1950 voor Hollands Noorderkwartier een gunstig jaar GRATIS WIE RAADT DE UITSLAG? Regen ja (naar keuze dames of heren) NIEUWJAARSREDE VOORZITTER K.y.K. Internationale toestand deed de prijzen stijgen Minder toeristen in 1950 Voor kaas en bloembollen goede bed rijfsuitkomsten Bevredigend jaar voor de middenstand Rumoerige geluiden in de muziekwereld 88-jarige bruidegom 63 jaar getrouwd Geheel nieuwe kopgroep 1. H.R.C.—Hercules 2. Z.V.V.-Kinheim 3. Alw. Forward-Z.S.G.O, 4. Texel-Z.A.P. 5. S.E.W.-R.K.E.D.O. DE SPELREGELS f 10.00 f 5.00 f 2.50 eerste prijs tweede prijs en drie prijzen van Na het bedanken van dr. ir. v. d. Scheer Noorwegen- Nederland Engels spreken UNIEK! UNIEK! Grijpt uw kans g|| Gratis Regenjas ledereen kan meedoen 0 waarin verschillende fouten zijn geslopen. UNIEK! UNIEK! ADVERTEERT IN DIT BLAD! Ook voor UW WAS WASSERI j „DE VALK" Bungartz Grondfreezen WOENSDAG 17 JANUARI 1951 PAGINA 5 Gexien de factoren, die van invloed xijn op de welvaart van dit- gewest, kan het afgelopen jaar tot voldoening stemmen, aldus begon de voorzitter van de Kamer van Koophandel hedenmiddag zijn Nieuwjaarsrede. De export van onze districts-producten steeg in het algemeen genomen; de uitvoer van grote tuinbouwproducten 'n typisch Noordhollands artikel liep in de tweede helft van het jaar, vergeleken bij vorige jaren, wel terug, doch de eerste maanden van 1950 was er een levendige export tegen vaak zeer hoge prijzen; vooral de opbrengsten van de vroege aardappe len en pootaardappelen van de nieuwe oogst was zeer bevredigend. De omzetten aan de veilingen liepen 'n weinig terug, n.l. van f 17.885.000 in '49 tot f 17.275.000 in 1950. Ook de uitkom sten van het overige bedrijfsleven kunnen, dooreengenomen, niet als ongunstig bestempeld worden. Een lichte hamsterwoede gevolg van internationale conflicten deed de spaarpen ningen aanspreken; zo werd b.v. aan de Nutsspaarbank en de kantoren der Rijkspostspaarbank in dit gewest f 2 870.000 meer terugbetaald dan ingelegd. Dit bracht verhoging mee van de omzetten in de detailhandel, al viel later bij de levens- middelenbedrijven een terugslag te constateren. slagen; een klein gedeelte werd in December op de binnenlandse markt gebracht en vlot afgezet; de afzet van 15 millioen kg boter naar Engeland via de regering had plaats tegen een slechte prijs. De verliezen op deze ex port worden gedekt uit het in Maart 1950 ingestelde Zuivel- fonds gevormd door een hef fing op alle melk waardoor tevens boter en magere melk poeder tegen vastgestelde mini mumprijzen uit de markt geno men konden worden, waardoor een prijsbodem werd verkregen; ook de toelagen op de consump- tiemelk werden uit dit fonds be taald. De verlaging van de garantieprijs voor de melk van 18 op 17V2 cent wekte nogal ont stemming in de kringen van boe ren- en zuivelindustrie. Na het natte najaar onder vond de bieten- en aard appeloogst groot nadeel; bij de jaarwisseling waren nog niet alle bieten naar de fa brieken afgevoerd, terwijl de terra-percentages ongekend hoog lagen. Met de bieten werden grote hoeveelheden grond verscheept; alleen al voor de Wieringermeer wordt deze hoeveelheid grond op 20.000 ton geschat. Tuinbouw Na een goede export van be- waarproducten in de eerste maanden, naar Frankrijk vooral, en een vlotte afzet tegen uit stekende prijzen van de vroege aardappelen van de nieuwe oogst ging de zomerkooi slecht van de hand, zodat grote kwanta doordraaiden. Na het intreden van het nieu we jaar is een voorlopig invoer contingent van 500.000 dollar, voor Duitsland vastgesteld. De zuurkoolfabrieken hadden een vlotte afzet van haar pro ductie. De conserven-industrie had een goed jaar en een flinke produc tie; de blikpositie voor de toe komst doet voor 1951 een klei nere productie verwachten. Voor de zaadteelt was 1950 niet zeer gunstig; door het over schot van de oogst-1949 werd het teelt-areaal van tuinzaden met pl.m. 50 procent ingekrompen. De oogst en de export waren minder gunstig; de gang van zaken bij de binnenlandse detail handel was aanmerkelijk beter. De bloembollenexport steeg van 38 millioen kg met een waarde van 83 millioen gulden in 1949 tot 43 millioen kg met een waarde van 110 millioen gul den in 1950. Het binnenlands verbruik bleef ongeveer gelijk. De bollencultuur kan over het afgelopen jaar te vreden zijn. Aan het verzoek van de Alge mene Vereniging van Bloembol lencultuur, de saneringsmaat regelen op te heffen, gaf de minister nog geen gevolg. Graanhandel Voor de graanhandel was 1950 niet ongunstig; het wereldgebeu ren deed de prijzen stijgen; de buitenlandse granen kunnen nog steeds uitsluitend op bonnen be trokken worden; door het tekort aan veevoeder, was er een leven dige handel in deze bonnen, het geen thans is toegestaan. Door de slechte kwaliteit van de groene erwten, was de export hiervan slechts 5600 ton, of 50 procent minder dan in 1949 ge durende de maanden September tot en met December. Hoewel ook de bruine bonen wegens de weersomstandigheden een slechte oogst hadden, was de export hiervan in hetzelfde tijdvak viermaal zo groot, name lijk 1400 ton. Visserij en -handel De vangst van fijne vissoorten, vooral tong, is dit jaar meege vallen; die van grove vissoorten, als schol, schelvis en kabeljauw, was matig: de export deed de prijzen stijgen. De Wadden visserij wordt elk jaar slechter, als gevolg van de totstandkoming van de Afsluit dijk. De garnalenvisserij, die in het voorjaar weinig opbracht, was in het najaar meer productief. De IJselmeervisserij was minder dan vorig jaar. De omzetten aan de afslagen te Den Helder, Den Oever en Oudeschild waren ƒ2.908 000 tegen ƒ2.933.200 in 1949. De Noordzeevloot van Den Helder en Texel is met een paar nieuwe schepen verrijkt; de vooruitzichten voor 1951 worden niet somber ingezien. Vee- en vleeshandel Door de hoge wolprijzen is de waarde van schapen meer dan verdubbeld. De aanvoer van slachtvee op de Alkmaarse mark- Zowel in de groot- als de klein handel had men te kampen met liquiditeitsmoeilljkheden als ge volg van de grotere credietsbe- hoeften, die veroorzaakt werden door de vergroting der voorraden en de oplopende prijzen; door de vermindering van het reële inko men van het publiek werd ook meer dan voorheen op crediet geleverd. Na nog een minder-günstig perspectief te hebben geopend voor de export van onze tuin bouw- en zuivelproducten in het begonnen jaar, gaf de voorzitter een schets van het verloop van de arbeidsmarkt. In de eerste maanden van het jaar deden de teruggekeerde ge- demobiliseerden en de mindere werkgelegenheid in de landbouw het aantal werklozen stijgen, vergeleken met dezelfde periode van vorig jaar; in de tweede helft van het jaar verminderde dit aantal, zodat in October en November ongeveer hetzelfde peil bereikt was als in dezelfde maanden van 1949; namelijk 1244 op 30 November bij het Gewes telijk Arbeidsbureau ingeschre ven werklozen tegen 1205 in 1949. De gedemobiliseerden werden vlot in het arbeidsproces opge nomen; in aanmerking genomen de aanwas van 1400 beroeps- geschikte mannen zijn de om standigheden in 1950 in het alge meen gunstig geweest voor de verruiming der werkgelegenheid. In aanrnKrking dient echter ge nomen Te worden, dat 502 per sonen uit dit district emigreer den en dat een aantal hier woon achtige arbeidskrachten in de industrie te Velsen en de Zaan streek werd te werk gesteld. Bij een landsgemiddelde van 1.5 procent steekt de gemiddelde werkloosheid in dit gewest van 1.2 procent gunstig af. Kaashandel De ongunstige ontwikkeling van de internationale verhoudin gen deed de in het begin van het jaar tamelijk sombere export mogelijkheden voor de kaas aan merkelijk verbeteren. In het zomerseizoen konden de door het In- en Verkoopbureau voor Zui vel opgeslagen voorraden tegen de officieel vastgestelde noterin gen in het normale handelsver keer worden geplaatst, waardoor de afzet bevredigend was. Gro tere vrijheid in het handelsver keer met Duitsland en vlotte verkoop aan België gaven aan leiding tot vaste prijzen. De libe ralisatie van de kaasexport naar Engeland leidde wel tot vermin derde uitvoer naar dat land, doch de prijzen waren aanzienlijk beter. Door de snel-oplopende prijzen in het najaar werd overgegaan tot exportheffing op de kaas, Weliswaar werd deze, toen de markt door verminderde afzet naar Duitsland begon te dalen weer ingetrokken, doch het bleef tot het eind van het jaar nood zakelijk met dit systeem te wer ken. Van Noordhollandse zijde werd hier nogal critiek geleverd, daar deze heffing werd vastge steld op basis van de notering voor volvette fabriekskaas en op alle soorten werd geheven. Zo hangt een redelijke notering van de kaas voor een groot deel af van een afdoende betalingsrege ling met Duitsland. De export van kaas van Janu ari tot en met November 1950 beliep 63.482 ton, ter waarde van 146.781.000 tegen 56.674 ton met een waarde van 143.601.000 in dezelfde periode van 1949. De export naar Amerika, die 500 ton beliep, blijft nog verre ten achter bij de voor-oorlogse ex port naar dit land van rond 2000 ton; aanpassing van de vorm onzer kaasproducten aan de eisen van de buitenlandse koper ver dient in dit verband overweging. De Alkmaarse kaasmarkt, die dank zij het subsidie van het B.Z. in stand kon worden ge houden had een aanvoer van 1 118.268 kg tegen 1.115.078 kg in 1949. Landbouw en zuivel De melkproductie steeg, verge leken met 1949 met 7 a 8 pro cent en overschreed het niveau Van 1939. Verbeterde productivi teit van het vee, verhoogde pro ductie van veevoer van eigen bodem en de gunstige weersom standigheden waren hiervan de oorzaken. Daar het consumptiemelkver- bruik stabiel bleef, leidde de meerdere opbrengst tot verhoog de boter- en kaasproductie. Van de zomerproductie van de boter wa*d veel in koelhuizen ooge ten steeg van 13.697 dieren in 1949 tot 23.907 stuks in 1950. De export van levend en ge slacht vee werkte stimulerend op de prijzen. Het Hollandse rundvee Staat hoog aangeschreven, getuige de export van stamboekstieren. In het verslagjaar is het rapport ge publiceerd van de commissie ter bestudering van verkeersvraag- stukken in verband met de vee markt. Dit rapport zal door de verkeerspolitie van de K.v.K. in studie worden genomen. Groothandel in levens middelen Door de oorlogsdreiging werd de gang van zaken in het midden van het jaar zeer levendig. De groot- handelsomzetten stegen plotseling sterk! Dientengevolge konden de voorraden moeilijk op peil gehou den worden. Het publiek heeft de hamstervoorraad sneller dan ver wacht werd, weer in consumptie genomen. Aan het einde van het jaar waren dan ook grote voorra den bij de groothandel aanwezig. Hier en daar brengt dit feit liqui diteitsspanningen teweeg, terwijl ook opslag en verzorging der goé deren veel zorgen baren. Kunstmesthandel De kalihoudendë meststoffen kwamen in het voorjaar uit de distributie. Het verbruiksniveau van kunstmest lag op het niveau van 1949. Door minder gunstige resultaten in de tuinderij werd nogal eens een beroep gedaan op de kunstmesthandel tot crediet- verlening, waardoor moeilijkheden te verwachten zijn. Kouwbedrijt en bouw- materialenhandel Prijsstijgingen en loonsverho gingen hebben de kostenfactor in deze sector beïnvloed. Wo ningbouw vooral was het terrein van het bouwbedrijf. Grote ani mo bij inschrijvingen wijst op onvoldoende opdrachten. De ver houding tussen benodigde en beschikbare arbeidskrachten was ongunstig, waardoor een tendenz voor loonopdrijving aanwezig bleef. In Alkmaar kwamen 147 woningen gereed. 99 zijn nog in aanbouw. In Den Helder zijn de ze cijfers resp, 528 en 620. De wederopbouw in de kustplaatsen ging door, slechts in de Wierin germeer ondervond die vertra ging door personeelsgebrek. Op 1 Jan. '51 waren daar 62 wonin gen en 63 schuren in uitvoering, terwijl nog 23 schuren en 244 pachterswoningen in bewerking moeten worden genomen. Arbei derscomplexen in Middenmeer en Wieringerwerf kwamen tot vol tooiing, terwijl in Slootdorp een nieuwe groep in aanbouw kwam. De handel in bouwmaterialen kenmerkte zich door grote be drijvigheid. De gemiddelde prij zen lagen ongeveer 8 procent ho ger dan in '49. De houtprijzen daalden niet, maar liepen op. Er was echter een flinke houtvoorraad en er is nog een aardig tegoed aan voor inkopen, waarvan de prijzen gun stig liggen. Metalen Na de gebeurtenissen in Korea stegen de aanvankelijk dalende prijzen van ijzer en rion-ferrome- talen. Hang- en sluitwerk be hield dezelfde prijzen. Er was wel veel vraag, maar ook de concurrentie deed zich gelden. De laatste maanden stegen de prijzen van huishoudelijke goe deren door de stijgende grond- stoffenprijzen. Machinefabrieken De binnenlandse opdrachten namen af en de export was niet voldoende. Hierdoor ontstond sterker concurrentiestrijd. De binnenlandse markt kenmerkte zich door zeer lage prijzen. De grotere bedrijven konden zich door grotere export beter hand haven. De materiaalvoorziening voor machinefabrieken en con structiewerkplaatsen is thans zeer slecht. Het is dus vragelijk of de opdrachten tijdig kunnen worden afgewerkt. Moeilijkheden bij de aanvoer van materiaal onder vindt ook de scheepsbouwnijver- heid. De bedrijfsbezetting kon worden gehandhaafd dank zij exportorders. Confectie-industrie Het jaar bracht voor de kle dingindustrie veel problemen mee. België voerde zijn export naar ons land op. Onze export vertegenwoordigde een waarde van f 75.000.000.dat is onge veer f 25.000.000 meer dan in '49. Ook de import echter verdubbel de zich tot ongeveer f 90.000.000. De stijgende prijzen der grond stoffen vormen een groot pro bleem. De onvermijdelijke prijs stijgingen zullen eerst in 1951 tot uiting komen.. De verwachtingen voor '51 zijn hoopvol ondanks de moeilijkheden. Borstelfabricatie Aan de binnenlandse vraag kon vrijwel geheel worden voldaan. De export steeg. De toestand is bevredigend. Enige ongerustheid is gewekt door de voorgenomen distributie van koper en de mo gelijkheid van beperking van im port van dierlijke haarsoorten en natuurlijke vezels. Bankwezen. De toestand was gunstig. Het debiteurencijfer groeide; het be drag aan toevertrouwde midde len nam af. De effectenhandel werd niet levendiger. Documen taire transacties en deviezenhan- del namen toe. De Nederlandse Bank nam maatregelen om ver wachte vergroting van importen die onze betalingsbalans opnieuw den, tegen te gaan. Daartoe ver hoogde zij in September haar dis conto en gaf zij in November voorschriften tot beperking van 'f crediet aan het bedrijfsleven door particuliere banken. V erzekeringsbedrijf Voor het provinciaal brandver- zekeringsbearijf was 1950 een gunstig jaar, evenals voor de va- riaverzekering. De transportver zekering had té lijden onder con currentie. De uitkomsten van het levensverzekeringsbedrijf waren zeer gunstig. Binnenscheepvaart. De particuliere binnenscheep vaart was gunstig, de kleine par ticuliere binnenvaart minder gunstig, tengevolge van concur rentie van het vrachtauto-ver voer. De beurtvaart kan zich moeilijk handhaven en heeft veel te lijden onder het „eigen ver voer en het „ongeregeld vracht auto-vervoer." Autobusvervoer. Er werden maatregelen geno men om het autocar-bedrijf ren dabel te kunnen exploiteren. De daling van het aantal passa giers is blijkbaar tot stilstand ge komen. Van belang voor het ver voer van buspassagiers zijn on getwijfeld de oplossing van het parkeerprobleem op 't Alkmaar se stationsplein, het nieuwe Naco- station te Purmerend, de nieuwe Friesebrug te Alkmaar, de te ma ken overdekte wachtgelegenhe- den te Alkmaar en het beschik baar stellen van nieuwe touring cars. Vervoerders en passagiers zullen dankbaar zijn, wanneer er eens uitzicht komt op een tunnel voor snelverkeer bij de spoor wegovergang aan de Bergerweg. Vreemdelingenverkeer. Voor het vreemdelingenver keer was 1950, vergeleken met '49 een ongunstig jaar. Het weer werkte niet mee, evenmin als de „neergaande tijd." Het aantal dagtoeristen in het gebied van de Kamer wordt ge schat op 300.000 minder dan in '49 Behalve in de middenklasse was het bezoek aan hotels en pensions tamelijk bevredigend. Juni is zeer stil geweest. De verminderde koopkracht blijkt uit tal van ge gevens. De kaasmarkt werd min der bezocht dan in '49. „Van de Wadden tot het IJ" trok slechts 80.000 bezoekers, waarvan 50.000 vreemdelingen. Het bezoek aan de tentoonstelling „Land uit Zee" te Wieringermeer bleef eveneens beneden de verwachting. De ten toonstellingen kunnen niettemin in haar opzet geslaagd genoemd worden. De initiatiefnemers mag een woord van erkentelijkheid voor hun initiatief niet worden onthouden. Middenstand. Aanvankelijk liepen de omzet cijfers terug. In de zomer werd dat beter en na „Korea" steeg de kooplust sterk. Er kan gesproken worden van 'n bevredigend jaar, hoewel de ex ploitatiekosten nog altijd stijgen de zijn. Het publiek schakelt over naar goedkopere artikelen. Daar door is grotere omzet nodig, kwantitatief, om de omzetcijfers van vroeger te evenaren. Dit brengt grotere arbeidsprestaties mee en hogere bedrijfsonkosten. Hoge eisen worden gesteld aan de financiering. Door de regering werd een bijzondere credietre- geling voor de middenstand inge voerd. Voor kleinere credieten zijn de middenstandsborgstel- Imgsfondsen ingeschakeld. Het fonds voor Hollands Noorder kwartier behaalde in het afgelo- per jaar 169 credietaanvragen te gen 121 in het voorafgaande jaar. De stijgende credietbehoefte blijkt hier wel uit. Secretariaat Op 31 December bedroeg het aantal werkelijk ingeschreven zaken in 't handelsregister (voor de wederinstelling van het han delsregister te Hoorn) 13453 te genover 13226 een jaar tevoren. Tegenover 4025 certificaten van oorsprong in '49 werden in 1950 3952 stuks afgeleverd. Op grond van het besluit alge meen vestigingsverbod kleinbe drijf, dat binnenkort vrijwel ge heel zal worden opgeheven, wer den 283 aanvragen ingediend te genover 527 in 49, De aanvragen op grond van de vestigingswet kleinbedrijf bleven ongeveer op het normale peil (486). In meerdere mate werd een be roep gedaan op de voorlichtings- WEC MET PAUL VAN KEMPEN De aanstelling van de Duitse dirigent Paul van Kempen als gastdirigent van het Amsterdams Concertgebouworkest heeft in brede kringen grote verontwaar diging gewekt. Zoals men reeds weet, heeft de heer van Kempen, oorspronkelijk Nederlander, zich in 1932 tot Duitser laten naturaliseren. In de oorlogsjaren heeft hij uitvoerin gen voor de bezetters geleid, het geen voor de heer van Kempen als ex-Nederlander een „hoogst laakbare" houding wordt ge noemd. Het bestuur van het Con certgebouw Orkest schijnt voor dergelijke feiten hoogst ongevoe lig te zijn. Dat men deze man, die in 1943 propaganda maakte voor de Nederlands-Duitse Kui tuurgemeenschap heeft aangesteld doet de maat overlopen. Een groot aantal vooraan staande personen hebben bij het bestuur met klem tegen dit enga gement geprotesteerd en eisen, dat deze ongedaan gemaakt wordt. Bezoekers van het Concertgebouw Orkest worden om adhaesiebetui- gingen verzocht. LUC VAN DAM TITELCANDIDAAT Bij de E.B.U. zijn drie boksers candidaat gesteld voor een wed strijd tegen Randolph Turpin om het vacante Europese kampioen schap middengewicht, t.w. van Dam. Kid Marchel en Claude Rit- ter. De A.C.A.B.. het uitvoerend comité van de E.B.U., zal uit deze dienst van de Kamer in verband met de liberalisatie van het han delsverkeer. Tegen het vorig jaar 6040 werden in het verslagjaar 6454 inlichtingen verstrekt. Herdenking. De voorzitter sprak vervolgens woorden van dank tot secretaris en adjunct-secretaris en hun staf, voor de nauwgezette behartiging van de belangen van de Kamer. Hij hoopte dat het nieuwe ge bouw der Kamer tot verdere uit breiding van haar dienstbetoon zal kunnen bijdragen. Voorts herdacht de voor: de overleden leden, de heren M. A. Kolster en J. Valkering, wier nagedachtenis hij huldigde. Hij dankte de leden, die niet meer in de Kamer tegenwoordig zijn, en allen, die belangeloos hun ar beid ten behoeve van de K.v.K. en het bedrijfsleven hebben ver richt. Na een dankwoord tot in stanties en zakenlieden, die het werk van de Kamer hebben ge steund, besloot de voorzitter zijn rede met het uitspreken van de beste wensen voor het komende jaar. IN TOTAAL 27 KINDEREN Het echtpaar G. den Harbog N. den Harbog-van der Wal in de gemeente Streefkerk vierde dezer dagen zijn gouden bruiloft. Op zich zelf niet zo'n bijzonderheid, doch wanneer men weet dat de thans 88-jarige bruidegom eer hij met zijn tegenwoordige echtge note, die 69 jaar oud is, in het huwelijksbootje stapte reeds der tien jaar getrouwd was geweest, wordt het geval merkwaardiger. Het eerste huwelijk van de heer den Harbog werd met 9 kinderen gezegend, het tweede met 18, zo dat de bruidegom van thans 27 kinderen heeft gehad, van wie er nog 22 in leven zijn. Van de 22 kinderen bleef er slechts 1 onge huwd. Het aantal kleinkinderen bedraagt 88. Bovendien zijn er nog 37 achterkleinkinderen. HET HOOGOVEN-TOURNOOI De vierde ronde van het inter nationaal Hoogoven-schaaktour - nooi, te Beverwijk gehouden, bracht de volgende resultaten: Kieninger (West Duitsl.)van Seters (Belg.l 10;. Rossolimo (Frankr.)—Palomaa (Finl.) 1—0; Pilnik (Arg.)Kramer (Ned.) Poulsen (Den.)—O'Kêlly de Galway (Belg.) 1-0; Dr. Stum pers (Ned.)Donner (Ned.) 1-0. De stand luidt thans: 1. 2 en 3. Rossolimo, Poulsen en Kieninger ieder 3 pt.; 4, 5 en 6. Kramer, Pilnik én v. Seters ieder 2Vi pt.; 7. O'Kelly de Gal way 2 pt.; 8. Dr. Stumpers 1 pt.; 9. Palomaa pt.; 10. Donner 0 pt. De vierde partij van het kam pioenschap voor dames tussen mevr. Roodzant en mevr. Fenny Heemskerk werd afgebroken. Mw. Heemskerk leidt met 2 pt., terwijl mevr. Roodzant thans 1 pt. heeft. DE LIJDENSMEDITATIES VOOR DE K.R.O. De Lijdensmeditaties in het KRO- programma zullen dit jaar des Dins dagavonds om half negen .worden gehouden door de Zeereerwaarde Pater Gilbertus Lohuis, van de Orde der Minderbroeders Franciscanen, uit Woerden. De uitzendingen zullen geschieden vanuit de Franciscaner Parochiekerk van de H. Paschalis Baylon aan de Neuhuyskade te 's-Gravenhage. UITSLAG NIET INVULLEN De kans is groot dat de voetbalcompetitie nu eindelijk zonder veel onderbrekingen kan worden afgewerkt. De sportliefhebbers hebben in de eerste weken van het voetbalseizoen de gelegenheid gehad om de krachtsverhoudingen in de voetbalwereld te leren kennen. Nu gaan wij hun wekelijks de vraag stellen „WIE RAADT DE UITSLAG?" Kijkt U eerst even naar de spelregels, vóórdat U onze voet balprijsvraag invult? Naam van de abonné Adres Woonplaats 3. 5. (Hier afknippen) Achter de namen van de clubs de CIJFERS invullen waarmee, volgens Uw mening, de wedstrijd zal beslist worden. Oplossingen mogen alléén door abonné's worden ingevuld op het formulier uit de krant, met duidelijke vermelding van naam en adres. Enveloppe NIET dichtplakken en op de enveloppe schrijven: „VOETBALPRIJSVRAAG"; daarmee bespaart U ons veel werk De formulieren moeten uiterlijk ZATERDAG 12 uur in ons bezit zijn, anders dingt U niet mee naar de prijzen. Oplossingen alléén zenden aan de Sportredactie, Draafsinge) 59 te HOORN. ELKE WOENSDAG ZULLEN WIJ DE PRIJSWINNAARS EN DE NIEUWE „WIE RAADT DE UITSLAG" PUBLICEREN Voor elke goed geraden uitslag worden twee punten toegekend. Voor het juist voorspellen van winst of gelijk spel, doch niet met de goéde cijfers krijgt men één punt. Voor de beste raders (even tueel door het lot aan te wijzen) worden de volgende prijzen be schikbaar gesteld: Er wordt over de toekenning van de prijzen geen correspon dentie gevoerd. Dr. Ir. van der Scheer, die on langs heeft bedankt als lid van de technische commissie hard rijden heeft verklaard dat de K.N.S.B. een unfaire houding heeft aangenomen, door niet n a overleg met de T.C. doch daar voor te besluiten niet hem. maar de heer Schenk als leider voor Davos aan te wijzen. In een zeer subjectief schrijven, volgens de heer v. d. Scheer, heeft het bondsbestuur de niet betrokken leden van de T.C. bewogen een besluit te nemen tegen hun oor spronkelijk advies in. In antwoord hierop heeft de K.N.S.B. ons medegedeeld dat de heer v. d. Scheer vóór het con flict als lid van de T.C. had ver klaard, dat de deskundigheid van de heer Schenk deze tot de aan gewezen leider maakte voor de ploeg in Noorwegen. De bond wi! in Davos geen andere leider aan wijzen omdat dit veranderen na delige gevolgen zou kunnen heb ben op de prestaties van de rij ders in Davos. Ook verklaart de K.N.S.B. dat de heer v. d. Scheer zelf heeft gezegd dat het geven van leidins in Davos hem moeilijk zou val len. omdat hij daar als verslag gever optreedt, iets wat door de heer v. d. Scheer zelf in zijn schrijven wordt ontkend. De wedstrijd tussen een Noorse en een Nederl. schaatsenrijders- ploeg, welke voor Zaterdag 20 en Zondag 21 Januari in het Bislet- stadion te Oslo tegelijk met de ontmoeting tussen Noorwegen en Zweden was beraamd, zal defi nitief doorgang vinden. De Noorse ploeg zal bestaan uit Odd Lundberg, Ingar Norlund, Bic Stene en Henry Wahl. De Nederlandse ploeg wordt Donder dag aangewezen. Nogmaals: „Voetbalpools" De rechtbank te Rotterdam heeft een zekere A. H. te Loos duinen veroordeeld tot een maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaren, alsmede tot een geldboete van 30 gulden. K. had in samenwerking met anderen aandelen verspreid in voetbalpools, welke in het buiten land waren aangelegd. Luc van Dam Luc van Dam zal op 6 Februari in de Dierentuin te Den Haag voor het eerst na zijn k.o. tegen Roy Robinson weer in de ring verschijnen en wel tegen de Fransman Lucien Corenthin. Te vens zijn op die avond nog enige wedstrijden in de lichtere ge wichtsklassen. Advertentiën Bij vonnis van de Arron- dissements-Rechtbank te Alkmaar van 4 Jan. 1951 is JACOB KOOIJMAN, van beroep kruidenier, wonende te Oterleek op eigen verzoek wegens zwakheid van vermogen gesteld onder curatele. Alkmaar, 16 Januari '51. De Officier van Justitie A. W. Holsteijn Gezocht door jongedame te Alkmaar, op kantoor werkzaam, per 1 Maart: GEMEUB. ZIT-SLAAP- KAMER, eventueel met kookgelegenheid. Br. no. 17013, Bur. v. d. blad. Te koop: houten PUNT- SCHUITJE en 'n halve praam bij A. Zutt Jnz., Kerkweg D 18, Waar land. Te koop gevraagd SJA LOTTEN. Geen grove partijen. A. Laan, Aven- horn, telef. 288 (K 2294) Aangeboden te Alkmaar ZIT-SLP.KAMER met pension. Br. onder no. 17027, bur. van dit blad. in 6 mnd. Mondelinge cursus vol gens de natuurmethode door ervaren leerkracht. Zeer bill. cond. Inl. on der no. 17023, bur. van dit blad. U leest natuurlijk regelmatig onze advertenties. Het zal U dan ook opvallen, dat in de dagbladen van Vrijdag 19 Jan. a.s. een adver tentie staat, Wanneer U deze fouten uit de tekst haalt, ze op een briefkaart schrijft en opstuurt naar KLEDINGBEDRIJF M. CARDOZO, Ridderstraat hoek Oudegracht, Alkmaar, heeft U de kans de te winnen, die wij voor dit doel beschikbaar stellen. Bij meerdere goede oplossingen beslist het lot. De loting geschiedt ten overstaan van Notaris Roos te Alkmaar. Oplossingen vóór 25 Januari uitsluitend te zenden aan Cardozo, Ridderstraat hoek Oudegracht, Alkmaar en tevens te vermelden in welk dagblad U de advertentie heeft gelezen. De tweede en derde prijswinnaar ontvangt een aardige troostprijs. De namen van de prijswinnaars worden ongeveer 1 Februari in de dagbladen bekend gemaakt. DOET ALLEN MEE! - DE KANS VAN UW LEVEN 1 nadelig zouden kunnen beinvloe- drie mannen een keus doen. naar: NOORDERKADE 68 - ALKMAAR Telefoon 3776—4967 TE KOOP: nieuwe Type F. 90, lO'/s P.K. Prijs f 1850.— Een Pampaggregaat. Geschikt voor brandspuit 30 P.K. Prijs 750.Brieven onder no. 17010 A, Bur. v. d. blad.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5