Hit! Nieuut Generaal Kruis moet zijn post verlaten op last van de minister Trekt vijand in Korea op hoog bevel terug? Minister Stikker treedt uit kabinet Overstromingsramp te Zuidbroek HIMIST Verschil van inzicht over de organisatie opbouw weermacht an Amstel" edities voor alkmaar, hoorn, den helder, schagen Treinramp in Spanje Nog altijd het Militair Gezag TERHUIS Ékwm W& nHd Beroering in de politiek èn in legerleiding Mutaties in de hogere legerleiding Generaal Calmeijer ontheffing uit zijn functie verkregen Geen vaste lijn Belangrijke stijging margarineprijs Hoegenaamd geen tegenstand Chinezen spoorloos Nieuw-Guinea-debat in Tweede Kamer Motie-Oud hedenmiddag in stemming Verkeersweg over 25 meter weggeslagen Watermassa stortte zich ziedend in Oostelijke polder Eisenhower over de Duitse soldaat Kroniek en Kritiek [HUIZEN 23 Jan. 5.80; grove 2.105.20; ■5.80; gele kool 6.30— ;ool 6—14.30. onnn IJK, 23 Jan. 8000 -6.20; grove 4.10o.30; -5.10; nep 11.60; 1400 I 37—41; II 30—32; groene kool 716.80; rode kool 6.5014.40; ele kool 6'7; 30.000 witte 5.50; 1600 kg ioorgedr.; 11.000 kg loorgedr.; 18.000 kg doorgedr. itWöUDE, 23 Jan. appelen, bl. eigh. 10,10 ien 2,40-6; groot 4,10 1 5,806,20; nep 12,70 )ten A é,206,30; B 4, -ode kool 6,5014,90; ele kool 6—7,30 43.000 cool 5,50—5,60; 3300 kg 1 8,2012,80. ichtvee-markt \R 85 Koeien 500 2.202.70; 75 nuch- ren 25—65; 4 vette 100140; 355 varkens: spekvarkens 1.641.68, rens 1.60—1.64, zeugen tal aangevoerde koeien tegen. Het. merendeel prima kwaliteit, waar belangstelling bestond k van 2.502.70 p. kg vlug verhandeld kon Het tegenovergestelde te nemen bij de min- iteit die van 2.202.30 rekkelijk te duur was, aar een stugge handeL t niet zoveel als ver- k, konden toch de no- voor de nuchtere kal- idaag weer iets lager orden. een ruime aanvoer van Over 't geheel genomen e van een matige han en, waarbij de animo 'leesvarkens groter was por de spekvarkens. En- n ziin boven de hoogste die gegeven zpn met o 't levende gewicht ts Mariniers is voor S jaar en ouder weer :n o.a. als matroos, radio-radarmonteur. Woensd. ezuiden- •m wagens f]| 6.95 ns v a. f 4.48 ;maar Tclcf. 3798 V/fflMh Hp§p aten een uur vormen, lang hij daar nu al ïoelang het nog duren :in krijgen en uit de dus een groot horloge „Verdikkeme! Ik sta !ie Frederik Ploeg nou aan?" De smid besloot ten, alhoewel het eer- Lein beetje twijfel diep .ls Nosco nu eens niet /ierp hij een blik door studerende professor, e dasspeld niet droeg, e speld heb ik achter cht de smid. „Ja hoor, iddeHet kan niet otseling getroffen door urt van de weg kwam. m van Frederik Ploeg! HET FEIT Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd.. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. Vondel H VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 24 Januari 1951 46e Jaargang No. 12075 Kontoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 De minister van oorlog, mr. s'Jacob, is tot de conclusie gekomen, dat er te veel verschil van inzicht bestaat tussen hem en de hoogste leger leiding, omtrent de wijze, waarop de Neder landse strijdkrachten kunnen en moeten wor den georganiseerd, zodat hij zich eergisteren na afloop van de ministerraad tot zijn leedwe zen genoodzaakt heeft gezien aan de chef van de generale staf, generaal mr. H. J. Kruis, mede te delen, dat hij zijn post aan een ander zou moeten overgeven. zijn post in Praag naar Neder land terug. Het bericht, dat beide generaals zijn afgetreden, werd in de kringen van de hogere legerleiding allerminst verwacht. Er wordt aangenomen, dat er nog meerdere mutaties zullen volgen. Naar het A.N.P. verneemt is er tussen de minister en generaal Kruis hoofdzakelijk verschil van mening geweest omtrent de uitvoering van het drie-divisie-plan. Het ging niet om de financiële zijde, maar meer om de vraag, waar op dit moment de mensen, het materiaal en de opleidingsruimte te vinden zouden zijn. De plv chef van de generale staf, luitenant- generaal M. Calmeijer, heeft ontheffing uit deze functie gevraagd en verkregen. De minister van oorlog heeft hem verzocht zich voor bijzondere opdrachten ter beschikking te houden. hij in krijgsgevangenschap werd afgevoerd tot Juli 1945, was hij hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van defen sie (commissaris voor de belan gen van de voormalige Neder landse weermacht). Met ing. ig van 16 November 1946 werd hij eervol uit de militaire dienst ont slagen. Bij K.B. van 25 September 1947 werd dit eervol ontslag in getrokken. Hierop volgde op 1 November 1947 zijn bevordering tot tijdelijk luitenant-kolonel van de generale staf en werd hij toe gevoegd aan de chef van de staf. Op 6 October 1948 werd hij be vorderd tot majoor van de gene rale staf. Op 7 October daaraan volgende tot luitenant-kolonel van de generale staf en op 25 October tot kolonel van de generale staf. Op 1 November 1948 werd de kolonel Hasselman benoemd tot militair attaché tevens militair luchtvaartattaché bij H.M. ge zantschap te Praag. In deze functie vertegen woordigde hij met de zaakge lastigde, de heer J. v. d. Caag en de handelsattaché mr. K. Westerhof de Nederlandse legatie aldaar bij het gerucht makende proces-Louwers, dat op 2, 3 en 4 Maart tegen de Nederlandse hoofdvertegen woordiger van de A.K.U., de heer J. A Louwers, werd ge voerd. Kolonel Hasselman keerde op 7 Maart 1950 van Re steeds weer andere plannen, die generaal Kruis ontwierp om de vraagstukken op te lossen, konden de goedkeuring van de minister niet wegdragen. De mi nister miste daarin een vaste lijn. Hii wenste de door hem voorge schreven vaste lijn niet door kruist te zien door nieuwe plan nen. Het bezoek van Eisenhower Het een en ander nam scherpe vormen aan, tijdens het bezoek van generaal Eisenhower aan Den Haag. Het verschil van inzicht werd toen dusdanig groot, dat er geen basis meer aanwezig was voor een samenwerking tussen de legerleiding en de politieke lei ding. Vijf-divisie-plan De zegsman van het A.N.P. ver klaart, dat de minister het vaste voornemen heeft om zo snel mo gelijk verder te bouwen aan de uitbreiding van de defensie. Het besluit is genomen om het drie- divisieplan uit te breiden tot een vijf-divisie-plan. Met de uitwer king is men reeds begonnen. De minister van oorlog is gistermorgen door H.M. Ko ningin juliana in audiëntie ontvangen. Het ligt in het voornemen de kolonel der huzaren B. R. P. F. Hasselman, inspecteur van de cavalerie, voor te dra gen tot chef van de generale staf. De benoeming van kolonel Hasselman zal omstreeks 1 Februari ingaan. De nieuwe chef De nieuwe chef van de gene rale staf, kolonel Hasselman, wordt in de militaire kringen een uiterst bekwaam hoofdofficier genoemd, die zijn sporen o.m. verdiend heeft bij de reorganisatie van de cavalerie. Een hoofdoffi cier noemde hem „een vechter, zo hard als een spijker". Benjamin Richard Pieter Frans Hasselman werd geboren in 1898. Na de H.B.S. doorlopen te heb ben trad hij in 1916 in militaire dienst als cadet cavalerie H.T.L. bij de Kon. Militaire Academie te Breda. Juli 1919 werd hij be noemd tot tweede luitenant bij het vierde regiment huzaren. In 1923 werd hij bevorderd tot eer ste luitenant. Van 1925 tot 1926 was hij gedetacheerd aan de Rij school en van 1928 tot 1931 bij de Hogere Krijgsschool. Vervol gens werd hij tot 1 Mei 1933 werkzaam gesteld onder de beve len van de chef van de generale staf en was hij lid van de tac tische reglementen commissie. Na van die datum tot 1 November 1935 werkzaam te zijn geweest ten burele van de inspecteur der cavalerie, tevens commandant der lichte brigade, werd hij geplaatst bij het departement van Defensie. Op 1 November 1936 werd hij benoemd tot kapitein van de generale staf en met ingang van diezelfde datum tot hoofd van het bureau organisatie van de Ilde afdeling b van het departement van defensie, welke functie hij tot Mei 1940 vervulde. Militair attaché in Berlijn Van 1 Mei 1937 tot 1 Mei 1939 was hij tevens militair attaché bij H.M. gezantschap te Berlijn. Van Juni 1940 tot Juni 1942, toen Levensbeschrijving generaal Kruis Generaal mr. Kruis werd in 1902 in Amsterdam geboren. Hij studeerde aan de K.M.A. in Breda en werd in 1922 tweede luitenant. Hij slaagde in 1931 aan de Rijks universiteit van Utrecht voor het doctoraal examen in de rechts wetenschappen. In 1930 werd hij uitgezonden naar Curacao voor de organisatie van de luchtmacht. Na 1937 werd hij toegevoegd aan de generale staf. In 1938 volgde zijn bevordering tot kapitein. Generaal Kruis vertrok op 13 Mei 1940 met de Nederlandse rege ring naar Engeland. In 1943 werd hij als kolonel belast met de voorbereidingen van het Militair Gezag. Hij werd in 1949 bevor derd tot generaal en later tot voorzitter van de verenigde chefs van staven van Nederland. Er verschenen enkele publicaties van zijn hand. ZEVENTIEN DODEN MADRID, 23 Jan. (Reuter). Zeventien personen zijn om het leven gekomen en acht en twin- tig gewond toen de posttrein van Valencia naar Barcelona bij een onbewaakte overweg in botsing kwam met een vrachtauto. Onder de doden bevinden zich vier kinderen. Van tien van Ie gewonden is de toestand ernstig. Het ongeluk gebeurde in de buitenwijken van de stad Tor- tosa. De vrachtauto was zwaar met textiel geladen De locomotief, het bagage rijtuig en vier personenrijtuigen ontspoorden en schoven in el kaar. (Eigen bericht) Naar wij vernemen is de mar garineprijs voor de consument met ingang van beden (Woens dag, 24 Januari) met niet nvin der dan 4 cent per half ponds pakje gestegen wat neerkomt op een stijging van 11 procent. MASSAGRAF TE MAAGDENBURG BERLIJN 23 Jan. (AFP) Te Maagdenburg is een massagraf met de stoffelijke resten van 29 voormalige gevangenen uit het kamp Buchenwald gevonden. De slachtoffers zouden hebben be hoord tot een transport van 2 a 3.000 gevangenen meest bui tenlanders die in April 1945 naar het Oosten werden gevoerd. Attentie, de inzendingstermijn is nabij Overmorgen sluit de inzen- iing voor de prijsvraag, „Wie weet wat voor Ding in de kist zit?" Het geheim van Ger de Roos. Wanneer er nog zijn, die menen het raadsel te kunnen ontsluieren dan worden zij aan geraden met hun inzendingen haast te maken. KINDERBIJSLAG KLEINE ZELFSTANDIGEN Bij de aanvang van de Tweede Kamer-vergadering van gister middag werd besloten om o.a. het wetsontwerp Kinderbijslag voor kleine zelfstandigen aan de agenda toe te voegen. De behan deling van dit wetsontwerp zal dus waarschijnlijk in de loop van de volgende week plaatsvinden. De troepen der V.N. konden Dinsdag naar believen kilometers ten noorden van hun linies rondtrekken en ontmoetten slechts sporadisch tegenstand van communistische troepen, die langs het gehele Koreaanse front de opmars gestaakt schijnen te hebben, aldus meldt Reuter van het front. Van de Westkust tot Wondjoe in het centrum drongen patrouil les der V.N. 11 a 16 kilometer in nemandsland door zonder Chine- (Van onze parlementaire redacteur) Het Nieuw'-Guinea-debat in de Tweede Kamer heeft gisteren een grote ommekeer teweeggebracht in de politieke verhou dingen, nadat minister van Maarseveen een rede had gehouden over de regeringspolitiek ten aanzien van de kwestie-Nieuw Guinea. Er werden moties ingediend, w.o. de motie-Oud, waarin de afkeuring werd uitgesproken over het beleid van de regering-Drees. Minister Stikker gaf daarna een verklaring in de Kamer, waarin hij zeide de consequenties te zullen trekken wanneer de motie-Oud in stemming werd gebracht, ook al zou ze niet de meerderheid krijgen, maar alle stemmen van de V.V.D. Mr. Oud maakte bekend, dat *ijn fractie in haar geheel achter hem staat. Minister Stikker treedt dus uit het kabinet. Hedenmiddag wordt over de moties gestemd. Of het kabinet blijft is nu dus de vraag, zoals wij gisteren schreven. „Niets is blijkbaar veranderlij ker dan de onveranderlijkheid van dit kabinet. Tot deze bitte re conclusie meende mr. Oud, de fractie-leider van de V.V.D., aan het slot van zijn rede, gisteren, te moeten komen. Hij kondigde een motie aan, waarin zal worden geconstateerd dat de regering in constitutioneel heeft gehandeld. Deze motie betekent, dat de V.V.D. haar vertrouwen in de regering opzegt. (Van onze verslaggever) ZUIDBROEK. Een grote ramp heeft gisteren het Groninger landschap bij Zuidbroek geteisterd, een ramp, waarvan de gevolgen nog niet te overzien zijn, omdat men hier moet vechten tegen een enorme ziedende watermassa, die met een snelheid van meer dan 40 kilometer per uur de verkeersweg Zuidbroek-Muntendam over een lengte van plm. 25 meter heeft weggeslagen. Kolkend jaagt het water het polderland schap aan de oostzijde van het Muntendammerdiep binnen, om daar uit te vloeien over de uitgestrekte landerijen. Het menselijk technisch vernuft staat hier machteloos en de hon derden zakken zand, die voor het gat worden gestort zijn slechts druppels op een gloeiende plaat. Gezinnen, die nog een uur voor deze ramp hoop hadden op een verbetering van de dijktoestand, moesten in allerijl geëvacueerd worden. In de garnizoensplaatsen Steen- wijk, Appingedam. Zuidlaren, Groningen en Assen, waar sol daten reeds dagenlang in de kazerne vertoeven om bij een eventuele dijkdoorbraak naar Zuidbroek te kunnen trekken, werd de alarir.toestand afgekon digd, maar ook deze vele man schappen staan machteloos tegen Nederlands grootste natuur- vijand. Meedogenloos bruist het water voort en de boeren zien met tranen in de ogen toe hoe hun kostbare akkers in deze watermassa verloren gaan. Men had nog hoop Zoals wij eeds dezer dagen schreven, brak Donderdagoch tend de duiker door die de ver binding vormt tussen de ooste lijke en westelijke polder van het landschap De Munte. Een verbinding die onder het kanaal doorloopt en waarvan de sterkte in de afgelopen jaren reeds duidelijk bewezen is. Het water van het Muntendammer diep kreeg hierdoor gelegenheid om druk uit te oefenen op de beide polderdijken en het duurde dan ook maar even of er ontston den gapende wonden in deze dijken. Onmiddellijk toog men aan het werk en mét man en macht slaagde men er in het gat van Westelijke en Oostelijke dijk te dichten. Inmiddels was reeds veel water de beide polders binnen gedrongen. Het slechtste was de westelijke polder er wel aan toe en het heeft dagen geduurd voordat men hier de toestand af doende meester was. Men was reeds zever dat overgegaan kon worden tot het leegpompen van (Zie vervolg pag. 5)- Het valt ons zwaar om dit te doen, aldus mr. Oud, temeer om dat ons aan een van de bewinds lieden bizondere banden binden. Vrij naar Shakespreare meende de fractieleider van de VVD ech ter te moeten zeggen: Niet dat ik de minister van Buitenlandse Zaken niet genegen ben, het be houd van de zuiver constitutio nele verhoudingen moet ik ech ter meer genegen zijn. De waarschuwing van de heer Tilanus (CH). waarbij prof. Rom- me zich eerder op de middag had aangesloten, om in deze tijd toch geen kabinetscrisis te veroorza ken, had mr. Oud niet tot andere gedachten kunnen brengen. Voor hem was 't de vraag wat zwaar der woog het behoud van het ka binet of het behoud van Nieuw Guinea. Hii koos voor het laatste omdat hij het behoud van Nieuw Guinea bij deze regering niet voldoende vérzekerd achtte. Niet voor niets had de socialistische woordvoer der de verwachting uitgesproken dat het alsnog tot een overdracht zou kunnen komen. Hij zou ge dacht hebben: Het kabinet glijdt toch al zo heerlijk en de KVP glijdt dan wel mee.... Prof. Romme had intussen reeds duidelijk gemaakt, dat hijv onder geen beding aan een dergelijke glijpartij zou wensen mee te doen. Met een opdracht van de souvereiniteit aan de Unie, het geen inhield, dat die souvereini teit weer aan Nederland terug zou kunnen komen, had zijn fractie zich zeer wel kunnen ver enigen Maar met de regering be schouwde hij dit dan ook als een uiterst voorstel. Onder geen be ding wilde hij de gedachtegang van de heer De Kadt (P.v.d.A.) volgen, dat een hervatting van de onderhandelingen tot de over dracht van de souvereiniteit aan Indonesië zou kunnen leiden. Hij betreurde het dat de heer De Kadt op deze wijze de oren van de Indonesiërs aan het tuiten had gebracht (Zie vervolg pag. 5) Nadat vorige week reeds een duiker bij Zuidbroek in Gro ningen bezweken was, is thans nog een duiker, die de druk van het water niet langer kon verdragen, bezweken, zodat de overstroming zich steeds verder uitbreidt. In allerijl zijn 140 militairen uit Steenwijk naar de plaats des onheils ge dirigeerd, om de schade zoveel mogelijk te beperken door het storten van steen. Een overzicht van de werkzaamheden: militairen storten stenen in de ontstane opening in de duiker. zen te ontdekken. Dit raadsel, gecombineerd met de voorstellen tot een staakt het vuren der Chinese regering, heeft weer voedsel gegeven aan de wijdver spreide geruchten, dat de com munistische troepen in' Korea een algemeen bevel tot terugtrekken hebben gekregen. De gehele sector aan de oost kust schijnt geheel vrij van com munistische troepen te zijn en patrouilles der V.N. konden tot 30 kilometer naar het noorden komen zonder enige tegenstand te ontmoeten. Alleen kilometers achter het front der V.N. ten zuid-oosten van Tanjang strijden legers der geallieerden tegen meer dan 3000 communisten. Een patrouille der V.N. verklaart 200 man en 2000 man sterke Noord-Koreaanse strijdmacht te hebben gedood. Een andere patrouille merkte 1000 Noord-Koreanen „plus 200 vrouwen" op in hetzelfde gebied, waar de tegenstander kabels aan legt en zich ingraaft. Langs de westkust zwermden patrouilles der V.N. om Soewon heen 10 kilometer naar het zuid westen, 8 kilometer naar het zuiden en 10 kilometer naar het zuid-oosten. Geen vijand werd ontdekt. Itsjon verlaten Itsjon bleek verlaten te zijn en zonder tegenstand bereikte men het 15 kilometer meer naar het noord-oosten gelegen dorpje Ipori. De verbonden legers hebben Maandagavond het vliegveld van Wondjoe vrijwillig verlaten. FRANSE BURGEMEESTERS GESCHORST PARIJS 23 Jan. (Reuter) Zeven communistische burge meesters van Parijse voorsteden zijn voor drie maanden geschorst als gevolg van hun optreden tij dens demonstraties tegen de te rugkeer van Generaal Eisenho wer naar Europa op 19 Januari. Volgens een communiqué van het kabinet hadden de burge meesters hun bureaux gesloten en vervoermiddelen van de ge meente ter beschikking gesteld van de demonstranten. FRANKFORT, 23 Jan. (Reuter) Na zijn vertrek naar Parijs i: te Frankfort een verklaring ^an generaal Eisenhower uitgegeven waarin hij het verschil tussen tie Duitse soldaat en de Hitier- soldaten erkent. „Zoals ik aan de kanselier en de andere Duitse heren, met wie ik gisterenavond sprak, heb medegedeeld, ben ik tot het in zicht gekomen, dat er een wezen lijk onderscheid is tussen de ge wone Duitse soldaat en officier en Hitler met zijn misdadige groep. Wat mij betreft geloof ik niet, dat de Duitse soldaat zijn eer heeft verloren. Het feit dat bepaalde personen tijdens de oorlog oneervolle en verachte lijke daden hebben bedreven, heeft zijn weerslag op de betrok ken personen en niet op de grote meerderheid van Duitse soldaten en officieren", aldus Eisenhowers verklaring. WYSJINSKY ONTVANGT WESTERSE DIPLOMATEN MOSKOU 23 Jan. (AFP) De Franse ambassadeur te Moskou, Yves Chataigneau, en de Britse zaakgelastigde aldaar, John Ni- colls, hebben vandaag een onder houd met de Russische minister van Buitenlandse Zaken Wysjins- ky gehad. In welingelichte kringen neemt men aan, dat het onderhoud be trekking heeft op de Russische nota van 31 Decem.be* over de voorbereiding van een conferen tie van vier. „Propaganda-wagen" (Sm.) Toen dr. Karl Ren ner, de Oostenrijkse Bondspre sident, gestorven was, schreef het „Vrije Volk", dat de jonge Renner" aanvankelijk heel vroom was, maar van de Kerk vervreemdde, omdat hij teleur gesteld was over de sociale taak van de Kerk. Dit kan natuurlijk nooit de schuld van „de" Kerk geweest zijn. Misschien van te kortkomingen van bedienaren of van leden van de Kerk. Misschien ook van de noodlottige invloed van het, vooral voorheen en nu nog, zeer orthodoxe socialisme dat de „sociale taak" blijkbaar toetste aan de opvattingen van het marxistische materialisme. Nu melding makend van hel (niet-weersproken) bericht, dat Renner katholiek gestorven is, maakt het „Vrije Volk" daarvan dat het blijkbaar de bedoeling is, „de dode Renner (bij zijn leven een sieraad van de socialistische partij) eeuwig op te baren op de propaganda-wagen van de Ka tholieke Partij". Men zou ver wacht hebben, dat het „Vrije Volk" eerder zijn afkeuring zou laten horen over die partijgeno ten, die na de biecht op het sterf bed, blijkbaar de verdere toedie ning van de H.H. Sacramenten en de katholieke troost aan het graf, wisten te verhinderen. Maar helaas heeft de redactie ook nu weer de gelegenheid voorbij laten gaan. om „ondanks de z.g. „doorbraak", begrip te tonen voor de .betekenis van de toediening en de troosting der Genademiddelen van de Katho lieke Kerk. Het „V.V." behoorde te weten, dat deze Renner die be tekenis wel degelijk moet heb ben gekend. En het behoorde ook te weten en anders moet het over zulke dingen niet schrijven dat die Genademiddelen beho ren tot het dierbaarste bezit van het katholieke hart en dat de ergernis van katholieke zijde, je gens degenen, die een stervende van die Genademiddelen beroven, tot de gerechte toorn behoort. Dit te vereenzelvigen met „pro paganda", is verfoeilijke pro fanatie. „Onmacht" (Sm.) In zijn tweede open hartig artikel in het „Vrije Volk" over de gang van zaken in de Partij van de Arbeid, betoogt ir. Vos, dat de Regering onmachtig is, om een politiek te voeren, die voldoet aan de verlangens van de socialistische volksmassa. Die onmacht tot socialistische politiek is ook de onmacht van de par tij, meent hij en hij vindt dat de partij haar „instelling" moet ver anderen, terwijl hij ook voor beelden geeft van wat hij „mi sère in de partij noemt". Üit een eerder bericht in het „V. V." is al gebleken, dat de P.v.d.A. zich bereids, middels de Partijraad' met de moeilijkheden bezig houdt. De crisis bloeit daar vol op, en wij zullen dat nauwlet tend hebben te volgen. Maar de P.v.d.A. zal er zich, wil zij tot een zuiver inzicht komen, voor moeten hoeden, om, in het spoor van ir. Vos, te menen, dat het mogelijk is, in Nederland socia listische politiek te volgen, (mis schien moeten we zeggen; nog meer socialistische politiek te volgen). De P.v.d.A. heeft het recht, zoveel propaganda te ma ken voor haar visie als zij wil, maar om (verdere) teleurstel lingen te voorkomen, zal men toch goed doen er mee te reke nen. dat een socialisme, dat in ons land hoogstens over een kwart van de politieke macht be schikt. inderdaad „onmachtig" is, om altijd en overal maar, „vol- socialistisehe wensen" door te voeren Misschien zou men daar bij ook eens kunnen overwegen, of de moeilijkheden, spanningen en teleurstellingen juist niet daaruit voortkomen, dat men de mogelijkheden voor 100% voor spiegelt, terwijl noodzakelijk vaak met veel minder genoegen genomen moet worden, gelet op de politieke verhoudingen in een narlementaire democratische staat De vraag is toch al, of. gelet op de verhoudingen, de schaal niet te vaak naar socialistische ver houdingen is doorgeslagen. Nu de omstandigheden dwingen tot een ..weg terug" van uit het rode naradijs. dat in 1946 nog moge lijk was. ervaart men pijnliik, dat „het" socialisme, steunend op de geesteliik wankele doorbraak- basis. in Nederland boven zijn stand leefde! Het Militair Gezae. dat zich in de na-oorlocse iaren in Neder land een grote faam heeft ver worven voor wat betreft de snel heid en het gemak waarmee grote staats- (lees: belasting-lsommen kunnen worden uitgegeven, werkt nog altiid on onze begroting na. In de rijksbegroting van 1949 was een bedrag opgenomen van f 6.500.000.voor het voldoen van achterstallige vorderingen op het M.G. Aangezien men met de afwik keling van deze affaire het vorig jaar niet gereed is gekomen, wordt nog twee millioen ge vraagd. Aangezien van de voor 1949 aangevraagde gelden vier millioen niet gebruikt behoefde te worden, betekent een en an der dat achteraf nog een voor deeltje van twee millioen valt te noteren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5