zijn er ongeveer een 5000 deelnemers (sters) geweest. Alleen uit Zaan dam vertrokken er al een kleine 3000 rijders en rijdsters, voor een groot deel Amsterdammers. Alk maar zag 425 rijders van start gaan. Hoorn was het beginpunt voor ruim 600 deelnemers(sters). Uit de startplaatsen Zaandam en Purmerend moesten tochten gemaakt worden van 30 en 70 kilometer. Het lange traject van (officieel) 85 kilometer ging van uit Hoorn of Alkmaar. De deelnemers, die in Hoorn gestart waren, reden eerst via Avenhorn naar Schermerhorn, waar de route aansloot op die van de Alkmaarse rijders: over Spij kerboor, Jisp, Zaandam, Ilpen- dam. Monnikendam, Edam en Oosthuizen weer naar Hoorn. De anderen moesten dan nog verder naar Alkmaar, maar enkelen van hen, die na vijf uur nog in de Coenstad arriveerden, namen wij selijk voor de rest van het traject maar de rails in plaats van de schaatsijzers. Ze hadden er toen toch al ongeveer 85 kilometer op zitten en waagden zich maar niet aan een tocht door het schemer donker. Uit Hoorn en Alkmaar werden ook tochten van 30 kilometer ge houden. De hoofdkwartieren In Alkmaar had de heer H. G. Rijs, bestuurslid van de afdeling Noord-Holland, met een staf van vijf man zijn hoofdkwartier op geslagen in café „De Friese Brug". De meesten van de 425 deelne mers maakten een dankbaar ge bruik van de pendeldienst die de NACO met een van haar bussen onderhield tussen de Friese Brug en de Omval, het punt waar de schaatsers op het ijs konden stap pen. In Hoorn heerste er de gehele dag. van 's morgens half acht tot bijna hetzelfde uur 's avonds, een gezellige drukte in en om ..De Keizerskroon", waar de controle post was gevestigd en van waar uit de organisatie werd geleid. Dat het Noordhollandse winter landschap veel aftrek vond bij de schaatsenrijders, bleek uit het feit dat er deelnemers waren uit Breda, Friesland, Groningen en de provincie Utrecht. Uit Den Haag was zelfs een sportieve jongeman gekomen die per fiets de tocht naar Alkmaar had gemaakt, daarna de schaat sen onderbond voor het rijden van de lange route en tenslotte met de medaille op zak fietsend naar Den Haag vertrok. De oudste deelnemer was de 68-jarige heer van Zoonen uit Nieuwe Niedorp, de jongste bleek de 14-jarige J. Vethaak uit Alk maar te zijn. Door de toestand van het ijs kon het natuurlijk niet uitblijven dat zich hier en daar wel enige valpartijen voordeden, waardoor rijders moesten uitvallen. Onge lukken van ernstige aard zijn er echter niet voorgevallen. Ondanks de fouten die er ge maakt zijn verdient de Y.H.N. alle lof voor de organisatie van deze massale schaatstochten, waarvoor in korte tijd bergen werk verzet zijn. De stemming onder de deelneemsters en deel nemers was overal uitstekend en dat het allergrootste deel van hen aan de eisen, die bovendien door het weer en het ijs nog ver zwaard werden, kon beantwoor den. maakt hun prestatie des te groter. De Katholieke bloembollenkwekers en -exporteurs, welke reeds in November 1949 het initiatief hadden genomen tot oprich ting van een Katholieke vakorganisatie voor het bloembollen- bedrijf, hebben op Donderdag 28 December j.l. een goed bezette vergadering gehouden te Lisse. In deze vergadering heeft het bestuur dé leden uitvoerig inge licht over de moeilijkheden, wel ke de jonge vereniging in het eerste jaar van haar bestaan heeft ondervonden van de zijde van 't hoofdbestuur van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond (LTB), hoewel toch eigenlijk van deze zijde niets anders dan medewer king verwacht had mogen wor den. Nadat het hoofdbestuur van de LTB zich eerst lange tijd had verzet tegen de vorming van een juridisch zelfstandige vereniging is tenslotte binnen het verband van de LTB een Vereniging op gericht onder dezelfde naam die de groep Katholieke bloembollen kwekers en -exporteurs reeds in 1949 voor haar Vereniging had gekozen. Over de oprichting van de door de LTB opgerichte vak organisatie, heeft ook geen over leg plaats gehad met de reeds be staande vereniging. De vergadering was van oordeel dat de binnen het verband van de LTB opgerichte vereniging niet voldeed aan de vereisten van zelf standigheïd en doelmatigheid, welke aan een vakorganisatie voor het bloembollenbedrijf ge steld mogen worden. Om deze reden schaarde de ver gadering zich dan ook unaniem achter het voorstel van het be stuur om de door een belangrij ke groep Katholieke bloembol lenkwekers en -exporteurs in '49 opgerichte vereniging te laten voortbestaan en met de door de ze Vereniging aangevangen ar beid voort te gaan. Ter vergadering werd door de voorzitter, de heer C. Ph. Freriks medegedeeld, dat de Vereniging, reeds meer dan 70 leden telt, die tezamen een belangrijk deel van het bloembollen-areaal bestrijken Wel samenwerking. In de statuten der Vereniging werden enige wijzigingen aange bracht terwijl verder werd beslo ten de naam van de Vereniging te wijzigen in: Vereniging van Ka tholieke Ondernemers in 't Bloem bollenbedrijf. Door het bestuur werd nog me de gedeeld, dat de Vereniging be reid blijft om met de LTB tot een samenwerking te komen, voorop gesteld dat ook het hoofdbestuur van de LTB tot deze samenwer king bereid is. Bii Konlnkliik besluit van 29 December 1950 is benoemd tot Notaris ter standplaats Lisse de heer F.J.M. Pinxter. De heer Pinxter heeft ongeveer 22 jaar het notariaat vervuld ter standplaats Schoorldam. Hoewel behorende onder de gemeente Warmenhuizen, had de heer Pinxter zich volkomen georiën teerd op Schoorl, waar hij actief deelnam aan het parochiële leven. Wij wensen notaris Pinxter en zijn gezin van harte alle goeds toe, in zijn nieuwe standplaats. Belangstellend bekijken de prinsessen Baetrix, Irene en Margriet de talrijke souvenirs, welke uitgestald liggen achter een raam van een der winkeltjes in Sankt Anton, waar de prinsessen thans met haar ouders vertoeven. JONGEMAN VERMOORD RODEN. In de nacht van 30 op 31 December j.l. omstreeks 24 uur heeft onder de gemeente Marum (Gron.) de 30-jarige boe renknecht I. P. te Roden de twee gebroeders Stokroos met messte ken dermate verwond, dat een van de broers kort daarop over leed. De toestand van de tweede is zeer zorgwekkend. De twist was begonnen om een meisje. DE TOESTAND VAN DE VAARWEGEN Vaarweg DelfzijlGroningen Harlingen: provincie Groningen varen in convooi mogelijk. In de provincie Friesland wordt heden vanuit Harlingen gebroken. Op de overige vaarwegen in Fries land, Groningen en Drenthe is de vaart gestremd. Twenthekanalen: EefdeHen gelo wordt door breken openge houden. Den HelderAmsterdam en AmsterdamRotterdam varen in convooi mogelijk. IJselmeer: hele vaar gestremd. SLIJKHUIS NAAR AMERIKA Slijkhuis heeft de uitnodiging aanvaard om in de komende maanden deel te nemen aan de belangrijkste wedstrijden over 1 mijl op overdekte banen in Amerika Hij zal daar o.m. de Amerikanen Don Gehrmann en Fred Wilt, de Engelsman Ban nister en misschien de Zweed Bengtson ontmoeten. Ook Arthur Wint (Jamaica), Mac Donald Bailey (Trinidad) en de Zweden Lundberg en Widenfeldt worden in de Ver. Staten verwacht. (Advertentie) Ijsvermaak geeft rutve huid verzacht geneest (Van onze sportredacteur) WORMER. Weet ge wat de grootst denkbare tegenstelling is'? Dat is een vurige Zuid-Ameri kaanse rumba, luid uit de micro foon geschetterd in een koude, die waar in Nederland dan ook. nau welijks heviger geweest kan zijn dan Zaterdagmiddag od het Zwet. de iizige bevroren plas in Wor mer. Dat we toch de meest barre omstandigheden van ons klimaat hebben getrotseerd had een wel zeer bizondere reden. In Wormer werden nameliik voor het eerst in de geschiedenis van onze va Nog enkele dagen Kerstvacantie. Een pracht gelegen heid dus om aan deze wedstrijd deel te nemen. De bedoeling is dat bovenstaande tekening zo fraai mogelijk gekleurd wordt. Aan deze wedstrijd mogen deelnemen de kinderen van onze abonné's. De plaat moet men uitknippen en boven of naast de plaat vermelden je voornaam, je achter naam, je adres, je leeftijd. Alle inzendingen moeten vóór 14 Jan. .ingezonden zijn. In bovenstaande plaat heeft de tekenaar veertien fouten gemaakt. Deze fouten moet je op een afzonderlijk velletje papier schrijven en daaronder vermelden: voornaam, achternaam, adres, leeftijd. De inzendingen sluit men in één env., waarop men vermeldt „Prijsvraag". De env. kan men bezor gen aan een van onze bureaux of per post toezen den. Aan deze wedstrijden zijn een groot aantal prijzen verbonden. De prijswinnaars ontvangen van ons een lijst van de prijzen en dan mag men zelf uitkiezen wat men het liefst wil hebben. De tekenwedstrijd is het moeilijkste. Men moet de plaat natekenen doch zonder de fouten die de tekenaar er in gemaakt heeft. Men neemt dus een wit of licht gekleurd papier, maakt daarop de tekening en zet daaronder voornaam, achternaam, adres en leeftijd. De tekening uit de krant knippen en daarop ook naam enz. vermelden en bijsluiten. Aan deze wedstrijd kunnen ook de ouderen deelnemen. Alleen abonné's of kinderen van abonné's mogen deel nemen. Men kan aan één, twee of alle drie wedstrijden deelnemen dcrlandse iissnort nationale iis- zeilwedstriiden on de schaats ge houden. Nou ja, „nationaal" stond er wel op het reglement van de „Sectie Sport van de Wormer Ge meenschap" die de wedstrijden organiseerde, maar de 16 deelne mers kwamen niet verder van daan dan van Zaandam, Lands meer, Wormerveer of W-ormer. Maar dat doet er niet toe, de winnaar van deze strijd kan zich evengoed gerust de titel van Ne derlands kampioen aanmeten. We hadden wel eens een ander wil len zien die het vlugger kon. Hoe het gaat We zullen eerst eens wat moe ten vertellen over dat ijszeilen. Het gebeurde hier dus niet per slee met een zeil erop. Nee. ge woon op de schaats, op door lopers, die voor deze speciale sport een beetje ronder geslepen moeten zijn dan anders. De ijs- zeiler is uitgerust met een drie hoekig zeil van 3 meter hoogte dat hij als een schild in zijn hand houdt. Verder is het vrij eenvou dig zult ge zeggen: de wind blaast er wel in en je laat je maar gaan. Ja, ja, en dat zeker op het glasharde ijs van het Zwet, met een straffe zuidenwind in de flank en met een snelheid van 40 of meer kilometer per uur! IJszeilen is een sport die kracht, evenwichtsgevoel en durf vereist. De winnaar Er waren Zaterdag 16 deel nemers die de 12 km route twee maal moesten zeilen, eenmaal allen tegelijk en daarna 9 in de verliezersronde en 6 in de finale. De naam van de winnaar van deze wedstrijden hebben we al verdiend in de kop gezet. Het is de heer Lemstra uit Zaandam, bijna 60 jaar, maar toch vlugger dan al die vijftien jonge potige knapen, die weggedoken achter het zeil over de baan suisden. We hebben hem, vlak nadat hij als eerste van de zes finalisten de boei bij de finish had aan geraakt meegetroond naar de koffiekamer van het botenhuis „Zwet en Merken" waar de be langstellenden vlak bij de hete kachel de ijsbloemen nog van de ruiten moesten ademen om de aankomst van de anderen te zien. Deze kleine man met zijn levendige ogen in een echte Friese kop, beoefent het ijszeilen al van zijn twaalfde jaar af. „Ik kom van de Lemmer" vertelt hij ons, „daar bestond een grote be langstelling voor het ijszeilen. Mijn broer en ik waren er grote liefhebbers van en bleven het, ook toen wij 23 jaar geleden in Zaandam gingen wonen". De twee jonge Friezen gingen vroeger al zeilend over het ijs naar Marken onder de bewonde rende blikken van de schaatsers die aan zulk een snelheid niet konden tippen. Lemstra vertelt dat het zeil door hemzelf is ont worpen en dat hij enige jonge kerels, onder wie zijn eigen zoon, de kunst heeft geleerd. „Maken ze al vorderingen" vragen we hem. „Nou, let U maar op, ze zaten me vandaag al vlak op de hielen", glundert de sportieve baas die er plezier in heeft dat zijn leerlingen zo'n goed figuur sloegen. 70 Kilometer „Hoe vond U het ijs vandaag' vragen we, omdat we vinden dat een gemiddelde snelheid van ruim 40 kilometer aanzienlijk lager is dan de 100 kilometer, die ijszeilers (naar men beweerde) kunnen halen. „Het ijs was ideaal vandaag", verzekert de heer Lemstra, „en ook de wind die we op de heen weg een klein beetje in de rug hadden, was prachtig voor de zeilerij. Ik schat dat ik op som mige momenten een snelheid heb bereikt van 70 kilometer per uur. Mijn grootste snelheid is 100 km geweest, dat was in 1923 bii een harde wind en zeer glad ijs". Ondertussen was het tijd ge-' worden voor de prijsuitreiking en de huldiging van de winnaar, die tussen alle toespraken zelf nog even de gelegenheid aan greep om nog wat propaganda te maken voor de mooie sport van het ijszeilen. „Begin maar kalmr an. dan komt 't vanzelf in orde". Hier hebt U tenslotte de namen van de zes finalisten en de tijd waarin ze de 12 kilometer afleg den. U zult merken dat sommige van hen sneller waren dan Kees Broekman op de 10.000 meter. 1. Lemstr/. Zaandam, 17 min. 2 sec.: 2. De Waal, Landsmeer, 17 min. 56 sec.; 3. Verhoef, Lands meer, 20 min. 23 sec.; 4. Kooy, Koog a.d. Zaan, 20 min. 56 sec.; 5. Keizer, Wormer, 20 min. 57 sec.; 6. Heine, Wormer 21 min. GEEN WEDSTRIJDEN IN ANNA PAULOWNA ANNA PAULOWNA De wedstrijden om het korte baan- kampioenschap van Noordhol land voor mannen, die op Zon dag 31 December te Anna Pau- lowna zouden worden verreden, zijn in verband met de toestand van de baan afgelast. Hier ziet U enige deelnemers aan de ijszeilwedstrijden op het Zwet in Wormer. De rijders houden het zeil met de punt naar achteren tegen de wind gekeerd. In het midden van de dwars- lat zit een handvat waarmee het zeil vastgehouden wordt. Om te kunnen stoppen moet het zeil horizontaal boven het hoofd worden gehouden, zodat het geen wind meer kan vangen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3