aanse in De Amerikanen schieten te kort terreinvaardigheid Economische situatie van Indonesië Geloof aan wonderen Wondjoe is gevallen Gemechaniseerde divisies aan de wegen gebonden Van Alle Dag ZITTING POLITIERECHTER Een kwade ruil Bestaan zij werkelijk? vertraging „Oranje emigreren Serawak nharJlje Q Ward Price over Korea Nee, dan de Britten! Défilé „Steunt Wettig Gezag Minister van Schaik in de Antillen Vijand nadert 37ste breedtegraad Aspirant-pachters voor rware eisen 1 II OOFDDEKSEL 7 Jan. Het de „Oranje" ver met vier uur ver- ederland daar rich met Indonesische boord voordeden, 'rijdag zonder eni- en aangemonsterd, schenen Zaterdag ir.mtsjes) op het van met de voor- ifddoek. ïdienderi verklaar- ag of zij zich vol- dienstvgorwaarden dat zij een bo te dragen. De ge- zich genoodzaakt nstverband te ver- 00 bedienden werd „Oranje" te ver- emt, dat speciaal de „Oranje" zich net verzoeken tot htten; deze moes den verwezen naar .ouden bespreking ;tie en de vakbond :iders en schepe- de „Oranje" uit- gen kracht, daar ersoneel in de ha- zich solidair toon- lonesische bedien- ische narlementslid b heeft aan Aneta dat de uitwijking naar Brits-Noord- zodanige omvang deze zaak de vol- ht van de regering en. r om de grensstam- Apokajan-dajaks, otaal geschat wordt l kwart maakt zich om de grens over i gedeelte is reeds )e autoriteiten van zouden zich reeds sische regering ge- voor. nadere inlich- oko Prawiro zeide, rust was over de dat ook de Dajak- West-Borneo aan erhuizing" zullen i De voornaamste op het terrein van Een christen-amb- n de heidense stam- heden in de weg uitoefening van hun iet parlementslid. vertentie) ?n heden ten dage ls op een eiland i en tegenover an- bepaalde verplich- n doch ook zij zijn •eid Europa in de Dewey tegenstander drie groepen tot de partij behoren, be et, dat de partijlei der hun inzichten /erneur Thomas De altij d als de leider lezer dagen integen- e. waarin hij een tegengestelde poli- igde. Hjj vroeg om ïg van 100 Ameri- es. Een andere rich- e republikeinen, de liberalen onder lei- nator Wayne Marse, ;t beste Korea en ;e geven en commu- a tot de V. N. toe te elden van MacCar- er schijnen aan po- winnen, aldus de doch hiertegen- i mening van alle iriteiten te Washing- lot der V.S. on- erbonden is met dat Ier wereld. zei de vreemde met iaar. Hij scheen die ian Pelman herkend e over een huishou- e Pelman voor zich in er toch zeker niet te gaan trouwen op i twintig gulden in :t vijftig extra op volle tram ergerde bijzonder aan een man, blijkbaar een mde, wiens talloze bijzonder begrepen lebben op de gevoe- en van zijn over een bocht schoof 't kje van de stapel af en duiveltje uit het gen doosje te voor tegen Pelman's neus me niet kwalijk, ei de eigenaar glim- der zich bijzonder te igen." „Het is maar jaar Kerstmis niet b dat ding voor mijn een straatventer ge- ,an had niets om het i te pakken. Het is iets nieuws, ziet u? srstmannetje, inplaats vone duiveltje. Kijkt i!" (Wordt vervolgd) TANTE POS IN CIJFERS De statistiek is niet alleen leerzaam en interessant maar ze werkt ook erg aanstekelijk blijk baar, want er is langzamerhand geen bedrijf meer van enige be tekenis in ons land of het heeft zijn eigen statistiek, waarvan dan de resultaten elk jaar na tuurlijk worden gepubliceerd ^e. resultaten daarvan wel volledig de kosten lonen want met het verzamelen van deze statistische cijfers en de publi catie er van, zal een aardige grijpstuiver gemoeid zijn la ten we hier nu maar buiten be schouwing. Maar nu dank zii de vriendelijkheid van de directeur- generaal van de P.T.T. ons dit 36 blz. tellende boekje, met statis tische cijfers over de P.T.T.. met een aardig begeleidend schriiven wordt toegezonden, is er onge twijfeld alle aanleiding aan de daarin vermelde cijfers enkele beschouwingen hier te wijden. Want zoals we boven reeds zei den statistische cijfers ziin vaak heel interessant en leerzaam en dat blijkt ook hier weer het ge val te zijn. Nemen we eerst de cijfers van het binnenlands post vervoer eens onder de loupe. Dat onze post in 1950 ruim 25 millo- meter alleen per trein heeft af gelegd zegt ons nog niet zoveel, ook al nam dit in 1950 weer met een millioen kilometers toe. Maar het aantal van 32 millioen in 1932 is nog lang niet bereikt, al zal dit misschien ook wel te wiiten zün aan het feit, dat het vervoer per auto en bus nu veel freouenter is geworden. Interes- saiRer zijn de ciifers waaruit blijkt, dat de 10 millioen inwo ners van ons land in 1950 alleen voor het binnenland 341 millioen brieven hebben geschreven plus nog 76 millioen briefkaarten. Tn 1949 waren deze cijfers resp. 329 en 74 millioen. Bovendien voor het stadsverkeer schreven we nog 75 millioen brieven en 14 millioen briefkaarten. Wat hier in deze rubriek ons opvalt is. dat terwijl we bij alle andere, cijfers een accres zien. alleen het aantal dienststukken is teruggelopen van 156 tot 140 millioen. Waaruit we dus mogen concluderen, dat de ambtelijke organen in 1950 tcch wel ziin ingekrompen. Wat de buitenlandse post betreft, ook hier zien we overal een accres, zelfs met de communistische landen in Oost-Europa, al is het postverkeer met de landen ach ter het IJzeren Gordijn toch wel zeer miniem n.l. 41000 kg, ter- wiil alleen naar de Scandinavi sche landen met hun 10 millioen inwoners al 227.000 kg brieven post verzonden is. Alleen het postverkeer met Indonesië loopt' heel hard terug, wat trouwens bii de versnelde repatriëring, zo wel van militairen als burgers, begrijpelijk is. Bedroeg dit post vervoer het vorige jaar nog 2.089 kg zeepost en 300 kg lucht post, voor 1950 waren deze cij fers teruggelopen tot 1550 en 184 kg en geklaagd wordt dan ook, dat het postvervoer door de lucht naar Indonesië belangrijk bleef beneden de toegestane laadruimte. In de rubriek telegrammen valt het op, dat het aantal steeds minder wordt. In 1948 werden in ons land nog 4.117.000 tele grammen verzonden. In 1949 liep dit terug tot 3.800.000 en voor 1950 bedroeg het cijfer nog maar 3.600.000. Gelukstelegram men werden er nog 580.000 ver zonden of 30.000 meer dan in 1949. Het aantal telefoonaansluitin gen neemt nog steeds toe. Had- dpn we er in 1948 434.000, in 1949 steeg dit tot 470.000 en nu zijn we de 510.000 gepasseerd. Toch staan er nog altijd ruim 51000 mensen op de wachtlijst voor een telefoonaansluiting Terwijl het aantal gewone inter- locale gesprekken steeg van 142 millioen tot 158 millioen nam het aantal dringende en ijl- gesprekken belangrijk af. Mis schien is de noodzakelijke bezui niging hiervoor, nog eén belang rijker argument geweest, dan de mindere naast. Locale gesprek ken werden er in 1950 liefst 556 mil'ioen gevoerd tegen 502 mil lioen in 1949. In totaal zijn bii de P.T.T. 50.190 personen in dienst, (in 1949 49.132). Interessante cijfers geeft ook nog de rubriek, welke over de Rijkspostspaarbank handelt, waaruit blijkt, dat de reacties op de oorlog in Korea het evenwicht tussen inleggingen en terugbeta lingen hebben verbroken. Na het uitbreken van deze oorlog gingen velen hun spaarcenten bliikbaar opmaken en daar goe deren voor kopen, waardoor ze zich niet alleen zelf verarmd hebben door gewoonlijk veel te dure goederen te kopen voor hun geld, maar ook ons land be langrijk hebben verarmd. Toch is er m 1950 nog 2 millioen meer ingelegd dan in 1949 n.l. 290 millioen, maar dank zij de ge slaagde jeugdspaaractie waaraan 300.000 kinderen deelnamen. Hoe wel er dan ook maar 2 millioen meer is ingelegd steeg het aan tal inleggers van 3.2 tot 4 mil lioen, een respectabel cijfer, dat wel pleit voor de spaarzin van het Ned. volk. Er werd echter in 1950 voor 385 millioen gulden terugbetaald, terwijl, zoals we seeds opmerkten 290 millioen werd ingelegd. Het inleggers kapitaal verminderde dan ook van f1440 millioen tot 1375 mil hoen. Overigens nog een zeer belangrijk bedrag. Vermelden we tenslotte nog, oat de radiobelasting heeft op gebracht 16% millioen gulden en dat het aantal luisteraars met een eigen toestel steeg van 1 337.312 tot 1.475.000, terwijl het aantal radiodistributieluiste raars terugliep van 501.463 tot 486.000. Voor liefhebbers van cijfers ,,De Koreaanse veldtocht1 is een der kostbaarste lessen, welke de militaire geschiedenis kent", aldus meldt de voornaamste correspondent van de „Daily Mail", de bekende Engelse jour nalist Ward Price, in een telegram uit Karatsji (Pakistan) aan zijn blad. Price is van mening, dat de Amerikaan tekort ge schoten is in de Koreaanse oorlogvoering. Volgens Price zijn de oorzaken van de Amerikaanse tegenslagen in Korea de volgende: 1. Er was geen goede geheime inlichtingendienst; 2. de uitrusting der troepen was ondoelmatig; 3. zii waren onvoldoende opge leid; 4. onvoldoende discipline; 5. een tegenstander, die gewend is aan de moeilijke terreins omstandigheden en aan het klimaat en die in staat is van het land te leven; 6. de plaatselijke bevolking helpt de viiand zich te verschuilen: zij wordt hier óf toe gedwon gen óf zij doet het uit vrije wil. „De Amerikaanse troepen" zo vervolgt Ward Price, „zijn niet bepaald geschikt voor de oorlog voering m dit zeer primitieve gebied, dat doet denken aan de strijd, welke Groot-Brittannië vroeger aan de Noordwestelijke grens van het voormalige Brits- Indië had te voeren met de wilde bergstammen, die op ongeregelde tijd het land binnen vieien. De Amerikanen in Korea zijn de gevangenen van hun eigen oor logsmachines. Zii beschikken over zoveel vervoersmiddelen, dat zii zich uitsluitend tot de wegen moeten beperken. Indien er ergens een brug stuk is, houdt dit de Amerikaanse colonnes uren op. Daar de Amerikanen zich uit sluitend in voertuigen verplaat sen, zijn zij niet op de hoogte met dg veldoorlog te voet; zii laten de heuvels aan de vijand over. Wanneer zii oprukken, la ten zij, al voortrukkende over de wegen, in het zijterrein erote vijandelijke afdelingen zitten, die dan later een bedreiging in hun rug kunnen zijn. De vier Amerikaanse divisies infanterie, die het eerst in Korea werden ingezet, waren verwend door het langdurig leiden van een gemakkelijk leven als bezet tingstroepen in Japan. Daarop kwamen er versterkingen uit de Verenigde Staten, doch deze wa ren onvoldoende opgeleid. Zii kwamen aan in de opgewekte geest van padvinders, die een Indonesische Academie voor de Handel DJAKARTA, 8 Jan. (Aneta). In de aula van de Universiteit van Indonesië zal Vrijdagavond a.s. de officiële opening plaats hebben van de „Akademi Pernia- gaan Indonesia", de Indonesische Academie voor de Handel. Deze ecademie heeft tot doel Indonesische jongelui op te leiden voor het bedrijfsleven, teneinde te kunnen voldoen aan de be hoefte, die in handel en indus trie wordt gevoeld voor opname van Indonesische krachten in de staven der in Indonesië werk zame ondernemingen. Reorganisatie Rijwielkleinbedrijf Het bestuur van de federatie van organisaties in het rijwiel kleinbedrijf, waarbij aangeslo ten de drie landelijke bonden van rijwielhandelaren-herstellers heb ben besloten over te gaan tot de vorming van secties voor: het ge motoriseerde rijwieibedrijf, het rijwielstallersbedrijf en het car- rierverhuur bedrij f (Secretariaat van de federatie is gevestigd te Amsterdam, Suri- namplein 12, tel. 83193). opwindend avontuur meemaken. Bijna iedere nieuw aangekomen militair had een fototoestel aan ziin koppelriem bevestigd." Nonchalant „De Amerikanen ziin noncha lant met het opvolgen der mili taire bevelen of met het gebruik van hun vervoersmiddelen. In dien de communisten over een doelmatige luchtmacht hadden beschikt, zouden de verbonden troepen in Korea niet verslagen, doch vernietigd ziin. Over de gewoonte der Ameri kaanse troepen om de luchtmacht te hulp te roepen, zodra er enige noemenswaardige vijandelijke te genstand moet worden overwon nen, zegt Ward Price: „Laat men mii goed begrijpen: de Ameri kaanse soldaat is moedig genoee. doch hij ziet niet in, waarom hii zichzelf zou bloot geven, indien er een machine is, die het werk voor hem kan doen." Ward Price zegt tenslotte, dat „de superieure vechttechniek van de Britse brigade grotendeels het gevolg is van haar opleiding in Honekong, waar de terreins- omstandigheden overeenkomen met die in Korea." a Ter gelegenheid van de viering van het vijfjarig bestaan van het korps Vrijwillige Politie te Am sterdam organiseert de Provin ciale Commissie Noord-Holland van het Nationaal Instituut „Steunt Wettig Gezag" op 13 Ja nuari in de hoofdstad een défilé van detachementen geünifor meerde vrijwilligers van alle re- serve-diensten in Noord-Holland, te weten de reserve-gemeente politie, de reserve-rijkspolitie, de nationale reserve en de reserve grensbewaking. De Koninklijke Militaire Kapel en de Amster damse Politiekapel verlenen hun medewerking. MARKEN UIT ISOLEMENT VERLOST De burgemeester van Marken, maakte gistermiddag bekend, dat de ijsvelden aan het wegdrijven waren en de veerboot een tocht van en naar 't eiland heeft kun nen maken. DRIEJARIG MEISJE GEDOOD Gistermiddag is in de Kijswijk- sestraat te 's Gravenhage de drie jarige Maria J. K. bij het spelen verongelukt. Het meisje reed met een kinderfietsje van het trot toir af toen een vrachtauto na derde. Het kind werd overreden en overleed kort daarna aan de verwondingen. De politie stelt een onderzoek in. Een ongenode gast een aanhangwagen bezocht gister middag de jam. Walstra aan de Bedumerweg te Groningen. De wagen was gekoppeld aan een vrachtwagen, doch schoot los en doorboorde de zware muur. Er werd een grote ravage aangericht. De Indonesische minister van handel en industrie, dr. Soe- mitro Djojohadikusumo, heeft op de laatste dag van 1950 betreffende de economische situatie, waarin Indonesië zich op het moment van de jaarwisseling bevond, o.m. het volgende verklaard; „Als wij de balans van 1950 opmaken, dan zijn er zekere as pecten, die op economische voor uitgang wijzen. Een der meest spectaculaire verschijnselen is wel het feit, dat wii aan het eind van 1949 groot invoeroverschot hadden en aan het eind van 1950 een exportoverschot. Een invoer overschot wil zeggen, dat wii een groot tekort hadden aan buiten landse betaalmiddelen, dat wij onze invoer dus tot het uiterste, moesten beperken, en zelfs deze minimum import niet zelf kon den betalen, doch hiervoor van het buitenland steun moesten ontvangen. Over 1950 was de toestand geheel anders. De uit voer overtreft de invoer. Ondanks deze verbeteringen kunnen wii toch niet zeggen, dat de algemene toestand rooskleurig is, aldus dr. Soemitro. Er ziin te veel ongunstige aspecten, welke wii bij het beschouwen van de economische toestand niet mogen vergeten. Wi.i moeten ons reali seren, dat wij in het afgelopen jaar de wind mee gehad hebben. De steeds groter wordende in ternationale spanningen veroor zaakten over vriiwel de gehele linie een sterke en voortdurende stijging van de grondstoffenprii- ziin. Indonesië als een van de be langrijkste leveranciers van grondstoffen, heeft van deze stij ging op de wereldmarkt ruim schoots geprofiteerd. Wij maak ten goede prijzen voor onze pro ducten en door de sterk geste gen vraag leverde de afzet geen moeilijkheden. Een zo gunstige situatie zal echter niet blijven voortduren. Productie grondstoffen De productie van grondstoffen uitgedrukt in hoeveelheid, heeft n.l. in het afgelopen jaar geen grote sprong gemaakt ten op zichte van 1949. Het zou moge lijk geweest zijn om een veel grotere productie te halen. Aller lei oorzaken hebben de productie en het transport van de goederen echter belemmerd. Een van de grote bottlenecks is nog steeds de situatie op het gebied van de arbeid. De arbeidsprestatie is nog steeds slechts een fractie van de vooroorlogse. Het aantal stakin gen heeft de productie ongunstig beïnvloed. Het moet mogeliik ziin om door verhoging van de arbeidsprestatie en vermindering van het aantal stakingen te ko men tot een productie, welke het totaal van 1950 verre overtreft. Om tot een betere verdeling van de welstand te komen, is het een eerste vereiste, dat de pro ductie wordt opgevoerd. Dit geldt voor alle sectoren van het econo mische leven. Wii moeten denken in termen van vrede en productie, tot wel zoo van ons volk." 2500 GULDEN IN DE KACHEL De politie uit Hilversum werd in een café te hulp geroepen, waar een ruzie was ontstaan tussen de logementhouder en zijn vrouw. Beiden waren onder invloed van drank. De ruzie ging om geld. Op het moment dat de politie binnenkwam, gooide de man f 2500 aan bankbiljetten in een brandende kachel. De agent greep onmiddellijk in en kon 'n klein gedeelte redden. Aardappelbeurs to Rotterdam Slechts gering aanbod van en kele soorten klei-aardappeien: Eigenheimers 35 mm. opw, f 11; alpha's id. f 1010.50; meerlan- ders 10.7511.25; zand 33 mm. opwaarts; voran 77.50; record 7.257.75; voeraardappelen 5.25 5.50. Alles per 100 kg. Deze prijzen zijn berekend op de handelsvoorwaarden, vastge steld voor de verkoop van con sumptieaardappelen berekend op wagon, schip of auto. Brits gezant bij Vaticaan overleden VATICAANSTAD, 8 Jan. (Reu ter). Sir John Victor Thomas Perowne, Brits gezant bij de Heilige Stoel, is vandaag over leden. Sir John werd in 1947 benoemd tot gezant bij het Vaticaan. Hij heeft de leeftijd bereikt van 54 jaar. vermelden we tenslotte nog, dat de opbrengst van verkochte post zegels in 1949 bedroeg 70.4 mil lioen en de opbrengst voor 1950 73.4 millioen. En dat aan de rijkspostspaarbank aan rente werd verdiend 47.5 millioen gul den tegen 46.6 millioen in 1949. J. H. Kwade ruil Voor de Alkmaarse politierech ter mr. J. N. Alblas, stond Maan dagmiddag terecht P. J. uit Wie- ringen, die in Juli 1950 van een tweetal jongelieden een Mosqui to had aangenomen in ruil voor een motorrijwiel. Achteraf is ge bleken, dat de twee mosquito's, die nog niet eens zo heei best waren, van diefstal afkomstig waren. En zo stond H. J. nu terecht, beschuldigd van heling. Naar voorts bleek hebben de jongelui de motorfiets te gelde gemaakt. De officier van Justitie achtte verdachte schuldig aan schuld- heling en eiste een boete van f 15U,of 30 dagën. De verdediger mr. A. Schen- keveld, achtte winstbejag met in het spel en verklaarde, dat verdachte een kwade ruil had gedaan, omdat hij voor zijn doch ter een damesrijwiel nodig had. Voorts bepleitte verdediger vrij spraak op juridische gronden. De politierechter achtte 't ten laste gelegde bewezen en vonnis te met f 100,of 1 maand hech tenis. Goedkope motor J. D. uit Medembiik heeft in de zomer van 1950 een motor ge kocht van twee onbekende per sonen voor f 75,Het waren dezelfde knapen, die in de vorige zaak hun mosquito's hadden in geruild voor deze motor. De po litierechter vond het al verdacht dat de man voor f 75,de mo tor gekocht had waar deze ma chine voor f 300,getaxeerd was. De officier van justitie achtte verdachte schuldig, mede omdat de motor op andere pa pieren stond en hij niet voldoen de naar de herkomst van de mo tor had geïnformeerd. De eis was f 125,of 30 dagen en verbeurd verklaring van de motor. Mr. Buiskool uit Hoorn, de verdediger, meende dat er van schuld'heling geen sprake was en hij kon zien met de dagvaarding dan ook niet verenigen. De motor was volgens verdediger vrijwel waardeloos voor de handel, voorts was de aankoop in zijn kasboek verantwoord, zodat er geen ge heimzinnigheid in het spel was. Ook deze verdediger bepleitte vrijspraak, subs, uiterste clemen tie. De politierechter achtte schuldheling niet bewezen en sprak verdachte vrij. Onheuse ontvangst Bij verstek werd J. S. uit Enk huizen, die in September 'n zeke re J. H. in de eetzaal van de Hoort van Kleef mishandeld had, veroordeeld tot. een geldboete van f 50,— of 25 dagen. Het was een heel relletje ge worden in dat restaurant, alles rond een kleine geldkwestie, en de getuige J. H. die Maandag middag voor de Alkmaarse poli tierechter deze zaak uit de doe ken deed, was zelfs met limona de-flesjes te lijf gegaan. Ongehoorzaam C. J. uit 't Zand, monteur, had op 31 October met een vracht wagen gereden, terwijl hem bij vonnis van 22 September daar voor de bevoegdheid om een mo torrijwiel te besturen voor de tijd van 3 maanden ontzegd was omdat hij onder invloed van sterke drank moeilijkheden op de weg had gehad. De officier eiste een maand gevangenisstraf, mede omdat de inlichtingen van de politie ook al niet gunstig wa ren. De politierechter legde een gevangenisstraf op van 2 weken. Diefstal berecht J. H. uit Enkhuizen werd bij verstek door de Alkm. politie rechter veroordeeld tot een boe te van f 4(1,of 20 dagen we gens diefstal. Ruzie in café Op 6 November kreeg J. K. uit Den Heider ruzie in een café, eerst om een paar dames, later om een glaasje bier. Waar de man tegen de Marine het onderspit moest delven, had hij een der matrozen bij zijn uniform gepakt die gescheurd was. De officier dacht dat er schuld was bij bei de partijen en vroeg een boete van f 10,of vijf dagen. De po litierechter vonniste conform de eis. Weer lelijke taal E. DJ. uit Andijk heeft tij dens een ruzie, waarbij verdach te erg kwaad was geworden. N. V.B. ook uit Andijk voor iets heel lelijks uitgescholden. Dat gebeurde op 12 October en 't ge val was tekenend voor de ver houding tussen de beide buren. De officier eiste tegen verdachte bijgenaamd de „Amsterdammer" een geldboete van f 30 of 15 da gen. Verdachte nam er er geen genoegen mee. Om drie knaken De kellner G. L. uit Enkhuizen, die op 21 September een paar klan ten bediende, heeft daarbij moeilijk heden gehad omdat hij bij de afre kening inplaats van f 10.— van f 2.50 zou hebben afgehouden. De man, die werkte als hulp-kellner. wist zeker, dat hij f 2.50 had gegeven, terwijl de klant, zelfs voor de politierechter meende f 10.te hebben gegeven. De kellner stond goed bekend bij de politie en de getuigenverklaringen waren niet helder. De officier van justitie meende daarom dat het wet tig bewijs niet geleverd was en eiste vrijspraak. De politierechter sprak verdachte vrij. Dure lamp Voor het vernielen van een pla fondlamp in Westwoud, werd J- B. uit Groötebroek, die door de officier van Justitie te Alkmaar een woeste ling werd genoemd bij verstek ver oordeeld tot een boete van f 50. of 25 dagen. Rare entree Flink onder de invloed was A. S. uit Grootebroek, die na overvloedig café-bezoek op 29 October, het café van M. S. op een vreemde manier binnenging n.l. door de ruit. die na tuurlijk kapot ging. De terugweg was ook al ongewoon n.l. door de sloten en weilanden. De officier, die het hoog tijd vond dat de jongelui van het platteland hun beruchte dans- èn drinkgelagen eens stopzet ten en de daarbij gebruikelijke ver nielingen, die in deze dure tijd heel niet gedoogd kunnen worden nu eens achterwege moesten laten, eiste f 50 of 25 dagen onder het motto, als er zoveel geld voor drank is dan is er ook geld voor boete. De politierech ter vonniste conform de eis. Razende Roeland Als een razende Roeland was P. G. die bij een „dans"-avond de nodige biertjes had gedronken, te keer ge gaan en heeft gevochten, is over fietsen geduikeld en heeft vernielin gen gepleegd. Ook heeft hij nog weerstand geboden tegen de politie die er dagwerk aan schijnt te hebben deze feestende en drinkende jonge lieden in toom te houden. Bij deze gelegenheid had de politie handen te kort om de vechtenden weg te lei den. Een politieman verklaarde op de zitting, aan deze zaak gewijd, dat de jongelui in Grootebroek geza menlijk-oprukken om de boel in de café's op stelten te zetten. De officier vond dat in dit geval de maat vol was en eiste zes weken gevangenisstraf. De verdachte beriep zich notabene nog op noodweer! De politierechter nam dat niet en von niste met een gevangenisstraf van zes weken Een veldslag Bij verstek werd M. B. uit Hoog- karspel, die ook al de boel op stelten zette in café's veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden. Hij had een zekere reputatie op dit gebied, deelde een der politieman nen mede. De strijd in dat café, was 'n veldslag gelijk. Als dat zo door gaat aldus de officier van Justitie gebeuren er ernstige ongelukken. In het Beierse Kon dorpje nersreuth draagt een nog jonge vrouw de geheimzinnige wonde- tekenen van 's Heren Passie' en doorleeft sinds jaren elke Vrij dag de opeenvolgende fasen van Zijn heilig Lijden. Vóór nu ruim honderd jaren aanschouwde in visioenen een Westfaalse ziene res, Anna Katharina Emrr.erick, al wat de Evangeliën ons over Christus. Zijn aanbiddelijke per soon en Zijn verlossingswerk vertellen. Het Wonder Kinderen zagen de H. Maagd Maria: aan Bernadette Soubirous die door de Kerk is heilig ver klaard verscheen zii te Lourdes. Lucia, Francesco en Jacinta hebben haar gezien te Fatima, Mariette Beco te Banneux in België. Men mene niet, dat ver schijningen alleen maar aan vrouwen of kinderen geschieden. De Pastoor van Ars, de H. Jean- Marie Baptiste Vianney was een man. In de ogen der wereld was hij slechts een armzalig en niets waardig iemand. Hij was voor zeker geen uitblinker in studie er. had ook verder geen enkele eigenschap die hem boven de anderen eer of rang zou kunnen verschaffen. Maar hii behoorde tot die onwetenden van wie Sint Augustinus reeds zei dat zii zich verheffen en ons de hemel voor onze neus wegkapen. Van deze kleinen is het dat Christus Zelf Zijn hemelse Vader dankend ge tuigt dat aan hen de dingen ge openbaard zijn die aan de wijzen verborgen zijn gebleven God is de geheel Andere. Hij heeft de mens niet nodig. Hij heeft ook de natuurlijke orde der dingen niet nodig. Hij is er niet aan onderworpen noch ge bonden. Hij staat er boven, Hij beheerst de schepping. Hii is ei- in de meest volstrekte zin volko men heer en meester over. Hij kan van de gewone orde der na tuur afwijken en dit feit, dat op een natuurlijke wijze kenbaar is. heeft ook dan Hèm alleen tot eigen oorzaak. God grijpt in. Zelf, rechtstreeks, onmiddellijk, ofwel door werktuigen die Hij gebruikt en die Hem ten dienste staan. Dat is het wonder: het feit dat buiten de natuurlijke orde om geschiedt en niet uit natuurlijke oorzaken verklaard kan worden. Daarom juist is het iets ongewoons en valt het op. Het trekt de aandacht en wekt verwondering. Zijn er wonderen? Het wonder is een onderwerp dat iedereen bezig houdt, van welke geloofsovertuiging hi.j ook moge wezen. Het feit toch is niet te loochenen. Te Fatima is het bekende zonnewonder door dui zenden personen waargenomen, het natuur-verschünsel is door de meteorologische instituten we tenschappelijk geregistreerd. Het officiële Geneeskundig Bureau te Lourdes gaat bii het definitief vaststellen der genezingen uiterst nauwgezet te werk. Dok toren en professoren hebben Theresia Neumann geobserveerd, om het gestigmatiseerde meisje is door de medische en psycholo gische wetenschap een ernstige strijd gevoerd. En de Kerk wat zegt zij? Zij leert dat er wonderen kunnen geschieden en dat zij met zeker heid gekend kunnen worden. Gods ingrijpen in de natuurlijke orde wordt wel niet waargeno men in zich zelf, maar het wordt afgeleid uit het feit, dat het feit geschied is. Het feit moet als af wijkend van de natuurlijke orde kenbaar zijn, men moet het kun nen constateren hetzij met de zintuigen, hetzij met het ver stand. Juist daarom is het dat de Kerk zo uiterst voorzichtig te werk gaat bii haar onderzoek naar de betrouwbaarheid en werkelijkheid van de wonderbare feiten die aan haar oordeel wor den onderworpen. Z;j doet geen heiligverklaringen als niet on omstotelijk vast staat dat de wonderen die daarvoor vereist worden, inderdaad aanwezig zjjn. Haar gereserveerdheid en terughoudendheid zijn streng. Pas na jaren gaf zij haar beves tiging ten opzichte van Lourdes. Met Banneux is het eveneens zo gegaan. Zij is in dit opzicht cri- t:sch als geen ander. Simulanten en wonder doeners Wat moet men van wonderen geloven? Al te zeer is de mens, niet in het minst de moderne mens van onze eeuw. belust op sensatie. Het gevoel voor even wichtig onderscheid en bezon kenheid van oordeel is juist hier meer dan nodig. Op het terrein van het opvallende en sensatio nele ligt een brede weg open voor misleiding en bedrog. De duivel hult zich gaarne in het licht als een verfijnde verleiding en de mensen worden gemakke lijk de prooi van hun eigen zie kelijke verbeelding. Geestelijke dwaasheden en afdwalingen ko men genoeg ook heden ten dage voor. Maar draagt Theresia Neu mann werkelijk de stigma's? Heeft een -pater in een Italiaan? klooster ze ook? Is die genezing in Lourdes inderdaad bevestigd? Is Maria verschenen? Zijn die en die voorvallen als tekenen te beschouwen? Het wonder, of al thans het gerucht of bericht daaromtrent, duikt in onze tijd op als in een haast levende actu aliteit. Wat moeten we er alle maal van geloven? Waar moeten we ons hier aan vasthouden? Er is onlangs bii de Uitgeverij Romen en Zonen te Roermond in Nederlandse vertaling door Piet van Veen een oorspronkelijk Frans werkje verschenen van Jean Hellé dat tot titel heeft: „Wonderen. Wat moet men er van geloven"? Wij hebben in het voorafgaande er de inhoud van weer gegeven. Tegenover het geen zich als wonder aandient en vooral tegenover ziin telkens weer opduikende geruchten daaromtrent in onze tijd staan Kerk en christen bij voorbaat argwanend. Scepticisme en cri- tiek op dit punt zijn inderdaad gerechtvaardigd. Een verant woording van deze houding te genover onze eigentijdse won derbare gebeurtenissen vindt men in het werkje van Hellé. Het levendig behandelde onder werp is interessant genoeg om de aandacht van vele lezers te trekken. H. J WILLEMSTAD (Curaqao), 8 Jan. Minister van Schaik is Woensdagnacht 3 Januari precies om twaalf uur met de heren van der Grinten, van Helsdingen en Hooghoudt op het vliegveld Hato gearriveerd, waar het gezelschap werd verwelkomd door de gou verneur van de Nederlandse An tillen, ir. L. A. H. Peters, enige burgerlijke en militaire autori teiten en de statenleden Jonck- heer en Kroon van de democra tische partjj. De minister en de staatssecretaris hebben hun in trek genomen in het gouverne mentshuis.. Naar verluidt is mi nister van Schaik reeds met ziin besprekingen aangevangen. In het begin van de volgende week vertrekt het gezelschap naar Aruba om de volgende dag terug te keren. Paardenmarkt- Utrecht UTRECHT, 8 Jan. Op de paar denmarkt werden heden aange voerd 326 paarden. De prijzen varieerden voor luxe paarden van 800950, werkpaarden 625 850. oude paarden 450650. paar den boven drie jaar 625800, id. beneden drie jaar 425650, veu lens 250—350: hitten 400—650. De handel was matig. MARKTBERICHT WARMENHUIZEN, 9 Jan. Uien 4; grove 5.30; bieten 7.10; gele kool 69.60; rode kool 8.50 15.90; witte kool 6.90—7. N.-SCHARWOUDE, 9 Jan. 300 kg aardappelen, rode eerste lingen 9,50; grote binkies 9,50; 11.000 kg uien 4,405,60; grove 5,605,90;; driel. 6,908; nep 11,90—12,50; 1100 kg peen B 4; C 5,20; 4000 kg kroten A 9.30; B 6,20; 105.000 kg rode kool 8,80— 16,60; 7500 kg groene kooi 8.30 10,40; 11000 kg gele kool 6—8,40; 117.000 kg witte kool 5,50—6.30. LANGEDIJK, 9 Jan. 15.000 kg uien 56.20; grove 5.306.70; driel. 4.705.80; nep 1012.10; 4500 kg bieten A 9.70—10.20: B 5,70—6.60; 400, kg witlof I 38—44; II 30—31; 35.000 kg groene kool 713.80: 60.000 kg rode kool 6.50 —16.80; 28.000 kg gele kool 6—7.60 90.000 kg Deense witte 5.506.90; doorgedraaid: 800 kg rode kool, 4000 kg gele kool, 1200 kg witte kool en 700 kg groene kool. TOKIO, 8 Jan. (Reuter). Wondjoe is door de noordelijken veroverd, aldus is te Tokio bekend gemaakt. Na twee dagen verwoe de gevechten om Wondjoe, het belangrijke knooppunt van wegen en spoorwegen 70 kilometer ten zuiden van de 38ste breedtegraad, hebben de verbonden legers zich op nieuwe stellingen teruggetrok ken. Wondjoe was het voornaam ste doel van de Chinezen en Noord-Koreanen na de val van Seoel. De tegenstander kan thans westwaarts naar de kust optrek ken en trachten de terugtocht van het achtste leger af te snij den. Wondjoe is ook een belang rijke stad in de verbinding met het zuidwaarts gelegen Gaegoe, dat de vorige zomer het bruggen hoofd te Poesan schraagde. De communistische strijdkrach ten vielen Wondjoe van het oos ten, noorden en westen aan onder hevig afweervuur der verbonden troepen. Naar verluidt verloor de tegenstander 400 manschappen. De hoofdmacht der Chinezen schijnt zich samen te trekken ten zuiden van Soewon, aan de hoofd weg, die van Seoel van het noor den naar het zuiden loopt. Oosteliik front Van het oostelijk front wordt geen contact met de noordelijken gemeld. De verbonden luchtmacht heeft vandaag vijf aanvallen ge daan op noordelijke troepencon centraties en convooien langs de weg van Hoengsong naar Wond joe en ten Z.Ö. van Kjongan. Meer dan 800 man noordelijke troepen zouden vandaag bij lucht aanvallen van Thunderjets en Shooting Stars gedood zijn. De Amerikaanse vijfde luchtmacht meldt vandaag dat zij 1300 noor delijken heeft gedood of gewond en 39 dorpen en 600 gebouwen heeft vernield. COMMISSIE N.O.-POLDER De Commissie Noordoostpolder uit de Stichting voor de Land bouw vergaderde dezer dagen zo wel in eigen kring als met de directie van de Wieringermeer Noordoostpolderwerken Uitvoerig werd gesproken over de door de directie gevolgde pro cedure bij de uitgifte 1950 van ca. 265 boerderijen. In' het bijzon der bestaan van de zijde van de commissie bezwaren tegen het feit, dat van alle gegadigden 2800) verlangd wordt, dat zij aantonen over het nodige be drijfskapitaal te beschikken. Dit veroorzaakt veel moeilijkheden en maatschappelijk ongewenste gevolgen, zo meent de commissie. Voorgesteld is om de financiële beoordeling eerst te doen geschie den, nadat een voorselectie op grond van de overige .gestelde eisen is toegepast.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5