Nieuw China verwerpt vredesvoorstel der Verenigde Naties Nederland moet ten spoedigste na rate troepenmacht bezitten Tegenvoorstel: conferentie van zeven mogendheden Eisenhower, thans in Rome, Maandag naar Adenauer Wie bracht het geheim over? Russen in Berlijn overschrijden de Franse sector-grens EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Rood China wijst vredesvoorstel af Politieke commissie der V.N. heden bijeen Scheepsberichten Pandit Nehroe ziet nog mogelijkheden Fruit kan weer naar Duitsland Moeilijkheden in de melkvoorziening opgelost? Hoeve werd bezet Bevan benoemd tot- minister van Arbeid Vervoersverbod van pluimvee Demonstraties in Turijn en Florence Koningin hield Nieuwjaarsreceptie Let morgen op Soewon werd weer ontruimd Militaire deskundigen achten ten minste één divisie nodig Eisenhower was teleurgesteld Pléven naar Truman Marinevliegtuigen nog niet vertrokken naar Ierland Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Donderdag 18 Januari 1951 4 46e Jaargang No. 12070 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 52, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 LAKE SUCCESS. Tsjoe en-Lai, de minister van Buitenlandse Zaken van communistisch China, heeft gisteren geantwoord op het voorstel tot het staken van het vuren in Korea, dat Zaterdag door de politieke commissie van de Verenigde Naties is aanvaard. Het voorstel werd verworpen en beantwoord met een tegenvoorstel tot het houden van een zevenmogendheden- conferentie in China zelf, waarop de'wettelijke status van de Chinese volksrepubliek zou moeten worden vastgesteld. Aan deze conferentie zouden China, Sovjet-Rusland, Engeland, de Verenigde Staten, Frankrijk, India en Egypte moeten deelne men. In het antwoord wordt het te rugtrekken van alle buitenlandse troepen uit Korea geëist, alsmede dat van de Amerikaanse troepen uit Formosa en van de Ameri kaanse vloot uit het gebied rond dit eiland. Een andere voorwaar de voor onderhandelen noemt Tsjoe en-Lai 't toelaten van rood China tot de V.N. De oplossing van de binnenlandse geschillen van Korea zou aan het Koreaanse volk moeten worden overgelaten. Het V.N. voorstel, aldus het ant woord, is opgesteld, zonder dat vertegenwoordigers van commu nistisch China aan de besprekin gen hebben deelgenomen. Indien niet tevoren de voor waarden voor een beëindiging van het conflict na het neerleggen der wapenen worden opgesteld, zullen zich eindeloze besprekin gen ontwikkelen, die geen enkel vraagstuk zullen oplossen en slechts een adempauze voor de Amerikaanse troepen in Korea zullen betekenen, aldus Tsjoe en-Lai. Hij laakt in het V.N. voorstel ook, dat het niet duidelijk aan geeft dat met de zgn. „bestaande internationale verplichtingen" de verklaringen van Cairo en Pots dam worden bedoeld. OPEN BRIEF Men weet, dat „Trouw" had gezegd, dat de inhoud van een nota van de P.v.d.A.-fractie aan de Regering inzake Nieuw Gui nea, d.d. 8 December 1950, op 9 December bekend was bij de In donesische delegatie, Dat moest van de zijde van de P.v.d.A. ge beurd zijn; in tweede instantie hield „Trouw" dit vol. Het Twee de Kamerlid Scheps, secretaris van de P.v.d.A., heeft nu in een „open brief" aan „Trouw" drin gend verzocht, de naam van de zegsman ter zake mede te dalen: a. aan 't seniorenconvent van de Tweede Kamer, hetzij b. aan de voorzitter van de Tweede Kamer, hetzij c. aan een nader aan te wijzen ereraad, om datgene mede te delen, dat leiden kan tot vol ledige opheldering der zaken en de mogelijkheid schept het hier door de journalist van „Trouw" gesignaleerde al of niet ver meende kwaad uit te snijden en de eventueel schuldige (n) voor de toekomst onschadelijk te ma ken. Snelle reactie van Acheson Slechts iets meer dan een uur nadat de eerste bijzonderheden over de afwijzing van Peking bekend waren geworden, werd een verklaring van Acheson uit gegeven waarin het tegenvoorstel van Peking voor Amerika onaan vaardbaar werd verklaard. „Het zal dit ongetwijfeld ook zijn voor de V.N. als geheel", aldus deze verklaring. De Verenigde Staten hebben een vergadering van de politieke commissie der V.N. aangevraagd om te beraadslagen over de „noodtoestand"'die door China's antwoord is geschapen. De com missie zal hedenavond te 21 uur (Ned. tijd) bijeenkomen. Volgens Warren Austin heeft het Chinese antwoord een einde gemaakt aan de fase van de po gingen der V.N. om een vreed zame oplossing van de Koreaanse oorlog te bewerkstelligen. De Amerikaanse delegatie zou een krachtige - resolutie gereed hebben, waarin China als agressor wordt veroordeeld. Men gelooft dat zij door een aanzienlijk deel der leden zal worden gesteund. SCHILDER DREIGDE ZIJN VROUW TE DODEN Toen de 45-jarige schilder G. Th. B. uit Rotterdam dezer dagen zijn huis verliet, stak hij een mes bij zich. Hij liet dit aan zijn vrouw zien en kondigde aan, dat, wanneer hij thuis kwam, hij haar daarmee wilde doden. 's Avonds kwam de man aan geschoten thuis en maakte aan merkingen op het eten, dat nog voor hem klaar stond. Er ontstond ruzie en B. deed een uitval met het mes naar de hals van zijn vrouw. Deze kon de aanval ont wijken en liep alleen een schram op. De schilder is thans aange houden. Chitral, Djakarta-Rotterdam, passeerde 16 Jan. Dahlac- eilanden. Oranje, Djakarta-Amsterdam, 16 Jan. van Aden naar Suez. Ranchi, Djakarta-Amsterdam, 16 Januari 100 mijl Z.W. Quessant. Johan van Oldenbarnevelt, Fremantle-Melbourne, 18 Januari te Melbourne. Ormonde, Djakarta-Rotter dam, 15 Jan. te Colombo. Op de laatste dag van zijn verblijf in de Britse hoofdstad heeft generaal Eisenhower, de opperbevelhebber der strijdkrachten van de landen van het Noord-Atlantisch Pact, besprekingen gevoerd met de afgevaardigden van de Noord-Atlantische Raad. Derde van rechts jhr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer (Nederland). NIEUWE NOTA VAN INDIA? Pandit Nehroe, de Indiase pre mier, verklaarde te Parijs, dat 't Chinese antwoord hem geenszins een absolute afwijzing van het vredesplan der Ver. Naties toe scheen. Hij achtte voldoende ruimte aanwezig om alle aspecten van 't probleem vollediger te overwe gen en meende, dat de mogelijk heid van een regeling door on derhandeling zeker niet kan wor den uitgesloten. fit goede bron wordt te New Delhi vernomen, dat de regering van India, door tussenkomst van haar ambassadeur in China, Sar- dar Panikkar, in een nieuwe no ta de Chinese regering op vriend schappelijke wijze de raad heeft gegeven het voorstel der V.N. te aanvaarden in het belang van de wereldvrede. Met ingang van heden kan er weer fruit naar Duitsland wor den geëxporteerd. Vooruitlopend op een eventueel te sluiten defi nitief handelsverdrag is overeen gekomen, dat tot een bedrag van 300.000 dollar aan fruit naar Duitsland kan worden uitgevoerd De moeilijkheden, die dreigen te ontstaan bij de levering van melk aan de consumenten in de centra van het Westen des lands, zullen naar verwacht wordt, door de beslissingen, welke gisteren door het Bedrijfschap voor Zuivel werden genomen, worden opge lost. Besloten werd de vergoeding uit het Zuivelfonds voor alle in consumptie gebracht melk te verhogen. Voorts zal er een cor rectie komen op de vergoedings regeling, welke door de regering wordt toegepast voor het betrek ken van de aanvullingsmelk uit het Noorden en Oosten des lands. Het betreft hier een paar distric ten met name Haarlem die met betrekking tot de aanvul lingsmelk moeilijkheden hadden. De toestand zal van week tot week worden bezien. LOON- EN PRIJSSTOP IN V.S. VERWACHT WASHINGTON. Een hoog geplaatst regeringsambtenaar deel de Woensdag mede, dat de Ame rikaanse regering binnen 5 of 6 dagen een algemene loon- en prijsstop zal afkondigen. Overwo gen werd de prijzen vast te leg gen op het niveau van 1 Januari j.l. Het besluit werd toegeschre ven aan de directeur voor de defensie-mobilisatie, Charles Ed ward Wilson. PLAN-SCHUMAN NADERT VERWEZENLIJKING PARIJS. De Franse minister van Voorlichting heeft Woensdag na afloop van de kabinetszitting medegedeeld, dat het ontwerp verdrag tot „pooT'-vorming der kolen- en staalindustrieën aan het einde van deze week door de leiders der zes delegaties die van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Lu xemburg zal worden onderte kend. Daarna zal voor de onder tekening van het definitieve ver drag een bijeenkomst worden ge houden van de ministers van Bui tenlandse Zaken der zes landen. CREDIET VOOR INDONESIË VAN EXPORT-IMPORT BANK WASHINGTON. De Export- Import Bank heeft Woensdag be kend gemaakt, dat er een over eenkomst ondertekend is, volgens welke aan de Indonesische Repu bliek een crediet van 52.245.500 dollars zal worden verleend. Dit crediet zal in mindering komen van het bedrag van 100 millioen dollars, dat de bank verleden jaar voor Indonesië reserveerde. AMSTERDAMSE RAAD NEEMT MOTIE AAN De Amsterdamse gemeenteraad heeft gisteravond z. h. st. een motie v. d. Bergh (P.v.d.A. aan genomen, waarin wordt gesteld dat de aanvaarding van het wets ontwerp „Voorziening t.a.v. de financiële verhouding tussen het Rijk en de Gemeenten" een zo danige aantasting van de vrijheid der gemeenten zal betekenen, dat de belangen der burgerij daar mede ernstig worden geschaad. De motie zal ter kennis van de Tweede Kamer-leden worden ge bracht. Een Amerikaans soldaat op Zuid-Korea maakt aanstalten om zijn laatste vinding, een veldbad, vervaardigd uit een stuk canvas, gespannen op een autoband, te gaan gebruiken. Zijn krijgsmakkers kijken belangstellend toe BERLIJN. Vijfendertig Rus sische soldaten kwamen gister middag om kwart voor twaalf te voorschijn uit een rii bomen aan de Frans-Russische sector-grens in Noord-Berliin. die zii over schreden zonder or» enige tegen stand te stuiten. Er waren dan ook geen Franse wachtposten of Duitse nolitie-agenten in de buurt. De Russen bezetten de hoeve ,.Neuer Gutshof', waar zij een wachtlokaal inrichtten. De bewo ner van de hoeve, Schleiter, week Elizabeth Cruft uit Coulsdon in het Engelse graafschap Sur rey, 12 jaar oud, zal haar debuut maken als omroepster tijdens het „kinderuurtje" in het Britse televisie-programma. Zij verscheen reeds op het televisiescherm in een „honden hoekje". LONDEN. De Britse Minis ter van Gezondheid. Aneurin Bevan. de voornaamste leider van de linkervleugel in de Britse La- boumartii. is tot Minister van Arbeid benoemd, in de niaats van George Isaacs, die Minister wordt voor de Pensioenen, terwijl Hi lary Marouand het Ministerie van Gezondheid zal overnemen. Bevan, die dit jaar in het par tijbestuur gekozen werd met meer stemmen dan enig ander bestuurs lid, heeft reeds enige tijd gedon gen naar een andere portefeuille, doch zijn „promotie" naar het Ministerie van Arbeid brengt hem nog niet aan de top van de Labour-hierarchie, die thans wordt gevormd door Attlee. Bevin en Morrison. IN OVERIJSEL OPGEHEVEN, IN NRD.-HOLLAND VAN KRACHT Krachtens een in de Staatscou rant gepubliceerde beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is met ingang van 17 Januari 1951 bet vervoer van levend of dood pluimvee, veren, eieren, pluim veemest en verpakkingsmateriaal uit, naar of binnen de provincies Zuid-Holland en Overijsel, weer toegestaan. Daarentegen is, even eens met ingang van dezelfde da tum, het vervoer van bedoelde artikelen in de provincie Noord- Holland verboden. met zijn zoon en de papieren uit, maar keerde gisteravond terug, omdat hij zijn 60-jarige vrouw niet alleen wilde laten in een door Russen omgeven boerderij. Een commissaris van de Oost- Duitse volkspolitie had haar overigens verklaard dat zij niets te vrezen had en dat alleen „de zone-grens was rechtgetrokken". De Franse bezettings-striid- krachten werden gealarmeerd en zetten na een uur de Zuidelijke begrenzing van het terrein af. waarhii zii on zekere afstand van de Soviet-wachtnosten hieven om incidenten te vermijden. De West-Berlijnse politie kon digde de alarmtoestand af en zond versterkingen naar het land goed „Frohnau". Generaal-majoor Carolet, de Franse bevelhebber in Berlijn, formuleerde gisteravond een eis tot het terugtrekken van de „be zetters". Vandaag zullen Franse en Russische officieren het geval bespreken. In October overschreden de Russen de Britse sectorgrens, waarover zij eerst na een week onderhandelen en nadat de Brit ten pantserauto's en infanterie te hulp hadden geroepen, weer te rugtrokken. ROME. Generaal Eisenhower is gisteren, na in Lissabon be sprekingen te hebben gevoerd met premier dr. Salazar en de minis ter van Buitenlandse Zaken, dr. Cunha, te Rome aangekomen. De West-Duitse kanselier, dr. Adenauer, heeft een uitnodiging ontvangen om Eisenhower Maan dagavond op 'n receptie ten huize van de Amerikaanse Hoge Com missaris te Frankfort te ont moeten. Adenauer heeft de uitnodiging aanvaard. Ook andere vooraan staande West-Duitse politici en geallieerde functionarissen zullen de receptie bijwonen. Het vliegveld van Rome was gisteren de gehele middag door honderden politie-agenten afge zet. Ieder die het wilde betreden, werd aan een streng onderzoek onderworpen. In geheel Italië be trachtte de politie gisteren uiter ste waakzaamheid. In Turijn legde de overgrote meerderheid der arbeiders uit protest tegen de komst van Eisen hower gistermorgen om tien uur het werk neer voor een twintig- uurs-staking. Te Florence werden tien personen gewond toen de politie demonstranten met ge weerkolven uiteendreef. In Na- H. M. de Koningin heeft gis termiddag in het Paleis op de Dam te Amsterdam de traditionele Nieuwjaarsreceptie gehouden voor het corps diplomatique. Z. K. H. Prins Bernhard kon dit maal niet aanwezig zijn, daar hij wegens een aanval van griep nog zijn kamer moet houden. De receptie duurde slechts ruim een half uur. Toen de ge nodigden kort na half een het Paleis weer begonnen te verla ten, daalde een dichte regen neer, zodat een bij de uitgang staande lakei een werkzaam ge bruik van zijn parapluie kon ma ken ten behoeve van de diplo maten en hun echtgenoten. Om streeks één uur begaf de Ko ningin zich weer naar het paleis Soestdijk. pels chargeerde poli tie-jeeps met loeiende sirenes tegen twee groe pen demonstranten. Eisenhower werd begroet door de Amerikaanse ambassadeur, de Italiaanse minister van Defensie en de stafchefs van de Italiaanse strijdkrachten. Let u morgen nog eens op, goede lezeressen en lezers, in de „losse" rubriek is zeker iets van uw gading over ..het" ding. Wacht tot mor gen, maar niet met uw inzending, om inee te dingen naar de uriisvraag. wie het mcest-geestige ant woord weet on de vraag, wat het ding zou k u n n en ziin. U weet het toch. dat „ding" in die kist in de branding van het orkest Zonder Naam". Wat zou het kunnen ziin. Raadt u mee? De post wacht nog net op uw zending. De patrouilles der V.N. die Dinsdag Soewon binnentrokken, hebben de stad weer verlaten en zich teruggetrokken tot nabij >Osan. Sedert twee dagen heerst bijna volkomen rust aan de Koreaanse fronten waar patrouilles in het koude en mistige „niemandsland" vergeefs naar de vijand speuren. Vliegende reuzenforten wierpen 176 ton springstoffen op Kaesong' en Tsjongdjoe in Noord-Korea. Te Tokio is verklaard dat het instellen van de censuur op nieuws over Korea een gevolg is van de concurrerende jacht van persbureaux. In September be vonden zich 300 correspondenten in Korea, bijna tweemaal zoveel als in de tweede wereldoorlog in Parijs. KRONINCSSTEEN-MYSTERIE BIJNA OPGELOST? LONDEN. Scotland Yard zou op het punt staan de daders van de diefstal van de „Scone Stone" uit de Abdij van Westminster te grijpen. De detectives, die zich met de zaak bezighouden en die op het ogenblik een onderzoek verrichten te Glasgow, zouden in het bezit zijn van inlichtingen over de identiteit van de daders en hoe zij de diefstal volbrachten. In Nederlandse miliTaire kringen acht men het gezien de huidige wereldsituatie niet voldoende, dat ons land tegen het einde van dit jaar over drie mobilisabele divisies kan beschikken, zoals de plannen zijn die aan generaal Eisenhower konden worden medegedeeld en reeds vóór zijn bezoek beston den. Men acht het noodzakelijk, dat ook ons land zo spoedig mogelijk over een parate troepenmacht zal kunnen beschik ken, ter sterkte van tenminste één divisie. waardoor de defensie-opbouw als geheel in gevaar zou komen. Deze problemen zouden met generaal Eisenhower uitvoerig zijn besproken. De Atlantische opperbevelhebber zou de moei lijke positie van ons land hebben begrepen en niet om onmiddel lijke beschikbaarstelling van pa rate troepen hebben verzocht. Wel zou hij er zijn teleurstelling over hebben uitgesproken dat de Nederlandse defensie-opbouw nog niet verder was gevorderd. Deze kringen achten het n.l. bij' de moderne wijze van oorlogvoe ring zeer de vraag, of ons land in het onverhoopte geval van oorlog over de tijd zal kunnen beschikken die nodig is om de mobilisatie van divisies vlot te doen verlopen. Bombardementen op grote schaal, het optreden van luchtlandingstroepen of de activi teit van een vijfde colonne zou den deze mobilisatie onmogelijk kunnen maken. De regering zou, naar wij ver nemen, volle aandacht schenken aan de mening der militaire des kundigen maar zich bij de vor ming van een parate troepen macht op korte termijn geplaatst zien voor de moeilijkheid dat deze slechts kan worden gevormd door opnieuw een beroep te doen op de dienstplichtigen van de lich ting 1949 II en de Indonesië-vete- ranen. De regering heeft daarvan uit sociale overwegingen totnogtoe afgezien, daar zij het onbillijk acht in het bijzonder de Indone- sië-veteranen opnieuw de last van een min of meer langdurige diensttijd te doen dragen. Een tweede moeilijkheid vormt de huidige ongunstige materieel- positie van het leger. Na de bewa pening van een parate macht zou onvoldoende bewapening en uit rusting overblijven voor de op leiding van nieuwe lichtingen. Wij vernemen nu, dat, indien de materieelpositie van ons leger binnenkort zou worden verbe- WASHINGTON. De Franse premier René Pléven zal op 29 en 30 Januari te Washington be sprekingen voeren met president Truman en vervolgens in Quebac de gast zijn van de Canadese regering. Men neemt aan dat het bezoek vooral ten doel heeft, de bereid heid van het Franse volk te be vestigen tot het ondersteunen van een goed-gecoördineerde en ge meenschappelijk voorbereide ver dediging van West-Europa. Ook de strijd in Indo-China, het infla tiegevaar en het gemeenschappe lijk toezicht op de voorziening van grondstoffen zouden onder werp van bespreking uitmaken. terd, tot oprichting van een parate troepenmacht zal worden beslo ten indien de omstandigheden daartoe aanleiding geven. Er worden ook andere maatregelen overwogen om de defensie-op- bouw te versnellen, te weten ver lenging van de diensttijd tot twee jaar en vergroting van de lich tingscontingenten. Het 4e squadron (12 Fireflies) en het 860e squadron (8 Seafu- ries) die, buiten het vliegend personeel, resp. met 78 en 63 man grondpersoneel naar Messer en Cornwall zouden gaan, stelden gisteren met het oog op het slechte weer hun vertrek naar Ierland en Engeland uit. Men hoopt vandaag van Valkenburg te kunnen starten. De squadrons staan resp. onder commando van Ltz vl. II P. J. Leedekerken en Ltz vl. I A. B. Bruinsma. De Ierse oud-minister-president Eamon de Valera heeft een ver klaring afgelegd waarin hij het zegt te betreuren, dat de Neder landse regering zich er toe heeft laten leiden de zijde te kiezen tegen een klein land dat voor de handhaving van de onschendbaar heid van zijn traditioneel natio naal gebied strijdt. Voor de op leiding van Nederlandse piloten hadden tientallen vliegvelden in Engeland gebruikt kunnen wor den zonder Ierland deze krenking aan te doen, aldus de Valera. NIEUWE FINSE REGERING HELSINKI. Woensdag is een nieuwe Finse regering samenge steld, bestaande uit 6 agrariërs, 4 sociaal-democraten, 1 lid van de Zweedse Volkspartij en een lid van de progressieve partij. De agrariër dr. Ürho Kekkonen is eerste minister gebleven. Minis ter van Buitenlandse Zaken is dr. Aake Gartz van de Zweedse Volkspartij.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1