Nieuuu Kabinets-informateur niet in staat de partijen bijeen te brengen? Minister Stikker ging, Dr. Drees kwam Communistisch Chinees bewind te brandmerken als aanvaller Ovaties en traangas voor dirigent van Kempen Sovjet-Unie en Polen verzochten 24 uur uitstel Communisten voor Seoel bieden vinnig weerstand Pleven boekt resultaten Russische voorstellen? Traangas bij Verdi's Requiem Verwarring Financiële politiek struikelblok? Kolen uit U.S.A. naar West-Duitsland West-Duitsland aanvaardt Franse uitnodiging Staking bedreigt Engelse industrie Attlee zal met- aftreden dreigen Noodbevoegdheden voor Attlee? Verenigde Naties namen critieke beslissing Getracht zijn vrouw te vermoorden „Nederland hield zijn belofte niet" Wat een rat! Nederlander op Java vermoord Russen op onze scheepswerven Scheepskanonnen beuken Oostkust Abonnementsprijs I 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimam f 2,50; in alle edities 26 et. pet m.m., minimum f 4. familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. E."f. M. Stampei. Hoofdredacteur: H. ti:z: edities voor alkmaar, hoornden helderschagen Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) A VAN HEDEN Pag. 1 Woensdag 31 Januari 1951 46e Jaargang No. 12081 Kantoren: HOORN, Draafeingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046. (2 Uinen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 RONDOM DE CRISIS schijnt j thans een grenzeloze verwarring te heersen. Of deze verwarring ook heerst in de ontwikkeling van het informateurs-werk van mr. Stikker zelf, weten wij, nog, niet. De verwarring doet zich vooral gelden in de vele, uiteen lopende, publicaties in de dag bladen. Vooreerst signaleren wij de merkwaardige houding van het „Parool" (Vrij Onverveerd). Een week geleden had het blad, op de voorpagina, een artikel van Pieter 't Hoen (het Kamerlid Frans Goedhart, links P.v.d.A. Daarin werd, naar aanleiding van de zaak-ir. Vos, fel partij geko zen tegen Ji^ regime DreesVor- rink, dat de P.v.d.A. steeds zou dwingen partij te kiezen voor de-slap-socialistische-regering. Later is de crisis in de P.v.d.A. „bijgelegd". Dat was Zaterdag j.l., in de Partijraad van de P.v.d.A. Die dag had „Parool" nog een hoofdartikel de hoofd redactie is momenteel niettemin vacant waarin geadviseerd werd, mr. Oud te belasten rriet een beperkte opdracht, met de uitgesproken bedoeling, deze op dracht te doen mislukken. In het Maandagnummer riep „Parool" echter plotseling alle bona-fide partijen op, „Godsvrede" te slui ten en een nationaal kabinet te formeren op de breedst-mogelijke basis, op gronden, welke op zich zelf over het algemeen heel ge zond waren. Alle partij kwesties moest men maar vergeten: edoch, het zou wel niet lukken, want daar was de kwestie-nieuw-Gui- nea. Wanneer de partijen nu maar bereid waren, het daarover eens te worden Op welke wijze, dit zegt „Pa rool echter niet. De erkenning, die zulk een steun voor dit Gods- vrede-denkbeeld zóu zijn, dat men in de zaak-Nw. Guinea voor lopig de „status quo", dus de souvereiniteit van Nederland, zou handhaven, wilde er echter bij 't „Parool" niet uit. Wist men wel. dat het kabinet in de naaste toekomst deze steen des aanstoots toch niet zou kunnen ontgaan, tenzij de P.v.d.A. als uitgespro ken minderheid, zich bij een eensgezind, dus sterk standpunt van de regering zou neerleggen, terwille van de „Godsvrede" im mers? Overigens is het artikel, waar van wij vooralsnog aannemen dat het „vrij, onverveerd", en niet „losbandig, ongegeneerd" is, wel heel merkwaardig, gelet op de politiek, tot nog toe door „Pa rool" gevoerd. Een nationaal kabinet, op brede basis dus, zou heel wat „socialistische" wen sen, door „Parool" altijd zo vurig bepleit, oningewilligd moeten laten. Vanwaar deze plotselinge bekering? En hoe valt dit te rij men met de „vredes-pijp", welke Vorrink c.s. met Vos c.s. rookten, gelet op de partijdige eisen van het N.V.V.? Men weet, dat wij voorstanders zijn van een kabinet-op-brede- basis, dat de eensgezinde oplos sing van de nationale moeilijk heden nastreeft, maar dan moet dit ook mogelijk zijn en dat is het niet, wanneer zoiets maar een inval van een ogenblik is! Op het ogenblik, dat wij dit schrijven, weten wij van het in formatiewerk van mr. Stikker niet anders, dan dat hij (tussen tijds?) rapport heeft uitgebracht aan de Koningin. Verder is alles verward en mistig. Het „Vrije Volk" ziet weinig kans van slagen, als de informa teur te veel door de WD-bril kijkt. De „Tijd" meende Romme en Vorrink op de achtergrond te zien (KVP en PvdA), „Trouw" beweert, dat Stikker's zending strandt op de houding der socia listen, die wantrouwend staan tegenover de richting der infor maties, „De Maasbode" zegt, dat mr. Stikker al denkt aan bezui nigingen op de sociale uitgaven en dat minister s'Jacob niet meer past in de legpuzzle van de in formateur. En zo verder en zo voorts. Intussen verstrijkt de tijd en hij dringt. KLAAR VOOR NACHTVLUCHT Terwijl de reusachtige motoren met donderend geweld van hun 14000 pk warmdraaien spreekt de ploegleider van de lijndienst op het vlieg veld Islewild bij New York, door middel van een telefoonverbinding, met de gezagvoerder van de Stratocruiser, die op het punt van vertrekken staat. (Van onze parlementaire redacteur) Het had er gisteravond laat alle schijn van, dat minister Stikker niet tot 'n resultaat is kunnen komen. Dr. Drees was om 8 uur op het Paleis Soestdijk ontboden, nadat de informateur één uur en twintig minuten met Hare Majesteit had gesproken. Voor dien had hij 's morgens nog overleg gepleegd met de fractie leiders van de K.V.P. en de P.v.d.A. De fractie van de P.v.d.A. had tevoren in eigen kring beraad slaagd, een bespreking die on getwijfeld vooral gewijd zal zijn geweest aan het onderhoud, dat de avond tevoren tussen de in formateur en minister Lieftinck had plaats gevonden. Deze feiten met elkaar in ver band gebracht zijnde, ging tegen de middag al het gerucht de ronde doen, dat de pogingen van de informateur schipbreuk zouden hebben geleden. Sommigen meenden hiervoor de oorzaak te moeten zoeken in een socialistisch verzet tegen de financiële plannen van de infor mateur, anderen meenden dat zowel van de zijde van de KVP als die van de PvdA bezwaren waren gemaakt tegen een koers, die al te zeer in het teken zou staan van de heer Oud. Los van Oud. Inmiddels is gebleken, dat de sombere verwachtingen bewaar- Bij de aanvang van de uitvoe ring van de Requiemmis van Verdi, gisterenavond uitgevoerd door het Radio-philharmonisch Orkest o.l.v. Paul van Kempen, met medewerking van solisten, het Omroepkoor van de Ned. Ra dio unie. de Voorburgse Orato- rinmvereniging en het Chr. Re sidentiemannenkoor in het ge bouw voor K. en W. te Den Haag, is het tot enkele incidenten geko men. Paul van Kempen werd be groet met een applaus, dat aan zwol tot een ovatie. Even voor dat het concert begon, werd er in de zaal gefloten en enkele be zoekers gooiden met traangas- buisjes. De politie greep direct in en arresteerde twee demon stranten, die uit Amsterdam af komstig waren. In totaal werden vijf personen tijdens de uitvoering gearresteerd a,l- een arts en een student uit Amsterdam, twee studenten uit Delft en een vrouwelijke stu dent uit 's-Gravenhage. Het bestuur van de N.V. het heeft het volgende communique verstrekt: „De Raad van bestuur van het Concertgebouw ziet zich genood zaakt, tot zijn leedwezen mede te delen, dat de abonnementsconcer ten van Woensdag 31 Januari en Donderdag 1 Februari a.s. geen doorgang kunnen vinden." Met het oog op de acute kolen- schaarste en de grote exportquota voor kolen uit het Ruhrgebied, die door het internationale gezags orgaan voor het Ruhrgebied zijn vastgesteld, heeft het West-Duitse ministerie van Economische Za ken zich thans kunnen verenigen met de invoer van 200.000 ton kolen uit de Verenigde Staten die bestemd zijn als aanvullende leveranties voor de Duitse ex port-industrie. De industrie heeft de hoeveelheid kolen, die de on dernemingen, welke voor export werken, nog nodig hebben, op Concertgebouw te Amsterdam ruim 400.000 ton geraamd. heid zijn geworden. Van de twee boven omschreven oorzaken lijkt ons de laatste de meest juiste. Reeds enkele dagen geleden heeft prof. Romme in de „Volkskrant" betoogd, dat minister Stikker een onafhankelijke koers zou dienen te bepalen, met andere woorden: hij zou niet als zaakwaarnemer van de heer Oud hebben op te treden. Het heeft nu de schijn, dat de heer Stikker deze waar schuwing niet ter harte heeft ge nomen, (Vervolg op pag. 3) De West-Duitse regering heeft de Franse regering schriftelijk meegedeeld, dat zij de uitnodiging tot het bijwonen van de confe rentie over de vorming van een Europees leger, die 6 Februari te Parijs wordt geopend, aan vaardt. Naar in welingelichte kringen te Bonn verluidt, zal de Duitse delegatie worden geleid door prof. Hallstein. staatssecretaris van de kanselarij, die ook de dele gatie ter conferentie over het Dlan-Schuman heeft geleid. Prof. Hallstein zou de besprekingen echter slechts twee of drie weken kunnen bijwonen, daar zijn aan wezigheid te Bonn vereist is. De Britse Minister voor Ar beidszaken heeft tegen Maandag een vergadering bijeengeroepen van vertegenwoordigers van werkgevers en vakverenigingen uit de machine-industrie en scheepsbouw rond Manchester, Leeds en Barrow. Ongeveer 50.000 arbeiders verzetten zich hier te gen een stukwerkregeling. In Noord-Ierland staken 2800 arbeiders bij de vliegtuigindustrie wegens het ontslag van enkele voormannen. De staking duurt reeds acht dagen. GRASLANDONDERZOEK Na de conferentie en cursus over de verbetering vein grasland, welke verleden jaar in Frankrijk en Denemarken werden gehou den, zal thans van 26 Februari tot 3 Maart een groep deskundi gen uit de O.E.E.S.-landen deel- nem aan een studie-cursus in het grasland research station te Strat ford on Avon in Engeland, over de onderzoekmethoden van gras land. „KRANKZINNIGE STAP" Harold Stassen, een der leiders van de Amerikaanse republikein se partij en president van de uni versiteit van Pittsburgh, verklaar de Maandagavond n i e t te menen dat het Kremlin „de krankzinnige stap zou doen om het op een oorlog te laten aankomen". „Doch ik geloof wel", vervolgde hij, „dat de wereld nog jaren van spanningen en door de communis ten veroorzaakte incidenten te wachten staan". Het nieuwe Britse bewaue- nincsnroeram. dat Maandasr door Attlee aan het Lagerhuis is voor gelegd. zal waarschijnlijk critiek van socialisten en conservatieven ondervinden. Men verwacht, dat Attlee Woensdag in het Lagerhuis zal meedelen, dat de regering zal af treden. indien haar bewanenings- nrogram bii een deel der Labour- fractie oa' verzet stuit. De te verwachten critiek schijnt voornamelijk hieron neer te ko men. dat de aangekondigde maat regelen niet ver eenoeg gaan. en met te weinig waarborgen ziin omgeven om doeltreffend te werken. De Britse minister-president Attlee heeft Dinsdag in het La gerhuis meegedeeld, dat de rege ring vele noodbevoegdheden, die zij in de oorlog had, zal moeten terugkrijgen om het nieuwe her- bewapeningsprogram uit te voe ren. Attlee had dit Maandag in ziin verklaring over het nieuwe uro gram willen zeggen, doch bii het voorlezen van ziin rede had hij ner ongeluk deze hele nassage overgeslagen. Onder de waarschijnlijk terug kerende noodbevoegdheden zijn: 1. Het verplicht te werk stellen vön arbeiders in de bewapenings industrie: 2. een verbod voor arbeiders om zonder regeringstoestemming van baan te wisselen. TE WASHINGTON Het Witte Huis heeft bekend gemaakt, dat President Truman en eerste minister Pleven van Frankrijk on hun conferentie van Dinsdagochtend volledige over- eenstemmingd hadden bereikt over vraagstukken betreffende de eenheid van Eurona en de be staande maatregelen voor de verdediging van West-Eurona. Waar het Franse persbureau A.F.P. meldt, zal Frankrijk drie nieuwe groepen, ofwel 9 esca drilles Amerikaanse vliegtuigen voor Indo-China krijgen. Pleven vertrekt Donderdag uit Washington naar Ottawa, voor besprekingen met -de Canadese regering. De politieke commissie der V.N. heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag de Amerikaanse resolutie, die communis tisch China als aanvaller brandmerkt, aangenomen met 44 tegen 7 stemmen bij 7 onthoudingen. In de Amerikaanse resolutie, zoals deze is aangenomen, is het Libanese amendement opgenomen, waardoor de zinsnede „China heeft alle voorstellen voor een staken van het vuren verworpen" is gewijzigd in „China heeft alle voorstellen voor een staken van het vuren niet aanvaard". De Sowjet-Unie en Polen had den in de nolitieke commissie der V.N. verzocht 24 uur te wachten met de stemming over de ten aanzien van Korea te nemen staunen. MET AARDAPPELMESJE Volgens de Officier van Justi tie was er sorake van mishande ling en hii eiste gistermiddag te gen de 74-jarige eenensionneerde hofmeester M. J. V. uit Rotterdam een gevangenisstraf van een iaar met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk. V. zou op 23 Augustus 1950 ge tracht hebben zijn vrouw, toen zij op een divan lag, van het leven te beroven door haar met een mes in het hoofd te steken, doch de vrouw werd licht gewond. Verdachte gaf toe dat de ver houding met zijn vrouw niet goed was. Die ochtend was hij vroeg opgestaan en met een aardappel mesje, aldus vertelde hij, heeft hij zijn vrouw in het hoofd ge stoken. Daarna heeft verdachte zich aangegeven bij de politie. BRUC OVER OUDE IjSSEL HERSTELD De Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, opende gisteren de herstelde brug over de Oude-IJssel te Doetin- chem. Hij nam daartoe plaats op een locomotief van de N.V. Gel derse Tramwegen, waarmee hij het lint op de brug stuk reed. PRESIDENT SUKARNO De Indonesische president Su karno, is doctor honoris causa in de rechtswetenschap geworden van de universiteit van het Verre Oosten te Manilla. Na deze plech tigheid heeft hij in een toespraak verklaard, dat het feit, dat de Nederlandse regering niet haar belofte heeft gehouden om Nieuw Guinea aan Indonesië over te dragen; het begin is van „een ongelukkig en bedroevend hoofd stuk" in de geschiedenis van In donesië. SAARGEBIED NIET FRANS In een rede te Kiel heeft de Franse Hoge Commissaris, Fran cois Poncet verklaard, dat Frank rijk het Saargebied na de Duitse capitulatie niet heeft geannexeerd. De Franse regering wil van dit gebied integendeel een verbin- dingsstrook tussen Duitsland en Frankrijk maken door het een statuut te geven van een onaf hankelijke staat op democratische grondslag zoals Luxemburg. In Groesbeek heeft men een beverrat van ongeveer een halve meter lengte onschadelijk ge maakt. De romp van het dier is 43 centimeter lang. Met kop en staart erbij meet het 89 cen timeter. De rat is opgezonden naar de Plantenziektekundige- dienst te Wageningen. U.S.A.-VLIECDEKSCHIP „OP CEHEIME WIJZE" TOT ZINKEN GEBRACHT De Amerikaanse marineleiding heeft Dinsdag bekend gemaakt dat het tien duizend ton metende vliegdekschip „Independence" Vrijdag p.l. tijdens een geheime proefneming van de Amerikaanse vloot ter hoogte van de Califor- nische kust tot zinken is gebracht. Het wordt mogelijk geacht dat de „Independence" die zwaar ge havend was door het dienst doen als „proefschip" in de atoombom- proef bij Bikini, door middel van een raket naar de bodem der zee is gezonden. VOLKSWAGEN- CONSTRUCTEUR OVERLEDEN Professor Ferdinand Porsche, de ontwerper van de Duitse „Volkswagen" fs Dinsdag op 75- jarige leeftijd te Stuttgart over leden. De politieke commissie weiger de met 32 tegen 10 stemmen hier op in te gaan en wenste aan te vangen met de behandeling van de Amerikaanse resolutie. De Britse en Canadese afge vaardigden verklaarden voor de Amerikaanse sanctie-resolutie te zullen stemmen, zoals die enigs zins verzacht is door een Libanees voorstel. De Chinese minister van Bui tenlandse Zaken heeft medege deeld, 1) dat hij bereid is ophel dering te verschaffen wat betreft het Chinese standpunt ten aan zien van de voorstellen van de V.N., 2) dat zijn regering accoord gaat met het voorstel van de „twaalf" voor het houden van een zevenlandenbespreking, die in de eerste plaats tot doel zou hebben tot een staking van het vuren te geraken, 3) dat aanvaarding van de Amerikaanse resolutie waarin China een agressor wordt ge noemd „een vijandige handeling" van de Verenigde Naties zou zijn en dat China in dat geval niet zou kunnen onderhandelen. De employee van de onderne ming Redjowinangun Bodja. in de omgeving van Semarang, de heer Ph. E. Doelitsch, is met in geslagen schedel in een greppel gevonden. Volgens zijn chauffeur heeft een aantal bewapende per sonen hem een bedrag van 3.000 rupian en zijn jeep ontroofd en hem met zijn neefje ontvoerd. AAN FRANKRIJK EN ITALIË Het rechte Italiaanse blad „II Tempo" meldt uit Parijs, dat de Sowjet-Unie binnenkort Frankrijk en Italië een uon-agressiepaCt zal aanbieden als deze landen belo ven, dat zij in geval van oorlog neutraal blijven. Rusland zou bereid zijn de grenzen, der beide landen te eer biedigen, alsmede de Franse over zeese bezittingen. Ook zou Rus land geen pogingen in het werk stellen om de tegenwoordige re giems m Frankrijk en Italië te wijzigen met revolutionnaire middelen. Een woordvoerder van het Franse departement van Buiten landse Zaken heeft de geruchten, dat de Sowjet-Unie Frankrijk en Italië een niet-aanvalspact wil voorstellen „volslagen fantasie" genoemd. GEEN BEZWAAR 's-GRAVENHAGE, 3o Jan. Op vragen van het Tweede Ka merlid, de heer Fens (KVP) be treffende het hier te lande toela ten van Russische controleurs in verband met de levering van schepen aan Rusland, heeft de minister van Oorlog en Marine geantwoord, dat het juist is, dat enig Russisch personeel hier te lande wordt toegelaten voor het houden van het in de scheeps bouw gebruikelijke toezicht bij de aanbouw van schepen. Voor zover bovenbedoelde per sonen worden toegelaten tot be drijven, waar ook orders voor de Nederlandse krijgsmacht in uit voering zijn, wordt zulks niet van overwegend bezwaar geacht, aan gezien bii bedrijven, waar met militaire geheimen wordt ge werkt, zodanige beveiligings maatregelen zijn genomen, dat onbevoegden van die geheimen Dit neefje is nog niet gevonden, geen kennis kunnen nemen Ten N.W. van Soewon wordt hard gevochten. De communisten, die zich hebben ingegraven, maken hier gebruik van artillerie en dwongen een V.N.-formatie zich op beperkte schaal terug te trekken. Aan het westelijk front onderhielden de communis ten het zwaarste artilleriespervuur sinds drie maanden om de opmars der verbonden strijdmachten tot staan te brengen. Het hoofdkwartier van de ver bonden marine te Tokio ver klaart, dat sinds het begin van de Koreaanse oorlog 24.000 Noord Koreaanse en Chinese soldaten door het optreden van marine strijdkrachten van 9 landen zijn gesneuveld. Voorts werderf' 81 vliegtuigen, 314 artilleriestellin gen, 198 locomotieven, 112 brug gen, 9 treinen en 1944 voertuigen vernield en 85 vliegtuigen, 261 artilleriestellingen, 174 locomo tieven en 236 bruggen beschadigd. De haven Kansong aan de Oost kust, 20 km ten noorden van de 38ste breedtegraad, heeft Dins dag de gehele dag aan een be schieting van geallieerde oorlogs schepen blootgestaan. Het bom bardement begon 's morgens vroeg en hield tot in de avond onafgebroken aan. Het grootste slagschip ter wereld, de Missouri, nam er aan deel. Koninklijke deelneming; om Mannerheim's dood H. M. de Koningin heeft in verband met het overlijden van maarschalk Mannerheim, oud president van Finland, een tele gram van deelneming gezonden aan de president van Finland Minister Stikker heeft uit naam van de ministerraad een telegram van deelneming gezonden aan de minister-president van Finland. Leden van de 24ste Amerikaanse infanteriedivisie, o.a. be wapend met Bazooka's, zoeken in de met sneeuw bedekte heuvels van Korea naar vijandelijke stellingen en troepen concentraties. Men veronderstelt, dat de communistische troepen zich dichter naar de 38ste breedtegraad hebben terug getrokken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1