Mr. Osbert Lancaster over de Engelse spotprent PELS' INSTITUUT „GLOBE" DE BENELUX gezien door agrarische bril Kleine zelfstandigen vierden feest „Staatsgeheim" in Cinema Gedegradeerde ambtenares ging in hoger beroep Vooi voor Belangwekkende lezing vooj* „Nederland-Engeland" BOEKHOUDEN ten bate der t.b.c.-bestrijding Tech ri in algen Honderd jaar cartoons Nederlandse Handelscorrespondentie en Engelse Handelscorrespondentie Verdronkenoord 67 - Alkmaar - Tel. 4410 Zwemdiploma's uitgereikt „Spoor"-bussen Alkmaar-Hoorn v.v. Organisatie der Luchtbescherming INTERNATIONALE BIDWEEK Autobotsing Middenmeer Experime grote v Adenauer voor de PAGINA 2 DONDERDAG 18 JANUARI 1951 ALKMAAR. Gisteravond heeft mr. Osbert Lancaster, car toonist van de Daily Express, voor een aandachtig gehoor een lezing gehouden over het onderwerp: „English comic art of the last 100 years". Met comic art wordt dan bedoeld de kunst van het tekenen van „cartoons", van spotprenten, voornamelijk op politiek, maar ook op ander terrein. Toch duidt het woord „politieke prent" niet juist aan, wat hier beoogd wordt. Men zou namen kunnen noemen als Samson, Doeve, Jordaan, maar toch maken zij geen „cartoons". Pas de laatste tijd hebben wij kunstenaars als Wim van Wieringen, Boost e.a., die de idee meer benaderen. door Edward Lear, waarbij de in vloed van de beroemde Frans man Toulouse Lautrec zichtbaar wordt, od hem en op anderen, zo als tevens andère Fransen hun invloed deden gelden. Nadat de heer Lancaster ook nog namen had genoemd als van Beardsley, van Phil. May en van Sir Max Bierbohm, welke laatste caricaturen maakte, die terecht beroemd zijn geworden, en waar van specimina in de Art Gallery zijn te vinden, rondde zijn lezing af bil de eeuwwisseling. Op deze wijze hebben zijn toehoorders een overzicht gekregen van het- In Engeland daarentegen viert de „cartoon" hoogtij. Geen krant, die zicnzelt respecteert, oi dage lijks verscnijnen daarin eén of meer „cartoons", die in enkele rake trekken het zoeklicht rich ten op een gebeurtenis van de hoogste actualiteit. De leden van het Genootschap NederlandEngeland hebben gisteravond in de „Harmonie kunnen kennis nemen van veel, dat tot de ontwikkeling van de hedendaagse kunst van het „car toon" tekenen heeft bijgedragen. Persoonlijk betreurden wij het daarbij dat mr. Lancaster de „modernen" buiten zijn betoog heeft gehouden. Namen als Low, als Giles, heeft hij niet genoemd. Pit alles nam echter niet weg, dat znn inleiding in hoge mate boeiend was. De heer Lancaster begon zijn inleiding met de vraag, wat „co mic art" is en wat met, waarbij hii concludeerde, dat een „car toon" onmiddellijk indruk moet maken, in tegenstelling met bv. een landschap of een stilleven, dat aan waarde kan winnen, naarmate men er langer naar kijkt. Daarom dient een „comic artist" een snelle techniek te be zitten en in enkele lijnen zijn be doeling te kunnen duidelijk ma ken, zelfs als zijn tekening zon der onderschrift wordt geplaatst. Toch bestaan er in dit genre zelfs wel olieverfschilderijen, hoewel de aquarel en de teke ning voornamelijk de middelen tot uitdrukking waren. En de ontwikkeling van de techniek (houtsnede, litho, lijncliché en autotvpie) heeft het hare bijge dragen om de kunst te vervol maken. Beroemde namen uit het ver leden passeerden de revue. Ho garth, de graveur, later op ko per, Gilray, Ronaldson, Cruiks- hank. Zij allen verschilden in werkmethode en in uitdrukkings mogelijkheid, maar toch „car toonist" waren ze in hart en nie ren. Vooral de laatste, aldus mr. Lancaster mag als typisch mid- Victoriaans gezien worden. Cruikshank was de man, die het eerste werk van Dickens illus treerde, waarnaast hij ook sprookjesboeken verluchtte. De bekende plaat van Olivier Twist, die om méér vraagt (men denke slechts aan de havermoutpakken) is zijn werk. Toen echter was Dickens nog schier onbekend en Cruikshank al wijd en zijd be roemd. Na 1830 kwam de Franse kunst op. en tegelijkertijd veranderde ook de Engelse manier van wer ken. In Frankrijk ontstond het blad „Charivari", in Engeland „Punch". Drie tekenaars hebben hun naam onverbrekelijk aan Punch verbonden: Thackeray, Doyle en Leech. De laatste was de snelste in zijn werken. Voor zijn houtsneden beschikte hij over een fantastische techniek. Nog later kwam Pelegrini, die „Ape" signeerde, gevolgd o.a. HUIZEN GEVEILD ALKMAAR. Door notaris G. A. Verkade werd Woensdagmid dag bij opbod en afslag een tweetal huizen verkocht in het Gulden Vlies. Er was voor deze verkoping, zoals gewoonlijk, weer een grote belangstelling. Het eerste perceel, een woon huis met garage en erf aan de Rijksstraatweg no. 359 te Heiloo gelegen, werd ingezet op f 3000. Vrij vlug werd er al meer dan f5000 geboden. Het hoogste bod was f 5520. Bij afslag werd er nog een bedrag van f 3000 boven gezet. Voor f 10 werd het huis af gemijnd zodat het f 5530 op bracht. Het strijkgeld' bedroeg 1 pet. Het tweede perceel, een woon huis met erf en vrije steeg aan de Westerkolkstraat no. 26, werd ingezet op f 1000. Hoger dan f 1200 kon de afslager niet ko men met f 100 werd dit perceel afgemijnd, zodat het f 1300 op bracht. JEUGDWEDSTRIJDEN VAN D.A.W. ALKMAAR Terwijl de wed strijdzwemmers van de Alkmaar- se Waterratten 's Zaterdags hun oefenuur hebben, traint de jeugd van DAW Vrijdags. Onder leiding van»zwemmeester Van Es, bijge staan door enkele oudere leden, wordt dan in de eerste plaats geoefend voor de zwemvaardig- heidsdiploma's. Ter afwisseling heeft de Jeugd commissie van DAW nu een on derlinge wedstrijd georganiseerd voor de groepen van 7, 8 en 9 jaar, 10 en 11 jaar en 12 en 13 jaar. Gezien de animo waarmee anders de oefeningen worden ge daan, is het aan geen twijfel on derhevig of er zal Zondag om 12 uur door de DAW-ertjes ge streden worden met al het jeug dig enthousiasme dat in hen zit. Na afloop zal een vossenjacht ge houden worden. Verkeersborden verlicht ALKMAAR. De richting aanwijzers op de drukke kruis punten in en rond de stad zijn dezer dagen op verzoek van de ANWB van een natriumverlich- ting voorzien. De ANWB zorgde voor de lampen terwijl de Gem Lichtbedrijven voor aansluiting aan het electrische net zorg droegen. Voor de weggebruikers, spe ciaal de automobilisten, betekent de^e verlichting een uitstekende verbetering. geen in meer dan honderd jaar op dit terrein in Engeland wordt gepresteerd. Als toegift vertelde de inleider op een vraag van voorzitter Snijders nog- een en ander uit de practijk van de mo derne tijd, nu immers de week bladen niet meer alleen staan, maar het dagblad met zijn car toons zo'n grote plaats inneemt. Daarmede hebben de aanwezigen ervaren, dat er veel, heel veel komt kijken voor een cartoonist, hetgeen hun respect voor deze vorm van kunst zeker zal heb ben verhoogd. VERLOOFDENCURSUS ALKMAAR Vrijdag 19 Jan. des avonds om acht uur wordt in hotel Victory (ingang v. d. Boschstraat) de derde les gege ven door Weled. Zeergel. Heer G. W. J. E. van Hester,»n over „De natuurlijke grondslagen van het huwelijk", vervolg. Laten de cursisten op tijd aan wezig zijn, want er is die avond zeer veel te behandelen. Van 7.30 uur af is de zaal open, zodat er ook ruimschoots gelegenheid ge boden wordt om de onkosten, aan deze cursus verbonden, te vol doen. Nog steeds komen aanvragen tot deelname binnen. Wij wijzen er nog eens nadrukkelijk op, dat we absoluut niemand meer kun nen aannemen. Kap, N. Tromp MORGENAVOND beginnen de NIEUWE CURSUSSEN a.s. DINSDAGAVOND begint een NIEUWE CURSUS U KUNT ZICH HIERVOOR NOG AANMELDEN BIJ ALKMAAR Een probleem, dat de laatste tijd, bij de vele belangstelling voor de emigratie, weieens op de achtergrond dreigt te geraken, is de samenwerking der agrarische organisaties in Benelux-verband. Het is daarom eien goede gedachte van de be sturen van de LTB en LTJ in Alkmaar geweest om op een der gezamenlijk georganiseerde bij eenkomsten ook hieraan aandacht te schenken. Er was voor deze Benelux- avond, gehouden in het Wapen van Heemskerk, ondanks het feit dat de vergadering een half uur over tijd begon, met die belang stelling, die men wel verwacht zou kunnen hebben. De verge- dering werd geopend door de heer J. Noort, die de aandacht van de aanwezigen vestigde op het actuele winterprogramma. De Benelux Na verschillende internationale organen als de ECA de FAO en de UNO terloops te hebben aan geroerd instellingen die gevormd zijn om tot een grotere wereld eenheid te komen, stond de heer G. J. W. van Bers, de spreker van deze' avond, stil bij de Bene- lux-organisatie, waardij hij spe ciaal de agrarische samenwerking tussen de drie landen besprak. Allereerst kwam 't begrip Eco nomische bme aan de orde waar bij Ir. van Bers kort de betekenis en het wezen van een dergelijke bnie uiteenzette. Om tot deze Unie te komen, zijn heel wat moeilijkheden te overwinnen. Zo wordt er bv. nu uit België voor 13 mill, francs in ons land inge voerd, terwijl onze uitvoer naar België circa 7 mill, francs be draagt. Dat is geen evenwichti ge handelsbalans. Voor de oorlog zouden Neder land en België tezamen op de vierde plaats zijn gekomen van de handeldrijvende landen. Het hoofddoel van de Neder landse landbouwpolitiek is het verbeteren der bedrijven en op voeren der productie om daar door een betere plaats op de we reldmarkt te kunnen veroveren. Een volledige landbouw-Benelux is moeilijk realiseerbaar omdat over het algemeen de Nederland se landbouw een grotere ontwik keling heeft doorgemaakt dan de Belgische. De afzet door middel van veilingen en coöperaties is in ons land ook beter geregeld. De Belgische landbouw is niet, zo als de onze op export gericht. De Belgische landbouw is op zelfvoorziening ingesteld. Voorts zijn de bedrijven bij onze Zuider buren in doorsnee kleiner. .Neder land volgt verder een zekere ge leide-economie, terwijl in België alles vrij is. Verder staat 't loon peil in België momenteel zeer hoog en vertoont een aanmerke lijk verschil met het peil der meeste andere landen. België kent ook geen subsidies op het levenspakket, zoals bij ons het geval is. Er is geen fonds-vorming ter ondersteuning van de landbouw, zodat België er heel anders voor staat dan Nederland. De verschil len zijn zo groot, dat er in Bel gië een grondwetsherziening no dig zou zijn, wil men op dezelf de wijze kunnen werken als in Nederland. Toch werkt de Bene lux in sommige opzichten al gun stig. België levert bv. al veel meer textiel aan Nederland dan vroeger, terwijl onze zuivelex- port naar België belangrijk is toegenomen. Belangrijk is, dat België Neder land gaat volgen in de export- politiek, Doch België is wat dat betreft veel minder weerbaar dan Nederland. De economische eenwording der Benelux-landen werd ingeleid door een douane unie, in 1944 die pas in 1946 in werking kon treden en 'n belas ting-unie van 1950. Hoe het vrije handelsverkeer tussen de drie landen zich ont wikkelde .toonde de spr. met tal van voorbeelden en cijfers aan. Voor eengroot deel is de Unie gedachte verwezenlijkt kunnen worden. Alleen de agrarische sector biedt nog moeilijkheden. De voorwaarden om tot de Unie te komen, zijn er echter niet be ter op geworden. Bij een toena dering zal Nederland geleidelijk de subsidies op vele producten moeten laten vallen. De voorzitter sprak een kort dankwoord en stelde de gelegen heid tot vragenstellen open. ONZE AGENDA FILMS: Rex Theater: Wiener Madeln, alle leeft.; Victoria- theater: De blauwe lamp, 18 jaar Cinema Americain: Ave Maria 18 jaar; Harmonie: Zo begint het leven, ontra den. Voorstellingen: hedenavond 8 u. Matinee in het Rex theater, iedere middag 2.30 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN. Na 18 uur is voor spoedgeval len geopend: Apotheek De Bever, Apotheker P. J. Meurs Emmastraat 36. ALKMAAR. In de Alkmaar- se Overdekte Zweminrichting werden Woensdagmiddag weer de proeven afgenomen voor de jeugd-diploma's. In December moesten eerst de schooldiploma's verzwommen worden zodat deze proef moest worden uitgesteld. De kinderen kwamen deze keer het meest uit die plaatsen waar het schoolzwemmen nog niet is ingevoerd. Voor Alkmaar en om geving komen er per jaar zo 1200 a 1300 schoolzwemmers aan de beurt. De kinderen die dit diplo ma halen, zijn, zoals de heer v. d. Griendt bij de uitreiking ver telde „veilig gesteld". Willen de ze diplomahouders reddend kun nen zwemmen dan moeten ze meer oefenen en de andere zwaardere diploma's halen. De heer v. d. Griendt moedigde dit laatste, en terecht, sterk aan. Bij deze gelegenheid, waarbij vele ouders aanwezig waren, werden de nieuwe diplomakaarten van de Kon. Ned. Zwembond uitge reikt. Tevens werd de tegel ver krijgbaar gesteld waarvan de re venuen aan sportinstellingen ten goede komen. Het C-dinloma behaalden: El- ly Beets, Hoorn. Marianne Cou- vee, Alkmaar, Hans Kleen, Alk maar. Thea Klepper, IJmuiden, Nini Kossen, Alkmaar, Kees Kou- wenberg. Alkmaar en Anna Wortel, Alkmaar. Voorts behaalden 21 candida- ten het B-diploma en 38 het A-diploma. De afdeling Alkmaar van de Centrale Vereniging voor de Markt-. Straat- en Rivierhandel heeft gisteravond in Het Wanen van Heemskerk een cabaret- en feestavond georganiseerd, waar van de baten bestemd waren voor het t.b.c.-fonds der vereniging. Voor deze feesteliike avond, die verzorgd werd door het Alkmaar- se muziekgezelscha.o „Crescendo" bestond buitengewoon veel be langstelling. Het afdelingsbestuurslid, de heer v. d. Zei, opende de bijeen komst en de heer Peereboom van 'net hoofdbestuur zette de opzet en de geschiedenis van het tbc- fonds uiteen. Het fonds staat zwak. Een 17-tal patiënten ko men t'^ is ten laste van het fonds, dat door een ieder dient te worden gesteund. De heer Pee reboom releveerde dat de kleine zelfstandigen niet vallen onder de sociale wetten, waarvan de arbeider kan profiteren. Het nut van het tbc-fonds is derhalve klaarblijkelijk. Onder het motto: De sterken voor de zwakken, wekte hii de aanwezigen op tot lidmaatschap en donateurschep. De mondorgelclub van „Cres cendo" voerde onder leiding van directeur Jb. Burgert op muzi kale wijze enige muziekstukken uit. waarna het accordeonorkest „Crescendo" de rest van het mu zikale hoofdprogramma voor treffelijk voor zijn rekening nam. Na de pauze trad het Crescen do-cabaret voor het voetlicht. Voor zover dat zich op muzikaal terrein bewoog, in jodel-, cow boy- en andere liedjes, waren de prestaties lofwaardig. De schet sen echter konden wij minder waarderen, èn om de gekozen tekst, die nergens werkelijk gees tig was, èn om de manier waar op die tekst werd gebracht. Men deed wat men kon, maar men moet zich in het schetsspelen nog danig oefenen. Muzikaal echter toonde „Crescendo" zich van Vanaf morgen draait in Cine ma Americain een van de beste producten van. de laatste tijd van Londen-Films, uitgebracht door de „Nederland"-film. „Staatsge heim" is een uitstekende „thril ler" van het genre „The Third Man", doch die deze film naar de kroon steekt. De film levert een kostelijke satire op een poli tiestaat, het hier denkbeeldige Vosnië en roept herinneringen wakker aan de jaren 1940'45. De regisseur Gilliat gebruikt hier de politiestaat als achtergrond voor een achtervolgingsthema, waarin een buitenlander die door het bezit van een geheim, de Staat bedreigt, de hoofdrol ver vult. Het merkwaardige is, dat de filmspelers in deze film een eigen taal de taal van het ge fantaseerde Vosnië spreken, speciaal voor dit filmwerk sa mengesteld door de linguiste Georgina Shield. Door een ge raffineerd gebruik van licht en donker en de directe fotografie, ALKMAAR. Enige jaren ge leden werd de ambtenaresse aan het Bur. Huisvesting, alhier, mej. J. Slotboom, door B. en W. ge degradeerd van de functie van hoofdklerk tot klerk, welk be sluit voor haar de consekwentie had van een salarisverlaging van ca. 500.of één-zesde van haar jaarsalaris. B. en W. grondden hun besluit op de gedragingen van bedoelde ambtenares, die gefaudeerd zou hebben door het gratis verstrek ken van adressen aan de verhui zer Jac. Koop, terwijl hiervoor een leges van 0.50 per geval is verschuldigd. Voorts zou zij herhaaldelijK sigaretten van K. hebben ge accepteerd en een voor B. en W. bestemd rapport ter inzage heb ben gegeven aan een onbevoeg de, in casu het raadslid C. Cou wenhoven. Tenslotte zou zij een rijwielband zonder bon hebben gekocht, toen dit artikel nog slechts op de bon verkrijgbaar was. De Justitie achtte destijds geen termen aanwezig voor het instel len van een vervolging tegen mej. S., zodat B. en W. besloten tot deze disciplinaire maatregel. Door het Ambtenarengerecht werd de ambtenares, die daar in beroep was gegaan, in het gelijk gesteld, waarop het college hoger beroep had aangetekend bij de Centrale Raad van Beroep, waar de zaak dezer dagen diende en mr. Leesberg namens de gemeen te optrad als verdediger. Voor mej. S. pleitte mr. H. Scholten De uitspraak van het Ambte narengerecht werd door mr. L. bestreden: het kosteloos ver strekken van adressen door mej. S. betekende voor de gemeente een schade van 75.welke de heer K. weigerde te betalen. Voorts accepteerde mej. S., die een hartstochtelijk rookster is, niet alleen herhaaldelijk sigaret ten zij lokte zelfs tot tweemaal toe bezoekers van het Huisves tingsbureau uit om sigaretten te geven. Dat zij een vertrouwelijk rapport, bestemd voor B. en W„ aan de oud-wethouder Couwen- hoven ter inzage gaf, wetende, dat er een rivaliteit bestond tus sen de heer Couwenhoven en wethouder Coerts, rekende spr. haar wel het zwaarst aan; dat het college van B. en W. haar zwaar heeft gestraft, was mede het gevolg van het feit dat de strafrechter hier voor zich geen taak zag. al scheelde het maar weinig of zij was met de straf rechter in aanraking gekomen. Mr. Scholten vond, dat mej. S die geen gelegenheid kreeg, zich te rechtvaardigen, te zwaar ge straft is; reeds anderen op het Bureau gaven gratis adressen af; toen er eenmaal een legesheffing van 50 cent was vastgestelg. ging zij echter uit sleur ermee door gratis inlichtingen te ver schaffen. PI. betwijfelde in dit verband het recht van de gemeente, cm vcor deze inlichtingen leges te mogen heffen. Schade was zijns inziens niet aan de gemeente be rokkend door deze gratis inlich tingen terwijl mej. S. er geen voordeel uit had getrokken. Dat zij sigaretten accepteerde, is iets. dat op meer overheidsbureaux --norknmt. Voorts zag zij er ge§n kwaad in de heer Couwenhoven. die als wethouder eens haar chef was en die voorzitter van de woningbouwvereniging „Roch dale" en raadslid is deseevraagd inlichtingen te verschaffen; de rivaliteit tussen de heren Coerts en Couwenhoven ging haar niel aan. PI. meende voorts dat juist dcor de rivaliteit tussen beide heren, mej. S. zo door de ge meente behandeld is. De fiets- heeft deze Engelse film tevens bijzondere filmische kwaliteiten. In tal van bladen werd deze spannende film gunstig beoor deeld. POLITIEVOETBAL ALKMAAR Na een rust van ongeveer 6 weken speelde het Alkm. Rijkspolitie-elftal weer eens een competitie tegen het elfta van de Gemeente-politie Haarlem op het terrein aan de Schalkwijkerweg te Haarlem. Deze nogal fors gespeelde wed strijd kenmerkte zich door een overwicht van de Alkmaarders, die dit voor de rust in een doel punt van de voet van de rechts binnen Jager wisten uit te druk ken. Even voor de rust moest de Stormvogels-speler Laan van Haarlem wegens een opgelopen knieblessure het veid verlaten. Dit was ongetwijfeld een ver zwakking voor de Haarlemmers. Na de rust namen de Alkmaar ders wederom het heft in handen De bekende Haarlem-speler Koks-huis (Ned. Politie-elftal) werd door de scheidsrechter van het veld gestuurd wegens na trappen. Uit een goed opgezette aanval wist de Alkmaarse Rijks politiemannen door Termaat het tweede doelpunt te scoren, waar mede het lot van Haarlem was bezegeld. CONCERT „VITA NOVA" ALKMAAR De Alkmaarse Accordeonver. „Vita Nova" o.l.v. dirigent A. v. d. Wolff, zal Za terdag 20 Jan. a.s. in het „Wapen van Heemskerk" een concert ge ven. „Vita Nova" heeft een uit stekende reputatie en wij heb ben nog goede herinneringen aan menig succesvol concert. Voor 'n serieus en aantrekkelijk pro gramma is ook nu weer gezorgd, niet minder dan een veertiental werken zijn reeds lang ernstig in studie genomen. We verwachten' dan ook, dat „Vita Nova" op Zaterdag 20 Jan. 1951 zoals gewoonlijk weer zal musiceren voor een uitverkochte zaal. PAARD OP HOL ALKMAAR Gistermiddag omstreeks half twee was iemand op de Friese weg bezig een paard af te richten dat voor een wagen was gespannen. Voordat de be stuurder echter op de bok kon klimmen sloeg het paard op hol, rukte zich van de wagen los en rende met een deel van het lemoen nog achter zich aan de Friese weg over en de Friese brug op. Op de Dirksduivelweg kwam het beest waarschijnlijk door vermoeienis tot stilstand. Een agent van politie heeft het paard kunnen grijpen en naar zijn stal kunnen brengen. Hoewel, het verkeer op dat ogenblik op de Friese brug vrij druk was deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. band werd tenslotte niet door haar. doch door een collega ge kocht. Op 5 Februari zal de Centrale Raad uitspraak doen. haar beste zijde. Nadat in zijn slotwoord de heer Peereboom de winkeliers en marktkooplieden, die voor de verloting belangeloos een vrijwel ontelbaar aantal prij zen hadden ter beschikking ge steld, hartelijk had bedankt en zijn erkentelijkheid had betuigd jegens de mensen van Crescendo, werden voorzitter Zomerdijk en zijn bestuur in het zonnetje ge zet. Daarna bleef men bij de mu ziek van de Crescendo-boys tot drie uur in de nacht gezellig sa men. nadat de mooie prijzen al len waren verloot. Een Eskimo, slim voor zijn jaren, Droeg een -pels om de kou te bedaren. Nóq had hij het kil En riep: Ziet, hoe ik rH. Geef mij maar een Oude klare. Inzender: hr. A. te Alkmaar, ontving een fles Oude Pels. A.S. MAANDAG ALKMAAR Naar wii verne men zal met ineane van Maandag 22 Januari a.s. het personenver voer AlkmaarHoorn, tengevol ge van kolenschaarste bii de N.S. tijdeliik worden stilgelegd. De N.S. zullen on deze liin bussen laten lonen die on vrijwel dezelf de tiiden als de treinen zullen vertrekken en wel zoveel als no dig is om het normale reizigers verkeer te kunnen verwerken. Deze busdienst zal naar de direc tie van de NACO ons mededeelde door de NACO voor rekening van de Spoorwegen worden verzorgd. In hoeverre ook de dienst od de snoorliinen AlkmaarDen Helder AmsterdamEnkhuizen zal wor den stopgezet kon men ons nog niet mededelen. ALKMAAR In. de op 15 Jan. 1951 ten stadhuize van Alkmaar gehouden vergadering van de Luchtbeschermingskring Alkm. omvattende de gemeenten Alk maar, Akersloot, Bergen N.H., Castricum, Egmond aan Zee, Eg- mond Binnen, Heemskerk, Heer- hugowaard, Heiloo, Hensbroek, Koedijk, Langedijk, Limmen, Oterleek, Oudorp, St. Pancras, Schoorl, Uitgeest, Ursem en War- menhuizen zijn benoemd: Tot Kringcommandant de heer A. J. Wilgenburg te Alkmaar en tot diens plaatsvervanger, tevens commandant bescherming bur gerbevolking van Alkmaar, de hr. J. Dreeuws, commissaris van po litie. Tot kringhoofd van: a. de geneeskundige dienst: de heer dr. W. J. Lojenga, genees heer-directeur van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar en tot diens plaatsvervanger de heer G. J. Sluymer, geneesheer-directeur van het St. Elisabeth Ziekenhuis te Alkmaar; b. de brandweer: de heer J. v. Maarleveld, commandant van de Alkmaarse Vrijwillige brandweer en tot diens plaatsvervanger de heer J. M. de Jong, comman dant van de brandweer te Lan ge dij Jc c. de opruimings- reddings- en hersteldienst: de heer Ir. H Knol directeur van Openbare Werken te Alkmaar en tot diens plaats vervanger voor wat betreft de vergunnings- en reddingsdienst de heer Ir. J.D.A.M. ten Brink, hoofdingenieur van de Rijkswa terstaat te Alkmaar en voor wat betreft de hersteldienst de heer J. P. Blauw, directeur van Ge meente Werken te Bergen N.H.; d. Sociale Zaken: de heer J. F. H, Plas, directeur van het Ge meentelijk bureau voor sociale zaken te Alkmaar en tot diens plaatsvervanger de hr. J. Spaans chef van 't Gemeentelijk bureau voor huisvesting te Alkmaar. e. Politie van de tot de Kring behorende gemeenten, met uit zondering van Alkmaar: de heer Mr. M. J. van der Steur, comman dant van de Rijkspolitie in het district Alkmaar te Heiloo en tot diens plaatsvervanger de heer J. Zijp, staf-officier bij dezelfde po litie; tot verbindingsofficier de heer J. H. C. Fijn, Hoofdcommies ter gemeente-secretarie van Alk maar. De kringcommandant, de heer A.J. Wilgenburg is voor Alkmaar een nog onbekende figuur. Hij werd in 1902 te Amsterdam ge boren en studeerde na de 5-jari- ge H.B.S., Indologie te Leiden. Na het behalen van zijn docto raal Staatsrecht-economie, ver trok hij in 1925 naar Sumatra's Oostkust waar hij als adminis tratief ambtenaar begon. Tot 1946 was hij hier en in Atjeh in verschillende administratieve functies werkzaam. Gedurende de Japanse bezetting verbleef hij in Atjeh in 'n krijgsgevangenkamp In Juli 1947 werd hij benoemd tot resident te Malang, vanwaar hij vorig jaar repatrieerde. De heer van Wilgenburg deel de ons mee, dat alle hier boven genoemde functionarissen voor hun werk en ten behoeve van de luchtbescherming pro deo wer ken en dus niet gesalarieerd zijn Met de organisatie van de werk zaamheden moet nog gewacht worden op de voorstellen van de staatscommissie ad hoe. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond IETS KOUDER Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien maar ook flinke opklaringen. Aanvan kelijk nog harde, later krachtige tot matige wind tussen West en Noordwest, Iets lagere tempera turen. INTENTIE VOOR 19 IANUARI Terugkeer der Oosterse Afge scheidenen tot de Katholieke eenheid. Er is zoveel, dat ons, christe nen, boven alle scheiding uit met elkaar verbindt. Dat is wel het meest het geval tussen de Kerk van Rome en de verschillende z.g. orthodoxe kerken van het Oosten. Deze afscheiding kende vele phasen, maar heeft haar uit eindelijk beslag gekregen in het jaar 1054. toen de Kerk van By zantium definitief haar eigen weg koos. Deze schrijnende wonde in het lichaam der Kerk is nog steeds niet gedicht en is des te pijnlijker, omdat deze Oosterse Kerken zo ontzaglijk veel met de Moederkerk van Ro me gemeen hebben. Laten we hier vooral wijzen op het weder zijdse bezit der H. Eucharistie. Juist dit punt van overeenkomst geeft een gerechtvaardigde ver wachting, dat de scheuring niet van blijvende aard zal zijn. De H. Eucharistie is immers het Sa crament der eenheid en is als zo danig door de Kerkvaders her haaldelijk voorgesteld: het brood en de wijn. die Christus worden zijn samengesteld uit het meel van vele graankorrels en uit het sap van vele druiven, waardoor de eenheid aller christenen wordt gesymboliseerd. Daarom zonden de Bisschoppen der Kerk aan elkaar en allen aan de Bis schop van Rome de H. Eucharis tie als teken van hun onderlinge verbondenheid. Welk gebed zal bij onze H. Communie zeker der verhoord worden dan het ge bed om eenheid, vooral met het Oosten. RETRAITE AGENDA In het retraitehuis „St. Pe trus Canisius" te Bergen wordt van 2323 Januari een speciale retraite gehou den voor jeugdleidsters van alle groepering van 't man nelijk en vrouwelijk jeugd werk. Opgaven te richten aan de directie van het re traitehuis te Bergen. POLITIE-VOETBAL ALKMAAR. De Dinsdag middag gespeelde competitiewed strijd tussen de gemeentepolitie te Amsterdam en een elftal van de Alkmaarse politie, eindigde in een 10 overwinning voor de Alkmaarders. A.s. Dinsdagmiddag wordt er een returnmatch in Alkmaar ge speeld op het Boys-terrein om 2 uur. Burgerlijke stand ALKMAAR. Geboren: Ma- rinus J. z. van E. .T. Kraak en A. Bakker. Edith d. van J. de Waard en M. A. Schuitmaker. Overleden: Johanna Korssee, oud 63 jaar, gehuwd met C. van Wijngaarden. ONGELUKKIGE VAL ALKMAAR. Vanmorgen werd de bejaarde makelaar, de heer W .C. Duin, wonende aan 's Ver dronkenoord alhier, in bewuste loze toestand en met een hoofd wonde naast zijn bed gevonden. Mij vermoedt dat de heer Duin die alleen woont en sinds 'n dag ziek was, bij het uit bed stap pen een ongelukkige val heeft gedaan, 'n Buurman waarschuw de de politie, die de eerste hulp verleende, waarna de heer Duin per ziekenauto naar het St. Eli- sabethsziekenhuis werd vervoerd. NIEUWE RAMEN IN RETRAITEHUIS BERGEN Door de kunst- schilder-glazenier Stockhoff de Jong uit Soest zijn in de kapel van het Retraitehuis „St. Petrus Canisius" te Bergen nieuwe ra men geplaatst. De laatste ramen door deze kunstenaar geplaatst, dateren van een tiental jaren te rug en men kan dan ook de ont wikkeling van deze schilder in zijn prachtige kleurrijke ramen goed volgen. Het is zeker een aanwinst te noemen voor de fraaie kapel, waarin menige re- traitant gesticht wordt. EEN LICHT GEWONDE (Van onze verslaggever) MIDDENMEER Dinsdag morgen zijn op de Hoornse Weg, tussen Middenmeer en Lambert- schaag een bestelwagen, bestuurd door J. K. uit Wieringerwerf en een luxe auto, bestuurd door P. T. uit Rotterdam met elkaar in botsing gekomen. Het ongeval ge schiedde doordat beide auto's ge lijktijdig bij het kruispunt Tus senwegHoornse Weg waren. De heer J.K. liep een hoofdwonde en een lichte hersenschudding op en zijn wagen werd aan de voorzijde .beschadigd. De andere chauffeur kwam er weliswaar zonder letsel af doch zijn auto een nieuwe Kaiser Fraiser van f 15.000, werd zeer zwaar beschadigd. De heer K. is na het ongeluk naar zijn woning in Wieringerwerf vervoerd. De politie heeft de zaak in on derzoek. „Ego Flos" SCHOORL. De repetitie van 19 Jan. gaat door, maar begint, i.v.m.- het Lof om half negen on geveer. De Jaarvergadering is vastgesteld op Vrijdag 26 Janu ari. Dan is er eerst een korte re petitie, want die kan moeilijk ge mist worden. De minister var de Tweede Kaï stand van het jongens en betr met de industri kunnen bijdrage voorrang wordei zijn om te gei voortgezette in< Het is niet de nisatie en inrich dere vormen van het tweede plan maar wel meent op korte termijn regelen moeten waarvoor wellic raam van het g stelsel langere tij wenselijk zou zij beoogd langs de riment en onder voorwaarden te s ontwikkeling in kunnen leiden. Zowel de nooi strialisatie als di vraag naar gesel geven een duide dat de maatschap aan technisch on< is verzadigd, ter hen die later emi de vakopleiding heeft. Het heeft n slechts in het alg( aantal krachten drijf is of moet gesteld te bereke hoeften bestaan komst waarschijn staan, moet regio lijk worden ond ook rekening mc houden met het aantal geschikte zich zal aanme aanbod in deze tijd in evenwicht dat het binnen r< de ouders vrij r kinderen het ond volgen dat hen n< de beste levenskc Voorzover de beroepskeuze der in overeenstemmi jr."3t de verwachtii toekomstige beh nodig zijn, de mi het ontvangen vai zij te beperken, 1 Ieren. Propaganda e: goed uitgevoerde het geven van ope het toekennen va voorschotten kuni werken. Voorshands maj genomen, dat de toekomst zo groc er reden is de onderwijs ook ir zin te bevorder beleid in hoofdzaa bepaald door de die de aanmeldin te leerlingen in e val biedt. Degenen die i OVER DUITS BONN. De V selier Konrad Ad waarschijnlijk Di: radio richten tot Duitsers over de i heel Duitsland, n regeringswoordvoe avond mede. Functionarissen dat Adenauer zou commentaar van C naar aanleiding verwerping van hi tewohl, de Oost-1 tot besprekingen werp. Men gelooft in West-Duitse reger niet het laatste v omtrent de Duitsi ||§|p ipp|-'* Het nieuwe gem in het voormalige magazijnen werd Post voor de Ro koning-stadhoude om g

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2