Voortgezette industrialisatie vraagt voorrang voor technisch onderwijs F China wijst vredesvoorstel der Verenigde Naties af Het Korea-detachement vecht blindelings VEESTAPEL NAM VERDER TOE Waarborgen ex-KNIL-militairen door vredige Kamer besproken Techniek moet doordringen in algemeen vormend onderwijs Experiment heeft grote waarde Adenauer opnieuw voor de radio Aantal mestvarkens bijna verdubbeld Naar wij vernemen: Sm Handelsovereen komst van Indonesië met Noorwegen BEURSOVERZICHT Over Ambonezen werd niet gerept HOEST Kolonel den Ouden vertelt Nederlander werd Pauselijk Sacrista Generaal Kruis is voorstander van burgerdienstplicht DONDERDAG 18 )ANUARI 1951 PAGINA 3 De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de Tweede Kamer een nota doen toekomen betreffende de stand van het lager en middelbaar technisch onderwijs voor jongens en betreffende de maatregelen, die, mede in verband met de industrialisatie, op korte termijn tot de ontwikkeling kunnen bijdragen. Volgens de nota moet noodzakelijkerwijze voorrang worden verleend aan de voorzieningen die onmisbaar zijn om te geraken tot de verwezenlijking van een verder voortgezette industrialisatie. Het is niet de bedoeling orga nisatie en inrichting van de an dere vormen van onderwijs naar het tweede plan te verwijzen, maar wel meent de minister, dat op korte termijn enkele maat regelen moeten worden genomen waarvoor wellicht binnen het raam van het gehele onderwijs stelsel langere tijd van bezinning wenselijk zou zijn. Vooral wordt beoogd langs de weg van expe riment en onderling overleg de voorwaarden te scheppen, die de ontwikkeling in goede banen kunnen leiden. Zowel de noodzaak tot indu strialisatie als de voortdurende vraag naar geschoolde krachten geven een duidelijke aanwijzing dat de maatschappelijke behoefte aan technisch onderwijs nog niet is verzadigd, terwijl ook voor hen die later emigreren een goe de vakopleiding grote waarde heeft. Het heeft nauwelijks zin, slechts in het algemeen het totale aantal krachten dat in het be drijf is of moet worden tewerk gesteld te berekenen. Welke be hoeften bestaan of in de toe komst waarschijnlijk zullen ont staan, moet regionaal of plaatse lijk worden onderzocht, terwijl ook rekening moet worden ge houden met het waarschijnlijke aantal geschikte leerlingen dat zich zal aanmelden. Vraag en aanbod in deze zullen niet al tijd in evenwicht zijn. mede om dat het binnen redelijke grenzen de ouders vrij moet staan hun kinderen het onderwijs te laten volgen dat hen naar hun mening de beste levenskansen biedt. Voorzover de aanmelding en beroepskeuze der leerlingen niet in overeenstemming zouden zijn nvet de verwachtingen omtrent de toekomstige behoefte, kan het nodig zijn, de mogelijkheden tot het ontvangen van onderwijs het zij te beperken, hetzij te stimu leren. Propaganda en voorlichting, goed uitgevoerde prospectussen, het geven van openbare lessen en het toekennen van beurzen en voorschotten kunnen stimulerend werken. Voorshands mag worden aan genomen. dat de behoefte in de toekomst zo groot zal zijn, dat er reden is de groei van het onderwijs ook in kwantitatieve zin te bevorderen, waarbij het beleid in hoofdzaak moet worden bepaald door de mogelijkheden, die de aanmelding van geschik te leerlingen in elk concreet ge val biedt. Degenen die van een lagere OVER DUITSE EENHEID BONN. De West-Duitse kan selier Konrad Adenauer zal zich waarschijnlijk Dinsdag via de radio richten tot Oost- en West- Duitsers over de eenheid van ge heel Duitsland, zo deelde een regeringswoordvoerder Woensdag avond mede. Functionarissen verklaarden, dat Adenauer zou antwoorden op commentaar van Oost-Duitse zijde naar aanleiding van de jongste verwerping van het voorstel Gro- tewohl, de Oost-Duitse premier, tot besprekingen over dit onder werp. Men gelooft in Bonn, dat de West-Duitse regering het Oosten niet het laatste woord wil laten omtrent de Duitse eenheid. school voor v.g.l.o., u.l.o., h.b.s. of gymnasium naar een lagere of middelbare technische school of naar de Technische Hogeschool gaat. ervaart veelal, dat zijn voorbereiding tot die studie ten aanzien van de technische vor ming gebrekkig is. Daar dit belemmerend werkt op het streven naar intensieve industrialisatie, zal enige infil tratie nodig zijn van de techniek in het algemeen vormend onder wijs en evengoed van de alge mene vorming in het technisch onderwijs, daar dit tevens aan dacht moet besteden aan een al zijdige harmonische vorming van de leerling. Do kwalitatieve zijde van het technisch onderwijs acht de minister veel belangrijker dan de kwantitatieve, terwijl naar zijn mening in het algemeen bij het streven naar verbetering van het onderwijs te weinig aan dacht is besteed aan het experi ment. Wij komen op de inhoud van de nota nog nader gedetailleerd terug. Mgr. Cardijn ere-doctor van Leuven LEUVEN. Naar het K.N.P. verneemt, zal de Rector-Magnifi- cus van de Leuvense Alma Mater, Mgr. van Wayenbergh, op 2 Febr. a.s. de doctorsbul uitreiken aan Mgr. Cardijn, de stichter van de Internationale Kajottersbeweging. De universiteit heeft het ere doctoraat aan Mgr. Cardiin ver leend wegens diens grote diensten aan Kerk en Vaderland. OVERVAL OP RIJSTPELLERIJ SURABAJA. Dezer dagen drong een groep bewapende per sonen de rijstpellerij „Glagad" op Rogodjampi binnen. De rovers stelden de nachtwakers buiten ge vecht. Een van hen werd ge dwongen als gids te dienen naar de woning van de eigenaar, die niets anders te doen had dan zijn brandkast te openen, waarna de rampokkers er met f26.750. vandoor gingen. Blijkens de thans door het C.B.S. gepubliceerde uitkomsten van de wintertelling (December 1950) blijkt de Nederlandse vee stapel ten opzichte van de vorige winter wederom in aantal te zijn toegenomen. Het totaal aantal stuks rundvee bedroeg n.l. in De cember j.l. 2.671.000, tegenover 2.517.000 stuks in December 1949. Voor de varkensstapel luiden deze cijfers resp. 2.273.000 en 1.795.000. Hoewel het aantal stuks jong vee ten opzichte van de in Sep tember j.l. gehouden telling is teruggelopen één en ander in verband met seizoensinvloeden ligt dit aantal 10 pet. boven het cijfer van December 1949. Deze is dr. M. Iï. Tromp, het hoofd van de Geneeskundige en Gezond heidsdienst der Rijkspolitie Dins dag bij een auto-ongeval onder Zeist gewond en naar het Stads en Academisch ziekenhuis in Utrecht overgebracht. werd Dinsdag nr. J. A. H. J. van der Dussen, totnogtoe burgemees ter van Hengelo, als burgemees ter van Dordrecht geïnstalleerd.. zal aan de commissarisvergadering der Rotterdamse Bank worden voorgesteld over het boekjaar 1950 een dividend van 9 pet. (on veranderd) uit te keren kwam de IJmuider trawler „Haar lem", IJm 9 gisteren aan de vis- afslag met 1200 kisten rondvis, waarvoor een record-besomming van f43.000.werd gemaakt.... hield de landelijke subgroep „Ambtenaren bij de Landbouw- voorlichtingsdienst" van de ARKA te den Bosch haar eerste jaar vergadering. Van de 1000 ambte naren van deze dienst zijn er 200 katholiek georganiseerd is de „Volendam" gisteren met 1A24 militairen en gezinsleden aan boord in Rotterdam ont scheept. Onderweg werd aan boord een meisje geboren, dat mede de voornaam „Volendine" heeft gekregen.... bestaan er plannen om binnenkort binnen de ARKA een werkver band van Katholieke burgemees ters op te richten werd in December bij de alge mene spaarbanken f24.527.363 in gelegd en f 31.045.089 terugbe taald i i L t a .Wlffl; v* - tS.- s óvStó :V Het nieuwe gemeentehuis te Hellevoetsluis is ondergebracht in het voormalige Admiraliteitshuis. Het huis met belendende magazijnen werd in de periode van 16401675 door Pieter Post voor de Rotterdamse Admiraliteit gebouwd. Het diende koning-stadhouder Willem III, voor hij naar Engeland voer om gekroond te worden, tot verblijf. ontwikkeling bepaalt mede het verloop van de totale rundveesta pel, waarbij valt op te merken, dat het aantal melk- en kalf- koeien wederom een geringe uit breiding vertoont. Ondanks het feit, dat ongeveer 40.000 varkens van huisslachters buiten de telling zijn gehouden, is het totale aantal mestvarkens 45 pet. hoger dan een jaar gele den. De verwachtingen omtrent de varkensstapel in de naaste toe komst kunnen worden afgeleid van het aantal drachtige zeugen, dat 28 pet. boven dat van Decem ber 1949 ligt. Het aantal gedekte zeugen bewoog zich op het niveau van het voorafgaande jaar. Onge acht genoemde vermindering van het aantal getelde bedrijven, ligt de totale varkensstapel ruim 27 pet. boven het aantal van Decem ber 1949. Ook de hoender- en eenden stapel namen aanzienlijk in om vang toe. Het aantal hoenders steeg n.l. van ca. 10.5 millioen stuks in December 1949 tot ruim 15.5 millioen stuks in December 1950. een toeneming derhalve van ca. 50 pet. De eendenstapel breid de zich in het afgelopen jaar uit van 290.000 tot bijna 400.000 stuks Griffier Prov. Staten van Zeeland Provinciale Staten van Zeeland hebben de griffie der Staten dr. B. D. H. Tellegen wegens het be reiken van de pensioengerech tigde leeftijd per 1 April eervol ontslag verleend en tot zijn op volger benoemd uir. J. M. 'Pilaar, referendaris ter Griffie. OSLO Het Noorse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdag bekend gemaakt, dat er te Bern op 12 Jan j.l. door onderhandelaars van Noorwegen en Indonesië een handelsover eenkomst en een lijst van goede ren voor het wederzijdse han delsverkeer in 1951 zijn gepara feerd. De onderhandelingen waren voor Kerstmis te Oslo begonnen en werden te Bern beëindigd. Volgens de overeenkomst zal Noorwegen machinerieën, lever traan, cellulose, papier, carton en vishaken aan Indonesië leveren. Door Indonesië zal rubber, tin, tabak, specerijen en copra aan Noorwegen geleverd worden. Het wederzijdse handelsver keer zal belangrijk worden ver groot. De Noorse regering heeft ook technische hulpverlening voor de ontwikkeling en het her stel van de Indonesische industrie aangeboden. weinig verandering AMSTERDAM, 17 Jan. Een flauwe opening voor de staats fondsen was vandaag een der voornaamste kenmerken van de Beurs. Zowel de conversielening 1947 als de investeringscertifica ten kwamen beneden 96, een peil dat sinds jaren niet is bereikt. In hoeverre de mutaties in de opper ste leiding van de P.v.d.A. en de consequenties daarvan hierbij van invloed waren, viel moeilijk te bepalen. Voornamelijk werd ge dacht aan het omwisselen van obligaties in aandelen in verband met de monetaire onzekerheid. Tegen slot volgde een gedeeltelijk herstel voor deze rubriek. De bedrijvigheid op de aande lenmarkt had vandaag weinig te betekenen. Aanvankelijk was de stemming goed prijshoudend, doch toen voor certificaten van Ameri kaanse aandelen lagere advies- koersen werden vernomen, kreeg hier een zekere terughoudend heid de overhand. De Scheepvaartmarkt had een weinig wisselend verloop. Vooral de incourante soorten bleken niet ongunstig gedisponeerd te zijn. de courante soorten waren goed prijshoudend. Cultures bleken aanvankelijk licht verdeeld te zijn, doch het slot kwam voor de belangrijkste soorten op een iets hoger niveau. Vooruitlopende op Wallstreet was de animo voor Amerikanen vandaag niet groot. Het agio werd oen fractie lager geadviseerd. BUITENLANDS OVERZICHT Van heinde en ver, uit de Gelderse Vallei en van de Rijnkant waren boeren en buitenlui in Lunteren samengekomen voor de grote voorjaarshoutverkoping, die in de volksmond nog altijd bekend staat als de „Lunterse kermis". In de oude stijl, gezeten op een boerenwagen, die voor dat doel in de eierhal werd gereden, leidt notaris P. J. Westhoff (zittend met hoed op achter de afslager) de Lunterse houtverkoping. Staande de afslager, de heer J. Brouwer (foto boven). Onderste foto: na het sluiten der koop betalen de kopers het verschuldigde bedrag aan de notarisklerken. Inzet: de 62-jarige Hendrik Veldhuizen, die reeds 43 jaren in notarisdienst de houtver kopingen heeft bijgewoond. (Van onze parlementaire redacteur) Politieke profeten hadden voorspeld, dat reeds gistermiddag in de Tweede Kamer het onweer zou losbarsten. Het wetsontwerp, dat dé waarborgen regelt voor ex-Knil-militairen en waarbij dan an dermaal de positie van de Ambonezen ter sprake zou worden ge bracht, moest hiervoor de gelegenheid bieden. Maar het kwam anders uit. De voorzitter begon met mede te delen, dat het niet de bedoeling was om bij dit wetsontwerp ook aandacht te wijden aan de Ambonezen. Zulks zou weer bij de begroting van „Oorlog" kunnen geschieden. Minister s'Jacob was trouwens ook niet in de Kamer aanwezig. Naar verluidde beeft hij griep. En zo werd bet een zeer vredige vergadering, die zélfs al om vier uur beëindigd kon worden. Minister Gotzen, die het wets ontwerp verdedigde, had het niet bijster moeilijk, en minister van Maarseveen, die ook achter de regeringstafel had plaats geno men, kon zelfs geheel zijn krach ten sparen. Slechts aan het einde kwam de met zorg geweerde aan leiding toch nog weer even om de hoek kijken. Het behandelde wetsontwerp slaat op militairen van Nederlandse nationaliteit. Indonesische militairen kunnen er slechts in individuële gevallen onder gerekend worden en dit wilde de heer v. d. Wetering (CH) bijgestaan door de heer Vonk (VVD), nu uitbreiden tot groepen van personen of met andere woor den, hij wilde mogelijk maken, dat de Ambonezen er als groep onder zouden kunnen vallen. Minister Gotzen wilde daar echter niet aan. Nu was het zo, dat ieder geval op zich kon wor den bekeken. In de opzet van de heer v. d. Wetering zou een hele groep aanspraken kunnen laten gelden en zulks achtte de be windsman niet juist. Wat was immers in dit geval een groep? Er waren ook Ambonezen, die naar het Ihdonesische leger wa ren overgegaan en deze zouden dan misschien ook onder de rege ling willen vallen en wanneer men nog een stap verder ging, kwam men tevens bij de burger lijke ambtenaren terecht. Maar het hoofdbezwaar van de minis ter bleef, dat men op deze wijze de politiek in het wetsontwerp zou halen. De heren De Graaf (KVP) en Stufkens (P.v.d.A.) wezen, even als de minister, het desbetreffen de amendement-v. d. Wetering af. H.i. was het zo, dat ook via een individuële beoordeling de bedoeling van de voorstellers viel te verwezenlijken. De heer Meye- rink (A.R.was het Wel met de geest van het amendement eens, maar hij hechtte er om technische redenen niet zoveel waarde aan. Het amendement werd tenslotte verworpen met 38 tegen 27 stem men. Tegen de K.V.P. en de P.v.d.A., een stemverhouding, NIEUWE KIESWET SPOEDIG Bij DE KAMER 'S GRAVENHAGE 17 Jan. Naar het A.N.P. verneemt is dezer dagen een ontwern van een ge heel nieuwe kieswet de Minister raad gepasseerd en kan binnen kort de indiening van een ont wern bii de Tweede Kamer wor den tegemoet gezien. GLAZENWASSER OVERLEDEN NA VAL VAN LADDER Dinsdagmiddag "is in den Haag de 50-jarige glazenwasser D. B. bij het zemen van ramen van een perceel aan de Parkweg van zijn ladder gevallen. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en werd naar het ziekenhuis Bronovo vervoerd, alwaar hij in de loop van de avond is overleden. waarin sommigen al een voorspel van het komende debat wilden zien! Een amendement-De Graaf, waarbij de categorieën van hen, die onder de werking van de wet vallen, nog iets worden uitge breid, werd door de minister overgenomen. Ook werd z.h.st. een motie-De Graaf (KVP) aanvaard, waarbij de Kamer er bij de rege ring op aan dringt om de Garan- tiewet Burgerlijk Overheidsper soneel zodanig te wijzigen, dat daarin de eis van vestiging in het Koninkrijk komt te vervallen. De Minister verklaarde, dat de rege ring van haar kant bereid 'is om deze wens in ernstige overweging te nemen. Eerder qp de middag had hij medegedeeld, dat het wetsontwerp in zake een duurte- toeslag op de Indische pensioenen bij de Raad van State aanhangig is gemaakt. Het wetsontwerp werd z.h.s. aanvaard. De gunstige verwachtingen, welke de regering van India de laatste dagen had opgewekt door haar optimistische berichten uit Peking inzake een eventuele aan vaarding van het vredesvoorstel van de Ver. Naties, zijn gister avond wel definitief de bodeïn ingeslagen, toen de nota bekend werd, welke Peking-China aan het secretariaat van de Ver. Na ties heeft gericht. Deze nota, wel ke het officiële antwoord van de Chinese communistische regering inhield op de vredesresolutie. Za terdag j.l. door de Ver. Naties met zo grote meerderheid aan vaard, is wel zo afwijzend moge lijk. Niet alleen wat de inhoud bëcreft, maar ook de vorm is in de meest onvriendelijke termen vervat en getuigt opnieuw van het zeer diepe wantrouwen, dat in Peking tegenover de meest oprechte vredesbedoelingen be staat. Opnieuw wordt in dit antwoord de oprechte vredeswil van de Ver. Naties verdacht gemaakt en worden de Russische suggesties overgenomen, dat de aangenomen resolutie niets anders is dan een soort vel, waarin men China wil latei, trappen, ten einde het toch nog te onderwerpen aan de Wes terse imperialistische politiek. Daarom kan China er niet aan denken het vuren op Korea te staken, maar zal eerst de kwestie Formosa ten gunste van China moeten worden opgelost en Pe king toegelaten moeten worden tot de Ver. Naties. Dat met een dergelijk afwij zend antwoord de vredesdeur ge heel wordt dicht gesmeten; zal voor een ieder duidelijk zijn, al was het alleen maar door in te gaan op deze Chinese suggesties, de Ver. Naties China een zeer aanzienlijke beloning zouden ge ven voor zijn agressie en uittar ting van de besluiten der Ver. Naties. Dat zou niet alleen bete kenen een volledige capitulatie voor communistisch China, maar de V. N. zouden ook hun eigen prestige volkomen ondermijnen en overal ter wereld hun laatste greintje gezag verliezen. Men heeft in Londen, toen reeds gistermorgen de Chinese radio in weinig vriendelijke ter men zich over het vredesvoorstel uitliet en de kansen op aanvaar ding daardoor aanzienlijk daalden, van semi-officiële zijde nog wel te verstaan gegeven, dat de En gelse regering het staken van het vuren niet als een conditio sine qua non beschouwde, maar ook bereid was aan een overleg deel te nemen, waarbij tegelijk met het Formosa-probleenj en de Chi nese toelating in Lake Success een staking van de vijandelijk heden op Korea zou worden be sproken. Maar het Chinese antwoord wijst ook deze mogelijkheid af. Peking is niet bereid alleen te spreken over Formosa en zijn toelating tot de V.N., maar het eist bij voorbaat toewijzing van Formosa aan Peking en toelating van China tot de V.N. en dan eerst wil het spreken over een wapenstilstand. De inwilliging van beide eerste eisen ziet het als een bewijs van trouw tegenover Peking. Is men daartoe niet be reid, dan zou daaruit juist kwade trouw blijken. Dat bij een derge lijke mentaliteit geen basis voor besprekingen mogelijk is, ligt voor de hand. We zien, na dit afwijzend antwoord, dan ook voorshands geen enkele andere mogelijkheid dan voortzetting van de oorlog op Korea. Maar nu ook te»en China, met alle conse quenties, welke daaraan verbon den kunnen zijn. Hoe ernstig die kunnen zijn, hebben we Dinsdag op deze plaats nog eens duidelijk uiteengezet. In Amerikaanse kringen zal men de afwijzing van China met een ze kere opluchting vernomen heb ben. Want de steun van de Ame rikaanse regering aan de vredes resolutie van de V.N. heeft daar in brede kringen tot diepe teleur stelling aanleiding gegeven, en vooral van republikeinse zijde is (Advertentie) Rode Hoestpoeders van Mijnhardt Doos 45 ct. Kolonel den Ouden, de com mandant van het Nederlandse detachement vrijwilligers in Ko rea, heeft in een interview met de correspondent van Reuter ver klaard: „Wij vechten blindelings en weten niet, waar de Noord- Koreanen zich bevinden, terwijl zij altijd weten, waar wij zijn". Wij blijven nooit lang genoeg op één plaats om een geheime dienst te kunnen organiseren, zo ging de kolonel verder. Over macht van wapens, uitrusting en strijdlust kunnen niets doen tegen het gebrek aan inlichtingen over bewegingen van de vijand. Kolo nel den Ouden prees het gedrag van zijn manschappen in de 40 dagen, dat zij aan het front ver toeven, zeer. Hij klaagde echter veel over het weer. „Onze tegenstanders zijn niet alleen de Noord-Koreanén, die beter vechten dan de Indone siërs", aldus kolonel den Ouden, die een actief aandeel had aan de politiële actie in Indonesië, „doch ook het klimaat. In Indo nesië behoefden wij alleen tegen de vijand te vechten. De Noord- Koreanen hebben evenals de In donesiërs niet veel artillerie en mortieren, maar dit voordeel ging weer teloor doordat wij moesten trachten ons warm te houden". Kolonel den Ouden had enige critiek op de tactiek der verbon den legers. „Wij achten het be zwaarlijk om bij de strijd tegen guerillastrijders aan de hoofd wegen gebonden te blijven en het zijn eer guerillastrijders dan iets anders: men moet hen in de heu vels te pakken zien te nemen, zoals wij in Indonesië deden. De strijdkrachten der V.N. trachten hier volgens Europese methode oorlog te voeren en dat komt hier eenvoudig niet van pas", aldus kolonel den Ouden. Criminaliteit stijgt in Djocjacarta Reeds in de maand December 1950 werd een stijging in de cri minaliteit in het gewest Djocja carta geconstateerd; over de eer ste 10 dagen van Januari is een zeer belangrijke toeneming van het aantal misdaden in dit gewest waar te nemen. In deze periode kwamen 16 rampokpartijen voor, waarvan 6 binnen de stadsge meente. NEDERLANDSE JEUGDPLOEG SPEELT OEFENWEDSTRIJD Twee jeugdploegen, waaruit het Nederlands Elftal voor de Jeugd kampioenschappen in Frankrijk zal worden samengesteld, zullen 31 Januari a.s. in 't D.O.S.-stadion in Utrecht een onderlinge wed strijd spelen. Bij loting voor dit F.I.F.A.- tournooi is komen vast te staan dat Nederland tegen Eire zal spe len. Het is echter mogelijk, dat de leren verstek zullen laten gaan en dan zal Luxemburg als nog uitgenodigd worden om aan het tournooi deel te nemen. de regering daarover scherp be- critiseerd. De Amerikaanse onderminister voor Oosterse zaken Dean Rusk, zou zelfs, volgens Amerikaanse berichten van gisteren, in de Se naatscommissie voor Buit. Zaken verklaard hebben, dat Amerika voor de resolutie gestemd had, omdat men vast overtuigd was, dat China deze toch niet zou aan nemen, waardoor de politiek der Ver. Staten tegen de communis tische agressie in de Ver. Naties aanzienlijk versterkt zou worden. Men rekende er na de verwer ping van China op. dat de Ame rikaanse resolutie om China als agressor te bestempelen, dan met grote meerderheid zou worden aangenomen. Of dit alles echter zo vlot zal gaan, valt nog te bezien. India zal zich blijven verzetten tegen elke politiek, welke het conflict met China op de spits drijft en ook de drie ministers van de Scandinavische landen, die deze week in Kopenhagen bijeen wa ren, zouden daar besloten hebben in geen geval te stemmen voor een resolutie, welke China van agressie beschuldigt. Daartegenover staat echter, dat de Ver. Staten een dergelijke struisvogelpolitiek met grote kracht zullen bestrijden. Het zou in elk geval ook een vreemde fi guur zijn, indien kleine landen die agressie plegen, wel veroor deeld werden, maar dat men gro te landen, wier agressie veel ern stiger gevolgen heeft, niet zou durven vonnissen. Zo is het niet uitgesloten, dat het afwijzend antwoord van Chi na behalve zeer ernstige gevol gen voor de wereldvrede, ook nog wel'eens zou kunnen leiden tot een ernstige crisis onder de democratische landen van de Ver. Naties zelf In elk geval heeft het teleurstellend antwoord van Chi na de wereld-situatie aanzienlijk verscherpt en het gevaar voor een derde wereldoorlog ander maal vergroot. VATICAANSTAD. Z. H. de Paus heeft de Nederlander dr. Canisius van Lierde O.E.S.A. be noemd tot hoofd van de Pause lijke Sacristie (Sacrista), titulair bisschop van Porfireone en Vica ris-Generaal van Vaticaanstad. De post van de Sacrista, die tevens beheerder is van de relie kenschap van het Vaticaan, werd reeds sedert eeuwen door Augus tijnen bekleed. De Sacrista is te vens pastoor van de kerk van de H. Anna, de parochiekerk van alle bewoners van Vaticaanstad. Mgr. dr. Canisius van Lierde werd 22 April 1907 te Hasselt uit Nederlandse ouders geboren. Pa ter van Lierde heeft zijn geloften in de Orde van de Augustijnen in 1926 afgelegd en is in Mei 1931 tot priester gewijd. Hij behoort tot de Nederlandse Provincie van zijn Orde, is doctor in de theolo gie en bezit het licentiaat in de H. Schrituur. Zijn proefschrift handelde over „De leer van St. Augustinus over de gaven van de H. Geest". In 1936 was hij professor in de H. Schrift aan het theologicum der Augustijnen te Nijmegen. In 1937 werd hij naar Rome overgeplaatst waar hij pro fessor werd in de exegese van het Nieuwe Testament aan het college der Paters Augustijnen en tevens magister van de fraters theologanten aan dit internatio nale college, waarvan hij in 1939 conrector werd en van 1941 tot 1947 de moeilijke taak van rector op zich nam. De Vicaris-Generaal van het Vaticaan is krachtens zijn functie Prelaat-Officialis van de H. Congregatie van de Riten, neemt aan het Conclaaf deel en is in het Vaticaan woonachtig. Generaal Kruis heeft gister middag te Middelburg voor het departement Zeeland van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel de vorming van een parate strijdmacht bepleit en verklaard, dat ook bij de luchtstrijdkrach ten materiële en personeelszor gen bestaan. Hij noemde de voorwaarden voor dienstneming „misschien niet aantrekkelijk genoeg". Bij de Canadese wapens voor één divisie die wij thans ontvangen, bevinden zich geen kleding, mu nitie, voertuigen en verbindings middelen. Mr. Kruis achtte hier een belangrijke taak weggelegd voor de Nederlandse industrie, die nog niet voldoende is inge schakeld. Hij zou het voorts juist ach ten, wanneer er burgerdienst- plicht werd ingesteld. Hij achtte de taak van de Ne derlandse strijdmacht allereerst, een eventuele aanvaller op de grond en in de lucht zo lang te gen te houden tot versterkingen van de bondgenoten zijn aange komen. Dag- en nachtjagers en luchtdoelartillerie zijn nodig. De zeestriidkrachten zouden voor namelijk voor de beveiliging van het Zuidelijk gedeelte van de Noordzee moeten zorgdragen. Generaal Kruis achtte tenslotte vier weken een te korte duur voor de herhalingsoefeningen, die dit jaar op grote schaal zul len worden gehouden. Pos! voor de „Ormonde" Post voor naar Nederland terugkerende militairen, aan boord van het troepenschip „Or monde" welke in een der tussen havens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 19 Januari in Nederland worden ter post be zorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de ver melding te bevatten: „Aan boord van het troepenschip „Ormonde", op thuisreis naar Nederland. De naam van de vermoedelijke tus senhaven mag niet worden ver meld.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3