Militairen stonden machteloos Troepenonderdelen rukten op naar Oostelijke Veluwerand Nehroe acht de tijd rijp voor vergelijk met China Afvoer naar Nederland voor Ambonese militairen? Helgoland i'cftté/ Willen de Sovjets praten? WATERSNOOD IN 'T GRONINGSE LAND Gaat de dijk van Zuidbroek vandaag eindelijk dicht? 3 n ,TlSr VVaaT te r hiervan resultaat verwacht kon worden. Alarmoefening verliep vlotter dan werd verwacht Inkwartiering Pater Kertesz komt te kort tijd „niet au serieux" Geen distributie Griep rukt op naar het Noorden De middenstand 2500 arrestanten in Parijs Naar wij vernemen: V.N.-troepen hebben contact verloren Arabische landen neutraal Etalageverlichting mag weer branden Frankrijk vóór U.S.A.-resolutie DONDERDAG 25 JANUARI 1951 PAGINA 3 ■RW ACHTING door het K.N.M.I. dig van Donderdag- ijdagavond. ETS KOUDER k veel bewolking, ipklarlngen. Vrijwel lag. Matige tot vrij ad tussen Oost en ■mperatuur om het lichte vorst. Ivertentie) ***- je rookworst de fijne zachte rooksmaak KUSTVAARDER VIOTORSCHADE ,DER. De Duitse „Otto Schepers", ge- iekijzer, liep bij Ter- otorschade op. Door ■Ik II van de Fa. het schip naar Den leept, waar het werd i door een Amster- r, die het binnendoor weg naar Duisburg, chepers" was afkom- abeck. R. K. Harmonie )OT Op Zondag i.s. zal de R.K. Har- Cecilia" een uitvoe- n de zaal van de heer i deze avond zal o.m. n het bekende caba- p „The Dio's" uit CHTIGHEID GODS" Gaarne vestigen >n de aandacht op de g van „De Gerechtig- door de parochiële ging. Na de succes- ring van Zondag j.l. verwachten dat de heer Jb. Mulder we- le laatste plaats bezet meubilering van de e Hoorn draagt bij tot d geheel. Zelo-nieuws ,ND. Het program- i. Zondag is voor onze geheel gewijzigd. HHelder 6. 12 uur iun.WGW jun., aanv. 2.30 uur; rs adsp. A-ConZelo A aanvang 1.15 uur; fs adsp. B-ConZelo B aanvang 12 uur; >m 11.15 uur; geleider uin. enst om 10.45 uur W. Fr. Ruiter. e elftal heeft een van te tegenstanders te Alleen «met alle anning kan er een uitslag bereikt wor- .1. hebben jullie gezien e medespelers, wat rking de training heeft len de wegblijvers nu eens wakker geschud n winterslaap? :ullen hun uiterste best ie wit-gelen er onder Denkenjullie om de its. die jullie momen en? -elftallen gaan samen -Boys, om daar einde- >ens een competitie ve spelen. Probeert een te nemen naar Waar- evolking in 1950 a. ZEE. De bevolking d aan Zee bestond op 1 it 1703 mannen en 1628 taal dus 3331 zielen, a 37 jongens geboren en Er vestigden zich 101 186 vrouwen. De bevol- erderde hierdoor met 355 rentegen staat, dat er 19 i 9 vrouwen overleden, nannen en 124 vrouwen waardoor het zielental rminderde. i was er dus een geboor- t van 40 en 'n vestigings an 86, zodat de bevolking rien vooruit ging en op >r 1950 bedroeg 3457, be- 1745 mannen en 1712 ;r werden 32 huwelijken 1 echtscheiding inge slagen Damlust CHARWOUDE. De van de 12e ronde van inge van Damlust >lgt: e: a—P. v. d. Molen -Th. de Haas ;lenF. Slot elenJ. Zijp - )lomA. v/d Welle 11 's—H. Glas 0—2 outG. Vroling 11 -P Mienes 11 N. Jol 1—1 nghJ. Weel 11 ;e: venJ. v/d Hoven 02 aan—P. Bekker 11 harwoude a M. de Hartogh 02 H. Reitsen 11 lui- 2—0 2—0 0—2 2—0 (Van onze diplomatieke mede werker.) Sommige mogendheden beto gen in Lake Success, dat het ant woord van Mao op de wapen- stilstandsvoorstellen der U.N.O. niet afwijzend zou zijn: het zou aan een onjuiste vertaling liggen, dat men aanvankelijk dacht, dat Mao dat aanbod wél van de hand had gewezen. Zeer aannemelijk lijkt ons dat standpunt niet; het komt waarschijnlijk voor uit een wens, die dan de vader wordt der gedachten. Want India en andere Aziatische mogendheden zouden alsmaar met Mao willen blijven doorpraten. Ons lijkt het onwaar schijnlijk, dat dit zal gebeuren. Even onwaarschijnlijk, als dat er nu veel met communistisch China te praten valt. Immers, een afwijzende hou ding van Peking strookt, dunkt ons, volkomen met de belangen der Sovjets. Deze vinden het on raadzaam, zich nu te wagen in een wereldconflict. Doen zij dat evenwel niet, dan geven zij „het Westen" de kans zich te vérster- ken, zodat ook voor de toekomst, niet veel vooruitzicht voor het Kremlin zou bestaan op een com munistische wereldheerschappij. Daarom willen de Sovjets, dat het Westen zich zoveel mogelijk afmat en verzwakt in een lang durige bloedige worsteling in 't Verre Oosten, liefst in een com plete oorlog met China. De „tijd winst" voor het Westen zou dan teloor gaan en de tijd zou eer werken voor Rusland, dat zijn kruit droog houdt. Engeland en Frankrijk schijnen dit spel beter te doorzien dan Amerika, want Amerika wil „een scherpe koers" tegen China, dat het als aanvaller wil zien ge brandmerkt. De V.S. willen geen complete oorlog met Mao be slist niet maar van sancties schijnen zij niet afkerig. De Brit ten en Fransen wijzen er even wel niet ten onrechte op, dat zulke „beperkte acties" gemak kelijk in een complete oorlog kunnen ontaarden, zeker als de communistische tegenstan der het daarop aan zou leggen. De ervaring heeft ook geleerd, dat de knappe strategen en. moe dige aanvallers niet steeds be kwame diplomaten zijn, die con flicten weten te beperken. Te genover de Russische stelling: onrust in het Verre Oosten ter verzwakking van het Westen, stelt een deel der Westerse we reld dus: zomin mogelijk onrust in het Oosten teneinde het Wes ten zo veel mogelijk te kunnen versterken. Bezien moet worden of Britten en Fransen de V.S. van de onjuistheid van hun zienswijze kunnen overtuigen. Het is voorshands niet aanneme lijk, dat Washington erin slaagt, Londen en Parijs over te halen tot „scherpe actie". Geslepen Russen. Maar de Russen, die geslepen politici zijn, hebben met de mo gelijkheid van dit tegenspel wel gerekend, en daarop wat anders bedachtzij gaven te kennen, dat zij met de andere Grote Drie wel wilden praten alleen over Duitsland. De_ andere Drie wil len over méér dan Duitsland spreken, maar zijn al zover, dat zij zelfs niet eens meer zullen proberen, ook het Verre Oosten ter sprake te brengen. Optimisten beweren ,dat de Russen wel op zekere mis schien belangrijke punten wil len toegeven, in ruil voor afstel der Duitse deelname aan de Wes terse beveiliging. Ook dat be tekent een militair zwak blijven van West-Europa. Politiek ligt hier voor Moskou de kans twee spalt te zaaien tussen Washing ton. Londen. Parijs en.... Bonn. Want het ontwapend laten van Duitsland betekent ookgeen rechtsgelijkheid van Duitsland en geen gelijkwaardige invoeging van West-Duitsland in een West- Europees herstel. Daarmee kan b.v. het Schuman-plan op losse schroeven komen. In het Westen wil Moskou derhalve niet mili tair maar met diplomatieke mid delen verwarring stichten. „Concessies" Dat kan ook doordat het Kreml zich z.g. zeer tegemoetkomend toont en „concessies" doet, waar door de westerse democratieën weer het gevoel krijgen dat het er beter voor staat met hun vei ligheid. Daarop het gebruike lijke euvel zullen zij dan prompt verslappen in waakzaam heid en hun militaire beveiliging weer achterop laten sukkelen, in plaats van de onverantwoorde achterstand daar met kracht in te halen. Welke „concessies" zou Rus land hebben aan te bieden Het oude voorstelalle bezettings troepen terug uit Duitsland, is natuurlijk niet ernstig te nemen. Want West-Europa is nog onbe wapend, terwijl de communis tische „volkspolitie"' in Oost- Duitsland een echt leger is, waar van de sterkte al tot rond 400.000 man is of wordt opgevoerd. Bo vendien, moet dan als Oost- Duitsland gelden de nu door de Russen bezette Oostelijke zone Dat zou betekenen, dat grote stukken Pommeren o.a. - daar van afgescheurd zouden blijven. Bonn heeft al verklaard, de z.g. Oder-Neisse-grens niet te erken nen, in tegenstelling tot de Oost- Duitse Marionetten, die dat na tuurlijk op bevel van het Kreml braaf wél gedaan hebben. Oostenrijk Het sluiten eindelijk na vijf jaren saboteren van het Oos tenrijkse Staatsverdrag, zou een punt van wat meer belang zijn. Niet enkel zou het arme Oosten rijk dan eindelijk worden bevrijd van een ondraaglijke spanning en van een loodzware last, maar 80 dagen daarna zouden de rode legers ook «moeten terugtrekken uit Hongarije en de Balkan-lan den. De communistische regeer ders daar worden al wit. om de neus, als zij daaraan denken cn van vrees bevangen hebben zij Molotov in Praag toen daar onlangs de Kominform bij een kwam gevraagd, dat toch werkelijk niet te doen. Molotov heeft hen „gerustge steld". Dat betekent ófwel Rus land tekent geen staatsverdrag met Oostenrijkófwel Rusland bedriegt zijn satellieten; tfwel Rusland acht de communistische (Van onze verslaggever) ZUIDBROEK. Watersnood heerst in het Groningse land. Onafgebroken stroomt het water met grote vaart door dc Dinsdagavond kapotgeslagen dijk van Zuidbroek. Het schijnt of er geen eind aan komt. Men had verwacht reeds gisteren de dijk te kunnen dichten, doch het was onmogelijk de kol kende watermassa te stoppen in haar wilde vaart. Militairen die uit omliggende garnizoensplaatsen waren getrokken om met de dichtingswerkzaamheden te beginnen, zijn gisteravond naar hun kazernes teruggekeerd, omdat het geen zin had het m «7 m i j 7. vrij kostbare materiaal in het water te storten, zonder dat gehad van de lawines. De luchtopname toont een gedeelte van het geteisterde dorp. Links het volledig verwoeste en onder sneeuw bedolven huis „Zur Mühle", waarin acht mensen de dood vonden; rechts het vernielde chalet „Mühle- bach" en daarachter het letterlijk begraven hotel „Drei Köninge", dat zwaar beschadigd werd. Zover het oog reikt, ziet men in de Oostelijke polder dè „Munte" niets dan water en nog eens water. Bij Westerbroek heeft men kans gezien de sluizen dicht te halen, doch het Foxholstermeer, De aangekondigde grote alarmoefening, welke ten doel heeft na te gaan hoe snel door verschillende diensten en onderdelen onder bevel van de commandant strijdkrachten te velde zal worden gereageerd op een onverwachte alarmering, is gisteren begonnen. Woensdagochtend te 7 uur gaf de commandant strijdkrachten te velde het bevel tot onmiddellijke verplaatsing van troepen ter sterkte van 9000 man naar de Oostrand van de Veluwe. zo ver uitgevoerd, dat verschil lende onderdelen hun legerings- gebied reeds hadden betrokken. De oefening eindigt heden na middag. De onderdelen keren dan naar hun garnizoenen terug. De oefening verliep al in de eerste fase bevredigend. 9000 man werden tussen Ede, Arnhem en Zwolle ingekwartierd. Het vervoer van de onderdelen langs de weg en per spoor was zodanig geregeld, dat het norma le verkeer hiervan weinig over last ondervond. De alarmoefening verliep over het algemeen vlotter dan werd verwacht. Dit goede resultaat is des te opmerkelijker, daar zelfs de generale staf van de C.S.V. enkelen uitgezonderd on kundig was van dag en uur van alarm. De eerste groepen, welke Dins dagavond te 23.00 uur werden gealarmeerd voor bewakings- en beveiligingsdienst op verschil lende punten in het land, had den reeds drie uren later hun posten ingenomen. Het grote troepenvervoer, dat gisteren te 7.00 uur een aanvang nam, was ondanks verschillende transportmoeilijkheden te 14 00 Honderd-en-twee-jarige Mej. de weduwe RooversVan Berkel te Cromvoirt. gem. Vught, hoopt 21 Februari a.s. haar 102e ver jaardag te vieren. Burgemeester jhr. mr. F. van Rijckevorsel heeft in zijn jongste nieuwjaarsrede op dit feit de aandacht gevestigd. Treinbestuurder vrijgesproken De 53-jarige treinbestuurder J. H. G„ wiens trein in de morgen van 23 Augustus van het vorig jaar op het baanvak Weesp-Am- sterdam nabij Diemen ontspoor de, is door de rechtbank fe Am sterdam vrijgesproken van de hem ten laste gelegde onacht zaamheid. De eis was dertig gul den boete of zes dagen hechtenis dat weer in verbinding staat met het Zuidlaardermeer voert een onafgebroken waterstroom aan. Toch is het peil in het Munten- dammerdiep aanmerkelijk ge zakt. Het is zelfs zo dat de woonschuiten, die hier ligplaats gekozen hadden scheef in de vaart liggen. Gevaar voor kap seizen is evenwel niet aanwezig omdat de betrokken schippers hun schuiten aan de wal hebben vastgemaakt. Het gat dat in de Dijkweg ge slagen is, bleek reeds gisteren weer groter te zijn geworden en nog steeds zijn in het wegdek brede scheuren, symptomen van langzame afbrokkeling van de weg. Het water in de polder is reeds de spoorlijn Zuidbroek Stadskanaal gepasseerd. Het aanvankelijk gevaar dat ook de ze dijk het zou begeven is thans bezworen, omdat hier de duikers goed functionneren en tevens de stroomsnelheid aanmerkelijk is gestuit. Vanochtend om zes uur waren reeds 60 militairen in Zuidbroek om te zien of men reeds kon be- ginnen het dijkgat te stoppen. Wel was de stroomsnelheid niet zo groot meer, doch men kon toch niets beginnen. Waarschijn lijk zal dit in de loop van de dag mogelijk zijn en zullen duizen den zakken zand en steen de eerste basis vormen voor een nieuwe dijk. Zoals we reeds eerder meld den, maakt de Groninger Maat schappij van Landbouw thans 'n rapport op over de geleden schade. Op initiatief van de commis saris der Koningin, waarmee de burgemeesters van Zuidbroek en Muntendam gistermiddag een bespreking hadden, zal een fonds worden gesticht, om de schade van de minder-draagkrachtigen enigszins te vergoeden. De com missaris zal binnenkort een be roep op de bevolking van Gro ningen doen, om dit initiatief te steunen. Het snel leegstromen van het Winschoterdiep heeft nog meer ellende veroorzaakt. Gistermid dag moest de gemeente-politie de Verlengde Hoofdstraat van Hogezand afzetten. Het snel leeglopen van het Winschoter diep had nl. ten gevolge dat de weg ook hier begon te scheuren. OM DE MARINEVLIECERS IN NOORD-IERLAND De politiebewaking bij de Ne derlandse legatie en de Britse ambassade is verdubbeld na een incident van Dinsdagavond, waarbij een handgranaat in de Britse ambassade werd geworpen De Nederlandse gezant te Du blin heeft per post een dreigbrief ontvangen, ondertekend door de „Ierse Republikeinse Broeder schap", waarin wordt verklaard dat de broederschap „verplicht is tot actie over te gaan" indien de Nederlandse Marinevliegers in Noord-Ierland blijven oefenen De Indiase premier Pandit Nehroe heeft te New Delhi een radiorede gehouden, waarin hij verklaarde dat thans de tijd voor de vertegenwoordigers der mogendheden met belangen in Azië is gekomen om tezamen te beraadslagen over de problemen van het Verre Oosten, in plaats van over afstanden van duizenden kilometers het woord tot elkander te richten. Een Zuid-Koreaan heeft voor zijn draagstoel, waarmede men als regel zware lasten op de rug vervoert, een nieuwe be stemming gevonden. Waarom geen taxi-dienst begonnen?" dacht hij en voegde de daad bij het woord. Zijn „vrachtje" een Engelse soldaat, die blijk baar geen haast heeft, schijnt over de „service" nogal te vreden te zijn. tyrannie in die landen betrouw baar genoeg, om in het kader van een „gezamenlijke verdediging" weer om rode troepen te vragen in plaats van de rode bezetting van nu. In feite zou er dan in Hongarije en op de Balkan niets verande ren :wel in Oostenrijk. Of het Westen zulk een schijnvertoning interessant zou vinden, om er de West-Europese eenheid door in gevaar te brengen, dient te worden afgewacht. Een val De plaatsvervangers der Grote Vier-ministers komen binnen kort bijeen, om te pogen, een beraad tussen hun meesters voor te bereiden. Dan zal moeten blijken, of en wat de Sovjet- Unie wil. Nuttig lijkt het, er tijdig op verdacht te zijn, dat het wel eens een val kon zijn voor het Westen, die de Russen al pratende willen opzetten. Ruslands politiek is thans militaire acties in het Oosten en politieke verwarring in het Wes ten. Van de kant van het Wes ten past o.i. daartegenoverbe hoedzaamheid in het Oosten en onwrikbaarheid in het Westen. Het Westen heeft één kans. ster ker te worden door tijd te win nen .Moge het die kans niet laten glippen, door onberaden scherp in Azië. en kortzichtig toegeeflijk in Europa te zijn. Nehroe verklaarde dat zich nu een grote gelegenheid voordeed om het getij der gebeurtenissen een keer ten goede te doen ne men, niet slechts door het af wenden van het oorlogsgevaar, doch door tevens te werken voor het ontstaan van een duurzame vrede. De Indiase premier deed een beroep op de grote Westerse landen deze kans aan te grijpen, terwijl hij de Aziatische staten verzocht in elk geval vredespo gingen te steunen. „Het Amerikaanse voorstel in de Verenigde Naties, om het communistische China tot aan valler in Korea te verklaren, kan de vrede niet bevorderen en zal VOOR HONGAREN IN NEDERLAND (KNP). De Hongaarse pater Kertesz, die momenteel met toe stemming van Z.Em. Kardinaal de Jong in Nederland vtrtoeft om de zielzorg onder de Honga ren wederom op te nemen, heeft aan het K.N.P. medegedeeld, dat de belangstelling uit alle rich tingen van het land van dien aard is, dat de duur van zijn verblijf alhier te kort is om aan alle aanvragen te voldoen. Aan vragen voor bijeenkomsten zijn reeds binnengekomen o.a. uit Hoorn, Utrecht, Breda, Gronin gen, Alkmaar, Breda, Sittard, Heerlen enz. Zoveel mogelijk zal aan de oproepen worden voldaan, terwijl verder door corresponden tie getracht zal worden behulp zaam te zijn. De voorzitter van het West- Duitse parlement, Hermann Eh- lers, heeft Woensdag geweigerd een motie tot het houden van een parlementsvergadering over de kwestie-Helgoland in bespre king te brengen. De motie was ingediend door twee rechtse ex tremisten, namelijk Fritz Doris en Franz Richter, alsmede Alfred Loritz en zijn „partij voor eco nomische wederopbouw". Ehlers zeide, de motie niet au serieux te nemen. De laatste tijd duiken telkens hier en daar geruchten en be richten op over op handen zijn de distributie (aan producenten) en rantsoenering (voor consu menten) van bepaalde artikelen. Bij informatie ter bevoegder plaatse wees men het A.N.P. er op, dat het niet is uitgesloten, dat bepaalde buitenlandse toe wijzingen zullen moeten worden verminderd. Rantsoenering van consumptie artikelen wordt thans echter niet overwogen. slechts leiden tot een verscher ping der conflicten", verklaarde hij. Nieuwe boodschap De delegatie van India te New York heeft uit New Delhi een nieuwe „vrij geruststellende" boodschap vair de Chinese com munistische regering ontvangen, waarin deze haar houding ten aanzien van de vredespogingen in het Verre Oosten nader uit eenzet. De griep in Nederland open baart zich nog steeds in een zeer milde vorm. De meeste gevaller Komen nog voor in het zuidelijk deel van het land, vooral in Zee land, maar langzamerhand dringt de ziekte ook naar het Noorden door. Uit de beschikbare gegevens van ziekmeldingen in een groot aantal bedrijven blijkt niet dat er een onrustbare toeneming is. Quarantaine Passagiers en bemanning van het K.L.M.-emigrantentoestel, dat Zaterdag 20 Januari van Schip hol naar Australië vertrok, moes ten gisteren na aankomst te Dar win in auarantaine worden ge houden. Twee leden van de be manning bleken namelijk grieo te hebben. EEN GOEDE BEURT, N.C.R.V.! Heel Neerland stond gis termiddag in rechtstreeks contact met het belangrijke gebeuren in de Ridderzaal De NCRV liet haar verslag gever, Gerard Hoek, van de vergadering der Tweede Kamer een radioverslag verzorgen. Nu hebben wij de objec tiviteit in 't commentaar van de heer Hoek gemist en daarom betwijfelen wij of uitzendingen, georganiseerd als gisteren, de verwachtin gen van grote groepen, laat staan van allen hebben ver vuld. Maar voor het initia tief als zodanig verdient de NCRV alle hulde. Er wordt wel eens gezegd dat de belangstelling voor ..de politiek" merkelijk ge taand is. Dan mag ook ge zegd worden, dat de radio hier juist hier een taak heeft. Een overzicht van het grote gat dat in de dijk geslagen is. Op de achtergrond de onder water gelopen polder. e DJAKARTA, 24 Jan. Naar de correspondent van Aneta te Ban dung verneemt, heeft de Neder landse regering de Nederlandse militaire leiding in Indonesië telegrafisch opgedragen, de Am bonezen met tijdelijke K.L. sta tus te doen kiezen tussen de vol gende mogelijkheden: 1. demobilisatie ter plaatse; 2. terugkeer naar de plaats van herkomst; 3. tijdelijke afvloeiing naar Ne derland. Het totale aantal Ambonese militairen met gezinnen bedraagt 12.000. Zij zouden voor 1 April a.s. in Nederland dienen te zijn. Begin Februari zou de afvoer naar Nederland van hen, die de derde mogelijkheid kiezen, een aanvang nemen. (Het was ons niet mogelijk in regeringskringen in den Haag be vestiging van dit bericht te ver- Op zijn inspectietochten aan het front in Korea maakt de bevelhebber van het 10e Amerikaanse Legercorps, generaal Edward Almond, gebruik van een helicopter. Bij zijn aan komst op een vooruitgeschoven commandopost wordt de generaal begroet door de regimentscommandant, kolonel Edwin J. Messinger (rechts). krijgen. Van het bureau Zuid- Molukken in den Haag vernemen wij daarentegen dat de inhoud van bovenstaand telegram over eenkomt met inlichtingen, die het bureau uit Indonesië heeft ontvangen. Red.). HELFT VAN NATIONAAL INKOMEN GAAT OVER DE TOONBANK Voor het Haagse contact-cen trum sprak gistermiddag dr. W. L. Gropneveld Meijer, directeur generaal voor de middenstand over enkele actuele middenstand vraagstukken. Dr. Groeneveld Meijer zei, dat' men in het algemeen de midden stand kan definiëren als bestaan de uit die mensen, die geen ka pitalisten en geen arbeiders zijn, ■naar zelfstandig risico dragende ondernemers. De belangen van de midden stand zijn van grote imporatantie want de middenstand vormt een zesde van de Nederlandse bevol king. Voor het overgrote deel moet de middenstand het hebben van de detailhandel en de helft van het inkomen gaat over de toonbank. Dr. Groeneveld Meijer noemde de tot dusver gevoerde midden- standspolitiek ten volle geslaagd en hij achtte het thans meer dan ooit nodig om met deze politiek door te gaan, vooral nu het be wapeningsprogramma zulke zwa re eisen gaat stellen. Het bewa peningsprogramma brengt hoge belastingen mee en daardoor ver minderde koopkracht; met de koopkracht staat of valt de mid denstand. OM DE VEILIGHEID VAN EISENHOWER De Parijse politie schat, dat 2500 personen zijn gearresteerd in verband met de verwachte communistische demonstraties te gen Eisenhower. Twee uur voor een voorgeno men demonstratie voor hotel Astoria, het tijdelijke hoofdkwar tier van generaal Eisenhower, werd de Champs Elysees door duizenden gehelmde politieman nen met traangasuitrusting en geweren „bezet". Alle straten naar deze boulevard werden af gezet. Eisenhower bevond zich in zijn kamer in het streng bewaakte hotel Raphaël bij de Are de Triomphe. Om acht uur 's avonds hadden zich slechts enkele kleine scher mutselingen tussen politie en publiek voorgedaan en was het op de Champs Elysees rustig en stiller dan gewoonlijk. heeft de Vereniging van Ex- Politieke Gevangenen burgemees ter d'Ailly van Amsterdam tele grafisch verzocht Paul van Kem pen niet met het Concertgebouw orkest te laten optreden; ligt het m.s. Oranje naar wordt verwacht Zaterdagoch tend a.s. om 8 uur voor IJmuidcn. De ontscheping zal dan om 13 uur te Amsterdam beginnen; worden in 1951 rijksstudic- beurzen beschikbaar gesteld voor jongelui met een bijzondere mu zikale aanleg. Aanvragen bij het Departement van O.K.W., afd. Kunsten, Prinsessegracht 21, Den Haag; zal op 6 cn 7 Juni a.s. te Maas tricht het congres van de Ver eniging van Ned. Gemeenten worden gehouden. Het 100-jarig bestaan van de Gemeentewet geeft aan dit congres een bij zonder cachet; is te Nijmegen dc plechtige in auguratie gevierd van ruim 150 nieuwe leden van het studenten corps Carolus Magnus. MET CHINESE INVALLERS Een patrouille van de V.N. is Woensdag tot ongeveer een kilo meter ten zuiden van Hoengsong, ongeveer 16 km ten noorden van Wondjoe, doorgedrongen zonder op noemenswaardige tegenstand te zijn gestuit. De verbonden troepen hebben agressieve patrouilletochten on dernomen en hun verdedigings posities aan het gehele West-Ko- reaanse front verbeterd zonder contact te verkrijgen met de com munisten, aldus een communiqué van het achtste leger. OOK IN ENGELAND KOLENSCHAARSTE De leiders van het Britse Ver bond van Vakverenigingen hebben gisteren op de mijnwerkers in de kolenindustrie een beroep gedaan om alles in het werk te stellen ten einde door verhoging van de produc tie een kolentekort te voorkomen. Zij waarschuwden echter, dat een zekere ontwrichting van de indus triële productie gevolg van on voldoende energievoorziening in de eerstkomende twee maanden onver mijdelijk is. Haven van Lemmer weer open De scheepvaart over het IJssel- meer van Amsterdam naar Lemmer is gistermiddag hervat. Om half zes kwam de eerste boot sinds 23 De cember in de haven van Lemmer binnen. Ook hebben de eerste vissersboten weer te Lemmer gelost. De Arabische staten zullen zich van stemming onthouden over de Amerikaanse resolutie om China als aanvaller te bestempelen, zo meldt het Arabische partijloze blad ,.A1 Ahram". Zij zouden zulks doen, ondanks scherpe me ningsverschillen tussen de Ara bische leiders. Naar wij vernemen is binnen kort 'n maatregel te verwachten, waarbij zal worden bepaald, dat de etalage-verlichting slechts ge durende een beperkt aantal uren zal mogen branden. Zoals bekend, heeft de minis ter van Economische Zaken vo rige week tijdens zijn bezoek aan de mijnstreek medegedeeld, dat in verband met het huidige tekort aan industriekolen, bijzondere maatregelen in voorbereiding zijn om ook na de piek-uren periode, welke op 27 Januari a.s. afloopt, liet electriciteitsverbruik te be perken. Het is te verwachten, ten, dat de besparing niet alleen zal worden gezocht in een be perking van de etalage-verlich ting. Frankrijk zal voor de Ameri kaanse resolutie inzake Korea stemmen, zo heeft de minister van voorlichting, Albert Gazier, na de kabinetsvergadering van gisteren meegedeeld. Frankrijk zal echter bepaalde opmerkingen hebben te maken over zekere punten in de resolutie, zei hij. De Franse regering heeft tevens meegedeeld, dat zij aan een aan tal Europese landen zal voor steilen begin Februari een con ferentie te houden ter bestude ring van de vorming van een Europees leger. Ook Ehgeland zal worden uitgenodigd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3