De Belgische winterslaap is nu voor goed voorbij Grootscheepse actie in Italië DE VREEMDE GAST Zwart glas voor verwarming Zware offers voor defensie: De Greef gooit het roer om voor 12.6 milliard francs Voorlopig ben ik de baas" RADIO Voor internationalisering der Heilige Plaatsen in Palestina Amerikaanse vinding Mijnwerkers krijgen achturige Zaterdag ZIELZORG onder de Hongaren Amerika herneemt anti-communistische politiek in Azië BEURSOVERZ1CHT door Jan van Hatert (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische regering heeft aan het parlement een militaire begroting voorgelegd, die 15 procent van de Rijksbegroting beloopt en 5 procent van het nationaal inkomen opslorpt. Naast deze belangrijke financiële inspanning wordt van het land gevergd een verdubbeling van de diensttijd, om daardoor de vorming van 2% divisies mogelijk te maken, terwijl het ministerie van Landsverdediging koortsachtig werkt aan de reorganisatie van het leger. Het stadium van de winterslaap, waarin het land door vorige regeringen op defensiegebied ge dompeld werd, is dus wel voorbij! ll Onder de druk van twee mili tairen: Eisenhower en kolonel De Greef, minister van Lands verdediging, komt er eindelijk schot in de herbewapening. De eerste schudde regering en par tijen wakker: de liberalen draai en al bij en zelfs Spaak zoekt blijkbaar een geschikte aanlei ding, om met zijn socialisten voor de wind te gaan varen. En wat de regering betreft: zij heeft ko lonel De Greef feitelijk blanco volmacht gegeven. Deze voortvarende militair heeft er geen gras over laten groeien. Met Nieuwjaar zette hij zijn actie in. Ziin goede wensen voor 1951 aan de generaals deed hïi vergezeld gaan van de mede deling dat alle officieren een maximale inspanning zouden moeten leveren om aan de ellen dige toestand, waarin het leger verkeert, in record-tempo een einde te maken. De heren legerleiders werden binnengeleid in een zaal. waarin dagelijks op speciale borden de stand van de herbewapening wordt aangetekend. „Ik ben maar Kolonel", zo liet De Greef zich horen, „maar voorlopig ben ik de baas". En nu rekent hij de Kamer voor, wat dat zal kosten: 7.1 milliard begrotingscrediet en 5.5 milliard leningscrediet: 12.6 PROGRAMMA WOENSDAG 24 JANUARI 1951 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 193.0 VPRO, 20.00—24.00 VARA. VARA7.00 Nieuws, 7.13 Gram. 7.30 Zendersluiting, 9.00 Nieuws en weerberichten, 9.10 Gram. muz„ 0.12 Voor de huisvrouw, 9.22 Gram. muz„ (9.30—9.35 Wa terstanden) VPRO: 10.00 School radio, VARA 10.20 Voor de vrouw, 10.35 Idem, 11.00 Gram. muz, 12.00 Accordeonmuziek, 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen, 12.33 Voor het platte land, 12.38 Gram. muz., 12.55 Kalender, 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muziek, 13.45 Gram. muz., 14.00 Gesproken portret Le Corbusier, 14.15 Jeugdconcert, 15.00 Kinderkoor, 15.20 Voor de jeugd, 16.30 Zendersluiting, 18,00 Nieuws, 18.15 Vara-varia, 18.20 „Vijftig jaar E.T.S.", klankbeeld, 18.35 Lichte muziek, 19.00 „De strijd om het nationale inkomen" causerie. 19.15 Hawaiianmuziek; VPRO: 19.30 Voor de jeugd; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Radio schaakwedstrijd Noorwegen Nederland; 20.06 Politiek over zicht; 20.15 Promenade-orkest en solisten: 21.00 ,,Ora et Labora", hoorspel; 22.30 „E.C.A.-show"; 23.00 Nieuws; 23.15 Orgelspel; 23.3524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 m. 7.0024.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Een woord voor de dag; 7.30 Zender sluiting; 9.00 Nieuws en weer berichten; 9.10 Voor de zieken; 9.30 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram. muz.; 11.25 „Jan Pieterszoon Coen", hoorspel; 12.00 Pianorecital; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Instr. sextet; 13.00 Nieuws; 13.15 Reportage; 13.20 Instru mentaal ensemble en solist; 13.50 Regeringsuitzending: Drs. L. Coomans de Ruiter: Jeugduitzen ding: „Uit de Indonesische die renwereld"; 14.00 Marinierskapel 14.35 Gramofoonmuziek; 15.00 Omroeporkest en solist; 15.45 Voor de jeugd; 16.30 Zenderslui ting; 18.00 Kerkkoor; 18.30 In strumentaal ensemble; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.15 Voor de jeugd; 19.30 Gram. muz.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Radioschaakwedstrijd Noor wegenNederland: 20.06 „Die Jahreszeiten": 22.45 Avondover- denknig; 23.00 Nieuws: 23.15 24.00 Grammofoonmuziek. BRUSSEL 324 en 484 m. 324 m: 12.30 Weerberichten; 12.32 Amusementsorkest en so list (13.00—13.15 Nieuws); 13.30 Kroniek; 13.35 Gram. muz.; 14.30 Schoolradio; 15.45 Gram. muz.; 16.00 Vrouwenkoor; 17.00 Nieuws 17.10 Gram. muz.; 17.15 Zang en piano; 17.30 Voordracht; "7.40 Gram. muz.: 17.50 Boekbespre king; 18.00 Zang en piano; 18.15 Causerie; 18.30 Voor de soldaten: 19.00 Nieuws; 19.30 Gram. muz.; 19.50 Radiofeuilleton; 20.00 Om roeporkest en solisten; 21.00 Ac tualiteiten; 21.15 Ethnische mu ziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Kamer muziek; 23.00 Nieuws; 23.05 24.00 Verzoekprogramma. 484 m: 12.05 Licht ensemble; 13.00 Nieuws; 13.10, 13.30, 14.30, 15.15 en 16.00 Gram. muz.; 16.30 Omroepkoor; 17.10. 17.45, 18.30, 19.00, 19.20 en 19.40 Gram. muz.; 19.45 Nieuws; 20.00 Gram. muz.; 20.15 Symhponie-orkest en solist; 21.30 Gram. muz.; 22.00 Nieuws: 22.15 Jazzmuziek: 22.45 Gram. muz.; 22.55 Nieuws; 23.00 Gram. muz.; 23.55 Nieuws. milliard francs voor wapenen en materiaal. Rekent men daarbij de mili taire pensioenen dan komt Bel gië aan 6,5 van het nationale inkomen voor verdediging in 1951. In Nederland is dat 6 in Frankrijk 8 en in Engeland 10 De grote broer Amerika staat na tuurlijk met zijn 18 aan de kop. Deze financiële inspanning is groot genoeg om een staand leger van twee divisies en een reserve van ®/i divisie te vormen; daar naast een doelmatige luchtmacht en de nodige patrouille-vaartui gen voor de vloot. De Greef heeft een dure eed gezworen, dat dit geld zal renderen! De Belgische wapenfabrieken, die voornamelijk lichte wapens en artillerie kunnen maken, zul len volledig voor het eigen leger ir.'ieten werken. Het bewape ningscomité moet in de V.S. di rect gaan praten over spoedleve ring van tanks en afweergeschut. De reorganisatie van het leger werd direct ter hand genomen: de benoeming van generaal Baele tot algemeen stafchef was er veeds een voorbeeld van. Generaal Piron in Bad Godes- herg als een klein Goerinkje be kend om ziin liefde voor narades en decoraties, werd naar Brussel verplaatst om er het landleger te leiden enwat meer onder het oog van de „baas" te staan. In zijn Dlaats is tot hevelhebber in Duitsland benoemd de vertrou wensman van De Greef, generaal Tromme. In de lagere regionen heeft De Greef echter nog groter plannen: hij wil op korte termijn voldoen de reserve-kader vormen en dan vooral de Vlaamse officierenstaf uitbreiden, want is op elke tien soldaten in België het aantal Vlamingen zes onder de officie ren is het aantal Vlaamstaligen juist omgekeerd. De Greef. die zelf Vlaming is. doet een moe dige poging om deze toestand gegroeid in generaties-lange Franskilioncmontalitei," te ver anderen. Ziin grootste moeilijk heid maar mogelijk ook ziin sterkste steun is de publieke opinie, die hem traagies volgt, maar met groeiend vertrouwen 1 1 i Het Kasteel van Dussen in Noord-Brabant, dat het tijdens de bevrijdingswinter van 1944-1945 zwaar te verduren heeft gehad en daarbij zeer ernstig werd geschonden, wordt thans gerestaureerd. Het gemeentebestuur, dat het fraaie gebouw bestemd heeft als raadhuis, hoopt het deze zomer nog in gebruik te kunnen nemen. ZWARE MIST IN HET KANAAL LONDEN. 22 Jan. (AFP). Hedenmorgen hing boven het Kanaal, in de buurt van Hastings een zeer zware mist. Het zicht was nihil. De scheepvaart onder vindt ernstige belemntering. De mist strekt zich ook uit over het aangrenzend kustgebied waardoor de treinenloop stagnatie onder vindt. ROME, (K.N.P.) „Civilta Catlolica", het bekende tijd schrift der Paters Jezuïeten in Italië, bevat in zijn laaste num mer een gedocumenteerd artikel over het moeilijke vraagstuk van de stad Jeruzalem en de H. H plaatsen van Palestina. De schrij ver, pater Messineo, S. J., zegt hierin, dat de overbrenging van de regerïngsbureaux van de staat Israël naar de H. Stad, veroor deeld moet worden als een onwettige daad, die tegelijkertijd een belediging betekent voor de Verenigde Naties. Indien deze daad als een vol dongen feit wordt aangenomen en vervolgens moet dienen als 'n reden voor het aannemen van de Joodse voorstellen waarin het beginsel van een internationale zone verworpen wordt en de be scherming van de afzonderlijke heiligdommen in Jeruzalem aan de Verenigde Naties wordt op gedragen, terwijl voor de overi ge heilige plaatsen buiten Jeru zalem het systeem van bijzonde re overeenkomsten wordt voor gesteld, zal dit alles het Arabi sche verzet aanzienlijk verster ken. De Arabieren zijn immers door deze onwettige maatregel van Israël in een positie van In ferioriteit gedrongen .Daarenbo ven verijdelt de Joodse maatre gel de hoop, dat de regering van Jordanië aan de punten van overeenstemming van de V. N ook van haar kant uitvoering zal geven en hierbij moet men be denken, dat de meeste H. H Plaatsen zich op het ogenblik onder Arabische controle bevin den. Over de bewijsvoering van de Joden, waarbij deze hun rechten op Jeruzalem baseren op 't door hen genoemd beginsel, dat de meerderheid van de bevolking van de stad uit Joden bestaat merkt de schrijver op, dat de ne gen honderdduizend Arabieren door de Joden van hun haard steden en bezittingen verdreven zijn en nu door bittere ondervin ding weten ,wat de democrati sche verdraagzaamheid van dt Zionistische democratie betekent De Joden zijn in een gedeelte van de stad Jeruzalem in de meerderheid, maar niet door een vrije verkiezing, maar door de macht. De Heilige Stad is daar enboven niet slechts het bezit van Joden en Arabieren, maar behoort tevens aan de driehon- derdmillioen Katholieken, over de gehele wereld verspreid. De schrijver waarschuwt voor de grootscheepse en actieve pro paganda van de regering van Is raël om haar nieuwe voorstellen waardoor de rechten van de Ka tholieken op de H. H. Plaatsen ontkend worden, bij de publieke opinie te doen zegevieren. Pater Messineo bepleit tenslot te de noodzakelijkheid van een krachtige Katholieke propagan da tegen deze Joodse voorstellen om de Katholieke vertegenwoor digers in de verschillende rege ringen er toe aan te sporen een sterk blok te vormen teneinde de internationalisering van Jeruza lem en omstreken te eisen, zoals deze reeds in Dec. 1949 door de Verenigde Naties werd bepaald De H. Vader heeft deze oplossing van het conflict reeds meer dan eens bepleit en er zijn geen re denen aanwezig, die er op wij zen. dat de Paus van zienswijze is veranderd. Het ogenhlik is nu aangebroken, waarop alle Katho lieken en vooral diegenen, die 'n versntwnordeliike regeringsfunc tie bekleden, alles in het werk moeten stellen om de verwach tingen van de H. Vader niet te leur te stellen en de rechten van de Katholieke Kerk te verdedi gen. Onlangs werd in de Verenigde Staten melding gemaakt van een zwarte glassoort, dat gebruikt kan worden voor de verwarming van een huis aangezien het de warmteuitstraline van de zon vast kan houden. Dit is een van de vele nieuwe glassoorten, waarvan melding gemaakt werd on de 43-ste jaarvergadering van het Amerikaanse Instituut van Scheikundig-ingenieurs. Door de uitvinders van dit zwarte .glas werd erop gewezen dat het grootste deel van de zonne- energie thans nog verlo ren gaat. Door gebruik te maken van deze nieuwe glassoort kan deze echter volgens hen gebruikt worden voor de verwarming van huizen. Het verwarmingsapparaat be staat uit een ten dele zwart ge maakte elkaar gedeeltelijk be dekkende glazen platen. Deze worden op het dak van het huis opgesteld ongeveer op de wijze van dakpannen. De platen zijn door kleine luchtruimten van elkaar gescheiden. Een bedek king van glas over de trapsgewijs liggende platen zorgt er voor, dat er zich geen vuil en stof tussen kan verzamelen. Wanneer de zon op de zwart glazen platen schijnt worden deze verwarmd. De lucht, die hervatten. langs de platen strijkt wordt door de vastgehouden zonnewarmte verwarmd en het huis binnen ge leid. Deze verwarmingsinstalla tie op het dak kan volgens de uitvinders 60 procent van de warmte leveren, die voor de ver warming van het huis nodig is. Door andere geleerden werd gedemonstreerd hoe een glas soort dat door de aanwezigheid van talloze kleine luchtbelletjes een laag soortelijk gewicht heeft, gebruikt kan worden als een tegen brand beschermend iso latie- materiaal. Een andere nieuwe glassoort, met een hoog warmtegeleidingsvermogen, kan in de vensters van vliegtuigen, locomotieven en schepen gebruikt worden om de vensters vrij van vorst en mist te houden. MALIK IS „VEEL BETER" NEW YORK. 22 Jan. (Reuter). Een Sowj et-Russische woordvoerder heeft Maandag te New York mede gedeeld. dat de permanente Russi sche vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, Jacob Malik, die de zer dagen een hartaanval heeft ge had, veel beter is; hij zal spoedig in staat zijn zijn werkzaamheden te Waarschijnlijk zullen de mijn werkers van 1 Februari af des Zaterdags in plaats van zes, acht uur werken, waarmee aan het verzoek van minister G. v. d. Brink, om extra productie, wordt voldaan. De periode van langere Zaterdagen zal duren tot 15 April, alleen op Paas-Zater- dag wordt de zes-urige werkdag gehandhaafd. In de vergadering van de Nederlandse Katholieke Mijn werkers Bond is deze materie besproken en men achtte het een plicht van de mijnwerkers om aan het verzoek van de rege ring te voldoen. Mogelijk zullen de katholieke mijnwerkers ook vrijstelling vragen voor de Zaterdag voor carnaval. Wat de betaling van de lonen betreft .zullen de twee over uren als een halve dienst wor den beschouwd. Alle bonden zul len a.s. Donderdag op een bui tengewone vergadering van de Mijn-industriera.vd mededelen, wélke oplossing zij voorstaan. In die vergadering zal ook de be slissing worden genomen. AMSTERDAM (K.N.P.). De Hongaarse pater Thomas Kertesz O.F.M. is Vrijdag in ons land aangekomen en heeft zijn intrek genomen in de pastorie van de Paters Franciscanen, Admiraal de Ruyterweg 408 te Amster dam. Gaarne zal hij daar zijn landgenoten ontvangen, terwijl men zich ook schriftelijk tot hem kan wenden. In overleg met en met volledige instemming van de voorzitter der Stichting Hulp actie voor Hongarije, mgr. G. P. J. van de Burg, deken van Am sterdam, zal pater Kertesz heden, Dinsdag 25 Januari, des avonds om acht uur in het kerkje van het Begijnhof aan het Spui te Amsterdam een lof celebreren, tijdens welke hij de Hongaren in hun moedertaal zal toespre ken. Zondag om twaalf uur zal in het Begijnhof, wederom spe ciaal voor de Hongaren, een Heilige Mis worden opgedragen met een predicatie in het Hon gaars. GROTE HARINGSCHOLEN VOOR NOORSE KUST OSLO (NTB) 22 Jan. - Voor de kust van Aalesund bevinden zich naar gemeld wordt grote scholen haringen en de haringvangst is daar thans in volle gang. De hoeveelhe den haringen zijn zo groot dat de vissers de netten niet alleen baas kunnen. Verscheidene honderden schepen zijn thans samengetrokken op een betrekkelijk klein visgebied en er zijn schepen te hulp geroepen, om mede te helpen de massa's vis binnen te halen. Het opmerkelijke is, dat de visscholen op precies de zelfde plaats en dezelfde tijd als ver leden jaar werden gesignaleerd. Terechtstellingen in Athene ATHENE. 22 Jan. Reuter. Twee Griekse soldaten die door een krijgsraad schuldig werden bevon den aan het verspreiden van propa ganda met het doel een burgeroorlog en de ontbinding van het Griekse leger uit te lokken, zijn vandaag te Athene terechtgesteld. BUITENLANDS OVERZICHT Zaterdagavond heeft de Ame rikaanse afgevaardigde in de Veiligheidsraad, Warren Austin, een resolutie ingediend in de po litieke commissie van de U.N.O. waarin communistisch China als agressor werd gebrandmerkt en gisterenavond is over deze uit zes punten bestaande resolutie gestemd. Maar het stond toen al vast dat er enkele landen zouden zijn, die het standpunt van India bleven delen, namelijk dat het veroor delen van China tot agressor de deur zou dicht gooien voor alle verdere onderhandelingen en daarmee dus het conflict niet Peking-China definitief en on herroepelijk zou zijn, terwijl daarentegen India bleef vasthou den aan het standpunt, dat de afwijzing van Peking niet zo radicaal was als de aanvanke lijke indruk van het Chinese ant woord deed vermoeden en dat er tenslotte met China nog wel te praten viel. In hoeverre deze opvatting al of niet te pessimistisch was, kun nen we in het midden laten, want het werd de laatste dagen wel duidelijk, dat men in Was hington met dit Chinese afwij zende'antwoord, zoals we dezer dagen hier reeds constateerden, meer ingenomen dan teleurgesteld was. Men had van Amerikaanse zijde, vooral onder druk van Engeland en Frankrijk, meege daan aan de resolutie van 13 dezer, waarin Peking de vredes- hand werd aangeboden. Maar daartegen rees, toen dit bekend werd, in Amerikaanse kringen zulk een sterk verzet, dat het zelfs zeer de vraag zou zijn geweest, indien China de resolutie had aanvaard, de Ame rikaanse regering niet in grote moeilijkheden was gekomen. Er ging dan ook een zucht van verlichting op in het State-depar- tement in Washington, toen de vorige week Woensdag het af wijzend antwoord van Peking bekend werd. Amerika heeft nu de verdere gang van zaken in de politieke commissie over de Amerikaanse resolutie niet af willen wachten, maar reeds gisteren, voor de stemming in Lake Success plaats had, door de Amerikaanse ge delegeerde Cross een verklaring af laten leggen over de Ame rikaanse politiek inzake For mosa en communistisch China, welke niet anders kan genoemd worden dan een radicale ver loochening van de resolutie, wel ke Peking-China verregaande concessies deed, en waarin de Amerikaanse regering zich nu haar vrijheid, wat haar politiek in het verre Oosten betreft, her nomen heeft op een wijze, welke elke verdere onderhandelingen met Peking overbodig maakt. Want nog meer dan door de veroordeling van China tot agressor, is deze nadere ver klaring van het Amerikaanse standpunt de oorzaak geworden, dat de deur voor verdere onder handelingen met China radicaal in het slot is gegooid en alleen een politiek van hard tegen hard hier nog uitkomst kan bieden. Immers de Amerikaanse ver klaring gisteren afgelegd, komt in het kort hierop neer, dat de Verenigde Staten van een af stand van Formosa aan commu nistisch China niet willen weten, omdat Formosa door Amerika wordt beschouwd als één der es sentiële punten in de militaire verdediging van de Verenigde Staten. Over het bestuur van Formosa wil Washington niet spreken dan in een conferentie, waaraan ook de nationalistische Chinese rege ring van Tsjang Kai Sjek deel neemt en tenslotte verklaren de Verenigde Staten, dat zij niet be reid zijn medewerking te ver lenen aan de toelating van com munistisch China tot het werk van de Verenigde Naties. Het behoeft wel geen nader betoog, dat nu de Verenigde Staten zich weer op dit oude standpunt hebben vastgelegd er zo goed als geen mogelijkheid meer aanwezig is, dat Peking op zijn afwijzend antwoord terugkomt ook al zou de poli tieke commissie, communistisch China niet tot agressor hebben verklaard, was na deze verkla ring, elke kans op een compromis verkeken. We zullen er dus rekening mee moeten houden, dat de oorlog op Korea zal uitgroeien tot een totale oorlog in het verre Oos ten, een oorlog waarvan de con sequentie ook voor het Westen nog niet te overzien zijn. Te meer niet, waar het Rus sische antwoord op de nota van de Grote Drie inzake een vredes bespreking met Rusland, dat Zondagavond in Parijs, Londen en Washington is overhandigd, niet bepaald een toenadering in houdt en bovendien nog eens met grote nadruk herhaalt, dat een herbewapening van West- Duitsland door de geallieerden, door Moskou niet zal worden aanvaard. De dertien Aziatische landen, die j.l. Zaterdag besloten bijeen te komen, teneinde een resolutie te ontwerpen, welke voor China misschien nog een weg kon open zijn op zijn aanvankelijk afwij zend antwoord terug te komen, hebben dan ook gisteren, toen dit Amerikaanse standpunt be kend werd, hun verdere poging maar opgegeven. Intussen zal men nu in Peking uit dit verloop van zaken, na het weinig gelukkige antwoord, wel overtuigd zijn geworden, dat de kansen op een vredes aanbod, zoals het op 13 Januari uit Lake Success kreeg toege stuurd, onherroepelijk voorbij zijn en dat deze kans op een vredelievende oplossing niet terugkomt. Wat de Aemrikaanse houding betreft, de verklaring van gis teren door de Verenigde Staten afgelegd, is niet alleen een be langrijke concessie aan de repu blikeinse oppositie in de senaat, maar komt ook in belangrijke mate tegemoet aan de opvatting door generaal Mac Arthur steeds als de meest juiste verkondigt. Trouwens de Amerikaanse politiek van de laatste weken, waarbij aan het leger van Tsjang Kaj Sjek op Formosa voort durend grote wapenvoorraden werden gestuurd om zijn leger te reorganiseren en opnieuw uit te rusten voor een oorlog met de communisten bij een even tuele aanval van die zijde op Formosa, wees er wel op, dat men in Washington in de Chi nese eis inzake Former,a nooit zou wensen te treden. Intussen kan nu de verdere ontwikkeling van zaken in het verre Oosten met spanning wor den tegemoet gezien. (Bij het ter perse gaan van deze editie kwam het bericht af, dat nieuwe Chinese voorstellen zijn ingediend en de zitting van de politieke commissie der V.N. 48 uur is verdaagd. Red.) AMSTERDAM, 22 Jan. Het Damrak zette de nieuwe beurs- week opgeruimd in. Niet alleen de beroepshandelaren, maar ook het publiek ging tot aankoop over. Zoals dit reeds geruime tijd het geval is, werd dit ook van daag toegeschreven aan inflatie vrees. Duidelijk kwam dit ook tot uiting op de Staatsfondsen- markt, waar de guldensleningen zwak lagen met verliezen van meer dan 1/4 procent en op de Amerikaanse sector, waar het agiopercentage aantrok -tot 7 1/2 procent. Vooral de internationale fond sen, zoals Olies, Unilever, Phi lips en ook Aku stegen vandaag behoorlijk. Winsten van 4 ot 6 punten werden hier geconsta teerd, waarbij het hoofdfonds de leiding had. In de Scheepvaarthoek waren de winsten weliswaar iets be scheidener, maar kwamen zij niettemin zeer duidelijk tot uiting. Met uitzondering van aandelen Paketvaart, die goed prijshoudend sloten, verlieten de meeste voornaamste soorten hier met een tot drie punten winst de markt. Ook de Indonesische sector liet zich van haar goede zijde zien. Hoewel de vooruitgang met zo markant was als Vrijdag, kwamen vrijwel alle soorten op een hoger niveau. Ook vandaag heerste er behoorlijke belang stelling in de tabakshoek, en was ook de suikerhoek vrij druk, waarbij aandelen HVA drie pun ten avanceerden. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT 22 Jan. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 367 paarden. De prijzen varieerden voor luxe paarden van f 800 tot f 950; werkpaarden van f 625 tot f 850; oude paarden van f 450 tot f 650; paarden boven drie jaar van f 600 tot f 800: paarden beneden 3 jaar van f 450 tot f 650; veulens van f 250 tot f 350: hitten van f 400 tot f 600. De handel was redelijk. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM 22 Jan. Bin nenlandse granen (officieuze no teringen per 100 kg franco Rot terdam): tarwe kalm, zonder vochtgehalte 23.7524.10; door snee kwal. op vochtgehalte 23.75 24.15: overige granen vast. Zo- mergest 3435, haver 3232.75, zware daarboven, rogge 33.50 34.50. Peulvruchten: groene erw ten 3545, schokkers 4047, br. bonen 5056.50. FEUILLETON Op het monteren van de 18 meter hoqe antenne ha is de televisiemast in Lopik gereed. De hoogte van de staalcon structie is thans 200 meter. Men is nu bezig met de bouw van de lift in de zendmast. Wanneer deze gereed is, zullen de Philips-technici met het monteren van de zendinstal- latie beginnen. 25. Als ik enige reden had om te vermoeden, dat er iets tussen zou komen, dan zou ik je toch voorgesteld hebben, de trein te nemen?" In plaats van door al de drukte voorbij te vliegen, kroop de tijd in de volgende dagen voor Jo- sine langzaam voort. De koffers zouden in de vroege morgen van de 23ste klaar zijn. Toen het ka mermeisje kwam om er de laatste hand aan te leggen, zei Josine tegen haar, dat ze één koffer lie ver geheel zelf wilde inpakken. Het meisje vroeg nog, of ze de dingen, die klaar lagen, dan in de andere koffers zou stoppen, maar Josine schudde het hoofd en omdat ze geen haast toonde om verder te pakken, verliet het meisje de kamer, zich afvragend, wat er toch met mevrouw aan de hand was, dat ze zich zo wei- nog op streek toonde. Josine legde eerst alles op de vloer uit en deed de koffer met een bijna liefkozende beweging open. Het was een brede, een voudige koffer met de voorletters van haar meisjesnaam in kope ren spijkertjes op de zijkanten. Haar gedachten dwaalden terug naar de dag, dat ze, nu tien jaar geleden, diezelfde koffer voor haar huwelijksreis had gepakt, terwijl haar voogd, haar plagend om zijn verdriet te verbergen, naast haar had staan toekijken. Waarom beefden haar handen nu? Het kwam haar voor, dat ze dit maal geen gelukkig einde zou hebben. En zo was ze in haar herinneringen verdiept, dat ze met ogen vol tranen onwillekeu rig opkeek, als verwachtte ze haar voogd naast zich te zullen vinden, om te ontdekken dat het haar vreemde gast was, die op de drempel der openstaande deur was blijven staan, terwijl zij dacht, dat hij op Karel's kamer brieven zat te schrijven. „Ben je moe, kind, en eenzaam omdat de kinderen weg zijn?" vroeg hij op een toon vol teder heid, terwijl hij haar ophielp en op een stoel deed neerzitten. Vervolgens knielde hij naast de koffer neer, maakte hem dicht en overhandigde haar de sleutel na hem gesloten te hebben. Een vreemde en toch kalme rende trilling doorvoer Josine en ze bleef ineengedoken met sa mengevouwen handen zitten, tot ze eindelijk, toen hij voor haar bleef staan als verwachtte hij een antwoord, haar ogen tot hem op sloeg. „Als je eerste jeugd voorbij is, bestaat er dan nog echte liefde, zoals die in het begin bestaat tus sen man en vrouw? En is er wel iemand op de wereld, die zich in werkelijkheid volkomen ge lukkig voelt?" Josine stelde de vraag op zo afgemeten toon en schijnbaar met zo weinig belangstelling, als vroeg ze, hoe laat het was. Het duurde een ogenblik voor dat de bezoeker antwoord gaf en intussen rangschikte hij de brie ven, die hij in de hand had, als waren zijn gedachten daarmee alleen bezig. „Je eerste vraag kan het best beantwoord worden met een le gende", zei hij eindelijk. „Ik heb die gehoord in de bergen van Zuid-West-Amerika, waar zij ver moedelijk eeuwen geleden door christenpredikers verhaald en daarna van mond tot mond is overgeleverd in vele geslachten... In de dagen van de Man van Smarten, de Zoon van de Grote Geest, toen Hij op aarde rond wandelde, om dood en smart te overwinnen, kwam een vrouw met haar dode kind tot Hem, die ze als wonderdoener beschouwde en ze vroeg Hem, haar kind le vend te maken. En ze weende, zeggend: „Meester, op heel de aarde is niemand zo verlaten en bedroefd als ik". Hij antwoordde haar: „Voordat ik doe, wat gij mij vraagt, moet gij erop uitgaan en mij uit een stam, waarin nog niemand gestorven is, een maat maismeel meebrengen voordat het avond is geworden." De vrouw ging en liep de hele dag van de ene tent naar de an dere, op zoek naar zulk een stam harer landgenoten, maar de avond viel en ze had er nog geen ge vonden. „Toen keerde ze zonder maismeel naar Hem terug, boog het hoofd en sprak: „Meester, nu heb ik U begrepen! „Enwat nu de liefde be treft, Josine.... de echte liefde, die diep in het hart woont, sterft niet met het vergaan der jeugd, maar zij wordt juist sterker met de jaren, zoals een boom ook sterker is dan een twijgje. Doch vaak, wanneer de liefde haar eerste jeugdige vurigheid verliest, wordt zij buiten gesloten door verwaarlozing en dan is de Poort van het Begrijpen de enige weg, waardoor ze kan terugkeren". Josine liet haar hoofd dieper en dieper zinken, totdat het ten slotte in haar armen verborgen was. Ja, Hendrik en Lize hadden die poort nimmer gesloten, doch be grepen elkaar. Dat had Josine zo duidelijk in Lize's ogen gelezen en dat had Lize aan haar schoon dochter ook trachten te bedui den zonder woorden, alleen door sympathie. Immers zij had inge zien, dat die poort tussen haar zoon en zijn vrouw zich dreigde te sluiten en dat de sleutel aan zijn tè draadloze handen ontglip pen ging. „Ik schijn geboren te zijn om alleen op de wereld te staan", fluisterde ze, meer tot zichzelf dan tot haar gast. „Mijn moeder is ook ongelukkig geweest, want mijn vader is van haar ver vreemd en heengegaan, niemand wist waarheen. En ergens verweg is hij gestorven, nog voordat hij wist, dat ik geboren was. En, of schoon ik dikwijls aan hem denk en veel over hem gelezen heb, kan ik hem me zelfs niet voor stellen, want ik heb nooit een portret van hem gezien of ge hadHoe ik dat alles zo weet? Het staat in een klein rood boek je, dat moeder me naliet, toen ze wist, dat ook haar uur geko men was.Kijk, dit is moeder!" Ze haalde een klein medaillon te voorschijn, waarin zich een op ivoor geschilderd portretje be vond. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2