BEGROTING IN VRAAG EN ANTWOORD A4.7\S. in Alkmaar? - Motorraces niet erg rendabel Onbekwaam of bewonderenswaardig? L.T.B. Koedijk-Zuid ANTISTOP Zo begint het leven Volkscredietbank werkt regionaal Verhuistransformatoren bij verbruikers „Onbekwaam" meende de kantonrechter Niet dat benauwde E. H. HOFSTEDE, „De man in burger" 't Katholieke boek een WACON RUBBER LAARZEN De Speciaalzaak LEO P RI N Z Auto-ongeluk nabij Hillegom Van der Scheer uit hardrijcommissie De dood van Mr. Kamphuizen Mrnrkt-herichten PAGINA 2 VRIJDAG 12 JANUARI 1951 Aangezien er ruimtetekoiT is aan de Openbare U.L.O.-school, is, aldus B. en W. op een desbetreffende vraag, een bedrag van f 131.500 op de begroting geplaatst, om in dit tekort te voorzien. Aangezien B. en W. zich hierover nog nader moeten beraden, kan nog niet gezegd worden, of er een U.L.O.-school voor meisjes zal worden gesticht. Inzake schooltandverzorging is overleg gaande met plaatselijke tandartsen; voor schoolmelkvoor- ziening bestaat geen dringende belangstelling. Het einddiploma van de Han delsavondschool werd in 1950 van Bergen 490, de Federatie van Alkmaarse Kunstenaars met Pa sen 406, Jan van Herwijnen 517 en de postzegelverzameiing van Mr. Wills 409 bezoekers; in het leeszaal, die vermoedelijk f 3.780 van 9 Juni tot 15 Sept. 1981 be door 14 leerlingen behaald, waar- zoekers, van 4 de cursus vanaf het eerste Een der raadsleden wilde Alk jaar volgden; de eerste klas op 15 Sept. 1945 bevatte 35 leerlin gen. Het gewijzigde schetsplan voor de Handelsschool aan de Berger- weg is 2 Jan. j.l. goedgekeurd door de Minister. B. en W. hebben de dir. van Openb. Werken verzocht de bouw van de nieuwe Handelsschool en de R.L.W.S. te bespoedigen. Voorts verklaren B. en W. zich bereid de mogelijkheid tot stich ting van een middelbare techni sche school alhier te onderzoeken; inmiddels beraden zij zich over een verzoek om subsidie t.b.v. een reeds opgerichte particuliere avond-M.T.S. Sportpark. Naar de mening van een der raadsleden heeft de aanstelling van een directeur van het Sport park niet geleid tot verbetering van de fin. positie van deze tak van dienst; hij vraagt, of er geen bezuiniging verkregen kan wor den door reorganisatie van de lei ding; een ander lid vraagt een opsomming van de werkzaamhe den van de directeur. B. en W. zijn blijkens hun ant woord van mening, dat zonder aanstelling van een directeur met grotere tekorten bij het sport- parkbedrijf rekening zou moeten worden gehouden; de directeur heeft de leiding en voert de ad ministratie, waarin hij een dag taak vindt. In verband met de omvang van het bedrijf zijn de leiding en de administratie moei lijk te scheiden. Een reële bezuiniging is door reorganisatie van de leiding niet mogelijk; naast de algemene lei ding vergt het houden van bespre- i kingen met diverse organisaties een belangrijk deel van de werk tijd. De oorzaken van het stijgend tekort ligt in de verminderde be langstelling voor de voetbalsport, als gevolg van de minder-gunstige resultaten der verenigingen, de min- of meer noodlijdende positie van de ren- en draverijvereniging en een teruglopend bezoek aan de motorraces. Het rapport over het door het Landbouwkundig en Bodemkun- dig Instituut te Groningen inge steld onderzoek naar de hoeda nigheid van de gronden van het sportparkcomplex in de Overdie werd in Sept. 1950 uitgebracht; degenen die bij de aanleg der sportvelden betrokken zijn ge weest, worden in de gelegenheid gesteld hun zienswijze en de maatregelen, welke tot verbete ring van de structuur van de grond kunnen leiden, kenbaar te maken; t.z.t. zullen hierover na dere inlichtingen volgen. De resultaten van een onder zoek naar meer voor de aanleg van sportvelden geschikte gron den bleken in strijd te zijn met de stedebouwkundige opvattingen van de prov. planologische dienst, zodat dit vraagstuk opnieuw be keken moet worden. Motorraces Door het verregenen van de 2e Faasdag en het geringe bezoek op kermis-Zaterdag zijn de baten voor het sportpark van de motor wedstrijden over 1950 slechts f2.692; (de opbrengst der verma kelijkheidsbelasting bedroeg f 5.457.Over '49 bedroegen de baten f 13.477, terwijl deze over 1951 op f 10.000 zijn geraamd. De rijwielstalling en buffetten op het sportpark werden in 1951 verpacht voor f1200 en voor 1952 voor f 1875. Daar de paardensportver. „Voor uit" enkele gebouwen niet meer voor de totalisator nodig heeft, en deze niet aan de gemeente wil overdoen een voorstel tot aan vaarding is te verwachten zul len B. en W. voorstellen met in gang van -1 Jan. *51 de recognitie van „Vooruit" te verlagen van f250 tot f150.— per jaar. Het maken van een stenen wachthuisje aan de ingang van het sportpark, waarvan de kosten f400.— zullen bedragen, lijkt B. en W. voorlopig niet noodzakelijk. B. en W. menen voorts, dat het voor een goede exploitatie van het sportpark aanbeveling ver dient, dat de motorwedstrijden meer op Zondag worden gehou den; zij zullen zodra het wed strijdprogramma bekend is, zo nodig een daartoe strekkend voorstel doen. Jeugdzorg Wegens gebrek aan ruimte in een lokaal op het sportpark voor clubavonden van ongeorganiseer de jeugd, zal na verbouwing van de overdekte speelplaats van de Nic. Beetsschool tot buurtcentrum, in deze behoefte worden voorzien, door deze ruimte ook voor dit doel beschikbaar te stellen. N.a.v. vragen over de aanmer kelijke verhoging van personeels lasten voor de jeugdzorg wordt geantwoord, dat deze verhoging voortvloeit uit het feit, dat de hiervoor aangewezen ambtenaar tot Juli a.s. wachtgeld geniet en in verband daarmee tot die da tum een aanvullend salaris ont vangt. Het ligt in het voornemen de totstandkoming van een club huis voor de ongeorganiseerde jeugd te bevorderen. Museum en Leeszaal. Het museumbezoek neemt toe; in 1950 werden de verschillende tentoonstellingen door totaal 6082 personen bezocht; de tentoonstel ling „Rondom de Meester van Alkmaar" trok de meeste bezoe kers, n.I. 1467, w.o. 350 leerlin gen van onderwijsinrichtingen. De prentenverzameling in Jan. trok 812 bezoekers. De Jongeren maar betrekken in het kader der uitvoeringen als Holland-Festival, doch B. en W. achten dit wegens het financieel risico onmogelijk; zij hebben de suggestie aan V.V.V. doorgegeven. Vanaf 1 Jan. '51 wordt de R.K. leesbibliotheek gesubsidieerd; dit als voorwaarde gesteld voor de Rijkssubsidie aan de openbare leè-zaal, die vermoedelijk f 3.780 bedraagt. De locale subsidie voor de openb. leeszaal bedraagt f 6.997; dat voor de kath. lees bibliotheek f3.622.20; de provin cie draagt hierin voor 1/3 bij. N.a.v. de suggestie van een der raadsleden om uit het fonds voor sociale en/of culturele doeleinden een bedrag te reserveren voor de viering van het 70-jarig bestaan der stad in 1954, delen B. en W. mede, dat zij voor dit doel ter gelegener tijd een afzonderlijk crediet zullen vragen. Een der raadsleden is van oor deel, dat meer dan tot dusver ge schiedde, gewaakt dient te wor den voor het in zijn oorspronke lijke staat houden van 't Heiloër bos. bij de aankoop waarvan Alk maar destiids financieel geïnte resseerd was. Gezien het grote belang van het bos als recreatie- oc rd voor de stedelijke bevolking willen B. en W. hier gaarne aan meewerken; enige suggesties in het verleden gedaan, werden door de eigenaresse, de Ver. tot Be houd van Natuurmonumenten, reeds opgevolgd. Teneinde de her bebossing mogelijk te maken, werd met goedkeuring van Alk maar het batig saldo der exploi tatie over de jaren '38 t.m. '47 voor dit doel aangewend. Maatschappelijke zorg. N.a.v. een vraag van enkele raadsleden, of B. en W. de func tie van stadsarts verenigbaar achten met die van directeur van een ziekenhuis (gedoeld wordt op de directeur van het St. Elisabeth- ziekenhuis, dr. Sluyner), delen B. en W. mede, dat zij in deze be noeming geen aanleiding hebben gevonden de betrokkene een on gevraagd ontslag te verlenen. De stijging van de uitgaven van M.H. is enerzijds het gevolg van de toename der steungevallen, anderzijds van de verhoging der steunnormen. Vergeleken met andere gemeenten ligt het steun bedrag hier zeker niet hoog. De verpleëgkosten in inrichtin gen en ziekenhuizen stijgen, ter wijl vooral het aantal verpleeg den in psychiatrische inrichtingen toeneemt. Voor het verhaalsrecht op on derhoudsplichtigen werd tot dus ver de landelijke norm aangehou den; het bestuur van M.H. over weegt of het de laatste wijziging in deze norm, die een verlaging inhoudt, zal volgen. Een der raadsleden is van me ning, dat het tekort van het Cen traal Ziekenhuis van f 216.680 door tariefsverhoging moet wor den weggewerkt; deze verhoging zou dan f2.per dag moeten bedragen. De resultaten bij de sociale werkplaats zijn nog niet gunstig; de bij de werkgevers gewekte verwachtingen zijn niet vervuld en de arbeidsprestaties der te- ting, dat deze in staat is andere werkobjecten aan te trekken, de arbeidsprestaties op te voeren en het aantal tewerk gestelden uit te breiden. De Volkscredietbank ontwik kelt zich tot een bank met een regionaal werkterrein; met Ber gen, Schoorl, Callantsoog en Hei- loo is een overeenkomst gesloten waardoor alle inwoners uit die gemeenten aanvragen kunnen doen; de gemeenten staan garant voor de terugbetaling. Met Hoorn en Schagen zjjn besprekingen hierover gaande. Er is nog geen enkel crediet als oninbaar afge schreven behoeven te worden. Het kapitaal, nodig voor de cre- dietverstrekking, wordt door Alk maar verstrekt; voor de garantie komen op het Financieringsinsti tuut en de gemeenten. Vermakelijkheidsbelasting De opbrengst der vermakelijk heidsbelasting bedroeg over 1950 f 176.000; die over '49 f 193.443, een teruggang dus van ca. f 17.400. Er wordt zoveel mogelijk soepel heid betracht door het heffen van verminderde vermakelijkheidsbe lasting op culturele bioscoonvoor- stellingen. Het tarief van 20 pet. kan echter uitsluitend worden toegepast op films over onderwer pen van wetenschap, natuur en kunst. Nutsbedrijven. Teneinde voor de electriciteits- verbruikers zo weinig mogelijk ongerief en kosten te veroorzaken bij de ombouw van het electrisch net, bestaat het voornemen, om de verandering te verwezenlijken door het plaatsen van z.g. ver huistransformatoren bij de ver bruikers. Bij verhuizingen zullen dan geleidelijk alle aansluitingen op de nieuwe spanning kunnen worden overgebracht, terwijl, zo nodig kleine stadsdistricten zon der veel hinder voor de verbrui kers op de nieuwe netspanning kunnen worden omgeschakeld. Enige leden vragen, of het nog geen tijd wordt, de retributies van de bedrijven te laten ver dwijnen; het college wijst erop, dat deze retributies een belang rijk deel van de baten uitmaken, welke de gemeente uit de be drijven trekt. Aangezien de alge mene dienst deze inkomsten niet kan missen, zou bij de afschaffing der retributies de winstuitkering uit het bedrijf verhoogd moeten worden. De wijzigingen, die als gevolg van de gasvoorziening door dé Gasvoorziening Kop van Noord- Holland in de begroting van het gemeentegasbedrijf zullen komen, zullen de bedriifsuitkomsten naar verwacht wordt voordelig beïn vloeden. De vereiste ministeriële verklaring van geen bezwaar voor deze N.V. kan binnenkort tegemoet gezien worden. ONZE AGENDA Concert door trio Feitkamp, Ketting en Stotijn voor Alkmaarse Kamermuziek vereniging in het Gulden Vlies, 8 uur. FILMS: Rex-theater: Wie ner Madeln, a.l.; Victoria- theater: De Blauwe Lamp, 18 jr.; Cinema Americain: Ave Maria, 18 jr. Voorstellingen: Hedenavond 8 uur. Matinee: iedere middag om 2.30 uur in het Rex-theater. APOTHEKERS: Voor spoed gevallen geopend Apoth. Kruisinga, apoth. G. Krui- singa, Koorstr. 59. NACHTDIENST TAXI'S wordt gereden door Chr. de Vries, Frieseweg 4. tel. 4237. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Jo hannes G. M. zv S. H. Stegers en G. Sinnige: Johannes A. zv A. J. Hassing en C. Ketelaar; Beren- dina C. M. dv P. W. Kok en B. M. Groot. Ondertrouwd: Hans Gujer, 27 jr. en Johanna J. Abrahams 27 jr.; Cornelius A. Steenhuis 29 jr. en Catharina C. Verbeek, 23 jr.; Augustinus P. Gaarthuis 23 jr. en Petronella M. van Zijl 20 jr. Johan Kroeke 23 jr. en Anna Hallar 18 jr. De Alkmaarse garagehouder N. J. R. had in de zeer late avond van 3 Augustus van het vorige jaar een café bezocht. Hij had daar niet op een droogje gezeten. In de zeer prille morgen van 4 Augustus bevond de man zich met zijn twoseatertje in een tuintje achter een heg. Hij was toen niet meer in staat op eigen krachten met zijn wagen op de rijweg terug te komen. Wat er gebeurd was? R. was komen aanrijden op een z.g. T- kruispunt. De weg. die haaks lag op de weg die hij bereed, stak hij totaal over, hij reed door een hek en kwam met zijn wagen in het genoemde tuintje terecht. Zekere K. had chauffeur en wagen kort na het ongeval daar aangetrof fen. Hij was de overtuiging toege daan, dat B. dronken was. Om een uur of 'vier was een zekere de W. eens gaan kijken in dat tuintje. Hij trof R. slapend be nen omhoog in zijn wagentje aan. Toen hij hem wakker maak te, vertelde R. hem, dat »we al lemaal kameraden zijn." De W, kreeg de indruk dat R. ziek moest zijn of dronken. Een ander, B. uit Bergen, had R. dronken naast SCHOOLZWEMMEN ALKMAAR. In de laatste week vóór de Kerstvacantie wer den in de Overdekte voor de tweede keer van het jaar 1950 door de Commissie voor het Schoolzwemdiploma examens af genomen voor de diploma's 1 en 2 en voor het Schoolzwemvaar- digheidsdiploma. Aan deze exa mens namen deel leerlingen van 41 scholen. Het diploma 1 werd behaald door 328, h.et diploma 2 door 199 en het Schoolzwemvaardigheids- diploma door 74 leerlingen. Afge wezen werden resp. 49 voor di ploma 1, 14 voor diploma 2 en 39 voor het Schoolzwemvaardig- heidsdiploma. De examens hadden een zeer vlot verloop. De totale resulta ten van dit diplomazwemmen voor het jaar 1950 waren als volgt: 1. Voorbereidend zwemdiploma 544; 2. Diploma geoefend zwem mer 535; 3. Schoolzwemvaardig- werkgestelden viel tegen. Er wer- heidsdiploma 134. Totaal 1213 dipl. den 12 verschillende personen to taal 1717 dagen tewerkgesteld; zij verdienden f 8.207, terwijl zij an ders f6.111 steun zouden hebben ontvangen. Een nieuwe werklei- der is aangesteld, in de verwach- Advertentie) Wegens enorm succes her halen wij de DEMON STRATIE mei het vloei bare stopgaren op ZATERDAG 13 JAN., van 10—12 uur voorm. en van 2—5 uur n.m. Kledingstukken met mot, brandgat of winkelhaak worden GRATIS gerepa reerd. Verzuimt U niet dit te komen bekijken! A L K M A A R.K. Hockey ALKMAAR. Morgenmiddag (Zaterdag) zal de training weder om plaats hebben in de Gymzaal van het R.K. Lyceum. Aanvang half drie. De leden zorgen op tijd aanwezig te zijn. Nieuwe leden kunnen zich mel den bij mej. C. Buren, Egmon- derstraat 9, te Alkmaar. Het Hockey-programma ALKMAAR. Het programma van de A.M.H.C. luidt voor a.s. Zondag: Dames: AlkmaarIJ svogels DEM II—Alkmaar II Heren: AlkmaarPinokè Alkmaar IIGooi III Alkmaar vet.Amsterdam vet. DE GROTE ZANGERSDAG ALKMAAR. Programma's zijn te verkrijgen bij onderstaan de adressen: G. Oostermeijer, Stationsweg 31, Heiloo, tel. 2729; Fr. C. Oudejans, Bierkade 15, Alkmaar, tel. 4333. Tevens bestaat de mogelijkheid voor belangstellenden ook a.s. Zondag aan de St. Willibrordus- stichting programma's te verkrij gen. EEN WAARSCHUWING ALKMAAR. In een der bios copen hier ter stede wordt deze week de Deense film „Zo begint het leven" vertoond. Hoewel de ze film door de Kath. Filmcen trale toelaatbaar werd verklaard voor volw., staan wij met na genoeg de gehele Kath. pers in Nederland op het standpunt, dat „Zo begint het leven" wegens en kele al te realistische clos ups en de overigens gevaarlijke tendenz geen film is voor het grote pu bliek. Het wonderlijke gebeuren in het huwelijk, waarvan naast man en vrouw slechts de arts of de vroedvrouw getuige plegen te zijn, is geen onderwerp voor een publieke vertoning, zoals de film er een is. Een ander be zwaar is, dat de misdaad tegen het ongeboren leven hier slechts als een physiek nadeel, doch niet als een moreel kwaad wordt ge signaleerd. Wij menen daarom de ouders, voor wie de voorlichting van hun kinderen een ernstige en heilige zaak is, te moeten waarschuwen tegen deze film, waaraan het be zoek door de geestelijke overheid in het Zuiden aan de haar toe vertrouwde gelovigen werd ont raden. DOKTERSDIENSTEN ZONDAG 14 JANUARI Rayon West-Friesland (West): Dr. v. d. Meer te Westwoud, Telef. K 2286 355 Dr. de Vries te Benningbroek, Telef. K 2299 251 Dr. Wajon te Spanbroek, Telef. K 2263 215 BerkhoutAvenhorn: Dr. Reedijk te Avenhorn, Telef. K 2294 225 zijn auto aangetroffen, dat was om 'n uur of vijf, toen de eerste bus langs de plek des onheils reed. De buschauffeur had het wagentje van R. uit de blubber getrokken en R. was weggereden. Aldus luidden de getuigenverkla ringen gisteren voor de Alkmaar se kantonrechter, waar R. terecht stond, wegens het onder alcoho lische invloed besturen van zijn auto. De zaak diende gisteren niet voor de eerste maal. De vorige zitting, die er aan gewijd was, heeft zelfs een min of meer sen sationeel verloop gehad, omdat daar de meineed gevaarlijk om een hoek kwam kijken. Thans echter werd de zaak ten einde toe afgehandeld. De ambtenaar van het Open baar Ministerie, mr. van Meijen- feldt, bracht hulde aan wacht meester Blok, die met een mini mum aan gegevbns deze zaak tot klaarheid heeft1' weten te bren gen. Op grond van de getuigen verklaringen nam de ambtenaar de dronkenschap van R. aan. Hij achtte hem onbekwaam zijn wa gen te besturen. Het rijd.en onder invloed van alcohol achtte hij wettig en overtuigend bewezen. R. was z.i. schuldig aan een ern stig feit. Hij nam in aanmerking dat verd. garagehouder is en dat hem daarom dit feit extra zwaar moet worden aangerekend. Bo vendien heeft R. al eens eerder terecht gestaan voor' autorijden in staat van dronkenschap. Hij eiste dan ook 21 dagen hechtenis met een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Mr. Bondam voerde vervolgens een knap plei dooi. Zijns inziens is de manoeu vre van R. een uiting geweest van bewonderenswaardig auto mobilisme. De verdediger legde een situatietekening over en zet te uiteen, waarom R. op een voor treffelijke manier had gemanoeu vreerd. Hij zou op de natte weg met gladde banden zijn geslipt, als hij had geremd. Hij zag bij het kruispunt een wagen nade ren, moest die ontwijken en kon toen niet beter doen dan er voor langs te schieten. De obstakels, die zich aan de andere kamt van de weg bevonden, ontweek R. als een goed chauffeur en hij par keerde zijn wagen langs de weg van de minste weerstand in een tuintje Hijkon daar zijn auto niet uit de modder krijgen. Hij deed echter wel zijn best. Daar door raakte z'n kleding in de war Hij ging tenslotte een dutje doen in zijn wagen. Er kwam op dat uur van de nacht immers toch niemand langs die weg. De con clusies der getuigen, waarop de eis is gebaseerd, zijn slechts con clusies, geen feiten. Na een kort stondige maar felle woordenwis seling tussen de ambtenaar en de verdediger, wees de laatste op de Actieve jongens ALKMAAR. Gistermiddag reed een vrachtauto bij het ach teruitrijden tegen een ijzeren pilaar van de visbanken. Daar bij kapte de paal af. De bestuur der stoorde zich echter nergens aan en reed door. Twee jongens van elf en dertien jaar hebben echter het nummer van de auto genoteerd zodat de bestuurder alsnog kon worden achterhaald „Weldadige Naastenliefde" bestond 25 jaar WARMENHUIZEN. Woens dag vierde de vereniging „Wel dadige Naastenliefde" alhier haar 25-jarig bestaan. De dag werd begonnen met een H. Mis. 's Mid dags waren plm. vijftig leden bijeen in het verenigingsgebouw. Het jaarverslag vermeldde dat er 84 dagen is gewerkt voor 8 zieke leden. Het aantal leden be draagt momenteel 73. Er is een voordelig saldo van f 131.50. Dat het vertrouwen in de vereniging sinds de oprich ting voortreffelijk is, bewijst wel het feit, dat voorzitter P. Tesse- laar en secretaris W. Molenaar van het begm af aan deze func ties hebben vervuld. Ook nu werd de voorzitter weer herkozen. altijd subjectieve interpretatie der getuigenverklaringen, waar van het proces-verbaal de neer slag is Hij meende dat hier twij fel bestond over het feit of de verdachte al of niet in staat is geweest zijn auto te besturen. Hij vroeg de kontonrechter met klem, te overwegen of de opleg ging van de geëiste straf wel vol komen gerechtvaardigd was. Wanneer evenwel strafoplegging zou volgen, zag pleiter graag, dat verd. niet bet rijbewijs, dat hij voor de uitoefening van zijn be drijf behoeft, zou worden ontno men. De kantonrechter sprak woor den van lof voor het onderzoek van de politie, voor het scherp zinnige betoog van de ambtenaar en voor het knappe pleidooi van de verdediger. Hij was er van overtuigd, dat het ten laste ge legde feit is gepleegd. Hij legde R. dan ook een hechtenis van 3 dagen op met ontzegging der rijbevoegdheid voor de tijd van een half jaar. (Advertentie) U kent dat benauwde ge voel van een gewoon cor set. Als U nu een RUB- BERCORSET draagt merkt U pas welk een verlichting dat geeft. Wij tonen deze CORSETTEN graag, enU kunt ze geheel vrijblijvend aan passen. Alleen de BESTE SOORTEN bij: LANGESTR. 61, ALKMAAR ALKMAAR. De jonge Alk' maarse toneelgroep ,,'t Alkmaars Toneelgezelschap", die enkele maanden geleden zo succesvol debuteerde met „Stormeiland", heeft de goede reputatie, die zij zich daardoor had verworven, eer aangedaan met de uitstekend geslaagde opvoering van het Amerikaanse blijspel „De man in burger", die zij gisteravond in 't Gulden Vlies heeft gegeven. ,,'t Alkmaars Toneelgezelschap had evenals de vorige maal een volle zaal getrokken en alle aan wezigen hebben van de „Man in burger" genoten. Dit blijspel vertelt hoe een vrouw uit socie- tykringen, die een officier van lagere afkomst trouwde tijdens de oorlog, maar die dezelfde of ficier, als hij gedemobiliseerd is en weer burger geworden, niet meer meent te kunnen liefheb ben, de liefde voor haar man te rugvindt en tegelijkèrtijd geneest van haar snobisme. De dames mevr. R Pronk, me vrouw de Moor, mevr Koning— Kars en mej. N. Mooij, en de heren J. de Moor, A. Bakker, K. Mooij, J- Renooij, W. Kooijman en J. Tulp speelden allen hun rollen op zeer verdienstelijke wiize. Wij moeten hierbij opmer ken, dat de spelers van het ge zelschap sinds de vorige opvoe ring, vorderingen hebben ge maakt, die duidelijk bleken, vooral in de .veel beter geworden uitspraak, en dan noemen wij in dit verband allereerst mevrouw R. Pronk. Er is plezierig en vlot gespeeld. Er waren enkele onvolmaakthe den, natuurlijk, maar de opvoe ring als geheel mag men voor treffelijk geslaagd noemen. De regie van de heer J. de Moor was, hoewel niet feilloos, alles zins te waarderen. De décors waren uitstekend gekozen. Bij de toneelaankleding hadden de fir ma's Spruijt, Jan Buis en de Weert hun medewerking ver leend. Mej. Rus van het Heilooër gezelschap ,,'t Ontluikend Roos je" viel op uitnemende wijze in vooi een der speelsters, die door ziekte was verhinderd op te tre den. Voor haar werk hebben wij niets dan lof. De voorzitter, de heer A. Bakker huldigde haar met bloemen. Na de geslaagde opvoering was er een gezellig bal. ,,'t Alkmaars Toneelgezel schap" zal in April een opvoe ring geven van „De Zondaar" van Penning. ARCHITECT OVERLEDEN WARMENHUIZEN. De bekende architect de heer Jan de Meijer uit Amsterdam die o.m. door het Rijk werd aangewezen om de oude kerk te Schagen te restaureren ,is in zijn woonplaats overleden. De overledene heeft tijdens zijn leven vele grote restauratiewerken in ons land uitge voerd. Voor Schoorl was hij ook geen onbekende aangezien hij ook daar enige restauraties heeft uitge voerd. SLIJKHUIS WEL IN V.S. MAAR „OP DOORREIS" Uit Amerika kwamen dezer dagen berichten dat Slijkhuis er zou mee doen aan wedstrijden, maar toen hij uit Nw Zeeland te New York aan kwam verklaarde hij dat het hele maal zijn bedoeling niet is om aan wedstrijden in de Ver. Staten deel te nemen. Hij was alleen maar op door reis naar Nederland. Ook de Zweed Bengtsson was zeer verwonderd over de berichten, welke in Amerika had den gecirculeerd. De Amerikaanse Athletiek Bond is doende het geval op te helderen. Dinsdag hield de R.K. Tuinbouw- ver. van de LTB, afd. Koedijk, haar jaarvergadering in café Spoorzicht, onder voorzitterschap van de heer J. Bijpost. Des mor gens hadden de leden zich ver enigd in de H. Mis, waarna ge zamenlijk werd ontbeten. Ter sprake kwam een circulaire in zake de minimum-prijzfcn waarin een verhoging per aanvoerkwan- tum werd voorgesteld; de voor zitter heeft hiertegen geprotes teerd, omdat het geen eerlijke verdeling in de hand werkt. De vergadering ging met dit standpunt accoord. Na een bespreking van de voor schriften ter voorkoming van aardappelmoeheid, kwam de con tributieverhoging ter sprake. De verhoging bedraagt 20 men ging accoord, hoewel sommigen van mening waren, dat de vee houders en grote bouwbedrijven „ST. JAN" HOUDT TENTOONSTELLING ALKMAAR De vereniging van katholieke boekhandelaren „St. Jan" organiseert in verschil lende plaatsen van ons land ten toonstellingen, gewijd aan het katholieke boek. Men beoogt hiermede het goede boek van on ze katholieke schrijvers en spe ciale uitgaven op godsdienstig ge bied als missaals en bijbels, on der de aandacht te brengen van hen, die niet gewoon zijn zich bij de boekhandel op de hoogte te stellen van hetgeen er op dit gebied verschijnt. In Alkmaar wórdt een derge lijke tentoonstelling, die de boe kenliefhebber een uitzonderlijk makkelijke gelegenheid biedt om geheel vrij, eens te zien wat er door de boekhandel en de uit geverij gedaan wordt om het goede boek tot het pubiek te brengen, gehouden op Zaterdag avond en Zondag a.s. De plaat selijke afdeling van de vereni ging van R.K. Boekhandelaren heeft zich met de inrichting van deze tentoonstelling belast. De boekententoonstelling wordt gehouden in de zaal naast de St. Dominicuskerk aan de Laat. Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij naar de advertenti in dit nummer. Het ligt voorts in de bedoeling van „St. Jan" deze boekenten toonstelling ook te organiseren in Helder. Naar uit de catlogus, die ons dezer dagen bereikte, blijkt, is er op deze tentoonstelling een keur van boekwerken aanwezig op alle terreinen van onderwijs, opvoeding, ontspanning, vakon derwijs omvattende. naar verhouding minder betalen; het bestuur zal hier de nodige aandacht aan schenken. Over de teelt van rode kool, welke in de ze streek steeds is verbouwd en die nu als een onverantwoorde teelt wordt beschouwd, werd ge zegd, dat de overvloed is ont staan omdat op plaatsen, waar voorheen nimmer rode kool werd verbouwd, nu grote kwantums geteeld worden. N.a.v. de maat regel van het Prov. Bestuur over het verplicht veilen aan de vei ling, waar men staat ingeschre ven, gaf het bestuur in overwe ging twee veilingen op te geven, daar bepaalde veilingen voor een speciaal artikel beter geschikt zijn. Als de L.G.C. er prijs op stelt, zo werd betoogd, dat men daar veilt, laat zij dan garantie geven, als de prijzen in Alkmaar hoger zijn In meerderheid was men voorts bereid medewerking te verlenen voor het gezamenlijk in orde houden van een aange wezen tochtsloot. Besloten werd een bijdrage van f25 te geven voor het interieur van het Ver zorgingshuis voor Ouden van Da gen in Koedijk-Noord. N.a.v. een vraag uit de verga dering deelde de voorzitter mede, dat de pastoor van Bergen zijn medewerking had toegezegd voor de geestelijke verzorging van de katholieken, die in dit verzor gingshuis worden opgenomen Blijkens het jaarverslag van de secretaris bedroeg de omzet van de vereniging aan producten over 1950 f 211650.34 tegen f 293.208 in 1949; dus een vermindering van f81.557 als gevolg van de lagere prijzen voor sommige p.oducten. De ontvangsten over 1950 be droegen voor de afd. f 1039. de uitgaven f838.43; belegd is f 860.48, zodat het bezit van de vereniging f 1061.19 bedraagt. Bij monde van de heer v. d. Gragt werden boeken en bescheiden in orde bevonden. Wegens aftreden van de heer Ursem werd in de financiële commissie gekozen de heeer D. Molenaar. De penning meester, de heer G. Smit, werd herkozen. Bij de rondvraag bracht de heer Smit nogmaals de minimumprij zen ter sprake; besloten werd op verhoging aan te dringen. Voor degenen, die een retraite willen houden, wordt een bijdra ge van f 5,beschikbaar gesteld. N.a.v. een vraag van de heer Brammer zegde de voorzitter toe, met de Prov. Voedselcommissaris overleg te zullen plegen over de areaalheffing van aardappelen. Ter sprake kwam voorts de verhuur van een stuk bouwland door het kerkbestuur aan een niet-tuinder; dit werd niet juist geacht. Nadat nog de steun aan tuinders ter sprake was gebracht, sprak de geestelijk adviseur een kort woord en sloot de voorzit ter onder dank de vergadering. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele re- Sen- of hagelbuien. Irachtige tot matige Zuid-Westelijke wind. Iets ltoudcr met hier en daar lichte nachtvorst. (Advertentie) Wij kochten nog juist op tijd KINDERLAARZEN DAMESLAARZEN KNIELAARZEN DIJLAARZEN HEUPLAARZEN in alle maten Ook de bekende modellaars ALKMAAR HOORN Luttik Oudorp 94 Gouw 17 Tel. 3459 Tel. 4414 ALRMAARDERS GEWOND BIJ Op weg naar Den Haag, om daar epn ziekenbezoek af te leg gen, overkwam de heer M. Bak en dochter mej. R. Bak Woens dagmorgen tussen Lisse en Hil legom een ernstig auto-ongeval. Tengevolge van de gladheid slipte de auto, welke bestuurd werd door mej» Bak, waarop de wa gen tegen een paai reed. Het portier vloog open en de auito kwam aan de kant van de weg terecht. In vrij ernstige toe stand werden de inzittenden naar het ziekenhuis te Haarlem vervoerd, daar men aanvankelijk het verder transport naar Alk maar niet verantwoord achtte, doch later zijn de heer Bak en zijn dochter naar het St. Elisa- bethziekenhuis alhier vervoerd. De heer Bak heeft een arm op enkele plaatsen gebroken, terwijl Rina Bak een hersenschudding en enkele vleeswonden had opgelo pen; zij was aanvankelijk bewus teloos, haar toestand liet zich vrij ernstig aanzien. Naar wij hedenmorgen verna men is de toestand van mej. Bak niet zorgwekkend. K.F.C.-FILMKEURING ALKMAAR: Rex: Wiener Madeln, alle leeftijden; Cinema American: Ave Maria alle leeftijden; Victoria: Blue Lamp, 18 jaar. Dr. ïr. A. F. van der Scheer heeft een schrijven gericht aan het bestuur van de K.N.S.B. waarin hij mededeelt te bedan ken als lid van de commissie voor het hardrijden. Volgens de heer Van der Scheer heeft het bestuur van de K.N.S.B. geen waardering of be grip getoond voor het werk, dat hij in de afgelopen jaren voor het opvoeren van het peil van de hardrijsport in Nederland ge daan heeft. CAIRO, 11 Jan. (Reuter). Om trent de dood van mr. Kamphuizen, de correspondent van „Het Vrije Volk" die met verwondingen aan polsen hartstreek en hoofd dood is aangetroffen in zijn hotelkamer te Cairo, wordt nog gemeld, dat behal ve zijn horloge ook zijn portefeuille verdwenen blijkt te zijn. De politie zet het onderzoek voort. Drie ledige glazen, met sporen van 'n chocolade drank, die op de kamer werden aan getroffen wijzen er op, dat mr. Kamphuisen bezoekers heeft gehad. De heer E. Messer van „Het Vrije Volk", die inmiddels te Cairo is aan gekomen verklaarde dat de politie de mogelijkheid van zelfmoord heeft uitgesloten daar mr. Kamphuisen op het hoofd is geslagen op een wijze, waarop Kamphuisen dit zelf niet zonder acrobatische toeren had kun. nen doen. De kamer waarin het lijk werd aangetroffen wees er op, dat er een worsteling had plaatsgevon den. N.-SCHARWOUDE. 1600 kg. uien 4.70: grote 3.90; 1000 kg. kroten A 8.70—9.40; B 6.30; 1000 kg. peen B 4; C 4.40- 53000 kg. rode kool 7— 16.30; 56000 kg. gele kool 6—8; 96000 kg. witte kool 5.507.40; 800 kg. groene kool 7.309.10. GROOTEBROEK, 11 Jan. 12.000 kg groene kool 11.70; afw. 710.20; 300 kg spruiten 3133: 1000 kg peen B 4.—C 5.20; 15.000 kg uien: grof 5.405.80, groot 5.10—5.40, driel. 2.20—3.80. AVENHORN, 11 Jan. 5000 kg rode kool 6.6014.90; 7500 kg gele kool 69.30: 3000 kg groene kool 8.309.50; 10.500 kg grove uien 4.805.50; gew. 4.705.40; 20.500 kg bieten I rond 9.9010.70 II 6.60—7.10; 32.700 kg peen H 2.80—4.20. III 4.60—5.50. IV 3.80—4.50. LANGED.TJKER GROENTE CENTRALE, 11 Jan. 11.000 kg uien 5.60—6.60, grove 5.306.40, drielingen 3.704.60, nep 9.10 10.90: 7500 kg bieten A 9.10—9.70 B 5.506.30; 9000 kg witlof I 46—48; II 32—38; 23.000 kg groene kool 7—14.10; 30.000 kg gele kool 68; 65.000 kg rode kool 6.50— 16.40; 55.000 kg Deense witte 5.506.80. Doorgedraaid: 1100 kg rode kool; 7000 kg gele kool en 2000 kg witte kool. WARMENHUIZEN. witte kool 6.20—7.40; gele kool 6.20—9.30; rode kool 6.50—15,20.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2