Wolprijzen tweemaal over de kop DE VREEMDE GAST Nieuw „We hebben nog hoop op een vreedzame oplossing" Nieuw-Zeeland kan groot aantal krachten gebruiken Iers protest Eerste Kamer Catalina beschadigd WIE HEEFT ZOVEEL GELD Prijs van kamgarens zal stijgen tot 60 gulden per simpel metertje Vlucht in de celwol RADIO Helgoland is Fries Landelijke alarm oefeningen Michaël Howard moet toch betalen Verklaring van Attlee Naar wij vernemen: Ook ongeschoolden zijn welkom tegen Nederland Bijna twee millioen voor Fokker Pioniers toonden weinig interesse De „Tijgerhaai" op weg naar de West BEURSOVERZICHT door Jan van Hatert PAGINA 4 WOENSDAG 24 JANUARI 1951 Toen men in Maart 1950 op de internationale wolmarkt tot prijzen gekomen was, die de tien gulden per kilo ruim hadden overschreden, werd in vakkringen in alle ernst de vraag ge steld, of dat wel stand kon houden. Wij zijn nu negen maan den later en hebben een sensationele ontwikkeling in de wereldpolitiek meegemaakt. De wol is thans in prijs verdub beld, ruim twintig gulden per kilo ruw. Waanzinnig prijsver loop? Rekent U maar, dat „we" nog aan het stijgen zijn. En rekent U ook maar, dat de consument heel spoedig voor de pijnlijke consequenties van die stijging zal komen te staan. De fijne kamgarens kosten de fabriek momenteel 30 tot 35 gulden aan grondstoffen. Voor de arme consument wordt dat straks een prijs van tegen de zestig gulden per metertje. Was de fabrieksprijs van de afgewerkte kamgarens in Juni j.l. „slechts" f 15.50, momenteel berekent men een dagprijs van 35 tot 40 gulden, niet inbegrepen de winstmarges voor fabriek, grossier en detaillist. Wie zal lat straks betalen? Uw winkelier kan u vandaag Ie dag -vertellen, dat hij reeds bjjna geen kamgarens en kam- garen costuums meer binnen krijgt. De cel wol, gehate vezel, die we destijds (hoe lang geleden eigenlijk?) op rekening van de Duitse bezetter schreven, heeft haar intrede weer gedaan en dat zal men letterlijk aan den lijve moeten ondervinden. Voor de fabrieken wordt ex ploitatie on zuiver-wolbasis een financiële onmogelijkheid. wil WETSONTWERP STAATS SECRETARISSEN AANVAARD In de vergadering van de Eer ste Kamer heeft de voorzitter, prof. Kranenburg, gisteren de overleden oud-president van Oos tenrijk, dr. Karl Renner, her dacht. Hij noemde het overlijden van dr. Renner een groot verlies. De Kamer ging vervolgens over tot de behandeling van het wets ontwerp nadere voorzieningen in verband met de invoering van de ambten van minister zonder por tefeuille en van staatssecretaris. Het wetsontwerp werd z. h. st. aangenomen. Het wetsontwerp financiering wederopbouw publiekrechtelijke lichamen werd eveneens aange nomen z. h. st. Opvarende Zweeds tankschip overleden Eergisteravond om half elf, toen het Amerikaanse s.s. „Washing ton" met aan boord de geredde opvarenden van het Zweedse tankschip „Bie" de Nieuwe Wa terweg binnenliep, is de 24-jarige leerling-machinist Krantz over leden. PROGRAMMA DONDERDAG 25 JANUARI HILVERSUM 1, 402 m 7.00—24.00 AVRO 7.00 Nieuws 7.15 Ochtend gymnastiek, 7.30 Zendersluiting, 9.00 Nieuws, 9.10 Morgenwijding. 9.25 Gram. muziek, 9.30 Water standen, 9.35 Gram. muziek, 10.30 „De Antwoordman", 10.45 Gram. muziek 10.50 Voor de kleuters, 11.00 Alt en piano, 11.25 Gram. muziek. 11.45 „Emigratie in de Oudheid", causerie 12.00 Metro- pole orkest, 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen 12.33 „In het spionnetje", 12.38 Gram. muziek, 13.00 Nieuws 13.15 AVRO-aller- lei, 13.20 Orgel en accordeon, 13.45 „U kunt het geloven of niet" 13.50 Gram. muziek, 14.0C Voor de vrouw. 14.30 Pianovoor dracht 15.00 Voor de zieken. 16.05 Amusemenstmuziek. 16.3C Zendersluiting, 18.00 Nieuws, 18.15 Voetbalpraatje, 18.20 Sport- problemen. 18.30 Dansmuziek. 19.00 „De Brandweerman", 19.10 Orkestconcert, 19.50 Maandover zicht Nederlandse Luchtmacht. 20.00 Nieuws, 20.05 Radioschaak wedstrijd Nederland-Noorwegen 20.06 AVRO-allerlei. 20.20 Radio- ohilharmonisch orkest, 21.15 ..De Zondaar", hoorspel. 22.45 Gram. muziek, 23.00 Nieuws, 23.15 Sport, 23.30—24.00 Gram. mu ziek. HILVERSUM 2, 298 m 7.00 KRO 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed en liturgische kalender, 7.30 Zen dersluiting, 9.00 Nieuws 9.10 Sport, 9.15 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio; 10.00 Gram.mu- ziek, 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio; 12.00 Angelus, 12.03 Gram. muziek 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen, 12.33 Gram. muziek. 12.50 Sport. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Piano spel, 13.40 Tenor en piano 14.0C Gram. muziek, 14.35 Gram. mu ziek. 14,45 Vo"r de "rouw 15 30 Vocaal ensemble 15.45 Bijbel lezing, 16.30 Zendersluiting. 18.0C Voor de jeugd. 18.30 ..De mid denstander en zijn belasting biljet". causerie. 18.45 Gram. mu ziek 19.00 Nieuws en weerberich ten, 19.15 „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord", 19.30 .In dienst van het vaderland", causerie 19.41 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radioschaakwedstriid Noorwegen —Nederland. 20.06 Gevarieerd orogramma, 22.10 Gram. muziek 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gram. muziek 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gram. muziek. men niet te grote risico's gaan ionen. Tilburg met name zit al met de handen in het haar: waar moet het naar toe? Men rekent on grote slante. want kunstwol en celvezel, met wol vermengd, mogen dan al een heel behoorlijk costuum opleveren, zii ziin als ..gemengde stoffen" bij het nu- bliek allesbehalve gewild. „Kleding", het vakblad van de kledingindustrie, rekent ons voor dat deze „lapmiddelen" moeilijk BIJ LANDING OP DE MAAS De eerste voor de Nederlandse marine bestemde catalina-vlieg- boot. die naar ons land is over gevlogen. is gistermorgen bii de landing bii de Aviolanda fabrie ken on de Oude Maas bii Panen- drecht beschadigd. Het toestel was nog niet door de Marine overgenomen. Om kwart over elf vanmorgen vertrok de Amphibie-Catalina van Schiphol naar Papendrecht, waar hij bij „Aviolanda" zou worden gerevideerd. De vlieg- boot is, voor zover men kan na gaan, te Papendrecht goed op de Oude Maas geland. Daarna ech ter maakte het toestel een zwen king naar links en kwam tegen de wal terecht bij de N.V. „Schok - industrie". Het vernielde een paar boompjes en draaide een halve slag om. De neus werd ingedrukt, de rechtervleugel ge knakt en de linkerdrijver afge rukt. De inzittenden bleven onge deerd. Het waren de Amerikaanse commandant Victor Wright, de tweede piloot John Katstra (een Amerikaan van Friese afkomst) en de boordwerktuigkundige John O'Grady, en de Luit. ter zee-vlieger le klas J. R. Schui ling van de Marine-Luchtvaart dienst. WIJZIGINGEN SOW|ET-RUSSISCH OPPERCOMMANDO? LONDEN, 22 Jan. (A.F.P.). Volgens de diplomatieke mede werker van de „Daily Telegraph" hebben zich deze maand twee belangrijke wijzigingen voorge daan in het Sowjet-Russische op percommando. Generaal Sitomen- ko, die maarschalk Vazsiliefsky in November 1948 was opgevolgd als chef van de generale staf, is benoemd tot stafchef van het Zuidfront (bij de grenzen van Turkije, Perzië, Afghanistan en Tibet) en maarschalk Boelganin, plaatsvervangend minister-presi dent, lid van de militaire com missie van het politbureau en ex- minister der strijdkrachten, is be noemd tot chef van de operaties aan het Atlantische front. In het gevoel van de Duitsers is Helgoland stellig geen Gi braltar van het Noorden". De geschiedenis van Helgoland, maakt het onmogelijk ook voor de bewoners een nationalistisch gevoel te wekken. De Helgolan- der is in zijn geschiedenis, noch Duits, noch Engels, noch Deens, doch Fries. Van 1714 af ging het eiland van de ene in de andere hand.Hamburg, Bremen, Stade. Sleeswijk-Holstein. Gottorp en Denemarken waren afwisselend bezitters van het eiland. Van 1714 tot 1807 behoorde het tot de Deense kroon, doch na 't uitbreken van de Deens-Engelse oorlog, annexeerde Engeland het weer, dat het tot 1890 behield. Op 1 Juli 1890 werd het door Engeland aan Duitsland gegeven in ruil voor Zanzibar en het Wi- tuland. De bevolking is in al die tijd evenwel dezelfde gebleven. Zij was Fries en bleef Fries. Ook nu nog spreken de Helgolanders een typisch Fries dialect, dat met een schat van Duitse. Engelse en Deense woorden is aangevuld. Er is een aparte cultuur ont staan op dit eiland, een cultuur, welke verloren zou gaan. wan neer het eiland door het aanhou dend bombarderen weg zou spoe len in de woelige Noordzee. TOEVLUCHTSHAVEN In het kader van de vele andere Duitse problemen, schijnt dat van Helgoland een bagatel te zijn. Helgo land is een klein eiland van ongeveer 150 ha. In vredes tijd woonden hier 2500 men sen. Visserij was een der voornaamste bronnen van inkomsten. Voorts vond men een bestaan in het vreem delingenverkeer. Vanaf De nemarken tot aan de Elbe- mond was Denemarken de enigste toevluchtshaven voor alle nationaliteiten en ver wierf naam als noodhaven voor de visserij op de Noord zee. Men had er een lichtto ren. met een reddingsbriga de en de Helgolander Da niel Denker heeft alleen met zijn boot 416 zeelieden ge red. iemand kunnen tevreden stellen: de fabrikant, de handel, noch de gebruiker. En het ziet er, zo be toogt het blad, allesbehalve naar uit, dat de wolprijzen zullen da len. Zelfs al zou er ineens weer politieke >'ust komen, dan moet er al heel wat gebeuren, voor men 't voor-Koreaanse prijspeil weer heeft bereikt. De burger kan dan maar schraal getroost zijn met de overweging, dat het vooral de militaire aankopen zijn die zijn pakje zo duur hebben ge maakt. IN DE AFGELOPEN NACHT In de afgelopen nacht werden er over geheel ons land door het leger alarmoefeningen gehouden. Deze oefeningen zijn onlangs aangekondigd, zij zijn bedoeld om de paraatheid van staven en legeronderdelen te beproeven. De grootste activiteit is ontplooid in die centra, waar geoefende troepen gelegerd zijn. EISENHOWER SPREEKT MET MONTGOMERY PARIJS, 23 Jan. (A.F.P.j. Generaal Eisenhower heeft van middag te Parijs een onderhoud gehad met maarschalk Montgo mery. Volgens welingelichte kringen zal in hoofdzaak gesproken wor den over de post, die maarschalk Montgomery zou kunnen bekle den in de generale staf van het Atlantisch Pact. Michael Howard, de nseudo- nroducer. die filmsterren ensra- geerde voor Hollvwood o.a. de Rotterdamse mannequin Ankie van Kooy is gistermorgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot betaling van f 975.25 olus 5 net. rente, indien hii in gebreke zou hliiven. Tevens werd beslag bevolen on ziin eigendommen, ziinde enige koffers met kleren. Deze uitspraak was het gevolg van de vordering, die de directie van het Palace-Hotel tegen Ho ward had ingesteld, toen vast was komen te staan, dat de producer Howard in werkelijkheid Rowson heette en een oplichter was. Ho wardRowson kon zijn rekening niet betalen. Hij werd tevens veroordeeld tot betaling van de kosten f 140.45 van het geding. HowardRowson, die ook door de Engelse politie wordt gezocht, bevindt zich thans nog onder de hoede van de vreemdelingen politie. in afwachting van zijn uitwijzing. Het Shakespeare-theater te Stratford-on-Avon zal een aan zienlijke uitbreiding en verbetering ondergaan. Aan de lin kerzijde van het gebouw komen twee nieuwe verdiepingen, uitsluitend bestemd voor 16 nieuwe kleedkamers. Het aantal zitplaatsen wordt met 140 uitgebreid tot 1300, waardoor tijdens het zeven maanden durende seizoen 34.000 personen exrta het theater kunnen bezoeken. zal binnenkort te Zaandam een Zwitsers bedrijf worden opge richt, welke de fabricage ver zorgen zal van bind-, verdik- kings- en geleeriniddelen; heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau verklaard tot lid van de Eerste Kamer in de vacature van Heuven Goed hart, dr. F. Wibaut te Amster dam; heeft prof. W. A. E. van der Pluym afscheid genomen als hoogleraar aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten in Am sterdam. Prof. van der Pluym is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: was het gisteren de laatste dag van de landbouwtelling, die op 3 Januari was begonnen. heeft de procureur-generaal van het Amsterdamse Gerechtshof in hoger beroep bevestiging van het vonnis gevraagd dat destijds werd uitgesproken tegen de 42-jarige hoofdinspecteur van politie H.V. te Utrecht, wegens het mishande len van arrestanten. De officier van justitie had 8 maanden ge- eist, hebben twintig Nederlandse leerwarenfabrikanten, teneinde te voorzien in een, naar zij menen ..lang gevoelde behoefte", een lederwarenbeurs georganiseerd in Krasnapolsky in Amsterdam, de eerste in het land. Nieuw-Zeeland heeft een groot aantal werkkrachten nodig. Daarbij denkt men in de eerste plaats aan werkkrachten in de landbouw. Vooral degenen, die met tractoren kunnen werken, hebben een goede arbeidsmoge- lijkheid. aldus de heer Holland. Maar daarnaast heeft men be hoefte aan arbeiders in de bouw vakken, aan metselaars, timmer lieden, electriciëns. smeden enz. Voorts werkkrachten voor de bosbouw, fabrieksarbeiders en anderen. Ook ongeschoolde ar beidskrachten kunnen in zijn land worden opgenomen. GEEN NEDERLANDS FRUIT OP MARKT VAN DUBLIN DUBLIN 23 Jan. (A.F.P.) De gemeenteraad van Dublin heeft als protest tegen de aan komst van het Nederlands esca drille in Ulster met 13 tegen 11 stemmen besloten een verbod van de aanvoer van fruit en groenten uit Nederland op de centrale markt aan te bevelen op voorwaarde dat een dergelijke actie volgens de wet mogelijk is „Ge zoudt kunnen zeggen, dat we hier in Nieuw-Zeeland zijn" zei de heer Holland, minister president van Nieuw-Zeeland toen hij gisterenmorgen vanuit kasteel Oud-Wassenaar naar het park keek. Eenzelfde beeld als in Nieuw-Zeeland in de winter. Alleen hebben we wat meer schapen en wat meer wol." Hij brengt een kort bezoek aan ons land. dat in hoofdzaak in het teken van de emigratie-moge lijkheden staat. Het is de bedoeling van Nieuw- Zeeland voor een deel bij te dra gen in de kosten van het ver voer naar en de vestiging van emigranten in zijn land. Deze zullen dan 2 jaar aan een werk nemersovereenkomst gebonden zijn, waarna zij vrij zullen zijr in de keuze hunner werkzaam heden of van hun blijven in Nieuw-Zeeland. Daarnaast het vervoersprobleem dat ook de emigratie naar Nieuw-Zeeland beperkingen op legt er het woningvraagstuk bestaat, zal vandaag worden be zien of het mogelijk is, dat de emigranten geprefabriceerde wo ningen naar Nieuw-Zeeland ver voeren. De mogelijkheid daartoe is aanwezig, omdat de huizen in Nieuw-Zeeland voor een groot deel van hout zijn vervaardigd. In Mei 1946 heeft de regering zich uitgesproken voor het be houd van de Nederlandse vlieg tuigindustrie, alsmede voor een fusie van de bestaande vliegtuig fabrieken (Fokker-Aviolanda en de Schelde). In deze fusie-onder neming zou, voor zover nodig, ook door de Staat worden deel genomen. Deze beslissing impli ceerde, dat het personeel en de outillage, van belang voor de vliegtuigbouw, door de vliegtuig fabrieken moesten worden aan gehouden. Dit heeft bij Fokker aanzienlijke bedrijfsverliezen veroorzaakt. In een nota van wij zigingen op de begroting 1951 stelt de Minister van Financiën thans voor ovër te gaan tot rege ling van de indertijd in uitzicht gestelde vergoeding. Daartoe wordt voorgesteld aan Fokker een bedrag van f 1.897.671 uit te keren. IJshockey: H.H.Y.C. WENST GEEN CONTACT MET DUITSLAND Het hoofdbestuur van HHYC heeft besloten geen contact op te nemen met Duitse Hockeyclubs voor het spelen van wedstrijden. Spelers van HHYC zullen geen toestemming krij gen om in een Nederlandse ploeg of combinatie welke tegen een Duits team zal spelen uit te komen. Het hoofdbestuur acht de tijd nog niet rijp voor een dergelijk contact HHYC zal voorts een afwijzend standpunt innemen, inzake deelne ming van Duitse teams aan de com petitie 1952 om de W.E. beker, even als Racing Club de France, terwijl de ijshockeyploeg van Brussel zich nog nader zal beraden. BRUSSEL CANDIDAAT VOOR O.S. 1960 Ook India wil een gooi doen De Brusselse gemeenteraad heeft het voorstel van wethouder Coore- mans, om Brussel candidaat te stel len voor de Olympische Spelen in 1960, met algemene stemmen aan genomen. Men wil zo spoedig mo gelijk een Zwemstadjon bouwen. Naar wij vernemen overweegt ook India, dat te New Delhi en te Bom bay over uitstekende stadions be schikt zich ook candidaat te stel len voor de O.S. in 1960. Ook in an dere plaatsen in India bestaan plan nen voor de bouw van stadions (o.a. in Calcutta). In New Delhi beginnen, op 4 Maart a.s. de eerste Aziatische spelen. ACHT CANDIDATEN VOOR TITEL HOOFDKLASSE 38/2 ANCRE Het Hoofdklasse kampioenschap anker kader 38-2 zal van 15 tot en met 18 Februari a.s. onder leiding van de biljart vereniging het Noor den worden gespeeld te Oude Wete ring. Hiervoor hebben ingeschreven: P. J. Beekman (Amsterdam); J. Fran ken (Tilburg)J. H. de Jong (Den Haag kampioen van vorig jaar; J. Kastelijn (Rotterdam); L. van Leur (Oss); L. van Reyen (Heerlen); Ph. Schmidt (Amst.) en de kampioen van de eerste klasse 38-2 P. Zonder van (Leeuwarden). LONDEN. 23 Jan. (Reuter) De Britse eerste minister. Cle ment Attlee. heeft Dinsdag in het Lagerhuis in een verklaring over de toestand in het Verre Oosten het initiatief van de Azia tische en Arabische staten om een staakt het vuren in Korea tot stand te brengen en de mo gelijkheden van een regeling door onderhandelingen weer in het leven te roeDen. toegejuicht. Attlee zeide, dat de regering de mening was toegedaan, dat de V.N. in dit stadium geen nieuw en belangrijk besluit dienden te MINISTER SPITZEN: VOOR BOERDERIJEN IN NOORD-OOST-POLDER Op de vragen die de heer Engelbertink (K.V.P.) dezer da gen aan de ministers van Ver keer en Waterstaat en Financiën heeft gesteld nopens de jongste uitgifte van boerderijen in de Noord-Oost-polder heeft minister Spitzen gisterenmiddag in de Tweede Kamer o.m. geantwoord, dai het inderdaad juist is dat de onlangs vastgestelde lijst van ge gadigden nóg door de ministei van Financiën moet worden goedgekeurd. Het is eveneens tuist dat meer dan 40 procent van de aan te wijzen pachters van het oude land komt. Volgens de minister hebben de pioniers weinig belangstelling getoond. Ook aan pioniers zijn grote en mooi gelegen boerderijen toege wezen. Er wordt steeds gebruik ge maakt van inlichtingen van ver trouwensmannen der landbouw organisaties. Op de leeftijd i.< steeds gelet. Dat eén-derde deel aan in woners van Groningen is toege wezen houdt verband met het feit. dat het ging om grote akker bouwbedrijven en dat er van el ders weinig gegadigden waren. Voor onrust is er zijns inziens geen enkele aanleiding. Aan pioniers en bijna-pioniers is een duidelijke voorrang ver leend. De minister achtte geen aan leiding aanwezig om het voor stel van de directie terug te wij zer. en de uitgifte in overeen stemming met zijn toezegging ten aanzien van pioniers en bijna- pioniers aan de Kamer gedaan bij de behandeling van de begro- tig 1951 van het Zuiderzeefonds. (Advertentie) Bij het' eerste kuchen DAMPOoPASTILLES -voorkomen erger Gistermiddag omstreeks 1 uur vertrok Hr. Ms. Onderzeeboot ..Tiigerhaai" uit de Waalhaven te Rotterdam voor een oefenreis naar en in de Caraibische wate ren. Het schiu zal o.a. Lissabon. Willemstad. Kev West en Ponta Delgada aandoen. De reis wordt meegemaakt door dr. R. Dorrestein en ir. G. J. Bruins, assistenten van prof. ir. F. A. Vening Meinesz, die de reis tot Lissabon zal meemaken. De assistenten zullen onder zoekingen doen naar de samen stelling van de onderzeese aard korst. De „Tijgerhaai", die onder commando staat van Luit. ter zee le klasse J. van Nieuwenhuizen, zal in Lissabon ds. J. H. Sillevis Smit, hoofdvlootprediikant, aan boord nemen met bestemming Willemstad. VAL IN BOVENLOOP VAN DE RIJN Het water in de bovenloop van de Rijn is gisteren nog verder gestegen, maar vandaag is de val reeds in getreden. De Neckar is na de abnor male hoge stand van enkele dagen geleden snel gaan dalen. De top pas seert vandaag Worms. Daar de an dere zijrivieren niet hoog zijn, wordt verwacht dat de topstand te Lobith slechts een paar decimeter boven 15 meter zal liggen. Men rekent, dat dit over drie dagen het geval zal zijn. nemen. Dit zou impliceren „dat wjj de hoop op het bereiken van een vreedzame oplossing hebben laten varen En dit hebben wij niet gedaan." De laatste opmer king werd met instemming be groet. Chinese interventie veroordeeld. Attlee vervolgde, dat de rege ring ook het voorstel verwel komde om een commissie van foede diensten samen te stellen, ie elke mogelijkheid van een regeling door onderhandelingen zou onderzoeken. De regering erkende eveneens ,,de naalkte feiten van de situatie in Korea" en stemde in met „het veroorde len van de Chinese interventie ter ondersteuning van een agres sor, die het streven van de V.N. heeft gedwarsboomd". De commissie voor het staken van het vuren had het uiterste geduld en de uiterste volharding betoond. Waarschuwing van Churchill. De leider van de oppositie, Winston Churchill, drong er bij de eerste minister op aan, voort durend „de ernstige gevaren" voor ogen te houden, „die over ons allen komen als er een ern stige afwijking zou optreden tus sen onze politiek en die van de V.S. en als een ernstige splitsing in de V N. zou worden veroor zaakt door manoeuvres, die ken nelijk in het belang zijn van de Sowjet-Unie." Aanhangers der regering rie pen uit: „Wij zullen ons niet in e'en oorlog laten meeslepen." HET WAS NET ECHT Tijdens een repetitie van een amateurtoneelvereniging te Wij. he moest een pseudo-tandarts bij een patiënt een kies trek ken. Om de zaak zo echt mo gelijk te maken had de vertol ker van deze tandartsrol zich voorzien van een tang. waar mede hij aan het experimente ren sloeg in de mond van zijn patiënt. Het viel de overige spelers wel op dat het slacht offer zo echt natuurlijk schreeuwdeHet bleek ech ter dat de „dokter" en passant een deel van het tandvlees van de patiënt in de tang had mee genomen. Het werd een onver wacht „echt" bloedbad. Gelukkig nam het slachtoffer dit ongelukje nog al gemoede lijk op. zodat na afloop van dit incident er hartelijk om werd gelachen. Het zal je maar over komen! AMSTERDAM, 23 Jan. De zwakke houding van de Staats fondsen, die de laatste dagen zeer flauw zijn, kwam vandaag wel bijzonder duidelijk tot uiting. De conversielening 1947 opende ruim en halve punt lager op 94 7/8. Hetgeen vooral werd toege schreven aan de recente berich ten omtrent het tekort van 1 milliard op onze betalingsbalans. Wel volgde een licht herstel tot ca. 95, maar tenslotte bleef het nadelig verschil toch bijna een half punt. De converteerbare obligaties koninklijke werden voor het eerst sinds geruime tijd in een open hoek verhandeld en noteerden ongeveer een half pt. tot 113. Opmerkelijk was, dat 't agiopercentage voor Amerikaanse fondsen een aanzienlijke stijging onderging, nl. van 7% pet. tot 9 pet. Al deze factoren zijn nog steeds een indicatie van de zwak ke positie van het Ned. betaal middel. Minder duidelijk kwam dit tot uiting op de aandelen markt. Gisteren was deze zeer vast, maar vandaag viel er een zekere vermoeidheid te consta teren, die volgens de beurshan delaren zeker niet tot ongerust heid aanleiding behoeft te geven. Ook de activiteit was vandaag niet zo groot als gisteren, toen voor bijna 2'/= millioen nominaal aan aandelen is omgezet. De in ternationale industriesoorten openden prijshoudend, maar lie pen daarna een kleinigheid ach teruit. De verliezen bleven uit eindelijk beperkt tot 1 a 2 Pun ten. Zo sloten Philips op 245 (247)4), Unilever 238'/» (239%) Olie was op 326 1/2 nauwelijks veranderd. Hetzelfde geldt voor de scheepvaartmarkt, waar even eens iets lagere koersen werden vernomen. Op de Indonesische sector wa ren de verschillen iets groter. Aandelen HVA bijv. moesten een groot gedeelte van de giste ren behaalde winst weer prijs geven. FEUILLETON 26. En terwijl zij zo in telkens af gebroken zinnen vertelde, aarze lend, als zocht ze naar woorden, trad haar gast plotseling met wijd uitgestrekte armen op haar toe; doch hij liet ze even plotse ling weer zakken, en zijn stem verried zulk een diep menselijke smart en hartstocht, dat zij er van schrok, als had een bliksem slag haar getroffen. „Jij bent niet de enige, Josine, die verdriet heeft.Jij kent nog niet de felle smart. Het is verschrikkelijk, verkeerd begre pen te worden, maar het aller ergste is, liefde eerst te misken nen en daarna de waarheid te ontdekkenals de Poort, voor goed en onherroepelijk gesloten is Vier en twintig December! Josine keek op de kalender, die in een zilveren lijst op haar bu reautje stond. Lang en ernstig keek ze naar de rode cijfers, die de volgende dag aangaven. Wat was er toch in haar ge beurd? Het kwam haar voor, dat ze een crisis in haar leven nader de. Het kwam haar voor, alsof een bord met „Afgesloten Rij weg" op haar levenspad geplaatst was. Iets dergelijks was over haar gekomen, toen tien jaar ge leden haar pleegvader op haar kamer gekomen was "met de ge drukte aankondiging van haar huwelijk. Ook toen had ze, even als nu, alles geordend, haar les senaartje opgeruimd, oude brie ven verbrand en enkele, die het haar als een misdrijf voorkwam te verbranden, bijeen gepakt met een lintje eromheen en een lak zegel erop. Haar lange bontmantel en ver dere kleding voor de lange, kou de rit lag op haar bed uitge spreid, ofschoon het nog zeker vier uur zou duren, voordat ze vertrokken. Do telefoon rinkelde. Josine durfde de hoorn nauwelijks op nemen, uit angst, dat het Karei zou zijn, die kwam vertellen, dat hij van plan was veranderd. Het was slechts een berichtje van Willy, dat hij zijn zaakjes die morgen nog bij haar thuis zou brengen, zodat Karei hem niet behoefde te komen afhalen. Vanzelf richtten haar gedach ten zich op de vriend van haar man, die ook haar vriend was geworden, op zijn bezorgdheid voor haar en zijn begrip voor haar idealen, zonder dat het no dig was, dat ze hem erover sprak. Hoe vaak en hoe onzelfzuchtig had hij haar in de laatste twee jaren voor zielig alleenzijn be hoed, totdat haar man het op het laatst als vanzelfsprekend was gaan beschouwen, dat zijn vriend haar vergezelde, als hij zelf niet met haar mee kon gaan en het wel gemakkelijk vond, dat hij al dus zijn verantwoordelijkheid van zich af kon schuiven Voor zijn bureau gezeten was Karei op zijn kantoor bezig schik kingen te treffen voor zijn aan staande vierdaagse afwezigheid en ieder ogenblik deden zich daarbij weer nieuwe moeilijkhe den voor. Hij voelde zich ver moeid en geestelijk afgemat. En juist in dit laatste uur had dat gevoel van uitputting zich bij zonder drukkend doen gevoelen en die gedruktheid deed hem voor de eerste maal, sedert hij zich op geldmaken geworpen had, zich afvragen, of die ze nuwslopende werkzaamheid hem feitelijk wel voldoende en even redige beloning opbracht. Hij wist, dat hij met veel overleg en onafgebróken vlijt naar zijn doel had gestreefd. Maar dag aan dag kwam hij méér tot de be vinding, dat degenen, op wie hij het meeste vertrouwen gesteld had, hem niet alleen weinig sym pathie betoonden, maar feitelijk om zo te zeggen op de loer la gen, of ze hem niet op een of ander foutje konden betrappen. En nu begon hij tot de ontdek king te komen, dat de twee par tijen, die zich in het bestuur der vennootschap voor en tegen hem gevormd hadden, ongeveer op ge lijke sterkte waren gekomen. De woorden zijner moeder in haar laatste brief verdrongen soms bijna geheel die, welke hij bezig was te dicteren en dan scheen het hem toe, alsof haar gelaat vlak bij het zijne was als in de dagen zijner jeugd, wan neer zij zijn hoofd tegen haar schouder trok en hem troostte in zijn kinderlijke teleurstellingen. Maar dan dwong hij zich weer zo spoedig mogelijk, alleen aan zijn zaken, waarmee hij bezig was, te denken en ging door met dicteren, zó snel, dat Mies Kleyn, anders onvermoeid, eerst even aarzelde om hem dan te vragen, het nog eens te herhalen. „Ziezo, dat is voor vandaag ge noeg", zei hij eindelijk. „Wat er aan brieven op Donderdag en Vrijdag mocht komen, moet maar wachten tot ik terug ben.... of ze moesten heel persoonlijk en dringend zijndan belt u me maar op. Ik zaj u een nummer geven, waar u me bereiken kunt.. Eno ja, juffrouw Kleyn, ik heb nog een kerstcadeautje voor u. Volgend jaar krijgt u dubbel zoveel en na 1 Januari tweehon derd vijftig gulden in de maand in plaats van tweehonderd. U lijkt me op het kantoor de enige te zijn, die nauwgezet werkt in plaats van het lijntje te trekken en die mijn manier van werken begrijpt. En daarvoor ben ik ge negen een hoog salaris te beta len, meer misschien, dan uw werk op zich zelf waard zou zijn". En zo bracht Pelman een ogen blik een blos van genoegen om de onverwachte lofprijzing op het gelaat van het meisje, om het volgend moment dat genot te vergallen door de onaangename reden, die hij ervoor opgaf. Mies Kleyn nam de dubbele maand salaris rustig aan en be dankte hem met zulke welover- legde woorden, dat Pelman, zijn stoel omdraaiend, haar op zijn gejaagde, zenuwachtige manier vroeg: „Is er soms iets niet in or de? Heb ik iets vergeten?" „O nee, mijnheer.... met dat geld is het best in orde.Maar er is iets.... met mij. Ik loop de hele week reeds rond met het plan. het u te zeggen, dat ik met 1 Februari hier wegga (Wordt vervolgd) Achttien leden vt zee ten Zuiden 1 werden door het z rige twee leden t De geredde Zweei (Vervolg van De restricties, die tische woordvoerde overige nog had gen teriseerde hij als ee de Indonesiërs om z helpen redden. Wat betreft constateerde dat een dergelijke o een primaire en ee reden moet worden Dé primaire reden i aan souvereinlteit kunti overgedragen. Hierb geen koloniale motie Katholieke fractielei donesië zou dit inzie Guinea Is in econon immers slechts een been en voor de toe fifWal npg een geslot secundaire reden we de omstandigheid, Guinea een strategie dat zeker in deze t worden overgedrage; land, dat een neutra voert, In het eerste deel dé had prof. Romme moer ln de P.v.d.A gebracht .Hij hoopt de dezé moeilijkheden kracht zou kunnen Een uiteenvallen var zou de K.V.P. in 'si betreuren. Ten aam brief, die de P.v.d.A £o"iS!v h,eefi *e*ondi op het standpunt sta gepubliceerd had die den. Ihdien deze brief bekende standpunt «iets tegen kun net atidere géval w slecht staal van „gel oratie Ook maakte bezwaar tegen de int het Partijbestuur va Op deze manier wer gewekt, dat de vo woordigers niet meet den in hun beslissing Hl Een belangrtik de middag was gewild a de. regering ineo zou hebben gehan Romme hield zich 1 aan de publicatie uit generaal, waaruit is t de regering slechts h zegd met de Kamera dus niet met de hele ï^'ep overlcggen. De fractieleider meende Zee-en dat zich in dii J?" meerderheid vooi stellen van de regerii «spaken. Dr. Schout mr. Oud (VVD) voet gen echter aan, dat u n?i!ei van,.,.h,et oom Si k°n blijken well A"dere. partijen te i hadden ingenomen. ïïa,ar .duidelijk te kun hat zij een overleg n Kamer hadden begee dhn zu voortdurend e geheim gebleven i 3?en: Mr. Oud kroop de huid van een zg rv, Een onve «doe. Waarom kur niet de standpun jJJderen bekend gen den? Nu hebben wij dpen met uitlatingen ?nt,fiu Ln „het comi 'ting heb gebrac !ifa Ss ulet zegKen" ei de bewering van me betwistte, dat er 1 missie in elk geval ee: neid was geweest, gi; vingers aftellen wie v tegen konden zi)n gewi jj1 mts „geheime derr dan is het toch wel dl fjof. Romme kara jr 'ÏU-S.e middag van de VVD op zijn n Si1, de heer Vonk (VV! dat deze indertijd de rins- np de bon had v f^ien. ,°m echter not uï j VRn bet von „bdt van de tegenstan Ren en het roer te ri de souveremiteltsoverd Rede Minister 1 seveen In de avondzitting nister Van Maarseveon waarin hij een nadere ttng gaf van de politl regerlng tot nog toe ha mzake de kwestie Nieu «ij begon met er op jRt, men te doen heef djm.l van het complex sehijnselen, dat is opgi de-verhoudingen tusse westen. Deze ver hebben zich sedert c sterk gewijzigd. De oo gelegen bi.f het sterk 0] sch r jden van de ni te"denzen, die w: te"™®1 het oude. Rea wf^i? eft een averee werking, gehad. eze toestand bev tïït. noR:, sedert de s- ^VfPverdracht. aldus di daal'il^ *an Maarsevee ï°f' dat men feit kRn buiten iuj-.d®4 er ernstige gr derzij ds zijn ontstaan. Geen botsing tui n en West. dpowv5rhoudin^en zil ureigd door een geschil

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2