België heeft maar één volledig uitgeruste divisie Oorlogsproductie krijgt voorrang in de Oost-zone Weer oorlogstoestand bij Nederlandse Spoorwegen UNCI-interventie niet aan Indonesiërs opdringen" Eisenhower aanvaardde zijn benoeming nog niet Meer Belgen Thiery belust op de erfenis lijn kans wichttitel? notities nkele grepen Ondanks 20 milfiard francs De regering zal zich moeten verantwoorden Electrische devotiekruisjes II Na brandstichting afbraak Rel op het station te Hoorn Gaat U maar naar de goederenwagon Zegt de heer van Balluseck Senator Taft: Ambonezen op Java werden uitgedaagd Geen belangstelling voor Irianbetoging Vier kinderen in levensgevaar Zelfs moeren en schroefjes verdwijnen Duits-Poolse toenadering op hoog bevel VERSTERKINGEN NAAR KOREA j f. iaar heeft een orgel Bandoeng. Zater- ieid van een aantal D. K. Wielinga, zg en dr. J. Ozinga, id-organist te Dja- et nieuwe orgel. retaris van de E.B.U. schriftelijk vroeg of :ich candidaat wenste oor een titelmatch en weigerend ant- Parijse Equipe wist and te melden dat im financiële redenen /gelijke wedstrijd om titel afzag. Wel zou zelling hebben voor ting met een bokser ipese titel reeds op ad. Dit houdt verband eem van beursbiedin- E.B.U., een systeem financiële kant aan- ffanicatnrpn dikwijl ing geeft dan di ening hun managers, ïeeft de Ned. Boks- >n Dam candidaat ge- een titelmatch tegen ien zich geen andere zouden aanmelden U. waarschijnlijk toe even voor deze wed de termijn voor de lling loopt pas op 12 en het is mogelijk dat ndere middengewich- Volgens de equipe en dat ook de Franse id Marcel en de Xtali- agna zich candidaat n voor een titelmatch de eerste ronde heeft hoen lichtgewicht Ike wonnen van de Ar- Catica. In de eerste de Zuid-Amerikaan neer, waarna de er 't gevecht staakte. Amerikaan William twee wereldrecords i op zijn naam ge- absolute bereikte in zeeniveau verbeter- 10.210 op 12.600 meter hoogtewinst, dat tot naam stond van de Persson met 8050 me ivans gebracht is op weed Bengtsson be- 'ieuw Zeeland de zege itatierace over 1 mijl /an 4 min. 16.8 sec. rd de Nieuw Zeelan- gevolgd door Two- Staten). ;haaktournooi te Has- gewonnen door de zieker met 7 punten, 3de en derde plaats jr de Belg O'Kelly de de Fransman Rosso- met 6% punt. iswijk speelde 't Wes- 2S hoekeyelftal gelijk Zuid-Afrikaanse da- ;eeds met de rust was ,d 11 verkregen. De waarin enkeie oud- ils waren opgenomen :t 31 van de Zuid studenten. De rust- 0—0. tijd van 2 mm. 30.2 rma Schuhmacher te lens invitatiewedstrii- yards vrije slag. Zij het Australische re- :ze afstand met twee 'byploeg van de Delft- en verloor te Barce- stadion Moniuich met de stedenploeg van n internationale kop- I over 100 km., gel- het criterium van ezetten SchultePe zende plaats met drie terstand op de win- Depauw. Zuid-Afrikaanse hoc- speelden ook giste land. De heren speel- tegen een BMHC- (44), de dames et 43 van BDHC. a international cross- Luik, waarin de Belg nnaar werd, plaatste ïaastricht) zich derde, tadgenoot Timmerman ;ter dertiende en Mus- ;richt' zeventiende. PAO NA 5 (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 4 Jan. Bij de hervatting der parlementaire werk zaamheden op 9 Januari staat de regering-Pholien een moeilijk debat te wachten. Zowel de oppositie als de C.V.P. zullen haar opheldering vragen over de geringe gevechtswaarde van het leger. Ondanks de 20 milliard, die sinds de bevrijding aan het leger ten koste zijn gelegd, is deze gevechtswaarde thans ver beneden die van 1940, toen er minder geld aan werd uitgegeven Bij het uitbreken van de twee de wereldoorlog had België een tamelijk groot leger, dat prach tig werk geleverd heeft, ondanks volledig gemis van tanks en vliegtuigen. De gevechtswaarde der soldaten was bevredigend, de bevelvoerende officieren bleken op de hoogte van hun taak en men beschikte over goede, zij 't lichtere wapens het antitank- kanon 4,7 en de lichte mitrailleur FN welke de vijand na de ca pitulatie zich haastte in beslag te nemen. Thans heeft België slechts één volledig uitgeruste divisie, die in Duitsland ligt. Haar materiaal dateert van na de bevrijding en is dus verouderd; voor instruc tiedoeleinden kan het er nog mee door. Een tweede divisie, bestemd voor de bescherming van het binnenland, beschikt slechts over lichte wapens, die voor het grootste deel wel als oud roest verkocht kunnen wor den. Alleen de commandotroepen en parachutisten zitten behoorlijk in de spullen. De luchtmacht is in het bezit gekomen van honder den straaljagers en heeft dus geen klagen; maar er is een nij pend tekort aan onderdelen en reserve-materiaal. De ernst van de toestand blijkt wel voldoende uit het feit. dat men noe eeen 1000 man naar Korea kon zenden, weeens ee- brek aan oefenmateriaal. Om het bataljon Korea-troenen aan ee- weren te helpen, moesten andere eenheden de hunne lenen. Klerken in uniform Waar dan die 20 milliard ge bleven zijn? Hoofdzakelijk in de administratie. De administratieve diensten van het opperbevel om vatten in totaal ongeveer 6000 man, waaronder niet minder dan 2500 officieren. Administrateurs zijn er waarlijk genoeg, maar 't schort aan bataljonscommandan ten. Dit is zeker niet de schuld van de huidige regering, al is ook op haar wel wat aan te merken. De vorige regeringen en in het bijzonder de liberale ministers van landsverdediging hebben het eigenlijke leger verwaarloosd, om slechts aandacht te schenken aan de kostbare administratie. Hun standpunt was, dat België kon volstaan met een beperkt kadar technici. Hoe deze administratie werkt moee bliiken uit het voleende voorbeeld. De wapenfabriek „F.N." leverde tot dusver bij voorkeur aan het buitenland, zelfs aan landen achter het IJze ren Gordijn, en heeft de bestel lingen voor het eieen leger rus tic laten Iiceen. Niemand heeft de bestellingen voor het eigen leeer rustig laten liegen. Nie mand heeft daar aanmerking op gemaakt, om de eenvoudige re den. dat deze fabriek onder con trole staat van de militaire administratie, die moeilijk zich zelf kan straffen. De huidige minister van lands verdediging, kolonel De Greef, is nu begonnen deze fraaie toestan den te beredderen. Hij heeft al een kwart der administratie-offi cieren naar de eenheden terug gezonden en overweegt nog kras- Generaal Scheffelaar uit Indonesië vertrokken DJAKARTA, 7 Jan. (Aneta) Generaal Scheffelaar, voormalig commandant van de Nederlandse troepen in Indonesië, is gisteren aan boord van de „Oranje" uit Indonesië naar Nederland ver trokken. Mijnheer de Redacteur Naar mijn mening is de cri- tiek die de heer G. B. in Uw dag blad uitoefent, ten aanzien van het gebruik van devotiekruisjes onjuist, en het is zeker dat deze critiek afbreuk doet aan de goede mening van vele mensen. Onjuist, omdat door deze openbare publicatie zoveel goede katholieken, die menen, door het plaatsen van een heiligenbeelte- nis met een devotiekruisje daar voor, in hun huiskamer een godsdienstige sfeer te hebben ge schapen, hierdoor in hun goede mening worden geschokt. Immers, bij welk eenvoudig mens zal het in de gedachte op komen, dat zulk een kruisje on- aesthetisch is en getuigt van valse smaak. Neen, eerder zal men tot dit gebruik over zijn fegaan, door mogelijk dreigend randgevaar, vooral in gezinnen met kleine kinderen. De geachte inzender heeft zich volgens mij, blindgestaard op het woord „devotie". Al mocht hij tot op zekere hoogte gelijk heb ben, toch zal hij het hopelijk met mij eens zijn, dat we blij moeten zijn, dat er nog zoveel mensen zijn, die zonder te bedenken of ze mogelijk toegeven aan valse smaak en of het kruisje wel aan de eisen van de aesthetics vol doet .openlijk door middel van „liturgisch onverantwoorde" de votiekruisje, hun godsdienstzin tonen. Met verschuldigde eerbied ver blijvende S. GROEN, Bovenweg 35, St. Pancras sere maatregelen tegen de „kler ken in uniform", b.v. hun ver vanging door vrouwelijke vrij willigers. Hij heeft voorts besloten ka zernes te laten bouwen om de 65000 soldaten, die België door de verdubbeling van de dienst tijd extra op de been brengt .on derkomen te verschaffen. Dit vergt een uitgave van een half milliard. Ook het aanschaffen van vliegtuigen en tanks (die bijna een millioen per stuk kos ten en waarvan het leger er geen enkele heeft!) zal wel aardig in de papieren lopen. Gemis aan vertrouwen Te verwonderen valt het niet, dat bij een situatie als boven ge schetst weinig vertrouwen be staat in de legerleiding. Van daar de geringe animo voor het Korea-legioen, de mislukking van het „vrijwilligerscorps voor luchtafweer" te Brasschaet, het geringe aantal reserve-officieren dat zich opgeeft voor diensttijd verlenging om de kaders te vul len, enz. De regering heeft deze zaak ook niet handig aangepakt. Aan een gedurfde, stoutmoedige mi litaire politiek, die de passiviteit en het wantrouwen bij de bevol king had kunnen wegnemen, heeft het ontbroken .Men ziet nu niets van de aangekondigde mili taire inspanning, tenzij de ver dubbeling van de diensttijd. De beloofde oprichting van een soort „landweer" uit de vooroorlogse lichtingen voor de binnenlandse beveiliging is een woord geble ven. Tot overmaat van ramp bliiken de wapens, die Amerika stuurt, slechts te bestaan uit verouderde oefentanks en lichte kanonnen. Misschien krijgt België, wan neer men eindelijk ernst gaat maken met deze zaak, na verloop van tijd wel een strijdbaar leger. Maar daartoe is in de eerste plaats een strijdbare regering no dig .Aan goede wil van de kant der bevolking zal het niet ont breken, mits men de zekerheid krijgt dat het ergens toe dient. IN JAVAANSE TABAKS CULTUUR Vorige week is op de onderne ming „Kertosan" in het Djem- berse op O.-Java een bende be gonnen met het afbreken van 3 tatoakhangloodsen. De rovers ver wijderden de daken en namen tevens een deel van de spanten mee. Deze manier van vernielen is in het Besoekise weer wat nieuws. Wellicht zijn de misda digers tot de ontdekking geko men dat afbreken voordeliger is dan verbranden, inmiddels zijn echter de brand stichtingen nog niet afgelopen. In de naoht van Donderdag op Vrijdag werden n.i. eveneens van Ce onderneming „Kertosan" twee loodsen door vuur vernield. Een overzicht van het „vliegdek" van het lichte Britse vlieg- dekschip „Theseus" tijdens de operaties in een zware sneeuw storm aan de Westkust van Korea. Sinds de vorige week is van de treinen op de lijnen Hoorn Alkmaar, Den Helder—Alkmaar en EnkhuizenAmsterdam, vice versa, door de Nederlandse Spoorwegen een wagon uit de dienst genomen. Dit zou in ver band staan met de penibele ko- lentoestand. Deze maatregel heeft echter minder prettige en soms zelfs een onhoudbare toe stand voor de reizigers tot ge volg. Daarbij valt het te betreuren, dat de N.S., zoals Zaterdagmid dag te Hoorn gebeurde, niet op een of andere wijze het tekort aan plaatsruimte in de derde klasse coupé's compenseert door NEW-YORK, 7 Jan. Senator Robert Taft, de leider van de Amerikaanse Senaatsfractie, heeft in een uitzending voor een Amerikaans televisie-programma n.a.v. een vraag over zijn ver klaring, dat hii gekant is tegen benoeming van een Amerikaan lot opperbevelhebber van een Europees leger, gezegd, dat gene raal Eisenhower zijn benoeming nog niet had aanvaard. Taft zeide, dat Eisenhower eerst na zijn onderzoek in Europa en het daarover aan President Truman uit te brengen verslag, waarin hij zal mededelen of z.i. de vorming van een Europees leger mogelijk is, zich er over zal beraden of hij zijn benoeming tot opperbevelhebber zal aanvaarden. In antwoord op een vraag of hij, indien Eisenhower zou aan bevelen dat ook de Ver. Staten contingenten zullen leveren voor een Europees leger, deze aanbe velingen zou steunen, antwoordde Taft: „Ik heb mijn stem tegen Ame rikaanse deelneming aan het Noord-Atlantisch Verdrag uitge bracht, doch ik ben bereid de verplichtingen van dit Pact, nu het eenmaal is gesloten, voor mijn land te aanvaarden." „Geen enkele bepaling van het Atlantische Verdrag", aldus Taft, „verplicht de Ver. Staten om ook maar één soldaat naar Europa te zenden." In antwoord op een andere ZEGGEN VERTROUWENS LIEDEN De vertegenwoordiger van de republiek Zuid-Molukken heeft zich tot de Nederlandse regering gewend teneinde uitvoering te geven aan een verzoek van de vertrouwenslieden der Ambonese ex-KNIL militairen te Djakarta. Dit verzoek hield in te protesteren tegen de mededeling van de minister van oorlog als zou er een opstand zijn geweest onder de Ambonese militairen te Djakarta. Het zegt o.m. "TNI-ers van het Pattimura-batal- jon tartten en provoceerden onze militairen zodanig dat e®n aantal on zer militairen zich naar de Goedangs begaven en daaruit wapens roofden. De leider van onze militairen begaf zich echter naar de poort van de kazerne en wist te voorkomen dat er ook maar een buiten de kazerne kwam. Inmiddels werd door TNI-ers buiten de kazerne in de lucht ge schoten". De vertrouwenslieden zeggen dat het gebeurde zich hiertoe heeft be perkt TE DJAKARTA DJAKARTA Zondagochtend is te Djakarta door het plaatselijke comité Irian de aangekondigde mas sabijeenkomst gehouden. De belang stelling daarvoor was zeer gering. Het aantal aanwezigen werd geschat op 300 personen. Vele spandoeken werden meegevoerd waarop leuzen voorkwamen, zoals: Liquideer de overeenkomst van de ronde tafel conferentie en Irian hoort bij Indo nesië. Door sprekers werd er op aan gedrongen de strijd om Irian niet te staken, alvorens Irian bij Indonesië gevoegd. vraag zeide Taft te hopen, dat de Europese landen in staat zullen zijn zichzelf te verdedigen. „Ik ben van mening, dat de Veren. Staten zich niet moeten inlaten met de beslissingen van deze lan den. Doch indien zij het wensen, ben ik van mening, dat wij met hen samen moeten werken." In antwoord op de vraag of hij meende dat de Europeanen ge reed en bereid waren om te strij den, indien zij zouden worden aangevallen, zeide Taft: „Ik kan niet zo maar ineens op deze vraag antwoorden. Ik wil niet zeggen dat de Europeanen in dat geval niet zullen vechten. Wellicht zul len zij het doen." De Nederlanders en Indonesiërs toonden hier geen neiging toe, aldus het blad. „De Indonesische regering is van mening, dat het geen inter nationale kwestie is, maar dat dit probleem moet opgelost wor den door de Nederlands-Indone sische Unie. „Nederlandse autoriteiten lie ten blijken, dat zij accoord zou den gaan met het aanbieden van goede diensten door de Verenigde Naties, doch de Nederlandse af gevaardigde bij de V.N., de heer D. J. van Balluseck, deelde mede, dat ziin land d eVerenigde Naties niet wilde dwingen zich met deze kwestie bezig te houden, in ver band met de bezwaren der Indo nesiërs. De heer Van Balluseck zeide, dat het probleem over de toe komst van Nieuw Guinea alleen COMMUNISTISCHE RAIDS OP CHINESE EILANDEN TAIPEH, 7 Januari Van Na- tionalistisch-Chinese regerings zijde is bekend gemaakt, dat communistische troepen onlangs verschillende eilanden voor de kust van de Provincie Ts.iekian, tussen de Baai van Wentsjou en de Baai van Taitsiou aangevallen hebben. Deze operaties, die met troepen ter sterkte van een regi ment uitgevoerd werden, zouden volgens de nationalistische rege ring ten doel gehad hebben, de op het vasteland strijdende ver zetslieden van hun aanvoerbases, die zich op de eilanden bevinden, af te snijden. De communisten zouden van plan zijn, hun aan vallen te herhalen. ELF PERSONEN VERDRONKEN IN SURINAME 11 personen zijn in de Surina- merivier verdronken, toen de boot, waarmede zij voeren, tegen een ducdalf botste. Zij kwamen naar Paramaribo voor een begra fenis van een familielid. Een man en drie vrouwen werden gered. opgelost kan worden door goede wil, en niet door de goede dien sten van de Verenigde Naties aan de Indonesiërs op te leggen", aldus het bericht uit Lake Succes. DE ZAAK-VIEBAHN Ceen strafverhoging Voor de Bijzondere Raad van Cassatie diende Zaterdagmorgen in hernieuwde behandeling net beroep van de voormalige Kri- minal-sekretaer bij de Sipo te Amsterdam, F. C. Viebahn, die wegens verscheidene oorlogsmis daden (Silbertanne-moorden) tot 15 jaar gevangenisstraf is ver oordeeld. Bij de eerste behandeling voor de Bijzondere Raad van Cassatie heeft de procureur-fiscaal, mr. v. Tuyll van Serooskerken tot ver hoging van de opgelegde straf geconcludeerd, n.l. tot 20 jaar. Hedenmorgen kwam hij echter op deze conclusie terug, 'omdat een nader onderzoek ondertussen heeft uitgewezen, dat V. zich niet aan de ten laste gelegde mishan delingen heeft schuldig gemaakt. BAKKERSZAAK UITGEBRAND GAKDEKEN, 8 Jan. Van nacht omstreeks vier uur ont stond brand in de bakkerszaak van de heer S. te Garderen Het gehele pand brandde uit. Toen 't gezin ontwaakte hadden de vlam men de slaapkamer van de vier kinderen van zeven, vijf, 3 en 1 jaar al bereikt. Met levensge vaar konden ze nog gered wor den, evenals een 83-jarige huis genoot. Gulzige koe Een koe van de veehouder ge broeders Kolk aan de Rijksstraat weg te Duivendrecht is dezer dagen aan de maag geopereerd, omdat zy bii het eten van aard appelschillen z.g. scherp naar binnen had gekregen De ope ratie, die door dr. M. Hoogstra ten samen met dr. Vreedriks, beiden uit Amstelveen, pijnloos voor de koe werd uitgevoerd, terwijl het beest tussen de ove rige koeien in de stal verbleef, bracht aan het licht dat zij een scherp stuk staaldraad van onge veer 10 cm en enige blikjes, waarin zich rookworst had be vonden, had ingeslikt. Het staal draad had reeds een abces ver oorzaakt. De patiënte is thans weer gezond. BRUSSEL, 8 Jan. Sedert kort is, zoals gemeld, de erfenis zaak van de Reimse schoenlapper Joannes Thiery, die In de ze ventiende eeuw geboren werd, ook in België actueel geworden. Een industrieel uit de provincie Namen, zo werd vorige week ge meld, zou zijn stamboom hebben laten opmaken, en een ernstig candidaat zijn. Deze industrieel, die de naam van Matcrne draagt, heeft dit bericht nu zelf tegen- BERLIJN, 27 Dec. Twee feiten hebben hier de laatste tijd sterk de aandacht getrokken: de overschakeling der productie van vredes- op oorlogsvoet, die in de Oostelijke zone geforceerd wordt doorgevoerd, en het bezoek van een uitgebreide Duitse delegatie aan de Poolse hoofdstad dat op 19 Dec. heeft plaats gehad. De betekenis, welke hieraan wordt toegekend, is, dat Moskou graag met het Westen in gesprek zou willen komen om de herbewape ning der vrije landen te vertragen doch van de andere kant reeds alle denkbare voorbereidingen treft voor het geval een dergelijk gesprek niet tot stand zou komen of mocht mislukken. Alle artikelen, bij de vervaar diging waarvan metalen ver werkt worden, zijn plotseling in de sovjet-sector van Berlijn en in de gehele Sovjet-zone uiterst schaars geworden. Bureau-lam pen, kookplaten, radio-artikelen, alle verdere electrische appara ten, ja zelfs moeren en schroe ven zijn uit de etalages verdwe nen. Dit geldt eveneens voor de Staatswinkels, voor wie een vast procent der industriële voort brenging is gereserveerd. Deze leveranties schijnen te zijn stop gezet. Het is duidelijk, dat dit ver schijnsel verband houdt met een omstelling in de productie. In derdaad wordt deze in versterkte mate gericht op de vervaardi ging van oorlogstuig. De metaal toewijzing aan de verschillende fabrieken werd volledig gewij zigd, terwijl het productie-pro gram van een aantal bedrijven radicaal werd herzien. Zo heb ben de staalfabrieken van Hen- ningsdorf bij Berlijn de bouw van electrische locomotieven bijv. stop gezet en zijn begonnen met de vervaardiging van gepantser de platen. Alle radio-fabrieken in de sovjet-zone zijn ingescha keld bij de bouw van radio-tech nische en radarinstallaties. Kaarten voor de „politie" De uitgeverij Justus Perthes te Gotha heeft van de Oost-Duit se zeepolitie opdracht gekregen militaire kaarten te vervaardi gen over de kustgebieden van de Oostzee tot het Kanaal. Tegelijk werkt zij aan een bestelling kaarten over Noord- en Noord- West-Europa ten behoeve der Sovjet-Russen. Het ganse bedrijf staat volledig onder toezicht van de Oost-Duitse veiligheids politie. Men komt hier overigens steeds meer tot het inzicht, dat de Sov iets met het Oost-Duitse politie- leger verreikende plannen heb ben. Dit heeft nu ook de beschik king gekregen over een pantser- trein, over vervoerbare zend stations en straaljagers. Sinds 18 December j.l. werd in de tank kazerne van het rode leger te Stahnsdorf een begin gemaakt met een bijzondere cursus ter opleiding van een Duits kader voor het bedienen van Russische tankwapens. Nauwste samenwerking met Polen Ook het bezoek van de Duitse delegatie aan Warschau verdient de aandacht. Van deze afvaardi ging maakten o.a. deel uit de president der Oost-Duitse repu bliek, Wilhelm Pieck, de Oost- Duitse minister van buitenlandse zaken, Georg Dertinger, en de specialisten voor economische en financiële vraagstukken, Rau en Loch. Naar wii uit welingelichte kringen van het Oost-Duitse mi nisterie van buitenlandse zaken vernamen, had dit bezoek aan Warschau ten doel de samenwer king tussen Polen en Oost-Duits- land on korte termiin in belang- riike mate te versterken. De nu tussen beide landen bestaande bilaterale verdragen moeten ten snoedieste in multilaterale over eenkomsten gewiizigd worden. Tevens moet de ontwikkeling van het economische leven der beide landen volledig oil elkaar worden afgestemd. Binnen het raam van het Molotovplan moet een volledige economische een heid worden nagestreefd. Ook het vraagstuk van een nauwe samenwerk l g tussen de Poolse en Oost-Duitse strijd krachten werd ter sprake ge bracht. Hiertoe zal een bijzondere coordinatie-bureau in het leven worden geroepen. De Poolse regering heeft van de andere kant de verplichting op zich ge nomen het Grotewohlbewind, wat diens politieke oogmerken jegens de West-Duitse Bondsre publiek betreft, volledig te on dersteunen. Warschau zal de Oost-Duitse belangen overal ver dedigen. waar dit nodig mocht zijn, ook in organen, waarin de Oost-Duitse regering zelf niet vertegenwoordigd is. Een tweede Mao? Men vraagt zich hier in Ber lijn af, of het Kremlin misschien het plan koestert de Poolse pre mier, Cyrankiewicz, als een tweede Mao-Tse-Toeng te ge bruiken. In ieder geval schijnt Moskou aan de Poolse regering opdracht te hebben gegeven de Oost-Duitse regering in hetgeen deze haar strijd voor het herstel der Duitse eenheid noemt, zon der enig voorbehoud en actief te steunen. Polen moet tot rug dekking dienen van het commu nistisch bewind in Oost-Duits- land. Dit is een nieuwe ontwikke ling. die men niet uit het oog mae verliezen, wil men on een gegeven ogerMik niet voor verrassingen genlaatst worden. gesproken. Dit betekent echter niet, dat de zaak in het vergeet boek zal geraken. Onlangs kreeg de redactie van de Antwerps „Volksgazet" bezoek van een Antwerpenaar, die onder vele familie-papieren der Thie- ry's ook een afschrift van het be wuste testament, door Charles Edouard Thierry, geboren in 1823, vervaardigd, kon overleggen. Na een officiële verklaring van de notaris als inleiding, wordt in dit afschrift opgemerkt, dat Joannes Thiery zijn geboortedatum niet met zekerheid kon opgeven, „al zijn papieren verloren hebbende in menige perijkelen op zee". Uit het testament, dat oorspronkelijk in 1654 werd opgesteld, valt ver der op te maken, dat de familie Thiery toenmaals bestond uit drie takken: een te Bazel, een in Lotharingen en een die welke terzake van belang is in Cham pagne. Dat er thans candidaat-erfgena- men te Antwerpen woonachtig zijn de bezoeker van de Volks gazet is er een van is te ver klaren door het feit, dat Joannes Thiery, die na zijn verblijf in Italië naar België terugkeerde, in dit land in het huwelijk is getre den. Deze Antwerpse candidaat kan zijn stamboom laten opklim men tot de kleinzoon van de rijke Reimse schoenmaker. Een van de leden van deze Antwerpse tak is naar Amerika uitgeweken en ook hij maakt aanspraak op een deel van deze erfenis. Het bedrag van de erfenis wordt thans op 31 milliard Franse pa pieren franken geschat. ANDERMANS VEREN Een 24 jarig los werkman te Vlissingen werd door de politie aangehouden, omdat hij op een rijwiel reed, waarvan het frame behoorde bij een fiets, die in de afgelopen zomer werd gestolen. Bij onderzoek bleek, dat de an dere onderdelen eveneens van gestolen fietsen afkomstig waren en tenslotte kwam zelfs vast te staan, dat ook zijn kleding niet helemaal tot zijn rechtmatig be zit behoorde. Ondergoed, over hemd en sokken waren bij ver schillende adressen van de droog lijn gehaald. Jeugdige Nederlandse werd filmster Op het vliegveld Schiphol arri veerde Zondagochtend de 19-jari- ge Didi Sonneveid uit Amster dam, die vijl maanden geleden, naar Israel vertrok en daar door samenloop van omstandigheden, „ontdekt" werd voor de film. Zij vertelde op Schiphol, dat de schrijver Alexander Kamati in haar toevallig een goed type ont dekte voor het door hem geschre ven filmscenario „Modelet" (Va derland), een film, die handelt over 't leven der Joodse pioniers in Israel en die vervaardigd werd door de maatschappij „Kern Ka- jemet." De filmopnamen hebben twee maanden geduurd en zijn thans geemdigd. De première zal in April te Jerusalem worden ge geven. de stad, waar ook de han deling zich afspeelt. Didi weet met hoe lang zij in Nederland zal blijven. Zij ls naar zij verklaarde, hier op familie bezoek. H bijvoorbeeld voor reizigers met derde klasse plaatsbewijzen een gedeelte van hét tweede klasse compartiment af te staan. Wel mochten de reizigers plaats ne men in de goederenwagon. Sommigen beweren, dat de Nederlandse Spoorwegen de rei zigers alle mogelijke service bie den. doch de reizigers in de kop van Noord Holland zijn dan toch maar magertjes met die service bedeeld. Men kan bewondering hebben voor de wijze, waarop de N. S. het reizigers- en goederen vervoer wederom in vooroorlogse toestand hebben weten terug te brengen, maar dan kunnen we met des te meer reden de vinger opsteken en de N.S. een „no blesse oblige" toeroepen en met des te meer reden ook een an dere houding verwachten. Uit het volgende blijkt, dat de N.S. de klok een zestal jaren hebben teruggezet en door hun maatregel toestanden scheppen, die ernstig aan die van de oorlog doen terugdenken Deze maatregel van de N.S. is voor het reizigersvervoer op de lijn HoornAlkmaar vice versa, vooral onhoudbaar. Op deze lijn immers blijft er thans voor het personenvervoer zegge en schrij ve één wagon over, waarvan 5 coupé's derde klasse en 4 twee de klasse. De toeloop van passa giers derde klasse was voor de trein, die Zaterdagmiddag om 13.09 uur uit Hoorn vertrok, zo groot dat vele reizigers onmoge lijk een plaatsje zelfs geen staanplaats, konden bemachtigen en zich tevreden moesten stellen met een staanplaats in de goede renwagon. Begrijpelijkerwijze was dit niet naar het genoegen van een aantal passagiers die met lede ogen naar de vele vrije plaatsen in de tweede klasse coupé's zagen, daarop aanspraak maakten en een staanplaats in de goederenwagon pertinent wei gerden. Het spoorwegpersoneel bleef echter op zijn standpunt staan om passagiers met derde klasse bewijzen niet in de twee de klasse coupé's toe te laten en hield deze passagiers tegen. Er ontstond een vrii scherpe woor denwisseling waarbij niet al te zachtzinnige uitdrukkingen wer den gebruikt. Zo vertrok de trein naar Alkmaar, topzwaar, d.w.z. met overbeladen derde klasse en vrijwel onbezette tweede klasse coupé's en een aantal passagiers in de goede renwagen. Ongeveer 25 passa giers wilden uit protest voor deze onheuse behandeling geen gebruik maken van de wagon, die voor het goederenvervoer is bestemd en bleven op het sta tion achter. (Wij willen hierbij echter niet onvermeld laten, dat het spoor wegpersoneel op het Station Ob- dam (voor zover ons bekend tenminste éénmaal) een aantal derde klasse reizigers wel in de tweede klasse coupé's toeliet.) ZEER GOED UITGERUSTE BRITSE TROEPEN De „Daily Graphic" van Maan dag meldt dat zeer goed uitge ruste Britse troepen in de loop van deze week naar Korea ver trekken; het betreft hier aanvul lingstroepen. De versterkingen, ten getale van ongeveer duizend trein. zullen naar een plaats ln Korea gaan. waar verhonden eenheden, die aan de jongste zware gevechten hebben deel genomen. opnieuw worden sa mengesteld. Maandagochtend vroeg liet ge neraal Mac Arthur de vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten boven Korea inzetten, met de opdracht de communistische troepen aan te vallen, die thans oprukken naar de door het Achtste Amerikaanse leger ingenomen stellingen. Maandag is de tweede week begonnen van grote inspanning der geallieerde luchtmacht i. v. m. het jongste offensief der Chi nese communistische en Noord- Koreaanse troepen. De Volleybal kampioenschappen Naar wij vernemen zullen de Nederlandse kampioenschappen volleybal op Zaterdag 28 April in de Beatrixhallen van het Jaar beursgebouw te Utrecht worden gehouden. Zoon van Nafsir bij zwemmen verdronken DJAKARTA 7 Jan. (Aneta) De zoon van de Indonesische minister-president Natsir is hedenochtend bii het. zwemmen verdroknen. Het stoffelijk over schot van de 11-jarige Abu Hani- fah Natsir is hedenmiddag be graven. EINDHOVEN-P.S.V. VIA DE TELEVISIE Voor de tweede maal in de ge schiedenis van Philips' experi mentele televisie werd gisteren middag een voetbalwedstrijd uit gezonden. In een straal van 65 kilometer rond Eindhoven heb ben duizenden de wedstrijd Eind. hoven—P.S.V. op het scherm in de huiskamer of in de etalages van handelaren kunnen volgen. In het gemeentelijk sportpark te Eindhoven was op een hoge stel lage een drietal camera's opge steld elk voorzien van drie ver schillende lenzen zodat ook op grote afstand een duidelijk beeld verkregen kon worden. De uitzending kon geslaagd worden genoemd, al was de luchtsterkte van deze winterse Zondag wel iets geringer dan de technici graag hadden gezien-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5