Eisenhower's tweede kruistocht door Europa Dat „ding": de grootste stunt ooit voor de radio gebracht DE VREEMDE GAST Het w Wat onze jongens in Korea over de guerilla's denken Opzienbarende verklaring van Van Meegeren Jr. Rlll l WIN RADIO Het voorbeeld von de Noren maakte diepe indruk Amerika voor zware beproeving De winstmarge op cigaretten Hals, Vermeer en Van Meegeren Meer vervalsingen bekend gemaakt Ger de Roos vertelde.... Stopels brievengedichten en tekeningen BEURSOVERZICHT door Jan van Hatert Middel t PAGINA 4 VRIjDAG 19 IANUAR1 1951 (Van onze diplomatieke medewerker) De tocht van Eisenhower langs de hoofdsteden der Europese mogendheden, die deelnemen aan het Atlantische Pact, is om meer dan één reden van bijzonder gewicht. Zijn bevindingen zullen vooreerst van verstrekkende invloed zijn op de militaire hulp, die Amerika aan West-Europa kan verlenen, op de mate en op het tempo van die hulp. Zijn rapport zal tevens van ge wicht zijn voor zijn eigen taakvervulling, want het is vermoede lijk niet gewaagd te veronderstellen, dat Eisenhower zijn benoe ming niet heeft aanvacrd, zonder daarbij enige voorwaarden te stellen. De vervulling van die voorwaarden hangt niet alleen af, van wat de Amerikaanse regering bereid is in het kader van het Atlantische Pact te doen, maar wellicht nog meer van de bereidheid der Westelijke Europese regeringen tot het brengen van offers voo,r de veiligheid, de gemeenschappelijke veiligheid van dit deel der wereld. Haar eendracht of gemis aan eendracht kan daarbij van zeer groot belang zïin. sche regeringen zijn, die beide doeleinden tenminste naast ei kaar plaatsen als beide van even groot gewicht en men "mag zich zelfs afvragen, of 'de veiligheid in Noorwegen niet in de eerste, de betrekkelijke welvaart in de tweede plaats komt, Dit Noorse voorbeeld zal niet alleen Eisen hower hebben getroffen, maar zal naar wij hopen ook elders tot nadenken en tot na volgen noden. Ook van ons eigen volk ne men wij aan, dat het de ernst van de toestand die geens zins hopeloos is, maar wel ern stig ten volle wil begrijpen. Het is zeker bereid tot grote offers voor de grote zaak van vrijheid, veiligheid en recht nü en voor de toekomst van onze kinderen. militair terrein zou moeVm vol voeren. De vraag, waarom het gaat, is deze: zullen de verbonden legers, ja dan neen, in Korea terugtrek ken? Niet alleen Washington be slist dat, zeker, maar het spreekt daarin een uiterst belangrijk woord. Het schijnt, dat Eisenhower on der de indruk is gekomen van de geestkracht en offerbereidheid der Noren. Voor ons is dat zeker de overweging waard, want ook Noorwegen is een klein land, met een stoer volk, dat sterk leed van de tweede wereldoorlog en dat zich een arm land, zonder veel natuurlijke hulpbronnen moet noemen. De regering daar is se dert geruime tijd v socialistische handen en men mag zeker aan nemen, dat de regeerders van dit Scandinavische land grote zorg betrachten voor het economische levenspeil van het volk. Men neemt wel eens aan en ver moedelijk is dat soms ook terecht dat met name socialistische be stuurders op het standpunt staan: éérst het levenspeil minstens handhaven en pas daarna de vei ligheid versterken. Nporwegen kan leren, dat er ook socialisti- v PROGRAMMA ZATERDAG 20 JANUARI HILVERSUM I 402 m. 7.00 VARA; 10,00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgymnas tiek; 7.30 zendersluiting; 9.00 nieuws en weerberichten; 9.12 gram. muz.; (9.309.35 waterstanden); 10.00 „Tij delijk uitgeschakeld", causerie; 10.05 morgenwijding; 10.20 voor de arbei ders; 11.35 viool en piano; 12.00 gram. muz.; 12.30 land. eh tuinbouwmede- delingen; 12.33 gram. muz.; 13.00 nieuws; 13.15 dansmuz. 13.45 gram. muz.; 14.00 voor de jeugd; 14.30 pia noduo; 14.50 Brabants programma; 15.15 orgelspel; 15.45 van de wieg tot het graf, causerie; 16.00 gram. muz. 16.30 sportpraatje; 16.45 kamerorkest en solist; 17.30 Nederland industrali- seert, klankbeeld; 17.40 voor de jeugd 18.00 nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 kwintet; 18.40 regeringsuitzen- cjjpg; ..Zoeklicht op de Westerse de fensie"; 19.00 artistieke staalkaart; 19.30 „Passepartout", causerie; 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie 20.00 nieuws; 20.05 radioschaakwed strijd NoorwegenNederland; 20.06 actualiteiten; 20.15 gevarieerd pro gramma; 21.15 Weense muziek; 21.45 socialistisch commentaar; 22.00 Me- tropole-orkest; 22.25 „Onder de pan nen", hoorspel; 22.45 hawaiianmuziek 23.00 nieuws; 23.1524.00 gram. muz. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 nieuws; 7.15 morgengebed en liturgische kalender; 7.30 zenderslui ting; 9.00 nieuws; 9.10 voor de huis vrouw; 9.40 gram. muz.; 10.00 voor de kleuters; 10.15 gram. muz.; 11.00 voor de zieken; 11.45 gram. muz.; 11.50 „Als de ziele luistert", causerie 12.00 Anglus; 12.03 gram. muz,; (12.30 —12.33 land- en tuinbouwmededelin- gen)12.55 zonnewijzer; 13.00 nieuws en katholiek nieuws; 13.20 amuse mentsmuziek; 14.00 gram, muz.; 14.20 Engelse les; 14.40 harmonie-orkest; 15.10 kroniek van letteren en kun sten; 15.45 opera en operettemuziek; 16.ïo' gram. muz.; 16.30 „De schoon heid van het Gregoriaans"; 17.00 voor de jeugd; 18.00 filmmuziek; 18.15 actualiteiten; 18.25 rhythmische muziek; 18.48 sport; „Dit is leven", causerie; voor de jeugd; 19.00 actua liteiten; 19.23 gram. muz.; 19.52 jour nalistiek weekoverzicht 20.00 nieuws 20.05 radioschaakwedstrijd Neder landNoorwegen; 20.06 de gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 gram. muz. 20.15 „Lichtbaken" 20.40 „Steek eens op, Heren!"; 21.00 gevarieerd programma 21.53 „Wat zou U doen?" 22.00 amusementsmuziek; 22.30 gods dienstig programma; 23.00 nieuws; in Esperanto; 23.2224.00 gram. muz. BRUSSEL 324 m. 12.30 weerberichten; 12.32 lichte muziek; 13.00 nieuws; 13.15 Vlaamse liederen; 13.30 gram. muz.; 14.00 cau serie; 14.10 muzikale causerie; 15.00 gram. muz.; 15.30 orgelspel; 16.15 Ethnische muziek; 17.00 nieuws 17,10 accordeonmuziek; 17.20 gram. muz.; 17.30 „Een lied.een herinnering"; 17.50 en 17.55 gram, muz. 18.00 ac- cordepnmuziek; 18.15 gram. muz.; 18.30 voor de soldaten; 19,00 nieuws; 19.30 trompet en piano; 19.50 cause rie; 20.00 amusementsmuz.; 21.00 ac tualiteiten; 21.15 nieuws-over film en techniek, muziek en televisie; 22.00 nieuws: 22.15 verzoekprogram ma; 23.00 nieuws; 23.05 gram. muz.; '23.30—24.00 orgel, viool en piano. BRUSSEL 484 m. 12.05 omroeporkest cn solist; 13.00 nieuws; 13.10, 13.30 en 14.00 verzoek programma; 15.00 operamuziek; 18.30 accordeonmuziek; 19.00 en 19.40 gra- mofoonmuziek; 19.45 nieuws; 20.00 omroeporkest en solisten; 21.00 gra- mofoonmuziek; 21,30 jazzmuziek; 22.00 nieuws: 22.15 dansmuziek; 22.55 nieuws 23.00 gram muz. 22.55 nieuws. Twee zaken zijn daarbij echter volstrekt nodig: de overheid moet duidelijk, eerlijk en moedig de noodzaak ertoe uiteenzetten en de offers moeten rechtvaardig over het hele volk verdeeld wor den. Wij zijn er niet zeker van, dat daaraan al het nodige bij ons al is gedaan en daarom zijn wij er ook niet zeker van, dat Eisen hower geheel tevreden Den Haag heeft verlaten. Amerika heeft het moeiliik Maar nog om een andere, ge wichtige reden, zal Eisenhowers rapport over zijn Europese Feis voor ons van groot belang zijn. Reeds eerder wezen wij er op, dat het isolationisme èen stre ven naar „Amerika alleen voor zichzelf" in de V. S. de kop begint op te steken. De commu nistische demonstraties die vrijwel overal mislukten tegen Eisenhower en voor Taft (de Amerikaanse senator, die men als de Apostel van dat isolationis me beschouwt) bewijzen, hoe ge vaarlijk die egoïstische stroming is voor Amerika zelf en voor Europa. Een ongunstig rapport van Eisenhower over Europa nü, zou o.i. de neiging tot isolationis me doen aanzwellen tot een ster ke stroom, die de buitenlandse politiek der V. S. zou dreigen te overspoelen. Want Amerika staat thans voor zware beproevingen. Het heeft zich als veel kr.achtiger be schouwd dan het nu bleek te zijn en Korea heeft de Amerikanen ruw uit deze droom wakker ge schud. Inderdaad lijkt het juist, zoals de bladen al meldden, dat Mac Arthur voor zéér zware be slissingen staat, maar men kan veronderstellen, dat in Washing ton de ernstige politieke beslui ten al zijn genomen, of minstens voorbereid, die Mac Arthur op Men mag veilig aannemen, dat de militajre toestand in Korea zó is. dat die alléén de verbonden legers niet tot een terugtocht noont. Als die terugtocht tóch nodig zou worden geoordeeld, is dat o.i. meer om Dolitieke. dan om militaire noodzakelilkheden. Die noiitieke redenen kan men kort. zii het niet geheel volledig, aldus samenvatten; het is te ris kant. zich al te zeer te binden in een langdurige, moeizame en af mattende oorlog in het Verre Oosten, terwijl terzelfder tijd Eurona zo weinig beveiligd is. Piinliik offer Dat neemt met weg, dat een politiek van niet krachtig doorzetten in Korea voor de V.S. een pijnlijk offer betekent. Ame rika gaf het isolationisme op, voor het Handvest der U.N.O. Dat eiste automatisch een gemeenschappe lijk verzet tegen vredebreuk. In Korea werd vredebreuk gepleegd, eerst door de Noord-Koreanen, daarna door de Chinese tussen komst in het conflict. Het ver zet tegen de Noord-Koreaanse actie was automatisch, maar meer automatisch toch dan gemeen schappelijk, want Amerika droeg er hoofdzakelijk de last van. Thans is de vraag gerezen: kan dit verzet tegen aggressie wel zó slagen, of moet het uitblijven van succes ervan als het minste kwaad ■worden aanvaard, omdat de ge ringe veiligheid van West-Europa een groter'kwaad is? Zou dit laatste worden beslist, dan zal dit men kan daar zeker van zijn de Amerikanen diep schokken. Als nu nog daarover heen een ongunstig rapport van Eisenhower zou komen over zijn Europese bevindingen, over Eu ropa's bereidheid, zichzelf met inspanning van alle krachten eendrachtig veilig te stellen, dan kan men zich indenken, dat het wel heel moeilijk wordt, bitter heid en afkeer daarover in de V.o. te vermijden. Dat zou de iso- lationisten regelrecht in de kaart spelen en de wereldtoestand dan ernstig, zelfs hachelijk kunnen maken. Constructieve Franse eedachte Te hopen is, dat de Europese regeringen deze mogelijkheden zeer ernstig onder het oog hebben gezien en vooral vooruit hebben voorzien. Of zij dit inderdaad ge daan hebben, is een vraag, die nog niet met zekerheid beant woord kan worden. Wel is er een aanwijzing, dat Parijs ten deze wederom van doorzicht heeft blijk gegeven. De Franse regering heeft de Schumanlanden (Frank rijk, de Benelux-landen, Italië en West-Duitsland) op korte termijn, nog vóór de ondertekening van het kolen- en staalplan, Schuman uitgenodigd, om samen te komen tot overleg over de opzet van een West-Europees leger binnen het Atlantische kader. Deze ou zichzelf constructieve gedachte is daarmede nog verre van verwezenlijkt, maar reeds een gedachte, die oDhouwend is en van inzicht getuigt, kan, juist nu. van gewicht ziin. als bewiis van een onwrikbare Verdedigines- wil in dit deel der wereld. De kruistochten waren groots en nobel van oozet. maar hun eigenlijk doel werd niet bereikt. Moge van Eisenhowers tweede tocht door de oude wereld ten minste dit laatste dat het eigenliike doel niet werd bereikt ongezegd kunnen bliiven. Behalve van majoor Den Ouden, over wie wij gisteren reeds schreven, kreeg Reuters- correspondent ook van manschap, pen van het Nederlandse Korea- detachement eenzelfde mening over de oorlogsvoering tegen de gueriilero's te horen als reeds door commandant Den Ouden vertolkt. De geïnterviewden, oud-gedien- den uit de actie in Indonesië, vertelden hem dat naar hun mening „het oorlogsspel in Korea niet op de juiste wijze wordt ge speeld". Evenals dat in Indonesië geschiedde, aldus zeiden de man schappen. zou men ook in Korea de guerillastrijders in de bergen moeten opzoeken voor strijd van man tegen man en zich niet al leen aan de hoofdwegen moeten houden. De correspondent kreeg nog een geschiedenis te horen over soldaat Hans van Oordt uit Bos koop, die thans in een zieken huis te Tokio herstellende is van een opgelopen verwonding. Een groep kameraden die bij een Op de te Utrecht gehouden al gemene vergadering van tabaks grossiers (Ondervakgroep Binnen landse Groothandel in Tabaks fabrikaten), zijn de winstmarge verlaging op sigaretten en de in voering van de zgn. „Steunpun tenregeling" (rechtstreekse leve ring van de industrie aan de de taillisten) besproken. De vergade ring was van mening, dat de. door de regering toegestane marge verlaging op de sigaretten, het niet mogelijk maakt de bedrijven zonder verlies gaande te houden. De brutomarges bedragen 2 1/4 pet. voor goedkope en dure siga retten en 2 3/4 pet voor sigaret ten van de middenklasse. De steunpuntenregeling werd volstrekt onaanvaardbaar geacht. dorp op patrouille waren zagen Van Oordt plotseling tussen de huizen vandaan te voorschijn ko men. terwijl om hem heen de kogels in de sneeuw sprongen. Hij was blijkbaar gewond aan zijn rechterarm, maar droeg toch eon vreemd uitziend voorworp met zich mee. Toen hij bij zijn kameraden was aangeland bleek dat het voorwerp eenguitaar was. Hij had zo gedacht, dit in strument maar mee "te nemen naar het hospitaal om er op te leren spelen als hij herstellende zou zijn. In tegenwoordigheid van hoogwaardigheidsbekleders van het Vaticaan plaatsen arbeiders de laatste steen, waarmede de Heilige Deur van de basiliek van St. Pieter werd dichtgemetseld. De deur, die op 25 December door Paus Pius XII symbolisch gesloten werd, zal niet eerder geopend worden dan op 24 December 1974 voor het Heilige )aar van 1975, tenzij een buitengewoon Heilig Jaar afgekondigd wordt. Ongeveer drie duizend stenen zijn gebruikt voor het dichtmetselen van de deur, waarin de documenten van de meest belangrijke gebeur tenissen van het Heilig Jaar zijn ingesloten. Een opzienbarend bericht wordt in het laatste nummer van 't Parijse Weekblad Opéra qepubliceerd. De affaire Van Meegeren, die zoveel stof deed opwaaien, schijnt noa niet be ëindigd. De zoon van Hans van Meegeren is n.l, op het redac tiebureau van het Parijse blad verschenen en heeft aan de lijst vervalsingen vaji zijn va der er nog een paar toegevoegd Van Meegeren Sr. had voor de rechter als eens toegegeven, dat hij, behalve de bekende, nog vijf andere valse Vermeers en twee pastiches van Frans Hals op de markt had gebracht Ziin zoon vertelt nu. dat er nog twee imitaties van Vermeer en van Frans Hals bij horen. De Dame met de Blauwe Hoed, op naam van Vermeer, uit de ver zameling van Baron Thyssen en volgens Van Meegeren Jr. zeer gemakkeliik als vals te herken nen. werd door zijn vader ge schilderd. In Groningen, in de Frans Halszaal hangt De Jongen (Van onze verslaggever) Wie in Nederland zou er nog nooit iets van „het ding" gehoord hebben? ledereen fluit of zingt het; velen kwellen zich met de vraag: wat zit er toch in die kist; anderen maken zich kwaad, ja er zijn er zelfs, die 's nachts nog door „ding-dro- men" gekweld worden. En dat terwijl eigenlijk niemand weet wat er nu in de kist lag. U niet en wij evenmin. Eén is er in Nederland, die machtig veel plezier heeft. Ger de Roos, die elke dag stapels brieven en briefkaarten ontvangt met op lossingen voor zijn prijsvraag. We waren nieuwsgierig hoe het publiek zoal reageerde en daarom hebben we Ger de Roos zelf eens opgezocht. Een vriendelijk gastheer, helemaal niet gek geworden van dat „ding", die met een opgewekt ge zicht en niet zonder trots ons een stapel inzendingen liet zien. Lange gedichten, nog langere brieven en zelfs tekeningen, waaraan vele uren werk is besteed, Ger was ver genoegd en met hem al de leden van z'n orkest. Het was volgens hen hét bewijs, dat de muziek, die ze bren gen in de smaak valt. Maar laten we eerst vertellen, wat Ger ons over dat „ding" kon meedelen. „Ik weet wat het is en ik zal het bekend maken. Luistert U Zaterdagavond maar. We hebben ge vraagd aan prof Kors om de uitslag te geven en mocht die het ook niet willen doenwel dan doe ik het zelf." Kwaad bloed Dat die uitslag nog steeds nigt gegeven is, heeft zowaar bij verschil lende luisteraars kwaad bloed gezet. Neem bijvoorbeeld, die luisteraar in Rotterdam, die Ger de Roos verweet geen goed katholiek te zijn. In de tien geboden staat, aldus deze briefschrijver, „Gij zult de waarheid spreken". U beloofde op Tweede Kerstdag de uitslag te geven en U hebt het niet gedaan. Dat zoiets kan gebeuren bij een katholieke radio- omroep! Ja deze briefschrijver was wel erg kwaad. Ook een achtjarig meisje uit een plaatsje in Brabant was verschrikkelijk boos. Ze had van vader en moeder op mogen blijven om de uitslag te horen en nu kwam er toch niets. „U houdt ons allemaal voor de gek, mijnheer Ger de Roos", schreef ze. „Dat is niet lief van U." Er waren echter veel meer luis teraars, die de humor van „het ding" wel konden vatten. Een brief schrijver ried Ger de Roos aan, zelf maar in de kist te gaan zitten. Dan was de oplossing er ook. Formulieren... Er was nog een inzending. Een dik pak met een heel lange brief. Het kwam van een ambtenaar op een of ander rijksbureau. Mijnheer, zo schreef deze luisteraar, U hebt heel wat bepalingen overtreden. Toen U die kist vond, had U eerst naar dat bureau moeten gaan, dou aneformulieren aanvragen, dit alles ingevuld weer inleveren op een an der bureau; daar krijgt U weer an dere formulieren, deze invullen, bij nog een ander bureau inleveren, daar geeft men U dan enkele for mulieren. Zo ging die brief maar door en die bureaux werden alle met naam genoemd. De namen heb ben we niet kunnen onthouden. Alle benodigde formulieren had die ambtenaar er bij gedaan. We hebben ze geteld. Het waren er acht en dertig! Stapels brieven waren er, ook pakken gedichten of rijmelarijen en zelfs goed verzorgde tekeningen. Van een of ander tijdschrift kwam een aardige spotprent. Minister Lieftinck stond achter een microfoon en zong uit volle borst „Boem, boem, boem". Een andere luisteraar tekende een paars aangelopen va der, die bijkans gek werd, omdat z'n zoontje „het di.ng" beluisterde. Toen we afscheid namen van Ger de Roos vertelde hij nog een aardig voorval. Een paar dagen geleden was hij voor de keuring van het pensioenfonds geweest. De dokter had hem allerlei vragen gesteld over z'n gezondheidstoestand en alle mo gelijke dingen meer. Toen hij klaar was, zo vertelde Ger, boog hij plot seling van achter z'n bureau naar voren en vroeg: „Och, mijnheer de Roos. en zou U me nu misschien kunnen vertellen wat dat „ding" is?" X jdWlvt. Zes Amerikaanse bommenwerpers van het type B 36, de grootste bommenwerpers ter wereld, zijn na een vlucht over de Atlantische Oceaan in Engeland geland. Dit is de eerste maal, dat deze vliegtuigen, die zijn uitgerust met zes motoren alsmede vier straalmotoren, naar Europa vlogen. Een van de zes bommenwerpers op het vliegveld Lakenheath in Suffolk. Bij vergelijking met de er naast staande Meteor-straaljager krijgt men een indruk van de enorme afmetingen van de B 36. met de pijp, die zeer de aandacht getrokken heeft, het zou al weer geen echte Frans Hals ziin. Een meisjesportret, dat door Van Meegeren Sr. geschilderd werd, als een pendant van het bekende Meisje met de parel uit het Mauritshuis, is volgens hem als echt pendant aanvaard. Van Meegeren Jr. wist echter met waar het zich op het ogenblik bevond. Bovendien verklaarde hij, dat ook een Lachende Cava lier, door Hofstede de Groot als een Frans Hals erkend, een pro duct zou ziin van het vlotte pen seel van zijn vader. Om die Lachende Cavalier is destijds, naar hij mededeelde, nog een po lemiek ontstaan. De jongen met de piin en deze Lachende Cava lier zouden geschilderd ziin in de jaren 19251926, toen Van Mee geren Sr. nog niet die virtuositeit in het nabootsen bereikt bad van later. Hii zou zich ook altijd ver wonderd hebben dat De Dame met de Blauwe Hoed niet onmid dellijk als vals werd herkend. De jonge Van Meegeren, wiens verklaringen het weekblad Opera met voorbehoud en geheel voor diens eigen verantwoordelijkheid brengt, deelt. mede. dat hii ziin opzienbarende verklaring niet af legde om een nieuw schandaal te verwekken, maar om aan alle ge ruchten, die in omloop gebracht worden, een eindp te maken. ZILVERPRIIS OPNIEUW VERHOOGD Voor de derde maal binnen kor te tijd is de prijs van zilver te Amsterdam verhoogd. Ditmaal met f 1.40 per kg (fijn) tot f 119,75f 122.00, zo wordt mede gedeeld door N. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrijven N.V. Evenals vorige keren houdt deze stijging verband met de hogere prijzen in New York en Londen. De goudprijzen bleven onver anderd. ZEER STILLE, DOCH GOED PRIJSHOUDENDE MARKT Zeer stil, maar met een vrij vaste ondertoon was gisteren de qualificatie, die op vrijwel alle sectoren van de Amsterdamse Effectenbeurs kon worden toege past. De reactie, die in Wallstreet verwacht werd nu het dekkings percentage tot 75 procent ver hoogd is, bleef uit en in navol ging hiervan was de terughou dendheid op het Damrak veel kleiner dan eergisteren. Nu de eertijds aangekondigde transfer verruiming van winsten uit In donesië een feit is geworden, werd de cultuurmarkt enigszins gestimuleerd, al bleek dit voor namelijk uit iets hogere koersen en niet uit drukke hoeken. De Êolitieke ontwikkeling inzake orea is na afwijzing van het laatste wapenstilstandsvoorstel door Peking, er niet op vooruit gegaan en de inflationistische ten dens, die hiervan direct een ge volg is, blijft aanhouden. Bij de cultures waren winsten van 1 tot 3 punten vrij frequent, vooral de vaste houding van cer tificaten Deli Maatschappij viel op. Aandelen Vorstenlanden wer den vandaag weer in een open hoek verhandeld, doch verander den slechts weinig. Bij de Indone sische credietinstellmgen was vooral Nationale Handelsbank vrij vast. De industriemarkt toonde na een vrij vaste opening een lichte reactie, die vooral aan de zeer geringe activiteit werd toege schreven. Niettemin waren de slotnoteringen hier merendeels een fractie hoger dan gisteren. Claims Vredestein werden op f 125 vernomen, bij een theore tische waarde van f 146. De Scheepvaartmarkt had al evenmin veel orders te verwer ken, maar kon zich betrekkelijk goed handhaven. Stoomvaartmaatschappij „Ne derland" herstelde zich volkomen van het gisteren geleden verlies. (Advertentie) BROCADES 20 tabletten 45 ets FEUILLETON 22 Ze ging gereedschap zoeken om het te maken, maar op dat ogen blik kwam Betje, die aan het zolderraampje had staan uit kijken, naar beneden hollen, roe pende: „Daar komen ze aan! Ze zijn het laatste huis van het dorp al voorbij!" Daarna rende ze de keuken in om de laatste hand aan het eten te leggen. Groot vader schoof zijn stoel met ruk jes naar het zijvenster, waar hi de weg kon overzien. Maar grootmoeder bleef bij de schoor steen staan en haar adem ging snel. Het scheen, dat ze moeite deed iets weg te slikken. Ze hield de ogen neergeslagen en de handen gevouwen als in gebed. De tocht door de voordeur, door Betje wijd open gegooid, deed het kanten kleedje op de tafel waaien. „Daar zijn ze, juffrouw! Zet uw beste mutsje toch opdaar ligt het voor u klaar!" zei Betje en verdween dan weer met on gewone verlegenheid naar de keuken. „Omaik heb mijn liefste poppen meegebracht, dat ze geen rooavonk krijgen en niet naar 't ziekenhuis moeten", kirde Bep- pie, de beide erg gehavende maar geliefde poppen in de omhelzing betrekkend, waarvan zijzelf het voorwerp was. „Opa, ik zou zo graag het bijl tje zien van vader, waarmee oma beloofd heeft dat ik een kerst boom zelf mag omhakken", riep Tommie, die het gladde paadje naar de voordeur in één sliert kwam afglijden Josine kwam langzaam achter de kinderen aan, alsof ze de grond, waarop ze liep, eerbiedig de. En werkelijk, al besefte ze dat niet, ze stond die dag op een keerpunt in haar leven. Ze zag er zelfs in haar zomer mantel erg tenger uit en onder het nauw sluitende velvet hoedje kwam haar goudbruin haar be vallig in krullen uit. Ze had door het reizen de frisse kleur van haar jeugd te ruggekregen, maar ondanks dat en hoewel de kinderen na hun eerste begroeting juichend bij haar terugkeerden, zag Lize op het eerste gezicht, dat uit de ogen van haar schoondochter een die pe treurigheid sprak, die ze te vergeefs poogde te verbloemen. Het geleek op een honger, die niet voldaan werd door geld, weelde en onbezorgdheid voor de toekomst, maar er eerder door verergerde. „Eindelijk!" zei Lize terwijl ze Hendrik hielp opstaan, zonder verder iets te durven zeggen. „Ik mag toch gewoon „moeder" tegen u zeggen?" vroeg Josine, beide handen naar haar uitstrek kend. „Ik heb dat nog nooit te- ge niemand kunnen zeggen". Lize, door die laatste woorden geheel vertederd, hief als enig antwoord haar hoofd op om haar een kus te geven. Tegelijkertijd voelde ze haar moederlijke ver antwoordelijkheid met verdub belde zwaarte drukken. „Wat bedoelde Beppie met dat „roodvonk" van haar poppen?" vroeg Lize na tafel aan Josine, toen de kinderen met grootvader de wondere dingen in werkplaats en schuur waren gaan bekijken. En toen vertelde Josine met ze kere aarzeling, welke door zijn moeder volkomen begrepen werd, de reden waarom Karei zo plot seling had goedgevonden, de Kerstdagen in Eelde door te bren gen Toen Josine na een dag en een nacht in Eelde te hebben door gebracht, in Rotterdam terug kwam, bracht ze frisheid mee van een mens, die herboren is tot een nieuw inzicht. Het feit dat haar kinderen, al was het dan ook slechts heel even, blootge steld waren geweest aan het ge vaar van roodvonk te krijgen, was een goed excuus om al haar society-plichten voor de komende feestdagen te laten varen. Zodra het dan ook enigszins bekend werd beschouwde iedereen het als vanzelfsprekend, dat ze de stad uitgegaan was. Zo kwam het, dat ze zich na haar terugkeer uit Eelde als op een verlaten eiland gevoelde midden in de kerstmis- drukte, die heel de stad vervulde. Ze kwam laat in de middag thuis en betrad haar kamer met de nieuwsgierigheid van een vreemde, in plaats met de gewo ne vertrouwdheid van de vrouw des huizes die enkele dagen weg geweest is. Toch was die nieuws gierigheid verklaarbaar, want in die korte tijd had ze volkomen nieuwe en haar onbekende le venswaarden ontdekt. In Eelde was ze welkom geheten in een huis, waar alles sprak van een innig familieleven. Een huis, waarin de huisvader en huismoe der volkomen pasten en hun eigen plichten te vervullen had den. En al was het huis door haarzelf bewoond, nu ook inge richt met de meeste weelde en tevens met verfijnde smaak, mo dern en comfortabel tot in klei nigheden, toch miste het warmte en gezelligheid en persoonlijke trekjes. Die gedachte drong zich al terstond aan Josine op, zodra het meisje het theeblad in de zit kamer binnenbracht en het op de teakhouten theetafel neerzette, zonder een woord te spreken. Hoe heel anders dan Betje, dacht ze onwillekeurig Het was tussen licht en donker. Hier en daar gloeiden de electri- sche lampjes reeds in het vertrek onder stemmige schemerlampjes. Langzaam ging Josine van het ene lampje naar het andere en trok ze aan het kettinkje uit. Daarna sloot ze ook de gordijnen en schoof een stoel bij de haard, waar ze met het kopje thee op haar schoot in de vlammen bleef turen. In haar gedachten zat ze weer voor de schouw in de oude boerenhoeve en hoorde grootva der vertellen over lang vervlogen dagen, zó gezellig en onderhou den, dat de avond om was, eer dat ze er erg in hadden. Tot nu toe had ze zich nooit kunnen voorstellen, dat een man even veel belang kon stellen in huis houdelijke dingen als zijn vrouw en door zijn warme en 'hartelijke goedkeuring de meest prozaïsche en nuchtere werkzaamheden voor haar tot iets heerlijks kon ma ken. (Wordt vervolgd) |p Het retraite-werk- organiseerde retra eigenlijk uit het e: gesloten retraites gi toen pater Arnold paters van het God kwam. Ongeveer i retraitewerk ter h: huis „Manresa" te Een Toch is het hoi traiten een oud gi St. Vincentius a Pai bekend, terwijl St. stichter van de een der grondlegge huidige xetraitewaï den beschouwd. Ook de stichter van de der Redemptoristen, het begin van de deze vorm van zi< 1877 werden er gere gehouden in het Steyl. Laten begoi Redemptoristen aai populairder worde: werk en zij stichtt; namen pas gebouw gen. Amersfoort, Sf zendaal, Noordwij Zenderen en ook he te Bergen, kwamen leiding. In ons Bisd ook nog het huis „E Rotterdam, dat o van wereldgeestelijk Het doel van de hervorming van hel geest der christelij] heid, bekering of der bekering Typer retraitewerk is, dat oefeningen van St. steeds de richtlijnen allen, die zich met dere vorm van zie belast. In de practijk w traitewerk gedaan ii huizen, waar de reti voor drie dagen u en hun omgeving ai in 'n aantal conferei door drie of vier pa zich te bezinnen op Typerend voor het sciiap zijn overal de hun za<ieldaktorens eerst in Friesland °1 «at als een telkens ontdekking en e\yr hij ditzelfde beeld ii weer andere vormei rijzen boven de ha; huizen-groepen. Bov< dehove te Leeuward in een weids panorai strekte Friese land z fle talrijke dorpen I de hoge torens van Tussen Flie Een elk van de Fr ten heeft haar eige locale geschiedenis, wijls is die van de met die van de anc uen dat uit de partic selyke historie de van heel Friesland opgebouwd. De Frii meenschap vertakt over heel het wijde xlle en Lauwers, Maar lang niet alt antwoord gegeven k den op de vraag na; den van de mensen ten die hier eens op woonden. Pas in d tische tijd, in 1811 w serlijke stand ingev aanvang gemaakt m ele geboorte- en ovei Voordien is men aai doop- trouw- of be en mogelijke andere de archieven, maar ven dikwijls'het ant dig. Een bevredigen* naar menig vraagsti de geschreven docun worden gegeven. Doch dan staan daa se steden en dorpen kerkjes, de stille, ma tijd toch ook zo w getuigen van een va< leden. Sommige nog de Middeleeuwen, i van latere datum, leeds eerbiedwaardig ie kunnen meespreki geslachten die binner tesamen kwamen of schaduw hun laatste

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2