Jagen is een sport Een lezing over Spanje Vrienden van het Museum Reeds 200 leden Maat de hazen zijn schaars van de Kerstpuzzle FILMS VAN DE WEEK DE PRIJSWINNAARS Oogstdankdag in de Beemster ALKMAAR EN OMSTREKEN SCHOLA PUBLICA Voordrachtavond {an Musch Cursus Filmkunst Dr. J. M. L. Peters Jan Musch voor Schola Publico Alkm. kamermuziek- vereniainq Vreugde en teleurstelling in de N.O.P. Retraitehuis Bergen LTB en St. Deus Dedit vierden hem samen Marktberichten AvjïTN/% Z.A I tKUAü I3 JANUARI 1951 ALKMAAR Bij de opening van de Jubileum-tentoonstelling ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Stedelijk Mu seum kondigde de burgemeester, Mr. Dr. H. J. Wytcma de op richting aan van een vereniging „De Vrienden van het Museum." Het voorlopig bestuur, dat als comité van oprichting zou funge ren, kwam dezer dagen ten stad- huize in eerste vergadering bij een, waar burgemeester Wytema als gastheer optrad en de ge meente-archivaris, de heer Th. Wortel, die als adviserend lid aan het bestuur is toegevoegd, mede bij tegenwoordig was. De burgemeester installeerde het voorlopig bestuur met een korte toespraak, waarin hii het doel van de vereniging, zoals hij zich dat gedacht had, uiteenzette. Het animeren van het bezoek aan en het doen groeien van de belangstelling voor het museum en de daar te houden tentoonstel lingen, wilde hij daarbij als pri maire doelstelling aan de vereni ging in overweging geven; hij sprak hiermee geheel in de geest van het voorlopig comité, dat na enige discussie als tweede doel stelling vastlegde het verrijken van het museum-bezit, als de middelen der vereniging daartoe in staat stellen. De functies in het voorlopig be stuur werden hierna als volgt verdeeld :Drs. H. B. J. Vlas, voor zitter; Mevr. G. A. A. Holzmüller Teengs, secretaresse; H, Koot penningmeester; W. Koster, vice- voorzitter; Fr. A. H. Otten, com missaris voor Pers en Propagan da. Als adviserend bestuurslid treedt op de heer Th. Wortel. Deze deed de verheugende mede deling, dat tijdens de jubileum tentoonstelling, als gevolg van 't opwekkend woord van burge meester Wytema aldaar gespro ken, zich reeds ruim 200 belang stellenden zich als lid van de Ver. Vrienden van het Museum hadden opgegeven. De contribu tie werd voorlopig bepaald op f 1 terwijl de lidmaatschapskaart behoudens goedkeuring van B. en w. gedurende het gehele jaar gratis toegang geeft tot het museum; de leden worden te vens uitgenodigd voor de opening van de in het museum te houden tentoonstelling en zullen zich a raison van f 1 nog een gezins- kaart kunnen aanschaffen, op ver toon waarvan alle gezinsleden R.K. Handbalclub A.O.C. ALKMAAR. Het ziet er naar uit dat morgen de wedstrijden wel eens door kunnen gaan. Indien dit zo is dan speelt het le elftal thuis te gen USVU om half drie. Denk om het gehele uniform. Kwart over twee aanwezig! Het 2e en 3e elftal spelen niet. De junioren gaan naar Haarlem. Vertrektijd vanaf de Heilooërbrug om 12 uur precies tot Uitgeest. Daar na met de trein van 13.56 uit Uit geest tot Haarlem. Vanaf het station Haarlem met buslijn 5, richting Am sterdamse buurt, halte Rustenburger laan. Rechts over de brug ligt het terrein. De opstellingen staan aan bij de heer J. Smit. Ook indien de wed strijden worden afgelast. Het bestuur wenst de beide elftallen veel suc ces. (Advertentie) *5 (Zie stadsnieuws) Vrijdag 19 Januari, 8 uur 'T GULDEN VLIES Donateurs vrij entrée. Leden f 0.50 (kaarten meebrengen) door Dir. K.F.C. 25 Jan,, 8 en 22 Febr. Leden f 1.50; niet-leden f 2. voor drie avonden Losse kaarten p. avond f 1. Opgave bij J. Dominicus, Roemer Visscherstr. 1 Tel. 4506 Onderwijzeres gaat heen ALKMAAR. Mej. G. Oosterlee heeft met ingang van 1 Februari 1951 ontslag verzocht als onderwijzeres aan de Lindenschool. Nieuws van de R.K. Gymnastiekver. Taveno ALKMAAR. Maandag 22 Jan. beginnen we met een rythmische cursus en bij een voldoende aantal deelnemers, ook een clubje voor ge huwde dames. De lessen worden ge geven Maandag van 89 en van 9 10 uur in de gymnastiekzaal van de Adelbertusschool aan de Bleekers- kade. De contributie is zeer laag. Dames die hierbij interesse hebben kunnen zich opgeven bij de heer P. J. de Bruin, Verdronkenoord 11 en aan de zaal. Aanrijding ALKMAAR. Gistermiddag om streeks 2 uur reed een vrachtauto vanaf de Kanaalkade de Friesebrug op. Toen de auto ongeveer halver wege de brug was naderde vanaf de overzijde een personenauto. Beide bestuurders trachtten door krachtig remmen een aanrijding te voorko men doch konden een botsing niet vermijden. Het sierfront van de per sonenauto werd ingedrukt en ernstig beschadigd. Tegen de bestuurder is procesverbaal opgemaakt. eveneens het museum kunnen bezoeken. De volgende week zal de kwi tantie aan de leden worden aan geboden, terwijl gedurende de tentoonstelling van het werk van Koos Stikvoort, welke 20 Jan. wordt geopend, tevens een regis ter aanwezig zal zijn, waarin men zich als lid kan inschrijven. Op 'n volgende bestuursverga dering zullen de voorlopige Sta tuten worden vastgesteld, waarna op een algemene ledenvergade ring de definitieve vaststelling zal volgen en een definitief be stuur gekozen zal worden. Het comité besloot voorts tij dens de Stikvoort-tentoonsteliing de heer M. Diemei, directeur van de Vrije Kunst-Academie te Utrecht uit te nodigen een cause rie met lichtbeelden over het werk van Stikvoort te komen houden, zoals hij voi-ig jaar in Utrecht had gedaan. Namens het voorlopig bestuur dankte drs. Vlas burgemeester Wytema voor zijn initiatief en zijn stimulerende suggesties. Gezien de lage contributie en de faciliteiten, die het lidmaat schap van de nieuwe vereniging biedt, verwachten wij, dat de „Vrienden van het Museum" zich spoedig in een groot ledental mag verheugen. ONZE AGENDA OPERETTE; Opvoering door Alkmaarse Operettevereni ging in 't Gulden Vlies he denavond 8 uur. DANSAVOND; Georganiseerd door het R.K. Danscomité, Zondagavond 8 uur in 't Gul den Vlies. TENTOONSTELLING: Het Katholieke Boek, heden avond van 810.30 uur, Zon dag van 10.3o 's morgens tot 10.30 's avonds in de zaal naast de St. Dominicuskerk aan de Laat. FILMS: Rex Theater: Wiener Madeln, alle leeft.; Victoria- theater: De blauwe lamp, 18 jaar Cinema Amerlcain: Ave Maria 18 jaar; Harmonie: Zo begint het leven, ontra den. Familievoorstelling in Cine ma Amerlcain met „Door dik en dun" alle leeft. Op Zon dagmiddag 2 uur. Voorstel lingen: hedenavond 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.S0. DOKTOREN: De Zondags dienst wordt waargenomen door de artsen C. J. Poort vliet. Egmonderstraat 18, tel. 4282 en J. F. Nijman, Oude gracht 283 ,tel. 2384. ZONDAGSDIENST APOTHE KERS; Te beginnen heden avond 18 uur zal deze week, buiten de normale openings tijden, voor spoedgevallen geopend zijn: Apotheek „De Bever". Apotheker P. J. Meurs, Emmastraat 36. „jagen is een liefhebberij, die sportief moet blijven". Dat is de mening van de heer J. v. d. Kieft, die de bewoners van het Rembrandf-kwartier haast iedere morgen kunnen sien uit trekken, het geweer in de hand, de weitas over de schouder. Over dat geweer kan de heer v. d. Kieft wel een hele avond vertellen, dat is een roman op zich. Maar op die koude, natte winteravond, dat wij de heer v. d. Kieft opzochten, ging het gesprek voornamelijk over de jagerij zelf. De heer v. d. Kieft, die een oua-spoorwegambtenaar is, heeft er al meer aan veertig jagers- jaren opzitten en ais er een aeze „siieiverslaat, dan is hij net wel. fly weet u precies te vertei len hoe je een naas ongemerkt moet naderen, hij weet ook, wel ke trucjes ae aieren gebruiken om üe jager en z'n honü te ver- scnaiken. Buiten op het veld kan hij aan de loop van een haas zien of het een ram of een voedster is en er vliegt geen vogel voorDij, ol hu weet u te vertellen of ze een uoutsmp, een tureluur of 'n grutto voor u hebt. Geen mooie wildstand Over de wildstand rond Alk maar, waar de heer v. d. Kieft een groot deel van zijn 500 ha. jacntgebied heeft liggen, is deze Nimrod met erg entnousiast. „Er zitten bijna geen hazen meer zegt hij. En eigenlijk moest de jacht op hazen een jaar of twee gesloten worden, om de wild stand te kunnen verbeteren. Eenden zijn er genoeg geweest. Nu zitten we in de tijd na de trek en is het al minder. Alleen ae ervaren schutter kan er nog eens een paar uit een vlucht weg schieten. Patrijzen zijn er hier en daar ook wei, maar voor dat wild moet je eigenlijk in Brabant of Drente zijn. En dan zijn er nog de watersnippen en de plevieren terwijl je af en toe een zwerm zee-eenden kan aantreffen. Water een hindernis Het vele water, dat in het voorgaande jaar zo overvloedig uit de hemel viel, is voor de ja ger een hele handicap geweest. „Je komt er gewoon niet bij". En je moet toch geregeld met wat thuis komen, anders loont het de moeite niet. Want een schot kost minstens dertig cent! En dan moet je natuurlijk spor tief bliiven, de wildstand niet uitroeien en de dieren nooit in hun nest of leger aanschieten. Daartegen zondigen sommige ja- A.F.C.-NIEUWS Watervogels 1—AFC 1 2.30 u. Alw. Forward 2AFC 2 2.30 u. AFC 3Randers 2 2.30 u. (A) AFC 4—VIOS 2 12 u. (A) ZAP 3—AFC 5 12. u. Bergen 3AFC 7 12 u. Jun.: AFC a—USVU a 2.30 U. (B) AFC bVitesse b 12 u. (A) Adsp.: Berdos b—AFC c 1.15 u. (B) AFC e—AFC d Zat. 3 u. AFC g—AFC f Zat. 3 u. USVU c—AFC j 12 u. Daar zijn we dan weer op de oude golflengte met ons wekelijks nieuws, tenminste als er weer geen spelbre kers komen. Precies dertien maal komt er een AFC-elftal in het veld en wat zullen de prestaties na de vorstperiode zijn? Het eerste op be zoek bij de „Torren" krijgt het heel zwaar, wij rekenen op jullie hoor! Het tweede, ai, naar Hoorn,, het derde een derby tegen Randers. Het vierde, ons kanspaard moet winnen. ZAP 3AFC 5 de wedstrijd uit de 4e kl. Mannen van het 5e zet 'm op! Het zevende, de junioren en de ad- spiranten zullen er gezamenlijk voor zorgen, dat deze eerste Zondag suc cesvol wordt. Supporters, die alsnog het eerste willen vergezellen, wor den verzocht nog heden een kaartje le halen bij Jb. Smit, Nieuwesloot, er is ruim plaats. AFC-ers succes De PPC-er. UITVOERING LIMMEN. Het harmoniecorps „Excelsior" zal op Zondag 14 en Dinsdag 16 Januari zijn jaarlijkse uitvoering geven onder leiding van de heer E. Peetoom uit Alkmaar. Het programma is als volgt samen gesteld: 1. Mooi Zeddam, mars; 2. In het land van de Indra, ouverture; 3. Suite-Ballet; 4. Lustspiel ouver ture; 5. Voise Roumaines, wals; 6. Finale. Na de pauze zullen de toneelleden een mysterieus spel opvoeren in drie bedrijven getiteld: „De kat en de kanarie". De Dinsdagavond ls voor de donateurs bestemd. gers nog wel eens, want, zo zegt de heer v. d. Kieft, ook in onze kringen zijn er veel scharrelaars. En aie bederven het voor de an deren. In Alkmaar lopen ongeveer 25 mensen met een jacht-akte in hun zak. Maar of het allemaal wel jagers zijn? „Jagen meneer?" Nou, de heer v. d. Kieft is er altijd wel voor te vinden, voor een tocht langs velden en sloten. Maar als hij r.an het vertellen gaat, dan komt toch na verloop van tijd het ge sprek op vroeger, op de tijd dat je ganzen volop kon schieten, op de jacht op wilde zwanen, die nu gesloten is en dan komen er de stukken bij op tafel. Jacht-akten, verklaringen van landeigenaars en pachters, verslagen van wed- stiijden en verhalen over de ope ning van die of die jacht. Fen goed sportief jager, krijgt, het klinkt misschien wel tegen strijdig, liefde voor de natuur en de dieren en nooit zal hii nutte loos zijn geweer heffen. Én ieder schot van hem is verantwoord. Burgerlijke Sfand W ARMENHUIZEN. Geboren: Hillebrand zv Geert Otten en van Eitje J. Veeninga; Lutske dv Lubert E. de Vries en van Geertje Blom; Bartholomeus zv Dirk Medema en van Pietertje Vollmuller; Adrianus Jan zv Gerrit Treuren en Dieuwertje Blom; Louise Henriëtte dv Willem K. Post en Margaretha G. Giesbert. Huwelijken: Leendert Zeelen 22 jr. Harlingen en Aaltje van der Vegt 19 jr. alhier; Jan J. Meijer 19 jr- Ber gen N.H. en Jannetje van Buuren 17 jr. alhier; Meijert C. Francis 29 jr. Harenkarspel en Marie M. de Moor 25 jr. alhier; Martinus Kerssens 30 jr. Akersloot en Laura C. H. Linge- rak 23 jr. alhier. Ondertrouwd: Jan J. Meijer en Jannetje van Buuren Martinus Kers sens en Laura C. H. Lingerak; Meij ert C. Francis en Marie M. de Moor; Gerardus J. Beukers en Ida Ligthart. Overleden: Cornells de Moor 66 jr.; Willebrordus Goudsblom 6 jr.; Trijn tje Woud 73 jr.; Ferdinand Vos 1 jr- ALKMAAR On veler ver zoek heeft het bestuur van Schola Publica dit seizoen een voordrachtavond ln het program ma ongenomen. Toen de noein- een mislukt waren, om de grote dramaturg Albert van Dalsum voor de Schola te laten optreden, werd de niet-minder bekende to neelspeler Jan Musch. die de vorige maand onder grote belang stelling zijn 75ste verjaardag vierde, uitgenodigd, die zich be reid verklaarde naar Alkmaar te komen. Wij vernamen, dat hij voor Schola Publica optreedt met het volgende programma: fragmenten uit de „Gijsbrecht van Aemstel"; de Forum-scène uit Julius Caesar van Shakespeare; „Het Hart, dat zichzelf verraadde, van E. A. Poe; Gedichten van Gezelle; twee Sprookjes vanA Andersén. Onge twijfeld een programma, dat elk wat wils biedt en dat in staat zal zijn het zo gevarieerde auditori um van Schola Publica te boeien. Het bestuur vertrouwt, dat de donateurs en leden in grote ge tale zullen opkomen, al was het alleen maar om daardoor hulde te brengen aan een van Neder lands grootste toneel-artisten, die ondanks zijn 75 jaren nog een vitaal acteur genoemd kan wor den. TRIO FELTKAMP— KETTING—STOTIJN ALKMAAR Er was een zeer goéde belangstelling in het Gul den Vlies, voor dit concert van de Kamermuziêk-vereen.. maar naar verhouding van de artistieke betekenis van dit concert, had de zaal zeker uitverkocht moe ten zijn, De aandacht voor blaas instrumenten als solo-instrument wordt niet teveel gevraagd, maar wannéér dit dan ook eens ge beurt, kunnen we wel spreken van een bijzondere gebeurtenis. De fluitist Feitkamp en de ho boïst Jaap Stotijn zijn beide kun stenaars, die hun instrument vol maakt beheersen, en in vereni ging met de pianist Ketting kwa men ze ons een programma voor spelen dat op een zéér hoog ni veau stond, en geen enkele con cessie inhield. Ieder werk was 'n muzikale openbaring voor het auditorium. De Sdnate in a van Telemann (16811767) boeide door de effectvolle wjjze waar op ook de componist voor het in strument wist te schrijven. Een Sonate in g van Joh. Seb, Bach voor hobo en piano, werd door Jaap Stotijn meesterlijk ge speeld. Een zeer merkwaardig en charmant trio van de Franse componist Couperin (16881733) volgde: „Le Parnasse ou l'Apo- théose de Corelli". Couperin werkt met veel titels en was de eerste componist die programma-muziek schreef, mu ziek dus die een bepaalde situa tie of toestand moet uitbeelden. Na de pauze werd een grote sprong van de 17e eeuwse mu ziek gemaakt naar een sonate voor fluit en piano van de on langs overleden Nederlandse mo derne componist Willem Pijper. Zo'n werk moet meerdere malen worden gehoord om ten volle ge noten te worden, maar aan de oorspronkelijkheid behoeft niet getwijfeld te worden Feltkamp speelde dit werk met grote toe wijding en het publiek riep hem voor deze prestatie nog terug. Tot besluit een geestige pasto rale en Harlequinade van Eugène Goossens en de trio-sona'te in c van Loeillet (16531728). Het trio Feltkamp-Ketting- Stotijn had een welverdiende hulde in ontvangst te nemen. We hopen dit sublieme ensem ble nog meerdere malen op ons concert-podium terug te zien. Alle aanwezigen zullen zeker het bestuur van de Alkmaarse Kamermuziekver. erkentelijk zijn geweest voor dit wel zéér bij zondere concert. W. Schreurs Lamoraal op concours EGMOND a.d. HOEF. Zondag 14 Januari a.s. gaat ons Fanfarecorps Lamoraal van Egmond op concours, dat gehouden wordt in het concert gebouw te Haarlem. Lamoraal komt uit in de 3e afdeling. Goed succes! De bus naar Haarlem vertrekt Zondag om 10 uur vanaf café Hon dijker. Rex: WIENER MaDELN De vrolijke Weense film, welke in de afgelopen week zowel in Cine ma als in Rex veel publiek trok, wordt in dit laatste theater nog een week geprolongeerd wegens 't grote succese. Het is een genoeglijke mu ziekfilm. met een pracht van cos- tuums uit de tijd van de hoepelrok ken; een dankbaar onderwerp voor een film in technicolor. Willy Forst die de regie voert, speelt er de jonge componist Ziehrer, die zich gehandicapt voelt door het grote suc ces van Strauss, doch gesteund door een muzikaal meisje, dat in hem gelooft, tenslotte zijn triomphen viert met zijn walsen en marsen. Een amusante film, geschikt voor alle leeftijden. Victoria theater: DE BLAUWE LAMP De door Eagle Lion vervaardigde politie-film „De Blauwe Lamp" geeft het boeiende, goed verfilmde, maar in wezen niet zeer opwekkende, ver haal van de lotgevallen van twee jeugdige misdadigers, die van kwaad tot erger vervallen en zich in hun onmaatschappelijke practijken be streden zien door Scotland Yard. De film is interessant door de ty pisch Londense sfeer, die regisseur Bail Dearden, die men zich zal her inneren van „Half way house", zo uitstekend heeft weten te treffen. Tegen de achtergrond van de mach tige politie-organisatie met haar vele technische hulpmiddelen wordt hier de ellende van de verpauperde, los geslagen stadsjeugd wel scherp ge tekend. In het voorprogramma een koste lijke tekenfilm en een instructieve documentaire van Eagle Lion over de ontwikkeling van de staten India en Pakistan. Cinema Americain Brengt deze week na het nieuws een aardig muzikaal filmpje van het bekende ensemble Alfredo Campoly. De hoofdfilm Ave Maria heeft een speciale bekoring door de zang van Benjamino Gigii. Het verhaal is een voudig. Maria oplichtster en bekend type uit een Parijse nachtclub wordt door haar „vriend" min of meer ge dwongen Tino Dossi het hof te ma ken. om op deze manier aan zijn geld' te komen. De opzet lukt echter niet want Maria komt tot inkeer en wordt echt verliefd op hem. Er is natuurlijk een happy end, maar we zullen echter niet alles vertellen. Voor bewonderaars van deze Itali aanse tenor de moeite waard. DE WEEK IN BEELD Het nieuws in de Alkmaarse bios copen geeft deze week de aankomst van generaal Eisenhower in Europa, een Belgische mijnramp die geluk kig geen mensenlevens kostte en op namen rond de overleden Kardinaal, Graaf von Preysing, en de Oosten rijkse premier Renner. De geallieer den zorgden voor een buitgemaakt Russisch journaal waarop straalja gers vanaf 'n vliegveld in Mantsjoe- rye opstegen. Polygoon filmde de Kerstboom opruiming in Amsterdam, het hulle plooien in Wognum, de rattenbestrij ding in Noordholland, Marken in het ijs en besluit met een aardige repor tage van het Driekoningenfeest in Den Bosch. Wij hebben het genoegen onze lezers vandaag de oplossing en de prijswinnaars van onze Kerstpuzzle bekend te kunnen maken. De deelname aan de prijsvraag heeft al onze verwach tingen overtroffen. De lezers, die bij hun oplossing hun grote waardering voor ons blad uitspraken, zijn wij voor deze erkenning zeer dankbaar. Dank overigens aan alle inzenders. In het bijzonder hen, die hun oplossing bijzonder fraai verzorgden. De oplossing luidde: „Wij wensen U een Zalig Kerstfeest; moge ware kerstvrede Uw deel zijn." In totaal werden uit Alkmaar en Omgeving 388 goede oplossingen ontvangen. In verband met dit grote aantal inzendingen is het aantal toe te kennen prijzen uitgebreid. En hier dan. de prijswinnaars: le prijs Het Boek „De Kardinaal", C. Frayman, Bierkade 17, Alkmaar. 2e prijs Het boek „Chrlstientje", C. H. Muylaart, St. Antoniusstraat 13, Alkmaar. 3e prijs „De Citadel", Jac. Borst, Donkere weg 7, Heerhugowaard, terwijl de volgende inzenders het boek „Maria Gorettl ontvangen: Cl. Dekker, Stroomerlaan 11S, Bergen; Th. Ranzijn, Tuinstraat 27, Alkmaar; J. Smit, Achterweg 162, St. Pancras; C. J. P. Dam, Rijksweg 101, Llmmen; Mej. G. Nannc, Hoogewcg 47, Heiloo; C. Veer, Schermerweg 44, Alkmaar; Jos. v. Diepen, Pr. Bernhardstraat 19, Castricum. Aan de winnaars onze gelukwensen! verkeerd was, bleek echter van binnen nog goed en gaaf te zijn. Duizenden en nog eens duizenden zijn gevallen voor het geloof. Franco is een dictator. Het systeem is hetzelfde als bij Hitier en Mussolini. De geest is echter katholiek en bij Hitler was de geest heidens. Voor de leden van de N.K.J. en dc K.V.P. sprak de heer Domini cus uit Alkmaar over Spanje. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de K.V.P. de heer Jac. Weel, die er op wees, dat uit de verhoudingen, zoals deze in Spanje liggen, voor ons Katholieke Nederlanders veel valt te leren. De heer Dominicus wees er op dat hij zou spreken over het Spanje van de laatste 20 jaar, over het onbekende Spanje. Als men met de studie over Spanje begint zegt men: dat is te gortig, dat kan niet waar zijn. Is dat land voor 98 pet. Katholiek? Men trekt dan vaak 'n verkeerde conclusie. Rond 500 wordt Spanje katho liek. In 700 dringen de Moren Spanje binnen. Het grootste deel van het land wordt door de Mo ren bezet. Vanuit het Noorden is Spanje acht eeuwen lang bezig geweest om de vreemde indringer terug te werpen. Deze strijd heeft de Spanjaarden gestaald. In 1931 eindigt het koninkrijk Spanje én komt de liberaal- socialistische, communistische re publiek. In 1936 begint de burgeroorlog, die in 1939 is geëindigd. De burgeroorlog heeft aan twee millioen Spanjaarden het leven gekost. Duizenden priesters, kloosterlingen en kloosterzusters zijn vermoord. Hoe kan dat? De schuld hiervan lag bij de katholieken en bij de katholieke geestelijkheid. Een ontzettende kloof was er tussen de hogere en lagere gees telijkheid. De hogere geestelijk heid baadde in weelde en de la gere crepeerde van de honger. De priesters deden ook niets aan het sociale leven. Het grond bezit was voor de helft in han den van de kerk. 51 pet. van de grond in Spanje was in handen van 1 pet. van de bevolking en 40 pet. van de bevolking had helemaal geen bezit. Ook bij de kloosters heerste 'n verkeerde mentaliteit. De burger oorlog bracht grote ellende over Spanje. Wat aan de buitenkant KATH. THUISFRONT GEEFT FEESTAVOND H.H.WAARD NRD. Op Donder dag 18 Jan. a.s. zal het katholiek Thuisfront een feestavond geven in de zaal van de heer Jb. Groenland voor de oud-militairen die in Indo nesië zijn geweest met hun ouders en verloofden. Ook de oudere Paro chianen hebben daar toegang waar voor plaatsbewijzen worden afgege ven Zondag a.s. na de Hoog- en Laat- mis aan de zaal. De toegang is gra tis. Wij willen onze militairen, ver loofden en ouders en ook alle paro chianen tevens mededelen dat des morgens om 7 uur een gezongen H, Mis uit dankbaarheid wordt opgedra. gen voor de behouden thuiskomst van onze jongens. Laten wij zoveel mogelijk deze H. Mis bijwonen om God hiervoor eens hartelijk dank te zeggen en zegen te vragen voor onze jongens en ons zelf voor de toekomst, Geen spreekuur burgemeester EGMOND a.d. HOEF. Maandag 15 Januari a.s. houdt de burgemees ter geen spreekuur op het gemeen tehuis. Feest voor de schooljeugd WARMENHUIZEN. In verband met het jubileum van „meester" Koot heeft de schooljeugd ook een plezierige dag gehad, 's Morgens werd begonnen met een H. Mis, ge zongen door een gedeelte der jon gens, wisselende zowel als vaste ge zangen. Om half elf kwamen de jongens in het ver.gebouw om te genieten van de toneelstukjes, die door enkele leerlingen werden gespeeld. Als klap op de vuurpeil, was er 's middags een filmvertoning, met als gevolg, dat de gehele jeugd zat te brullen van de lach. Ook werd gezorgd voor een versnapering. Voor Jubilaris en feestvierende een gezellige dag. VERTONING H. JAAR FILM DE RIJP. Door verschillende bijzondere omstandigheden heeft de vertoning van de H. Jaar-Film, op Kerstavond, geen doorgang kunnen vinden. Deze film zal nu a.s. Zondag worden vertoond in de zaal van de heer C. Blokdijk. Naar we vernemen zal het entree geheel gratis zijn wel zal er 'n col lecte worden gehouden, deze is ten bate van het nieuw te stichten club gebouw. Democratie is in Spanje nog ver te zoeken. Het is echter de grote vraag of Spanje wel een dictator kan missen. Worden de protestanten in Spanje vervolgd? Op deze vraag moet men volmondig met ja ant woorden. Door allerlei plagerijen, die feitelijk niet moesten voorko men, maakt men het leven van deze groep van de bevolking overigens maar 0,1 pet. zuur. Hoewel te veroordelen, valt deze toestand gezien de eenheid van Kerk en Staat te begrijpen. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. TIJDELIJK OPKLARINGEN Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien en nu en dan op klaringen. Matige, tijdelijk krach tige wind tussen Zuid-West en West. Hier en daar lichte nacht vorst, overigens weinig verande ring in temperatuur. (Eigen bericht) De Noordoostpolder was Don derdag boordevol van gemengde gevoelens .Enerzijds heerste er uitbundige vreugde, anderzijds diepe teleurstelling en dit laatste wel het meest. Woensdag was nl. de beslissing gevallen over de toewijzing van 263 pachtbedrij ven, waarvoor 2800 gegadigden zich hadden laten inschrijven. Er heerste Donderdag aan ook frote drukte in het centrumdorp mmeloord. De gemoedsgestelte nis was de mannen op hun ver weerde gezichten te lezen. Nadat de gelukkigen Woensdag bericht hadden ontvangen, dat nun een bedrijf was toegewezen, gingen zij Donderdag terstond op inspec tie uit om hun bedrijven in ogen schouw te nemen. Doch uitein delijk kwamen de meesten te recht in „het Beursgebouw" waar een opgewekte stemming heerste en druk zaken werden gedaan. Blijkbaar bezitten niet alleen journalisten en rechercheurs speurdersneuzen, ook handels agenten bleken goed ge-infor- meerd en zij namen terstond con tact op met de nieuwe pachters, die uiteraard een levendige be langstelling aan de dag legden voor de aangeboden landbouw machines enz. 4 Militieplichtigenretraites: 27— 30 Januari, 1720 Februari. 10 13 Maart, 31 Maart3 April. Men wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk op te geven. K.F.C.-FILMKEURINC ALKMAAR: Rex: Wiener Madeln, alle leeftijden; Cinema American: Ave Maria alle leeftijden; Victoria: Blue Lamp, 18 jaar. BEEMSTER. Donderdag 11 Jan. werd in de parochie St. Jan de Doper te West-Beemster de oogstdankdag op grootse wijze gevierd. Begonnen werd met een gezongen H. Mis van dankbaar heid opgedragen door pastoor v. Leipzig, waaronder de stoffelijke offergaven, na allereerst in pro cessie door bruidjes naar het priesterkoor te zijn gedragen, werden geofferd. Vele leden van de LTB en St. Deus Dedit nader den de H. Tafel, 's Avonds werd in het verenigingsgebouw de dag op feestelijke wijze besloten. In zijn openingswoord bracht de voorzitter der LTB, de heer van Baar, dank voor de wijze waarop de vele parochianen zich des morgens hadden gedragen en voor de spontane opkomst ook op deze avond. Hij achtte het een stap in de goede richting dit feest gezamenlijk met LTB en St. Deus Dedit te vieren en be groette de medewerkers aan de ze avond, pater Gerritsen van de abdij te Egmond, de toneelver. St. Paulus o.l.v. N. Hooij, het da meskoor Hierna Beter, o.l.v. J. Mooij, de damesgymnastiekver. Vita Longa o.l.v. de heer D. Olie en mej. Corrie Stroet als decla- matrice. Allereerst zong het dameskoor het Danklied na de oogst en de clameerde Corrie Stroet op zeer verdienstelijke wijze „Winter". Vita Longa had zich speciaal op de land- en tuinbouw ingesteld. Zij kwam nl. naar voren met: Zomer, De Rijpheid, De Kaas dragers, Het Kaasballet en de Goud en Zilverwals en oogstte met al deze nummers,, uitge voerd op een te klein toneel, bui tengewoon goed succes. Pater Gerritsen die, zelf boer zijnde, deze middag enige boer derijen en stallen in de Beemster had bezichtigd, nodigde op zijn beurt de Beemsterlingen uit in Egmond te komen. Prachtig vond dit dit oogstdankfeest samen vie ren, waarvan de Beemster vol gens spr. de primeur heeft. Hij behanüelde vervolgens het Ker kelijk jaar, dat zo prachtig aan gepast kan worden aan 't werk jaar van boer en tuinder. Hij spoorde de aanwezigen dan ook aan zich diep in dit Kerkelijk jaar in te leven en het samen te doen gaan met bedrijf en gezin, daar vooral boer en tuinder zo ontzaglijk afhangen van Gods zegen en de natuur en wasdom. Na de pauze bracht St. Paulus de één-acter klucht „Lui van standing". Het stukje werd zeer vlot en geestig gespeeld. Vooral mej. Truus Bijman en Jan Boots speelden hun rol zeer goed. Na dit optreden volgden nog enige aardige gymnastieknummers en zang van het dameskoor „Het Beemsterlied" waarvan het re frein door een ieder werd mee gezongen. De Geest adviseur van de LTB, pastoor van Leipzig sprak zijn bewondering uit voor datgene wat door eigen parochianen is tot stand gebracht deze avond en dankte allen die aan een en an der hadden medegewerkt. De G. A. van St. Deus Dedit, kape laan Biemans, dankte het LTÉ- bestuur voor de uitnodiging aan de leden van St. Deus Dedit en vond dat op deze wijze juist werd gehandeld in de geest van Rerum Novarum eri quadragesi- mo anno Hij hoopte dat deze samen werking nog mag worden uitge breid. De voorzitter van St. Deus Dedit Jn. Bijman hoopte dat zij ook tot op de bedrijven mocht worden voortgezet. Namens de aanwezigen dankte de heer Jac. Poet het bestuur der LTB. Hierna sloot de voorzitter met een dankwoord. Vooral de heer Jn. Mooi kreeg een extra beurt daar hij steeds en al zovele jaren klaar staat om de parochie-avonden met zijn hij het dat LTB en St. Deus De-muzikale talenten op te luisteren ALKMAARSE EXPORTVEI LING, 12 Jan. witlof 3053; rode kool 6.6012.70, groene kool 713.60, spruitkool 3057, boe renkool 928, andijvie 1155, rode bieten 4-11, winterpeen 3 8, waspeen 1638, uien 37, knolsoep 2 15 stuks, prei 1631, soepgroenten 1424, brab. belle fleur 1222, cox or. pippin 62, goudreinette 2245, gron. kroon 1628, jonathan 3055, pres. v. Eng. 2242, gieser wildeman 32 44, winterlouwtje 2232, win- terian 3240. GROOTEBROEK. 12 Jan, Bevelander 11,30, 2000 kg; 11000 kg groene kool 8,308,90; afw. 77,20; 4000 kg gele kool 6,60 7,80: 300 kg spruiten 2230; 6500 kg bieten A 9—9,50; 45000 kg uien grof 4,805,50; groot 4,80 5,50; driel 46; nep 12,50— 13.50. BEEMSTER, 12 Jan. Bevelan ders 12; Koopmans Blauwe 11; Witlof 24—66; Rode kool 6.50— 13; Witte kool 4; Savoye kool 9— 11; Groene kool 1013; Spruit kool 2764; Boerekool 1825 p. 100 kg; Sla 8 per 100 stuks; An dijvie 1366: Rode Bieten 410' Winterpeen 47; Waspeen 27; Uien 36; Prei 1027; Druiven. Alicant 74100 per 100 kg. Ap pels: Allington PipjDin 632: Bismarck 417; Bramley Seed ling 316; Cox Orange Pippin 1874; Glorie van Holland 6 31; Goudreinette 834; Gronin ger Kroon 426; Jonathan 16 60; Laxton Superbe 1048; Pre sent van Engeland 636; Schel - linkhouter 730; Zoete Campag- 40—64. ner 1339; Zoete Winterkroon 1035 per 100 kg. Peren: Beurré Alexander Lucas 10—26; Bonne Louise d'Avranches 1219; Com- tesse de Paris 13—26; Fertilon 16 —35; Gieser Wildeman 18—44; Winterjan 1344; IJsbout 2035 per 100 kg. WARMENHUIZEN, 13 Jan. Uien 4,80; grof 5,30; driel. 6,50— gele kool 6,508,10; witte kool 67,40; rode kool 7,4016,10. N. SCHARWOUDE, 13 Jan. 6200 kg uien 3.10—4.60, grote 4.104.40, drielingen 4.806.60 nep 12.80; 750 kg kroten A 9.40— 9.90, B 6; 98000 kg rode kool 7.20 15.70; 6000 kg groene kool 7.40 14.70; 6200 kg gele kool 68.30; 88000 kg witte kool 5.507.30. ZWAAG, 12 Jan. Aardappe len 9.60; uien 26.60; bieten 111.90; prei 9.28; groene kool 712.30; gele bew.kool 610.20; rode kool 6.1014; boerekool 1416; spruitkool 2860 witlof 3654; breekpeen 2.808.20; an dijvie 3050; knolselderie A 916, B 810; Goudreinette 1744; Present van Engel. 16-49; Cox Oranje Pipp 3475; Gron. Kroon 1528; Jonathan 1663; Glorie van Holl. 3537; Present van Holl. 1731; All. Pippelin 2026; Laxton Superbe 1947; Beurré Alec Lucas 5059; Beurré Clairgeau 5061; Comt. de Paris 2053; Conferange 2492; Doyen ne du Comm. 60109; Legipont 2664; Soldat Laboureur 2555; Gieser Wildeman 2443; Winter- .iannen 1840; Westlandse louw 7.20—37"; St. Remy 26—34; Zw. Wijnpeer 1647; Emile d'Heyst

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2