Ere-tentoonstelling van werken van Koos Stikvoort Artistenleven" Vulca in Noo Vele blijken van belangstelling Jeugdwedstrijden ven D. A. W. Pater Francino sprak voor de Middenstand in Akersloot Jaarvergadering K.A.B. Oudorp Première in Nieuwe Niedorp Met de boemel bus naar Hoorn 1 V Concert Vita Nova Dammen Gezond èn lekker! De vrouw in het maatschappelijk leven rr Zweeds schip in nood PILNIK won het Hoogoventournooi INTERNATIONALE BIDWEEK Marktberichten PAGINA 2 MAANDAG 22 JANUARI 1951 ALKMAAR. In tegenwoordigheid van enkele honderden genodigden en belangstellenden werd Zaterdagmiddag in het Stedelijk Museum door burgemeester mr. dr. H. j. Wytema de ere-tentoonstelling van het werk van Koos Stikvoort, ter gelegenheid van diens 60ste verjaardag, geopend. Behalve de burgemeester gaven wethouder van Slingerland, de ge meente-secretaris en tal van raadsleden van hun belang stelling blijk; voorts zagen wij dr. Willebrord Lampe en tal van leden van het comité van aanbeveling. De Gemeente-archivaris, de heer Th. Wortel, heette de vele belang stellenden van harte welkom op deze Ere-tentoonstelling, welke Koos Stikvoort naar zijn overtui ging ten volle verdiend heeft. Wij kunnen het er wel over eens zijn, aldus de heer Wortel, dat Stikvoort als schilder een peil bereikt heeft, dat door geen en kele schilder van de laatste 2 lA eeuw in Alkmaar bereikt werd. Wij teerden hier nog op de roem van Pieter Plas, Bosboom, de kerkschilder, die geen echte Alk maarder was, laat spr. buiten be schouwing. Hoewel Stikvoort in Amsterdam geboren werd, reke nen wij hem tot de Alkmaarders; immers sinds de 18e eeuw ken nen wij in Alkmaar de familie Stikvoort en wij zijn er trots op, dat Koos Stikvoort een Alkmaar- se schilder is. 75 Werken Graag hadden we nog enig an der werk op deze tentoonstelling gezien, doch de ca 75 werken, die hier zijn samengebracht, geven een goed overzicht van zij le venswerk, waaruit een juiste keuze is gedaan. Gelukstelegrammen Spr. deed voorts mededeling van uit Antwerpen, uit Frankrijk en Engeland ontvangen gelukste legrammen, van een schrijven van de Directeur van het Rijks museum Twente en van de schil der Frans Huysmans uit Nun- speet, die Stikvoort vergezelde bii zijn eerste schreden op het pad van de schilderkunst en die getuigde van zijn respect voor diens werk, omdat het getuigt van liefde voor de kunst en vreemd is van alle zucht naar iidelheid. De heer Wortel wenste tenslotte de heer Stik voort geluk met zijn 60ste ver jaardag en bood hem als cadeau deze ere-tentoonstelling aan, waarvan hij hoopte, dat deze zich in een druk bezoek zou mogen verheugen. De schilder in de samenleving Burgemeester Wytema rekende het zich tot een zeldzaam voor recht, deze ere-tentoostelling van een stadgenoot te mogen openen, wiens werk in zo'n grote belang stelling staat. Over de betekenis van de kun stenaar in de samenleving al dus spr. bestaat een zekere vjiwarring: in sommige kringen erkent men alleen iemand als kunstenaar, als hij van zijn kunst moet leven; deze tentoon stelling echter is er wel het be wijs van, dat men ook waarach tig kunstenaar kan zijn, als men in het maatschappelijk leven een andere functie vervult. Spr. hoopt, dat de liefde voor de Kunst ook voor andere kunst dan de schilderkunst in Alkmaar mag toenemen en dat velen bii het bezoeken van deze Ere-tentoonstelling van Koos Stikvoort geraakt mogen worden door de vonk, door de kunstenaar er in gelegd. Collegiale gelukwens Namens de kunstbroeders van „Doorwerken", „Kunst zij ons Doel" en de Alkm. Schildersfede ratie, sprak Wim Koster een sym pathiek woord van gelukwens; hij hoopte, dat Stikvoort in ruime mate de waardering deelachtig zou worden, welke hij verdient en dat ziin palet steeds meer doortrokken mocht worden van het zonlicht, dat met z'n vrouw in ziin leven was gekomen. Na mens zijn kunstbroeders bood hü hierna mevrouw Stikvoort een fraaie mand bloemen aan. Namens de Utrechtste Vrije Academie, die door een deputa tie van vier personen vertegen woordigd was, sprak de heer Braakman, die zich ook verheug de over de verdiende belangstel ling, die Koos Stikvoort thans ondervindt en waarmee hij hem namens zijn Utrechtse vrienden van harte geluk wenste. Koos Stikvoort tenslotte bracht dank aan het Gemeentebestuur voor de uitnodiging deze tentoon stelling te mogen houden, aan de heer Wortel en de Commissie voor Kunstzaken, aan het Comité van Aanbeveling en aan allen, die door hun aanwezigheid van hun bels" Celling hadden blijk gege ven. Bezichtiging tentoonstelling Met veel interesse werd hierna de tentoonstelling bezichtigd, ter wijl velen zich lieten inschrijven als lid van de kring „Vrienden van het Museum", waarvan het lidmaatschap recht geeft on vrije toegang tot het Stedelijk Museum gedurende heel het jaar. Dammen HEILOO De voor het club kampioenschap gespeelde par tijen gaven de volgende uitsla gen: Groep I GeuzebroekTuinman afgebr. De GraafDekker 20 BeukersAdrichem 20 S. de GeusJ. de Geus 11 Groep II HelderKroon 02 v. LieshoutSchurer afgebr. HofmanSpaans 11 Groep III v.d. WerfBywaard afgebr. Groenenboomv. Dijk 11 SluismanCremer 02 SmitSnel 02 Deze week speelt HDC 1 (Hei- loo) tegen DSTT (A'dam) in Amsterdam. ALKMAAR Voor het jaar- lijks concert van de Alkmaarse Accordeonvereniging o.l.v. Alb. v. d. Wolff gegeven in het „Wa- ,-pen van Heemskerk", was een zéér grote belangstelling, niette genstaande men het uitsluitend bij een muziek-programma had gehouden zonder veelal ge bruikelijk aanvullend amuse ment. Voor een muziekver. o.i. het juiste standpunt. Het uit een veertiental werken bestaande programma werd met grote aan dacht door het publiek beluis terd, de totaal-indruk van deze avond was zéér goed en 't werd voor „Vita Nova' een verdiend succes. De oorspronkelijke mu- ziek-literatuur voor Accordeon is nog niet zo heel rijk, zodat we verscheidene arrangementen kre gen te horen; maar deze waren dan ook zéér goed. De Colonel Bogey mars werd goed gespeeld. Hierna volgde onmiddellijk al 't beste wat we deze avond te ho ren kregen n.l. De concert-ouver ture A. dur van Konrad Wolki. Uitstekend voor het instru ment geschreven en door „Vita Nova" zéér mooi en goed ge nuanceerd uitgevoerd. De rest van het programma was meestal muziek van de lichtere muzen en dus ook grotendeels karakter- muziek. Muziek, die een bepaal de situatie in klank tracht uit te beelden. Het was de verdienste yan dirigent v. d- Wolff, dat hij juist aan deze factor grote aan dacht had besteed. Dan leeft er iets, dan wordt er muziek ge maakt. Techniek is belangrijk, maar de voordracht is het voor naamste. Bij amateurs kan men dan wat technische onvolkomen heden, zoals bijv. in Nakiris- Hochzeit, gaarne over het hoofd zien. Dit werk was vrij moeilijk voor het ensemble. Overigens goede prestaties in „De Tinnen Soldaatjes" van Jessel, de Chine se Tempeltuin van Ketelbey, Destiny Wals van Baynes, enz. Ter afwisseling speelden An nie van Zuiden en Jan Rol twee duo's voor Accordeon „Récon- naissance en de bekende schaat- senrijderswals van Waldteufei. Dit deden zij zeer muzikaal en zij hadden veel succes. Veel bij val bjj het publiek had het door het orkest gespeelde „Feest in Beieren" van O. Seifert. De on gevraagde vocale medewerking vanaf het balcon, deed het nog goed ook; met de bekende KLM- mars werd het programma beslo ten. De luisteraars hebben het aan veel bijval niet laten ont breken en directeur van de Wolff werden bloemen aange boden. „Vita Nova" kan terug zien op een zéér geslaagde con cert-avond. W. Schreurs ALKMAAR Onder srrote be- belangstelline van ouders en be kenden hebben de jonaste DAW- ert.ies Zondagmorgen uitgemaakt, wie de snelste onder hen was. Ze deden dit met een strijdlust en een verbetenheid als gold het een wereldtitel; onder daveren de aanmoedigingskreten van hun vriendjes werden soms zeer snannende duels uitgevochten om één van de fraaie diploma's te bemachtigen. De Jeugdcommissie, die deze wedstrijd organiseerde, kan te vreden zijn over haar w.erk; alles liep op rolletjes en de jury, die bestond uit deelnemers aan de cursus voor zweminstructeur, heeft zich naar behoren van haar taak gekweten. Na afloop werden in het res taurant van De Overdekte de prijzen uitgereikt, waarbij DAW's voorzitter trainer Van Es dank bracht voor al het werk, dat deze aan de jeugd besteedt. De winnaars van de diverse 25 m.-nummers waren: Rugslag meisjes: Marianne Couvee 25,9, Kokkie Egbefgen 26,3 en Anneke van Es 28,3; Rug slag jongens: Kees Schot 20Js, JEUGDKAMPIOENSCHAP VAN ALKMAAR ALKMAAR De damclub D. D.D. organiseert jeugdwedstrij den, waaraan 1422-jarige Alk maarders kunnen deelnemen, met als inzet het jeugdkampioenschap van Alkmaar. Kosten zijn hieraan niet verbonden. De kampioen kan deelnemen aan de wedstrij den om het jeugdkampioenschap van Noordholland. De winnaar hiervan kriigt van de Nederland se Dambond een gratis week va- cantie op de Veluwe in de zomer van 1951. Schriftelijke opgaven tot deel name tot uiterlijk 26 Januari te doen aan de secretaris van D. D. D., de heer J. Mekken, Zocher- straat 17, Alkmaar. Eervol ontslag rechter-plaatsvervanger ALKMAAR. Bij Koninklijk Besluit is op zijn verzoek aan mr. J. Schaafsma, eervol ontslag ver leend uit zijn betrekkingen van substituut-griffier bij de arron- dissements-rechtbank te Amster dam en van rechter-plaatsvervan ger in de arrondissements-recht- banken te Utrecht, Haarlem en Alkmaar. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Geertruida T. M., dochter van J. N. Hol en A. G. Beentjes; Klaasje A. C„ dochter van K. Weerstond en A. van Scheijen; Petrus J. H„ zoon van J. A. G. Kuhne en M. T. H. van Elf eren; Theodorus J., zoon van Th. J. de Munnik en R. J. Vos; Ada M., dochter van M. M. Baars en M. A. A. de Wit: Cornelis, zoon van B. J. Telleman en G. A. Mulder. Overleden: Albertus S. F. Slis- ser, oud 63 jaar, gehuwd met M. G. Smorenburg; Jacoba E. Schol ten, oud 90 jaar, weduwe van J. Waiboer. A.F.C.-NIEUWS AFC 1Wieringerwaard 1 21 Berdos 2—AFC 2 0—3 AFC 3Alkmaar 2 14 SVW 3—AFC 5 2—4 Schoorl 3—AFC 7 Jun. Berdos aAFC b 80 Limmen aAFC c 05 adspiranten: St. Adelbert a—AFC a 0—8 KSV a—AFC b 1—4 Limmen bAFC d 11 Meervogels cAFC j 04 Het eerste behaalde een ver diende overwinning. De wed strijd stond niet bepaald op hoog peil; er waren wel eens grote gaten en dat kan met een ster kere tegenstander funest worden. Maar niet getreurd, wij zijn weer twee punten rijker. Het tweede heeft het gevonden: een mooie overwinning. Vet derde mis! Het vijfde bravo! De junioren B: mis. De Junio ren C keurig. Ook zo met de adspiranten A, B en J„ drie maal gewonnen. D. behaalde een punt. Al met al een heel goede dag voor de AFC-familie ,als nu de belangstelling van de zijde van het publiek weer groter wordt, is de penningmeester ook weer tevreden. Hedenavond clubavond: in ons clublokaal Beemster Waagplein. Wij zitten weer in de prijzen, het gaat goed. Tot van avond. De PPC-er Voordracht benoeming hoofd der school SCHAGERBRUG Burge meester en wethouders van Zijpe hebben de voordracht voor de benoeming van een hoofd der o.l. school alhier als volgt sa mengesteld: 1. W. Lastdrager, on derwijzer te Den Helder; 2. P. A. Weisz, onderwijzer te Schagen; 3. F. de Jong onderwijzer te Haastrecht. Hans v.d. Wall Bake 21,3 en Jos de Wit 36,5, Schoolslag meisjes: Annie Wortel 22,JNini Kossen 24,en Anneke van Es 27,8: Schoolslag jongens: Hans Kool wijk 23,2 en Hugo Pieters 25,6; Vrije slag meisjes: Thea Klep per 18,1 en Nellie Sneek 21,2; Vrije slag jongens: Albert Dik 17,5, Hans v.d. Wall Bake 17,9 en Hugo Pieters 25,4. Advertentie! ONZE AGENDA TONEEL: Schipper naast God, door Willem Goossens Volkstoneel. Gulden Vlies 8 uur. FILMS: Victoria-theater; Ab bott en Costello ontmoeten Boris Karloff 14 j.; Cinema Americain: Staatsgeheim, 18 jaar. Rex-theater: Terwille van mijn kind, 18 jaar. Har monie: Zo begint het leven, volwassenen. Voorstelligen hedenavond 8 uur. Matinée in het Rex- theater iedere middag om 2.30 uur. ERE-TENTOONSTELLING van schilderwerken van Koos Stikvoort in het Stedelijk Mu seum. Geopend; 1012 en 25. NACHTDIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen geopend Apotheek Hartong van Ark, Apotheker J. v. d- Mark, Langestraat 1. n AKERSLOOT Dezer dagen hield de R.K. Middenstand de jaarvergadering .welke evenals vorige iaren een feestelijk ka rakter droeg. De opkomst was ook nu weer buitengewoon goed te noemen. Ook de dames waren goed ver tegenwoordigd. De voorzitter opende de ver gadering. met de leden en hun gezinnen een zalig en voorspoe dig nieuwjaar toe te wensen evenals de geestelijk adviseur, kapelaan Hendrickx en de spre ker. pater Francino van de Orde der Kruisheren uit Uden. Vervolgens gaf de voorzitter een overzicht over het afgelopen jaar. Verder vestigde hij de aan- ROOSENDAAL HOLLAND tURNHOUI BELGIË uuuuKF in cafe Morsch had Donderdagavond de jaarver gadering plaats van de KAB. De heer A. Oudhuis opende als voor zitter en deelde mede, dat op 16 Febr. een ontwikkeiingsavond zal worden gehouden met als spr. de heer Jaarsveld. Op 1 Mrt. zal een filmavond van Herwon nen Levenskracht in café Morsch plaats nebben. Een uitgebreid jaarverslag van de secretaris de beer J. Venneker, die wegens ziekte verhinderd, was werd voorgelezen, waaruit bleek, dat de afdeling Oudorp thans 167 le den telt. Het kanunnik van Schaikfonds werd nog niet voldoende ge steund. Ook Herwonnen Levens kracht mocht zich nog niet in al gemene deelname verneugen, Het kleine offer van f 0,25 p. maand per lid kan toch geen overwe gend bezwaar opleveren. Bij de Centrale Volksbank waren nu 67 leden aangesloten. Op de woning- bouwver. was onlangs de Kon. goedkeuring verkregen. Dank werd gebracht aan de toneelver. TOP. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat de ontvangsten over 1950 hadden bedragen f 5,825,44 de uitgaven f 5.564,85. De woningbouwver. ontvangst f 240,34 en uitgaaf f 70,60. Herwonnen Levenskracht ontvangst f 360,66 en uitgaaf f 316,72. Voor twee personen was een Rome-reis beschikbaar, de kosten bedragen per persoon f 265,—. Het ligt in de bedoeling een lid van het bestuur en een der leden de reis te laten maken. De voorwaarde is echter, dat de betrokkene minstens 50 pet. der vergaderingen in het afge- j lopen jaar moet hebben bezocht. In de plaats van de hr. Zuij- dam die aftrad, werd in de kas- commissie benoemd de heer D. Louwen. De aftredende bestuurs leden A. Oudhuis en D. v. Veen werden herbenoemd. De heren Loop der bevolking over 1950 EGMOND—BINNEN In het jaar 1950 is de bevolking toe genomen met 90 personen, waar van 44 mannen en 46 vrouwen. Geboren werden 54 jongens en 38 meisjes. Ingekomen zijn 50 mannen en 64 vrouwen. Over leden zijn 14 mannen en 7 vrou wen en afgevoerd naar elders werden 46 mannen en 49 vrou wen. Op 31 December j.l. bedroeg het totaal 3020 inwoners, waar van 1601 mannen en 1419 vrou wen. Het aantal huwelijken be droeg 19. Er werden geen echt scheidingen ingeschreven. NIEUWE NIEDORP Niedorps Gemengd Koor heeft in hotei Prins Maurits de eerste opvoe ring gegeven van Gaston Simons (Plulster) nieuwste Ned. operet te „Artistenleven". Het is een in muzikaal op zicht modern werk, althans ue componist suggereert sterk deze idee. Het werk is nogal wisselvallend geïnspireerd en ondanks de soms waarlijk boeiende gedeelten over het algemeen nog al heterogeen. Vocaal moeilijk uitvoerbaar voor al wat de soli betreft en deze zijn nu niet direct de sterkste gedeelten vm deze partituur. Het best staagde de componist in de koren, die vaak oorspron kelijk zijn geschreven. Gaston Simon zal in de toekomst zijn persoonlijke stijl nog konsekwen- ter moeten doorvoeren. De tekst van Ed. van Dijk is, uitgezonderd het eerste bedrijf, vaak zeer geestig, fn de geschiedenis van de kunstschilder die er 'n echt artistenleventje van maakt en zelfs nog koning wordt ook, is oud en nieuw dooreengemengd. Of dit werk het blijvend zal doen is moeilijk te voorspellen, maar de Nederlandse Operette literatuur is in ieder geval weer een operette rijker geworden. Niedorps Gemengd Koor o'.l.v. J. Harmsen nam met dit moeilijk werk wel een groot risico, want het stelt vooral aan amateurs zéér zware eisen. We hebben echter respect voor de wijze waarop men de muzikale moei lijkheden heeft weten te over winnen. De koren klonken fris en beschaafd De rol-bezetting was zeer uitgebreid, zodat we zonder afbreuk aan de overige spelers te doen, slechts willen vermelden „Blanche" mej. Ide Franken, Jac. Kool voornamelijk als generaal en Armand, Adr. Krabman. De regisseur Jo. v. d. Vliet wist de beperkte toneelruimte goed te gebruiken, af stonden er wel eens te veel mensen op het podium. He.t orkest speelde de eveneens zeer moeilijke orkest partij verdienstelijk, en bleek waar het nodig was ook zeer pa raat te zijn. De costumering en het décor waren uitstekend ver zorgd en wel voornamelijk in 't derde bedrijf. Niedorps Gemengd Koor kan op een succesvolle prestatie terugzien. De belang stelling was zeer groot en 't pu bliek werd met dit werk vol mo derne klanken wel voor 'n niet zo gemakkelijk te verwerken feit gesteld. Dat het werk met gemengde gevoelens zou worden ontvangen, is te begrijpen. Men heeft echter met grote aandacht geluisterd en liet het voor de executanten aan veel applaus niet ontbreken. Er komen nog 2 opvoeringen van „Artistenleven" en velen zullen het interessant vinden dit moderne werk te gaan beluisteren. De grote toewijding waarmede het koor dit werk in gestudeerd heeft en uitgevoerd, geeft recht op een grote waar dering. W. Schreurs ST. ADELBERT VERLOOR EERVOL De Zondag op het Adelbert- terrein gespeelde wedstrijd St. AdelbertKolping Boys I was vooral de eerste helft een span nende wedstrijd. De forse Eg- mondploeg trachtte al direct na de aftrap de Oudorpers te over rompelen. Deze heren waren echter bij hun positieven en wis ten de eerste aanvallen handig te weren. Ja. zij kwamen zover dat zij zelf tot de aanval overgingen en hoe meer de rust naderde des te groter en feller werden de Kolping Boys aanvallen. Tot tien minuten voor de rust was de stand nog 00. maar in tien minuten tijd zag de Kolping Boys linksbinnen Jongbloed kans om 3 doelpunten te scoren. En hoewel de Adelbert-keeper ter- dege ziin mannetje stond, over rompelde deze snelle aanvallen hem totaal. Tot driemaal toe had hii het nakijken. De Egmonders hadden niet veel geluk. Steeds weer strand den hun goed opgezette aanval, len op het doortastend optreden van de Oudorp-achterhoede. Kol ping Boys zag kans om hun over winning tot een 60 zege te ma ken. Veldman en Beers werden be noemd in de propaganda-commis- sie Herwonnen Levenskracht. De door de penningmeester in gediende begroting 1951 sloot in ontvangsten en uitgaaf op f 980. Dc voorzitter sprak hierna een woord van dank aan allen, die hun beste krachten voor de bond hebben gegeven. Nadat de G.A. had aangespoord de vergaderin gen trouw te bezoeken, sloot de voorzitter deze vergadering. Inter Nos gaat de Rozenkrans opvoeren EGMOND AAN DEN HOEF De R. K.Toneelvereniging In- ter Nos heeft geruime tijd gele den het prachtige spel „De Ro zenkrans" in studie genomen. De opvoering zal plaats vinden op Zondag 4 en Maandag 5 Fe bruari a.s. in de zaal van J. den Houdijker alhier. Overal waar dit stu kis opgevoerd heeft het stampvolle zalen getrokken. Ja renlang is het 't glansstuk ge weest van het beroepstoneel. Dit bijzonder mooie, diep gaande stuk waarin 2 mensen kinderen in een tragische wor steling tegen 's levensloop en lot elkander uiteindelijk vinden in het geluk van een grote liefde zal ongetwijfeld ook hier de toe schouwers diep weten te ontroe ren. Niemand verzuime dit spel te gaan zien. De naam Inter Nos staat borg voor iets goeds. HUGO BOYS DOOR J.V.C. VERSLAGEN H.H. WAARD Hugo Boys wint de toss en trekt direct ten aanval. J.V.C. bijt goed van zich af en het spel golft dan ook op en neer. De Boys spelen de bal te veel door het midden en zo krijgt de J.V.C. stopper die 'n prima wedstrijd speelt, de kans om de aanvallen te onderbreken en met verre trappen zijn eigen voorhoede aan het werk te zet ten. Na 10 min. treft zo'n J.V.C aanval doel. Met 'n verrassend schot wordt keeper Pancras ge passeerd. De Boys geven de moed niet op en zijn zelfs iets meer in de aanval. Tot doelpunten komen zij echter niet. Integendeel, na pl.m. 'n half uur krijgt na enig heen en weer gespeel voor het Boys doel de JVC midvoor de bal in buitenspelpositie toe gespeeld en schiet in (2—0). Nauwelijks 10 min. later is hel 30 door 'n fout van de rechts back. Met deze stand komt de rust. Na de thee pakt Hugo Boys het beter aan. De opstelling van de achterhoede is gewijzigd en dit blijkt 'n verbetering te zijn. JVC wordt totaal overspeeld en heeft niets meer in te brengen' Keeper Pancras staat de meeste tijd ver voor zijn doel, maar voor het doel van JVC wil het niet vlotten. Geen bal komt er door. Telkens weet de JVC achter hoede het gevaar te keren. Hugo Girls nieuws Er speelde deze week slechts 1 elftal van de junioren B tegen FSA a. Zij verloren met 40. Gezien de kracht van FSA geen slechte uitslag voor de Girls. A.s Donderdag weer trainen. Aller opkomst noodzakelijk. Raadsvergadering NIEUWE NIEDORP De ge meenteraad van Nieuwe Niedorp houdt hedenavond in het Raad huis een openbare vergadering, °-8- met het doel om te geraken tot het benoemen van een onder- wijzeres wegens het bedanken van Mej. A. Spaans. B. en W. stellen verder voor om de vereni ging voor veilig verkeer te Scha gen een subsidie te verlenen wegens het deelnemen van de schooljeugd aan de verkeers- examens aldaar. B. en W. zijn van oordeel dat deze verkeers- examens voor de opgroeiende jeugd van het grootste belang zijn. Het voorschot voor de R.K. scholen zal worden vastgesteld op f 2914,voor de St. Martinus- school te 't Veld en f 2270.75 voor de St. Antoniusschool te Nieuwe Niedorp ERNSTIG ONGEVAL BIJ VOETBALWEDSTRIJD EGMOND a. d. HOEF. Tij dens de voetbalwedstrijd Zeevo gels 2S.V.A. 2 kwam, bij een aanval van Zeevogels op het S.V.A.-doel, de keeper van de bezoekende club zeer ongelukkig te vallen. Hij kwam met zijn hoofd tegen de knie van één van zijn eigen clubgenoten terecht. Nadat eerste hulp verleend was op het veld, kwam dokter Moons om verdere medische bijstand te verlenen. Geconstateerd werd een schedelbasisfractuur. Aangezien geen enkele Zeevogel-speler zich in de nabijheid van de keeper be vond, is van ongeoorloofd, ruw spel geen sprake. Vanzelfsprekend werd de wedstrijd gestaakt. De patiënt is per ziekenauto vervoerd naar een ziekenhuis in Beverwijk. Gerepatrieerd BERGEN Met de Engelse boot de „Ranchi" is uit Indone sië teruggekeerd de Adiudante van het vrouwelijk vrijwilligers corps, mej. A. C. M. van Son, Kerkstraat 1. dacht op „Santos" en het „Cris Jansenfonds", omdat door beide charitatieve instellingen veel nood wordt gelenigd. De bestuursverkiezing, wegens het periodiek aftreden van de voorzitter, penningmeester en commissaris, bracht geen veran dering in het bestuur. Rede pater Francino Na de rondvraag kwam de Eerwaarde spreker aan het woord met het onderwerp: „De betekenis van de vrouw in het maatschappelijk leven. Spreker begon zijn rede met de hedendaagse toestand te schilderen en toont aan dat zich in de geschiedenis dergelijke omwentelingen meer hebben voorgedaan. Wat zich drie én vier eeuwen terug afgespeeld heeft herhaalt zich ook nu weer, maar God blijft de uiteindelijke overwinnaar ook al lijkt het aantal aanhangers van de duivel soms machtiger. Om tot een hoger doel te ko men is het noodzakelijk om een geordende maatschappij op te bouwen, waarin de Middenstan ders een grote rol spelen en waarin de vrouw als „nulpe van de man" een groot aandeel heeft. Vervolgens behandelde de eer waarde spreker in zijn betoog het aandeel van de vrouw in de zaak en achter de toonbank, het geen van het grootste belang is voor het bedrijf .Door al deze werkzaamheden zal zij ook lei ding kunnen geven als dit nodig is. Het is daarom van zo grote waarde dat zoveel dames mid denstandsdiploma hebben of dit althans trachten te verkrijgen. Een daverend applaus getuigde van instemming met de rede van de eerwaarde spreker. Otjvoerirur klucht De voorzitter bedankte hem namens allen voor zijn prachtige en leerzame rede en sloot het officiële gedeelte. Het resterend gedeelte van de avond droeg een feestelijk ka rakter. Begonnen werd met het serveren van enige versnaperin gen. Door de Katholieke Jeugd beweging werd opgevoerd het kluchtspel in één bedrijf „School meester Pietersen", wat door ieder met de nodige lachsalvo's werd gevolgd en wat door de spelers op heel aardige wijze werd weergegeven. Na enige tijd gezellig onder el kaar te hebben doorgebracht ging ieder voldaan huiswaarts. Het bestuur was tevreden over de geslaagde avond maar hoopt op de gewone huishoudelijke vergadering dezelfde gezichten weer te zien. De collecte voor Santos bracht f 30,88 op. 's-GRAVENHAGE, 22 Jan. Na om onmiddellijke hulp te heb- hen verzocht is de bemanning van het Zweedse schip „Bie" heden nacht ten zuidoosten van de Dog- gersbank in de reddingsboten gegaan. De Nederlandse sleepboten „Hector" en „Holland" en de red dingsboot „Brandaris" hebben IJmuiden en Terschelling verla ten om hulp te bieden. Het Zweedse schip stond in brand toen de bemanning het ver liet. Om vijf uur vanmorgen werd het noodverkeer geëindigd. Het Amerikaanse s.s. „Washington" meldde kort na vijf uur, dat het de bemanning van de „Bie" aan boord had genomen. Negentien officieren en man schapen van de „Bie" waren ge red. Een scheepsjongen zou wor den vermist. De leerling-machinist Krantz had ernstige brandwonden opgelopen. Hij wordt op de „Washington" verpleegd. De an dere geredden bevonden zich in goede welstand. De „Washington" wordt vanmiddag in Rotterdam verwacht. DE BELGISCHE REGERING BRUSSEL, 20 Jan. (Belga). Op de Zaterdag bijeengekomen partijraad van de C.V.P. heeft minister van staat de Schrijver de door een Brussels blad ver spreide geruchten tegengesproken, volgens welke hij bezig zou zijn met pogingen om een coalitie regering te vormen. DONNER NU ACHTSTE Door in de negende ronde van het Hoogoven-sehaaktour- nooi zijn partij tegen dr. Stum pers te winnen, is de Argentijn Pilnik als eerste geëindigd met 6'/s punt, een halve punt voor de Belg O'Kelly, die in zijn partij tegen Kramer tot het laatst toe voor zijn kansen ge streden heeft. De 24-jarige Hein Donner, winnaar van het vorig jaar, eindigde op de Sste plaats. De uitslagen van de negende ronde luiden: Kramerdr. Stumpers '/s'/s Van SetersO'Kelly de Galway Vs KeinigerRossolimo Va'/i PilnikPoulsen VaVa Donner—Palomaa 1C De uitslagen van de achtste ronde (Zaterdag) luiden: Dr. Stumpers (Nederland) Pilnik (Argentinië) 01 Poulsen (Denemarken Kieninger (W.-Duitsl.) 01 Rossolimo (Frankrijk) Donner (Nederland) VaVa O'Kelly de Galway (België) Kramer (Nederand) 01 De eindstand: 1. Pilnik (Arg.) 6'/a pnt.; 2 O'Kelly de Galway (Belg.) 6 pnt 3. en 4. Kieninger (W.-Duits.) en Kramer (Ned.) ieder 5Va pnt.; 5. en 6. Rossolima (Fr.) en Poul sen (Den.) ieder 5 pnt.; 7. Van Seters (Belg.) 4</a pnt.; 8. Don ner (Ned.) 3Va pnt.; 9. Dr. Stum pers (Ned.) 2 pnt; 10. Palomaa (Finl.) 1 Va pnt. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. ENKELE OPKLARINCEN Aanvankelijk meest zwaar be wolkt met enkele regen of mot regen en hier en daar mist. Later plaatselijk enkele buien, afgewis seld door opklaringen. Meest ma tige zuid-westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. INTENTIE VOOR 23 IANUARI Dat de Katholieken alles mogen vermijden, wat de terugkeer der Afgescheidenen zou kun nen belemmeren. De waarheid is van nature aantrekkelijk, de mens heeft heimwee naar de waarheid en wel het meest naar de waarheid, die ons gebracht is door het Woord Gods. Maar haar volle aantrekkelijkheid verkrijgt ze pas als ze weerspiegelt ligt in de daad. in het leven zelf. Woorden wekken, voorbeelden trekken. Wanneer we dus de dwalenden willen trekken naar de weg der waarheid, dan moeten we de aantrekkingskracht der waarheid niet alleen zoeken in de ver standelijke overtuiging maar veel meer nog in de beleefde over tuiging van ons voorbeeld. Dat daarom een onnoemelijke schade wordt aangebracht aan het Rijk Gods door allen, die hun doop genaden ontrouw zijn geworden of hun geloof slecht beleven, is zonder meer duidelijk. Maar daarom gaan de goede Katholie ken nog niet geheel vrij uit. Ook in hun gedrag zijn soms ver scheidene punten aan te wijzen, waardoor zij. onbewust allicht, een aanstoot zijn in plaats van 'n aantrekking. Wij bezitten b.v. de rustige zekerheid van de waar heid van ons geloof, maar deze mag niet ontaarden in een uit dagende houding. We weten ons geloof superieur aan iedere an dere geloofsovertuiging, maar daarom moeten we niet denken, zelf superieur te zijn aan hen, die niet delen in ons geloof. Door deze en andere houdingen kwet sen en ergeren we onze anders denkende medechristenen en schaden wij het Rijk Gods. Bekennen wij deze fouten, vra gen we om vergeving en bidden we. dat we ons in de toekomst daarvoor mogen behoeden. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Ka pelaan te Delft (H. Hippolytus), de Weleerw. Heer H. J. Kooyman, en tot Kapelaan te Rotterdam (H. Lambertus), de Weleerw. Heer C. H. Willemse. Hoe 't gaat, nu de trein Alk maarHoorn vice versa het bijl tje erbij neergelegd heeft? Wel, we mogen niet mopperen. We hebbenvanmorgen in de aller vroegste vroegte de reis vanuit Alkmaar aanvaard en lieten ons precies vijf en vijftig minuten later in Hoorn uitladen. Drie mi nuten over tijd. De conducteur, 'n echte N.S.-er had 't er trouwens niet op. Hij nestelde zich na het kaartjes knippen tenminste ergens ach terin met de verzuchting: „Zit je niet zo gauw in de sloot, als er iets gebeurt. „De man kon z'n veilige rechte rails blijkbaar maar moeilijk vergeten. In de cockpit had voor alle zekerheid 'n N aco-functionaris plaats genomen. Pet met zilver afgezet, lange leren jas. 't Leek de Intercontinentale-Transatlan- tische zelf wel die ons vervoerde. De piloot was trouwens uit het goede hout. Het gaspedaal moet gekreund hebben onder zijn voet. En dat mocht ook wel. want het tijdschema laat maar weinig spe ling. Zoals gezegd: we mogen tot dusver niet mopperen. Er was genoeg capaciteit om de lief hebbers uit Heerhugowaard en Obdam op te nemen, er ging 'n brief mee en 'n pakje, maar géén fiets. En dat is waar ook en zeer belangrijk er mag niet gerookt worden. Dat is voor ons, kettingrokers, 't spijtigste. Des noods mag de Friese Brug een kwartier openstaan desnoods mo gen twintig tegenliggers ons on derweg in de berm drukken. Maar dat roken.... Enfin, 't is niet anders! N. SCHARWOUDE, 22 Jan. 1100 kg uien 5,90; driel. 6,20; 3000 kg rode kool 6—6,80; 13000 kg witte kool 5,505,80. LANGEDIJK, 22 Jan. 1700 kg uien 5,706,10; grove 4,90; 6500 kg groene kool 714,70; 13000 kg rode kool 6,3013,70; 6000 kg gele kool 6—6,30: 23000 kg deense witte 5,50: 340 kg ge le kool; 10.000 kg witte kool. VEEMARKT ALKMAAR. 22 Jan. 85 vette koeien 5001160; 75 nucht. kalveren 2565: 4 vette schapen 100140; 336 varkens 1.60—1.68. WOGNUM, 22 Jan. BI. ei genheimers 10.60: 8500 kg witlof A 40—47: B 34—42; C 27—38: stek 2134; spruitkool 1536: gele- kool 6; rode kool 8: groene kool B 7.40—8.60: prei 8—14: breekneen 2.904,20. OBDAM 22 Jan. 700 kg rode kool 6.70 ;3000 kg gele kool 6; 2500 kg deense witte 5.50; 7000 kg kroten A 6.506.80; B 6.40 6.50; 15.500 kg uien 56.10: grove 5.306.20; drielingen 5.90; nep 13.20; 1500 kg peen B 2.50; C 3; 300 kg spruiten 1726. AVENHORN. 1050 kg. spruit kool 1929; 6500 kg. witte kool dene 5.505.60; 6500 kg. rode kool 6.50 15.40; 7000 kg. gele kool 6—7.30; 2500 kg. groene kool 711.10; 40.700 kg. uien grove 5.205.70; gewone 4.80 6.30; driel. 3.80—6; nep 12.60—14.60; 17.500 kg. bieten I rond 7.608.40; II 6.60—7.40; 25.00o kg. peen II 2— 3.50; III 5.10—6; IV 2.50—3.10. Het is zover, discrediet gebr rrvqt medew locomotieven heersers van I Een groot aant wie 50 blanken, 1 verloren tengevo barsting van de ton, die in het nt van Papoea, het bied aan de zui Nieuw-Guinea is Volgens berieh zijn de blanke s namelijk Room; Anglicaanse miss. De uitbarsting woedt sinds Dom ver bekend is d nooit tot uitbars De Australisch per schip medis voorraden gezoni Dicht bij de vu: veel mensen, doe straal van 80 li gebied tamelijk d Een vliegtuig men, dat grote rc krater worden ge ben aardverschui een „zandkleurig DINSDAG 2! Hilversum I, —24.00 AVR< 7.00 nieuws, 7.15 tiek, 7.30 zent nieuws, 9.10 mor gram.muz., 9.30 y.35 orkestconcer vrouw, 10.35 gi voor de kleuters, en piano, 11.30 12.00 promenade ten (12.30—12.33 mededelingen, 12 het platteland), 13.15 Avro-allerli cieel weekoverzic muz„ 14.00 voor gram.muz., 15.30 kaanse Buren", 16.10 kinderkoor, sluiting, 13.00 nii nospel, 18.30 radi teit: drs. M. K aarde: Nieuw Gu leden", 19.00 „Pa: 19.05 oude muz schoonheid der serie, 20.00 nieu' schaakwedstrijd wegen, 20.06 act gev. programma, woordman", 21.31 21.35 gram. muz moed", causerie, eert, 22.45 buitei 23.00 nieuws, 23. muziek. Hilversumll, —24.00 KRO. 7.00 nieuws, 7.15 liturg, kalender, ting, 9.00 nieuw huisvrouw, 9.35 10.00 voor de kle mofoonmuziek, 1 11.00 voor de vroi radio, 12.00 ang tropole orkest (1 en tuinb.med.), 1 zer, 13.00 nieuws 13.20 actualiteitei muz., 14.00 gev. i mofoonmuz., 15.3( voor de zieken, ting, 18.00 gram.i sementsorkest en sport; „Dit is 1« jeugd, 19.00 niet 19.23 koorzang, overzicht, 20.00 r dioschaakwedstrii 20.06 De gewone zijne van, 20.12 hoorspel, 22.05 p: avondgebed en 1 23.00 nieuws, 23. muziek. Brussel 324 i 12.15 pianoduo, 12.32 gram.muz., 13.00 nieuws, 13 en koor, 13.30 g schoolradio, 15.30 muz., 17.00 nieui muz., 17.15 voo 17.30 boekbespre dentenleven, 18.31 ten, 19.00 nieuws, 19.50 voordracht, 21.30 gram.muz.,2 ten, 22.00 nieuws 23.00 nieuws, 23. muziek. Brussel 484 12.05 omroeporke 13.10, 13.30, 14.00 muz., 16.30 zang gram.muz., 17.10 18.30 gram.muz., kest en solist, 19 en 21.45 gram.mi 22.15 gram.muz., 23.00 dansmuz- 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 8