öe hooföpRijs rijsvraag terijwet? Waarom mr. Stikker faalde en van Schaik ten paleize Oplossing nu: reconstructie van het oude kabinet? „Sint Christoffel" bij N.R.K.M. Nederlanders maakten het Suez-kanaal in twee richtingen bevaarbaar JïoMeJQtGatjei en JloMe/9lGG<lje5 J.JM&QSKPK.47 Dit schreef Ger de Roos Het Laatste •VERWACHTING ld door het KNMI te De van Vrijdagavond tot id. G WEER It, 2 Febr. Nevelig en weer met overdrijvende ivelden en hier en daar ingen. In de nacht en d plaatselijk lichte vont. n overdag dezelfde of igere temperaturen dan ig. Zwakke tot matige tussen Zuid en Zuid- 'ENHAGE, 2 Febr. 1 met de kabinetscrisis de Koningin heden- r half elf ten Paleize e de ministers Drees en in audiëntie ontvan- CRIEPPATIËNTEN MOND AAN ZEE nfluenza, stammende uit via Engeland in Neder- komen, thans ook met t in het Noordwesten van •oedt, blijkt uit het feit teel 'n klein dorp als Eg- Zee op de 3000 Inwoners era griep-patiënten telt. ;n de artsen in het kust- erminst. RTSENDIENST NOORDERKWARTIER n gehoor bij de eigen vanaf Zaterdag 3 Febr. tot Maandag 5 Febr. te een voor spoedgevallen r de artsen: J. Kok, shoef, tel. 47; A. J. Winkel, tel. 225; A. P. sr, Middenmeer, tel. 21; ning, Schagen, tel. 435; i, Wieringerwaard, tel. ;hreuder, Oude Niedorp, J. N. Veenis, Breezand, J. F. Verheul, 't Zand, E. v. Wieringen, Scha- tel. 214. ENARTSENDIENST NOORDERKWARTIER 4 Februari hebben in rderkwartier dienst de sen N. D. M. Dekker te tel. 312 (K 2249) en P. Colk te Nieuwe Niedorp, ;K 2261). EISjE VERMIST 3 de stiefmoeder ver- hoofdcommissaris van Eindhoven de opspo- terugbrenging van Jo- driana Pulk, geboren te op 5 April 1936, wonen- ndhoven, Edelweisstraat ongeveer 1.651.70 me- postuur, rond gezicht donkerblond haar, don- en. heeft een Indisch dikke lippen, spreekt otterdams accent. Het ijkt enige jaren ouder n werkelijkheid is. Zij is in taftzijden jurkje, linnen regenmantel, van net rubber gevoerd. Zij e woning van haar moe- e avond van 31 Januari ir. Een en ander houdt slijk verband met het zij op 8 Februari a.s. met eder naar Singepore zou en. Zij is vermoedelijk ;chap van Johannes An- riessen, geboren te Mier- 5 Mei 1932, die in de n 31 Januari op 1 Fe- veneens spoorloos bleek. C.F.C.-keuringen AR. Rex: Cagliostro 18 üinema American Voor le klok luidt 18 jr. (on- •oorbehoud), Harmonie am en de pijl 14 jr., ia De gouden Salaman- 5 jr. De Rode Hengst programma) alle leeft. ELDER. Tivoli Staats- 18 jr., De WitteDe maagd en de professor, eeft., Borgia schaakmat Stalen haaien 18 jr. Winston TheaterDe wezen 18 jr., EN. RoyalDe bruid was lan, alle leeft. 'GEN. De Haan De in 't Rotsgebergte 14 jr Moeders vleugels 14 jr La Traviata 14 jr., Die mr. Jones alle leeft. i Eysselsteijn uit Rijswijk, dat het resultaat van de ag was tegengevallen, niet aantal inzendingen be- 87.000), maar wel wat het reft. [rootste deel van het aan nemers. aldus antwoordde tuige op een vraag van de •echter, mr. Rensma was ontwikkeld, ofschoon het leer ontwikkelden ook een ijk percentage had uitge- De deelnemers konden, an Eysselsteijn in zeer iike mate invloed uitoefe de kansbepaling en de rnde aan de hand van de Ivertenties gestelde voor- n de prijzen toe. uribtonaar O.M. meende, sprake was van overtre- in de loterijwet en eiste ete van zes gulden subsi- ?n dag. Het O.M. heeft, al- ambtenaar, vele jaren der- dingen omzeild maar in rijsvraag kan het publiek verwegende invloed uit- 1. VRIjDAC 2 FEBRUARI 195) PAGINA d (Vervolg van pag. 1) (Van onze parlementaire redacteur) Toch ligt in deze opmerking waarschijnlijk mede de verklaring voor het falen van de heer Stikker. Voor de publieke opinie, die juist in deze dagen een werkelijk nationale oplossing zou begeren, was de heer Stikker de man, die als het ware de grote problemen van de dag belichaamde. De kring, waar binnen hij zijn opdracht moest vervullen, kon hem echter niet los zien van het team, waarvan hij ruim twee jaar een deel was geweest en ook kon zij hem niet los maken van het beleid, dat mede onder zijn verantwoordelijkheid in die twee jaar was gevoerd. Zo laat het zich verklaren, dat het voor deze kring een onaangename verrassing was juist van de heer Stikker een plan voor een geheel nieuw regeringshuis voor gelegd te krijgen. Wezen wij er in de afgelopen dagen reeds op, dat de grootste partijen in deze blauwdruk voor al de wensen van de V.V.D. za gen neergelegd ,nog beter ver klaarbaar wordt deze afkeer als men haar plaatst in de lijst van het bovenstaande. De zakelijke bezwaren gingen uit naar de hoofdlijnen van het financiële en soc. economische program van de heer Stikker, maar er waren ook andere bezwaren, die niet op de laatste plaats in de gevoelssfeer lagen. De heer Stikker was ook vroeger voorstander geweest van een opheffing van het departe ment van Uniezaken en als zo danig kon hij ook nu de opheffing hiervan voorstaan, maar na de motie-Oud kon zulks thans niet anders worden uitgelegd dan als een zware concessie aan de fractieleider van de V.V.D. Wij zouden ons kunnen voorstellen, dat redenen van groot landsbe lang tot een dergelijke reorgani satie zouden kunnen nopen, maar ook kunnen wij ons voorstellen, dat het weerstand heeft opge roepen juist de heer Stikker voor dit plan geporteerd te weten. In het duel Sassen-Stikker heeft de laatste gewonnen, maar aan de consequenties van deze politiek heeft de heer van Maarseveen zijn naam moeten verbinden. Deze weerstand wordt temeer be grijpelijk als in de socialistische kring aangehangen mening op waarheid berust, dat de heer Stikker op het standpunt zou hebben gestaan, dat het nieuwe kabinet zich nopens Nieuw- Guinea niet zo sterk moest in binden als het huidige kabinet nog in het laatste aanleg had ge daan. Het was de N.R.C. die zulks meldde. Voor een juist begrip van de ontwikkeling is het wellicht goed de tweede fase van de ka binetscrisis af te sluiten met het bezoek van de heer Stikker aan Soestdijk op Dinsdag j.l. Het was de fase waarin vergeefs ge poogd werd de grondslagen te leggen voor een geheel nieuw ka binet. De interventie van het Staatshoofd bracht de betrokken partijen vervolgens andermaal aan de conferentietafel. Het in de tweede fase aan de orde gestelde program en de door de heer Stikker gewenst geachte mutaties hebben verschil len opgeroepen, die ook onge twijfeld in de derde fase nog zullen doorwerken. Wij hebben er reeds eerder op gewezen, dat het op dit ogenblik het meest gewenst is, dat vanuit de eenheid van het bestaande team naar een oplossing voor de grote vraagstukken wordt ge zocht. Dit team was daarmee be zig en ook tijdens de afgelopen dagen hebben de deskundigen hieraan, in R.E.A. verband, voort- gewerkt. Het is nu blijkbaar de taak van het Staatshoofd om de politieke krachten weer naar deze plannen terug te buigen en zo de basis te leggen voor een gereconstrueerd kabinet. K.L.M. PASSAGIERS VLOGEN 907 MILLIOEN KM De KLM heeft vervoerscijfers over 1950 bekend gemaakt. Tus sen haakjes de cijfers over 1949. Passagiers 415.975 (398.591); post iin kg. 1.290.000 (1.543.000); vracht in kg 10.278.000 (6.352.000) gevlogen uren 118.108 (98.628); en gevlogen k.m. 38.448.554 (31.330.600). De afstand in 1950 door alle passagiers gezamenlijk afgelegd, was aanzienlijk groter dan in 't jaar daarvoor, n.l. 907.209.000 k.m. in 1950 tegen 651.663.000 in 1949. SOLIDAIR MET HET CONCERTGEBOUWORKEST Het Nederl. Opera-orkest, het Residentie-orkest, het Radio-Phil- harmonisch orkest, het Omroep orkest en het Promenade-orkest hebben de vereniging „Het Con certgebouworkest" bericht, dat hun leden noch individueel noch collectief de in het Concertge bouworkest opengevallen plaatsen zullen innemen. De Ned. Toonkunstenaarsbond heeft verklaard dat hij als vak organisatie aan al zijn leden ver biedt, plaatsen te bezetten die zijn opengevallen tengevolge van een arbeidsconflict. T.a.v. de kwestie zelf wenst de Bond een strikte neutraliteit te bewaren. De heer Nederhorst (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Sociale Zaken schriftelijk gevraagd of voor het ontslag van de leden van het or kest een aanvrage is ingediend bij het Gewestelijk Arbeidsbureau en, indien de ontslagaanvrage is goedgekeurd, op welke gronden zulks is geschied. De Nederlandse Katholieke ver eniging van handelsagenten „Sint Christoffel", welke de zelfstan dige handelsagenten omvat, heeft zich onlangs aangesloten bij de Ned. Kath. Middenstandsbond. De aansluiting bij deze centrale is mogelijk geworden na de reor ganisatie van de Ned. Kath. Ver eniging van handelsvertegenwoor digers, -agenten en verzekerings inspecteurs „Sint Christoffel", waardoor de zelfstandige handels agenten een zelfstandige bedrijfs groep in „Sint Christoffel" vor men. fTHtTC-ïW.] Dat het belangrijkst» kanaal ter wereld, het Suez-kanaal, slechts éénrichtingverkeer be zat ,was reeds .jarenlang een groot nadeel gebleken voor het internationale scheepvaartver keer. Het is daarom van groot belang, dat thans door de aanleg van een nieuw kanaal met een lengte van 12 km. het Suez-ka naal voor twee-richtingverkeer bevaarbaar zal worden. Het pleit voor Neerlands naam op waterbouwkundig gebied, dat dit werk is uitgevoerd door de Amsterdamse Ballast Mij. en haar medewerkers. Er is door hen een uitzonderlijk stuk werk verricht, want niet alleen moes ten er millioenen kubieke me ters zand worden verwerkt, maar ook de bodem bleek ter plaatse zodanig verhard, dat men de naam beter had kunnen veran deren in Amsterdamse „Boor" Mij. Ook moest er nog speciaal de enorme Amerikaanse zuiger „Lake Fiethian" voor worden aangekocht Bovendien was er nog de moeilijkheid dat niet al leen grond speciaal bewerkt moest worden, doch tevens moest er gezorgd worden voor de oevervoorzieningen en -bekle ding. Doch al deze bezwaren kwam men te boven zodat men de openstelling op 1 Maart ver wacht. De Amsterdamse Ballast Mij. zal evenwel bij deze opening niet tegenwoordig 'zijn, want dan is zij alweer aan een ander ob ject in Bangkok bezig, waar grote havenwerken moeten wor den uitgevoerd. De resultaten echter van Hollandse onderne mingsgeest en vakmanschap zal zij evenwel achterlaten als een stuk Nederlands Glorie. SOVIETS VEROORDEELDEN KATHOLIEKE BOEKHANDEL BERLIJN Mevr. Ursula Mocny, een Katholieke boekhandelaarstêr uit de Sowjetsector van Berlijn, die verleden jaar werd aangehou den op beschuldiging verboden godsdienstige werken in de Sow- jetzone te hebben verkocht, is in Oost-Berlijn tot achttien maanden gevangenisstraf veroordeeld. In bevoegde katholieke kringen wijst men er op, dat dit de eerste rechtszaak in Oost-Duitsland is wegens verkondiging van de Ka tholieke gedachte. POST VOOR DE SIBAJAK Post voor de passagiers en dc bemanning van de „Sibajak" dit met bijna 1000 emigranten op weg is van Rotterdam naar Syd ney, dient uiterlijk op de navol gende data ter post te zijn be zorgd. De correspondentie kan dan in een der aanloophavens aan de geadresseerden uitgereikt wor den: Port Said: 5 Februari; Aden: 9 Februari; Colombo: 13 Februari; Freemantle: 20 Februari; Mel bourne: 24 Februari; Sydney: 1 Maart. SECRETARIAAT VAN DE ST. ADELBERT-VEREN ICING DEN HAAG. Het Hoofdbe stuur der Sint Adelbert-Vereni- ging heeft nadere voorzieningen getroffen inzake het landelijk secretariaat. Tot dusverre had het lid van het Dagelijks Bestuur Mr. P. J. M. Aalberse de titel van secre taris, terwijl Mr. J. A. Geukers als adjunct-secretaris was aange steld. Het Hoofdbestuur heeft thans besloten Mr. Aalberse de titel te geven van Algemeen Se cretaris, mede om tot uiting te brengen dat deze functie een niet-gehonoreerde is, terwijl Mr. Geukers tot secretaris werd be noemd. Het adres van het landelijk secretariaat is met ingang van 1 Februari 1951: Naussau Zuilen- steinstraat 5, 's-Gravenhage, tele foon 77.73.30. Verzending van zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië m.s. „Oranje" (6 Febr.); Antillen: m.s. „Willem stad" (13 Febr.): Suriname: m.s. „Helena" (13 Febr.). EERSTE PRIJS Tien gulden J. Pannekeet, Kleinewijzend 22, Hoogkarspel. TWEEDE PRIJS: Vijf gulden: A. A. Dem- mers, Sweelinckstr. 49, Leeuwarden. DRIE TROOSTPRIJZEN van f 2.50 P. Tros, Verdronkenoord 46, Alkmaar; N. H. Vis- scher, Concordiastraat 75a, Groningen en mevr. L. Oldenhof-Tepe, Éleekerswegje 9, Zwolle. IN HET KABINET Het kabinet is er nog niet, maar het komt er. Voorlopig zitten we nog met het oude, dat de lopende zaken afdoet en dus weieens vergadert. Een speciale correspon dent weet ons het vol gende te vertellen van twee van de laatste zit tingen van het kabinet. Allen waren bijeen in de grote zaal van het departement van Justi tie, van ouds de verga derzaal van 't ministerie. Allen, op één na, mr. Stikker, die aan het in formeren was. Zenuw achtig liepen ze allemaal bij en door elkaar, allen in afwachting, of mr. Stikker hen een plaatsje waardig zou keuren. Sommigen zaten aan de tafel en krabbelden ze nuwachtig op de schone vellen voor zich, welke de kamerbewaarder zo juist had neergelegd. Bij wel vier der tekenende excellenties kon men ontwaren, dat het ging over het bier, dat weer best is. Toen kwam minister Stikker binnen. Onmiddellijk vlogen vijf der jongste kabinetsleden op hem af. De een ont lastte hem van zijn jas, de tweede van zijn hoed, de derde pakte zijn handschoenen, minister Drees vroeg bescheiden maar beslist: „En, hoe maakt het mevrouw?" „Een sigaret?" vroeg mi nister van Maarseveen. En zo ging het door. Minister Stikker werd er verlegen onder. Toen be gon de vergadering, die maar kort duurde. Des middags weer minister raad. Voordat de leden van het kabinet de kans kregen, weer hun ge dienstigheid jegens de machtige man ten toon te spreiden, ging mr. Stikker zitten. Hij glim lachte niet erg, eerder keek hij wat somber. Ga maar zitten, boys, zei hij, mijn jas heb ik al aan de portier afge geven, het bier is weer best, ja dat weet ik, en mijn mevrouw maakt 't ook goed en sigaretten heb ik zelf plenty; hij bedoelde natuurlijk Lu cky Strike en Camel. O, zei minister Struycken, benjamin en enfant ter rible, die als minister van justitie dadelijk in zijn justitiële rol was: „Het onderzoek in deze zaak is gesloten; deur waarder, volgende formateur!" Toen lach ten ze allemaal, minister Stikker als een land bouwer die kiespijn heeft. JA, DAT DING Volgens officiële me dedelingen zal de KRO er nu toch heus een einde aan maken, aan de nachtmerrie van Dat Ding. En wij kunnen onze lezers, zo vlak voor het carnaval, ook ver lossen van de plaag en van de pijnigende vraag, wat het zou kunnen zijn. Wij vroegen het géés- tigste antwoord en de jury, bestaande uit di rectie, redactie en Ger de Roos, die er een extra reis naar onze bureaux voor maakte, heeft ze er uit gevist, om niet te zeggen Het Ding opge vist. De eerste prijs kwam aan de met bij zondere zorg en kundig heid uitgevoerde ver onderstelling, dat het zou zijn een.... sonate van de befaamde componist Dwarskopski, de sonate hamer en sikkel, een sombere oorlogszang, 'n lezer uit Leeuwarden ontdekte in een bekende roman een toepasselijk citaat, waarin sprake is .van een ding in een kist, ergens op de zolder, het was een gebroken porseleinen paardje! Een knappe vondst. Dat in de kist de beeldenaar van minister Lieftinck zou zitten, was op zich zelf niets nieuws. Vele inzenders hebben zich door de meest gehate en meest populaire man van ons land in hun ant woord laten inspireren. Maar de bekroonde Alk maarder had die kop- van-Piet, welke voor velen een kop-van-Jut betekent, zo mooi ver vaardigd in zacht-rose zeep, dat de aanblik er van in staat was, ons bijna met de kabinets crisis te verzoenen. In Groningen vreest men de dictators zozeer, dat de bekroonde tekenaar er vol van is. Het zal zulk een vaart niet lopen, maar zijn werk was goed en wij hopen, dat ook voor de verdere toe komst dictators „onver koopbare dingen" zullen zijn. Aardig gevonden was ook de inval van de lezeres uit Zwolle, die zo 'maar in één keer de drie Marketensters aan een man wil helpen. Een inzending, die bij na voor een prijs in aan merking kwam, meende, NOU, DAT HEBBEN WE DAN WEER GEHAD. Laten wij het maar meteen zeggen, de kwaliteit van de inzendingen voor de prijsvraag, wat Het Ding van. het Orkest Zonder Naam zou kunnen zijn, is ons niet meegevallen. Enige honderden lezeressen en lezers het was vleiend voor Ger de Roos dat ook zo vele lezeressen hebben meegedaan! hebben hun gedachten over het probleem laten gaan en er zijn er heel wat, die, dat moet dan ook weer gezegd worden, er heel wat werk van hebben gemaakt. Naast de vele dicht werken, voornamelijk min of meer geslaagde bewerkingen van het befaamde lied over Het Ding in de kist in de branding, hebben wij enige zeer fraai afgewerkte tekeningen ontvangen, waarvan die van de eerste prijswinnaar van deze „Noorderpers-prijsvraag" cum laude mag worden ver meld. Bijzonderheden vindt men verderop in deze rubriek. Ook van de tweede prijswinnaar, die een originele vondst deed in een bekende roman, die mogelijk de inspiratie voor de oorspronkelijke componist geweest isDan zijn er de drie troostprijzen, de kop van een bekend Nederlands poli ticus, bekroond om de bijzondere uitvoering, de tekening van de Groninger, die heeft uitgebeeld, dat hij een dictator in de kist vermoedde, en de galante vondst van een lezeres uit Zwolle, die in de kist drie vrijers op de loer zag, voor de Drie Marketensters. Zo was er toch van alles wat. En kijkt U dan nu maar naar de volledige, uitslag elders in deze rubriek vet gedrukt. dat het „zijn portie in de Mashall-hulp zou kun nen zijn", wat helemaal nog zo gek niet is, om dat velen zich toch al iiilpiiiiifl feil® ■S* i x. Dwarskopski is een van onze grootste hedendaagse componis ten. Reeds enkele jaren geleden konden wij constateren, dat er achter zijn toenmaals gecompo neerd symphonisch gedicht: „Het IJzeren Gordijn" een groot kun stenaar school. Dioarskopski is een bewonderaar van de z.g. infiltratiemuziek, d.i. muziek, waarin het destructieve element sterk overheerst. Ook zijn hier boven afgedrukte Sonate is van een atomische bekoring. Dwars kopski zal het nog ver brengen. P. 'ju ah bj'tsatdefo afvragen, waarom aller lei met buitenlands ge schonken geld gekochte goederen toch nog duur der worden.... Dan, ja dan, zijn er tal van aar dige en minder aardige invallen en zo op de keper beschouwd, valt het eigenlijk nogal mee. Er is, zoals wij reeds zeiden, bijzondere be langstelling voor Lief tinck en zijn belasting biljetten en menigeen heeft in, meer of minder geslaagde verzen en rij melarij daaraan uiting gegeven. Wij registreer den 54 inzendingen op dit gebied, maar geen had de inval van een collega, buiten mededin ging natuurlijk ingezon den, dat dit heel begrij pelijk is, want een „thing of beauty" is immers een „joy for ever", m.a.w. een lief tinck is een vreugde voor altijd. Dit altijd dan gerekend met voorbehoud van kabi netscrisis 23 lezers waren actueel, in zoverre zij dit onverkoopbare ding wensten aan te zien als een griep-bacil. Een ander zag het als een virus voor de ultra-rode besmetting van achter het ijzeren gordijn en meer dan 20 hadden hun inzending geïnspireerd op Stalin en andere dic tators. Begin niet met Stalin, want die raak je nooit meer kwijt, zei er een en een ander meen de, dat er Staal-in zat. Zeer veelzijdig, hoe wel niet allemaal even origineel waren de in zendingen betreffende allerlei dieren. Zeven lieden zagen er een vlo in, een zelfs een elec- trisch apparaat, om die diertjes te vangen en dat zou natuurlijk onver koopbaar zijn, omdat DE OORSPRONG VAN „HET DING"? Geheel Nederland zoekt en raadt naar „het ding". Het boek „Rid ders der Gerechtigheid" van Stefan Andres (Ned vertaling van mr. A. Mertens, oorspr. titel „Ritter der Gerechtig- keit") geeft echter de oplossing op blz. 273. Het citaat luidt als volgt (letterlijk weerge geven!): „Ineens was hij weer bij zijn grootmoeder. Zij vroeg hem naar „het ding". Hij zocht in al zijn zakken en doorliep 'n groot huis, dat hij niet herkende, steeds zoekend. Toen zag hij een kist, die hij opendeed en daar in lag een gebroken paardje van porselein. Hij begon te huilen, want hij wist onmid dellijk, dat dit „het ding" was. Hij had het zelf heel lang geleden ingepakt, uit angst, want hij had het ook zelf gebroken". Plaats van handeling: Italië gedurende de laat ste oorlog. Dat de radioprijsvraag zulk een groot aantal reacties zou hebben, heb ik natuurlijk nooit durven hopen. De aangenaamste verrassing voor mij was echter wel de prijsvraag, die door de „Noorderpers" was uitgeschreven. Met directie en redactie heb ik op 't hoofdkantoor mijn geluk als jurylid beproefd en ik moet eerlijk toe geven: erg gemakkelijk was het bepalen van de uitslag toch ook weer niet. Het viel niet mee de stapel inzendingen geheel door te worstelen, maar namens de jury kan ik verklaren, dat alles zorgvuldig behandeld is. Vergun mij nog èèn enkele opmerking. Er zijn luisteraars geweest, die boos waren, omdat de uitslag nog steeds niet voor de radio bekend was gemaakt. Bij alle inzendingen, die op deze prijsvraag binnenkwamen, was er niet een met een dergelijke klacht. Dat pleit voor de humor an alle lezers! niemand wil weten, dat hij of zij van zoiets wel eens last heeft Bij 't pootje baden 's morgens vroeg langs 't stil, verlaten strand Vond ik de „kist" uit zee gespoeld vlak voor me in 't natte zand! Ik was de vinder ik alleen de kist was nu van mij. Ik keek eens schichtig om mij heen 't was alles stil en vrij! Die kist moest open nu meteen Wat borg zij wel voor goud? 'n Rijkdom heel voor mij alleen 'n schat! \vie weet hoe oud! De kist is stevig, zit goed dicht Al is zij niet erg zwaar O, wat hierin verborgen ligt? Wat klopt mijn hart nu raar! Het deksel wijkt het hout geeft mee Wat bonst mijn hart nu luid! Heel veel papier en dan. O - jééü ik slaak een gil heel luid! Daar grijnst me tussen oud papier 'n doodshoofd tergend aan „Dit is het laatste ook voor U!" Zie ik op 't kaakbeen staan!!!! '(Ingezonden bij de prijsvraag door T.T.-S. te V. Wat kan het zijn, „Het Ding", De schrik van het lage land; In een kistje aangespoeld Op Neerlands vlakke strand. Wat zou het kunnen zijn Dat ieder sidderen doet Als men in een of andere vorm Een glimp van „Het Ding" ontmoet. Een ieder die het ziet, Roept dra van ach en wee En vlug, pak in dat ding, Vooruit en weg er mee. Mijn antwoord op, wat kan het zijn? Zit in deez kist, subiet Vat moed en kijk er maar eens in Aanschouw de boeman bom, bom, bom. (Bij de inzending van P.T. te A„ die bekroond werd.) Verder varieerden deze soorten van een zeekwal met een Stalin-snor tot een vliegende koe. Zes tien lezers zagen in die kist, die in de branding lee, een rommelpot. Zo als gezegd, hebben voor al de lezeressen het ge munt op Ger de Roos, zeven zagen in die kist zijn vrijgezellenjaren. Onverkoopbaar of spoe dig ten einde. Een zag hem voor de spiegel staan, op een plaatje in de KRO-gids en hij keek zo monter, bij het passen van die „das", dat het wel niet anders kan, meent zij, of bij was zijn boordeknoopje niet kwijt Dat zat dus in die kist, klonk de vrouwelijke logica De politiek speelt ook nogal een rol. Drie za gen in die kist het nieu we kabinet, maar wij hopen niet, dat dit on verkoopbaar zal zijn. Veertien ontdekten er de vredesduif in, bij zeven hunner was dit arme diertje dood. Vijf vonden er de actie van de B o n d zonder naam in. omdat zii menen, dat de wereld daar niet aan wil Het monster van Loch- ness, de zeeslang, was het, zei er een, een ander meende, ook nog niet zo gek, dat het Ding niets anders kan zijn dan de gewone, geslaagde Hollandse humor. Een bakfiets bij de Friese- brug, meende weer een ander, want een agent van politie zei: zet dat ding eens een beetje op zij! Verder noteren wij een aantal dode katten, vier rommelpotten, twee dooie aapjes uit Indo nesië, een volledige edi tie van onze krant van de volgende dag! Het gaat wel vlug tegen woordig, maar zo snel toch niet; ware dat wel zo, dan kan ons blad niet zo bij zijn met 't nieuws. (10) voor ons. Een middel tegen kaalhoof digheid, de hoed van de drummer van de Roos' band, de sleutel van de heleen gat, dood gewoon een gat. Het Ding? antwoordt er een. Een „onding, in ieder geval een vinding, want het brengt de gehele we reld in opwinding. Is het een opwind-ding, dan zou het een wekker kun nen zijn, om de mens heid wakker te ramme lenEen Groninger dicht in zijn eigen taal, dat het een beste KRO- mop zal zijn en 's we relds beste mop. Niet gek bedacht was de wat bittere inzending van 'n kleine zelfstandige, die in de kist zag een on feilbare leugenontdekker verpakt in de verkie zingspamfletten van alle partijenWat 't zou kunnen zijn? Heel ge woon een idee, zegt een ander weer. Negen inzenders menen, dat het een pierlala is, drie een nieuwe radiobelasting, een ander zegt in dicht vorm, dat het nu maar eens uit moet zijn met dat gezeur, want de mensen worden er ziek van en bedanken als lid, maar wanneer Ger de Roos in die kist de griep stopt, dan worden ze alelmaal weer lid In die kist?? Daar lag Mc Arthur's wens: Met Kerstmis thuis, zegt een sombere abonné, en vijf anderen menen weer, dat het een zevenklap per zal moeten zijn. Dat ding „zit vol mét poli tiek, men vangt de men sen met muziek, en al die zegelsplakkerij, een ding. met slechts ping ping erbij, was weer een andere ontboezeming De sport krijgt ook nog een beurt. Twaalf mensen zien in die kist het amateurisme, zeven anderen vinden het daar entegen het professiona lisme Nou, dan heb ben we nog wat Russi sche eieren, in China uitgebroed, een paar echo's, een paar doods hoofden en een geraam te, en eindelijk, als apo theose, een foto van het Orkest Zonder Naam, maar dat is het niet, want die zou zeker niet onverkoopbaar zijn. En hiermee sluiten wij, in afwachting van de ont hullingen a.s. Maandag in Zandvoort. Allemaal bedankt voor de mede werking! OM DAT TIENTJE... „Ik was er toevallig bij toen Ger de Roos het vond en wij hebben toen afgesproken de identi teit van „het ding" ge heim te houden. Toen ik echter las, dat er een tientje te verdienen viel, heb ik besloten mijn aan Ger de Roos gegeven woord te breken en daarom stuur ik nu „het échte ding". Met dit be geleidend briefje stuur de de eerste prijswinnaar ons zijn inzending. EINDE! Dit zyn dan eindelijk de laatste woorden over het „ding". Wel, wij op de redactie hebben veel plezier gehad. We heb ben genoten van diverse inzendingen, we schrok ken nooit als de post ons weer een ding-lawine bracht en tochhet is zo goed geweest. Wel licht duikt er bij een of andere gelegenheid weer zoiets op, dat heel Ne derland in een paar da gen op stelten zet. Het zal vast geen „ding" weer zijn, de Schotse kroningssteen zal de kans ook niet krijgen, maar misschien. UITWENDIG EN INWENDIG Het schijnt de leden van de commissie der V.N., die in het kader van de rechten van de mens het verdrag over de vrijheid van voorlich ting moeten herzien, niet gemakkelijk te vallen op tijd op dé morgenzittin gen te verschijnen. De voorzitter dezer commissie, dr. Paul No riega van Mexico, heeft thans gemeend het op tijd komen aantrekkelij ker te kunnen maken door wat men noemt de „inwendige" mens zijn recht te doen wederva ren: wie op tijd komt, krijgt koffie met gebak.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3