HEL Rondom het Gezinstarief Katholieke Sportdag in Juni Modern orgel in Vught met klassieke klank NA> f,Eis Chauffeur voor de rechtbank Het Timmermans - Ziekenfonds in feestelijke stemming DUJT< G I Raad-napraat De aanrijding op het Scharloo Burgemeesters zullen bemiddelen INTERNATIONALE BIDWEEK OAGINA 2 WOENSDAG 24 JANUARI 1951 Het gezinstarief stond geduren de het begrotingsdebat in hel midden van de belangstelling van de Raad. Dit voorstel was het resultaat van een compromis tus sen de K.V.P. en de P.v.d.A.- fracties, toen deze besloten voor deze periode de wethoudcrsporte- feuilles onderling te verdelen. Dat het initiatief in deze niet van de P.v.d.A. is uitgegaan, be hoeft geen betoog. Van die zijde is op het gebied van de gezonde gezinspolitiek geen initiatief te wachten. De K.V.P. beoogde uit sluitend het grote gezin met een gereduceerd tarief voor gas en eleclricitelt tegemoet te komen. Het geajlddelde gezin telt in Ne derland dat wist de heer De Zeeuw te vertellen 2.18 kind zodat het voor de hand ligt. dat als men over grote gezinnen spreekt, gezinnen met minstens drie. althans vier kinderen be doeld worden, al kan men dat nu niet bepaald een „groot" gezin noemen. Een duidelijk omlijnd voorstel had de K.V.P. bli de onderhande ling over het gezamenlijk pro gram niet ter tafel gebracht; dit ware misschien beter geweest. De P.v.d.A. in welker kringen men veel interesse toont voor de Bond voor Sexuele Hervorming 'n camouflagetitel voor de vroege Neo-Malthusiaanse Bond ging vanzelfsprekend niet zonder meer met de bedoeling van de K.V.P, accoord; met het begrip ..gezinstarief", wordt in het alge meen een tarief voor grote ge zinnen bedoeld. De P.v.d.A. wilde dit begrip uitbreiden tot alle ge zinnen, althans ook tot die met 1 en 2 kinderen. De K.V.P. deed de concessie, door in het geza menlijk program de woorden „voor grote gezinnen" te schrap pen èn alleen te spreken van gezinstarief", waarmee echter haar principe, niet werd prijs ge geven. 0 Het verschil van mening over het begrip „gezinstarief" kwam tot uiting, toen het voorstel werd aangeboden; het was een tweele dig voorstel, waarin de meerder heid van het collége waartoe de K.V.P.-wethouders behoorden het K.V.P.-principe handhaaf de en een reductie op de gaS- én electriciteltstarieven voorstelde van 5% tot 10% voor gezinnen met vier t/m 8 kinderen en van 15% voor gezinnen met meer dan 8 kinderen beneden 18 jaar. Hierbij zij opgemerkt, dat één lid van het college waarmee vol gens Bartjes de burgemeester be doeld wordt hoewel in begin sel tegen ieder gezinstarief ervan overtuigd was dat de in dit voorstel vervatte regeling het meest overeenkomt met wat in het algemeen onder gezinstarief moet worden verstaan. Hij hielo dus de meerderheid vormen. De minderheid van het college ue P.v.d.A.-wethouders stelde voor, om bovendien 5% re ductie te verlenen in de kosten wegens gas- en electriciteitsver- bruik gedurende één jaar na de geboorte van het 1ste en 2de kind. Het beperkte gezinstarief, be oogd bij het meerderheidsvoor- stei, zou fl 1.500 kosten: het min derheidsvoorstel bovendien f3.800. De heer Goudsblom wilde dit minderheidsvoorstel steunen, mits het K.V.P.-principe hier consequent werd doorgevoerd en deze extra 5% reductie geduren de een jaar na de geboorte van elk kind werd verleend; het geen dus betekende, vanaf het 4de kind 5% extra reductie (gedu rende één jaar) boven dé in het meerderhêidsvoorstel beoegde re. duetie. Wii betwijfelen, of dit princi piële voorstel, dat als het meest- verstrekkend het eerst in stem ming zou zijn gekomen een meerderheid had gehaald; te meer, daar de financiële conse- auentles ervan niet bekend wa ren. 0 Over de principiële kant vafi het voorstel is breedvoerig gedis cussieerd; de financiële kant kwam bijna niet ter sprake. Die was dan ook gezien het ge ringe profijt, dat er voor dê grpte gezinnen uit voortvloeide niet zo belangrijk. Vooral de liberale woordvoerder, Mr. Berkhouwér, liet een weinig-sympathiek ge luid hóren; hii -rond getrouw aan zijn principe van „iéder voor zich" in plaats van draagt elkan ders lasten", dat de grote ge zinnen maar voor zichzélf moes ten zorgen, Al die bevoordeling van bepaalde categorieën was uit den boze. Intussen hoorden wij hem geen bezwaar maken legen de reductie aan grootverbruikers en middenstand, waarmee (32 0! gemoeid was. De heer Hnvtink. die het prin cipieel met de K.V.P. eens is, als het e<-u' overwoog echter uit politieke overwegingen tegen te stemmen: hij vond dit een zaak tussen de c-imengaande fracties. Di4 bszc de hem een reprimande van weth. Leesberg. die hem onder het oog bracht dat een ernstig politicus en dat is de heer Hoytlnk omwille van een po litiek spelletje toch zijn principe niet overboord mag gooien. Veel behoeven wij over de rechten van het grote gezin nie; te vertellen: hét heeft al lang genoeg gezeten in de hoek, waar de fiscale en andere klappen val len, Toen de „Gezinspartij" de verkiezingen inging. is deze kwestie van alle kanten belicht. De katholieke kiezers hebben echter eens te meer kunnen er varen. dat hun gezinsbelangen bij de V.V.D. niet in veilige handen zijn, zodat zii zich voortaan wel eens tweemaal mogen bedenken alvorens hun stem aan Mr, Berk houwer c.s. te geven. Als 'n donderslag bij heldere hemel viel temidden van de dis cussies de mededeling van weth. Leesberg dat het college zijn (meerderheids-) voorstel introk i. v. m. de van hogerhand veror donneerde maatregelen die een vermindering van het gas- en stroomverbruik beogen, zodat van de hele begroting van de Licht bedril ven 'n ander aspect ver- wacht moet worden. En de gehele Kaad de K.V.P incluis nam hier gedwee vrede mee! In de gelederen van de P.v.d.A. meende de heer Hoy- tink zelfs een zucht van verlich ting te horon; en dit is aan te nemen, want als het op stemmen ware aangekomen, zouden er wel eens sensationele dingen gebeurd kunnen zijn. Wjj kunnen ons indenken, dat de Raad. gehoord de mededeling van weth. Leesberg, de voorstel len inzake reductie aan grootver bruikers en middenstand en zélfs het voorstel Goudsblom mèt het minderheidsvoorstel zou hebben verworpen. Het meerderheids- voorstel, dat toch maar f 10.500 zou kosten had o.i. desondanks en omdat het één punt was van het gezamenltik program gevoeglijk gehandhaafd kunnen Worden. De gezamenlijke begrotingen van Gas- en Electriciteitsbedrti- ven lieten o.i. deze speling wu toe. gezien de geraamde winstuit. keringen van totaal ruim f125.003 en twee Dosten Onvoorzien var, samen bijna f34.000.—. hoewel ook deze bedragen wel eens iets lager zouden moeten blijken te wm-den geraamd. Nu B. en W. hun vonrstel te rugnamen. had de K.V.P. althans 'n poging kunnen wagen, om ten minste dit meerderheidsvoorstei in stemming te brengen. De samenwerking tussen K.VP en P.v.d.A. scheen al te wanke len; immers, weth. Coerts had de K.V.P.-fractie met aandrang in overweging gegeven ook het min derheidsvoorstel aan te nemen, om de aanneming van het Pi" derheidsvoorstel niet in gevaar te brengen. Een bedekte bedreiging dus! Wii hadden het wel eens willen zien; stel voor. dat het zover go- komen was, dat de P.v.d.A fractie niet had medegewerkt aan de uitvoering op dit punt van het program van samenwerking; welke consequenties lagen daar in voor de K.V.P. besloten? Welke consequenties hadden daaruit getrokken moeten wor den? Het verbreken van de sa menwerking; 'n wethouders crisis! Geen wonder, dat de medede ling van Mr. Leesberg 'n zucht van verlichting deed slaken dooi de P.v.d.A.-fractie, Of ook de K.V.P.-fractie een zucht van ver lichting slaakte, omdat deze drei gende crisis was afgewend heb ben wij niet gehoord; wij hebben echter 'n zucht van teleurstelling gegeveh. omdat dit principiële programpunt zij het voorlople niet tot verwezenlijking kwam Weth. Leesberg zegde echter toe. met het voorstel terug te zullen komen, zo gauw hii het voor financiële verwezenlijking vatbaar acht. Moge het niet te lang op zich laten wachten. Fr. O. Op Zaterdagmiddag 9 September 1950 reed Mevr. B. Otten Heida uit de v, d. Helststraat omstreeks vier uur naar de stad, om er enkele boodschappen te doen. Zy bracht het echter niet verder dan het Scharloo, waar zi| werd aangereden door een personen-auto en pas dagen later, in het ziekenhuis, kon zij zich eni'j-szins voorstellen, wat er gebeurd was. De chauffeur, die haar op die noodlottige middag aanreed, ze kere H.P. uit Bergen, monteur van een autobedrijf hier ter stede moest zich Dinsdagmorgen voor deze aanrijding voor de Arron dissementsrechtbank verantwoor den. Hil verklaarde, na voor de overweg te hebben moeten stop pen, in de buurt van de Am bachtsschool een auto te zijn ge passeerd, dat was de wagen van de reiziger M. de W., en even voor het kruispunt Scharloo Snaarmanslaan Vrouwehweg Westerweg een ziekenauto te hebben zien naderen, waarvoor hii plotseling moest remmen. Daarbij zou hij de wagen niet meer in de hand hebben kunnen houden en zodoende Mevrouw die hii overigens niet eens had gezien, hebben aangereden. Vol gens zijn zeggen reed hij met een gang van circa 30 km. Verder kwam nog vast te Btaan dat ver dachte slechts één oog heeft, het rechter is hij in 194? kwijtgeraakt doch zijn rijbewijs heeft hij al vanaf 1938. De getuige W. van H„ adjudant bij de verkeerspolitie te Alkmaar, had de beschadigingen aan het rijwiel geconstateerd en die op het spatbord van de auto. Verder verklaarde hij dat er een remspoor was van ruim 5 meter en dat verdachte hem had ver teld nogal wat haast te hebben gehad, Volgens twee andere getuigen moet verdachte met een vaart van 60 a 70 km hebben gereden, toen hii het gevaarlijke kruispunt naderde. Een van hen, een voor malig militair chauffeur, ver klaarde zelfs dat hii het ongeluk wel had zien aankomen, dat móést zo mis lopen. Het slachtoffer zelf, Mevrouw O. kon zich van de aanrijding niets herinneren. Wel wist zii, dat zii ruim 9 weken met een schedelbasisfractuur en een her- sensschudding in het ziekenhuis had gelegen, thuis nog gerust had maar nu zelfs nog niet geheel de oude was. Het was haar gewoon te. zo verklaarde zij, steeds rechtB van de weg te fietsen, hetgeen op die middag ook gebeurd is^ zo als door verschillende getuigen kon worden bevestigd. De reizi ger M. de W„ wiens wagen ge passeerd was door verdachte, dacht zelf rond de veertig km te hebben gereden. De officier van Kajotfmnleuws ALKMAAR. Hedenavond houdt de KAJ een bijeenkomst die interes sant maar ook leerzaam belooft te worden. Welk onderwerp behandeld wordt? Dat komt eenieder aan de weet, die om half negen in 't Pa- tronaatsgebouw aan 't Varenbroek present is, P.V. „Steeds in Spanning" ALKMAAR. De Postduivenver. „Steeds in Spanning" hield Zondag haar tweede hoktentoonstelling in Café Rialto op de Laat, Er waren weer 8 Inzendingen van elk 5. vogels te bezichtigen. Er waren 38 perso nen. die deelnamen aan de keuring. 3. v. Baden 15 pnt. (1 bon voor jonse duif van de heer Streicher); J, Dekker 15 pnt. (badhanddoek); Abereembie 14 pnt. (pakje cigaret- ten). Keurmeester was C. Stretcher. A.s. Zondag 28 Jan. is er weer tentoonstelling eveneens in Café Rialto op de Laat, Justitie, Mr. J. C. V. Meischke, noemde in zijn requisitoir, als wij het tenminste goed hebben verstaan, het gewraakte kruis punt een der gevaarlijkste van de stad. Er komen hier nameliik vijf straten en wegen samen. Dat verdachte slechts een oog had, deed hier niets ter zake, want de officier kende personen met een arm en een oog, die nooit brok ken maakten. Verdachte moet minstens met een vaart van 50 km hebben gereden, hetgeen hii veel te snel vond voor een der gelijk punt. Daarom eiste hij voor deze zeer ernstige fout een boete van f 100 of 40 dagen. Een milde eis. Mr. A. V. M, Leesberg, de ver dediger, wees op de gladheid van de weg. op die middag en de moelliike situatie voor verdachte, de ziekenauto voor laten gaan of hiet. Voorts meende hii. uit de getuigenverklaringen te kunnen opmaken, dat dé wielrljdster op het kruispunt heeft geaarzeld. Het ongeval weet hii aan het remsvsteem van de auto. een Ford '37 en meènde vérder, dat ziin cliënt alles had gedaan örrt een aanrijding te voorkomen. Al met al concludeerde hii tot vrij spraak. ONZE AGENDA FILMS: Victoria-theater; Ab bott en Costello ontmoeten Boris Karloff 14 j.; Cinema Americaln: Staatsgeheim. 18 jaar. Rex-theater: TerwtUe van mijn kind, 18 jaar. Har monie: Zo '--gint het leven, volwassenen. Voorstelligen hedenavond 8 uur. Matinée in het Rex- theater iedere middag om 2.30 uur. ERE-TENTOONSTELLING van schilderwerken van Koos Stikvoort in het Stedelijk Mu seum. Geopend; 1012 en 25. NACHTDIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen geopend Apotheek Hartong van Ark, Apotheker J. v. d. Mark, Langestraat 1. VOLLE WINST VOOR A.O.G. ELFTALLEN ALKMAAR De gedwongen rust-periode had geen nadelige gevolgen gehad voor A.O.G. Het eerste en het tweede elftal speel den resp. tegen Tybb uit Haar lem en V.B.O. uit Oudorp, en de 4 kostbare pue'ten bleven in de Kaasstad. A.O.G, II begon tegen de wlt-zwarten uit Oudorp. Het was een spel met Wisselende kan sen, maar beide keepsters wisten er raad mee, zodat de stand bij de rust nog dubbel blank was. Na de rust kreeg Alkmaar wind en regen ih de rug en speel, dê toen een prima wedstrijd. Na 10 min. kreeg Aaf Bakker de bal in vrjje positie toegespeeld en zij benutte deze kans met een mooie goal. Oudorp gooide er toen nng een schepje op, maar ondank? hun harde werken konden zij de A.O.G. keeper niet vermurwen Het einde kwam met een 10 overwinning voor Alkmaar. Di rect hierna vo4gde A.O.G. I Tybb II uit Haarlem. Beiden staan hoog genoteerd op de rang- liist dus een wedstrijd vol span ning. De eerste minuten reeds werd het A.O.G. doel zeer ge vaarlijk onder schot genomen, maar Alkmaar hield het hoofd knel en kwam er steeds beter in. Tech moesten we wachten tot na de hervatting om een klein over wicht van A.O.G. to kunnen con stateren. Tvbh trok zich echter terug in de verdediging en sloeg dopner ieder» aanval af, Het pu- nilefe nar) zioh reeds verzoend met een gelijk snel. Maar dil keer was h°t niet de eerste, maar de laatste klap. die pen daalder '"aard was p* midvonr Plasten Fm-rer hrak door en met een ko'-hard schot was Tybb gesla gen. Sigarenwinkelier op'dc bon Zondagavond is tegen een si garenwinkelier proces-verbaal opgemaakt weeèns de verkoop van tahaksqrOducten lh winkel- sluitingstijd. Gemeenteraadsvergadering ALKMAAR De burgemees ter stelt zich vool' op 1 Febr. a.s., en niet op 15 Febr. des middags om 2 uur de, eerst vólgende ge meenteraadsvergadering te be leggen. ALKMAAR De 108e algeme ne vergadering van het Timmer mans Ziekenfonds, die Dinsdag avond in het Gulden Vlies werd gehouden, brak in zoverre met de traditie, dat deze keer ook de dames der leden waren uit genodigd. De reden daarvan lag in het feit, dat de heer F. H. Ringers dertig jaar de functie van penningmeester bekleedde. In zijn welkomstwoord ter ope ning van de vergadering wenste voorzitter J. Lutjéharms de leden een gelukkig Nieuwjaar. Met een kort woord en enkele momenten stilte werd het heen gaan herdacht van de heer Kal- denbach. De penningmeester, de heer F H. Ringers gaf een overzicht van de financiën, Het bleek dat er In het afgelopen jaar een bedrag van f1516,81 was ingekomen;; f1817,55 was er uitgegeven zodat er een nadelig saldo was, hetgeen -O».. "O *4. Nadat dé heer W. Vasbinder bij acclamatie in het bestuur herko zen was werd precies ötn half negen, de vergndciuU „sloten Het WOord was toe" aan feestcommissie, die bij monde van de hpc srtv-"l*r ""when, sten van de heer F. H, Ringers, de energieke penningmeester be lichtte. Spreker noemde hem dc vader van het fonds. De heer Ringers heeft het Timmermans- Ziekenfonds tot grote bloei ge bracht en het voorziet in een be hoefte, die wellicht ,wat minder gevoeld wordt doch het is een uiting van een goede traditie. Waar dé fam. Ringers steeds de band is geweest van het fonds ALKMAAR. Een vrome wens. die al jaren lane- leefde In de kringen van de katholieke sportorganisaties. zal deze zomer in vervuiling gaan. In Juni zal, met samenwerking van allen, die in de R.K. soortwereld alhier een leidende tmk hebben, oo het Gem. Snortnark een katholieke snortdaa worden aehouden: een trrootse manifestatie van de ver schillende takken van soort, die hier ter stede in katliotiek ver band worden beoefend, zoals voetbal, handbal, tennis, hockev. athletiek, gymnastiek en wan delsport. Gisteravond werd een begin gemaakt met de organisatie door de vorming van een algemeen comité, waarin zitting hebben: Rector J. H. v. d. Hoek, algemeen Sportadvlseur; de Eerw. Broeder Overste, de heer P. J. de Bruin (Taveno), voorzitter; Jb. Smit (Olympus), secretaris; H. ten Berge (Ê.K.AFC), penningmees ter, C, Bakker (Olympus), tech nisch leider, Br. Alexius (R.K. AFC), mej. C. Koopman (Hand ball, mej. C. Buren (Hockey), J. Schotten 1S.E.T.) en Fr, Otten voor de propaganda. Verschillende autoriteiten zul len worden aangezocht in het Ere-comité zitting te nemen. Zo mogelijk zal de sportdag samen vallen met het door de R.K. Ten nisclub S.Ë.T. te organiseren ten- nistournooi. De demonstratie, welke de gehele middag in be slag zal nemen, zal worden voor afgegaan door een massale in tocht van de leden der verschil lende sportorganisaties, met vaandels en vlaggen. Wij hopen binnenkort nadere mededelingen over deze belangrijke sportge beurtenis te kunnen publiceren. verheugde het spreker de heer Ringers deze feestavond aan te kunnen bieden. Aan de jubilaris werd bovendien een grote fruit mand aangeboden terwijl êr voor Mevrouw Ringëi's eeh bloemen hulde was, Drie generaties De heer Ringers dankte voor de hulde nem gebracht doch wees die toe aan zijn grootvader, de heer J, Ringers, die in 1848 met zés andere patroons de sociale voorziening ln deze bedrijfstak ter hand nam. Van 1883 tof 1921 had de vader van de heer Rin gers het penningmeesterschap op zich genomen en van 1921 tot heden verricht de huidige pen ningmeester zijn gewaardeerde arbeid. De heer Ringers deelde nog mede, dat er in die 103 jaren slechts 23 bestuursleden waren geweest waarvan er nü nog 5 zitting hebben. Daaruit blijkt wel de trouw en de zin voor tra ditie. Oók drié generaties Groen werkten al vanaf de oprichting voor het Timmermans-ziekenl fonds, Alles onderhet motto: ..Draagt elkanders lasten". Theo retisch en wiskundig kan het fonds niet bestaan maar in de oractijk. door de onbaatzuchtig heid der leden, kon men het toch redden. Op humoristische wiize wist de goochelaar Cakie (H. Caarls) met kaarten, sponsen, papieren en gekleurde doekles dc aanwezi gen bezie te houden, Do dames leerde bij zelfs, met behulp van een zakdoek, sokken breien. Daarna werden er een naar reisfilms vertoond van dc beet Rincors en een komische film. Met een tweede ontreden van de goochelaar wérd de avond be- slc4en. De heer Bernard Stikvoort bood de jubilerende nenning- meester diens getekend portret aan. Politic-voetbal ALKMAAR Gistermiddag heeft de Alkmaarse politie een thuiswedstrijd gespeeld tegen het elftal van de Amsterdamse ge meente politie, Do wedstrijd werd met 1—0 door Alkmaar gewon nen. Voor de rust ging het snel nogal gelijk op en maakte Alk maar een doelpunt. Na de rust bleek Amsterdam zeer sterk te zijn, want Alkmaar had moeite het doel te verdedigen. In totaal ziin 5 wedstrilden gespeeld waar in 7 punten werden veroverd. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Geer- trulda M. E. dv L. Schilder en G. Admiraal; Cornells J, M. zv G. Moolenbroek en C. M. Bes; Cor nells W. zv N. A. Adrichem en M. M. van Leeuwen. Gehuwd; Hans Gujer en Jo hanna J. Abrahams. Overleden: Maria Janssen 75 j. geh. m. J. Vader: Cornelia M. de Nils 75 ,i„ eeh. met N.C. Dinger- disCornelis H. P. Krom 71 j., geh. m. H. Oosting. ALKMAAR Het feit, dat de Alkmaarse orgelbouwers van tijd tot tijd een nieuw orgel plaat sen in pen van de vele kerken in ons land is, gezien de bekend heid die zij alom ln den lande ge nieten, zeker geen zeldzaamheid. En wanneer zulks niet in onze eigen omgeving geschiedt, dan plegen wij daaraan betrekkelijk weinig aandacht te schtenken. Anders liggen de papieren t.a.v. de bouw van het nieuwe orgel voor de parochiekerk van Sint Petrus Banden te Vught. En wel juist omdat het hier een, zo wel niet geheel nieuwe idee( dan toch wel een eerste toepassing er van is, n.l. het teruggrijpen naar de klassieke orgelbouw en het we der tot leven wekken van klas sieke orgelbouw en het weder tot leven wekken van klassieke or gelklanken, daterende uit de tijd van de hoogconjunctuur van de orgelbouwkunst, die Vooral in de 17e eeuw ln de Noordelijke Ne derlanden tot hoge bloei is geko men. Alkmaars product. De Fa. Jos. Vermeulen te Alk maar bouwde daartoe in déze gro te Brabantse kerk een geheel nieuw orgêl, nieuw van Uiterlijk, met een modern stijlvol en im posant front en met een in wezen oude klank. Op een fraaie wijze wérden de kleine 3000 orgelpij pen in het 15 meter brede front verwerkt. De moderne speelta fel met drie klavieren en een pedaal, met bovendien nog de vier Sètzer-combinaties en tal van andere speelhuipen, voor eerl kerkorgel misschien niet zo di rect noodzakelijk, is opzij van het orgel, dwars op de lengte-as van de kerk gebouwd, zodat de organist zonder spiegels een overzicht over priesterkoor en zaiigkoór heeft. Nieuwe bouwwijze Dit orgel, een der grootste in onze zuidelijke provincies, is door de fa, Jos Vermeulen op een andere dan de tot nu toe gebruikelijke wijze gebouwd. Men heeft n.l. ter wille van de klank de pijpen een andere, grotere mensuur gegeven, aan merkelijk wijder dan voorheen. Door de orgelbouwers daartoe ln staat gesteld, hebben wij oils tij dens de plechtige inwijding yan het orgel door pastoor Sanders te Vught persoonlijk kunnen overtuigen van de klankrijkdom die dit fraaie instrument bezit. De orgels yan de fa. Vermeulen zijn ons hiet geheel onbekend, doch wat wij thans hoorden, ver vult ons met trots over dit pro- WEL OF NIET BIJ DE N.R.C.? Vail de heer G. S, de Haan, tou- rlhgcar-ondernemer te Wieringen ontvingen wij een schrijven, waarin hij mededeelt tèn onrechte te zijn genoemd als lid van de Noordhol- landse Reis Centrale. Hij verklaart wel via derden naar de voorwaar den van toetreding te hebben geïn formeerd, niaar dat Zijn belahgeh op een geheel ander terrein liggen. De Noordhollandse Reis Centrale die de heer de Haan al* lid van de combinatie haq genoemd, zegt naar aanleiding van het bovenstaande, dat de Ondernemers Moorman uit Den Helder en Peereboom, Nieuwe Niedorp op de oprichtingsvergade ring van de N.R.C. hebben medege deeld, een definitief verzoek om toetreding van de heer dê Haan te hebben ontvangen, hetwelk werd ingewilligd. De N.R.C, constateert thans dat fle heer de Haan om welke redenen dan ook zijn oor spronkelijk standpunt heeft laten varen. Onvoorzichtig Maandagavond om 20 over acht liepen twee dames wharvan de een 'n rijwiel aan de hand mee voerde, zo druk te praten dat zij toen zij van de Géésterweg komend, het kruispunt bij de Bergerbrug naderden geen ogen blik acht sloegen op het verkeer. Er naderde van de richting Hel- derse weg een vrachtauto met aanhangwagen. De damea, had den de wagen totaal niet opge merkt, de bestuurder remde en door dit plotseling remmen schrokken de dames en sprongen terug, de fiets echter viel op de grond en werd door de vracht auto overreden. Het rijwiel werd geheel vernield. Het ongeval Is te wiiten aan de onvoorzichtig heid der beide dames. Het woonwagenkamp verlicht Men is er toe overgegaan in het woonwagenkamp te Alkmaar enige llchtnunten aan te bren gen Voor het kamp dat tot nu toe 's avonds in het stikke duis ter was gehuld is dit een belang rijke verbetering. HET LIEP STORM! HEILOO. Afgelopen Zondag organiseerde de Heilooëf NKJB een derde dansavond in haar gezellige huis aan de Stationsweg, welke in alle opzichten uitstekend geslaagd mag heten. Als er ooit iets ingegaan is als koek, zijn het wel deze dans avonden, getuige de stormloop, die tegen 8 uur ondernomen werd naar dit dansfentljn. Helaa* moesten ve len teleurgesteld worden en terug keren naar huis, of ergens anders hun vertier zoeken. Jammer voor hen. dat deze zaal niet zo groot is, dat alle danslustigen er. een plaatsje kunnen veroveren. De band „The Ragtime Boys" was weer uitstekend In vorm en ook de balleiding evenals de bediening wa ren ln goede handen. GEVONDEN EN VERLOREN BERGEN N.H. Gevonden: Blauwe alpinomuts ingeborduurd „Hugo"; klein zwart hondje; paar groen-wltte wanten: rode rubber bal; rechter blauw ge breid kinderwantje met smalle witte rand; blauw vulpotlood „Duplex"; bruine Belgische her der met brede halsrlem; zilveren kruisje. Verloren: Linkerkinderwant, rood met blauw-witte streep; portemonnaie lnh. f 2.en 'n sleutel; paar zwarte glacé da meshandschoenen; rode gebreide wanten met witte en gele stre pen; fietsketting; blauw plastic etui, met ritssluiting. duot van eigen Nederlandse or gelbouwkunst en met respect voor het vakmanschap van de bou wers. Niet alleen is het geluids volume bijzonder goed aangepast aan de ruimte en de accoustiek van de kerk in kwestie, doch de registers, ook de zwaardere, heb ben een warm, innig geluid en vullen elkander uitstekend aan. In een orgelconcert, na de in wijding door de Eirtdhovense or- gifhist Hub, Hbuet gegeven, kon den wij het fraaie, volle timbre van het instrument beluisteren. In de Toccata in F van J. S. Bach met pedaal-soli hoorden wij de soepele overgang van manuaal op pedaal, in een koraal van Bach trof ons hot warme geluid van de schalmei, terwijl in het orgel concert van Handel de prestan- ten ons boeiden door hun gedra gen en typische orgelklanken. In de muziek van Purcell konden Wij trompet-soli, een bijzonder geslaagd register, beluisteren, terwijl de Toccata van Widor de organist de gelegenheid bood het volle werk te gebruiken, waarbij nog eens de mooie volle klanken van het orgel goed tot bun recht kwamen. Met dit Stuk werk, waaraan meer dan een jaar besteed is, heeft de Alkmaarse orgelbouw en in het bijzonder de fa. Ver meulen, bewezen dat zij een goede, van eeuwen daterende naam weet hoog te houden. Kind, te water ALKMAAR Gistermiddag na afloop van dé schooltijd is bij de Kleuterschool op het Verdron- kenoord de 5-jarige S. na haar ruzie met enige kornuitjes te wa ter geduwd. Door omstanders is het kind op het droge gebracht, Het heeft geen letsel bekomen. Jongens aan het autorijden ALKMAAR Een drietal jon gens van 16, 17 en 18 jaar die zich aan drie gevallen van ,ioy riiding hebben schuldig gemaakt met geparkeerde auto s in dé loop van Februari '50. November '50 en Januari '51, zijn aangehoudeh en na verhoor heengezonden. Standplaatsen-verpachting Kermis 1951 De openbare verpachting van standplaatsen voor de kermis 1951 zal gehouden worden op Dihsdag 13 Februari om half twee in het Gulden Vlies. Belanghebbenden kunnen de verpaehtingsvoor- waarden en de inschrijvlngsbll- jetten verkregen aan het bureau v&n politie, Kamer 9. Proces-verbaal tegen café-houder Tegen een café-houder hier ter stede is proces-verbaal opgemaakt in zake van het voorhanden heb ben van sterke drank in een vertrek, dat aanhorlg is aan zijn verlof-localiteit. Een hoeveelheid stérke drank is in beslag gèno- meh. JEUGDIGE ALKMAARDER IN ENGELAND VERDRONKEN ALKMAAR. He 14 jarige Joop Funeke uit Alkmaar, die voor de tweede maal uit Engeland was uit gewezen, i* gisternacht over boord gevallen van de „City of Madras" ln de monding v. d. Humber-rlvler. De jongen is vermoedelijk verdronken, zo meldt de „Telegraaf. De eerste maal probeerde hij Vlak voor Kerstmis Engeland als verste keling binnen te komen. Hij werd eén paar dagen later naar Antwer pen teruggestuurd. Binnen twee dagen wist hij op nieuw als blinde passagier aan boord van een schip te komen. De vorige week arriveerde de Jongen ln Londen. Van hiér uit ging hij naar 'lï opvoedingsgesticht In Corn wall. Hij hield van het plaatsje en wilde er gaarne blijven. De autori teiten beslisten echter, dat hij weer naar Nederland terug moest. Aufo terecht ALKMAAR De auto die Zon dagavond van het Waagpleln werd ontvreemd, is Dinsdag in de gemeente Oudorp teruggevon den. Een bestelauto werd gisteren om 10 uur op de Stenénbrug vermist, 's Avonds tegen 12 uur is de wagen gesignaleerd op de Laat. Een tweetal jongens zijn er mee weggereden en zijn later aangehouden. VULPENHOUDERS OPGELET! ALKMAAR De aandacht van het publiek wordt er op geves tigd dat hier vulpenhouders te koop worden aangeboden, die uiterlijk geheel Overeenkomen met de door de Parker Service N.V. te Amsterdam geïmporteer de Parker „51". De imitaties dra gen ln hetzelfde lettertype als de echte Parkers het merk P. Arker. Vrij zeker zijn deze imita ties die geen gouden pen hebben en overigens van zeer slechte kwaliteit ons land binnengesmok keld, VEERDIENST ENKHUIZEN—STAVEREN De burgemeesters van West- Friesland hebben een bespreking gevoerd over de moellHkheden. welke zijn ontstaan door de op heffing van enkele treinverbin dingen. In het bllzonder echter over het stopzetten van de veer dienst EnkhuizenStaveren. Er Is een commissie benoemd, bestaande uit burgemeester mr. B. R .Canneman van Hoorn en burgemeester A. Admiraal van Enkhuizen, In samenwerking met de Kamer van Koophandel voor West-Friesland ca de burgemees ters van de gemeenten in de Zuidhoek van Friesland, zal deze commissie stannen ondernemen om te bereiken dat de veerdienst wederom zal worden ingescha keld. Bevin heeft influenza LONDEN 23 Jan. (Reuter) De Britse minister van Buiten landse Zaken Ernest Bevin moest Dinsdag met influenza het bed houden. Minister van Staat, Ken neth Younger zal hem gedurende zijn ziekte vervangen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt. geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. LICHTE VORST Overwegend droog weer met plaatselijk mist. Overigens overdrijvende wolkenvelden afgewisseld door opklaringen Vannacht op vele plaatsen lichte vorst, morgen overdag temperaturen op dc meeste plaatsen enkele graden boven het vriespunt. INTENTIE VOOR 25 IANUARI Bekering van alle heidenen. Nog één schakel ontbreekt In de keten der Intenties, die de bedoelingen van de Internatio- na te Bidweek vertolken en deze schakel iS daarom onmisbaar. Het ziin de heidenen, die ten ge tale van ongeveer duizend mil- lioen het grote probleem en de grote zorg der Kerk uit maken, Welk een reusachtige taak liet hier nog VOOt de Kerk te Wach ten! Er is misschien geen volk, dat dit beter begrijpt dan juist het onze. dat verhoudingsgewijs het meeste bijdraagt om met tattle volharding dit probleem der Kerk op te lossen. Overal ter wereld worden onze missio narissen gevonden en worden zij gesteund door het thuisfront in het Vaderland, Dat is een ze gen Voor ons volk: zegen over onze eigen gezinnen, zegen over werk der hereniging met onze andersdenkende christenen en ook een zegen over hêt beke ringswerk onder de heidenen in ons eigen land. Het is immers bedroevend, maar waar, dat in het land van St. Willibrord he den ten dage nog heidendom heerst en het lS zelfs ontstellend, dat dit heidendom in steeds ho ger mate toeneemt. Wij behoe ven de statistieken der laatste volkstellingen maar te raadple gen om te weten, dat het per centage der godsdienstlozen in 1930 14,4 pet, bedraagt en in 1947 zelfs al 17 pet. Hoe deze vloedgolf van heidendom te ke ren en deze mensen te brengen tot Christus? Dit is een der protste problemen van de heden daagse Kerk in ons vaderland. Besluiten we deze Internationale Bidweek met een vurig gebed voor de bekering van de heide nen ln de missielanden en ver geten wij daarbij vooral niet. de heidenen van ons eigen .dierbaar vaderland. H. MIS VOOR HONCAREN Men verzoekt ons mede té delen dat de H. Mis voor Hongaren dié in Nederland woonachtig zijn en waarvan gemeld was dat zij vólgen de week zou worden opgèdragên, reeds morgen, Donderdag plaats vindt. Zoals békend ln de Begijnhof kapel te Amsterdam. GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden over het tijdvak 11 Jan. tot en met 17 Jan. 1961 en te bevragen aan het bureau van politie °p kamer 14, Ie etage op iedere werkdag van 17 tot 18 u., behalve Op Zaterdag^ Nummerbord GZ 75320; broche (slang); grijs wantje; sleutel; paar klnderpantoffela; huissleu tel; blauwe kinderhandschoen; blauwe want; blauwe wollen handschoen; kinder want (bruin geel); portemonnaie met inhoud; klnderwant (groen); ring van 'n horloge; glacé handschoen; brui ne klnderwant; huissleutel; da- meswant (rood-blauw); dames pantoffel: alpinomuts; kam-etui zonder kam; brochure Kerk en Vrede; oorbel; lipssleutel; paar gele wanten; kinderjasje; kin dersjaal; wanten bruin-wit; por temonnaie inh. gymoefemngen; bril met doublé montuur; dames- handschoen groen; rozenkrans; sleutel (brons); gele leren hand schoen: wit-groene want; dames muts; beitel: zwarte motorhand- schoen; gele motorhandschoen; zilveren embleem; boekje Kruis weg oefeningen. Als gevonden bij het Bureau van Politie aangegeven en op onderstaande adressen verkrijg baar; Duimstok, Rembrandstraat 52b inktlap Eikelenbergstraat 1; vul pen, Macl, Pontstraat 30; vulpen J. van Galenstraat 3; portemon naie met inh. Dahllastraat 23: glacé handschoenen, Tienenwal 13; zakmes Kennemerweg 141; Heiloo; rode wanten, Paarden markt 5; blauwe sjaal, Irisstraat 6; bril met hoornen montuur, Bloemstraat 33; pakje shag Pie terstraat 6; portemonnaie met inhoud, Waterschapstraat 18; le deren hoes, Omwal 56; gym schoenen, Vermeerstraat 37; wit- gymschoen, Snaarmanslaan 127; geldsbedrag, Brulnvisstraat 11; portemonnaie met inhoud, Ramen 11; ring met steen, He kelstraat 3; dames sjaal, Gort. v. d. Lindekade; wieldop, Omval- brug; bril ln etui, Brugwachter Friesebrug: overall, Forestusstr. 8; padvindersriem, Burg. Bosstr. Oudorp; padvindersriem m. fluit Lindenlaan 128; polshorloge, Burg. Poecklaan 245, Schoorl; bruine portemonnaie met inh. Blekerslaan 10; zakmes, Coman- straat 47: geldsbedrag, Komlaan 15, Bergen; kinderbril, Water schapstraat 4: rode want, Ver- dronkenoord 49; dames hand schoen, Laat 169. Opening V.G.L.O.-school DIMMEN Het lokaal van het V.G.L.O. voor de meisjes van het zevende en achtste leerjaar is of ficieel geopend en in gebruik ge nomen. Bi; de opening waren aanwezig de weleerw. heer kap. v.d. Stap als plaatsvervangend voorzitter van het schoolbestuur, het college van B. on W. en oud burgemeester Nieuwenhuiizen. alsmede het hoofd van de meis jesschool. Ook de eerw. zuster Leonarda. de inspecteur van het onderwijs, de directeur van het gasbedrijf en de heer Oosterlee. Door verschillende sprekers werd het woord gevoerd. Zondagmid dag was het lotaal te bezichtigen voor belangstellenden, waarvan vele parochianen gebruik maak ten. Het geheel maakte een keurige indruk, en naar wii ver namen wordt het onderwiis thans door 26 meisjes met ambitie ge volgd. VROEGER voor de voor vac VANDAAG ling gevolgd ook de besl hel brandpu verwierf in is ingezet niet bedoeld chauvinisme van deze is, dan een Nog voor bezetting vai uitgenodigd, eiland niet Cuxhaven z nieuwe huis Dit huis, voo geladen en Cuxhaven.T het bombardere de duizenden een onderkomei stellen, hun En wanneer vandaag een aan deze Duitse de actie welke berger studentei Leudesdorff en stem gevoerd geweest. Mocht men Helgoland op te lige Noordzee, Woensdagnacht mogen hondei Helgolanders en ders in kleine het eiland vare: streren tegen zij zien als een volkenrecht. Dit zou tever grootste rampe oorlogse geschiei bekend mag steld dat de autoriteiten g verstrekkende men. terwijl a; een groep fai ders, desnoods offeren voor het eiland. Het was de bek Fnns zu Löwens bij door de Engel: actie, van het haald zei: „Zo 6<jl bom op Helgoland terug". Deze bommen doch men heeft wachten met een totdat het Britse definitief over goland heeft uitgi De demonstrante Januari in de don] nacht, in Cuxhaven gen werden aanva niet begroet als maakte schampere over dit Indianensj correspondent van schreef, toen hij land zag komen: Cuxhaven getuige van het eind van opera". Doch deze actie werking niet gem in Duitsland vap hoorde bereikten stuur talrijke ad gen. Niet alleen doch ook van ver dervond men ins deze actie. Binnen was het beeld van rustige havenstadje taal veranderd. Heidelberg en anc versiteitssteden F Denen en ook Ne_ den overgezet wort goland, om de bom dit eiland te verhin In het hotel Dölle dep zich de buitenl heten, die zelf ook laarzen en dikke tr ten inschepen naar de wereld op de ho gen met deze actie dagen zulk een had aangenomen. Doch, nadat men toe van het eiland en later door de E toegezegd, deze zaa gerhuis te brenger spectaculaire actie f zij zal weer aanwal men in Londen in beslist. De laatste week tievoerders benut, gale weg een oplos Helgoland vraagstul Frinz zu Löwensteii

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 6