Nieuw Jan Schouten: »Wat is de waarde van het woord der Regering?« Kolentoewijzing voor industrie tijdelijk twintig procent lager Spoorwegverkeer wordt aanzienlijk beperkt Amerika brandmerkt China als agressor ....Zij had haar mandaat beter kunnen teruggeven Drie doden bij demonstraties tegen Eisenhower in Italië EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Nieuw-Guinea-ronde achter gesloten deuren NIEUW-GUINEA-DEBAT BEGONNEN Achter gesloten deuren Scheepsberichten Stoomtreinen door bussen vervangen Dit jaar beslissend Langer werken in de mijnen - Minder gas Zuinig met electriciteit - Minder treinen Geen bijzondere maatregelen voor de huisbrandkolen Collectieve maatregelen verzocht Staat van beleg in deel van Rome Marine-squadron in Engeland geland Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Neder!. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig, (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 19 Januari 1951 46e Jaargang No. 12071 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoorl 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 De Tweede Kamer heeft gisteravond een aanvang gemaakt met de beraadslaging over de nota betreffende de onderhandelingen van 4 t.m. 27 December 1950 gevoerd tnssen het Koninkrijk der Ne derlanden en de Republiek Indonesië betreffende de staatkundige positie van Nieuw-Guinea. Aan de regeringstafel hadden, met de minister-president dr. Drces, plaatsgenomen de ministers Van Schaik, Van Maarseveen, Götzen, Stikker, Teulings, Struycken, Joekes, Van den Brink en staatssecretaris Blom. De heer Schouten (A.R.) open de de beraadslagingen met op te merken, dat de reden tot het aftreden van mr. van der Goes van Naters als fractievoorzitter van de P.v.d.A. niet gelegen is in het rumoer dat rond hem was ontstaan, maar in handelingen welke in- en extern afkeuring verdienen. Het schijnt spr. voorts niet voldoende voor goede con stitutionele verhoudingen, dat 't P.v.d.A.-bestuur t.a.v. het inter view met de heer Schermerhorn slechts heeft verklaard dat het dit betreurt. De bestuursverklaring van de P.v.d.A. kan geen andere bete kenis hebben, dan dat de rege ring wordt gesuggereerd verder te gaan dan zij in haar eigen voorstellen is gegaan. Het is een touwtrekken eewor- den tussen de fractie van de K.V.P. en de P.v.d.A., aldus de heer Schouten, maar het ce- schiedde on het gebied dat door de laatste wordt bezet. Spr. herinnerde er vervolgens aan, dat de regering op 26 Mei en 20 Juni 1950 heeft verklaard, dat zij onveranderd op het standpunt staat dat 'Nieuw-Guinea onder Nederlands gezag moet blijven. Hij zou het op hoge prijs stellen als alsnog de beraadslaging, die op 28 en 29 Sept. in comité-gene raal geschiedde, gepubliceerd zou worden, waarop de voorzitter op merkte, dat, indien de heer Schouten hiervan een voorstel wil maken, dit in comité-gene raal moet worden behandeld. De heer Schouten verklaart echter zich tot het uitspreken van de wens te willen bepalen. Hij betoogt dat de regering het vertrouwen in haar woord heeft geschaad, hetgeen de laatste ja ren meer is gebeurd. Vele leden van ons volk geloven niet meer in het woord der regering en in Indonesië zegt men, dat zij wel fiere woorden spreekt, maar er zich niet aan houdt. Sur. meent dat het kabinet moet overwegen de nortefeuille ter beschikking te stellen. En indien de regering heeft besloten dit niet te doen. dan had zii zich tot het narlement moeten rich ten. om haar woord terug te vra gen en nader beraad te houden. Snr. maakt er ernstig bezwaar tegen, dat de regering blijkbaar haar woord zo laag waardeert, dat zii het niet nodig vindt con sult met de Kamers aan te vra gen. Uit overdracht van de souve- reiniteit aan de Unie, die daar toe niet is bewerktuigd, kan geen oplossing worden geboren naar zijn mening, en dat van interna tionale bemiddeling al heel wei nig te verwachten is, heeft zelfs de heer Romme te kennen ge geven. Ernstig protesteert spr. er ook tegen, dat het belang der bevol king van Nieuw-Guinea weinig of geen gewicht in de schaal schijnt te leggen. STAKING IN DUITSLAND WAARSCHIJNLIJK VOORKOMEN In regeringskringen te Bonn houdt men er rekening mee, dat op een conferentie van werkge vers en vertegenwoordigers van het West-Duitse Algemene Vak verbond onder voorzitterschap van bondskanselier Adenauer, die vandaag in Bonn gehouden zal w orden, overeenstemming zal worden bereikt over de medezeg genschap van de arbeiders in de mijnindustrieën. Daardoor zou de dreigende staking in de mijnbouw en ijzer- en staalindustrie voorko men worden. Chitral (rep.), Djakarta-Rot terdam, passeerde 17 Jan. Kaap Portsudan. Oranje, Djakarta-Amsterdam, passeerde 17 Jan. Dalac-eil. Ormonde (rep.), Djakarta- Rotterdam, 15 Jan. van Colombo. Singkep, 16 Jan. te Djakarta van Brisbane. De Minister van Verkeer en Waterstaat maakt bekend. dat overleg met de directie van de Nederlandse Spoorwegen er toe heeft geleid. dat. in verband met de industrie-kolennositie oo Maandac 22 Januari a.s. de vol gende henerkineen in de dienst van de reizigers-stoomtreinen zullen ingaan: 1. Tijdelijke staking van de reizigerstreindienst op onder staande baanvakken met gelijk tijdige vervanging door N.S. autobusdiensten (behalve op het onder g genoemde baanvak): a. GroningenDelfzijl; b. Gro ningenRodeschool; c. Zuid broekStadskanaal; d. Leeuwar denStavoren met inbegrip van de bootdienst EnkhuizenSta voren v.v.; e. ZutphenWinters wijk; f. NijmegenRoermond; g. Heerlen—SimpelveldSchim op Geul; h. GoudaAlphen a.d. Rijn; i. AlkmaarHoorn; j. Alk maarBergen aan Zee. 2. Tijdelijke opheffing van de stoptreinen tussen Zwolle en Amersfoort en Groningen en As sen met gelijktijdige vervanging door N.S. autobusdiensten. 3. Zoveel mogelijk vervanging van stoomsneltreinen tussen het Noorden en Oosten des lands enerzijds en het Westen ander zijds door Diesel-electrische trei nen, als gevolg waarvan de rei zigers naar en van het Noorden te Amersfoort en naar en van het Oosten te Apeldoorn zullen moeten overstappen. 4. Opheffing van een tweetal door stoomlocomotieven getrok ken reizigerstreinen tussen UtrechtDen HaagRotterdam en nog enige beperkingen van kleine omvang op door de N.S. nader bekend te maken baan vakken. Met betrekking tot de goede rentreindienst zullen geen be perkende maatregelen worden genomen. Door bovengenoemde bener- kende maatregelen vervallen 14846 reizigerstreinkilometers per dag. d.i. 40 net. der stoomreizi- gerstreinkilometers. Dank zii deze beperkingen hoont men met de kolentoewiizingen toe te komen tot 20 Mei. als de nieuwe dienst regeling ingaat Snr. heeft er seen hoon op, dat de regering t.a.v. Nieuw- Guinea on het goede snoor zal komen. ..Ik zou willen zeggen: zet mii beschaamd", aldus de heer Schouten. ..Doet gil dat niet. dan zal ik een uitsnraak van de Kamer vragen." Het heeft spr. gegriefd dat de regering geen onveranderlijke geloofsovertuiging heeft ge toond, als waarvan spr. zelf uit gaat. Vervolgens stelde prof. Romme (KVP) voor, de vraag van de heer Schouten naar publicatie van bepaalde gedeelten uit de notulen van het comité-generaal van 28 en 29 Sept. te behandelen. Om tien uur ging de Kamer daartoe in geheime vergadering. Eerst tegen middernacht werd de geschorste openbare vergade ring weer heropend. De voorzitter deelde mede, dat Vrijdagmiddag te 1 uur de verga dering in comité-generaal zal worden voortgezet, waarna hij de openbare vergadering sloot. LONDEN (Reuter). Het ver luidt te Londen dat generaal Eisenhower, wanneer hij in Maart a.s. uit de Verenigde Staten naar Europa terugkeert, er bij de West- Europese landen op aan zal drin gen de meest mogelijke spoed met de uitvoering van hun bewape ningsplannen te betrachten, daar hij van mening zou zijn dat 1951 „het jaar van de beslissing is". Prinses Margriet wordt vandaag 8 jaar. Weet U nog hoe midden in de oorlog via onze clandestiene radiootjes het bericht kwam, dat in het verre en veilige Canda 'n prinsesje was geboren? 'n Prinsesje dat in haar naam al iets van de komende lente en van de bevrijding uit de donkere dagen had.. Wij publiceren hier de jongste foto van de Prinses. HEERLEN. Minister van den Brink heeft gisteren in een bespreking met de Mijnindustrieraad een uiteenzetting gegeven over de voorziening met industriekolen van ons land. Voor het eerste kwartaal 1951 wordt het tekort aan industriekolen geschat op 260.000 ton. De regering heeft daarom besloten de toewijzing van kolen voor de industrie met ingang van 1 Febr. a.s. tijdelijk tot 80 pet. terug te brengen. een méér-productie van 100.000 tot 150.000 ton verwacht, hetgeen on geveer de helft uitmaakt van-het verwachte tekort. De minister achtte de industrie- kolenvoorziening in West-Europa zo critiek, dat er aanleiding be staat een beroep te doen op werk gevers- en nemers in de mijn industrie om gezamenlijk een snel ter beschikking komende bij drage te leveren voor de opvoe ring der kolenproductie, waar voor thans slechts één effectief middel bestaat: een tijdelijke ver meerdering van het aantal ar beidsuren met ingang van begin Februari a.s. Dit zou moeten voortduren tot half April. Dan komen de indus triekolen die de regering opnieuw in de Verenigde Staten en Zuid- Afrika heeft aangekocht, nadat reeds eerder tot aankoop van 200.000 ton in Amerika was over gegaan. Van de extra-inspanning De nijpende situatie is een ge volg van de toegenomen indus triële bedrijvigheid in geheel West-Europa, in het bijzonder in West-Duitsland, en van de pro ductiemoeilijkheden die zich zo wel daar als bij de andere kolen- leveranciers van ons land: België, Engeland, Frankrijk en Polen hebben voorgedaan. Met deze landen waren in het laatste kwartaal van 1950 leve ringscontracten afgesloten voor de invoer van 1.330.000 ton in dustriekolen, daar de voorziening van de Nederl. industrie slechts voor de helft uit eigen productie kan geschieden. Genoemde landen hebben zich echter genoopt ge zien, hun leveringen te verminde ren, en sommige ervan zijn ook zelf tot verbruiksbeperking met name van hun spoorwegverkeer overgegaan. Dit zal thans ook in Nederland geschieden, waardoor dagelijks 300 ton industriekolen van de Nederlandse mijnen wordt kunnen worden bespaard. Ook de gasfabrieken zullen zich aan de noodzakelijke be sparing tot 80 pet. moeten aanpassen. De korting kan voor alsnog niet worden toegepast op de electrische centrales maar de regering doet een dringend beroep op industrie en huis houdelijke verbruikers, om het electriciteitsverbruik tot het uiterste te beperken. Reclame- en etalageverlichting zal ook na 27 Januari aan beperkende be palingen onderworpen blijven. Daar de voorziening met huis brandkolen voor het overgrote deel door de Nederlandse mijnen zelf geschiedt, geeft de positie van deze brandstofsoorten thans geen aanleiding tot bijzondere maat regelen. LAKE SUCCESS. Warren Austin, de Amerikaanse afgevaar digde in de politieke commissie der Verenigde Naties heeft Don derdagavond China als agressor gebrandmerkt en de Verenigde Naties verzocht collectieve maat regelen tegen de agressie te ne men. „De Algemene Vergadering dient thans vast te stellen, dat China tot agressie is overgegaan", zo zeide hij. „Zij moet de Chine zen sommeren de vijandelijkheden tegen de strijdkrachten van de V.N. te staken en de Chinese troepen uit Korea terug te trek ken". De Algemene Vergadering moet ook een beroep doen op alle Sta ten om de Ver. Naties te steunen en geen steun aan de agressor te verlenen. Verder stelde Austin voor, dat de Assemblee een beroep doet op de Commissie voor Collectieve maatregelen (die "erleden jaar is ingesteld) om de te nemen maat regelen te bestuderen. Tezelfder tijd zou een of ander orgaan van goede diensten in leven moeten blijven, dat met Peking zou kun- NEDERLANDS ECHTPAAR OP JAVA VERMOORD Naar wij vernemen, zijn de administrateur-eigenaar van de onderneming „Bajoe Lor" in het gebied van Banjuwangi (Oost- Java) de heer A. R. van Wel, en zijn echtgenote, mevr. van Wel de Vries Reilingh, dezer dagen door een bende om het leven gebracht. PROFESSOR REUTER HERKOZEN BERLIJN. De 61-jarige pro fessor Ernst Reuter (sociaal democraat) is Donderdag herko zen tot burgemeester van West- Berlijn. Hij verwierf 77 stemmen tegen 11, bij 36 onthoudingen. De Christendemocratische partij die dr. Schreiber candidaat had gesteld, had deze candidatuur in getrokken. Bij de vorige stem ming staakten de stemmen. OPNIEUW MARINIERS NAAR DE WEST Zoals bekend zullen de solda ten in de West vervangen wor den door mariniers. Ter uitvoe ring van dit voornemen zal met het M.s. Oranjestad van de KNSM wederom een contingent mari niers naar Curacao vertrekken. De groep bestaat uit 76 man. Het transport staat onder commando van majoor Jonkman. Het M.s. Oranjestad zal Vrij dag 19 Januari vertrekken. ROME. Tot Donderdagavond laat hadden drie personen het leven verloren bij de demonstra ties die zich in Italië tegen Eisen howers komst hebben voorgedaan. Bij een botsing tussen carabinieri en een menigte van meer dan duizend personen die handgrana ten naar de politie zou hebben geworpen, werd in Palermo een Ter gelegenheid van haar achtste verjaar dag werd prinses Margriet een verjaar dagtaart aangeboden door het „Prinses Margriet Fonds". Na tuurlijk moesten da delijk de kaarsjes even branden, wat de jarige prinses en haar jongste zusje Marijke maar wat leuk von den. Koningin Juliana kijkt met welgevallen naar het aardige tafereeltje. boer doodgeschoten en vijf cara binieri gewond. Te Adrana, eveneens op Sicilië, werd Woensdag een demonstrant gedood en 13 gewond toen de po litie het vuur opende op een me nigte van 8.000. Ook in een ge vecht te Comacchio in Noord- Italië werd een demonstrant dodelijk getroffen en twee ge wond toen een menigte van twee duizend personen het stadhuis bestormde. De burgemeester van het nabij Camacchio gelegen dorpje Pincara is op staande voet ontslagen om dat hij de demonstraties tegen Eisenhower in zijn district had aangemoedigd. In Rome was de staat van be leg afgekondigd in die gedeelten van de stad waar Eisenhower doorheen moest rijden. De straten waren door duizenden politieman nen afgezet, die zich ook op de daken en balkons bevonden. In een der stadswijken, niet ver van het centrum, wist een menigte van 30.000 stakers alle verkeer gedurende twee uur te verlammen. Talloze bewapende politiemannen reden in jeeps en andere motorvoertuigen om hen heen, doch verdreven de menigte niet. De onder communistische in vloed staande Italiaanse vakbond had in 19 van de 96 provincies algemene stakingen uitgeroepen. Donderdagavond laat was het in heel Italië weer rustig. Eisenhower heeft besprekingen gevoerd met de Gasperi, graaf Sforza en de ministers van De fensie en Financiën. Via Luxemburg gaat Eisen hower naar Frankfort waar hij de verdedigingsmogelijkheden van West-Duitsland zal onderzoeken en Adenauer ontmoeten. nen onderhandelen als China zou besluiten vrede aan te bieden. Austin diende niet formeel een resolutie in. Men neemt aan, dat een dergelijke resolutie ter tafel zal worden gebracht, wanneer de andere indieners instructies heb ben ontvangen. Turkije, Peru en Nationalistisch China schaarden zich achter Aus tin, doch Engeland, Frankrijk en Australië drongen aan op enig uitstel om de leden-staten tijd te geven het Chinese antwoord zorg vuldig te bestuderen. De Sowjet-afgevaardigde Tsa- rapkin, die Malik verving, ver klaarde. dat de Sowjet-Unie vol komen achter de Chinese tegen voorstellen stond. Tsarapkin achtte het onmoge lijk de onderhavige kwestie in de commissie te bespreken zonder deelneming van het Koreaanse en Chinese volk. De commissie verdaagde hierop het debat. UITWISSELING VAN WEST-EUROPESE MILITAIREN LONDEN. De organisatie van het Brusselse verdrag heeft Don derdagavond bekend gemaakt dat de West-Europese militaire scho len voor „onbepaalde tijd" in structeurs zullen uitwisselen. Ge hele eenheden zullen voor demon straties, manoeuvres en oefenin gen worden uitgewisseld. Officieren van regimenten en der staven zullen in gelijke aan tallen en voor perioden van nor maal drie weken worden uitge wisseld. Leraren aan Europese militaire scholen worden voor perioden van twee jaar uitgewis seld. In Duitsland zullen waar schijnlijk internationale wedstrij den op verschillend militair ter rein worden georganiseerd. VIETMINH-OFFENSIEF TOT STAAN GEBRACHT In een communiqué der Franse legerleiding is Donderdagavond bekend gemaakt dat het grote offensief der Vietminh-rebellen, dat vier dagen geleden ten Noord- Westen van de Tonkinese hoofd stad Hanoi is ingezet tot stilstand is gekomen. De Franse patrouilles wisten Donderdag in het terrein van de strijd op vele wapens de hand te leggen, doch zij kregen geen contact met de opstande lingen. NEHROE IN PARIJS PARIJS (Reuter). Djawa- harlal Nehroe, de Indische pre mier, heeft in Parijs besprekin gen gevoerd met Trygve Lie, de secretaris-generaal der Verenigde Naties en Guy Mollet, de Franse minister van zaken betreffende de Raad van Europa. Joliot Curie, de pas ontheven communistische Hoge Commissa ris van de Franse commissie voor atoomenergie, heeft een bezoek aan Nehroe gebracht en premier Pleven heeft een lunch aangebo den waarbij Franse ministers en andere politici aanwezig waren. Nehroe heeft het plan Zaterdag per vliegtuig te vertrekken. WEST-DUITSLAND VINDT BEZETTING TE DUUR BONN. De West-Duitse mi nister van Financiën, Fritz Schaeffer, heeft in de Bondsdag in antwoord op gestelde vragen gezegd, dat de bezetting West- Duitsland veel te veel kostte. Slechts een fractie van de bezet- tingskosten was productief. De rest was voor verbruiksgoederen geweest. Het Duitse volk zou het gebruik yan de bezettingsgelden voor verbruiksdoeleinden nog kunnen begrijpen wanneer dit ge heel voor de veiligheid geschied de. Tot nog toe was het resultaat m deze richting echter naar ver houding niet van belang geweest. AMERIKAANSE WAPENS VOOR ZUID-AFRIKA? JOHANNESBURG. Verwacht wordt, dat nog voor het einde van deze maand president Tru man zal verklaren dat de verde diging van Zuid-Afrika van be lang is voor de veiligheid van de Verenigde Staten. Dit zal gepaard gaan met een uitwisseling van nota's tussen het State Depart ment te Washington en het de partment van Buitenlandse Za ken te Kaapstad en betekenen, dat de V.S. wapens zullen gaan leveren aan de Unie van Zuid- Afrika. BELFAST. Tengevolge van het slechte weer zijn de elf Fire flies, die gisterochtend van Val kenburg vertrokken naar Noord- Ierland, geland te Lee-on-Solent in Hampshire. Zij zullen hun reis vandaag voortzetten. Op het R,A,F,-vliegveld te Valley (Angle sey) zullen zij brandstof inne men. Men verwacht dat zij van middag omstreeks 12 Uur in Eg- linton in Noord-Ierland zullen aankomen. Van een der twaalf Fireflies, die zouden vertrekken, is 't ver trek enkele dagen uitgesteld.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7