Af< kom Orgi uitru Mannenkoor „Orpheus in 't Concertgebouw Techniek bracht bezieling Vier-klassig schoolgebouw te Heiloo geopend Burgemeester van Schoorl laakt Planologische dienst Wat weet gij van het huwelijk? Massale aanval tegen Seoel ALKMAAR EN OMSTREKEN Spaanse dansavond 50-jarig dienstjubileum Oterleek levert vijfde corps Uitbreidingsplan blijft maar uit; in 7 960 4000 inwoners? Auto geslipt te Amsterdam Jhr. Reigersman ten grave gedragen Daarn complet PAS4.NA 2 WOENSDAG 3 JANUARI 1951 ALKMAAR Naar Wil vér nemen zal on Zaterdagavond 6 Januari a.s. in het concertgebouw te Amsterdam een zangersavond worden gehoudCiU georganiseerd door het Gewest Noordhol van het Koninklijk Nederlands Zan gersverbond. Hieraan zullen deel nemen een 12-tz>' mannenkoren uit Amsterdam. Alkmaar. Enk huizen. de Zaanstreek en 't Gooi. allen aangesloten hii genoemd Koninkliik Verbond. Ook het M.K. Ornheus heeft een uitnodi ging tot deelname ontvangen en heeft deze gelegenheid niet laten voorbii gaan om Alkmaar on deze avond vertegenwoordigd te ziin. Ingeschreven is in afdeling A. Het verplichte werk vóór deze afdeling is L'Eccho van Orlando di Lasso. Slechts twee koren ko men in de hoogste afdeling uit. Als tweede koor. de Mannenzang- ver. Werkmanslust" uit Krom menie (Dir. Lex Karsemeijer). Dat prominente koren aan deze avond zullen medewerken moge o.m. blijken uit het feit, dat deze avond zal worden besloten met het optreden van „Apollo" uit Amsterdam (Dir. Fred. J. Roes- ke). De deelnemende koren zin gen elk een verplicht en een vrij werk. Orpheus zal als vrij werk uitvoerdn „Milenka Travicka" van Ant. Dvorak. Dit is êen Tsje chisch werk. Deze Zangavond heeft niet het karakter van eén wedstrijd, zodat geen prijzen kunnen wórdén behaald, dóch is bedoeld als propaganda voor de mooie mannènzattg. De koren krijgen individueel éên critische beschouwing van het uitgevoerde toegezonden. Dat Directeur Joep Schreurs en dé leden van Or pheus allen het hunne er toe zul len bijdragen om dé naam die Orpheus zich in de loop dér jaren heeft weten te verwerven, hoog te houden en uit te breiden, daar kunnen wij van verzekerd zijn. INGEKOMEN PERSONEN Eind December 1950 ALKMAAR G. C. Röoslóot, gezinsverzorgster R.K., van St. Pancras naar Nic. Beetskade 60; P. Schut en echtgen.. N.H., van Bergen naar Spoorstraat 90: P. G. Andree, ambt R. v. A., N.H., van Heiloo naar Maclai.ne Pont straat 18; R. M. van Eist, kleer maker R.K., van Heiloo naar Korte Landstr. 29; C. F. Tuyn, met echtgen. van Heiloo naar Comansstraat 30; A. M. van Eg- mond, insp. levensverz., van Eg- mond Zee naar Verdronkenoord 119; T. Huizenga, dienstb. van Bergen naar v. d. Woudestraat 85; A. C. van Kasteel, fröbel - onderw., van Amsterdam naar Kerkplein 8; R. J. Leegwater, chauffeur, van Middelie naar Helderseweg 20; M. A. Gombert, bouwkund. N.S., met gezin van Winterswijk naar Helderseweg 16; A. M. Konijn, dienstb. R.K., van de Rijp naar Laat 185; T. de Leeuw, verlosk. van Pretoria (Z. Afrika.) naaf Boomkampstr. 16; J. Tiel huishoudster van Den Helder naar Stationsstraat 34; E. J. Baas. verpleegster van Schoorl naar Wilhelminalaan 11; A. Munniksma, gezinsverz. van Noordwijk naar Omval 86; M. E. van der Waal, huish., van Den Haag naar Laat 134; A. G. Buis man, verpleegster, R.K.. van Amsterdam naar Wilhelminalaan 11; J. W. Knibbe, verpleegster, van Nieuwer Amstel naar Wil helminalaan 11; E. Last, wacht meester Rijkspol. met gezin van Medemblik naar P. A. de Lange- plein 15; J. C. Post, verpl. van Schagen naar Wilhelminalaan 11; E. Koedam. Matroos, van Cen traal Bevolk. Register n. Prins Bernhardlaan 16; T. A. Snaas, dienstb. van Schagen naar Mos- terdsteeg 2; J. van der Zwaag, chef melkfabr., met gezin van Wassenaar naar Anna van Bu ienstraat 27; G. Schoen, dienstb. van Castricum naar Zocher- straat 39; P. Stam, metaaldr. met gezin van Tilburg naar Huygens- straat 51; C. J. J. Verhaart, empl. scheepvaartmaatsch. van Genua (Italië) naar Geestersingel 30. GEVONDEN VOORWERPEN ALKMAAR. Te bevragen aan het bureau van politie op kamer 14 le etage op iedere werkdag van 17 tot 18 uur, be halve op Zaterdag: gouden ring, portefeuille met photo's en inh., blauwe want, huissleutel, porte- monnaie inh. rozenkrans, bal, bl. kinderwant, paar bruine kinder- wantjes, beige want, huissleutel, kinderzakdoekje, bruin geruite herensiaal, paar blauwe kinder- wantjes, portemonnaie met inh., Noorse want (groen), blauwe want met wit, een rechter hand schoen, wijnrode want, beige kin dermuts, een broche (Olymp. spelen), bruine dameshoed met veertje, zwart gebreide want, ro de rozenkrans in etui, huissleutel, handschoen, portemonnaie met inh., pak breiwerk met naalden, groene hoofddoek, blauw-witte want, auto contactsleutel, kinder kous, wollen handschoen (grijs), sleutelbos met 8 sleutels, plm. 5 meter gasslang, rode kinderhand schoen, rechter handschoen, grijs, paar kinderwanten, groen, beige kinder alpino met roosjes. Als gevonden bij het bureau van politie aangegeven en op on derstaande adressen te verkrij- gen: geldsbedrag, Forestusstr. 39; groene wanten, P. C. Hooftstr. 23; vulpen (groen), Stationstraat 22; bivak en want, Uitenboschstr. 35; bruine want en gele das, Over- diepad 11; portemonnaie met inh. le Kanaalstraat 1; kinderschaats, Groenelaan 2; kist inh. mandarij nen, v. d Woudestraat; geldsbe drag. Eikelenbergstr. 31; etui met rozenkrans, Rozenstr. 9; broche (zwaard met steen), Lyceumstr. 18; medaillon met broche, Fores tusstr. 19; zwarte haarkam, Raak- sje 11: handschoen, Visscherslaan 25; kleurenpotlood, Steynstraat 10; blauwe want, Overdiepad 28; jongensriem, Schoutenstraat 5; paar bruine meisjesschoenen, Magdalenastraat 10, rose nacht japonnetje, Uitenboschstraat 104; kinderwant met letter K, Vrou wenstraat 8; kinderschaats, Drui- venlaan 43: zwarte kinderwanten, Vrouwenstraat 8. Indien men het verlorene terug heeft ontvangen, dient men hier van kennis te geven aan het bur. van politie, kamer 14, le etage, telef. 2444. De nog niet genoemde deelne mende koren zijn Kunst na Arbeid" Amsterdam (W. Wiese- hahn), Kath. M.K. „Zaandam" (Piet Groot I, Bussums M.K. „Caecilia" (J. de Wit), „Weesper M.K." (H. Post) „Enkhuizer M.K." (Gerard Boedijn), M.K. „Euter pe" Amsterdam (P. v.d. Roo- vaart), „De Ver. Hilversumse Zangers" (Willy Frangois), „De Stemmen van Amsterdam" (Jac Kort en „Zaandairts M.K." (C. Kef). Dat deze zangersavond Volkó men aan de verwachting moge beantwoorden. Voor de zangliêf- hebbers een avond om niet tê mogen missen. ONZE AGENDA OPERETTE: Odeon geeft in het Gulden Vlies een op voering van „Het Witte Paard offl half acht. FILMS: Harmonie, Bagdad, 14 j. Victoria theater, De Saint in Londen, 18 jaar; Cinema Americain: Road to Zanzibar alle leeft. Rex-theater, Odette Churchill, 14 jaar. Voorstellingen Heden avond 8 uur. Matinée: Woensdagmiddag 2.30 uur in het Rex-theater. APOTHEKERS: Te begin nen hedëHavond 18 uur zal deze week buiten de normale openingstijden Voor spoedgevallen ge opend zijn Apotheek Wanna, Ritsevoort 5. Apo theker Mej. C. Kamphuys. VACHTDIENST TAXI's zal worden gereden door H. Jong, Lindenlaan 100, te lefoon 3628. Bij het begin van het nieuwe jaar bracht de directie van het Gulden Vlies, in een herhaalde poging om voor de balletkunst ook in Alkmaar meer waardering te vinden, een uiteindelijk toch nog zeer geslaagde Spaanse dansavond met het optreden van het duo Susana Audeoud en José Udeata. Een nogal gevarieerd program- van Albiniz, het slotnummer, was ma met 14 nummers waarvan 'nwel een der hoogtepunten van de groot deel werd herhaald, heeft avond, eén succes voor danseres een betrekkelijk kleine schare dansliefhebbers 'n mooie avond bezorgd. Geopend werd met een stijlvol en statig gedanste pavane in klederdracht van de zestiende eeuw goed verzorgd, maar zon der veel bezieling. Ook de zigeu nerdans op muziek van Breton kon ons .ondanks de technisch goede afwerking niet er van overtuigen dat er met esprit wérd gewerkt. Het waren de cas tagnetten en de fraaie, fleurige kleding, die aan hét eerste deel van het programma iets eigens verleenden. In de Baskische dan sen kwam de danser, die wij technisch volmaakter achtten dan de danseres, op dreef. En met de „Dans van de Molenaarster" op muziek van De Falla kwam er ook meer bezieling in het werk van Susana. De „Puerta del vino" leek te abstract voor dit paar, dat zoals later bleek, bijzonder bedreven was in het dansen van de echte oude Spaanse volksdansen. Bijzonder, hebben wij genoten van de gitaarsolo variaties op zi geuner-liederen gebracht door de vaardige en muzikale Paco Her nandez. Het was eigenlijk de „Bolero Noblé" van Albiniz die ons de overtuiging moest geven dat dit paar naast een goede techniek ook over een dosis temperament beschikte, nodig om deze gloed volle dansen tot leven te kunnen wekken. Na de pauze was de ommekeer blijvend, hoe langer er gedanst werd, hoe meer bezieling er kwam in het werk en de meesté nummers moesten toen na een daverend applaus en een bloe menhulde aan de danseres, gebi- seerd worden. Vooral de Farucca, een oude zigeunerdans en de Zapateado oogstten veel succes. Daarbij bleek het voetenwerk van de danser van een virtuoze begaafd heid te zijn. Zijn mimiek kon men bewonderen in de geestige Monosabio. een dans, voorstel lende de verbeelding van een knecht die zich stierenvechter denkt. Frederico Quevedo speelde dï dans no. 4 van en danser beiden die met een uitstekende techniek gewapend het pad der muzen betreden om daar de bezieling te zoeken. Een avond, die ongetwijfeld vele dansliefhebbers een voldoening heeft geschonken. L. S. Te midden van vele belang stellende collega's herdacht de heer W. Willemse, hoofdcontro leur bij de Inspectie van 's Rijks Belastingen, de dag, dat hij voor 50 jaar in dienst kwam bij de Overheid. In het verenigingsge bouw aan de Heul was er giste renmiddag een gezellig samen zijn, waarin dit feit werd her dacht. De jubilaris werd hier toegesproken door de Directeur der Belastingen in Noord-Holland de heer J. Schellinger, door de hoofdinspecteur L. Bosch en de heer Hofman, hoofdinspecteur- titulair van de dienst der In voerrechten en Accijnzen te Den Helder. Namens de collega's werd de jubilaris toegesproken door de ontvanger Koster, die een fraaie vulpenhouder aan bood en de heer v. d. Starre, chef de bureau. BIJ VRIJWILLIGE ALKMAARSE BRANDWEER De Alkmaarse Vrijwillige Brand weer heeft er een nieuw corps bjj gekregen; 'n corps buiten de stad De gemeente Oterleek heeft met Alkmaar een gemeenschappelijke overeenkomst inzake hulpverlening bij brahd aangegaan, met het gevolg dat in die gemeente een corps is op gericht, dat aangesloten is bij de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer. Dit corps bestaat slechts uit 5 man de heer D. Bockweg, secretaris der gemeente Oterleek werd tot adjunct brandmeester benoemd, terwijl voorts van dit corps nog deel uitma ken de heren J. Zwart en J. Kooy te Stompetoren en de héren L. Slot en Jb, Schuurman te Oterleek. Dit nieuws werd ons op de jaar lijkse Nieuwjaarsbijeenkomst van de hoofdlieden van de Alkm. Vrijw. Brandweer, die elk jaar daags na Nieuwjaarsdag in het Gulden Vlies wordt gehouden, medegedeeld. Deze bijeenkomst werd gisteren ook bijgewoond door de heer Bock weg, uit Oterleek en dé heéf Dreeuws, C. v. P;Ook de heer Fr. Ringers, ere-commandant van de brandweer was hierbij tegenwoordig, De heer J. v. Maarleveld wenste dé hoofdlieden een gelukkig Nieuw jaar en sprak de wens uit dat de samenwerking met de gemeente Oterleek steeds van aangename aard mocht zijn. Hij deelde voorts mede, dat de jaarvergadering van de Brandweer op 24 Januari zal worden gehouden. Grond voor de R.K. Ulo-school ALKMAAR. Het béstuur der vereniging St. Joseph voor de R.K. Jongensscholen heeft het ge meentebestuur verzocht de voor de bouw van een R. K. Jongens school voor U.L.O. bestemde grond tussen dé Ferdinand Bol straat en de Hoeverweg aan de vereniging in eigendom té willen overdragen. Burgerlijke Stand ALKMAAR. - Geboren: Cor nelia A. M., d. v. J. J. Zuurbier en C. J. Bruin: Maria S.. d. v. L. Rietveld en A. E. Roodt; Gon- da. d. v. P. Stam en N. visser: Cornelia A. F., d. v. C. Smit en M. A. Jansen. Gehuwd: Jacob S. Kunst en Maria Admiraal. Overleden: Dorothea M. C. Veenstra, oud 74 jaar. gehuwd met S. Kossen; Bertha P. Schoondermark, oud 73 jaar, ge- hudw met G. Bosman; Bernar- dus J. Schut oud 8 maanden; Teunis Druif oud 70 jaar; Antje Boom, oud 70 jaar wed. van A. H. Brouwer. Verkocht BERGEN. Naar wij verne men heeft de heer van Veenen- daal. Dr. van Peltlaan 11, zijn bakkerij verkocht om te gaan emigreren naar Amerika, waar vele van ziin familieleden reeds zijn gevestigd. veel toewijding, hij moest twee keer een toegift geven. De Triana HEILOO. Gistermiddag heeft de burgemeester van Heiloo, de heer J. Kalff, de Tweede Openbare La gere School in zUn gemeente ge opend. De school zal de naam dra gen van de prins onzer dichters, Vondel. Het zeer geslaagde nieuwe Granados" met i schoolgebouw is verrezen naar het NIEUWE SCHOOL IN ZUID-OOST-ALKMAAR ALKMAAR. Het bestuur der vereniging tot bevordering van Christelijk schoolonderwijs te Alkmaar heeft het gemeentebe stuur verzocht te willen mede werken aan de stichting van een bijzondere school voor lager on derwijs in het Zuid-Oostelijke deel van onze stad. De heer Borst gaat heen ALKMAAR. De heer D. Borst heeft ontslag gevraagd als onderwijzer van de Tesselschade- school, met ingang van 1 Fe bruari. B. en W. stellen de raad voor dit ontslag eervol te ver lenen. ZILVEREN JUBILEUM ALKMAAR. De heer Arie Boots, magazijnchef bij de Zaad- handel L.T.B. alhier, herdacht gisteren zijn zilveren jubileum in dienst van de L.T.B. In 't Gulden Vlies had een feestelijke bijeen komst plaats, waar de heer Boots door de heer A. J. v. Woerkens dir. van de Zaadhandel L.T.B. werd gehuldigd, onder aanbieding van een feestgeschenk in de vorm van een radiotoestel. Van het personeel had de jubilaris een vulpen en bloemen in ontvangst te nemen. Na de officiële huldi ging bleef men nog enipe tijd in genoeglijk samenzijn biieen. Kajottersnieuws ALKMAAR Ondanks het feit dat de K.A.J. in 1950 niet over een pad van rozen is gegaan, gaan wij toch weer met frisse moed verder. Hedenavond spreekt de Aalmoezenier over de toekomst plannen van onze beweging. Een ieder is welkom. K.J.M.V. 1951 TEGEMOET! ALKMAAR. Onze eerste bij eenkomst in het nieuwe jaar kun nen we vergelijken met een z.g. praatavond. Er zullen diverse be langrijke punten behandeld wor den, in het bijzonder voor de toe komst van onze vereniging. Tevens zal het komende pro gramma worden besproken, dus leden, zet je oren open en komt met eventuele op- of aanmerkin gen naar voren. Vrienden, laten we dit jaar góed beginnen door op tijd aanwezig te zijn. Tot van avond. 8.30 uur in „Paviljoen Kinheim". ontwerp van architect P. Eversteijn, De aannemer van het bouwwerk was de heer P. Klaasse. De electrische installatie is verzorgd door de fa. Pantekoek, het schilderwerk door de gebr. Nijman te Alkmaar en het loodgieterswerk door de fa. Kueter. De school bestaat uit vier klassen en voorziet zo in het tekort aan schoolruimte. In het plan is een uit breiding geprojecteerd, die naar men verwacht binnen enkele jaren nodig zal zijn. De lokalen zijn fris en ruim en vangen het zonlicht aan beide zijden. De nieuwe school mag een aanwinst heten voor de gemeente. Bij de opening waren behalve de burgemeester, de gemeente-secreta ris en de meeste raadsleden aanwe zig. Bovendien was daar d= heer Vernooij, de inspecteur van het on derwijs. Met de bouw van de school is de heer Klaasse in Mei van het vorig jaat begonnen. Burgemeester Kalff noemde in zijn openingstoespraak het feit van de opening dezer school een belang rijke gebeurtenis in het schoolleven van zijn gemeente. Hij wenste de heer Eversteijn geluk met de verwe zenlijking van zijn ontwerp, dat door de welstandscommissie voor Noord- Holland is geprezen. Hij sprak woor den van dank aan het adres van architect, aannemer en onderaanne mers en tot de heer J. J. Rommel, 't nieuwe hoofd der school, die zo enthousiast zijn voorbereidend werk heëft gedaan. Hem en zijn drie leer krachten wenste hij succes bij hun opvoedende arbeid. Hij verklaarde tenslotte de „Vondelschool" geopend. Namens het rijksschooltoezicht sprak vervolgens inspecteur Vernooij dié de nieuwe school een klein won der noemde. Hij sprak zijn vertrou wen uit in het onderwijzend perso neel, dat hij opwekte tot enthousiast werk. Hij riep Gods zegen af over het werk der onderwijzers en hij fe liciteerde de ouders met de vernieu wing die thans tot stand is gekomen. Ds. Bloemhoff sprak als voorzitter van het Volksonderwijs, afd. Heiloo. Hij getuigde van zijn dankbaarheid voor de verbetering, die zo hoog nodig was en voor de medewerking van het gemeentebestuur bij de tot standkoming van de school. Namens de vereniging voor volks onderwijs, het bestuur der kleuter school. de Ned. Onderwijzers Vereni ging en het personeel en de ouder commissie van de oude openbare la gere school, bood Ds. Bloemhoff een electrische klok aan. Voorts spraken nog de heer P. Köhne. hoofd van de eerste o.l.s., de heer Blees, voorzitter der oudercom missie en de heer K. de Vries, ULO- leraar. namens het N.O.V. Tenslotte sprak de heer Hommel woorden van dank tot het gemeente bestuur, de architect, de aannemer, de onderaannemers en de heer Köhne, onder wiens leiding hij 20 jaar heeft gewerkt. Hij dankte de sprekers en de schenkers van bloe men en klok. Hij besloot met de be lofte, dat hij met zijn personeel zijn best zou doen van de mooie school ook een goede school te maken. De talrijke aanwezigen, waaronder ook de heer Tamis, hoofd der R.K. Jongensschool, bezichtigden daarna de nieuwe school. Het programma van bovenge noemde cursus waarover Wij Zaterdag reeds schreven ziet er als volgt uit: Dinsdag 9 Jan.: „De natuurlijke grondslagen van het huwelijk". Inl. de weled. zeergel. heer G. W. J. E. van Hesteren, arts te Warmenhuizen. Vrijdag 19 Jan.: „De natuurlijke grondslagen van het huwelijk" Vervolg. Inl. de weled. zeergel. heer G. W. J. E. van Hesteren, arts te Warmenhuizen. Vrijdag 16 Febr.: „De bovenna tuurlijke grondslagen van het huwelijk." Het huwelijk komt van God. Inl. de weleerw. hr. H. Balestra, kapelaan te Haar lem. Vrijdag 16 Jan.: „De bovenna tuurlijke grondslagen van het huwelijk." Het huwelijk als Sacrament. Inl. de weleerw. heer H. Balestra, kapelaan te Haarlem. Vrijdag 23 Febr.: „Ontstaan en oplossing van de verschillende moeilijkheden in het huwelijk." Inl. de weled. zeergel. heer dr. J. P. de Smet, geneesheer- directeur van de St. Willibror- dus Stichting te Heiloo. POLITIEBERICHTEN Nog enkele vuurwerk ongevallen ALKMAAR. Op Oudejaars avond zijn nog verschillende ongevallen met vuurwerk voor gekomen, naar ons heden is be kend geworden. Een 31-jarige timmerman op het Zeglis heeft bij de jaarwisseling een stuk vuurwerk aangestoken, waarbij hij in zittende houding het vuur werk aan wilde steken. Plotse ling ontplofte de bom en de man werd aan het gezicht ernstig ge wond. Dokter Degènaar ver leende de eerste hulp en bracht de man over naar het Centraal Ziekenhuis vanwaar hij aanvan kelijk weer naar zijn woning kon worden vervoerd. Gisteren was de toestand echter verergerd zodat hii weer naar het zieken huis moest worden terugge bracht. Een 17-jarige vrijwilliger van de Marine heeft op Oude jaarsavond bii de Omval ook vuurwerk afgestoken. Hii wierp het weg doch er gebeurde niets. Na enige tijd gewacht te hebben, heeft hij de bom opgepakt maar deze ontplofte plotseling en ver wonde hem ernstig aan zijn linkerhand. Bovendien liep hij een blessure tó aan ziin rechter been en werden zijn kleren be schadigd. Ook deze Is door dok ter Degenaar verbonden en naar het Centr Zinkenhuis gebracht. Naaf de politie mededeelt is dit vuurwerk van dezelfde aard als de andere die zulke ernstige ongelukken veroorzaakte waar ever wij eerder berichten. Zij waren allen afkomstig van één leverancier. De politie heeft de zaak in onderzoek. ROME-PELGRIMS VERTELDEN HUN WEDERVAREN DE RIJP In café Grasboer spraken de heren A. en D. Gras- boer en A. Oly, die als enigen uit de parochie de Dogmaverkla ring van Maria Tenhemelopne ming in Rome hebben meege maakt voor de leden van de N. K. J. B. Na het welkom van voorzitter Koos Verdonk en een vijfminutenspeech van J. Mul over de verhouding werkgever werknemer, vertelde de heer D. Grasboer over de reis naar Ro me, Arie Oly over het verblijf aldaar en Siem Grasboer over de terugreis. Het werd een aller- pleizierigste avond, welke met de beste wensen voor 1951 door de voorzitter werd gesloten. Vrijdag 2 Maart: „Het kerkelijk jaar in het gezin." Inl. de wel ed. heer Herman Divendal te Heemstede. Vrijdag 9 Maart: „De Sacramen ten in het gezin." Inl. de wel ed. heer Herman Divendal te Heemstede. Vrijdag 16 Maart: „Hoe onze kinderen op te voeden?" Inl. de weled. heer kapt. Jos de Boer te Amsterdam. Vrijdag 30 Maart: „Psychologie van de oudere jeugd. Inl. de weled. heer kapt. Jos de Boer, te Amsterdam. Op een nader te bepalen da tum wordt een feestelijke slui ting op touw gezet ondeir de titel: „Hoe vieren wij bruiloft" onder leiding van Frans 't Hden te Hoorn. De cursus begint dés avonds om 8 uur en wordt gehouden in de zaal van Hotel Victory, Lan- gestraat te Alkmaar. De deelnemers en deelneem sters betalen slechts enkele kwartjes per persoon. De aan vragen stromen binnen, dus wie zich niet spoedig opgeeft, heeft geen kans om aan deze prachti ge cursus deel te nemen. De cur sus is toegankelijk voor alle ka tholieke jongens en meisjes, die een ernstige verkering zijn aan gegaan of reeds zijn verloofd. Men geve zich op bij kapelaan N. Tromp, pastorie, Verdronken oord. FILMVERTONING EN CABARET VOOR OUDEN VAN DAGEN BERGEN. Morgen, Donder dagmiddag zullen de films van de uitgaansdagen van 1938 en 1950 voor de oudjes worden ver toond in de „Rustende Jager". Na deze voorstelling zal er een cabaretprogramma volgen, waar aan diverse Bergense kleinkun stenaars hun medewerking ver lenen, zodat deze middag vol verrassingen de oudjes veel ge noegen zal verschaffèn. 's Avonds kan een ieder nogmaals dit veel belovende programma gaan zien, en tevens ouders, grootouders en bekenden op het witte doek ont dekken. BADPLAATS ZONDER P.T.T.-KANTOOR BERGEN a. ZEE. Aangezien door het overlijden van de kan toorhouder der PTT, de heer J. Passer, het kantoortje aldaar ge sloten is, worden de geldzaken door de besteller aan huis afge handeld totdat een andere op lossing verkregen is. Hopenlijk verkrijgt deze sei zoenplaats nog vóór de zomer 'n kantoortje met een behoorlijk aantal uren van openstelling. Hierin ligt wellicht een mooie taak voor de VVV „Paal 33" om om dit mogelijk te maken. BEGIN VAN BRAND URSEM. Op Nieuwjaarsmor gen evën ovêr 8, loeide de sirene. Ten huize van de heer G. Boots aan de Walingsdyk was schoor steenbrand uitgebroken, waar schijnlijk na ontploffing van ko lendamp. Het behang in de kamer vatte vlam. Toegesnelde buren wisten de brand te blussen. De brandweer die na enkele minuten ter plaatse was, behoefde geen dienst te doen. RETRAITES BERGEN Twee retraites: L.T.J, en N.K. J.B.: 912 Januari en 69 Fe bruari. 4 Militieplichtigenretraites: 27 30 Januari, 1720 Februari, 10 13 Maart, 31 Maart3 April. Men wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk op te geven. SCHOORL. Voor de laatste maal in het oude jaar kwam de gemeenteraad van Schoorl bijeen 'onder voorzitterschap van burge meester mr. C. A. J. Jochems. Wethouder Selhorst was nog steeds wegens ziekte afwezig. Nadat mevr. Jansen en de heer Kaag de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid W. Aartsen hadden onderzocht, leg de deze de vereiste beloften af. Voor kennisgeving werd o.m. aangenomen het verzoek van het gemeentebestuur van Finsterwol- de om adhaesie te betuigen aan een door de raad dier gemeente aangenomen motie waarin ge protesteerd wordt tegen het voornemen van de regering om de raad buiten werking te stellen Eveneens werd voor kennisge ving aangenomen een aantal goedkeuringen van eerder geno men raadsbesluiten waaronder 'n besluit tot het aangaan van een kasgeldlening van f 150.000 voor de dienst 1951. Een schrijven van Ged. Staten waarin verzocht wordt de be voegdheid van B. en W. tot het verlenen van ontheffing ingevol ge art. 8 der Verordening Reini gingsrechten toe te kennen aan de raad hadden B. en W. er toe geleid voor te stellen de desbe treffende verordenig aldus te wijzigen, waarmee de raad ac- coord ging. Tot lid van het bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon werd bii acclamatie herbenoemd de heer J. M. Krimp. In een vorige vergadering was bezwaar gemaakt tegen het veel vuldig gebruik van de smalle polderwegen bij z.g. sterritten Van de K.N.A.C. was thans be richt ingekomen dat zij de ge maakte bezwaren kon onder schrijven en in den vervolge daarmee rekening zal houden. Goedgekeurd werd een voor stel van B. en W. tof aangaan van een overeenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage inzake het ver strekken van eeh crediet in rek.- courant tot een maximum van f 70.000 onder intrekking van het desbetreffende besluit dd. 31 Oct. jl. tot een bedrag van f 20.000. Daar de ambtenaren en werk lieden in tijdelijke en vaste ge meentedienst niet vallen onder de werking van het ziekenfond- senbesluit en daardoor tot nog toe geen bijdrage ontvangen in de door hen te betalen verzeke ringspremie, achten B. en W. het billijk dit verschil ongedaan te maken door vaststelling van een verordening die een progressieve vergoeding van de premie tot ten hoogste f 50 per jaar mogelijk maakt. In afwachting van de ko mende rijksregeling zal deze ver ordening van tijdelijke aard zijn. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad hiermede accoord. Voorts werd een overeenkomst aangegaan met de N.V. van De- venters Kalkzandsteenfabriek be treffende het vervoer van zand uit de zandmennerij te Hargen naar de fabriek te Schoorldam. Het vervoer zal niet meer per schuit doch met auto's geschie den. In het zomerseizoen zal in de drukste uren niet worden ge reden terwijl men bereid is per jaar een bedrag van f1500 in de gemeentekas te storten als bij drage in het onderhoud van de wegen. Hierna hield de burgemeester ziin traditionele jaarrede. Het aantal inwoners bedraagt thans 3383. Hoewel bij dit getal de uit Indonesië gerepatrieerden ziin in begrepen is wel te voorzien, dat de prognose van de Prov. Plano logische Dienst aan de lage kant is geweest, toen zij het te ver wachten aantal inwoners per 31 December 1960 schatte op 3389. Verwacht mag worden dat in 1960 het aantal van 4000 inwo ners zal ziin bereikt. In het afgelopen jaar kwamen 12 nieuwe gemeentewoningen ge reed. Tot en met 4 December '50 werden 107 bouwvergunningen verleend tot een totaal bedrag van f 561.705 waaronder 10 ver gunningen voor particuliere bouw in de zg. vrije sector. Spr. uitte ziin ergernis omtrent het uitblijven van het bij de Plano logische Dienst onder handen zijnde uitbreidingsplan. Men werkt daaraan reeds jaren en een spoedige voltooiing werd her haaldelijk toegezegd. Dat dit te vens een ongunstige invloed heeft op het bouwen behoeft geen betoog. Aan 48 gezinnen kon door nieuwbouw en vei schuiving be tere woonruimte worden toege wezen. Het aantal bii de gemeen te ingeschreven woningzoeken den bedraagt op het ogenblik 72. De voorzitter eindigde ziin uit gebreid verslag met de beste wensen voor een prettige vredige Oudejaarsavond en een gelukkig Nieuwjaar. Als nestor van de raad sprak de heer Blankenstiin een een dankwoord. Bij de rondvraag werd er nog op aangedrongen toch alles in het werk te stellen om bii gladheid van de wegen zand te strooien. MEESTER LUTTIKHUIZEN NAAR BURGERBRUG SCHOORL Met ingang van 1 Maart 1951 is de heer G. P. Luttikhuizen, onderwijzer aan de St. Petrusschool te Schoorl, be noemd tot hoofd van de R.K. Bij zondere Lagere School te Burger- brug. In de ruim 13 jaar dat de heer Luttikhuizen hier zijn taak heeft verricht heeft hij ruimschoots de dank van de ouders verdiend. Niet alleen is hij een uitstekend onderwijzer, doch zijn belangstel ling strekte zich ook uit tot de schoolvrije jeugd. De jeugdbewe ging heeft in hem steeds een ijverig leider gehad. Voor de oor log was het de Kruisvaart, die zich in zijn belangstelling mocht verheugen. Hij wist deze tot grote bloei te brengen. Dat de verken nerij na de oorlog niet werd wat het moest zijn, was niet de schuld van de heer Luttikhuizen, die zich aanvankelijk ook hiervoor had beschikbaar gesteld. Verschillende parochiële acties en comité's hadden in hem een ijverig medewerker; de schei dende functionaris was o.a. secre taris van de Katholieke Actie. Steeds hadden ziin leerlingen, ook na hun schooltijd, in de heer Luttikhuizen een grote steun in hun moeilijkheden. Wij wensen de heer Luttikhuizen met zijn ge zin het allerbeste toe en felici teren hem met zijn benoeming. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. VORST EN MIST. DE BILT, 3 Jan. Overwe gend droog weer met nu en dan opklarliigeh. weinig wind en op vele plaateen mist. In de nacht en ochtend op enkele plaatsen matige vorst, overi gens lichte vorst tot tempera tuur om het vriespunt. Chinese strijdkrachten hebben vanmorgen vroeg langs de hoofdwe gen een massale aanval tegen Seoel van het noordoosten, noorden en noordwesten uit ingezet. Een Amerikaanse divisie, die de hoofdweg naar Kaesong naar Seoel beschermt, had een hevige aanval te verduren, welke voorafgegaan werd door krachtig mortiervuur. Naar schatting lO.OOo Chinezen vielen bij het aanbreken van de dag een Amerikaanse divisie ten Zuiden Vah Oeijongboe aan, nadat zij de vooruitgeschoven observatieposities van de divisie onder de voet hadden gelopen. Dinsdagavond begonnen dg Chine zen een aanval langs de hoofdweg van het noordoosten naar Seoel. Zij sneden deze wég ten zuiden van Kapjong af. DEKEN SCHAMPER VAN PURMEREND GEWOND PURMEREND. Maandag avond is een auto van de taxi ondernemer Groothuizen te Pur- merend die op de terugweg was van Leiden op de Sloterstraatwég te Amsterdam geslipt. De vier inzittenden nl. de H.E. heer L. J. J. Schamper deken en pastoor van Purmerend diens zuster, de bestuurder, de heer Groothuizen en mej. A. de Wolf Cd., allen afkomstig uit Purmer end werden alle gewond. De be stuurder kreeg een schouder fractuur en mej. de Wolf een lichte hersenschudding. Deken Schamper en diens zuster liepen uiterlijk slechts lichte schaafwon den qp doch klaagden over in wendige pijnen. De gewonden zijn naar het ziekenhuis vervoerd behalve de heer Groothuizen die thuis wordt verpleegd. De hoop is gewettigd dat de toestand van de gewonden niet ernstig is. PRIESTERJUBILEA MILL HILL Op 9 Januari a.s. ziin o.m. twaalf en een half jaar priester: Father J. Bos uit Bovenkarspel, thans missionaris in Belgisch Congo, Father A. Grent uit On- derdijk, missionaris in Brits Noord Borneo, en de Fathers J. Molenaar en D. Muhren, beiden uit Volendam missionaris resp. in KisUrnu en Serawak. Op 18 Juli zijn vijfentwintig jaar priester Father H. Overwa- ter uit Castricum, missionaris in Boven Nijl en Father G. van Roozendaal uit Spanbroek, mis sionaris in Brits Kameroen. Op 23 Sept. is veertig jaar priester Father L. v. d. Bergh uit den Helder, oud-missionaris in Br. N. Borneo. Op 9 Oct. viert broeder Urba- rus (Jelierse) uit Callantsoog zijn twaalf en een half jarig pro- féssiefeest in Antwerpen. KRANTENKOP WAS ONRECHTMATIG Het Eindhovense Dagblad „Oost- Brabant" dat door de Busonderne ming NV City te Eindhoven voor de Bossche rechtbank was gedaagd, daar het blad naar de mening van de N.V. door het plaatsen van de kop „stadsdienst voldoet niet aan eisen der veiligheid" reputatie en debiet van de busonderneming had benadeeld, werd door de rechtbank veroordeeld tot het betalen van de Proces-kosten van eiseresse. De rechtbank is van mening dat de krantenkop in kwestie onrechtmatig is. Zij raamde de kosten op f 250, tevens zal over dit bedrag een rente van 5 pet. moeten worden voldaan. OUD-HOOFDINGENIEUR PROV. WATERSTAAT On Westerveld is gisteren in alle stilte het stoffelijk overschot van ihr. C.J.A. Reigersman, oud- hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat in Noord holland ten grave gedragen. De overledene, die Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw was, is in Den Haag gestorven on 29 December, waar hii zich geves tigd had nadat hji in 1936 met pensioen was gegaan. De heer Reigersman, die oor spronkelijk genie-officier was, begon zijn carrière in overheids dienst bij Publieke Werken in Amsterdam. In 1909 kwam hij in dienst van de Provinciale Water staat in Noordholland. De thans overledene had een groot aandeel in de totstandko ming van het Provinciaal wegen plan en van het plan der West- Friese kanalen. Hij verrichtte belangrijk werk bij de waters nood in Noordholland in 1916 toen dijkdoorbraken bij Anna- Paulowna vernieuwing en ver sterking van de Zuiderzeedijken noodzakelijk maakten. PRESIDENT AURIOL GAAT 28 MAART NAAR DE V.S. Vincent Auriol, de Franse pre sident, wordt op 28 Maart in Washington verwacht voor een sta tiebezoek als gast van presi dent Truman. Functionarissen te Washington verklaarden dat het een beleefdheids- en vriend- schapsbezoek zal zijn. De presi dent zal tot 3 April in Washing ton blijven en vervolgens naar Canada gaan. Hii wordt ver gezeld door zijn echtgenote. De Chef v Militaire Sp opbouw vai Generaal op op de wijze Ook deelt dit jaar pc hebben ged De onderde II, vormende (regimentsge bataljons inf ogenblik ond organisatie is wapening en zaak Brits, hun opleidinj ningen met oefeningen v tillerie met worden geoei In de .maan beroepspersoi ste gedeelte logsencadreri doen. De lichting gadegroep zi enige korpstr artillerie, h korpstraining organisatie oefenmateriec zal door An worden verva voldoende is bruiksklaar g De lichting voorjaar, dee 1951 worden In 1951 zuil generaal i moeten doen (Ad RUWE LIPPEN DONDERDE Hilversum —24.00 A' 7.00 nieuws, 7.30 zenderslu 9.10 morgenv, muz., 9.30 wat mofoonmuziek woordman", 10.50 voor de gelconcert, 11 het Babylint zang en piani tuinbouwmedc 't spionnetje", 13.00 nieuws, 13.20 strijkori het geloven oi muziek,, 14.00 134.0 pianorec zieken, 16.00 zendersluiting sport, 18.30 d tualiteiten, 1£ 19.45 econ. ca 20.05 radiosch wegen-Nederl ten van nucl allerlei 20.20 met soliste sprekken ov< ken 21.50 „Let op de 21.15 sportac 24.00 gram. m Hilversum KRO, 10.0 14.00—24 7.00 nieuws, liturg, kalend ting, 9.00 niei gram.muz., 1 10.15 morgend muziek, 11.00 11.45 gram.mu 12,03 amusem —12.33 land- delingen), 13 nieuws, 13.20 piano a quatri 14.15 gram.mu vrouw, 15.30 15.45 bijbellez sluiting, 18.00 18.30 „Op de Nieuwe Jaar gram.muz., 19 berichten, 19 woording, 19 het vaderland radiokrant, 20 radioschaakwe Nederland, 20. 22.00 gram.mi overzicht, 22 avondoverdenl 23.15—24.00 Brussel 12.00 gram.ir ziek, 12.30 voor de lan< te muziek, 1 14.00 gram.rr 15.15 en 15. Franse les, 16.30 causerie 17.00 nieuws 17.15 voor de dicale kroniek 18.30 voor nieuws, 19.30 voordracht, 20 ma, 21.00 klai mofoonmuziek 22.00 nieuws, 22.50 gram.mu 23.05—24.00 Brussel 48 12.05 omroepo 13.00 nieuws. 15.00 gram.mu, piano. 16.45 17.10 dansmuz gram.muz., 19 hoorspel 22 dansmuziek, klass. muziek

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2