:himist U.S.A. BEREID TOT OVERLEG met communistisch China Generaal Eisenhower vertrok na uitgebreide oriëntatie Ambonese k.l.-militairen in groot gevaar Eisenhower in Kopenhagen „Ik heb vertrouwen in mogelijk heid W.Europa te verdedigen" Ontploffing Amerikanen hielden stand m ■N BEVAT iCHERPE DELEN rvan ven. moNsoep EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Verraad en moord Openbaar debat gewenst I Wapenstilstand in Korea Regeling kwestie-Formosa Ons land heeft 't moeilijker dan andere Pactstaten Begrip voor de marine Scheepsberichten Eisenhower verklaart: Gas, water en electriciteit in watergasfabriek Viermogendheden- conferentie Temmer door leeuwin aangevallen ,Wat zou het kunnen zijn. Levenslang geëist tegen Ilse Koch Koningin Juliana bij skiwedstrijd iif&[ »r zeep- dus een so bevat e midde- rolkomen Maak het U toch :lijk! Gebruik Royco! aan U rich tijd en moeite aiken. Royco hoeft maar i op het vuur en U hebt voedzaam, verkwikkend, licelli bevinden zich reed» intKJOM op een tafel neer en wel mee naer boven nan was helemaal niet jrijsbekers en dus valt beker vergatHij het doosje tegengif- leste. Hier hebt ghy de ant ick ben vreeselyck lus afscheid van elkaar eegs. De alchimist liep en liet de mooie zil- En smidje Verholen? illen zielstevreden het s door de stralenreeks „Zo, laat de Kludde is ingelopen", grijnsde Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief por editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 et. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S VAN HEDEN Pagina 4 Vrijdag 12 Januari 1951 46e Jaargang No. 12065 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 REEDS EERDER IS, van ver schillende kanten aangedrongen op een openbaar debat in het Ïiarlement, aanvankelijk dus al- ereerst in de Tweede Kamer, die eerlang haar kerst-reces za! beëindigen, een openbaar debat over alles, wat zich de laatste weken rondom het pro- bleem-Nieuw-Guinea heeft afge speeld. Daarbij gaat het natuur lijk in de eerste plaats om de zaak zelve, aan de hand van een blijkbaar te verwachten verkla ring van de Nederlandse rege ring. Maar ook om een groot aantal „misverstanden", welke rondom de houding van enige partijen en politieke personen zijn gerezen. Komt er een rege ringsverklaring? Wfj weten er officieel nog niets van. De heer v. d. Goes van Naters heeft er iets van gezegd in zijn, gedeelte lijk ingeslikt, interview, waarin hij zich, op het voorbeeld van zijn illustere voorganger, mr. Troelstra in 1918, vergiste. Is deze mededeling juist geweest? Regering en Kamer mogen wel haast maken, want ander snoept de Eerste Kamer, die eerstdaags met de algemene beschouwin gen over de Rijksbegroting be gint, het haar af.... Bij de misverstanden ontmoe ten wij op de eerste plaats nog een uitlating in een artikel van „Het Vrije Volk", als zou het geschil tussen ons en Indonesië over Irian dateren van de R.T.C. d.d. 1949. Dat is zeker niet juist. Het geschil dateert uit de eer ste dagen van Linggadjati, dat is, zo men weet, van de laatste maanden van.... 1946. Toen al is vastgesteld, dat de zaak van Nieuw-Guinea uitdrukkelijk open bleef. Het is niet zonder belang, dit vast te stellen, omdat anders de gedachte zou kunnen opko men, dat Nederland eerst bij het scheiden van de R.T.C.-markt „met deze chicanes was gekomen, om nog een stukje kolonialisme veilig te stellen". Niets is min der waar! Misverstanden zijn er nog, wij wezen er bereids op, over de houding van de heer v. d. Goes, over de houding vooral van de Tweede Kamer-fractie van de P.v.d.A. met betrekking tot haar „opbouwende suggesties", welke inhielden overdracht van de souvereiniteit over West-Nieuw- Guinea aan Indonesië. Het „Al gemeen Handelsblad" (V.V.D.) wijdt eveneens een beschouwing aan de verschillende misverstan den en zegt (wij spraken er im mers al van dat de P.v.d.A. de attributen voor het hellend vlak al had klaar gezet) dat de nade re verklaringen van de P.v.d.A. van géén belang zijn voor de kwestie-zelve, gezien de houding van Indonesië, wier afwijzende houding nu officieel bevestigd is en dat alleen wil onderhandelen op basis van de souvereiniteits- overdracht! Het blad voegt daar aan toe, dat de P.v.d.A. even tueel onder druk gemakkelijk weer zal terugvallen op haar eenmaal ingenomen standpunt (van die overdracht der souve reiniteit aan Indonesië, al dan niet met behoud van Nederlands bestuur voor dertig jaar of zo iets). Terecht merkt het „Han delsblad" op, dat overigens weer het al vroeger gelaakte stand punt van de P.v.d.A. naar voren is gekomen, dat een politieke partij een uitspraak doet terzake van een actuele politieke kwes tie vangroot landsbelang, welke behoort tot het terrein van rege ring en Kamers. Dit wordt te recht geacht te zijn in strijd „met de beginselen van ons staatsrecht, die iedere mandaats verhouding of hetgeen daarop lijkt, verwerpen". In zijn eerste concrete artikel in de „Maasbode" wijst prof. Duynstee er op. dat we te wei nig weten van de onderdelen en feitelijke gegevens over de kwes- tie-Nieuw-Guinea. om nu al een oordeel te vellen. Hij betoogt in algemene zin intussen, dat het ook voor Indonesië wel van be lang zou kunnen zijn, als Neder land met zijn politieke, econo mische en militaire macht op Nieuw-Guinea zou blijven, met behoud derhalve van de souve reiniteit en hij motiveert dit met de bijzondere internationale positie wélke Nieuw-Guinea in neemt. Het is wel van belang dat er nog eens gewezen wordt op de betekenis, welke de in vloed van Nederland daar. en de samenwerking van daar met hier, óók voor Indonesië heeft! Al te veel berusten wij hier in de onjuiste indruk, alsof de band tussen Nederland en Indo nesië alléén maar een belang voor Nederland is! Ook verder op in zijn interessante beschou wing wijst prof. Duvnstee erop dat het hier geenszins alleen om eenzijdige Nederlandse belangen gaat (zoals men van bepaalde «progressieve" zijde graag wil suggereren). Wat namelijk .in dien Indonesië verder afglijdt naar chaos en communisme? „Zolang", aldus de schrijver, „de goedgezinde Indonesiërs de bo ventoon houden, zijn wij gerust, dat zij na vrij korte tijd wel tot bezinning zullen komen, zowel aangaande het ontbreken van reële betekenis van Nieuw-Gui nea voor Indonesië, als voor hot belang voor Indonesië bij het voortduren van de vriendschapsband met Neder land en van de zakelijke belan- üen, van Nederland in Indone sië." En verder pleit ook deze schrijver voor een tussen-oplos- (Vervolg op pag. 4.) GENERAAL EISENHOWER IN DEN HAAG Donderdagochtend bracht generaal Eisen hower een bezoek aan het kabinet van de minister-president dr. W. Drees op het Plein 1813 te 's-Gravenhage, vergezeld van zijn chef staf generaal Guenther en de Nederlandse mi nister van oorlog en marine mr. s'Jacob, voor een korte bespre king met dr. Drees. Bij het vertrek van het kabinet van de minister president: v.l.n.r. gene raal D. Eisenhower, minister s'Jacob, generaal Guenther en de minister-president dr. Drees. Generaal Eisenhower heeft gisteren met verscheidene Neder landse ministers en hoge militaire autoriteiten besprekingen gevoerd. Met minister s'Jacob duurde het onderhoud zeven kwartier. Voor het ministerie van oorlog verzamelden zich intussen honderden Hagenaars om de generaal te zien. Gene raal Eisenhower wordt op zijn rondreis door Europa vergezeld door twee Amerikaanse detectives, die verscheidene toe schouwers de opmerking ontlokten, dat zij zo van de film schenen weggelopen te zijn. Na afloop van de besprekingen met generaal Eisenhower wordt ons van bevoegde zijde het vol gende medegedeeld: „In de besprekingen, welke met de Atlantische opperbevelhebber, generaal Dwight D. Eisenhower, gehouden zijn, is door de Neder landse regering uitvoerig uiteen gezet welke militaire inspanning Nederland zich in de afgelopen jaren heeft getroost en wat nü gedaan wordt om zo snel moge lijk een doeltreffende bijdrage aan de Westerse verdediging te leve ren. Aangetoond werd dat Neder land in de jaren 1945 tot en met 1949 zich militair geheel op Indo nesië heeft moeten concentreren en dat eerst in 1950 met de op bouw van strijdkrachten voor Europa begonnen kon worden, waardoor Nederland thans in een ongunstiger positie verkeert dan andere West-Europese landen. Aan de Atlantische opperbevel- Generaal Eisenhower is gister middag te Kopenhagen aangeko men. Militaire waarnemers te Kopenhagen voorspellen, dat De nemarken niet in staat zal zijn veel bij te dragen. Het Deense leger bestaat gemiddeld uit on geveer een divisie. Affiches met opschriften als „Eisenhower, Europa's MacAr- thur, is in Kopenhagen", „Duits land zal opnieuw worden bewa pend" en „Eisenhower, ga naar huis", werden door de politie ver wijderd. Roebiah, Djakarta-Amster dam, 11 Januari te Mar seille. Tawali, Surabaja-Amsterdam, passeerde 11 Jan. Gibraltar. Weltevreden, 11 Januari van Djakarta naar Belawan. Laertes, Djakarta-Amster dam, 8 Jan. van Belawan. Ranchi (rep.), 17 Januari te Amsterdam verwacht van Djakarta. Chitral (rep.), Djakarta-Am sterdam, passeerde 10 Jan. Minicoy. Johan van Oldenbarnevelt, Amsterdam-Fremantle, 10 Januari 375 mijl N.W. Kaap Leeuwin. Kota Baroe, Djakarta-Rotter dam, 10 Januari van Kan- tang naar Suez. Ormonde (rep.), 10 Jan. van Djakarta naar Rotterdam (4 Februari aldaar ver wacht). Volendam, Djakarta-Rotter dam, passeerde 10 Januari Kaap Bougaroni. hebber werd voorts uiteengezet, dat Nederland zijn industrie ma ximaal inschakelt voor de be wapening. De Marine Veel begrip werd bij generaal Eisenhower ontmoet voor het Nederlandse standpunt, dat Ne derland nog steeds een belangrijk zeevarend land is en dus het recht en de plicht heeft aan de Atlantische maritieme verdediging een volwaardig deel bij te dragen. De besprekingen met generaal Eisenhower hebben niet geleid tot beslissingen, die een afwijking betekenen van het drie-divisies opbouwplan van de regering. De Nederlandse militaire autoriteiten hebben de generaal dit plan vol ledig ontvouwd. Het houdt in, dat ons land tegen het einde van dit jaar drie divisies mobilisabel zal hebben. Het drie-divisieplan houdt niet in. zo werd ons gezegd, dat er tegen het einde van dit jaar drie divisies onder de wapenen zullen zijn. De drie mobilisabele divisies zullen worden gevormd uit de lichtingen 1949II, 19501 en 1950 II (een divisie) en de lichtingen 1946 tot en met 19491, de Indo- nesië-veteranen (2 divisies). TWEE GEVANGENEN ONTSNAPT Naar wij vjrnemen zijn Woensdagmiddag twee gevange nen J. en H. uit Nijmegen en Breda, die hun straftijd uitzaten in de Alkmaarse strafgevangenis „Schutterswei" en die bezig wa ren met schilderwerk in de open lucht uit het gesticht ontvlucht. Aan hun opsporing wordt door de politie gewerkt. In het ministerie van Marine aan de Lange Vijverberg, waar vroeger het Duitse gezantschap was gevestigd, heeft generaal Eisenhower gistermiddag voor ruim 70 journalisten een verkla ring afgelegd. Generaal Eisenhower zei „Wij, Verenigde Naties hebben het niet op een bepaald land ge munt, wij zoeken ook geen overwinning. Wij willen alleen de grote rijkdom van onze be schaving verdedigen". De generaal verklaarde, dat men van hem op dit ogenblik geen belangrijke mededelingen kon verwachten omdat hji zich op zijn reis door West-Europa ging oriënteren. Hij had nog geen bepaalde plannen. Eisenhower verklaarde groot vertrouwen te hebben in de mo gelijkheid om West Europa te verdedigen. „Indien wij ons verenigen en vertrouwen heb ben, zullen wij zeker slagen bij de verdediging van onze bescha ving, die gebaseerd is op de er kenning van de waarde van het individu". Aan het eind van zijn verkla ring verklaarde de generaal het te betreuren, dat hii geen gele genheid meer had om eventuele GEEN TARIEFVERHOGING VAN: WEGENS HOGERE HUREN De Staatscourant bevat een beschikking van de minister van Economische Zaken, hou dende een verbod tot verhoging van gas-, water- en electriciteits- tarieven wegens hogere huur prijzen. Wanneer aan deze tarieven de huurwaarde van een perceel ten grondslag ligt dan mag volgens de beschikking voor de desbe treffende tariefsfactor ten hoog ste in rekening worden gebracht het bedrag dat op 31 December 1950 werd of zou zijn berekend, voor zover wettelijk geoorloofd. De Directeur-Generaal van de Prijzen kan in bijzondere geval len afwijkingen hiervan vaststel len. vragen van de journalisten te beantwoorden. Bij een volgend bezoek aan Den Haag beloofde hij de journalisten te woord te zullen staan. Vriendelijk lachend nam hij afscheid. De minister van Oorlog en generaal Kruis waren mede op deze persbijeenkomst aanwezig. Eisenhower ook naar de H. Vader Generaal Eisenhower, die van 18 tot 20 Januari een bezoek aan Rome zal brengen, zal op 20 Januari door de Heilige Vader in audiëntie worden ontvangen. Amerika heeft zich bereid verklaard tot besprekingen met com- nunistisch China en andere landen na een staking van het vuren in Korea, zo is officieel meegedeeld. Lester Pearson, de Canadese minister van buitenlandse zaken, heeft bij de politieke commissie van de V.N. namens de commissie van drie voor een staken van het vuren in Korea een plan van vijf punten ingediend. komen tot een regeling der pro blemen in het Verre Oosten, waaronder de kwestie-Formosa en Dit plan luidt: 1. Om nodeloos verlies van mensenlevens en bezittingen te voorkomen moet het vuren on middellijk worden gestaakt, zon der dat het bestand zal worden gebruikt voor het voorbereiden van een nieuw offensief. 2. Als het vuren wordt ge staakt, moet worden beraadslaagd over de verdere stappen die ge nomen moeten worden om de vrede te herstellen. 3. Alle niet-Koreaanse troepen moeten etappegewijs uit Korea worden teruggetrokken. In over eenstemming met de beginselen van de Verenigde Naties moet het mogelijk gemaakt worden, dat het Koreaanse volk zich vrijelijk uitspreekt wat betreft zijn toe komstige regering. 4. Voor de tussenperiode zal een voorlopige regeling worden getroffen voor het bestuur van Korea en de handhaving van vrede en veiligheid. 5. Zodra overeenstemming is bereikt over een staking van het vur.en, zal de Algemene Vergade ring een commissie vormen van vertegenwoordigers van Enge land. Amerika, de Sovjet-Unie en de Volksrepubliek China om te GROTE RAVAGE DOOR Gisteravond heeft zich in de watergasfabriek te Hilversum een ontploffing voorgedaan. Met een hevige klap, die tot ver in de omtrek werd gehoord, explodeer de een eleetrische blazer, waar mede de lucht in de watergas- toestellen wordt geperst. Een grote buis scheurde en stukken ijzer kwamen van de vier meter hoge stellage naar beneden, ter wijl vrijwel alle ruiten in het ge bouw sprongen. Er ontstond een grote ravage. Behalve enige schrammen liepen de in het ge bouw aanwezige arbeiders geen verwondingen op. U.S.A. GENEGEN TOT Naar Reuter verneemt hebben de Verenigde Staten gunstig ge reageerd op een nieuw plan tot het houden van een vier-mogend- hedenbespreking over vraagstuk ken van het verre Oosten. Het nieuwe plan zou de instel ling van een commissie van Rus land, Amerika, Engeland en het Communistische China en de uitvaardiging van een order tot staken van het vuren in Korea inhouden. De commissie van vier zou ook de kwestie van Formosa, het Ja panse vredesverdrag en de toe lating tot de V.N. van de rege ring van Peking, behandelen. Een roeiboot, waarin zich zes arbeiders van een steenfabriek bevonden, die naar Dieren wilden oversteken, is Woensdag op de IJsel omgeslagen, tengevolge waarvan vijf van hen ver dronken. De arbeider D. van Minkelen, de enige, die dit tragisch ongeval overleefde, in de huiselijke kring na zijn hachelijk avontuur. de vertegenwoordiging van China in de Verenigde Naties. De Russische afgevaardigde Ja cob Malik heeft verklaard, dat hij het plan voor een conferentie niet verwerpt, maar de voorstel len niet kan steunen. Behalve de Verenigde Staten spraken zich ook Engeland, Frankrijk, India en Noorwegen voor het plan van de commissie van drie uit. HET KOREAANSE FRONT Eenheden van de Amerikaanse tweede divisie hebben tot gister middag stand gehouden tegen aanvallen van de Noordelijken met lichte wanens. ongeveer drie kilometer ten Zuiden van Wond- joe. Aan het Westelijke front, in het gebied van Osan, rukken de Noordelijken naar het Zuiden op. Op enkele schermutselingen na is hier echter geen contact met de tegenstander gemaakt. Communistische troepen, die zich ten Noorden en Westen van Wondjoe hadden samengetrok ken, bewogen zich dreigend langs de hoofdwegen, die door Wondjoe lopen. Andere communistische eenheden zijn langs de Oostelijke arm van de verdedigingsboog door een 15 km brede corridor naar Tanjang, slechts 130 km van het vitale bolwerk Taegoe, ge trokken. Toen gisteravond tijdens de voorstelling van circus Strass burger in Carré te Amsterdam de Spaanse Leeuwentemmer Dola zijn nummer bijna had beëindigd en hij zijn lievelingsleeuwin Simba als laatste de kooi wilde doen verlaten, viel de Leeuwin die in een enigszins nerveuze stemming verkeerde, de temmer aan en verwonde hem aan de lin kerhand. De verwonding was echter niet van e»nstige aard en het publiek bleef rustig. Ja, dat is een vraag, waarover heel Nederland zich het hoofd breekt. In onze edities van vandaag nemen wij op pag. 3 in de rubriek „Losse praatjes en losse blaadjes" een prijs vraag op over „het ding". Bestaat het? Wellicht zou het kunnen bestaan. Enfin, U ziet maar De openbare aanklaeer te Aues- bure heeft teeen Ilse Koch. „de rode heks van Buchenwald" le venslange eevansrenisstraf geëist. Zii werd onder meer beschuldigd aan medeplichtigheid aan drie moorden, het aanzetten tot 16 moorden en het aanzetten tot drie pogingen tot moord. De openbare aanklager noemde haar „de volledige belichaming van het nazi-sadisme". Zij was de eerste beklaagde in een concen tratiekampproces, die zich niet kon beroepen op het ontvangen van orders van hoger geplaatsten. Tijdens de rechtszitting heeft Ilse Koch nog een scène gemaakt; zij werd met stoel en al door twee politiemannen uit de zaal gedra gen. Mej. TEDDY SCHOLTEN, die benoemd is tot vaste televisie omroepster bij Philips. Don derdagavond is zij voor het eerst in het televisie-pro gramma opgetreden. Gisteren is voor het Gerechts hof te 's-Gravenhage het beroep behandeld, dat de Staat der Ne derlanden heeft ingesteld tegen de beslissing van de Haagse rech ter, die de Staat het recht ont zegde Ambonese militairen met K.L.-status te demobiliseren op Java of op de door de A.P.R.I. bezette delen van de Zuid-Mo- lukken. De zaak was eigenlijk meer interessant voor juristen en vol- kenrechtkundigen, dan voor het gewone publiek. Mr. Veeger, die voor de Staat sprak, verklaarde zich persoonlijk van mening, dat de Staat van een rechterlijke uit spraak zou kunnen afwijken als hij in strijd dreigde te komen met zijn volkenrechterlijke verplich tingen. De Staat betwijfelt of de rechter wel gerechtigd is een Koningin Juliana en Prinses Beatrix hebben in gezelschap van een groot aantal Nederlandse touristen een ski wedstrijd te Lechen-Arlberg bijgewoond. De wedstrijd ging om de „Ski Westen Pokal". De koningin betracht een strikt incognito. Prins Bernhard maakt met zijn skileraar lange skitochten. De Koninklijke gasten gedragen zich als eenvoudige touristen en drin ken vaak thee in de schilderach tige Tiroolse herbergen. bepaald overheidsbeleid om te buigen. Mr. van Rijckevorssel, die voor de Ambonese militairen pleitte, bestreed de rechtmatigheid van de gewraakte demobilisatie. Spr. meende dat de levens van de Ambonezen in groot gevaar wor den gebracht door een demobili satie in R.I.-gebied. De regering heeft dat trouwens erkend, door te zeggen, dat de Nederlandse troepen nog in Indonesië blijven om de Ambonezen in de kampen op Java te beschermen. Over drie weken of eerder zal de uitspraak vallen. NOG TWEE AMERIKAANSE FREGATTEN VOOR NEDERLAND 42 officieren en manschappen van de Kon. Ned. Marine zijn Donderdagavond met de „Ame rica" uit Southampton naar de Verenigde Staten vertrokken. Zij zullen twee Amerikaanse fregat ten overnemen, die op de marine werven te Boston liggen. In totaal hebben de Verenigde Staten, onder de bepalingen van mili taire hulpverlening aan het bui tenland, waar het Atlantisch ver drag in voorziet, zes fregatten aan Nederland overgedragen. Vier dezer oorlogsbodems zijn reeds door de Nederlandse marine over genomen; dit zijn de laatste twee. DUIZENDJES GEJAAGD DOOR DE WIND Een kantoorbediende liet gis ter te Nijmegen op het Marien- burgplein voor een der banken een pakje met bankbiljetten vallen. De wind blies bankjes van duizend en van kleine be dragen naar hartelust door de aangrenzende straat. Voorbij gangers hielpen het geld opvan gen. Maar tot heden ontbreken er nog een biljet van duizend en een van honderd guldon.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1