Dr. Drees verdedigt zich tegen Amerikaanse beschuldiging Overstroming polder Zuidbroek Nieuwe handelsovereenkomst Nederland—West-Duitsland erwachtinc Legervoorstel wèl in de krant maar niet bij de minister Het lekt aan alle kanten Naar wij vernemen: Minister Mansholt contra het L.E.i. C.B.T.B. over de melkprijsverlaging Brand te Amsterdam eiste een dode Vele boerderijen worden met watersnood bedreigd Aartsengel Gabriël: schutspatroon voor radio en televisie Uitvoer van groenten en fruit beperkt JloMefttaatjes en JloMef2Laa<ljei door het K.N.M.I, geldig van Vrijdag- aterdagavond. K ENIGE RECEN tar bewolkt met op ti.ideli.ik enige regen, opklaringen. Meest tussen Zuid-West Weinig verandering lur. at men maar niet an tot woningbouw en. ten slotte of de an de Willem de in explotatie zullen du gemeente of bij ingbouwverenigingen. bouwvereniging ver- geval zijns inziens louwenhoven deelde nog mede, dat het .Rochdale" voor 5E ij de Vondelschool in goedgekeurd. iaan op het sportpark rden hersteld, zei de ahoven, en 'hij drong j de wethouder onder ir het sportpark valt, aangelegenheid zijn schenken. dames aan het woord HolzmüllerTeengs emde de nieuwe aula ;meente-begraaf plaats ijke verbetering. Zij mogelijk was in een de Willem de Zwij- jr de bewoning, een ng te houden van lige woninginrichting, iet optreden van een inspecteur voor de >ring in Alkmaar niet Zij vroeg waarom van het beursgebouw ing van het huur- >eft gevraagd, omdat :n andere fabrieks- 't of om een andere B. en W. de oplei- euteronderwij zeressen »de te steunen, wan de nieuwe wet op onderwijs tot stand is voor de ongeorgani- d noemde zij een be- eerste orde. Kamphuys (K.V.P.) het kleuteronderwijs, ide haar, dat B. en W- niet de bouw hebben aange vraagd van een katholieke kleu terschool in het Bergerweg- kwartier. Zij wees erop, dat in Alkmaar een K™—i tweetal oplei- dingen bestaan 1 voor fröbel-on- der wij zeressen, •r, één bij de heer Lutterdt en één bij de eerwaar de zusters, aarde zich vóór de van de Christelijke voor Gezinsverzor- ns voor het jaar 1951. Volkstuinen r Klaasse Bos (Arb.) lans voor bespoediging le doorlichting van de ter bestrijding van de in verdedigde de heer angen van de Alk- lkstuinders. De volks- te vaak het kind van ïg tengevolge van de ding van de woning wees op het sociale i de volkstuintjes en het college de stich- en permanent volks- ex te stimuleren. Gezinstarief beperkt r Vleugel (K.V.P.) is voor het antwoord van op de vraag inzake geld voor het Avond onderwijs; het ver- heugt spr., dat B. en W. in be paalde gevallen tegemoet willen komen. Wat het gezinstarief be treft dat zag spr. gaarne nog wat ruimer toe gepast; de heer Berkhouwer schijnt naar de toestanden der 19e eeuw terug te willen. Het voorgestelde ge- vindt spr. wel beperkt; ie gemeente wel circa hetgeen ten goede i degenen, die het t lig hebben. Spr.'s frac- ich allereerst achter het ïidsvoorstel; over het dsvoorstel zal zij zich len. de 1500.— subsidie mgeorganiseerde a-soci- bepleit spr. een rui- osidie voor de andere nisaties. agt voorts, of het waar i de vacature van bode C.Z. een gepensionneer- noemd; zo ja, had dan ;r een ander benoemd /orden? Nog meer lof r Wiese (Arb.) zwaait an het college, speciaal lurgemeester. die Open- ken beheert en de wet- in Volkshuisvesting voor ekt-eerlijke wijze van e wij zing, jst op het gevaar van :ren van auto's voor de an Koophandel aan het ek cn vraagt maatrege- vestigt de aandacht op achter het Landbouw- ke zijns inziens geschikt vangcontrum voor ge- ie op straat komen. rond-M.T.S. in Alkmaar op een lapmiddel; meer voor een M.T.S. als in als men die in Alk- 1, moet men zich haas- ook andere gemeenten hebben. Moties op komst er Toren vlied (C.P.N.) t een motie in te die door de raad van Am- naar de regering werd (Vervolg op pag. 7) VRIJDAG 19 JANUARI 1951 PAGINA 3 (Van. onze parlementaire redacteur) Met bewondering en ook met een zekere afgunst slaat Europa de Amerikaanse inspanningen gade, aldus minister Stikker in de rede, die hij gisteren in de Tweede Kamer hield. Europa en zeker de kleinere landen kunnen helaas niet hetzelfde presteren, maar wel staat ook de Nederlandse regering thans voor de moeilijke taak om te bepalen waar de grens van onze inspanningen zal moe ten liggen. Reeds nu kondigde de bewindsman aan, dat binnen kort besluiten zullen moeten vallen ten aanzien van onze betalings balans, de omvang van het leger en die van de militaire productie Deze besluiten zullen ongetwij feld diep ingrijpen in onze maat schappelijke verhoudingen maar minister Stikker vertrouwde dat ons volk bereid zou worden ge vonden om de gevolgen van deze besluiten te dragen. Ministerpresident, dr. Drees, verdedigde zich tegen de Ameri kaanse beschuldiging, dat hij de pogingen om tot grotere militaire inspanning te koment zou afrem men. Wij hebben tot nu toe zeker niet minder gedaan dan andere Europese landen, aldus dr. Drees, misschien hebben wij het echter wel wat meer geruisloos gedaan. De ministerpresident critiseer- de het. dat een legervoorstel in de pers is gebracht, dat zelfs nog niet bij de minister van Oorlog was ingediend. Het leger is in dit land geen politieke macht, die pressie heeft uit te oefenen. Ook de ministerpresident ver wees tenslotte naar de nieuwe plannen, die thans in studie zijn en waarover de Volksvertegen woordiging en het volk zo spoe dig mogelijk zullen worden inge licht. Een ander belangrijk punt in de rede van de minister was zijn visie op de Raad van Europa. De bewindsman bleek in deze meer te voelen voor het standpunt van de heer Ruygers (P.v.d.A.), die Engeland in elk geval in de sa menwerking wilde blijven be trekken, dan voor dat van mej. Klompé, die gepleit had voor een politiek die duidelijk gericht was op het continent. Met het laatste te doen, aldus de minister, zou Nederland zijn gelaat van de zee afwenden. Het zou zich als het ware structureel geheel moeten omschakelen. Ook achtte hij het standpunt van mej. Klompé in strijd met de indertijd in Straats burg aangenomen resolutie, een resolutie, die toch haar naam droeg. Bij de replieken bleef mej Klompé echter aan haar stand punt vasthouden. In bedoelde re solutie werd de mogelijkheid ge schapen om rechtopstaande, func tionele organen te scheppen maar een dergelijke opbouw had slechts zin wanneer daartussen ook dwarsbalken werden aange bracht. De heer Serrarens (K.V.P.) zei het zo mogelijk nog duidelijker. Via Parijs (het plan Schuman) moest de weg naar Straatsburg leiden. De kanalenkwestie wilde de minister los zien van de Be nelux. Ook de commissie, die dit is de ezel die zovele malen in de Tegelse Passiespelen bij de „In tocht in Jeruzalem" zijn nederige rol vervulde, dertig jaar oud, ge storven.... is in Terneuzen de Eerste Nedcrl. Konijnenhaarindustrie opgericht, die grondstoffen gaat leveren voor de viltfabricage. is een Amersfoortse evangelist tot een boete van f 2.veroordeeld omdat hij op het Stationsplein met een blad van „Jehova's getui gen" ventte.... is een geldboete van f 500.ge- eist tegen L. Rodrigues Lopes van „De Nieuwe Post" wegens een insinuerend artikel, op 13 Sept. 1947 ten nadele van een Haagse inspecteur van de zedenpolitie geplaatst.... zal dr. A. Plcsman eind Januari in Cairo de vergadering van de Internationale Postunie bijwo nen.... werd gisteren in Amsterdam de „Ranchi" ontscheept o.m. met 400 voormalige K.N.I.L.-leden en hun gezinnen aan boord 'iep gisteren een jongen in Ren- Uum tegen een auto op toen hij Plotseling de weg overstak. Het kind werd op slag gedood.... zou de voornaam „Volendine" die gegeven is aan het meisje dat op de „Volendam" is geboren bij een normale aangifte bij de ambte naar van de Burgerlijke Stand ze ker niet geaccepteerd zijn. De wet van 11 Germinal A.N. II (1 April 1803) verbiedt zulks, als u het nu precies wilt weten heeft de Eerste Nederl. Pool- organisatie voor liefdadige doel einden „ENPOLD" haar activiteit gestaakt.... Japanse reserve-politie krijgt mitrailleurs TOKIO. Van de zijde der Japanse politie is medegedeeld, nat officieel machtiging is ver leend tot het uitrusten van leden van het Japanse politiereserve- KorPs met lichte mitrailleurs. probleem had bestudeerd, stond daar buiten. Om deze reden achtte de bewindsman het ver band. zoals mr. Oud dat had wil len leggen, eveneens niet geheel juist. Overigens meende hij uit diens rede te mogen conclude ren, dat ook mr. Oud niet onder alle omstandigheden afwijzend tegenover een oplossing wilde staan. Op publicatie van het rap port is door de Nederlandse re gering aangedrongen en eerst wanneer dit rapport voldoende bestudeerd is, zal getracht kun nen worden om een oplossing te vinden. Met de heer Roolvink (K.V.P.) was de minister het eens dat de Geallieerde vermo gens in Duitsland moeten worden vrijgesteld van een vermogens heffing. Ook de kwestie van de Duitse landbouwbedrijven heeft de volle aandacht. Aangedrongen zal worden op een spoedige en bevredigende oplossing. Minister Stikker merkte be treffende de organisatie van zijn departement nog oa. dat de be noeming van een t.weede minister ziin taak niet zou verlichten, ter- wiil hii de benoeming van een staatssecretaris od het ogenblik niet oractisch acht. De nractiik heeft z.i. bewezen dat vervanging door de minister-president doel treffend is. Bij de replieken diende de heer De Groot (CPN) een motie in, VRAGEN IN DE KAMER Het Tweede Kamerlid de heer Biewenga (AR) heeft aan de mi nister van Landbouw, Visserij, en Voedselvoorziening de volgen de vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de Minister op het agrarisch congres van de Partij van de Arbeid, spre kende over de melkprijs, heeft verklaard, dat de berekenin gen van de regering reëel en concreet zijn. wat van de cij fers van het Landbouw-Ecó- nomisch Instituut niet gezegd kan worden? 2. Indien de eerste vraag beves tigend wordt beantwoord, is dan de Minister niet van me ning ,dat een zo ernstige be schuldiging, gericht aan het adres van een belangrijk in stituut, in stand gehouden door de Overheid en de stich ting van de Landbouw geza menlijk, een' nauwgezet on derzoek vereist naar de werk wijze vnn dit instituut? 3. Is de Minister bereid te be vorderen, dat zo mogelijk in samenwerking met de Stich ting van de Landbouw een commissie in het leven wordt geroepen tot het instellen van een zodanig onderzoek, en is de Minister verder bereid om het resultaat van dit onder zoek aan de Kamer mede te delen? waarin er bij de regering op wordt aangedrongen generlei stappen te ondernemen noch te ondersteunen, welke in enige vorm tot vijandelijkheden jegens de volksrepubliek China zouden kunnen leiden. De motie werd met 75 tegen 5 stemmen, die der communisten, verworpen. In stemming kwam ook de Dinsdag door de heer Burger (PvdA) ingediende motie, waar in de Kamer er zijn teleurstel ling over uitspreekt geen stem te hebben gehad in zake het wijzi gen van de houding van Neder land tegenover Spanje. Deze mo tie werd verworpen met 47 tegen 31 stemmen (tegen: de KVP, AR, CH en de heer Weiter). De heer Burger heeft voorts noc de wenselijkheid uitgespro ken van een ernstig onderzoek naar de bron van de berichten over militaire zaken. waarvan hii het denkbaar achtte dat ze uit ambtelijke of militaire rich ting zouden kunnen komen. Ook minister Stikker achtte het schan delijk dat lekken kunnen be staan als thans weer t.a.v. de brief van Generaal Eisenhower aan de Amerikaanse gezant ziin voorgekomen. In de te Delft gehouden jaar vergadering van de afd. Holland- Brabant van de Christelijke Boe ren- en Tuindersbond heeft de heer P. van den Heuvel over de verlaging van de melkprijs o.m. gezegd, „dat we inderdaad moe ten pogen de laagst mogelijke kostprijs te bereiken, maar als het zo wordt dat reeds vóór die verlaagde kostprijs werkelijkheid is, ze in de in uitzicht gestelde prijs wordt verdisconteerd, dan vergaat toch wel in ernstige mate de lust tot medewerking' Spr. gaf de vergadering o.m. de volgende punten ter overwe ging: Het streven moet zijn en blij ven, de melk te produceren daar waar ze geconsumeerd wordt. Ombuiging van de melkstroom van consumptie naar industrie bergt gevaren in zich, zoal niet voor het heden, zeker voor de toekomst. Waar niet te verwachten is dat de V2 ct. verlaging ongedaan ge maakt wordt, moet getracht wor den. door technische verbeterin gen, de Vi ct. zoveel mogelijk te compenseren. Een brand, die gistermorgen uitbrak aan de Keizersgracht te Amsterdam, heeft een slachtoffer geëist. Bijna drie kwartier na het uitbreken van de brand, die ver oorzaakt wérd door een explosie in de kelder van het achterge deelte van het huis. konden, met gasmaskers voorziene brandweer mannen doordringen in het ach tergedeelte van het souterrain waar het geheel verkoolde lichaam van een manspersoon werd aangetroffen. Een ontploffing, waarvan dc oorzaak nog niet bekend is, deed een groot aantal' ruiten springen en enige seconden later was de achterzijde van het huis één vuurzee, waarschijnlijk omdat zich in de onmiddellijke nabij heid van de plaats van de ont ploffing zeer brandbare stoffen bevonden. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, bestreed het vuur met 9 stralen, waarvan enkelen via tweee ladderwagens door de eerste en tweede verdieping werden geleid. BIJ DE NEDERLANDSE VRIJWILLIGERS OP KOREA. Bovenste fotoKoud water is er op Korea genoeg dus kunnen korporaal A P. Bot uit Zandvoort, soldaat D. Keizer uit Rotterdam en soldaat H. H. Wa genaar uit Schaesberg, die beweren dat er niets frisser en gezon der is dan wassen met koud water, hun theo rie naar hartelust in practijk brengen. Foto onder: Pater L. C. v. d. Vrande houdt er van zo Zondags na de Mis „het dorp" in te gaan om er wat te mu siceren op zijn accor deon. De Koreaanse bevolking vindt het geweldig. (Van een speciale correspondent) ZUIDBRGEK Sedert gistermorgen in alle vroegte een duiker onder het Muntendanimerdiep doorbrak en het water met grote kracht over het hiernaast gelegen land stroomde, kampt ook de provincie Groningen met het dreigend en steeds verder om zich heen grijpend gevaar, dat watersnood heet. Dc omgeving van Meppel liep enige dagen geleden onder, toen volgde een gedeelte van de provincie Friesland en nu ook de polders tussen Zuidbrock en Muntendam. In enkele uren tijds liepen de landerijen en de lanen rondom een vijftiental boerderijen onder water. En ondanks de verwoedde strijd van arbeiders en boeren uit de wij de omgeving, ondanks het feit dat duizenden kilo's zand en modder en grote pakken stro in de kolkende opening werden geworpen, steeg 't water en liep en drong het door in de boerderijen. Alarm Het gevaar werd het eerst ont dekt door de heer M. Hut. Een ge deelte van de laan naar zijn huis stond toon reeds blank. Hij waar schuwde onmiddellijk boeren in de omgeving en de politie. In allerijl begon men toen met vereende krachten de strijd tegen het kolken de water, dat zich steeds uitbreidde in Westelijke richting. Er werden vrachtauto's ingeschakeld en met grote hoeveelheden werden zand en modder aangevoerd en grote pak ken stro en planken om het water te keren, doch zonder resultaat. De strijd tegen het wassende water werd gevoerd onder leiding van de opzichter bij het Waterschap Ol- dambt, de heer H. Bolt. Een meter hoog Maar ondanks deze strijd van ve len, gedurende de gehele dag, bleef het water met onverminderde kracht stromen. Op vele plaatsen staat het water reeds ruim een me ter hoog en verschillende boerde rijen kunnen dan ook niet meer langs normale wegen bereikt worden. Gisteren tegen de avond was men de toestand nog niet geheel meester. Over het algemeen was men van mening dat de toestand critielc was, doch men hoopte toch de situatie te redden. Boerderijen ontruimd Verschillende boeren, die het eerst en het meest van het water te lijden hadden ontruimden in allerijl grote gedeelten van hun boerderijen. De inboedels werden in veiligheid ge steld en ook het vee werd naar vei liger en drogere oorden overge bracht. Vele belangstellenden uit Zuidbroek en bedreigde plaatsen hielpen de bewoners mee hun goe deren in veiligheid te stellen. AMERIKAANSE LUCHTMACHT ROEPT RESERVISTEN OP De leiding der Amerikaanse luchtmacht heeft Donderdag be kend gemaakt dat zij direct in gaand een groot gedeelte der re servisten benevens een aantal leden van de Nationale Garde en vele vrijwilligers, die zich voor indeling bij de reservisten der luchtmacht hebben opgegeven, onder de wapenen heeft geroepen. In totaal zijn ongeveer 150.000 man opgeroepen; de Amerikaanse luchtmacht wil zo spoedig moge lijk 971.000 man onder de wape nen hebben. Minisfer Stikker naar Stockholm Minister Stikker, is volgens een Reuterbericht uitgenodigd voor een bijeenkomst met de Scandi navische ministers van Buiten landse Zaken te Stockholm, nog deze maand of in de eerste helft van Februari. VATICAANSTAD (K.N.P.t In een narticuliere audiëntie heeft de H. Vader de Prefect van de H. Congregatie der Riten ont vangen. Z.H. de Paus heeft bii die gelegenheid liet decreet goedge keurd. waarin de Aartsengel Gabriël werd uitgeroepen als schutspatroon voor radio en te levisie. „omdat hij door God was uitverkoren om de bliide bood- schan van de menswording van Gods Zoon aan de H. Maagd Maria en door Haar aan de we reld bekend te maken". Nog tweemaal komt de Aarts engel Gabriël in de Bijbel voor als bijzondere boodschapper van God. Bij het grote visioen van Daniël over „wat zal gebeuren in de eindtijd van gramschap" verschijnt de Aartsengel Gabriël aan Daniël om hem het visioen te verklaren. Het is ook de Aarts engel Gabriël, die aan Zacharias de aanslaande geboorte van zijn zoon, Joannes de Doper, voor loper van de Verlosser, kwam melden. Het is onder de schulse van deze boodschapper Gods, een van het koor der aartsengelen, die in de uitvoering van Gods Voorzienigheid een voorname taak vervullen, dat de H. Stoel nu de radio en televisie heeft gesteld om er voor te waken, dat zij hun taak, die veel goed kan doen, maar ook veel kwaad kan stichten, goed vervullen. De Aartsengel Gabriël wordt vaak voorgesteld met een spiegel in de hand. wat zeer symbolisch is voor deze twee takken van voor lichting. waarover hij nu als patroon is aangesteld. WERELD-SECRETARIAAT MAR IA-CONGREGATIES Door de Hoogeerw. Pater Gene raal van de Jezuieten is benoemd tot directeur van het Wereld- Secretariaat der Maria-Congrega- ties te Rome: Pater L. Paulussen S.J., die van 22 Augustus 1946 af directeur was van het Landelijk Secretariaat te 's-Gravenhage. Pater Paulussen wordt opge volgd te 's-Gravenhage door Pa ter H. Minderop S.J., van het Retraitehuis Manresa te Vught; deze zal met ingang van 28 Ja nuari zijn functie aanvaarden. DUIZENDEN KINDEREN IN KOREA OUDERLOOS Het aantal verlaten kinderen, dat te Taegoe in Zuid-Korea is aangekomen, heeft de vijfduizend al overschreden, zo heeft de com mandant van de politie aldaar verklaard. Hij zeide, dat de stad de kinde ren geen onderdak kon bieden en zelfs geen mensen had om hen te verzorgen. Alle weeshuizen te Taegoe zijn overvol en de Ver enigde Naties zullen zich met het steeds stijgende aantal ouderloze Koreaanse kinderen moeten be zighouden, aldus de commandant. De onderhandelingen, welke gedurende de laatste maanden met enige onderbrekingen tusspn een Nederlandse delegatie, onder leiding van mr. S. Th. J. Teppe- ma en een Duitse delegatie on der leiding van dr. Muller-Graaf afwisselend in Den Haag en Bonn/h'ranklort zijn gevoerd, hebben thans geleid tot het slui ten van qen handelsverdrag. Het nieuwe verdrag treedt met te rugwerkende kracht in werking van 1 Nov. 1950 af en geldt tot 31 October 1951. CEEN ANIMO In het wonderschone département van de Somme, in Frankrijk, ligt het dorpje Mercourt. Het plaatsje heeft na tuurlijk een burgemees ter en een gemeenteraad. In dit opzicht bestaat er geen verschil met onze gemeenten. Alleen de burgemeester wordt in Frankrijk uit de gemeen teraad aangewezen. Nu is het in Mercourt voor gekomen, dat de burge meester en verschillende raadsleden hun ontslag indienden. De burgerij van Mercourt zou een nieuw gemeentebestuur kiezen. „Zou", want men had moeten gaan, maar niemand deed het. Wat was de oorzaak? Er was geen enkele candidaat voorgedragen en totaal niets voorbereid, wat enigszins leek op een verkiezing. De bevolking van Mercourt bleef dus thuis en er werd niet gestemd. Dit alles speelde zich af tegen St. Nicolaas. De vroede vaderen kwamen in de donkere dagen voor Kerstmis opnieuw bijeen. Zo kon de toe stand toch niet voort duren en om een of andere reden, die nie mand eigenlijk in Mer court begreep, wilden de burgemeester en enkele raadsleden beslist vóór het Nieuwe Jaar zou be ginnen het bijltje er bij neerleggen. Met haastige spoed werden maatregelen ge troffen, allesbehalve „af" en verkiezingen uitge schreven op 24 Decem ber, de dag vóór Kerst mis. Het resultaat was beneden de maat. Met de grootste moeite wer den vier raadsleden ge kozen. De edelachtbare heren kwamen bijeen en, zoals gebruikelijk, moest uit hun midden een bur gemeester worden aan gewezen. Er was geert We hebben 't goed te pakken. En wij niet alleen, dat blijkt wel uit de brieven die we krijgen. De griep? Welnee, „het DingEn nu Ger de Roos zich pal vóór het idee heeft verklaard en zich met enthousiasme op de vacante 3de juryzetel heeft gestort, is het helemaal erg. Over Ger de Roos en „het Ding" overigens elders in deze editie meer. Er zijn werkelijk al pracht-inzendingen binnen. Nog wel even dit puntje: het gaat om de origineelste en geestigste vondst, denk daar om. Dan nog iets. Op verzoek van vele lezers, die nog steeds bezig zijn hun vernuft te scherpen èn op verzoek van Ger de Roos, zullen wij de termijn van inzending moeten verlengen. Aldus geschiedt dan. Tot 26 Januari, 's middags twaalf uur verwachten wij Uw oplossing op de vraag: Wat zou er wel in die kist hebben kunnen zitten enkele liefhebber. Er werd gepraat en nog eens gepraat, heftig en overtuigend, maar het hielp geen ziertje. Nie mand was van plan zich aan het hoofd van Mer court te plaatsen. Het spreekt voor zich, dat dit een minder aan gename situatie was. De prefect van het depar tement zat met de han den in het haar en 1951 bracht voor hem de eer ste grote zorg mee. Hoe krijgt Mercourt een bur gervader? Het is ons niet bekend, op welke wijze de prefect uit de im passe is gekomen MONTMARTRE BIJ DE THEEMS De gemiddelde toerist weet niet, dat ook Lon den artistenwijken ge kend heeft en wel in de onmiddellijke nabijheid van het centrum. Toen echter onlangs een ge denksteen werd aange bracht in de gevel van het huis waar de Ierse dichter Yeats twintig jaar leefde, herinnerde men zich, dat ook de zakelijke metropole aan de Theems nog wel zo iets als een klein Mont- martre gehad heeft. In de wijk waar Yeats woonde, Bloomsbury- Fitzroy, leefden ook eens de schilder Sickerts en Roger Fry, de dichter John Masefield en.... Bernard Shaw. Terwijl het voor de toerist, die Londen ook van deze kant wil leren kennen, goed is te weten, dat de Franse dichters Verlaine en Rimbaud bij hun Londense uitstapjes in de buurt van het Fitz- roy-Square kind aan huis zijn geweest. MET VUUR GESPEELD Het rommelde al een tijdje in de gelederen van de P.v.d.A. Het Vrije Volk schreef er niets van. Alleen smartelijke kreten om eensgezind heid. Later iets over „jachtgedachten", maar dat ging niet over de politieke jachtvelden, doch over fouten in de Jachtwet. Dan volgde er een artikeltje over het lot van de blinden, doch het bleek niet op Oom Willem Schermerhorn te slaan. Eindelijk dacht ik: nou komt het: een stukje onder de titel: Bezinning nodig, maar mis, het ging over de melk-rel. Volgende dag: een klein stukje in kader, onder' de titel „Een kind speel de met vuurwerk". En een paar uur later: Van der Goes bedankt als fractieleider. Nou, dat was het dan. De jacht in de P.v.d.A. is geopend, de ene blinde leidt daal de andere en de bezin ning komt.... te laat? De Partij staat aardig „in de fik". Dat komt er van, als kinderen (in de politiek) met vuur spe len. SHAW GEZIEN DOOR ZIJN SECRETARESSE Wijlen George Bernard Shaw heeft eens aange boden een plan te ont werpen voor het na-oor- logse Groot-Brittannië, maar hij waarschuwde de regering dat dit een 25.000 pond sterling zou kosten. Daar niemand interesse had voor Shaws plannen zag dit project nimmer het licht, zo schrijft Miss Blanche Patch, die 30 jaar Shaws secretaresse is geweest en die nu een boek ge schreven heeft: „Dertig jaar met G.B.S.". Shaw heeft de naam gekregen van de man, die 't meest ter wille van zichzelf publiceerde, maar Miss Patch verklaarde, dat wanneer hij publiceerde, dit alleen geschiedde om de aandacht te vestigen op iets, dat hij gedaan wilde krijgen. Zij meent dat Shaw bang was voor de gedachte 100 jaar te worden. Zij merkte dat Shaw een republikein was. Hij waardeerde het, dat Hitler een einde ge maakt had aan de werk loosheid en viel Musso lini bij toen hij de Pon tij nse moerassen liet droogleggen!! Aan zijn philanthropic ontbrak echter de menselijkheid, volgens Miss Patch. Hij sympathiseerde niet zo zeer met de armen, dan wel dat hij bezwaar maakte tegen de armoe de, omdat deze tot in efficiëntie leidt. NIET GEHOLPEN? Togliatti, de Italiaanse communistenleider, moest naar Moskou komen, voor een herseijpperatie. Hij kwam terug cn trouwde voor de tweede keer. Die h e r s e n-ope- ratie had ook niet veel geholpen! (Ingezonden door N.H. te S.) BEEN EN POOT In de huiskamer: M'n zoontje van 4 jaar had een paar centen in z'n hand, waarvan hij er één liet vallen. Hij riep: Papa, m'n cent is gevallen! Papa: Waar ligt hij ergens! Zoontje: Vlak bij het tafelbeen, bij papa's poot. (Ingezonden door P.J.K. te H.) BOOGIE-WOOGIE Een hot-jazz, de „Boo- gie-Woogie", bracht onze Korea-vrijwilligers in verrukking, toen zij arri veerden in Poesan, de stad, waar de straten totaal aan flarden gere den waren, het enige teken dat er „wat te doen was geweest", 'n Pracht bericht! En die Chinezen van generaal Woe maar woe-woe-en, en die Amerikaanse ne gerband maar boogie- woogie-boogie-woe-en, en onze jongens vol verruk king. Wat zalig zo'n mo derne oorlog. (P. te F.) DAT DING Welk ding? Dat ding, dat ding van Ger de Roos. Ieder is razend nieuwsgierig, en die Ger maar spelen van: vet, mager, mager, vet, en je komt het toch nog niet te weten. Maar dat andere ding? Welk ding? Dat ding in de voetbalwereld, dat de vrouw van Abe deed zeggen: „Ga maar heren, heen, Abe blijft in Hee renveen!" en Piet Groe- neveld: „Al is nog zo groen uw veld, Piet blijft op Haarlem's groerie- veld!" en Biesbrouck: „Ik weet het niet, ik ben wel een Biesbrouck, maar mijn biezen pakken, nee, ik ben toch geen Wat zou dat voor ding zijn? (P. de V. te F.) Voor het goederenverkeer in beide richtingen geeft het nieu we verdrag t.a.v. de niet-gelibe- raliseerde invoer in beide landen in de vorm van contingenten in het algemeen een consolidatie op basis van de werkelijke in- en uitvoer in het afgelopen jaar. Ten aanzien van de transito handel werden eveneens afspra ken gemaakt, welke er op ge richt zijn het tot dusverre in de praktijk bereikte te behouden en de mogelijkheden voor verdere ontwikkeling te activeren. De grondgedachte van de nieuwe overeenkomst is die van 'n even wicht in de betalingsbalansver houding tussen de beide landen. In deze samenhang werden ook enige wijzigingen aangebracht in het amortisatieaccoord, o.a. werd de termijn binnen welke deze oude schuld door Duitsland zal worden afgelost van vier tot drie jaar verkort. De voornaamste moeilijkheden bij het afsluiten van deze over eenkomst hebben gelegen op 't terrein van de Ned. export van groenten en fruit. Tenslotte is door de leider der Ned. delegatie hieromtrent een accoord bereikt in een speciale bespreking met de Duitse ministers van Econo mische Zaken en Landbouw. Deze overeenkomst komt er op neer, dat de aanvankelijk door de Ned. delegatie gevraagde uit- voerquota met ongeveer twintig pet. moest worden verlaagd. Oorspronkelijk had de Duitse delegatie als gevolg van de drang der Duitse Boerenorganisaties op een veel sterkere verlaging do zer importen aangedrongen. Bij de beoordeling van deze verla ging moet in het oog worden ge houden, dat de Ned. fruitexpórt vorig jaar bijzonder'groot is ge weest. Ook ten aanzien van de ex port van verwerkte producten in de agrarische sector heeft de Ned. delegatie zich genood zaakt gezien haar verlangens te matigen, aangezien men er aan Duitse zijde op heeft ge staan de import van deze pro ducten terug te brengen tot 'n niveau, dat men in W.-Duits- land als normaal beschouwt, nadat de Ned. export naar Duitsland op dit gebied gedu rende enkele jaren zeer groot is geweest. De handelsovereenkomst heeft als doel gesteld een goederenver keer ter waai de van een milliard gulden in elke richting in de periode van 12 maanden tot 1 No vember 1951. Slechts 30 procent van het handelsverkeer volgens de nieuwe overeenkomst zal op de vrije lijst voorkomen, het res tant van het verkeer zal volgens quota geschieden. Volgens de vo rige overeenkomst stond 90 pro cent van dc Nederlandse export naar Duitsland op de vrije lijst tin ongeveer 50 procent van de Duit se export naar Nederland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1