Plannen voor een katholieke ambachtsschool te Alkmaar Noodlottig ongeval PELS' Instructeur in ieswagen is verantwoordelijk Nog geen douche-inrichting voorOudesluis «Wat Verscl sociaal-. De cijfers tonen levens vatbaarheid aan Request aan de raad Mr. B. van 't Hoff over „oude kaarten". „Dodendans" voor de Berger Kunstkring WEK DE GAL IN UW LEVER OP Provinciale Staten BEURSOVERZICHT Gemeenteraad Zijpe Uitbreidingsplan 'tZand wéér in den Haag Versob Canac een nood Naar wij v °ACINA 2 WOENSDAG 31 JANUARI 1951 ALKMAAR. De Stichting R. K. Ambachtsschool ,,St. Willi- brord", die xich ten doel stelt het nijverheidsonderwijs voor jongens in de gemeente Alkmaar en omgeving op de grondslag van de Rooms-Katholieke beginselen te bevorderen en dit doel tracht te bereiken door de oprichting en instandhouding van scholen en cursussen voor nijverheidsonderwijs, heeft zich, zoals wij gisteren reeds berichtten, tot de Gemeenteraad gewend met het verzoek te willen verklaren, dat de oprichting en instand houding van een R. K. Nijverheidsschool voor jongens te Alkmaar noodzakelijk is. voorkeur geseven aan Alkmaar, zulks hoewel de gemeente Heer- hugowaard het op prijs zou stel len, dat aldaar de school zou worden gevestigd. Verwacht mag worden, dat een te Alkmaar gevestigde R. K, Nij verheidsschool leerlingen zal aan trekken uit het overgrote deel van de kop van Noord-Holland, terwijl reeds de stad Alkmaar en allernaaste omgeving een ruim schoots voldoende aantal leerlin gen zal opleveren voor de oprich ting en de normale uitgroei en ontwikkeling van deze school. In dit verband wijst het bestuur van de Stichting op het feit, dat De volgende gronden worden hiervoor aangevoerd: De vrijheid van onderwijs houdt een erkenning in van het recht van bijzonder onderwijs. Voor het Lager Onderwijs is aan dit recht tevens verbonden de financiële gelijkstelling met het Openbaar Onderwijs. Ook ten aanzien van andere takken van onderwijs gelden voor de voorstanders van het Bijzon der Onderwijs dezelfde principiële argumenten als voor het Lager Onderwijs en de Overheid erkent en steunt het Bijzonder Onder wijs vrijwel in al zijn vormen door subsidiëring. Allerhoogst belang. Het nijverheidsonderwijs speciaal het ambachtsschoolonder- wijs als Bijzonder Onderwijs op confessionele grondslag ligt het katholieke volksdeel even na aan het hart als het Bijzonder lager-, middelbaar- of hoger on derwijs en de oprichting van een R, K. Dag- en Avond-Ambachts school moge derhalve beschouwd worden als een zaak van het allerhoogste principiële belang voor het R. K. deel van de be volking. Alkmaar en het te bestrijken gebied (omvattende de parochies Bergen, de Egmonden, Heerhugo- waard, Tuitjenhorn, Warmenhui- zen, Akersloot, Limmen, De Rijp, Schermerhorn, Anna Paulowna, Breezand, Nieuwe- en Oude Nie- dorp, 't Zand, Schagen, 't Veld, Harenkarspel, Ursem, Obdam, Spanbroek, Spierdijk e.a.) telt op een totaal van ongeveer 76.600 inwoners, ongeveer 38.700 katho lieken, terwijl vanuit deze plaat sen zich reeds 170 gegadigde leer lingen voor dag- en avondcursus sen heeft opgegeven. Alkmaar de aangewezen plaats. Bij de beoordeling van de plaats waar een R. K. Ambachtsschool moet worden gevestigd, moet re kening gehouden worden met de bevolkingsdichtheid, de afstanden, de verkeersverbindingen en voorts met wat men zou kun nen noemen de meest geschikte plaatselijke schoolaccomodatie, ook in verband met o.a. de per soneelsbezetting van de school. De Stichting heeft daarbij de de bevolking van de neutrale Ambachtsschool te Alkmaar thans voor ruim de helft bestaat uit katholieke leerlingen, terwijl de oprichting van een katholieke school voor menig ouder het ge makkelijker zal maken, om zijn kinderen voorzover deze daar voor in aanmerking komen naar de ambachtsschool te zen den. Dë toekomst! Tevens wordt erop geattendeerd dat de bestaande neutrale am bachtsschool moeilijk uitbreiding kan ondergaan, terwijl de nu reeds door een aanmerkelijk deel van dc bevolking gedeelde katho lieke levensopvatting meebrengt, dat tijdig worde zorg gedragen, dat de kinderen uit katholieke gezinnen, waaronder vele beho ren tot de economisch zwakkeren, in staat gesteld worden een vak te leren, althans de grondslag kunnen leggen voor een vak opleiding. Voorshands stelt de Stichting zich voor het onderwijs te begin nen met de vakken Machinebank werker Timmeren, Electriciën- Instrumentmaker en Schilderen. Ter ondersteuning van haar verzoek heeft de requestrerende Stichting de adhaesiebetuigingen van de K.A.B.. de R. K. Midden stand en de R. K. Werkgevers vereniging overgelegd. UIT HET LOOD GESLAGEN ALKMAAR Klaas N. uit Warmenhuizen is een man met een hartkwaal. Hij lijdt aan rheumatiek en hij heeft een moeilijk huwelijksleven achter de rug. Al die dingen hebben hem min of meer uit het lood geslagen. Hij is van het rechte pad afgedwaald en heeft zich schuldig gemaakt aan oplichting van Jan en alleman. Een van zijn oplichtingen was hem door de officier van- justitie te Alk maar ten laste gelegd. Hij had de landbouwer A. Filmer te St. Maarten bewogen tot aangifte van f 40.onder het voorwend sel dat hij bij Kok in Burgerbrug een motor had gekocht, voor wel ke koop hij f 40.tekort kwam. Hij zou het geleende geld on middellijk per aangetekende zending aan Filmer sturen. Fil mer heeft echter naar zijn cen ten kunnen fluiten, evenals vele andere door N. gedupeerden. De reclassering adviseerde de poli tierechter deze man te veroorde len tot een voorwaardelijke straf en hem als bijzondere voorwaar de op te leggen de opname in de Rekkense inrichtingen. De offi cier ging in zijn eis mee met het reclassefingsrapport. Hij vorderde 4 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en opname in de Rekkense inrichtingen. Conform die eis werd N. door de politie rechter veroordeeld. Dierenbescherming ALKMAAR. Zwervend te Alk maar aangetroffen een zwarte setter (witte borst, reu, penning 1905631 Amsterdam). De hond, die verleden week door een sleepbootkapitein uit het water nabij Kolhorn is gehaald, is niet door de eigenaar afgehaald. Voor dit dier wordt een zeer goed huis gezocht. Zaterdag bij het vervoer Stompe- torenAlkmaar is te Alkmaar een cypers-poesje verloren (plm. 9 mnd oud, mager). Adres Inspecteur: C. Verwer, Baanstraat 1, Alkmaar. Schaaknieuws V.V.V. ALKMAAR. Voor de winter competitie werden deze week de volgende wedstrijden gespeeld: Hoofdklasse: E. J. KaiserP. Hoekstra J. VeisP. Seewald 01 P. VreekenR. Pyning 10 N. Termaat—G. F. Cool W. KwakC. Meyer afgebr P. DeugdA. Beemsterboer afgebr. G. F. v. BeenkA. Haksteen afgebr. Eerste klasse: F. HelderM. Pranger 10 G. Groenewoud-P. Groenenberg afg. Tweede klasse: J. MeiboomP. Holzman mej. BoumanJ. de Wolf 10 Derde klasse R. FaberH. Arndts 10 mevr. VeisM. Wolters afgebr. Door het bestuur van VW werd een commissie benoemd uit de leden ter voorbereiding van een Paas- tournooi. Hierin werden benoemd J Schuurman. J. de Wolf, Oudegracht, D. Appel Westèrweg 30; bij de twee laatstgenoemden kan opgave voor deelname gedaan worden. De heer P. B. uit Harenkarsuel. die indertijd bii een Alkmaarse instructeur lessen in autorijden haalde, had. achter het stuur van een leswasen zittend, een lichte aanriidincr eehad met het ee- onende nortier van een auto. die on de narkeerstrook van de Kcn- nemerstraatwec eewwkeerd stond Zijn instructeur zat toen naast hem. Het is nu maar de vraae. wie voor deze aanrijding aan- snrakeliik moet worden gesteld, de instructeur of de leerling. De Kantonrechter had de leerling veroordeeld, maar die was in hoger beroen gegaan. Tengsvolge van een misver stand hij dacht dat de instruc teur hem wenkte had de chauffeur van de geparkeerde auto zijn portier open laten staan. Er naderde echter een Nacobus op de straatweg. De Ieswagen kwam in lichte aanraking met het over de rijweg geopende por tier en stond op hetzelfde mo ment stil. Er was een schade van f 50.aangericht, die B- van de Kantonrechter moest vergoeden. De Officier van Justitie bij de KAJOTTERSNIEUWS ALKMAAR. Het licht van de schijnwerper zal vanavond geplaatst worden op het boek. De heer Olbers vertelt ons het een en ander over dit voor ons onbekende terrein. Dit is een reden te meer, om juist deze avond te komen luisteren. CAUSERIE OVER HET WERK VAN KOOS STIKVOORT ALKMAAR. De Ere-Tentoon- stelling van het werk van Koos Stikvoort, die ook vanavond weer van 7 tot 9 uur geopend is, trok Za terdag en Zondag veel belangstel ling. Om de belangstelling nog meer te stimuleren, heeft het bestuur van de Kring „Vrienden van het Stede lijk Museum" de heer M. Diemei, kunstschilder en Directeur van de Vrije Kunst-Academie te Utrecht uitgenodigd een causerie met licht beelden over dit werk te komen houden. Dit zal morgen, Donderdagavond geschieden in de Trouwzaal van het Stadhuis, daartoe welwillend door 't gemeentebestuur beschikbaar ge steld. Na een causerie aan de hand van een serie projecties zal de heer Diemei een rondgang leiden langs het in het museum tentoongestelde werk. Wij hebben de heer Diemei deze causerie in Utrecht horen hou den; hij is een vlot en deskundig spreker, zodat de belangstellenden 'n leerzame avond wacht. Voor leden van de kring bedraagt de entree ter bestrijding der onkosten slechts een kwartje; voor niet-leden- belangfetellenden het dubbele. Aan vang 8 uur. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Johan na A. G. d vJ. A. Weiier en J. J. v. .d Kamer; Willem J. zv J. W. Admiraal en M. Spekken; Jan W. zv J. van der Minne en A. C. Groot, Maria P. C. dv M. Zut en N. Kindt; Franciscus C. J. zv J. Witte en J. C. Wester; Antho- nius H. zv F. C. Oostdijk en A. M. Ottenbros. Overleden: Dirk Braak 85 jaar, wednr. van D. Wolters; Cathari- na W. v. d. Kamer 66 jaar, geh. met J. Wittebrood; Jan v. Bram men 38 jaar geh. met M. Knos- sen; Geertruida A. de Zwart 64 jaar, geh. met J. A. Genefaas; Fempje Venema, 91 jaar, wed. v. A. Schab; Pieter Pallemans 58 jaar; Albert Schaar 87 jr., geh. met L. J. Guillam, Pieternelle Koole 75 jaar geh. met J. Kooij. ALKMAAR. Geboren: Pau- lus C. M. zv E. F. Olbers en E. Boendermaker; Dieuwertje dv P. Plas en G. C. Paschedag; Egber- tus zv A. D. de Rooij en J. E. Groot; Elisabeth W. A. dv J. Schoen en J. J. Waleveld; Joan nes J. zv J. A. deVries en M. A. Spijker; Herman F. zv A. de Jong en C. de Moor. Gehuwd: Franciscus J. Vogel poel en Adéle M. Vozza; Herman B. Meijer en Christina A. M. Bruin. Overleden: Maria J. Maret, 77 jr. wed. van C. Nes; Hendrik Brandenburg, 8 jr.; Klaas de Haan, 79 jr., wedn. van M. Tuin man; Catharina J. P. Goes, 55 jr. geh. met J. J. Groot: Johannes B. Peperkamp, 78 jr. geh. metM. Koning. Meerv. Kamer, waarvoor deze appèlzaak gisteren diende, viel echter de getuige aan over de manier waarop hij zijn wagen had geparkeerd en de wijze waarop hij zijn portier had ge opend gehouden. Bovendien was hij van mening dat, wanfteer er sprake was van verantwoorde lijkheid voor het ongeval, de in structeur die verantwoordelijk heid te dragen zou hebben. De Officier achtte, omdat hier van verschillende zijden fouten zijn gemaakt, de civiele vordering on gegrond. Hit vorderde ontslag van rechtsvervolging. Op 13 Febr. zal de Rechtbank uitspraak doen. Diploma kraamverzorgster ALKMAAR Bij het Wit- Gele Kruis slaagden Maandag j.l. voor het examen van kraam verzorgster de dames: mei. Th. Barhorst, Den Burg (Texel); mej. J. Beers, H.H.Waard; mej. J. Bloedjes, Alkmaar; mej. M. Duren Groot-Schermer; mej. M. Vlaar, Nrd-Beemster; mej. J. de Wit en mej. R. de Wit beiden uit 't Zand. On particulier terrein van Duin en Bos te Castricum had W. H. uit Bereen met een twee-en-een- halve meter lange larlder on ziin rug. on z'n bromfiets gereden. Hem was ten laste gelegd, dat door ziin grove onachtzaamheid een drieiarig kind zodanig letsel had bekomen, dat het ziin oog on den duur waarschijnlijk niet meer zal kunnen gebruiken, ten gevolge van de vernieling van 'n oogsnier. Volgens de dagvaarding zou de man bii het manoeuvreren tussen enkele paaltjes door, de macht over zijn stuur en zijn evenwicht zijn kwijtgeraakt, tengevolge waarvan hij tegen 'n hek opreed, waarbij het kind werd gekwetst. Volgens verdach te echter, was hij allang tussen de paaltjes door, toen een van de daar spelende kinderen een steen gooide in een kastanje boom en hij zich voor de neer komende steen moest dek ken. Bij deze manoeuvre moest hij de ladder laten vallen. Het kind werd door de gevallen lad der gewond. De officier van Ju stitie meende dat H. grovelijk gevaarlijk heeft gehandeld. Hij achtte de handelwijze van ver dachte met haar noodlottig ge volg van hoogst ernstige aard en hij vorderde f 50,— of 25 dagen. De verdediger Mr. Dr. Berk houwer legde er de nadruk op, dat ten gevolge van het gevaar lijk spel der kinderen dit onge val is geschied en niet tenge volge van het rijden van ver dachte met een ladder op zijn rug. Hij concludeerde tot vrij spraak subsidiair ontslag van de rechtsvervolging. Op 13 Febr. zal de rechtbank uitspraak doen. AGENDA GULDEN VLIES 7.30 uur Turn- lust-Revue. CAFé TOM. Waagplein 7.45 uur Steunt Wettig Gezag. BRE-TENTOONSTELLING KOOS STIKVOORT Stedelijk Museum: 1012; 25 en 79 uur. BIOSCOPEN: REX half 3 en 8 uur; De dienstmaagd en de professor, alle leeft. CINEMA 8 uur Staatsgeheim, 18 jr. VICTO RIA 8 uur Young men with a horn. 18 jr. HARMONIE 8 uur Neptunus dochter, 18 jr. DIENST DOKTOREN K. H. Kolk, Geestersingel 36, tel. 2017 en J. Pot Kenn.straatweg 65, tel. 3117. DIENST APOTHEKEN; Wanna Ritsevoort 5. VERKEERSONGEVALLEN IN 1950 Wii ontvingen van de Verkeers politie een overzicht van het aan tal verkeersongevallen in het af gelopen jaar: een staatje te lang. om over te nemen. Er worden niet minder dan 387 aanrijdingen in vermeld: in 95 gevallen was het een aanrijding tussen twee auto's in 25 gevallen tussen 'n auto en een motorriiwiel. in 64 gevallen tussen een auto en een wielrijder, in 23 gevallen tussen een auto en een voetganger. Er botsten 17 auto's tegen 'n lantaarnpaal en 16 maal kwam een voetganger met een motorrij wiel in botsing; in 32 gevallen botsten twee wielrijders tegen elkaar. Voorts werden nog 42 ver keersongevallen van andere aard vermeld van auto's, motorrijders en fietsers, die te water reden enz.; hierbij vinden wij 11 ge vallen, vermeld van overreden honden en katten. Bij deze 429 ongevallen was er een met dodelijke afloop; in 66 gevallen bekwamen de slacht offers lichamelijk letsel, in 64 gevallen tevens materiële schade; in 280 gevallen bleef de schade beperkt tot het voertuig en bij slechts 6 gevallen ontstond geen schade, terwijl ook geen letsel werd veroorzaakt. Het overzicht geeft voorts een beeld van de verkeerssituatie en de plaatsen, waar de meeste on gevallen gebeuren; hierbij komen op de eerste plaats de Langestr. dan achtereenvolgens de Kenne- merstraatweg, de Friesebrug, de Kanaalkade, de Laat, het kruis punt bij de Grote Kerk, de Hel- aerseweg, de hoek Varnebroek en de Heilooërbrug. KNOEIEN MET HET RIJTIJDENBESLUIT ALKMAAR De Alkmaarse huurauto-ondernemer P. K., die zich aan allerlei overtredingen had schuldig gemaakt, stond gis teren voor de Alkmaarse recht bank, waar hij de Officier, mr. Dr. Vellinga een hele serie straf fen tegen zich hoorde eisen. 58 maal f 10,of 1 dag; f}.. maal f 15, of 1 dag, 11 maal f 15. gld. of 1 dag, 1 maal f 15,— of 1 dag, 66 maal f 10,of 1 dag, 13 maal f 15,-of 1 dag en 39 maal f 10,— of 1 dag plus 1 week hechtenis voorwaardelijk met 'n proeftijd van 2 jaar. Met deze eis kwam de heer K. die in appel was gegaan met een vonnis van de kantonrechter, die hem in het geheel zowat f 800,boete had opgelegd, van een koude kermis thuis. Mr. W. Buers, verdachte's verdediger, bestreed de opvat ting van de officier, dat ver dachte zijn chauffeurs :f>ü heb ben aangezet om in hun werk boekje te knoeien. Op 13 Febr. zal de rechtbank uitspraak doen. 48 woningen voor ,,Goed Wonen" ALKMAAR. Behoudens schriftelijke goedkeuring de mondelinge goedkeuring werd reeds verkregen van het De partement van Wederopbouw en Huisvesting is de bouw van 48 woningen voor de R.K. Woning bouwvereniging „Goed Wonen aan de Korenhertkade en de Spie- ghelstraat gegund aan de fa. R. Min te Limmen voor de som van f 419.100.—. (Advertentie) Zij stond al een uur in de stromende regen. 'Er zwaait wat voor hem, want daar kan zij niet tegen. Maar hij weet wel raad: Met Advocaat kan hij haar wel weer tot verzoening bewegen. schillende talen en een atlas met kaarten van steden. De kaarten von den later hun weg naar de gebrui kers, nadat ze door middel van hout sneden en koper-etsen gereprodu ceerd en vermenigvuldigd werden. Van Deventer maakte de kaarten van de steden, na ze zelf allen be zocht te hebben en in kaart te heb ben getekend; hun strategische waarde herkent men aan de toe gangswegen, de versterkingen en grote gebouwen. In de gouden eeuw was Amsterdam, centrum van de zeevaart ook wereldmarkt van de kaartenatlassen. Aan de hand van een fraaie serie lichtbeelden liet Mr. van 't Hoff zijn gehoor tal van kaarten van Van Deventer, Blaeu, Corn. Anthonisz (de Alkmaarder), Piet Bast, Merca tor, Hondius e.a. zien. Vergeleken met de luchtfoto's in deze tijd ge maakt, welke ook nu en dan getoond werden, herkende men in de tegen woordige vorm nog de lijnen van he oude kaarten. Het was ongetwijfeld een leerzame causerie, waarvoor de heer Ringers na afloop de spreker dan zegde. ALKMAAR. Voor de Ver. Oud Alkmaar hield gisteravond Mr. B. van 't Hoff uit Den Haag een cau serie met lichtbeelden over de oude kaarten, gemaakt door de bekende cartographen Jac. van Deventer en Joan Blaeu. Van Deventer maakte in de jaren vóór 1572 uitsluitend kaarten voor strategische doeleinden in opdracht van Karei V en Philips II; dit ver klaart, dat de originele exemplaren van zijn kaarten van steden in de 17 gewesten momenteel grotendeels in het museum te Madrid berusten, Zij werden met het oog op hun strategische waarde lange tijd ge heim gehouden en eerst in de 19de eeuw raakten ze bekend. De kaarten van van Deventer ken merken zich door dezelfde schaal, dezelfde oriëntatie en hetzelfde ka rakter. Zulks in tegenstelling met de kaarten van Blaeu, die kaarten druk te van verschillende makers, zodat hier de schaal, de oriëntatie en de waarde verschillend is. Blaeu. die een drukker en uitgever was, maakte een wereld-atlas van 9 delen in ver- MATTHAEUS PASSION in Grote Kerk te Edam In de Grote Kerk te Edam zal ook dit jaar weer de „Matthaeus Passion" worden uitgevoerd door de koorverenigingen Edam en Punmerend, met instrumentale begeleiding van de Haarlemse Orkestvereniging. Ook de ver eniging Zanglust, o.l.v. Willem Hespe werkt mede. Als solisten treden op Jo Vincent, sopraan, Annie Woud, alt,, Han le Fevre, Herman Hülsmann, Leo Rom- merts, Wiebe Draaijer, Arie van Mever, Hubert Bahrwasser, Leo Oostdam, Haakon Stotijn, Leo v. d. Lek, Jan Hersmerg, Piet Lentz, Janny van Wering en Willem Hülsmann. De uitvoering wordt gehouden op tweede Paasdag, 26 Maart, en staat onder algemene leiding van Theo Ettema. BERGEN. Voor de Berger Kunstkring voerde het Amster dams Toneelgezelschap gister avond in de zaal van „De Rus tende Jager" Strindberg's „Do dendans" op. De talrijke aanwe zigen huldigden na afloop van de opvoering de spelers piet een gulle ovatie. "Wij hebben onlangS~ toen het Amsterdams Toneelge zelschap dit stuk in Alkmaar bracht, daaraan een uitvoerige bespreking gewijd, zodat w\j dit maal met enkele woorden kun nen volstaan. In dit'door en door pessimisti sche stuk van Strindbere, waar in twee echtgenoten, die bijna 25 jaar met elkaar zijn getrouwd, el kaar ook bijna 25 jaar hebben gehaat, was het Albert van Dal- sum, die brillant excelleerde in de rol van de echtgenoot. Char lotte Kohier maakte van de echt genote meestentijds een al te na drukkelijke rol, hetgeen niet wegneemt, dat zij bewees welk een voortreffelijke actrice zij is. Dat deed zij vooral in het derde bedrijf. Johan Schmitz bracht de neef van het echtpaar op een verdienstelijke wijze op de plan ken. Strindberg's stukken doen het nog altijd. Zijn pessimisme, al te zeer gerealiseerd in onze harde werkelijkheid, weet nog altijd een zaal vol moderne men sen te boeien. „Dodendans" is 'n onverkwikkelijk stuk, dat de zwakke mens een spiegel voor houdt, waarin hij al te vaak zich zelf herkennen moet. Het is goed dat die zwakke mens ook de door Christus verloste mens is. Daarvan laat ons dit stuk niets zien. Wij hebben des te meer re den om er ons in deemoedige dankbaarheid op te bezinnen. R.K. Sportvereniging „D.I.O." afd. Handbal BERGEN Na maanden van gedwongen rust kon de bal ein delijk weer eens rollen. Het 2de elftal speelde tegen AOG 3, waar het geen sterke tegenstander aan had. Hoewel het spel niet vol doende open werd gehouden, be nutte DIO iedere kans, die werd geboden en wist drie ballen te plaatsen, ,ter\yül AOG mef. lege handen huiswaartsmoest keren. Het eerste elftal meettg zijn .krachten met DDO uit Scher merhorn. DDO, dat sinds de com petitie wat beter was ingewerkt, bereikte toch nog niet het peil, om behoorlijk spel te leveren, zoals bleek uit de puntentelling van 91, ten voordele van haar tegenstanders. Bovendien speelde zij tamelijk ruw, hetgeen niet gunstig werkt op het spelpejl. Desondanks werd er prettig ge speeld. A. Roland Holst houdt voordrachten te Brussel BERGEN Adriaan Roland Holst zal Donderdag te Brussel in het kader van de poëzie-middagen 'n voordracht houden. Hij zal 's mid dags ontvangen worden door de Vlaamse afdeling van de pen- clufo. 's Avonds zal hij een twee de lezipg over zijn werk houden in de Vlaamse Club. Gevonden en verloren voorwerpen BERGEN Gevonden rood zwarte wollen want, blauwe al pino. groene autoped, contact sleuteltje; zilver armbandje, zw. gymnastiekschoontjes, gebreide witte want, doublé armbandje, zwart-Witte kindermuts, dop benzinetank (Solex), witte wol len want, kindercape, witte wol- Ion das, glacé dameshandsehoen, kinderwantjes groen-wit, krop- duif, kinderleesboekje, kinder- portemonnaie met inhoud, meta len kettinkje met sleutels, wit- bruine hond. Verloren: bruine schooltas, bl- witte gebreide muts, damesrij- wiel, grijze wollen handschoe nen, zilverbon van f 2,50, cein tuur van loden jas, donkerbl. leder etui met vulpen en vulpot lood, rode autoped, bruin etui met vulpen, vulpotlood en ball pointpen, groen-zwarte gebreide pantoffel, 2 zilverbons van 1 1, reservewiel met band. UITSLAGEN „DAMLUST" ZD.-SCHARWOUDE De uit slagen van de onderlinge compe titie luiden als volgt. le klas: A. v. d. VeileA. Goudsblom 11; C. SchuffelenP. v. d. Mo len 20; Th. de HaasFr. Mos 02; Joh. HuitemaP. Schuffe len 20; Fr. SlotP, Beers 20 2e klas: P. MienesJ. C. Cools 20; H. Glas—P. Balder 0—2; N. Jol— C. Bak 20; A. MoskG. Vro- ling 20; J. WeelJac. Berk hout 20; J. C. CoolsP. Mie nes 20. 3e H. v. d. HovenH. Rietsen 20; P. BakkerA. Zuidscharwoude 02; W. MarsmanC. v. d. Ho ven 02; Jac. OotjersW. Vis ser 11 Politie voetbal ALKMAAR Het Alkmaarse Politie Voetbalelftal speelde gister tegen het elftal van de Marechausse te Amsterdam. Uit slag 33, onder pdotest van AP SV. ZANG EN TONEEL TUITJENHORN Het was 'n goede gedachte van de zang vereniging en de Toneelvereen. om gezamenlijk een uitvoering te geven. De eerste avond was de zaal flink be7tet, maar Maan dag had de belangstelling gro ter kunnen zijn. Onder leiding van de heer Th. van Baar zong de zangver. een drietal liederen. „Motet" van Jos. Haydn en „O quam suavis est" van Jos. de Klerk werden verdienstelijk uit gevoerd, maar voor „Vilja lied" van Fr. Léhar is de bezetting bij sommige partijen te zwak. Een flinke toeloop van niéuwe leden is dan ook bij het tegenwoordi ge te kleine ledental een eerste eis. „Als de klok waarschuwt", een vrolijke mysterie in drie be drijven door R.' en C. H. Veen- stra, werd door „Nieuw Leven" opgevoerd onder leiding van de heer Jaap van Baar. Volgens laatstgenoemde was de repetitie tekort geweest, hetgeen vooral in het laatste bedrijf tot uiting kwam. Men kon echter ook nu weer genieten van onze toneel club. Na de pauze kwam de zangver. weer voor het voetlicht. „Moeders Hartien" van W. Wieschaten was in 't begin wei felend,maar in de twee laatste nummers klonk meer stemvast- heid. „Nachtegalenlied" van Carl Zeiler was ontroerend mooi. 40-jarig jubileum BEEMSTER Vrijdag 2 Febr. a.s. viert de heer Jac. Oudejans de dag, waarop hij veertig jaar geleden bij de landbouwer N. P. Koning in dienst trad. Die dag zal feestelijk gevierd worden aan boord van de woonschuit van de heer Koning aan de Jis- perweg. WEERSVERWACHTING Medegedeeld dooj. het KNMI te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. RUSTIG WEER. De Bilt, 31-1. Over het al gemeen zwaar bewolkt, maar overwegend droog weer. Op vele plaatsen nevel of mist. Vannacht en morgenochtend plaatselijk lichte vorst, ove rigens temperaturen om het vriespunt. (Advertentie) D zult 's morgens „kiplekker" uit bed spHngen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet, het bederft, TJ raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen atromen, Eiat Carter'» Leverpilletjea. In de Provinciale Staten heeft de voorzitter, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, gisteren woorden van herdenking gewijd aan het onlangs overleden Statenlid, mr. J. S. Baron van Harinxma thoe Sloten, die om streeks Kerstmis op 52 jarige leef tijd plotseling is overleden. De herdenkingsrede werd door de leden van de Staten staande aange hoord. In de Waterstaatscommissie werd gekozen de heren P. J. van Groenin gen (KVP), F. P. Vermeulen (AR), A. W. Mul (CHU), W. Voorthuysen (WD) en J. W. Boersma van de vereniging van Noordhollandse Wa terschappen. De overige punten van de agenda zulten in de afdelingen worden behandeld. De vergadering werd verdaagd tot Dinsdag 20 Fe. bruari. AMSTERDAM, 30 Jan. De beurs gaf vandaag een voortzet ting te zien van de stemming van gisteren, waarbij de Inter nationale Industriepapieren op de voorgrond traden. Er bestond zowel bij de arbitrage als bij het publiek enige kooplust, zodat de gehele markt een vrij druk voor komen had. Philips blijft de aandacht trek ken. Gisteren ging dit fonds aan de kop met een omzet van ruim f 110.000 nominaal, gevolgd door Kon. Olie met f 102.000. De to taal omzet was bijna f 2.000.000, voor de aandelen. Vandaag no teerde Philips 258 (254 1/2). Unilever 240 (237), en Oilies 326 1/2 (321). Laatstgenoemd fonds, dat gisteren niet meedeed aan de vaste stemming, haalde zijn schade dus wel in. De cultuurmarkt had een zeer stil verloop. Deli's openden ho ger en ook de andere soorten volgden de markttendens wel. maar van opgewekte handel of grote veranderingen was hier geen sprake. Al met al was de stemming goed prijshoudend. De geruchten omtrent over neming van de Escomptobank door een andere bankinstelling schijnen aan te houden. Aande len Escompto stegen vandaag 6 punten. Ook aandelen Algemene Exploratie kwamen weer in een open hoek en handhaafden de gisteren behaalde winst gemak kelijk. Op de scheepvaartmarkt waren vooral de Indonesische lijnen vast, waarbij de verhoging van de vrachttarieven uit Indo nesië naar Europa een rol speelt. Staatsfondsen waren wederom stil, maar kwamen op een iets hoger niveau. Op de Amerikaan se sector handhaafde het Agio zich op circa 9 pet. Het was een vrij korte agenda, die de gemeenteraad van Zlipe Dinsdagmiddag kreeg te behandelen, doch desondanks hadden de vroede vaderen nog twee uur nodig om er doorheen te komen. Het meest interessante gedeelte kwam toen de rondvraag aan de orde was. Daarvóór passeerden practisch allemaal hamer stukken de revue, terwijl een tweetal punten dat wèl geruime tijd in beslag nam nog in comité werd behandeld. De notulen van de vorige raads vergadering (13 Dec. 1950) wer den onveranderd goedgekeurd. De mededelingen en ingekomen stukken werden eveneens zonder commentaar aangenomen .De ton gen kwamen eerst los, toen mej. H. C. Keijzer moest worden be ëdigd als waarnemend gemeente ontvanger. Na de eedsaflegging feliciteerde burgemeester Mr. D. Breebaart mej. Keijzer en sprak de hoop uit, dat zij de haar toe bedeelde taak vlijtig zou vervul len. Op voorstel van het college van B. en W. besloot de raad over te gaan tot verkoop van een perceel grond (groot 831 m2) aan de heer Jb. Bellis te Petten voor de prijs van f 2 per m2. Eveneens be sloot de raad tot verkoop van een perceel grond (groot 308 m2) aan de heer N. Bellis te Burger- brug voor de prijs van f 2.25 per m2. Beide percelen zijn gelegen aan de Ir. van de Banstraat. Benoemingen. Alvorens de raad overging tot. het benoemen van een hoofd der o.l. school te Burgerbrug, schorste de voorzitter de openbare verga dering, teneinde de raadsleden gelegenheid te geven zich in co mité over deze benoeming uit te spreken. Gelijktijdig konden de vroede vaderen zich beraden over de benoeming van een lid van het bestuur van de sociale dienst in de gemeente Zijpe. Dit ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer G. van der Sluijs. Aan het begin van de vergadering had de voor zitter al enige woorden aan de nagedachten^ van de overleden oud-wethouder gewijd, waarbij Mr. Breebaart de vergadering nog eens herinnerde aan de harte- wens van de overledene om te komen tot de stichting van een tehuis voor ouden van dagen. In laatstgenoemde vacature werd voorzien door de benoeming van de heer N. T, Hopman, die met algemene stemmen werd ge kozen Tot hoofd van de school werd de heer P. A. Weisz, onder wijzer te Schagen, benoemd. De heer Weisz, die als tweede op de voordracht stond, behaalde zeven van de tien stemmen, terwijl de overige drie werden uitgebracht op de heer W. Lastdrager uit Den Helder, nummer één van de voordracht. Geen douche. De bewoners van Oudesluis hadden zich tot de raad gewend met het verzoek om aldaar een douche-inrichttng te doen aan brengen. Ofschoon B. en W. het belang van een dergelijke inrich ting inzagen, moesten zij de raad toch adviseren om op dit verzoek afwijkend te beschikken. De bouw kosten bedragen f 6300, terwijl daarboven nog gerekend moet worden op f 2000 bedrijfskosten per jaar. Gezien de precaire toe stand van de gemeente-financiën (de komende begroting heeft een nadelig saldo van ettelijke dui zenden guldens!) kan de gemeen te dit financiële offer niet dra gen. De heer J. Pejjs (CPN) stelde voor de ingezetenen van Oude sluis te vragen in hoeverre zij zelf bereid gijn aan de bouw- en exploitatiekosten bij te dragen, waarop de burgem. antwoordde, (Jat de bewoners zelf tot de bouw zouden kunnen overgaan en aan de gemeente vragen of deze be reid is .°p de een of andere wijze financiële steun te verlenen. In de rondvraag bracht de heer G. Doedens (KVP) het uitbrei dingsplan j Zand ter sprake. Hij meende, dat dit plan door Ged. Staten zou zijn goedgekeurd eri was doorgezonden naar de Kroon Burgemeester Breebaart ant woordde hem, dat bedoeld plan door Ged. Staten tot tweemaal toe was vastgesteld en na voor de tweede maal naar de Kroon was doorgestuurd, teneinde de verlangde goedkeuring te ver krijgen. Spreker was ten aanzien van deze goedkeuring bepaald on gunstig gestemd. De heer Doe dens bracht nog enige punten naar voren, als de uitbreiding van het R.K. kerkhof en de vestiging van industrieën, doch de voorzit ter deelde hem mede, dat deze punten de grootste belangstel ling van het college hebben en dat een en ander ook ter kennis yan Den Haag is gebracht. Het is momenteel voor het college onmogelijk om in dit stadium stappen te ondernemen Het communistischeraadslid Peiis had noe critiek op de brand spuit. Bij de laatste brand zou de spuit n.l. een half uur te laat zijn gekomen. B. en W. willen dit al les eerst eens onderzoeken omdat zij in de mening verkeerden, dat de heer Peijs eenzijdig was inge licht. De heer G. v.d. Sluijs tenslotte bracht de burgem. dank voor de woorden van deelneming en waar dering aan het adres van zijn vader en hoopte, dat er in 'de geest van zijn vader zou worden doorgewerkt in de gemeente. Na afloop van de vergadering deelde burgemeester Breebaart nog mede, dat de eerstvolgende raadsvergadering zal plaats heb' ben op Vrijdag 16 Februari a.s. om 2.45 uur. O.a. zal dan de ge meente-begroting 1951 worden aangeboden. (V, De vraag is thans er reeds voor h< hierin grote gev soc.-economisch rechts kwam de tegemoet te tre< De V.V.D. zag i digheid de mogelij ombuigen van de tiek in conservat aan de zijde van d daarentegen de oi dat slechts dan i: ringspolitiek bewi den, wanneer daar heidsingrijpen zow ciële als in de socii sector tegenover Zolang het hui' het roer bleef bes lijkheid, dat uit uiteenlopende mer these kon worde: de crisis voor igp theoretische moge geschapen om ha; doen domineren, ter veel en veel verwachte misluk] dracht aan de hee zulks wel zeer d toond. Nieuwe mogelij] een oplossing kim gen nu zeker nie De Gouverneur Canada. buregra heeft in de ree< bii de ouening var verklaard, dat „ve tering" van het v noodtoestand in schaoen en het e wereldoorlog verg De leden van zou in de nieuwe gevraagd om goed Spoedige machl nada's deelneming Eisenhowers Euroi en aanzienlijk gi uitgaven, welke, anderhalf milliard zullen belopen. zijn 67 Nederlanc die vijf dagen gele in Sydney arrivee dag in quaranta omdat er griep one Thans zijn vier v afzondering zal de aankoop va: twee steden" te I het Hoge Commiss donesië niet doorg; dat men dit hotel trekken aan de b ruimte. worden Donderd drie uur in het Ma kamp te Hilversui eieren beëdigd... komt de bekent schrijfster Gina K nuari voor enige d sterdam. Zij is op West-Duitsland, w dracht van de Ami ring een scenario kreeg een oorlogs 32-jarige naagse een jaar gevangen trek, waarvan zes waardelijk, wegen: van een in hnm radiotoestel. .J Op 1 Februari a.« Elle Mol te Schi benoemd. Behouc machinegemaal w deze tijd op en w Thans is hij nog Schel linkhouterpol Elle Mol, gezetei

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2