Regering is voor bespoediging van ruilverkavelingsprocedure De gemeenteraad van Wieringermeer trekt wissel op de toekomst Verkeer in nieuwe banen SAM OLY IS ERBIJ Bespreking van werkplan Wijziging in het bestuur De N.K.S. is onmisbaar voor de katholieke clubs .F.C.-zege esluis liste de strijd rust i.W. had weinig leite met D.E.S. gen 3-1 Grote plannen èn grote zorgen Service van de politie President Sukarno te Manilla Roofridder in het Noordhollandse Turnkring Hollands Noorderkwartier Versterking van Zuid-Chinese grens vicaris-generaal In Engeland geen coalitieregering N.K.S.-vergadering afdeling voetbal Probleem contributie-schuld werd uitvoerig besproken Ledental nu 6386 Wetsontwerp met voorzieningen lr. Hopster sprak te Alkmaar Sport geen doel maar middel MAANDAG 29 JANUARI 1951 PAGINA 7 a aan het werk stelde, die s ten koste van een corner edden. tweede helft werd forser sld. Vele malen moest de achterhoede alle zeilen bjj- maar het doel11 bleef dan lermetisch gesloten. Slechts s malen moest keeper Pop- ;lf ingrijpen, wat hij dan iet succes deed, zij het ten van enige corners en een lessure. Maar spoedig werd achterhoedetaak verlicht, at de AFC-voorhoede, met int vier man, een sterke ging uitoefenen op het vij- i.jk doel. Er werd snel ge- l af en toe vooral van en menigmaal dachten wij i een tweede punt. Omdat rC-middenlinie niet zo éoed aan durfde sluiten, zag iluis toch telkens kans om te komen. Bijna elke aan- itaardde in een scrimmage het AFC-doel, waar telkens genoeg AFC-benen ter be ring waren om de verwoe- ihoten te stuiten. Bi? een aanvallen werd de links van AFC ongeoorloofd aan- en. doch de scheidsrechter oorspelen en bestrafte de pvolgende reactie van de met wegzending. De reste- 10 minuten leverden geen aat meer op. sen tamme wedstrijd bleek s techniek van SEW meer :rt dan het nogal forse spel >ES. iet begin zagen we weinig Slecht plaatsen en te activiteit aan beide kan- ra een half uur spelen had tenslotte geluk via de paal de thee was er meer activi- n DES nam eerst het heft iden om het dan weer over nt aan SEW. Eenmaal zagen e lat voor SEW redding en. Toen kreeg Hoogland iet te missen kans, die hij enytte, maar de goal werd is buitenspel geannuleerd, zagen we hoe de kleine ■man een mooie boogbal gaf keeper Fulker heen. Pronk klaar om de bal subliem koppen (20). Afgemeten van de SEW-middenlinie DES wel eens te machtig, lanleiding werd tot enkele trappen. Keeper Op den r moest het veld verlaten is een opgelopen blessure, sback Ettes nam zijn plaats •e stoere DES-achterhoede e SEW-voorwaartsen nogal struikelen over de buiten- il, waar scheidsrechter Phi- goed het oog op had. Beide en wisten nog eenmaal te imten. SEW na vele aan- t door Karsten, DES door ijpen van Ettes (3—1). Zo :en gehavend DES-elftal ten aan het technisch spelletje le blauwtjes. eer spannende strijd moest et 10 de punten aan DSO 'eldspel en de verdediging l wel goed maar de schut- ntbraken. ie eerste klas is de bigg- V.I.O.D.W.O. weer gelijk ligd. In deze afdeling is het 2 2 'g 2 Zwart 2 2 lelo 2 2 8 15 19—1 6 7 15—6 7 7 21—5» 7 7 9—7 4 5 8—4 5 5 7—8 9 0 1—37 2 0 9—12 2 verliespunten. de Junioren veroverde a 'n eerste punt door VZV puntloos spel te bedwin- •Jiet gek! A. a ging op dezelfde voet won dus. r.O. plaatste zich in de C- ng aan de kop, door een wde 10 overwinning op laaste belaagster V.I.O. 3 a bleef met vrij grote cjj- laas over BI. Reigers, ft U op als candidaat- Isrechter bij v. Velzen, re Niedorp. toen hij zich kort achter op schoten van Paping ;sbinnen) en Beeldman (m.- moest werpen om het net zich onberoerd te laten, ras jammer dat hij in de minuut het slachtoffer werd en ongelukkige .carambole" a achterhoede. Paping pro- ie hiervan door van dicht- rd in te schieten 11. antwoord van Watervogels ierop kort maar krachtig, listige combinatie tussen oven er Dirks draaide de .varte achterhoede in een en positie. het 16 m. gebied zwenkte handig naar binnen en op rste wijze tikte hij de bal e verkeerde kant van Tim- ans in het net. t voor het verstrijken van •ste speelhelft was het weer )irks die de grondslag legde het 3e doelpunt. In samen- ng met Beekhoven bracht mmermans zo in het nauw, :ze de bal niet klem kreeg, as voor Beers, als rechts- i maar matigjes, toen een moeite om de bal langs de en Timmerman in het net atsen. In de tweede helft t accent weliswaar op de :se aanval, maar de Bergen- hoede bleef onwrikbaar. De samenstelling van de Wieringermeerbevolking is wat de leeftijdsverschillen betreft ongetwijfeld uniek. De bevolking nam in jaar tijds toe met 422 personen tot 6863, en hiervan is veel meer dan de helft, nl. 3567, beneden de kiesgerechtigde leeftijd. Slechts 1 pet, is ouder dan 65 jaar. Het gemiddelde geboortecijfer over 5 jaren is 192, hetgeen de behoefte aan schoollokalen duidelijk illustreert. doen. Daarmede staat deze raad vooraan. Op voorstel van B. en W. werden de heren ir. W. Kees man te Alkmaar, A. C. Kemme- ren en L. Silvis te Wieringer meer benoemd tot (gesalarieer de) leden van de schattingscom missie voor het grondbedrijf. Tegen het invoeren van de In een uitvoerige nieuwjaars rede gaf burgemeester Loggers Zaterdagmorgen aan de hand van cijfers en feiten een indruk van de toestand en arbeid der ge meenschap en markeerde vervol gens de nog af te leggen weg als zeer moeilijk en vooral in finan cieel opzicht zeer zorgelijk, voor al omdat in deze nieuwe gemeen schap zo buitensporig Veel open bare instellingen moesten wor den gesticht. Vorig jaar kreeg de gemeente 14000 m3 bouwvolume toegewezen, d.i. 18700 m3 minder dan vorig jaar, en het bedrag der rijksgoedkeuringen beloopt f 7.739.672.Door domeinbeheer zijn 42 pachterswoningen vol tooid en 62 in bewerking, doch er moeten er nog 244 herbouwd worden. Nog 119 pafchters ver blijven in varkens- en jongvee stallen, terwijl van de 515 ver nielde landbouwschuren er 425 gereed zijn gekomen. B. en W. zullen al het mogelijke doen om de rijksoverheid tot een snellere afwerking te bewegen. Wegens de kostbare kolonisatie hebben B., en W. van gedachten gewis seld met de ministers van water staat, financiën, wederopbouw en binnenlandse zaken. De door de minister van financiën voorge stelde plannen omtrent de over dracht van alle in de uitbrei dingsplannen gelegen gronden, worden nauwkeurig op hun (ern stige) consequenties onderzocht Toekomstplannen B. en W. hebben voor 1951 plannen in portefeuille voor: her bouw ambtswoningen van burge meester en secretaris, herbouw gymnastieklokaal en stichting brandweergarage en woning te Slootdorp, herbouw gymnastiek zaal Wieringerwerf, uitbreiding van de Chr. U.L.O. te Midden- meer en Chr. School te Wierin gerwerf, bouw van nieuwe R.K. Scholen te Wieringerwerf en Midden'meer, herstel van bruggen en wegen, bouwrijp maken van het vierde dorp en van terreinen rond andere dorpen, aanleg nieuw woonwagenkamp, herstel resp verbetering van Slootweg, Oos- terterpweg, Slootsluis en van de beplantingen in de dorpen en langs de buitenwegen. En ten slotte tot het bouwen van een raadhuis. Daar de toenemende onafwend bare kapitaalsuitgaven niet ge paard gaan met een stijging van de inkomsten, zodat meer en meer een wanverhouding' ontstaat heeft het college als een soort „vrije wissel" een zeer hoge bij zondere rijksuitkering op de be groting geraamd, in de verwach ting dat de rijksoverheid begrip heeft voor de bijzondere positie van Wieringermeer. Er wordt gewerkt De heer Feykes vertolkte de erkentelijkheid van de raad voor deze uiteenzetting. Men noemt de raad van Wieringermeer nogal eens een stille raad. Het gaat niet om het praten, doch om het MARGA KLOMPÉ voor DE JONGEREN K.V.P. (Vervolg van pag. 1) Het begrip van afhankelijkheid tussen de landen bestaat onge twijfeld, alleen er zijn nog te veel factoren, die een spontane overdracht van een deel der na tionale souVereiniteit in de weg staan, zoals verschillen in econo mische belangen, ia politieke structuur en het onderlinge wantrouwen. Spr. meende als oplossing te zien, wanneer periodiek op be paalde maatschappelijke terrei nen een souvereiniteit werd over gedragen en met gebruik hiervan is dan in de toekomst de federale structuur op te bouwen. Supra nationale gezagsorganen vormen de bekroning. Dit alles forceren zou doelloos zijn! De historie laat zich niet dwingen. Het be sef bij de volkeren, dat de macht voor het recht moet wijken is nog lang niet voldoende doorge drongen. Teveel overheersen de belangen der Staten. Vandaar de mislukking van de Veiligheids raad, aldus spr. Als voorbeeld van een vorm van samenwerken en het afstaan van souvereine rechten noemde spr. het plan-Schuman. Niet de economische, maar de politieke zijde hiervan is van het grootste belang. Nederland kan aan de bunde- hng van federale verbanden tot een groter geheel meewerken in bet kader van de Benelux. Immers, een verband als de Benelux leent zich als brokstuk jn 't geheel. Nederland zal bij het totstandkomen van de boven nationale gezagsorganen steun moeten verlenen. Mej. Klompé ontwikkelde de mogelijke opzet van een supra nationaal leger. Een voorwaarde zal moeten zijn de vorming van een supra-nationaal militair ge zagsorgaan de wens van Duits land en thans het initiatief van ■frankrijk. Spr- meende, dat bewapening vereist wordt. Vóór alles heeft het. mensdom Gods vertrouwen nodig. De jongeren zullen hun geloof sterk moeten beleven en olie krachten dienen in te span nen, dat een geestelijke vernieu- vnng baan breekt. De inleiding werd gevolgd door een levendige gedachtenwisse- hng. De heer J. W. Andriessen, voor zitter der K.V.P., gaf van zijn belangstelling blijk en sprak nog een woord van dank tot de heer Schiphorst, voor hetgeen de laat ste in 't belang der politieke vor- mmg van de jongeren had ver- rièht. ziektekostenregeling voor het ge- meentepersoneel, bestaande uit een vergoeding van 50 pet. van de fondskosten tot max. f 50. had de heer Zoodsma enige be denkingen. Hij en zijn fractie genoot Ploegstra wilden deze vergoeding alleen toekennen aan hen die onder de sociale wetge ving vielen en niet voor de top salarissen. Maar de rest van de raad onderschreef de zienswijze van B. en W. Vervolgens besloot de raad om f 1000.uit te trek ken voor het stichten van een gemeenteblad. Hierin zullen alle nieuwe verordeningen worden gepubliceerd. Het blad zal ter secretarie worden gedrukt. Studiefonds gesticht Teneinde onbemiddelde be gaafde kinderen te helpen bij hun verdere studie, stelden B. en W. voor om een studiefonds te stichten, waarvoor bereids op de begroting 1950 f 1000.was gevoteerd en op de begroting voor 1951 wederom. Aanvragen worden behandeld door B. en W., welke echter gehouden zijn tot een geheim rapport aan de raad. Op verzoek van de heer Addens zal wethouder Giessen nader onderzoeken of het in bepaalde gevallen gewenst is om ook de kosten van een psychotechnisch onderzoek door het fonds te ver goeden. De heer Stoel kreeg te horen, dat de terugbetalingen in het fonds worden gestort, dus weer nieuwe studenten ten goede komt. De gemeente heeft tot 1 Sept. 1952 deelgenomen aan de Stichting voor Land- en Tuinbouw en Huishoudonderwijs, waarin ook deelgenoten zijn de L.T.B., Hollandse Mij. v. Landbouw en C.B.T.B. Besloten werd deze sa menwerking te handhaven tot Sept. 1954, omdat de verschillen de bonden voordien nog wel geen eigen school zullen hebben ge opend. Omdat het gymnastiekgebouw te Middenmeer weer in zijn oor spronkelijke toestand is terug gebracht, besloot de raad om deze zaal voortaan ook weer in bruik leen te geven aan de diverse gymnastiekverenigingen en stelde daarvoor bepaalde tarieven vast. Ook mag tegen betaling gebruik gemaakt worden van het aan grenzende vergaderlokaal. De heer Breebaart bracht B. en W. lof voor de keurige inrichting van het gebouw. Bok, Bok, waar ben .ic? Aangezien het bepaalde in artikel 188bis van de Wieringer- meerse politieverordening bereids geregeld is middels de Bokken- verordening Noord-Holland, stel den B. en W. voor dit artikel maar te schrappen. „Zal u gedacht zijn, burge meester", vond de heer Zoods ma, „het is mij goed als het om de bokkenverordening gaat, maar volgens artikel 188bis dien je rupsen en ander schadelijk on gedierte te verdelgen. Waarom voor die bokken dat tuig laten bestaan?" Als de raad wat van zijn ver bazing is bekomen, duikt burge meester schielijk in zijn verorde ning en constateert dat art. 188bis wel op bokken slaat. Hij stelde meteen vast, dat zijn verorde ning de enig authentieke was, zodat foutieve verordeningen ten spijt het besluit toch kon worden genomen. (Wordt vervolgd.) Al moge dan de nieuwe Verkeerswet, die met ingang van 1 Januari j.l. van kracht is geworden, nu niet direct geheel als een donderslag bij heldere hemel uit de lucht zijn gevallen, voor velen zijn toch de uitvoeringsbepalingen vrijwel geheel vreemd. Dat brengt mede, dat de weggebruikers, zowel als de politie-ambtenaren, die met de uitvoering van deze wet belast zijn, straks voor schier onoverkomelijke moeilijkheden komen te staan, als men zich althans niet de meest elemen taire kennis van deze wet heeft weten eigen te maken. Teneinde het publiek behulp- B. voor twee- en driewielige zaam te zijn bij het spoedig ver trouwd worden met de voornaam ste bepalingen in de nieuwe wet, heeft de commandant van de ver- keersgroep der Rijkspolitie in Noordholland-Noord, opperwacht meester W. Meijer, aan enkele honderden bedrijven, die een of meer vrachtwagen in bedrijf heb ben, een circulaire doen toestu ren, waarin de belangrijkste bepa lingen van de nieuwe verkeerswet zijn opgenomen. Speciale service. Een speciale service wordt bo vendien geboden aan alle wegge bruikers, doordat zij in de komen de weken, tot en met eind Fe bruari, in de gelegenheid worden gesteld hun voertuig, fietsen e.d. kosteloos te doen keuren op de nieuwe voorschriften.. Dit onderzoek zal worden ge houden in de werkplaats van de Politie Technische Dienst aan de Kennemerstraatweg te Heiloo en zal onder meer behelzen: het op juiste wi,jze afstellen en plaatsen van koplichten, achterlichten en stoplichten, richtingaanwijzers, spiegel, refectoren, lengte drie hoeken, enz. Tevens zal een technisch onder zoek op het punt van wieldruk, remmen en stuurinrichting wor den ingesteld. Voor rijwielen strekt de con trole zich uit over: voorlicht, achterlicht, rem, bel, wit spat bord, reflector enz. Onmiddellijk na het onderzoek ontvangt ieder een schriftelijke uitslag hiervan, waarop de even tuele gebreken genoteerd staan. Aangezien de nieuwe Wegen verkeerswet op 1 Januari 1951 in werking is getreden en de vele veranderingen ten aanzien van breedte, lengte, wieldruk. spiegel, remvertraging, enz. welke zijn opgenomen, iedere eigenaar of be stuurder van een motorrijtuig c.q. rijwiel vermoedelijk niet bekend zullen zijn, is deze controle in het belang van de algemene preventie en ter bevordering van een veilig verkeer, zeer gewenst. Gegadigden voor dit gratis on derzoek worden uitgenodigd zich zo spoedig mogelijk uitsluitend schriftelijk te willen melden bij de Commandant van de Ver- kéersgroep der Rijkspolitie, Hel- derseweg no. 2 te Alkmaar, onder letter: A. voor twee- en driewielige rijwielen: President Sukarno is gisteren voor een officieel bezoek van zes dagen aan de Philippijnen te Ma nilla aangekomen. Reuter bericht nog, dat presi dent Sukarno de onderscheiding van Commandeur in het Philip- pijnse Legioen v. Eer zal ontvan gen; deze werd tot heden slechts verleend aan wijlen president Roosevelt en aan generaal Mac Arthur. Hij zal deze onuer leiding nt- vangen ..uit erkentelijkheid voor zijn leiderschap in de strijd om de onafhankelijkheid van Indo nesië". B. voor twee- en motorrijtuigen; C. voor personenauto's; D. voor vrachtauto's al dan niet met aanhangwagen; E. voor autobussen. Men diene aan de buitenzijde op de enveloppe te vermelden: „Controle motorrijtuigen" alsmede de letter van de categorie waartoe het voertuig behoort: Men ontvangt, dan zo spoedig mogelijk een oproep om op een avond ter keuring te verschijnen. Om te protesteren t,egen het optreden van Paul van Kempen als dirigent van het Amsterdamse Concertgebouworkest werden Zaterdagavond- aarrete bezoekers van het Concertgebouw door studenten pamfletten uitgereikt. De Centrale Recherche te Amsterdam heeft dan toch Sam Oly te pakken gekregen; Wie Sam is? Stel u voor: de man, die behalve elders in het land ook in Noord-Holland zijn voet sporen op het terrein van langvingerigheid verdiend 'heeft. Sam heeft zo'n vijftig' inbraken op zijn geweten.' Hij bracht twee maal een bezoek aan' de- Schager Landbouwschool, waar hij in z!n eentje de zware kluis twaalf, meter versjouwde, 'n Mannetjes putter is Sam dus., wel. Voorts was hij tweemaal..te gast bij Krimp's Houthandel, eveneens te Schagen, evenveel malen in de Zuivelfabriek 'te Wieringerwaard, in dè Zuivelfabriek té Burger- brug en tweemaal té Oosthuizen ook in de Zuivelfabriek. Auto's gapte Sam aan de lo pende band, o.m. te Bergen, Koe dijk en Beemstér. Het grappige is echter, dat hij met deze auto diefstallen gelijk -zijn visite kaartje achterliet. Natuurlijk had den hij en zijn kleine kornuit die nog in vrijheid is geen contactsleuteltje. Geen nood. De accu werd rechtstreeks met de motor verbonden. Daarbij lieten zij echter de dynamo links lig gen, zodat alle dópr hen ge bruikte wagens na korte tijd stroomloos Jcwameh.'te staan, 'n Kleine., moeiteovèVig'e'ns voor Sam, '.waht ip dórgofi'jke gevallen stal hij, ofwel een nietlWe accu,' of meteen, maar eéh hele auto. Aan show hadden de heren geen gebrék. Zij kwamen nooit met de buit thuis. Daarom was het oog eigenlijk niet begonnen. Grapjassen als zij waren, stalen zij Om het genot (ja, ja!) van het stelen zelf. Het zal voor velen in ons ge west een geruststelling zijn; dat één van deze „grapjassen thans achter slot zit. Er zijn grenzen, nietwaar...;,? SCHAGEN. Het werkplan voor 1951 maakte tijdens de Za terdagmiddag in „De Posthoorn" te Schagen gehouden jaarverga dering van de Turnkring Hol lands Noorderkwartierhet be langrijke punt van bespreking uit. Óp 24 Februari zullen de traditionele Februari-wedstrijd^i plaats vinden. Op 8 April volgt de technische dag en op 29 April de voorjaarswedstrijden voor ad- spiranten. Op 6 Mei staan de voorjaars wedstrijden voor senioren op het Ïirogramma. Het gedeelte van de eden dat tegen turnen op Zon dag principiële bezwaren heeft, zal op een Zaterdag in Mei kun nen deelnemen. De openluchtdag vindt plaats op Texel op 8 Juli, de athletiek- dag op een Zondag in begin September te Schagerbrug. In het najaar, vermoedelijk in Oc tober zal een wedstrijd tegen een andere turnkring worden ge houden. Van de kring Purmer- end en Omstreken was een aan bod ontvangen voor een ontmoe ting in de Noordkop, terwijl tij dens de bijeenkomst werd mede gedeeld, dat men ook in Drech- terland animo had voor een der gelijke ontmoeting. In November worden de turnkampioenschap- pen voor adspiranten dames en heren gehouden. Een verzoek van de verenigin gen UDI- WIK (Dirkshorn) en Ons Genoegen (Schagerbrug) om ook voor adspiranten een on partijdige jury te vragen vond bijval nadat deze zaak van alle kanten was bekeken. Voorzitter mr. D. Breebaart deed de toe zegging dat bestuur en T.C. de mogelijkheden zullen onderzoe ken eèn voornaam punt is het feit, dat jury-leden uit andere kringen al hun kosten vergoed moeten hebben. De heer Keesman erelid Onder applaus van de verga dering werd aan de vertrokken voorzitter van de T. C.,' de heer S. Keesman te Schagen, het ere lidmaatschap van de kring aan geboden. Na een korte toespraak overhandigde mr. Breebaart het bij deze onderscheiding behoren de insigne. Voor de reiskosten vergoeding van keurcorpsleden werd thans een bevredigende op lossing gevonden. De kosten zul len bij een maandelijkse training f 340 bedragen, waarvan het KNGV f60 of f70 zalbijdragen. Het bestuur .stelde voor de kos ten om te slaan over de vereni gingen, die dan ongeveer 37 cf. per seniorenlid moeten betalen. De vergadering ging hiermee ac- behoeve van onze defensie. eoord. Een vraag van Hercules H. (Noord-Scharwoude) -over de animo voor een centrale- sport keuring kon niet direct beant- oord worden en het bestuur zal de mogelijkheden onderzoeken. Volgens liit Kanton afkomstige berichten versterken de Chinese communisten de zuidelijke grens gebieden van het rijk. Dit zöu vooral dé spoorlijn Kanton-Koü- loeri betreffen. Onder de man schappen' zóiuLr? »'"h 'nok cava leristen bevinden. Voorts zouden er 16 tanks' van Russische type, voorzien van luchtdoelgeschut, te Kanton aangekomen zijn voor de bescherming van vliegvelden. Waarnemers te Hongkong zien hierin maatregelen tegen een eventuele. Chinees-nationalistische invalspoging. BENOEMD VOOR ROME Kardinaal Aloisi Masella aartspriester van St. Jan van Lateranen Z. H. Paus Pius XII heeft Kar dinaal Clemente Micara benoemd tot Vicaris-Generaal voor de stad en het district Rome. In deze functie waarin hij Kardinaal Mar- chette Selvaggiani opvolgt, die op Zaterdag 13 Januari plotse ling aan hartverlamming is over leden, is hij belast met het gees- teliik best; i van het bisdom Rome. waarvan de H. Vader zelf bisschop is. Zoals bekend is werd e. dagen' geleden Mgr. C. van Lierde. O.E.S.A., een Nederlander, benoemd tot Vice"' -Generaal m Z. H. de Paus voor Vaticaanstad. De positie van generaal Calmeyer Een dezer dagen is gemeld dat luitenant-generaal Calmeyer na de hem, op zijn verzoek, verleen de eervolle, ontheffing uit zijn functie van plaatsvervangend chef van dè generale staf. be noemd was tot persoonlijk advi seur. van de minister van Oorlog. Naar wij .thans vernemen zal het adviseurschap zich beperken tot de uitvoering van militair- Herbert Morrison, de Britse vice-premier, heeft Zondag in een redevoering te Edinburg, de ver zekering herhaald, dat de Labour- partij geen coalitieregering wenst. Morrison zeide te geloven, dat een coalitieregering niet in het landsbelang zou zijn, daar zij on vermijdelijk een splitsing in de Labourpartij en in de Conserva tieve partij te weeg zou brengen, waardóór er opnieuw een grote oppositie zou ontstaan. ALKMAAR. De vergadering van de Ned. Kath. Sportbond, district Noord-Holland, afd. Voetbal, die Zaterdagmiddag in Paviljoen Kinheim in Alkmaar is gehouden, werd bezocht door afgevaardigden van 38 der 54 aangesloten R.K. voetbal clubs. Door de vruchtbare gedachtenwisseling en tevens door de belangrijke rede, die de vice-voorzitter van de K.N.V.B., ir. Hopster, heeft gehouden, zal, naar het zich laat aanzien, de N.K.S. in ons district wellicht een geheel vernieuwd en bloeiend leven tegemoet gaan. De heer v. d. Hamer hanteerde op deze bijeenkomst voor het laatst de voorzittershamer. Hij had de wens te kennen gegeven wegens stu dieredenen te bedanken. Ook de heer Out trad uit het bestuur. In plaats van de door het bestuur gestelde candidaten, de heren N. Duives te Zwaag, J. Kamp te Wormer en A. J. Mühren. Volendam waren geen tegen candidaten ingediend, zodat deze heren zonder stemming werden ge kozen. Het bestuur wilde toen in een volgende bestuursvergadering een voorzitter aanwijzen, maar het merendeel van de vergadering ging hiermee niet accoord. Noch de oude bestuursleden, noch de pas gekoze nen wilden echter voor de functie van voorzitter in aanmerking ko men. Na vrij lange debatten werd tenslotte overeenstemming bereikt over een tussenvoorstel: de heer Nooy uit Beverwijk, secretaris zal voor een jaar plaatsvervangend voorzitter zijn en op de jaarverga dering van 1952 zal dan definitief een voorzitter worden gekozen. De contributies Veel werd er gesproken over de contributies. Er zijn verschillende verenigingen die, ondanks herhaal de aanmaningen hun verplichtingen niet nakomen. Een belangrijk be drag is nog niet voldaan. Omdat de verenigingen met de NKS echter niet in rekening courant staan kan deze alleen een morele verplichting tot contributie-betaling opleggen. De verenigingen moeten echter deze plicht zelf begrijpen. Ir. Hopster, die na zijn rede de besprekingen over dit onderwerp volgde, ging zelfs zover dat hij op merkte: Wanneer een club niet wil betalen aan de NKS is dit een reden om hem niet langer als Katholieke vereniging te beschouwen. De vereniging WZ uit Zaandam had met betrekking tot dit probleem een voorstel ingediend, dat inhield dat het bestuur aan niet betalende verenigingen een boete zou mogen opleggen. Omdat men hiervan ech ter geen oplossing verwachtte werd het voorstel in deze zin gewijzigd dat het woord boete zal worden ver vangen door sancties, in welke vorm dan ook. Het afgelopen jaar ls besloten met een batig saldo van f 524,33. De ontvangsten bedroegen f 1723, dat dat was f 125 meer dan de uitgaven. De begroting voor het seizoen 1950 —1951 is f 1625,—. Uit het jaarverslag van de se cretaris vermelden wij het volgende de afdeling telde bij de aanvang van het seizoen 19491950 54 aangeslo ten clubs. Het aantal elftallen dat is aangesloten bedraagt 391, t.w. 215 jeugdelftallen en 176 senioren elftallen. Van deze laatsten spelen er 23 in de KNVB. Het ledental is gestegen tot 6386. Er werd in het jaarverslag een klacht geuit over "t nijpend gebrek aan scheidsrechters. Naar schatting bedraagt het aantal ongeveer 15 pet. van de afdelingself tallen. Er werd een beroep gedaan op de verenigingen om naar vermo gen mede te werken tot de oplossing van dit probleem. Met vreugde werd in het jaarver slag geconstateerd dat de technische resultaten van de clubs en ook het opvoedende werk van verenigingen en NKS reden tot tevredenheid ge ven. De rede van Ir. Hopster kan men elders in dit nummer vinden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp-ruilver- kavelingswet. Ter bekorting van de procedure bevat het ontwerp een aantal voorzieningen. De bekorting is vooral van belang, omdat de tijd, welke verloopt tussen de stemming en de inbezitneming van de nieuwe kavels zo kort mogelijk moet zijn in verband met de neiging, die bij sommige boeren wel bestaat om op het laatst minder zorg te besteden aan de over te dragen kavels. De belangrijkste voorzieningen in dit verband zijn dan ook de splitsing van het plan van ruilverkaveling in een plan van toedeling en een lijst van geldelijke regelingen en het in een vroeger stadium opmaken van het plan van toedeling. Volgens deze nieuwe opzet be hoeft met het opmaken van het plan van toedeling namelijk niet meer op het beëindigen van de gedingen over de rechten te wor den gewacht, terwijl het vaststel len van het plan van toedeling en het opmaken en overschrij ven van de acte reeds kan ge schieden, ongeacht nog lopende gedingen over geldelijke verre keningen. Daarnaast zijn bepa lingen opgenomen, die beogen, ook voordat het plan van toe deling is vastgesteld, reeds tot voorlopige ingebruikgeving van nieuwe kavels te kunnen over gaan. Pachter niet langer rechthebbende. .Een ingrijpende herziening be vat het wetsontwerp ten aanzien van de pacht. De bestaande wet regelde hier.omty.ent slechts, dat het recht van "pacht" wordt gere geld of opgeheven onder regeling van de geldelijke gevolgen daar van. Het ontwerp wijdt aan de pacht een afzonderlijke paragraaf. De bezwaren tegen de bestaan de regeling zijn tweeërlei. In de eerste plaats was de pachter rechthebbende, hetgeen bete- k'ehde, dat dé procedure in zake vaststelling van rechten op hem van toepassing was. Bij een ge schil over een pachtovereen komst, b.v. wanneer deze werd ontkend of de inhoud werd be twist, besliste daarover dus niet de pachtrechter, maar de Arron dissementsrechtbank. Volgens de nieuwe opzet wordt de pachter niet meer als recht hebbende aangemerkt. Uitgegaan wordt nu van geregistreerde pachtovereenkomsten, waaronder zijn te verstaan schriftelijke, door de Grondkamer goedgekeurde pachtovereenkomsten. In geval len van een geschil beslist de pachtrechter. Voorts is overwogen dat de uartiien voor een nieuwe nacht verhouding niet altiid zonder mociliikheden tot elkaar ziin te brengen en indien men hierin al voor het grootste gedeelte langs vriiwilliee weg is geslaagd, dan kan nog de tegenwerking van 'n enkeling een goede regeling voor het gehele gebied of voor een be langrijk deel rloen mislukken. Als sluitstuk van de regeling van de pacht zal, wanneer van een goede regeling op vrijwilli ge basis door de tegenwerking van een enkeling dreigt te mis lukken en diens belangen niet van dien aard ziin, dat hij zich door die regeling terecht ernstig geschaad zou kunnen achten, de mogelijkheid moeten bestaan een pachtverhouding op té leggen. pacht, een andere pachter toe te wijzen. De rechten van de pachter, wiens pachtovereenkomst op de voorgeschreven wijze is geregis treerd, kunnen daardoor in het ontwerp op dezelfde wijze als de rechten van de eigenaren worden gewaarborgd door te bepalen, dat hij recht heeft op het verkrijgen van een zoveel mogeliik gelijk waardige pachtovereenkomst. Een ander onderwerp, waaraan aandacht moest worden geschon ken is het verband tussen ruil verkaveling en stedebouwkundi- ge maatregelen. 6. In de practiik komt dit erop recht neer, dat cultuurgrond kan wor den opgeofferd voor niet-agrari- sche doeleinden. In verband hier mede moet de regering uitdruk kelijk vaststellen, dat de ruilver- kavelingswet in eerste instantie bedoeld is als een agrarische wet en dat eventuele wijzigingen slechts mogeliik zijn, voorzover zulks in overéenstémming is met het doel van de ruilverkaveling. Samenvatting Samenvattend en aanvullend kan worden gezegd dat 't ont werp voorziet in: 1. een snellere verwezenlijking van het practische resultaat der ruilverkaveling door: a. een splitsing van het plan van ruilverkaveling in een plan van toedeling en een liist van gelde lijke regelingen: b. bepalingen be treffende tiideliike ingebruik geving; c. andere vereenvoudigin gen in de procedure: 2. een betere regeling van de nacht; 3. bemaling van de verhouding van de ruilverkaveling tot de ruimtelijke ordening, in het bij zonder od het gebied van de ge meenten: 4. de aanleg van utiliteitswer- ken in het kader van de ruilver kaveling: 5. de verzorging van het land schap; afschaffing van het bezettings- v v u sic. ui l v y ux co - I publ HVC1 11U Uttl 11 f£, U D V v lv h z 1 wetenschappelijke opdrachten ten d.w.z. aan een verpachter, die I zijn grond dus reeds had ver- ALKMAAR. De rede van de vice-voorzitter van de KNVB Ir. Hopster, die hij Zaterdagmiddag tij dens de NKS vergadering in Alk maar hield heeft ingeslagen. Zijn woorden werden met gespannen aan dacht beluisterd en zü hebben on getwijfeld veel bijgedragen tot een beter begrip bij de clubbesturen van het nut en het bestaansrecht van de NKS. Wij geven hier een korte samen vatting van het gesprokene. De Katholieke opvatting over de sportbeoefening door de jeugd ziet in het spel niet een middel om van de jongen een prima voetballer te maken, maar in de eerste plaats een goed katholiek en een bruikbaar lid in de maatschappij-. Daarom moeten de leiders van de sportjeugd ten nauwste samenwerken met dè ouders van de sportjeugd, ten nauw ste samenwerken met de ouders en de school. Geen professionalisme Als volgens de katholieke visie op de voetballerij de opvoeding dus het voornaamste is, dan volgt hieruit dat professionalisme in het voetbalspel volkomen uit d'e boze is. Wanneer het spel beoefend wordt, alleen om er geldelijk van te profiteren wordt het een zaak en blijft er van de opvoedkundige waarde weinig over. Waarom is er na de fusie met de KNVB, ruim tien jaar geleden nog een Ned. Katholieke Sportbond noodzakelijk? De NKS is de instantie die dooi de KNVB wordt erkend en in de landelijke bond een zeer grote in vloed heeft. De katholieke clubs kunnen te allen tijde bij de Kath. Sportbond terecht om adviezen in zake de opvoeding van de jeugd. De NKS is ook voor de geestelijk advi seurs van de clubs een vraagbaak; de katholieke verenigingen kunnen door middel van de NKS bepaalde bezwaren aan de KNVB kenbaar maken. De katholieke bond waakt voor de handhaving van de richt lijnen die er bestaan op het gebied van kleding, contact met buitenland se clubs, keuze en vorming van de jeugdleiders, spelen in bedrijfsver enigingen etc. Dat de vorming van de jeugd voor de Kath. sportbond van het aller grootste belang wordt geacht blijkt wel uit- de vele zorgen die hij be steed aan de jeugdsportkampen die de laatste jaren in Vught zijn ge houden. Een katholieke sportbond is in ons land onmisbaar en daarom is het zo onverantwoordelijk, aldus Ir. Hop ster, dat sommige katholieke clubs hu.n eigen belangen schaden en voor al huti jengd zoveel goeds onthou den door weinig belangstelling aan de dag te leggen voor de NKS het geen O a. blijkt uit het feit dat niet of met grote laksheid voldaan wordt aan de financiële verplichtin gen. i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7