,De buitenlandse politiek moet zich oriënteren op het Continent" Meningen sterk verdeeld over de Verenigde Naties Alleenwonende Arnhemmer met steekbeitel vermoord Onze zuivelproducten en bloembollen zijn bekend in Amerika en Frankrijk Nederland en Indonesië sluiten handelsverdragen Ulster zal onze vliegers feestelijk ontvangen Maar daarvoor is dan ook veel reclame aemaakt NATIONALE EK mingen in het om Haarlem erender markt 1949 en 1950 Aan de vooravond van een ontmoeting Dr. Marga Klompé in de Tweede Kamer: Werken in Beneiux-ver band Onze schuld aan de E.B.U. is stijgende Bij Griep en Kou helpt DAMPO trouw Twintig jaar gevangenisstraf Besprekingen in West-Duitsland Voorlichting over emigratie Naar wij vernemen: Indonesië blijft buiten ieder blok Het vuilnisvat als brandkast gebruikt Communisten onder elkaar Dublin koopt geen fruit meer bij ons WOENSDAG 17 JANUARI 1951 PAGINA 3 VERWACHTING d door het KNMI te dig van Woensdag- Donderdagavond. LCHT WEEK bewolkt met plaatse buien. Langs de kust arde, overigens krach- itige Westelijke wind. de tijd van het jaar. INTENTIE VOOR 18 IANUARI van alle dwalenden ;ne Schaapstal van iel heel opvallend, dat :tie tot viering van de ale Bidweek allerwege id. ook allerwege zich n naar eenheid onder nen openbaarde. Na- •c het houden ener Bid- t zijn voorgesteld en eker ook niet zo'n suc- sworden. als zich niet i rdien een verlangen eid had geopenbaard, dit heimwee naar her lik een omvang heeft •n mogen we ongetwij- et gebed, en in het b\j- r het gebed tijdens de Bidweek toeschrijven, men zich hoeden voor ig, doch alleen al de dat de verdeeldheid brokkeling onder de niet goed is en het ustzijn. dat moet her- len. wat eens door de is misdaan, dat alles is eerste, maar dan toch eel begin, hetgeen x waarde blijkt te zijn, :n. dat deze gesteltenis ■.en en zo oprecht ge- Deze gedachte doet Ier hoop hoger oplaaien ons de zekerheid, dat volhardend gebed Gods menselijke en dus ar- ogingen toch ten slotte chten. xc. de Bisschop van heeft aan de Weleerw. Wortel, als pastoor te nis eervol ontslag ver- gezondheidsredenen, is tot pastoor benoemd w. Heer L. J. A. Boom- ans kapelaan te Delft ilytus). waren wel wat hoger, ddemarkt was het nog men moet al een goed eest hebben, om vlug icn, alhoewel de worst- k nog wel gevraagd n het jonge vee zoals graskalveren was het g, daar was de animo zo best. Men kon al de vroegte zien, dat de ir de nuchtere kalveren =r was. Toen was het nl. stugge beweging, waar de prijzen wel iets lager was nog een Zeelander okkalveren, en een goed iertje bracht een goede De wolveemarkt was matig bezet, maar daar Taag heel goed: zowel als lammeren werden voor hoge prijzen ver- kele schapen waren nog hoger in prijs dan de aangeeft. weer een aardig aan- vette varkens. De gang vroegte heel kalm met van f 1.68 maar de prijs ïgenaanrid niet in, daar ifloop van de markt nog droeg, en de lichtere op ;kwamen. In de biggen iets betere gang, waar de prijzen iets beter >ok voor de fokzeugen raag beter. Met de bok- eiten was het weer heel rials met de paarden, s wel begrijpelijk, dat de markt weer stil was, aanbod van de konijntjes r heel gering was. De irin was echter aardig Purmerender veemarkt n de jaren 1949 en 1950 ;otaal aangevoerd: eien 7648 >eien 16549 kalfkoeien 6954 1478 1026 eren 887 kalveren 22657 2497 37063 en n 44014 en 3480 2888 12227 14839 6707 1597 1029 884 27600 10905 45358 52100 2515 2118 147141 177879 nracht dus een grotere van 30.738 stuks, vooral aanzienlijk grotere aan- i varkens (8408 meer), 8295 meer), schapen en n (8086 meer). Ook de van vette koeien steeg I stuks en die van nuch- 'eren met 4943 stuks. «ARKTBERICHT DE TUINBOUW" TEBROEK, 16 Januari, g Groenekool 8.609.90; .008.10; doorgedraaid 4.500 kg Gelekool 6.00 .00 Boerenkool 6.0011.00 Spruiten 29.0038.00; ;g Bieten A: 7.308.60; 2.500 kg Peen B: 2.50 3.00; 82.000 kg Uien grof: 0; groot: 4.10-5.60; driel: 0; nep: 12.6013.70. )RN EN OMSTREKEN HORN, 16 Januari. Spruitkool 2834; 8500 te kool Dene 5.506.10; kg Rode kool 715.50; g Gele kool 67.80; 2000 ne kool 7—9.10; 26.500 kg ;rof: 4.104.70; gewone: 0; driel: 3.20—3.80; 13.700 ;en I Rond 9.50—9.70; 7.20—7.30; lang :7—7.20; tg Peen II3.203.70; 6.30; IV :3.40—4.50. 5NHUIZEN Witte kool de kool 7.90—15.90. INTERNATIONAAL CONGRES „KERK IN NOOD" X/oor de eerste maal in West- Europa, zal van katholieke züde on internationaal niveau 't nrobleem wi de 8 a 9 millioen van erf en haard verdreven Duit sers uit het eebied ten Oosten van Oder en Neisse aan de orde worden gesteld on het congres ..KERK IN NOOD", dat van 8 tot 11 Febr. a.s. od het Gemeen- schansoord Drakenbursrh wordt gehouden. Daar zullen Fransen, Belgen en Duitsers. Nederlanders. Zwitsers. Ieren en naar alle waar- schiinliikheid ook vertegenwoor digers uit Oostenriik. Spanje. Engeland en Denemarken zich wuden aan de enorme sociale en religieuze veranderingen vooral, waaraan Eurona werd onderwor pen, sedert het IJzeren eordiin daalde en millioenen Oost-Duit sers het gebied moesten verlaten dat bii Polen werd gevoegd. De manier waarop het pro bleem van de Ost-fliichtlinge ver. schijnt in de gestalte van de ha veloze en geproletariseerde mil- lioenen-massa, die het toch al door enorme verwoestingen voor onoplosbare huisvestings- en werkgelegenheidsproblemen ge plaatste West-Duitsland sedert 1945 overstroomde en nog altijd overstroomt (in 1950 vermeer derde hun getal nog met 350.000), is hier reeds door verschillende reportages schrijnend tastbaar gemaakt. Drie markante vertegenwoordi gers van evenzovele katholieke instanties, die zich vanuit de Ne derlanden actief met deze ont zaglijke nood bezighouden, heb ben ons nu aan de vooravond van dit appèl op het christelijk gewe ten van West-Europa hun visie gegeven op wat de katholieken te doen staat. Daar was allereerst de Vlaamse Norbertijn Werenfried van Straaten, die met aanstekelijke werkkracht en geestdrift de „Ac tie Oostpriesterhulp" uit de grond heeft gestampt en Nederland en Vlaanderen heeft gemobiliseerd voor een even noodzakelijk als daadkrachtig vertoon van 'katho lieke solidariteit met de priesters die het spits afbijten aan de front lijn van de Wereldkerk, welke tegenwoordig aan de Elbe loopt, daar waar Europa en Azië elkaar ontmoeten. Dit congres, zo zeide hij, wil tot heel West-Europa uitbreiden wat totnogtoe vanuit de Benelux gebeurt: een practische hulpver lening die zich van stoffelijke gaven bedient om tastbaar te maken d'at bij de katholieken van het Avondland de naastenliefde werkelijk nog te branden weet, die liefde, waaraan de Aziaten ons als christenen zullen herken nen. En hij vertelde hoe van de 2800 priesters die onder de ont heemden werken, er reeds 1700 door Vlaamse scholen zijn ge adopteerd; hoe hij in Vlaanderen een ,,spek-offensief" heeft ont ketend, dat totnogtoe reeds 23.000 kilo bacon voor de Oost-Duitse katholieken in de verstrooiing heeft opgeleverd. In Februari gaat veertig ton levensmiddelen met acht vliegtuigen naar West-Ber- lijn; 60 ton in pakken van 7 kilo zijn al eerder verzonden en op duizenden Vlaamse boerderijen worden voor de Oostpriesterhulp op dit ogenblik nog meer varkens vetgemest. Het Nederlands aan deel bestaat in het uitzenden van kapelwagens waarvan er met Pa sen tien door West-Duitsland gaan rijden, en in de ravitaillering van deze wagens, van waaruit in totaal per week dertig ton levens middelen zullen worden verdeeld. Voorts zond ons land totnogtoe 200.000 kilogram kleding, schoei sel en levensmiddelen. Het con gres hoopt dit alles breder basis te geven door de inschakeling van méér landen. X/ervolgens sprak dr. K. Hahn, de ziel van het werk van het in 1946 opgerichte „Katholiek Genootschap voor Geestelijke Vernieuwing", dat het Duitse katholicisme heeft gesteund bij het doorbreken van zijn isolement onder Hitiers bewind, en het con tact heeft hersteld of vernieuwd tussen bijkans alle Duitse katho lieke groeperingen, jeugd- en ar beidersbeweging, studenten, aca demici etc. en overeenkomstige organisaties en instellingen in Nederland en West-Europa. Deze bemiddelende functie zal in dit congres een hoogtepunt vinden, waar het zovele prominenten bij eenbrengt ter bezinning op een der grootste religieuze problemen die Europa kent. Prof. Kinder- mann zal hier spreken, die in Konigstein het groot-seminarie voor Ost-flüchtlinge leidt en con tact heeft met meer dan 2000 priester-studenten. Naar het congres komt b.v. ook Bundesminister dr. Lukaschek in 1933 door Hitier afgezet als minister-president van Opper- Silezië, in 1947 als minister van Thüringen opnieuw voor de dic tatuur geweken en thans in Bonn met vluchtelingenzaken belast. Uit Frankrijk komt o.a. père Guervel, die met een viertal an deren gedurende enkele maan den in een kamp in Sleeswijk- Holstein als vluchteling met de vluchtelingen heeft geleefd. Men mag verwachten dat de komende ontmoeting zal leiden tot een nog scherper bewustwording van de Europese betekenis van een vraagstuk, waarbij alleen aan katholieken al zes millioen men sen zijn betrokken. Daarbij zal men kunnen beschik ken over de resultaten van het onderzoek dat in 1950 maan denlang in Duitsland is ingesteld door het Katholiek Sociaal-Ker kelijk Instituut in Den Haag, waarover een der directeuren, prof. Oldendorff, o.m. verklaar de, dat het beschouwd mag wor den als een diagnose, die in het licht heeft gesteld waar men moet aangrijpen om tot oplossin gen te geraken. Er is een schrikbarende prole tarisering, mede veroorzaakt door de willekeurige manier waarop de vluchtelingen zijn gedirigeerd: boeren naar de steden, academici naar het platteland, katholieken naar volkomen protestantse stre ken (waar nu priesters zijn, die alléén de zielzorg dragen voor 29 dorpen en zes missen lezen per dagprotestanten naar katholieke streken etc. Hier leeft (Van onze parlementaire redacteur) Amerika heeft een sterk Europa nodig, zo betoogde mej. Klompé (K.V.P.) op de eerste dag van het Buitenlandse Zaken- debat in de Tweede Kamer, en mede om deze reden pleitte zij, namens haar fractie, voor een politiek, die duidelijk georiën teerd is op het continent. Ook de andere katholieke woord voerder, de heer Serrarens, liet zich in deze geest uit. Hij achtte het noodzakelijk, dat ook zonder Engeland aan de vorming van supra-nationale organen zal worden voortgewerkt. Of deze gedachtegang ook geheel die van de ministers van Buitenlandse Zaken is? Mej. Klompé nam aan van niet, maar juist om deze reden achtte zij het gewenst om dit debat te gebruiken voor een nadere gedachtenwisseling. hij het toch juist, dat met het eerste land weer normale diplo matieke betrekkingen werden aangeknoopt, een mening die ook de heer Schmal (CH) bleek te delen en wat China betreft, zou hij ook een toelating tot de Ver. Naties gewenst achten. De U.N.O. Wat de waardering voor het werk van de Ver. Naties betreft, liepen de meningen van beide woordvoerders echter uiteen. De heer Schmal (CH) betoogde, dat het veel had van een strijd perk, de heer Korthals (WD) bleef de Ver. Naties waarderen als een mogelijkheid om nader tot elkander té kunnen komen. Verschillende woordvoerders wijdden ook aandacht aan de be zetting van het Departement van Buitenlandse Zaken. De heren Korthals (WD), de Kadt (PvdA) Schmal (CH) en Serrarens(KVP) achtten een assistent voor minis ter Stikker gewenst. In de avondverraderinsr bleek Geert Ruijgers (PvdA) het niet eens te zijn met mej. Klom pé, wat de continentale samen- In hetzelfde vlak lag het plei dooi van mej. Klompe voor het vasthouden aan de Benelux-ge- dachte. Lopen Nederlandse voor stellen nu nog al eens de kans om onder de tafel te geraken, in Benelux-verband zal ongetwijfeld beter naar ons worden geluisterd. Na de jongste moeilijkheden met het verwezenlijken va» de Benelux-gedachte, zou deze wens wat onwerkelijk hebben kunnen aandoen, wanneer de katholieke woordvoerdster niet tevens oog had getoond voor de grote hin dernis, die hierbij wordt ontmoet: Het tekort op onze betalings balans. Wat denkt de regering in deze te doen?, aldus haar klem mende vraag. Productieverhoging en consumptieverlaging zouden de hoofdpunten moeten zijn van een nieuw werkplan. Mej. Klom pé verlangde van de regering, dat zij ons volk moedig de waarheid zegt en dan zal het volk op zijn beurt ongetwijfeld bereid zijn om harder te werken en soberder te leven. Energiek genoeg? Ook de socialistische woord voerder, de heer De Kadt, gaf uiting aan de vrees, dat wij als volk nog teveel naast de harde werkelijkheid leven. Hij vroeg zich bezorgd af of Europa en ook wij wel de onafgebroken ener gieke werkzaamheid ten toon spreiden, die in deze tijd nood zakelijk is. Amerika schijnt hier van in elk geval nog niet vol doende overtuigd te zijn en zo valt het daar herlevende isola tionisme dan ook beter te ver klaren. In dit verband achtte de heer De Kadt het in elk geval nood zakelijk, dat de bewering van een invloedrijk Amerikaans blad zou worden weersproken, dat dr. Drees, als doctrinair socialist, niet voor een versteviging van de Europese defensie zou voelen. Ook de heer Serrarens (KVP) achtte hier een duidelijke verklaring op haar plaats. De heer Korthals (WD), die eveneens op een versteviging van de Europese samenwerking had aangedrongen, wilde'aldus mede waken tegen een Amerikaanse hegemonie en een soortgelijke draad liep door zijn beschouwing over de gebeurtenissen in Korea. Welke invloed, zo vroeg hij zich af, had Nederland op de instruc ties van de opperbevelhebber en meer in het algemeen betoogde hij, dat er ruimte was voor de vraag of hier wel de juiste poli tiek was gevoerd. Met deze gedachtengang bleek de heer De Kadt (PvdA) echter niet te kunnen meegaan. Hij achtte het fout om een mentali teit te bevorderen, die verdeeld heid zou kunnen zaaien onder de Geallieerden. Hoewel de heer Korthals de regiems in Spanje en China bleef afwijzen, achtte werking betreft. Hij meende dat men Engeland niet moest buiten sluiten. De heer Bruins Slot (AR) ver klaarde geen sympathie te heb ben voor Franco, maar toch Spanje (en West-Duitsland) niet buiten de Europese verdediging te willen houden. Hiermee was de communist De Groot het uiter aard niet eens. De heer B—eer sur-'- voor de P.v.d.A.-fractie en noemde de ar gumenten die de regering thans gebruikt om haar houding tegen Suanie te wijzigen, zwak. Hii diende zelfs een motie in. waarin wordt betreurd, dat de volksver tegenwoordiging geen stem heeft gehad in deze kwestie. Te 1 uur werd het woord ver leend aan de minister, die met het oog op het vergevorderde uur zijn rede zal uitspreken in de vergadering van a.s. Donderdag. De vergadering is daarop ver daagd tot hedenmiddag 1 uur. De Nederlandse Bank deelt me de, dat het tekort van Nederland in het betalingsverkeer met de aan de Europese betalings-unie deelnemende landen in de maand December j.l. 12.088.000 dollar (I 45.934.400) heeft belopen. Van dit tekort is overeenkom stig de geldende bepalingen een bedrag van 2.367.000 dollars in dollars afgedekt. Met het restant van 9.367.000 dollar is de schuld van Nederland aan de EBU toegenomen. Bedoelde schuld beliep op ulti mo November j.l. 65.745.000 dol lar (f 249.931.000). Zij bedraagt dus thans 75.466.000 dollar (f286.770.800). Tengevolge van een versnippering van het cultuurgebied in de veenkolonie Vriezenveen in Overijsel in de loop der eeuwen is een herverkaveling van dit gebied, dat bijna 4000 hectare groot is, zeer noodzakelijk geworden. Het teveel aan sloot- lengte en aan lengte der zandwegen is zeer aanzienlijk. Bij een ruilverkaveling, waarvoor reeds verschillende plannen ontwor pen zijn, kan een aanmerkelijke winst van gronden worden verkregen. Het aantal bruggen en vonders, dat momenteel ongev. 1000 bedraagt, zou tot 40 teruggebracht kunnen worden. (Advertentie) In vierde instantie behandelde gisteren het Amsterdamse Ge rechtshof de zaak tegen de 32- jarige landbouwersknecht S. A., geboren te Hollum (Ameland). De verdachte was op 27 Mei 1949 door de rechtbank te Zut- phen veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Hij werd er van beschuldigd medio December 1947 te Beekbergen de heer T. F. de Boer van het leven te hebben beroofd door hem met een beitel de schedel te verbrijzelen en zich AMSTERDAM, 16 Jan. Op verzoek van het Nederlands In stituut voor de Publieke Opinie (N.I.P.O.) te Amsterdam is in Frankrijk en Amerika door soortgelijke instituten de open bare mening onderzocht over de Nederlandse exportproducten. De eerste vraag die gesteld werd, luidde: „Kunt u mij enkele der belangrijkste producten uit Nederland opnoemen?" nihil), vee 10 pet. (nihil), land en tuinbouwproducten 13 pet. (3 pet.). Wat klompen en schoenen be treft sloeg Amerika Frankrijk met 8 pet. legen nihil. In Amerika wist bijna negen tiende (87 hier een antwoord op te geven Hierbij bleek aldus het N.I.P.O., dat zowel in Frankrijk als in Amerika de gro te meerderheid van het publiek vooral aan zuivelproducten en bloembollen denkt. In Amerika werden deze artikelen resp. door 37 pet. en 31pct. genoemd, in Frankrijk door resp. 70 pet. en 41 pet. Van de andere Nederland se uitvoerproducten blijkt bij 't publiek niet veel bekend te zijn, doch in Frankrijk dat dichter bij huis is, zijn de uitslagen voor Nederland gunstiger dan in Ame rika. Aardappelen b.v. werden door 16 pet. genoemd (Amerika De besprekingen over een han delsverdrag tussen Nederland en West-Duitsland. die 11 Januari hervat werden, staan on het uunt te worden beëindigd. Od het ogenblik is men bezig om te Bonn de wederziidse goederenliisten vast te stellen. De nieuwe overeenkomst be oogt een regeling van het han delsverkeer gedurende het gehele jaar 1951. De mogelijkheid be staat. dat zii nog in de loon van deze week geparafeerd zal wor den. Het handelsverdrag tussen West-Duitsland en Indonesië, dat onlangs te Frankfurt gesloten werd, zal volgens mededelingen van het Duitse .Ministerie van Economische Zaken met terug een heimwee dat men niet dan met de grootste ontroering kan gadeslaan en met onrust tegelijk, omdat slechts een nieuwe oorlog de kans zou bieden tot de zo vurig verlangde terugkeer. In West-Duitsland groeit thans een scherpe scheiding tussen de ontheemden en de West-Duitse bevolking, die zich dikwiils schijnt blind te houden voor het nro bleem. waarop het congres „Kerk in nood" iuist het volle licht wil doen vallen. Men mag vertrouwen, dat God Ziin zegen niet zal willen ont houden aan deze West-Europese ontmoeting in liefde en solidari teit. waarvan het welslagen zo veel zal kunnen biidragen tot het behoud van het geloof in mil lioenen zielen. O. werkende kracht tot 1 November 1950 gelden. De voornaamste Indonesische exportgoederen naar Duitsland zullen zijn: Rubber 100 millioen gulden, oliehoudende vruchten en zaden 62.5 millioen gulden en tin 21 millioen gulden. Onder de niet essentiële Duitse importen is die van tabak vastgesteld op 15 millioen gulden, die van koffie op 12 millioen gulden en die van E.A. op 5 millioen gulden. De voornaamste Duitse export goederen naar Indonesië zullen zijn: ijzer en staal en ijzerwaren 58.5 millioen gulden, machines, locomotieven, automobielen en fietsen 53 millioen gulden, che mische producten 25 millioen gulden, kleine ijzerwaren 24 mill, gulden, electrowaren 14.5 mill, gulden, fijnmechanische en opti sche instrumenten, textiel, glas en aardewerk, papier, potloden e.a. 23.4 millioen gulden. Daarnaast is nog bepaald, dat 15 millioen gulden zal worden beschikbaar gesteld voor de in voer in Indonesië van vracht auto's, houtproducten, grafische producten, galanteriewaren en muziekinstrumenten. KEES VAN HASSELT OVERLEDEN Gistermorgen om kwart voor acht is de bekende sportman C. W. van Hasselt in zijn huis te Rotterdam op 78-jarige leeftijd overleden. Vervolgens werd een vraag ge steld aangaande de kwaliteit. Deze was geformuleerd: „Hoe vindt U deze Nederlandse pro ducten? Uitstekend, goed, tame lijk goed of slecht?" Uitstekend en goed is de mening van de overgrote meerderheid, zowel van het Amerikaanse als van het Franse publiek. 31 Pet. van de Amerikanen gaf „uitstekend" als zijn oordeel en 32 pet. van de Fransen. De kwa lificatie „goed" kwam bij 22 pet. der Amerikanen voor eri bij 40 pet. 'der Fransen. „Tamelijk góed" resp, 5 pet. en 6 pet. „Slecht" 2 pet. en 1 pet. Geen oordeel gaf 2 pet. der Amerikanen en 8 pet. der Fransen. In Amerika kende 38 pet. der ondervraagden geen Nederlandse producten en in Frankrijk 13 pet. De bloembollen-exporteurs zien EDDY CHRISTIANI KREEG ONGELIJK De liedjeszanger Eddy Chris tian! heeft een contract lopen met het gramofoonplatenconcern Dec- ca, voor de duur van twee jaar. Hij zou alleen door Decca opna men van zijn stem laten maken. Men was een dwangsom van f 3000.overeengekomen. Maar Eddy stelde zich op het standpunt dat hij de f 3000.maar behoef de te betalen om van de over eenkomst vrij te zijn: hij zong ook voor een Belgisch concern, waardoor hij zich een proces in kort geding met de Decca op de hals haalde. Hij werd in het on gelijk gesteld: betaling is geen rechtvaardiging voor contract breuk. De zanger werd een dwangsom van f 5000.- opgelegd. De Volkshogeschool Draken- burgh heeft besloten om in sa menwerking met de Kath. Cen trale Emigratiestichting en de emigratiediensten der verschil lende emigratie-inlichtingsdagen te organiseren en wel op Zater dag 17, Zondag 18 en Maandag 19 Februari a.s. Bij voldoende be langstelling zullen ook in de maanden April en Juni dergelijke bijeenkomsten op nader te be palen data worden gehouden. Door deskundige sprekers zal een algemene oriëntatie gegeven worden over de diverse emigra- blijkens bovengenoemde cijfers, de „vruchtbare grond" voor het Nederlandse product duidelijk weergegeven. Maar zij hebben daar dan ook sinds lang voor de oorlog hard aan gewerkt en ge zamenlijk veel reclame gemaakt. Voor de meeste andere Neder landse producten moet dit echter nog gebeuren, aldus het N.I.P.O. Kees van Hasselt speelde lange I tie-gebieden, terwijl meer uit jaren in de elftallen van „Sparta" voerig over Australië zal gespro en was ook een goed zwemmer, ken worden. had de „Willem Barendsz" op 17 Januari 2802 ton traan en 2032 ton spermolie geproduceerd. Vorig jaar resp. 2852 en 774 ton. is met ingang van 1 Februari bij K.B. benoemd tot burgemeester van Haps, de heer R. D. O. Baron van Hövell tot Westerflier, com mies ter Secretarie van Cuyk is met ingang van X Februari bij K.B. benoemd tot burgemeester van Bakel en Milheeze, Mr. II. C. A. Muyser, werkzaam bij de Di rectie van de Prov. Noord Bra bantse Electriciteits Mij is een bronzen plaquette gister morgen aangebracht in de gevel van het gebouw van de vroegere Joodse invalide (thans gemeente- ziekeninrichting) te Amsterdam, door de Amsterdamse wethouder van Openbare Gezondheid, ont huld. De plaquette werd vervaar digd door de beeldhouwer Cephas Stauthamer DJAKARTA, 16 Jan. (Aneta) De algemeen adviseur van het Indonesische Ministerie van Bui tenlandse Zaken, Hadji Agus Salim, heeft ten aanzien van be richten uit Rangoon, waarin ge sproken wordt over een Azia tisch blok, waaraan ook zou wor den deelgenomen door Indonesië tegenover Aneta verklaard, dat Indonesië geen enkel blok kan accepteren ,daar zulks tegenstrij dig is aan de zelfstandigheidspo- litiek van Indonesië. „Trouwens, blokvorming is voor Indonesië niet uitvoerbaar wegens haar geografische ligging Indonesië zelf wordt geblokkeerd door de koloniale gebieden Ma- lakka en Westelijk Irian en ten Oosten van Indonesië door Oost- Irian. De blokvorming is econo misch niet uit te voeren, aange zien India nog gebonden is aan het Gemenebest", aldus Hadji Agus Salim. Indonesië wil niet betrokken worden in een even tuele derde wereldoorlog. De ac tiviteit van Indonesië met de 12 andere Aziatische en Arabische landen is geen politieke blokvor ming. Gelijksoortige politiek voe ren is niet 't zelfde als „verenigd zijn met" aldus Hadji Agus Sa lim. daarna schuldig te hebben ge maakt aan diefstal. De procureur-generaal te Am sterdam, mr. J. R. Hoeffelman, eiste 20 jaar gevangenisstraf. Op tweede Kerstdag 1947 werd in zijn eigen woning het lijk van de heer T. F. de Boer, die, zoals de president zei, een „vreemde, wonderlijke, eenzelvige figuur" was, aangetroffen. In de woning heerste grote wanorde en op een van de bovenkamers werd een werkboekje aangetroffen ten na me van A. Deze werd in Januari 1948 te Maastricht gearresteerd. Spoedig daarna werd een zekere H. gear resteerd, die volgens A. samen met hem de inbraak zou hebben gepleegd. Beiden bekenden op een Zondagochtend medio Decem ber 1947, toen de heer de B. naar de kerk was, te zijn ingebroken in het huis. H. verklaarde voorts dat A., toen zij op heterdaad werden betrapt door de heer de B., die eerder thuis kwam dan de inbrekers hadden verwacht, met een steekbeitel de heer de B. had neergeslagen. A. zelf heeft aan vankelijk verklaard, dat hij er niet bij was toen de heer de B. werd neergeslagen en dat hij later bij het slachtoffer kwam. Toen hij bemerkte, dat de heer de B. nog leefde, zou hij (A.) hem een slag met een ijzeren staaf op het hoofd hebben gegeven, „omdat hij het met kon aanzien, dat deze daar zo maar lag". Bij zijn arrestatie werd op A. aangetroffen de regenjas van de heer de B., die vol met kleine bloedspatjes zat. Zijn eigen re genjas, die als zodanig door enige getuigen werd herkend, werd in het huis van de verslagene aan getroffen. Een scheikundige van het mi nisterie van Justitie stelde een onderzoek in naar de bloedspat- ten en kwam tot de conclusie, dat het het bloed van de heer de B. was. De arrestatie was toen spoedig gevolgd. OMCEKOMEN VLIEGER BEGRAVEN Gistermorgen werd het stoffelijk overschot van de Vrijdag bij Noord- wijk omgekomen vlieger, de luite nant ter zee 2de klasse F. Langen- baeh, ter aarde besteld. Officieren, onderofficieren en man schappen van de marine luchtvaart dienst van het vliegveld Valkenburg begeleidden de omgekomen vlieger naar zijn laatste rustplaats. De ma rine-kapel speelde treurmuziek. De commandant van de overledene de luitenant ter zee. vlieger eerste klasse Bruinsma, sprak aan de groe ve. Hij wees er oP. dat de omgeko mene in zijn loopbaan vele moeilijke vluchten heeft ondernomen en zich altijd een enthousiast vlieger toonde. Door de aalmoezenier van de mari ne luchtvaartdienst werd vervolgens een kort afscheidswoord gesproken. Na het bidden van het Onze Vader, dankte een vriend namens diens moeder en familie voor de belang stelling. Een bewoner van de koningin Emmakade te Den Haag had de gewoonte om wanneer hii uit ging ziin geldkistje on een voor eventuele dieven onopvallende nlaats te deponeren, nameliik in het vuilnisvat. Dezer dagen deed hij dit weer, doch vergat het kistje 's avonds uit de ongewone bewaarplaats te nemen. De volgende dag toen de ophaaldienst van de gemeente reiniging kwam, zette hij het vuilnisvat buiten op straat en pas nadat de ophaalwagen reeds lang gepasseerd was, herinnerde hij zich zijn vergissing. Met spoed begaf de man zich naar de politie, die zich in verbinding stelde met de gemeente reiniging. De ophaal wagen was inmiddels reeds leeg gestort in een wagon van de trein, die het Haagse huisvuil naar Drenthe brengt. Op het kantoor der gemeentereiniging wist men echter precies in welke wagon de inhoud van de bewuste ophaal wagen was gestort. De wagon werd uit de trein genomen die nog niet vertrokken was en de inhoud werd er uitgehaald, waar bij het geldkistje, dat een gouden horloge, een gouden ketting, sie raden en honderd gulden bevatte, aan het licht kwam. Het nieuwste nummer van het weekblad van de Kominform levert scherpe critiek oP het Franse com munistische maandblad „Cahiers du Communisme". Het blad besteedt te weinig aandacht aan kwesties be treffende de Marxistische philoso phic. sociologie en politieke econo mie en vertoont nog groter tekortko mingen op het gebied van theoreti sche verbreiding van de ervaringen der partij en het werk der verschil lende organen, aldus deze critiek. Er verschijnen niet genoeg artikelen in over de volksdemocratieën, vooral niet over Oost-Duitsland en China, er wordt niet genoeg plaats inge ruimd aan het boerenvraagstuk en Frankrijks koloniale vraagstukken, ..de volledige betekenis van het werk van kameraad Stalin over het Mar xisme in de literatuur" wordt niet voldoende belicht en men helt er toe over de gevolgen van oorlogsecono mie als iets onvermijdelijks te be schouwen. DE KWESTIE ULSTER DUBLIN 16 Jan. (AFPl Hoe wel zich bii de lossing van het Nederlandse vrachtschiD „Hasmo" een moeiliikheden hebben voor gedaan. hebben een dertigtal fruitcommissionairs. handelaren en imnorteurs van de markt te Dublin besloten geen fruit in Ne derland meer te bestellen, zolang de Nederlandse regering niet terugkomt van het nlan om Vrij dag een escadrille van de Marine Luchtvaart in Ulster te statio neren. De secretari/ van de bond „Voor de Eenheid van Ierland" heeft de kapitein en bemanning van vijf Nederlandse schepen, die zich op het ogenblik in de haven van Dublin bevinden, bezocht en in het Engels, Nederlands en Frans gestelde vlugschriften overhandigd, waarin de kwestie Ulster in grote lijnen wordt uit eengezet. Hoogtevrees in vliegtuig onbestaanbaar „Er zijn tal van mensen, die in meerdere of in mindere mate last hebben van hoogtevrees. Dit ver schijnsel is louter psychisch en staat los van iedere aanleg. Het is begrijpelijk, dat zij, die aan hoogtevrees lijden, bij voorkeur al een afkeer van vliegen heb ben", aldus Dr. Fürstner, een van de medici van de Geneeskundige Dienst van de KLM, „toch reali seren deze mensen zich niet wat hoogtevrees precies is. Immers, het staat vast dat het volkomen los zijn van de aarde, zoals dat bii vliegen het geval is, iedere aanleiding tot hoogtevrees ont neemt." „Staan op een hoog gebouw of op een toren is heel anders dan zitten in een geriefelijke leun stoel in een besloten cabine, zelfs al bevindt het vliegtuig zich op 6000 meter hoogte. Wanneer men op een hoogte contact heeft met de aarde, kan men loodrecht om laag kijkend, zich een voorstel ling maken van wat er zou kun nen gebeuren. Ook bergbeklim mers hebben hier vaak last van, maar hun angst wordt voor een groot deel gecompenseerd door de aangename bergtocht." „Bovendien is er een groot verschil bij het verticaal omlaag zien en kijken naar een verwij derd punt. Vanuit een vliegtuig kijkt men zo goed als nooit ver ticaal omlaag, omdat dit eenvou dig niet kan en zou het kunnen, dan heeft dit los zijn van de aar de geen vat op de ontplooiing van de hoogtevrees. Zij die hier van last hebben, moeten maar eens gaan vliegen, dan zullen zij het zelf ervaren." 77 leden van het personeel van de vierde vliegtuiggroep van de Nederlandse vloot zijn Dinsdag te Belfast aangekomen. Zij fungeren als kwartiermakers voor de groep, die zijn basis zal hebben te Eglinton, in het graafschap London-Derry. De Nederlandse escadrille zal, zoals gemeld, deelnemen aan oefe ningen met de Britse vloot, wel ke in het kader van het Noord- Atlantische verdrag worden ge houden. De groep bestaat uit twaalf „Firefly's", deze zullen Woensdag a.s. uit Valkenburg, nabij Den Haag, met bestemming Eglinton vertrekken. Zoals gemeld, heeft de repu bliek Eire geprotesteerd tegen de aanwezigheid van Nederlandse strijdkrachten in Noord-Ierland. Door het hoofdkwartier van de Britse marine te Londonderry is evenwel medegedeeld dat de oefe ningen volgens plan voortgang zullen vinden. Er worden plannen gemaakt voor een officiële ontvangst van de Nederlandse escadrille. De be woners van de streek rondom de luchtbasis te Eglinton zullen fees telijkheden voor de Nederlandse militairen organiseren. AANVARING OP DE SCHELDE Gistermorgen is op de Schelde bij de schaar van Walsoorden het Finse s.s. „Gustaf", 399 bruto re gister ton. op weg naar Antwer pen, in aanvaring gekomen met de Engelse tanker „Scottish Hea ther", groot 7000 bruto register ton. l

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3