De Alkmaarse gemeentebegroting onder de loupe Gezinstarieven waren onderwerp van veie beschouwingen Met kwistige hand werden lesjes in beginselpolitiek gegeven PK. overalls in alle kleuren Dr. Dr Amer Liberale fractieleider hield geen sympathiek betoog Een rood hoofd van 't bukken E. H. HOFSTEDE IN DE AVONDVERGADERING A. Nieuwland en Zn., Eigen levensbeschouwing eigen cultuur Legervoor maar Het lekt alle kan Naar wij verr PAGINA 2 VRIJDAG 19 jANUARI 1951 De heer Sietsma (Arb.) opende gisteren de Algemene Beschou wingen over de gemeentebegroting 1951. Spr. begint met namens zijn fractie B. en W. waardering te betuigen voor de wijze waarop zij de moeilijkheden van deze begroting hebben opgelost. Hij hoopt dat zij er in slagen, de volgende begroting geheel op tijd in te dienen. Ook met de opzet van de begroting is zijn fractie ingenomen; zij is een afspiegeling van de moeilijkheden, waarmee openbare lichamen te kampen hebben. Spr. vraagt voorts, of B. en W. er zich aan willen onderwerpen, als de Raad van oordeel is, dat de begroting vóór zij in ontwerp wordt aangeboden, in de fin. com missie behandeld moet worden. Het sluitend-maken van de be- froting door aanwending van het atig saldo over '48 brengt z.i, de verhoogde Rijksbijdrage in ge vaar; hij dringt er bij B, en W. C. Venneker op aan in alle geval op deze ver hoogde uitkering bij de Regering aan te dringen. Ook dringt hij aan op ruimere reserveringen, vooral voor de Nutsbedrijven en met het oog op de uit te voeren grote werken, die nodig zullen zijn door de groei der stadsbevolking. Het voorgestelde gezinstarief vloeit voort uit het program van samenwerking tussen de „rege ringspartijen". (Mr. Berkhouwer: „Zolang als 't duurt!") De K.V.P. aldus de heer Sietsma was voorstander van een tarief, speciaal voor grote gezinnen, waarmee de P.v.d.A. zich niet kon verenigen; men vond elkander op dit gezinstarief, doch de P.v.d.A. wil ook graag de kleine gezinnen tegemoet ko men en zag daarom het minder- heidsvoorstel van het college, dat een reductie van 5 pet. op de tarieven beoogt, in alle gezinnen, als daar 'n baby is geboren, gaar ne verwezenlijkt. De „top" van het politiecorps Is hier groter dan elders; in Zaan dam althans, waar de bevolking ruim 3000 zielen groter is, heeft men één inspecteur minder. Spr. vraagt, hoe dat in andere soort gelijke gemeenten is. Met het oog op het stijgend te kort van het Centraal Ziekenhuis (f 216.000) geeft spr. tariefsver hoging. in overweging; voorts vraagt hij naar de mogelijkheid van toepassing, op groter schaal van het collectief onderzoek van schoolkinderen door het G.A.B., zoals op de Rochdaleschool a 75 ct. per kind gedaan is. De post inkomen uit het wegenfonds ad f 10.715 zal z.i. tot f 7.568 moeten worden verlaagd. iimmm -^e heer Ven- V- neker (K.V.P.) sloot zich aan bij de woorden van lof, door de llij heer Sietsma ge- sproken. Hij ci teerde een rede van Z. H, Paus Pius XII, waar in grote erken telijkheid wordt betuigd jegens 't werk der ge meentebesturen. Hij huldigde college, secretaris, ambtenaren en werklieden voor hun activiteit. Van de begroting zelf had hij niets dan goeds te zeggen. De ramingen noemde hij reeel. Het verheugde hem, dat practisch alle posten, die verband houden met de uitvoering van grote objecten, in de begroting zijn verwerkt. Hij zag de gedachte van te voe ren conjunctuurpolitiek naar vo ren komen en hij hoopte, op de hoogte te worden gesteld van het resultaat van de studie, die het college wijdt aan een reserve- ringspolitiek. Hij waarschuwde het college niet te veel te vertrouwen op de vruchten voor de gemeente van de Rijksnoodvoorziening voor ge meenten. De gemeenten dienen zich te bezinnen op de werkelijk heid. Evenals in Engeland, zijn in ons land ernstige bezuinigingen nodig. Vervolgens besprak de heer Venneker het renteprobleem, de moeilijkheid voor de gemeente om aan de nodige gelden te ko men. Ook aan de investerings politiek wijdde de heer Venneker ziin aandacht. Hij wekte op tot optimisme en sprak de verwachting uit, dat door inspanning van alle krach ten, de moeilijkheden te over winnen zijn. Hij wilde niets tekort doen aan de gemeentelijke autonomie, maar hij meende, dat de gemeenten zich de nodige beperkingen moe ten opleggen. Sprekende over de volkshuis vesting, achtte hii het getal der gereed gekomen woningen alles behalve indrukwekkend in ver gelijking met het getal der wo ningzoekenden. Alkmaar was z.i. in 1950 niet aan haar trek ge komen. Hij hoopte dat eind 1951 gezegd kan worden, dat het aantal wo ningzoekenden is verminderd ten gevolge van nieuwbouw. Als er minder geïnvesteerd moet worden, dan op de laatste plaats in de woningbouw. Ook gezinnen met veel kinde ren moeten behoorlijke huisves ting vinden. Laat het college des noods hierover eens spreken met Den Haag. Inzake de gezinstarieven, rele veerde de heer Venneker, dat bij de overeenkomst inzake gezins tarieven tussen K.V.P. en P.v.d.A. niet gezinnen van 1 of 2 kinde ren, maar kinderrijke gezinnen zijn bedoeld. Hij stelde tenslotte het belang van geestelijke en zedelijke waar den in het licht en sprak de wens uit, dat Gods voorzienigheid met Alkmaar moge zijn in 1951. Liberaal geluid De fractielei der van de VVD mr. Berkhouwer wilde optimist noch pessimist, doch realist zijn. Als Nederland aan de afgrond staat, dan is dat aan de regerin gen van '45 tot '48 te wijten. We moeten ver schop oprui- Mr. Berkhouwer men. Sinds de bevrijding consta teert spr. een betreurenswaardige gespletenheid; er worden maat regelen genomen voor bepaalde bevolkingsgroepen, die voor de gehele bevolking zouden moeten zijn. Niet alleen de grote gezinnen, niet alleen degenen, die een kath. leeszaal willen bezoeken, moeten gesubsidieerd worden; dat is ver spilling. De sombere constellatie eist soberheid en aaneensluiting. Met angst ziet spr. dat de be groting een tekort van f 160.000 heeft; de werkloosheid is in Alk maar met 50 pet. toegenomen. Er zijn te veel mensen op ons kleine grondgebied aldus mr. Berkhouwer met gevolg, dat de kosten aan steunverlening stij gen. De kwaal van de morele herbezinning kan men niet door gezinstoeslagen genezen; deze doen het bevolkingssurplus toe nemen, met als gevolg een ge deeltelijke bevoorrechting van bepaalde groepen der bevolking. Komende tot de detailpunten, vraagt spr. of B. en W. het Markt- en Verkeersvraagstuk als een geheel bezien en deze vraag stukken beide in een gesloten verband worden opgelost. De volkshuisvesting blijft een schrijnend probleem; lof heeft spr. voor B. en W., omdat zij de vrijheid van woning respecteren. Spr. vraagt de heer Venneker de hokjesgeest eens te laten varen en niet altijd pp te, komen voor gezinnen met tien kinderen. Laat die toch voor zichzelf zorgen; als we daar huizen voor moeten bou- vven,- dan mogen dat wel school- gebouwen worden; die zouden dan betaald moeten worden uit de belastingen, die uit aller zak komen en terecht komen in be voorrechte kringen. Voor alle monniken gelijke kappen, aldus spr. Spr. hoopt, dat de plannen voor de tunnël in de Bergerweg spoe dig met welslagen bekroond mo gen worden; voor plannen als deze en de riolering zou soreker willen reserveren. Hij dringt aan op een beweegbare brug bij het Kwakelpad i.v.m. de ontwikke ling van het Industrieterrèin. lasten van -de bevolking moesten worden opgevored, nu het college beweert dat de begroting niet sluitend is gemaakt door verho ging "van begra'fenïsrechten en in voering van huisvuilbelasting. Hij meende dat ons land zich moet losmaken van het Atlantisch Pact om het levenspeil van de arbei der opgevoerd te krijgen. Hij achtte de stijging van het aantal der woningzoekenden niet noodzakelijk. Er zouden nog ge noeg grote woningen in Alkmaar te vorderen en te splitsen zijn. Voorts begaf hij zich buiten de orde, toen hij de gelijkstelling van Stalin en Hitler in de nieuwjaars rede van de burgemeester laakte. Hij verzette zich tegen invoe ring van een vergoeding voor de commissievergaderingen, omdat hij die niet noodzakelijk achtte. Hij wilde stopzetting van wacht geld van gemeente-wachtgelders, die dit zijn tengevolge van hun houding in bezettingstijd. In verband met de uittrekking van een post voor de luchtbe scherming, stelde h;j zelfs de herbewapening van Duitsland aan de orde. Hij verklaarde zich tegen deze post. De verhoging der uitkeringen van Maatschappelijk Hulpbetoon achtte hij te laag. Hij besprak tenslotte het rumoer in de hogere regionen van de P.v.d.A. en stak een stukje propaganda-vuurwerk af. gericht aan het adres van de arbeiders van de P.v.d.A. Opvangcentrum voor woninglozen De heer v. d. Borden (C.H.) constateerde tot zijn voldoening, naar aanleiding van het slot van 's burgemeesters nieuwjaarsrede, dat de gemeente zich niet stelt op neutraal stand punt. Z.i. moe ten niet strikt nodige uitgaven P. v. d. Borden voor schouwbur gen enz. worden vermeden. Hij vroeg zich af, of de post onvoorzien wel voldoende is om de prijsstijgingen op te vangen. Hij verklaarde zich tegen de ver werking, nu al, van het batig saldo van 1948. Ligt het niet meer in de lijn, om verhoging aan te vragen van de bijzondere rijks bijdrage? Het Rijk moet niet het belas tinggebied afromen en de ge meente daardoor noodlijdend ma ken. Nogmaals raadde hij af nu al te beschikken over het batig saldo '48. Het parkeerverbod in Koor straat en op Ritsevoort achtte hij een achteruitstelling van de .za kenlieden aldaar. De verlichting van de Wilhelminalaan noemde hij onbevredigend. Hij bracht wethouder v. Slingerland hulde voor zijn werk voor de volkshuis vesting. In dit verband wees hij op de grote moeilijkheden op dit terrein. Hij pleitte voor een zeer een voudig opvangcentrum voor die gezinnen, die tengevolge van wanbetaling uit hun woning wor den gezet. Zo'n centrum mag echtre geen premie worden op wanbetaling. In verband met de motorraces raadde hij aan, niet meer dan 6 Bloemenklok en vuurwerk De heer Woldendorp (K.V.P.) bespreekt na aangedrongen te hebben op een zorgvuldiger ge bruik van de Nederlandse taal in de begrotingsstukken de vaste lasten, welke hij eer toe ziet ne men dan afnemen; welke verster king van inkomsten is daartegen over in de toekomst te verwach ten? Na plaatsing van de bloemen klok tegen het bolwerk ten Z. van de Molen van Piet of tegen over het Gerechtsgebouw bij het Kruithuisje in overweging te heb ben gegeven, vraagt hij naar de bedragen, die gemoeid zijn met het in orde brengen van dé sport velden in de Overdie; hij vraagt meer vergaderingen voor de Sportparkcommissie en is van mening, dat de politie reeds di rect na 9 Oct. een onderzoek had moeten instellen naar de ondeug delijkheid van het vuurwerk, dat onlangs ook weer vrij ernstige ongelukken veroorzaakte; de ver ordening, die verkoop van dit vuurwerk verbiedt, ziet spr. met belangstelling tegemoet. Met de heer v. d. Borden pleit hij ten slotte voor een opvangcentrum voor gezinnen, die op straat gezet worden; b.v. in een barak, Financiële beschouwingen De heer Holz- muller (V.V.D.) neemt de ge- meentefinanciën onder de loupe; ook hij is erken telijk voor het overzichtelijke van de begro- ting en betrekt --M de ambtenaren in zijn lof. Hij had gaarne h, W. Holzmuller gezien, dat het college duidelijker in de begro ting tot uitdrukking had gebracht, dat er afwijkingen zijn, verge leken bij vorig jaar, zoals t.a.v. de rente van het fonds Bijzondere Doeleinden, die vorig jaar bij het fonds gevoegd werd, doch dit jaar niet; ditmaal komt deze rente ten laste van de algemene rekening, waar spr. bezwaar tegen heeft. Spr. voelt voorts niet voor de theorie de tekorten van een aan tal begrotingen te doen compen seren door de overschotten van een aantal andere begrotingen zulks over 'n bepaalde periode; hij voelt meer voor de oude con servatieve stelregel, dat elke be groting op zich sluitend moet zijn; en dat men overschotten reser veert voor magere jaren, opdat daarin de werkloosheid bestreden kan worden door uitvoering van grote openbare werken, welke uit deze reserves gefinancierd wor den. Spr. heeft ook critiek op de tariefspolitiek; vorig jaar werd tariefsverhoging (voor gas) nage laten, omdat de begroting zonder deze verhoging sluitend was; nu had er een voorstel moeten ko men, om de tarieven aan te pas sen. In dit verband acht spr. het gereduceerd tarief voor grootver bruikers en middenstand en het gezinstarief onjuist; door aanpas sing van de tarieven en het niet- invoeren van deze tariefswijziging had men het tekort op de be groting kunnen opheffen. Bij een mogelijke verlaging der gasproductie zal ook de winst uit het gasbedrijf teruglopen. Spr. vindt het een ongezonde toestand bij een tekort van vorige jaren nu reeds een overschot op te gebruiken. Ook is het spr. niet duidelijk, dat het overschot van '48 mag worden aangewend, ter wijl dit, blijkens de aanbiedings brief van 't vorig jaar, niet mocht. Spr. waarschuwt tegen te grote uitgaven, waar de gemeente voor zal komen te staan, als straks nieuwe machines moeten worden aangeschaft, ter vervanging van de oude machines, die nu nog goedkoop produceren; door niet te reserveren eten we ons eigen kapitaal op en daarom dringt spr. aan op tariefsverhoging en reservering. Spr. betreurt het voorts, dat de begroting geen inzicht geeft in de financiële structuur van de bedrijven en de gemeente; hij kan niet zien, waar de reserves van de Lichtbedrijven zitten en daar om vraagt spr. om de balansen van de bedrijven en de gemeente, indien zij niet kunnen worden gepubliceerd, tenminste voor de raadsleden vertrouwelijk ter in zage te leggen. Dat de Gem. Accountantsdienst op bevredigende wijze werkt, ver heugt spr. Hij vraagt, of van de effiëncy-contróle gebruik gemaakt wordt; hij hoopt op een bevesti gend antwoord en verwacht, dat de directeur zich vrij houdt van het inzicht van de bedrijfsdirec teuren. Een woord van dank wil spr. brengen aan de Minister van Wa terstaat, omdat de Friesebrug spoediger werd aangepakt, dan vorig jaar verwacht werd. Het vraagstuk van de aanslui ting van de Friesebrug op de Dijk moet nauwkeurig onder ogen worden gezien en spr. geeft het college in overweging om langs wetenschappelijke markt-analy- tische weg een onderzoek te doen instellen naar de ontwikkeling van de markt, alvorens de te benoemen verkeerscommissie het markt- en verkeersvraagstuk gaat bestuderen. T.a.v. het schouwburg-concert zaal-plan zegt spr., dat, als het college hiervoor het fonds Bijzon dere Doeleinden wil bestemmen, hij daar voorstander van zal zijn. De vergadering werd hierna geschorst tot 's avonds half 8. f Advertentie) Hoe kan het ook anders? Dat stoffen corset geeft niets mee. Met zo'n soepel RUBBERCORSET is het voorgoed over. Zo'n corset geeft mee, de baleinen prikken U niet. Werkelijk het is een succes. U zult zich vrijer gevoelen in 'n RUBBERCORSET van HOFSTEDE U weet het, alleen de BESTE MER KEN hebben wij. LANGESTR. 61, ALKMAAR SCHOQRLDAM Graag zag spr., dat er t.a.v. de instandhouding van de Kaasmarkt tijdig zekerheid kwam, terwijl hij pleitte voor motorraces op Zon dag. Voor de gedelegeerden bij de Huishoudschool nu een ge delegeerde en een plaatsvervan ger zag spr. gaarne een wet houder en een vrouwelijk raads lid aangewezen. Aan het schouwburgvraagstuk wil spr. de concertmogelijkheid verbinden. Hij vraagt hierover 'n bespreking in comité. T.a.v. het gezinstarief sluit spr. zich aan bij de heer Sietsma, die dit voorstel doorgetrokken wilde zien in de bedrijfsbegroting; zulks met het oog op de te vormen gaspool. Op zichzelf is het gezins tarief naar spr.'s mening een ge- voelsbedenksel; rationeel is het volkomen onhoudbaar; spr. is van mening dat het koken in een groot gezin als zodanig goedkoper is. Is dit tarief geen doorbreking van de loon- en prijspolitiek? Spr. is voor eigen verantwoor delijkheid voor gezinsvorming; men wentele de gevolgen niet af op anderen. Ook op het terrein van de Lees zaal is dit sectarisme merkbaar; waarom een Kath. Leeszaal? In de Openbare Leeszaal kan men alles krijgen. Had op dit terrein niet kunnen worden samenge werkt? Op grond van zijn vrijzinnig heid zou spr. zich niet verzetten tegen het verschaffen van katho lieke lectuur in de Openbare Leeszaal. Spr. ziet niet in, dat hier weer apart gesubsidieerd moet worden, alleen omdat toe vallig vier wethouders elkaar hebben gevonden. Communistische stem De heer Knuistingh Neven sloot zich aarf bij de woorden van lof zijner voorgangers, wat betreft de aanbiedingsbrief en de memorie van antwoord. Hij zag in de ge meentebegroting de regerings- politiek weerspiegeld. Hij zou net op prijs gesteld hebben te weten waardoor het gekomen is, dat de motorrenners tegelijk aan de start te laten verschijnen. De vermake lijkheidsbelasting, die voor deze sport en voor voetbal 20 pet. bedraagt, achtte hij niet in ver houding met de 35 pet. der bios copen. Het laatste percentage wilde hij verlaagd zien, de beide andere verhoogd tot 25 pet. De heer Kir- pensteijn (Arb.) acht versobering i; wel gewenst, doch men kan het gemeente- lijke leven niet stilleggen; alles 11 wat de gemeen- te aanpakt, is toch belangrijk. Het lijkt spr. consequent om reeds thans de H. Kirpensteijn bijzondere uit kering uit het Gemeentefonds f 160.000 hoger te ramen in plaats van hiervoor een overschot uit vroeger dienstjaar aan te spreken. De gemeente, krijgt niet wat haar toekomt en het zou onlogisch zijn, indien niet getracht werd te krij gen waar zij recht op heeft. De tarieven van de begrafenisrech ten zou spr. liever trapsgewijze gesteld willen zien, terwijl de uitgifte van grafruimte b.v. ver lengd werd van 15 tot 25 jaar. Spr. vraagt, hoe het college zich het progressief tarief voor onder houd van graven voorstelt. Een winkelhuis voor de bunker bij de Molen van Piet acht spr heel goed mogelijk; hij vraagt B. en W. deze mogelijkheid te onderzoeken. Hij bepleit voorts een subsidie aan de N.H. Gezinszorg en spr. begrijpt niet, hoe de meerderheid van het college van oordeel is, dat dit werk tot de taak der Kruisverenigingen behoort. De Ned. Herv. Gezinszorg is bereid tot samenwerking in federatief verband met de Kruisverenigin gen, mits dit niet inhoudt een opgaan van haar werk in één algemene organisatie. De heer Hoytink (A.R.) is dankbaar, dat hij na de heer Berkhouwer aan het woord komt; dan kan hij deze van antwoord dienen; deze sprak op de oude, liberale wijze van 1850; hij moet nog wennen aan dingen als gezins tarief e.d. Nu hij nog jong is, huldigt hij het „laat-maar-waaien"-standpunt; hij moet nog heel wat leren en zal er later wel anders over denken. Het is merkwaardig, dat de beginsel lozen juist tegen beginselpolitiek zo'n ernstig bezwaar maken. Spr. wil wél samenwerken met de V.V.D.doch niet in haar familie worden opgenomen. G. Hoytink Dezer dagen kreeg spr. een uitnodiging van de Christelijke Gemeenscnap van de Partij van de Arbeid, waarvoor hij openlijk dank zegt; is men daar terugge komen op zijn standpunt, dat spr. een reactionnair-conservatief politicus is? Dat zou dan een stap in de goede richting zijn. Spr. herinnert aan het rumoer in de P.v.d.A. en het bedanken van de burgemeester van de hoofd stad als lid dier partij; hij zou er geen bezwaar tegen hebben, als meerdere burgemeesters dat voorbeeld volgden, Na de P.v.d.A. nog een „ver molmde boom" genoemd te heb ben, komt spr. op de begroting; hü heeft lof voor de Aanbiedings brief en de Memorie van Ant woord op het Voorlopig Verslag. Hij vindt het nu de tijd niet voor vergoedingen voor commissie vergaderingen, zoals tot dusver het standpunt van het senioren convent was. Hij vraagt, welke consequentie ten opzichte van de salariëring van wethouders en enkele hogere ambtenaren er voortvloeit uit het feit dat Alk maar 40.000 inwoners heeft en betoogt voorts, dat de vergoeding van onkosten voor het gebruik van een auto door de burgemees ter zi,jns inziens te gering is. Komende tot de financiële poli tiek becritiseert spr. het rege ringsbeleid ten aanzien van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten, waardoor de rege- rng haar verantwoordelijkheid verlegt naar de gemeenten, wel ke belet worden te reserveren en investeren. Daardoor wordt de autonomie der gemeenten be dreigt. Als de gemeenten niet gebracht worden in de positie van eigen verantwoordelijkheid, dan is een begrotingsdebat slechts academisch gepraat. Spr. wil de zaken uit de gezichtshoek van de eigen verantwoordelijkheid be zien en dringt aan op een zuinig beheer zonder schade aan het algemeen belang. Spr. heeft zeer ernstige be zwaren tegen de wijze, waarop B. en W. de begroting sluitend maken. Aanspreken van het sal do 1948 tot een bedrag van 160.000was niet nodig als de reserveringen van 50.000. voor de eventuele ombouw van het electrisch net en voor het Fonds ter bevordering van de Industrie eveneens 50.000. dit jaar werden nagelaten. Spr. wacht af of het college hem van het tegendeel kan over tuigen. De invoering van de Huisvuil belasting en de Begrafenisrech ten vindt spr. reëel, omdat er service voor geboden wordt Waarom Alkmaar zoveel meer I voor de politie uitgeeft dan ge lijke gemeenten, is spr. een raad sel. Spr. is voor de uitgaven voor luchtbescherming (tegen de vijand van buiten) en Steunt Wettig Gezag (tegen de vijand van binnen); hij hoopt, dat deze instituten nooit aan bod zullen komen, doch paraat zullen zijn als het nodig is. De Overdekte zag spr. liever in particuliere handen dan als gemeentelijke instelling; ook om principiële redenen. Grote '.oi heeft spr. voor de wethouder van Volkshuisvesting; het beleid in deze laat spr. gaarne aan het col lege over zoals ook ten aanzien van Openbare Werken. Hij vraagt voorts naar het standpunt van het college ten aanzien van het rapport over de reorganisatie van het onderwijs en verzoekt de kwestie-bouw- meisjes-u.l.o. van de aanvang af in de Onderwijs-commissie te be handelen. Voorts acht hij het de taak van de gemeentelijke overheid de Zondagsrust en Zondagsheiliging te bevorderen en het houden van motorraces op Zondag tegen te gaan; hij doet een ernstig beroep op de raad hieraan mede te wer ken. Hij vraagt ook het college het werk van de vorming buiten schoolverband binnen de perken te houden; ook verzoekt hij de medewerking van het college om de armenzorg weer binnen de taak van de Kerk te brengen, waar zij thuis hoort, zoals ook met de gezinszorg het geval is. Hoewel spr. principieel voorstan der is van het gezinstarief, is hij geneigd om uit politieke over wegingen tegen te stemmen en het de K.V.P. en P.v.d.A. samen op te laten lossen. Tenslotte betoogt spr.. dat het werk van de raad is het dienen van de gemeenschap en dat al leen van het onderhouden van God's geboden het heil der wereld is te verwachten. Aspecten der volkshuisvesting De heer Couwenhoven (Arb.) wijdde zijn aandacht aan de volkshuisvesting in onze stad. Hét aantal woningzoekenden is vermeerderd. Het beeld van deze aangelegenheid is ook in Alk maar niet bijzonder hoopvol. Wat betreft het bouwvolume voor de hele provincie lijken de cijfers voor dit jaar gunstiger (8034 woningen voor 1951) maar ook Amsterdam is hieronder begre pen. De woningbouwverenigingen zijn met hun plannen klaar, Rochdale met die voor 59 wonin gen bij de Vondelschool, 79 wo ningen in de Overdie en 54 aan de Bergerweg. „Goed Wonen" heeft plannen klaar voor 139 woningen in de Overdie. Voor 48 woningen uit dit plan zal ge tracht worden een bijdrage te krijgen voor woningwetbouw. in- plaats van volgens de vermin derde bijdrage. „Volkshuisves ting" heeft een plan voor 32 woningen voor bejaarden. Door de prijsstijging van bouwmate rialen wordt de situatie steeds moeilijker. Hier in Alkmaar speelt bovendien de hoge grond prijs een belangrijke rol. De bouw van nieuwe woningen moet echter doorgaan. Er is volgens de heer Couwenhoven geen sprake van totaal onvoldoende woningbouw. Zijn er echter behalve het bouwen van woningen nog an dere maatregelen te nemen om de woningnood te lenigen? De heer Couwenhoven wees op de mogelijkheid van woningsplitsing en stelde Amsterdam', Rotterdam en Den Haag in deze ten voor beeld. Woningen kunnen voor bewoning voor meer dan één ge zin worden geschikt gemaakt door verbouwing tot twee of meer volwaardige woningen; ge bouwen die oorspronkelijk niet voor bewoning waren bestemd, kunnen misschien tot volwaar dige woningen worden verbouwd. Dat leren ons die drie steden Wel moet rekening worden ge houden met redelijke eisen ten aanzien van de splitsing. De drie genoemde gemeenten gaven aan premie want er moet bij de verbouwing een gemeentelijke premie worden gegeven in totaal 1.028.121.- uit waarvan het rijk drie-vierde gedeelte ver goedde, zodat slechts één-vierde voor gemeente-rekening kwam, Geen middel mag onbeproefd ge laten worden om de woningnood te verminderen. De heer Couwen hoven wees erop, dat er wat meer initiatief zou kunnen uit gaan van de woningzoekenden zelf. die door samenwerking en door activiteit zichzelf misschien een woning kunnen scheppen uit een totaal uitgesloopte woning oi een pakhuis, zoals dat in Amster dam gebeurd is. Bij inwoning is de grens van het mogelijke ongeveer bereikt. De heer Couwenhoven uitte zijn lof voor het werk van wet houder en ambtenaren op dit stuk. Hij vroeg de aandacht voor gevallen waarin de hoofdbewo ner het zijn medebewoners op zettelijk lastig maakt en hij drong aan op maatregelen, des noods zodanig, dat de hoofd bewoner zelf in zo'n geval een andere woongelegenheid wordt toegewezen. Dan vroeg de heer Couwen hoven. of zij, die op dokters advies geen inwoning krijgen na een bepaalde tijd opnieuw ge keurd worden; of is die afkeu ring altijd blijvend? wilde spre ker weten. Als de huurprijs meer dan 30 procent ligt boven die van 1940, worden plannen in Den Haaf niet eens in behandeling geno men. Er mag echter geen sprake zijn van verlaging van het wo- ningpeil. Hij maande tot voorzichtigheid bij het uitvoeren van plannen voor huisvesting van bejaarden, omdat oudere mensen niet ge makkelijk uit hun eigen om geving gaan. Bovendien betwij felde hij de wenselijkheid van opname in één gemeenschap van bejaarden die daardoor het con tact met het levende leven zou den verliezen. Persoonlijk voelde hij meer voor het plaatsen van woningen voor bejaarden in nor male bouwblokken. Met deze waarschuwing bedoelde de heer Couwenhoven echter allerminst Mejuffr. M. Kamphuys WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. TIJDELIJK ENIGE REGEN Half tot zwaar bewolkt met op vele plaatsen tijdelijk enige regen, later weer opklaringen. Meest matige wind tussen Zuid-West Noord-West. Weinig verandering in temperatuur. te zeggen, dat men maar niet moet overgaan tot woningbouw voor bejaarden. Hij vroeg ten slotte of de woningen aan de Willem de Zwijgerlaan in explotatie zullen komen bij da gemeente of bij een der woningbouwverenigingen. Een woningbouwvereniging^ver- dient in dit geval zijns inziens de voorkeur. De heer Couwenhoven deelde bovendien nog mede, dat het plan van „Rochdale" voor 5E woningen bij de Vondelschool in principe is goedgekeurd. De sintelbaan op het sportpark dient te worden hersteld, zei de heer Couwenhoven, en - hij drong er op aan bij de wethouder onder wiens beheer het sportpark valt, aan deze aangelegenheid zijn aandacht te schenken. De dames aan het woord Mevrouw HolzmüllerTeengs (V.V.D.) noemde de nieuwe aula op de gemeente-begraafplaats een belangrijke verbetering. Zij vroeg of het mogelijk was in een der flats in de Willem de Zwij gerlaan vóór de bewoning, een tentoonstelling te houden van een eenvoudige woninginrichting. Zij achtte het optreden van een gewestelijke inspecteur voor de woningvordering in Alkmaar niel noodzakelijk. Zij vroeg waarom de huurster van het beursgebouw om verlenging van het huur contract heeft gevraagd, omdat zij nog geen andere fabrïeks- ruimte heeft of om een andere reden. Zij vroeg B. en W. de oplei ding van kleuteronderwijzeressen hier ter stede te steunen, wan neer straks de nieuwe wet op het kleuteronderwijs tot stand is gekomen. De zorg voor de ongeorgani seerde jeugd noemde zij een be lang van de eerste orde. Mejuff. Kamphuys (K.V.P.) sprak over het kleuteronderwijs. Het verbaasde haar, dat B. en W. niet de bouw hebben aange vraagd van een katholieke kleu terschool in het Bergerweg- kwartier. Zij wees erop, dat in Alkmaar een tweetal oplei dingen bestaan voor fröbel-on- derwijzeressen, één bij de heer Lutterdt en één bij de eerwaar de zusters. Zij verklaarde zich vóór de subsidiëring van de Christelijke Vereniging voor Gezinsverzor ging, althans voor het jaar 1951. Volkstuinen De heer Klaasse Bos (Arb.) brak een lans voor bespoediging van massale doorlichting van de bevolking ter bestrijding van de tuberculose. Bovendien verdedigde de heer Bos de belangen van de Alk maarse volkstuinders. De volks tuin wordt te vaak het kind van de rekening tengevolge van de voortschrijding van de woning bouw. Hij wees op het sociale belang van de volkstuintjes en hij vroeg het college de stich ting van een permanent volks tuin-complex te stimuleren. Gezinstarief beperkt De heer Vleugel (K.V.P.) is dankbaar voor het antwoord van het college op de vraag inzake het schoolgeld voor het Avond- nijverheidsonder wijs; het ver- heugt spr., dat B. en W. in be paalde gevallen tegemoet willen komen. Wat het gezinstarief be treft dat zag spr. gaarne nog wat ruimer toe gepast; de heer Berkhouwer schijnt naar de toestanden der 19e eeuw terug te willen. Het voorgestelde ge zinstarief vindt spr. wel beperkt; het kost de gemeente wel circa 10.000.—, hetgeen ten goede komt aan degenen, die het t meest nodig hebben. Spr. s free* tie stelt zich allereerst achter het meerderheidsvoorstel; over het minderheidsvoorstel zal zij zich nog beraden. Gezien de 1500.-— subsidie voor de ongeorganiseerde a-soci ale jeugd, bepleit spr. een rui mere subsidie voor de andere jeugdorganisaties. Hij vraagt voorts, of het waar is, dat in de vacature van bode aan het C.Z. een gepensionneer- de is benoemd; zo ja, had dan niet beter een ander benoemd kunnen worden? Nog meer lof De heer Wiese (Arb.) zwaait lof toe aan het college, speciaal aan de burgemeester, die Open bare Werken beheert en de wet houder van Volkshuisvesting voor de volstrekt-eerlijke wijze van woningtoewijzing. Hij wijst op het gevaar van het parkeren van auto's voor de Kamer van Koophandel aan hei Varnebroek en vraagt maatrege len. Hij vestigt de aandacht op de barak achter het Landbouw- huis. welke zijns inziens geschikt is als opvangcentrum voor ge zinnen die op straat komen. Een avond-M.T.S. in Alkmaar lijkt spr. op een lapmiddel; meer voelt hij voor een M.T.S. als in Haarlem: als men die in Alk maar wil, moet men zich haas ten, daar ook andere gemeenten plannen hebben. Moties op komst De heer Torenvlied (C.P.N.) overweegt een motie in te die nen. als door de raad van Am sterdam naar de regering werd gezonden. (Vervolg op pag. 7) I. Vleugel (Van. Met bewondering Amerikaanse inspant rede, die hij gisteren de kleinere landen wel staat ook de Ni taak om te bepalen ten liggen. Reeds kort besluiten zullen balans, de omvang Deze besluiten zuil feld diep ingrijpen schappelijke verhoudi minister Stikker vert ons volk bereid zou vonden om de gevolge besluiten te dragen. Ministerpresident, verdedigde zich tegen kaanse beschuldiging pogingen om tot grote inspanning te komen ir.icn. Wij hebben tot niet minder gedaan Europese landen, aldi misschien hebben wij wel wat meer geruisi De ministerpresident de het, dat een leger de pers is gebracht, niet bij de minister was ingediend. Het land geen politieke pressie heeft uit te Ook de ministerpre wees tenslotte naar plannen, die thans in en waarover de Vol woordiging en het dig mogelijk zullen licht. Een ander belangrijl de rede van de minist visie op de Raad van bewindsman bleek in te voelen voor het st; de heer Ruygers (P Engeland in elk geva menwerking wilde trekken, dan voor da Klompé, die gepleit politiek die duidelijk op het continent. Met te doen, aldus de m Nederland zijn gelaat afwenden. Het zou z ware structureel gel omschakelen. Ook ac standpunt van mej. strijd met de indertijd burg aangenomen resc resolutie, die toch I droeg. Bij de replieker Klompé echter aan punt vasthouden. In solutie werd de moge] schapen om rechtopsta tionele organen te maar een dergelijke slechts zin wanneer ook dwarsbalken wen bracht. De heer Serrarens het zo mogelijk nog Via Parijs (het plan moest de weg naar leiden. De kanalenkw( de minister los zien v nelux. Ook de commis is de ezel die zovele Tegelse Passiespelen tocht in Jeruzalem" zi rol vervulde, dertig ja storven.... is in Terneuzen de Ee: Konijnenhaarindustrie die grondstoffen ga; voor de viltfabricage. is een Amersfoortse et een boete van f2. omdat hij op het SI met een blad van „Jeh< gen" ventte.... is een geldboete van eist tegen L. Rodrigues „De Nieuwe Post" w insinuerend artikel, oj 1947 ten nadele van inspecteur van de i_ geplaatst.... ral dr. A. PIcsman eii in Cairo de vergaderii Internationale Postun nen werd gisteren in Ams „Ranchi" ontscheept o. voormalige K.N.I.L.-led gezinnen aan boord. "ep gisteren een jonge kum tegen een auto o Plotseling de weg ove kind werd op slag ged< zou de voornaam „Vole gegeven is aan het mei de „Volendam" is gebor «ormale aangifte bij naar van de Burgerlijke her niet geaccepteerd wet van 11 Germinal April 1803) verbiedt zi bet nu precies wilt we heeft de Eerste Nedi organisatie voor liefda einden „ENPOLD" haai gestaakt Japanse reserve-p krijgt mitraillei ja?®^IO- Van de rt=?an!f. P°1itie is mei if: °ffi«eel machtigin: tot het uitrusten W™? Japanse polit °rps met lichte mitrai]

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 8