Nieuuu West-Duitsers trachten Oost tegen West uit te spelen Waarom werd dr. Karl Renner niet kerkelijk begraven? Koninklijk Paar terug op Soestdijk Nota over Nieuw-Guinea Dinsdag in de Kamer? Seafury van de M.L.D. stortte in zee Christiansen krijgt gratie Beperkte treinenloop? EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Eert harde - en gerechtvaardigde - waarschuwing En zelf aan het langste eind te trekken De keuze nu of nooit! Zes jaar oude moord opgehelderd Scheepsberichten Oorlogseconomie in de U.S.A. Belet door de socialisten De griep maakt veel slachtoffers Panamees schip in nood Wel katholiek gestorven Lijkje drijvende gevonden ,Praten met Stalin of Mao' Piloot omgekomen Dijkdoorbraak Hogeveense Vaart Kroniek en Kritiek Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; bi alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct„ resp. 30 ct. per m.m. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 13 januari 1951 46e jaargang No. 12066 Kantoren; HOORN, Draafsïngel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 DE PRODUCTIERAAD VAN DE NOORD- ATLANTISCHE LANDEN BIJEEN Een overzicht van de openingsvergadering van de nieuwe Produc- tieraad van de Noord- Atlantische landen. Op deze vergadering werd eenstemmig besloten 't Amerikaanse lid Wil liam Batt te benoemen tot coördinator der pro ductie. Op de foto: vierde van rechts mr. William Batt, aan de linkerkant van de tafel, derde van voren mr. van Braam Houckgeestvierde van voren dr. Schoenmaker, beiden afge vaardigden van Nederland. De Britse hoge commissaris in Duitsland, Sir Ivone Kirkpatrick, heeft Vrijdagavond West-Duitsland in scherpe bewoordingen gewaarschuwd voor de politieke instelling, die tracht Oost tegen West uit te spelen om ogenblikkelijke voordelen voor Duitsland te bereiken. Neutraliteit in het huidige conflict was volgens Kirkpatrick niet aanvaardbaar. Duitsland moet zelf beslissen, of het met de Westelijke mo gendheden wenste samen te gaan, doch nam het die beslissing, dan zou het zich ook dienovereen komstig moeten gedragen. Kirk patrick sprak de overtuiging uit, dat de Atlantische gemeenschap Europa een soliede basis gaf voor hoop op de toekomst, „onafhan kelijk van hetgeen Duitsland zal besluiten". „Een man van Mars, die Duitse kranten zou lezen, zou de indruk krijgen, dat het Duitse volk bij iedere gelegenheid een graantje wenst te pikken, zowel bij Rus land als bij de westelijke geal lieerden en dat het Duitse volk geen behoefte heeft aan bijzonder vriendschappelijke betrekkingen wet wie dan ook", zei Kirkpatrick. Indien West-Duitsland besluit zich bij het Westen aan te sluiten, dan moet het volgens de Britse hoge commissaris beseffen, „dat zulk een besluit een geheel ge wijzigde instelling in Duitsland zou vereisen". De populairste redevoeringen waren volgens Kirkpatrick in Duitsland die welke die landen tartten, waarvan Duitsland's vei ligheid en voorspoed het meest afhankelijk zijn. Zes jaar geleden, in April 1945. werd de jeugdige Hagenaar, J. K., een gedeserteerde S.S.-er vermoord. Deze moord is thans pas aan het licht gekomen en de Haagse politie heeft een uitgebreid on derzoek ingesteld' naar het stof felijk overschot van de vermoor de, die op een open terrein aan de Laakkade te 's Gravenhage, daar waar de schooljeugd een aantal tuintjes verzorgt, begra ven zou zijn Tot nu toe hebben deze na sporingen geen resultaat opgele verd. De Hagenaar J. van der M. jr.. die een straf uitzat in de gevan genis te Scheveningen, heeft be kend de moord op J. K. gepleegd te hebben. Zijn vader, J. van der M. sr, zou hem bij het begraven van het lijk op genoemd open terrein, behulpzaam zijn geweest Chitral, Djakarta-Amsterdam, 11 Januari 300 mijl W. Minicoy. Johan van Oldenbarnevelt, 12 Januari te Fremantle. Laertes, Djakarta-Amsterdam, 11 Januari te Padang. Oranje, Djakarta-Amsterdam, 12 Januari van Colombo naar Aden. Volendam, Djakarta-Rotter dam, passeerde 12 Januari Cadiz. Kirkpatrick besloot: „Twee maal in deze eeuw heeft Duits land er de voorkeur aan gegeven zich tot vijand van de gehele wereld te maken en het kan zich niet permitteren een derde maal een dergelijke fout te maken. Het moet inzien waar zijn belangen liggen". Bij K.B. is gratie verleend aan F. Chr. Christiansen, destijds weermachtsbevelhebber in Ne derland, tot 12 jaren gevangenis straf veroordeeld bij sententie van het bijzonder gerechtshof te Arnhem. Deze straf is thans met 4 jaren verminderd. Bij het verlenen van de gratie is rekening gehouden met de gezondheidstoestand en de hoge leeftijd van Christiansen, (Chr. werd 12 Augustus 1948 ver oordeeld tot 12 jaren met aftrek tot 15 Januari 1946). H.M. de Koningin, Prins Bern- hard en Kroonprinses Beatrix zijn gisterenmiddag om vijf uur op Soesterberg geland. Zij heb ben zich onmiddellijk naar het paleis Soestdijk begeven. Zij wa ren om 14.05 uur van het vlieg veld Innsbruck ven-tokken. De reis werd gemaakt met de Da kota van de Prins die zelf aan het stuur zat. Op het vliegveld waren de vorstelijke personen o.a. uitge leide gedaan door kolonel Nadau, chef van de Franse missie, na mens de Franse hoge commissa ris in Oostenrijk en door dr. Weissgatter, gouverneur van Ti- rol. Bii het afscheid van Sankt An ton verklaarde het koninklijk paar dat het zeer Van zijn vacan- t'e had genoten en Prins Bern- hard voegde hier aan toe: ..Wij voelen ons hier thuis en onge twijfeld komen wij het volgend jaar weer terug. BOODSCHAP VAN TRUMAN President Truman heeft gis teren zijn jaarlijkse economi sche boodschap uitgesproken. De Amerikaanse economie zal in dienst komen van „de ver mijding van een algemene oor log of voor het winnen van een dergelijke oorlog, indien deze zou komen. De president vraagt in deze boodschap volmacht om 140 mil liard dollar te mogen opnemen en uitgeven en de belastingen met „aanzienlijk meer" dan de 8 milliard dollars van de laatste fiscale uitbreidingen te verhogen. Voorts moet de productie van staal, aluminium en electrische energie worden opgevoerd. De gewapende strijdkrachten moeten worden uitgebreid met bijna 1 millioen mannen en vrou wen. Het aantal industriële arbei ders met niet minder dan 4 mil lioen. De vrije landen moeten uitgebreide steun ontvangen. De skileraren Johann Fahnen, Ludwig Tschol en Josef Gabl ontvingen bij het, afscheid foto's die van handtekeningen waren voorzien. Rudi Matt, de skileraar van Prins Beatrix heeft Sankt An ton reeds enige dagen geleden verlaten om de ski-school te Sun Valley in de Verenigde Staten over te nemen. EXTRA GRAFDELVERS IN ENGELAND De in Noord-Engeland heer sende griep-epidemie maakt zo veel slachtoffers, dat op sommi ge begraafplaatsen extra grafdel vers in dienst genomen moesten worden en dat de begrafenissen bij meer tegelijk moeten geschie den. In Liverpool is het sterfte cijfer van de laatste week drie- en-half maal zo groot als nor maal. De gang van zaken in de industrie wordt door het grote aantal absenten ernstig belem merd. Van de 57.000 mijnwerkers in het Noord-Westen zijn er ruim elfduizend ziek gemeld. ER STAAT ONS IETS TE WACHTEN Wanneer het aantal inzen dingen op de gisteren in de rubriek „Losse blaadjes en losse praatjes" aangekondigde prijsvraag „Wat zou Het Ding kunnen zijn", zo groot is, als elke dag bij de post van Ger de Roos, van het Orkest Zon der Naam, dan staat ons nog wat te wachten! Maar hij is altijd optimist, want als hij een stapel post voor zich heeft, waar wij niet overheen kunnen kijken, dan zegt hij, doodgemoedereerd: „O, er is niet zoveel bij deze keer" Wij blijven dus ook maar optimist en wij hebben al ruimte gereserveerd in onze bureaux. Het onder Panamese vlag va rende schip ..Liguria" verkeert in moeilijkheden ten N.W. van Fremantle. Het heeft 950 ver plaatste personen en een beman ning van 250 koppen aan boord. Er is per radio om onmiddellijke sleepbootassistentie verzocht De „Liguria". die 7.172 ton meet, vervoert de verplaatste personen van Bremerhaven naar Australië. Te Dover heeft het twee dagen oponthoud gehad omdat er reparaties moesten worden verricht. De voorzitter der Tweede Kamer is voornemens in de ver gadering dier Kamer van 16 dezer voor te stellen, diezelfde middag nog een aanvang te maken met de behandeling van de nota inzake Nieuw-Guinea, welke gisteren bij de Kamer is ingekomen. (K.N.P.) Het heeft in Oostenrijk en ver daarbuiten sterk de aandacht getrokken, dat dr. Renner, de Oostenrijkse bonds president, niet met kerkelijke plechtigheid is begraven. Even zeer viel het de Weners op, dat, toen zij in groten getale langs de katafalk trokken, om de president de laatste eer te bewijzen, de klokken der kerken niet werden geluid en dat or in de kerken geen rouwdiensten werden gehouden. De Oostenrijkse correspondent van het K.N.P. bericht hierom trent, dat de reden van deze niet-katholieke begrafenis is gelegen in de houding van de socialistische partij van Oosten rijk, die onder geen voorwaarde in een kerkelijke begrafenis wilde toestemmen. weduwe over te halen het lijk te laten cremeren, hetgeen 'door bondskanselier Figl werd ver hinderd. De socialistische partij heeft niet alleen de officiële kerkelijke rouwplechtigheid verhinderd maar ook de kerkelijke wijding in alle stilte van het graf. Ook de poging van dr. Schnitt om tij dens het bezoek van de Sanger - knaben de inzegening op een on opvallende wijze te verrichten, werd door de leiding van de socialistische partij verhinderd Enkele dagen voor het over lijden van de president was dr. Schnitt, de rector van de Wiener Sangerknaben en tevens een huisvriend van de Renners, in de gelegenheid dr. Renner de biecht te horen en de absolutie te ge ven. De Oostenrijkse president stond vroeger bekend als een overtuigd vrijdenker. Sedert 1945 evenwel heeft hij verscheidene malen de kerk bezocht, al was het dan bij officiële gelegen heden. Daarbij viel het op, dat hij dan voor het Allerheiligste zijn knie boog en het teken des kruises maakte. Dr. Schnitt bracht de volgende dag dr. Renner wederom een be zoek om hem het Heilig Oliesel te verstrekken. Hij werd toen evenwel door de familieleden niet toegelaten. Na het overlijden van de pre sident werd van kerkelijke zijde getracht een kerkelijke begrafe nis te verkrijgen, daar dr. Ren ner tenslotte katholiek was en als katholiek ook was afgestor ven. Vice-kanselier Scharf deed daarentegen alle moeite om de VAN VERMIST MEISJE Gisteren is, drijvende in het water van de Amstel nabij de Halvemaansteeg te Amsterdam, het lijkje aangetroffen van de 8- jarige Elisabeth Droog, die sinds 28 November van het vorig jaar was vermist. Naar ons van de zijde van de politie is medegedeeld, is er geen enkele aanwijzing op het ogen blik om aan te nemen, dat de dood van het kind verband houdt met enig misdrijf. Het was op 28 November winderig en regen achtig weer en men neemt aan, dat met meisje in het water van de Amstel is gevallen. Twaalf doden bij vliegramp Boven Natal (Zuid-Afrika) is een vliegtuig in de lucht ontploft. Alle tien passagiers en de be manning van twee kwamen om het leven. Het toestel vervoerde vacantiegangers, die van de kust naar Johannesburg terugkeerden In deze nota wordt een chrono-- logisch overzicht gegeven van de onderhandelingen in de periode van 4 December tot 27 December j.l. De reeds eerder gepubliceerde redevoeringen en gewisselde „oral notes" vormen het hoofdbestand deel van de nota. Thans verneemt het A.N.P., dat van de zijde van het kabinet enig bezwaar bestaat tegen het tijd stip van behandeling. De minis ter zonder portefeuille, mr. van Schaik, vertoeft op 't ogenblik in de West en wordt eerst Donder dag 18 Januari terug verwacht. Met het oog op bepaalde even tualiteiten bij de behandeling in de Tweede Kamer, zou het kabi net liever zien, dat de behande ling dezer kwestie enige dagen later zal plaats hebben. Of de voorzitter der Tweede Kamer zijn voornemen nog zal wijzigen, dient te worden afgewacht. GEMENEBEST-CONFERENTIE GE-EINDIGD ff' Gistermiddag omstreeks kwart voor vier is een „Seafury" van de Marine Luchtvaartdienst, gestationneerd op het vliegkamp Valkenburg, voor Noordwijk aan Zee in de Noordzee gevallen. De piloot die in zee stortte is de luitenant ter zee vlieger 2de klasse K.M.R. O.V. F. Langenbach. Het slachtoffer was ongehuwd en woonde op het vliegkamp Valkenburg. f 430.000 VOOR AMBON „De stichting „Door de eeuwen trouw" heeft sedert haar ontstaan op 18 Mei van het vorig jaar een bedrag van 430 duizend gulden ingezameld ter ondersteuning van de Ambonezen, die vechten voor hun zelfbeschikkingsrecht. Hiervan zijn 310 duizend gulden overgedragen aan het bureau Zd. Molukken in Nederland", aldus deelde de voorzitter van de stich ting, de heer Conradi, op een persconferentie mede. Volgens ooggetuigen heeft het ongeval zich als volgt toegedra gen: Twee Seafury's kwamen uit zuidelijke richting evenwijdig aan de kust aanvliegen. Ter hoogte van Noordwijk zwenkten zij in de richting van de zee op een hoogte van ongeveer 100 meter. Boven de zee maakten zij een noordelijke bocht, kwamen laag boven het water en daarbij zou de vleugel van de verongelukte Seafury het water hebben ge raakt. Het toestel wipte nog even op en verdween toen in de gol ven tussen de eerste en tweede bank. Reddingsboten voeren ter stond uit. De bemanning van een les- vliegtuig van de K.L.M., dat bo ven de plaats van het ongeval patrouilleerde, heeft een vleugel in het water zien drijven. Men heeft met vrij grote zeker heid de plaats waar het wrak van het vliegtuig moet liggen, kunnen aanwijzen. Een vliegtuig heeft een markeerboei boven de plaats van het wrak laten vallen. Behalve de vleugel van de Sea fury zijn ook brokstukken van het toestel en olievlekken op de golven waargenomen. De premiers van de negen lan den van het Britse gemenebest hebben hun tiendaagse confe rentie te Londen beëindigd. In een slotverklaring zeggen zij dat zij elke uitvoerbare regeling voor een openhartige gedachtenwisse- ling met Stalin of Mao Tse Toeng zouden toejuichen. Gisteravond is in de buurt van Hoogeveen de dijk van de Hooge- veense Vaart doorgebroken. Om het water te spuien heeft de Rijks waterstaat gelast de duiker tussen de Reest en Hoogeveense vaart, onder Meppel gedeeltelijk te ope nen. Hierdoor zijn de landerijen rond de Reest gedeeltelijk onder water gelopen, waardoor het wa ter in de Hoogeveense Vaart zak te. DOOR KOLENSCHAARSTE (Eigen bericht) Naar wij vernemen is de kolen- positie bij de Nederlandse Spoor wegen zo precair geworden, dat de invoering van een beperkte dienstregeling zeer wel tot de mogelijkheden is gaan behoren. Door de directie wordt nog een uiterste poging gedaan, om in de nijpende behoefte aan kolen te te voorzien. Gelukt die poging niet, dan wordt overwogen over enkele dagen twintig procent van de treinen uit de dienstregeling te laten wegvallen. Tengevolge van de regenval is de Theems bij Wargrave in het graafschap Berkshire buiten de oevers getreden, met gevolg, dat de aangrenzende wegen en velden overstroomd werden. Twee jongens „varen" op de fiets over een over stroomde weg. Koninklijk'"? (Sm.) Het Koninklijk Ne derlands Landbouw-comité heeft suggesties gedaan, om, tegenover de hardnekkige houding van het ministerie van Landbouw tot handhaving van de verlaging der garantieprijs voor de melk, een actie te ontketenen, welke feite lijk de naam van „terreur" ver dient. Dat is een weinig-konink lijke houding. Want al is men het niet eens met het standpunt van de regering, wij zijn dai ook niet. gelijk men weet dan gaat het toch niet aan, zich daar tegen met onwettige middelen te verzetten. Zelfs is het woord „melkstaking" gebruikt, bijzon der in de centra der consumptie melk, waar de kwestie hoofdza kelijk speelt, en ook wil men aanzetten tot opzettelijke pro ductieverlaging en tot weigering van medewerking met het werk van de bedrijfsvoorlichting. Dat alles komt niet te pas. Als de Regering beslist in een zaak, waar zij nog zeggenschap heeft, dan behoort een fatsoenlijk bur ger zich daarbij neer te leggen Het excuus, dat die suggesties ten onrechte bekend bekend ge worden zijn uit een vertrouwe lijke circulaire van de Friese Maatschappij van Landbouw gaat natuurlijk niet op. Kwaad dat niet gezien wordt zou geen kwaad zijn? Met wettelijke en redelijke middelen kunnen de boerenorganisaties het voor hun belangen opnemen. Al hebben ook wij niet de hoogste bewon dering voor de wijze, waarop het departement deze zaak tot nu toe heeft behandeld, met dergelijke „directe acties" maakt men het niet beter. Men speelt daarmee alleen maar in de kaart van die lieden, die tot dergelijke acties provoceren niet om het belang van de boeren, maar alleen om wanorde te bevorderen. Woningbouw (Sm.) Minister In 't Veld is een gezellige prater, die be zwaar heeft tegen hobby's bij de woningbouw, maar er zelf de hobby op na houdt, om allerlei gezelschappen te onthalen op reeksen cijfers over de woning bouw. Hij pleit voor bezuiniging op diverse punten, zoals dezer dagen voor een vergadering van de maatschappij voor Nijverheid en Handel in Amsterdam, maar die bezuiniging mag nooit door gevoerd worden op de woning bouw, waarvoor de Overheid 540 millioen gulden voteert. Er zal echter wel in zoverre bezuinigd moeten worden, dat er goedko per gebouwd moet worden, zon der hobby's van architecten, met veel normalisatie, en veel duplex. Wij hebben dat al zovele malen gehoord, dat wij er „complexen" van krijgen. Twee nieuwe din gen vielen op. Ten eerste, dat de minister herhaalde, wat hij vroe ger ook al eens heeft gezegd, dat men eerst maar o.a. moet bezuinigen op de uitgaven van allerlei genotmiddelen, hij noem de met name drank en tabak. Maar voor die genotmiddelen 100 millioen geeft ons volk er voor uit paar jaar) staat geen post op de rijksbegroting en het is dus de vraag, of hier wel een juiste en dus doeltreffende tegenstelling gekozen was. Wij ders zou het prettig zijn. als de minister eens aangaf, hoe de bezuiniging, en dan ten bate van de woningbouw, kan worden bereikt, door bezuiniging op de genotsuitgaven. Hoger accijnzen, rantsoenering, „mentaliteitsbeïn vloeding?? En dan hebben wij de vraag al eens gesteld, of in dat bedrag van 100 millioen de bedragen der betaalde accijnzen oog begrepen zijn? Voorts zou een betekenende verlaging van de genotsuitgaven de werkgele genheid in de genotsmiddelen- industrie danig kunnen beïnvloe den, met diverse gevolgen van dien. De bewindsman kan over deze dingen zo gezellig praten. Maar we zouden graag wat meer houvast hebben. Voor het gezin (Sm.) De zo juist genoemde minister heeft in zijn bedoelde redevoering ook iets gezegd, waarmee hij onbedoeld heeft aangegeven wat de reden is, dat het dikwijls zo moeilijk is, om in ons land iets positiefs te be reiken voor het grote gezin. Hij wees er namelijk nog eens op. dat de helft van de gezinnen tri Nederland zich beperkt tot twee of drie personen. Maar zelfs een gezin met één kindje kan moei lijk huizen in een duplex-woning en dit soort woningen werkt overigens de gezinsbeperking in de hand. Als de bewindsman ech ter als een van de noodzakelijk heden voor de toekomst stélt, dat er „meer kleine woningen moeten komen", dan kan dat in zoverre aanvaard worden, als met de feitelijke toestand van de gezinsgrootte over het algemeen overeenkomt maar dan moet toch gezegd worden, dat dit voor de toekomst van ons volk bedenkelijk is ener moet ook bij gezegd worden, dat er niettemin voldoende wo ningen voor grotere en voor grote gezinnen gebouwd moeten worden. Op dit punt zijn de ge luiden van het departement van deze minister helaas niet altijd zo positief

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1