Grote offers zullen ons volk in komende tijd worden gevraagd Stafschool voor Burgerlijke Verdediging door minister Teulings geopend De katholieke politiek in het Beneiux-verband Europa thans verzekerd van Amerika's steun Verzetslieden vrijgesproken baarse wasse#0,tt. *s> 150 millioen oor veevoeder )lutie beledigt rood China „De Schaffelaar" in Barneveld voor nieuwe taak gereed Zondagsevangelie Productieverhoging alléén zal niet voldoende blijken „Legion of Merit" voor It.gen. Aler Vijf jaar na illegale liquidatie Bond Heemschut bestaat 40 jaar Rode Kruis Corps in mobilisatie- en oorlogstijd ZATERDAG 3 FEBRUARI 1951 PAGINA 3 /EERSVERWACHTING egedeeld door het KNMI te De geldig van Zaterdagavond ondagavond. KOUDER. •ige tot krachtige en langs Waddenkust later tijdelijke de wind tussen Zuidoost en t. Overwegend zwaar be kt met voornamelijk in het dwesten van het land enige rslag, hoofdzakelijk In de n van sneeuw. In de Noord- telijke helft van het land, te tot matige vorst, elders peraturen om het vriespunt lichte vorst. Advertentie W-JACHT WASWatc; W hk. v< d. VJoudO» (Eiqen bericht) ster Mansholt heeft Vrij- i een vergadering in Leeu- i van de PvdA .verklaard, regering een subsidie van '00.000 voor de aankoop 'evoeder zal verlenen per 0 de basis van de huidige DE GRIEP ECMOND AAN ZEE aanleiding van ons be- 1 ons nummer van gisteren i griep te Egmond aan Zee t bericht wij samenstelden md van inlichtingen die .n officiële zijde werden kt vernemen wij nader t aantal griepgevallen in I aan Zee niet 1200 doch teel circa de helft hier- draagt. Tevens vernamen van de 7500 arbeiders bij govcns circa 1200 personen in. zegsman heeft waarschijn- ize twee gegevens met verwisseld. N SCHAMPER WEER JG IN DE PAROCHIE BEREND. Deken-pas- J. J. Schamper, die on- >ij een auto-ongeluk zo- verd gewond, dat hij in cenhuis moest worden op- n, heeft dit weer kunnen i en is na een kbrte rust- weer in zijn parochie ceerd om zijn werkzaam- e hervatten. Peking heeft Vrijdag ver lat de door de Verenigde ledgekeurde Amerikaanse waarin het communis- riina als aanvaller in Ko- dt gebrandmerkt, „een ig is voor de regering der volksrepubliek". Dit is te Chinese commentaar :sluit der V.N. Zijn brief dienaangaan- voor kennisgeving aange- rgemeester hoopte dat dit aoge strekken tot heil rsloot. De heer Groot de burgemeester gelik 'erkoop en dankte hem hij op het gebied van ïaven voor de gemeente laan. e cursus van de reserve- ïe zal gratis een lokaal 1. school worden afge- i vervolgens een voor iet maken van een vent- de Uiterdijk. Er was ook tot slootdemping aan de weg en andere wegen, dit werk zo mogelijk la- )eren in D.U.W.-verband. zal men vragen aan of Heidemij. een plan Getracht zal worden de met spoed uitgevoerd te enige discussie over het an een sloot langs de Die sloot vond maar jval in de raad. Men i schrikdraad en heg. In zal dit punt nog nader worden. Met de andere ion de raad zich vereni- le St. Michaëlstichting t vergoedingsvoorschot vastgesteld op f2155,25; St, Jacobusschool op [emeester suggereerde de n, eens te denken over te geven aan de nieu- Jitgeest-Akersloot, irstel van B. en W. tot ng van een zandstroöier 'eg en dat betekent af van f1195.werd lad aanvaard, rondvraag kwam een rug over het kanaal ter autoriteiten zal worden >p de belangrijke plaats sloot in de nieuwe we- 2. Met een brug zou het belang zijn gediend. B. i diligent in dezen, etering van de hoek koningsweg en de hoek iter aan de .Raadhuis- de aandacht van B. en 'd gevraagd om geregel- le op de straatverlich- men de gemeente waar vanneer een lichtpunt werd opgemerkt, irzitter adviseerde de sr, die een maximum- ing voor auto's wenste weg naar de Stierop een Ide zien, zich in verbin- illen met de Prov. Wa- imeester sloot hierop de S (Van een onzer verslaggevers) Onder grote belangstelling uit binnen- en buitenland is Vrijdag middag de burgerlijke verdedigingsschool „De Schaffelaar" te Barneveld door de minister van Binnenlandse Zaken, Mr. F. Teulings, officieel geopend. Hiermede is de eerste grote stap gezet in de riehting van de burgerlijke verdediging, waarover de minister zich reeds eerder in de Tweede Kamer had uitge laten. In zijn openingstoespraak liet de minister gisteren duidelijk uitkomen, dat hij optimistisch is gestemd t.o.v. de resultaten, die met deze stafschool moeten worden bereikt. Allereerst sprak de minister er zijn teleurstelling over uit, dat reeds zo kort na het einde van de meest afschuwelijke oorlog, ernstig rekening moet worden gehouden met een nieuw ge wapend wereldconflict, waarvan de verschrikkingen die van de tweede wereldoorlog nog zouden overtreffen. Indien een dergelijk conflict zou uitbreken wordt ons land naar menselijke berekening daarbij zeker mede betrokken. Die strijd zal gevoerd moeten worden door heel ons volk. De miliatire organisatie zal tot taak hebben tezamen met onze bond- ZONDAG QUINQUAGESIMA Het is een beetje gênant een schreeuwer Langs de weg. Wanorde lijk. Onvriendelijk. Veronderstel dat Eisenhower in een open auto naar Parijs gaat en terwijl hij daar lang zaam voortglijdt, begint een kerel te schreeuwen. Maar hij komt niet klaar met de eerste zin. Nauwelijks heeft hij zijn mond open of forse M.P.'s hebben hem tussen zich in en zit hij ju een jeep op weg naar het Bureau. Daar kan hij vertellen of hij vóór of tegen de opperbevelhebber was waarom hij gilde, wat hij gillen wou enz. enz. Misschien komt het in de kranten, waarschijnlijker niet, en zo komt de generaal bijna zeker niet te weten welke boodschap die man uit 't volk hem had willen toeroepen. Hij stelt er ook geen belang in; hij heeft gewichtiger dingen aan zijn hoofd Toen de Meester zijn laatste reis naar Jeruzalem maakte, „om er over geleverd te worden en bespot en mishandeld en gegeseld en gedood" m.a.w. toen Hij voorttrok om alleen op Calvarië de wereldverlossing te voltooien, om de eeuwenoude vijand schap van het mensdom met God op te ruimen, om door vrijwillige dood ons vrij te kopen van Satan wat mijns inziens iets gewichtiger is dan een volkenbondvergadering, of een kabinetsformatie stond er langs zijn weg een arme stakker, een bedelaar, die blind was. Hij hoort het gaan van vele voeten en infor meert wat er aan de hand is. ..Hou je stil; Jezus van Nazareth komt voorbij!" Jezus van Nazareth, die wonderen doet!" Dat is mijn kans", gaat door hem heen, en hij begint te roepen en te gillen: „Jezus, Zoon van David, ontferm U over mij!" De mensen in zijn buurt vinden dat rauw geschreeuw onprettig; het doet hun oren zeer. Het past niet in de entourage; er hangt 'n zekere plech tigheid om deze menigte en vooral degenen, die in Hem geloven, gaan ingetogen mee met de Heer. Weshal ve de lieden rond de bedelaar, aan manen zijn mond te houden, en de plechtige ernst niet te storen. Daar enboven, wat Jezus van Nazareth ook is, zonder twijfel heeft hij wel iets anders aan zijn hoofd, en is het niet gepast Hem af te leiden door 't geschreeuw van zo'n bedelaar. Als de Hogepriester nu blind was, of He rodes! Maar zo'n onbelangrijk mens! Of de arme stakker zijn geval toch belangrijk vindt, of dat hij meent, dat de blandheid van 'n verschoppe ling als hij, alleen maar baat kan vinden bij de aandacht van de Mees ter: in elk geval, hij laat zich niet dreigen en niet door handtastelijk heden de mond snoeren. Hij schreeuwt nog harder: „Jezus, Zoon van David, ontferm U over mij!" en krijgt daarvoor natuurlijk een nog fiksere uitbrander en harder stom- Den. Onze goddelijke Meester laat hem bij zich komen. Met veel excuses en met een gezicht van; we hebben ons best gedaan, 't ligt niet aan ons, brengen ze de blindeman voor Jezus. En Die geneest hem! Om zijn geloof in hem. Om zijn vertrouwen in hem. Om zijn nog-harder-schreeuwen. Omdat de armé. al kan hij zijn brood niet verdienen en moet hij zijn hand ophouden om een aalmoes, zeker was van de belangstelling van de Mees ter Het gewichtige werk immers: de Verlossing van het mensdom, gaat niet buiten hem om. Iedereen, de bedelaar en de rijkaard, de ingenieur en 't dienstmeisje, de huisvrouw en 't kind od school iedereen Is lid van de mensheid, vait onder de Verlos sing, heef* de volle aandacht van Jezus. Onze Lieve Heer verloste geen nummers. Zijn goddelijke al wetendheid kent ieder, en is met ieder bezig. We hoeven nooit bang te zijn Hem te storen. We halen Hem nooit uit gewichtiger gedachten. Lezers, is dit niet verbazingwek kend! Wij hebben wel eens geen tijd voor een medemens. Dan zijn we moe, of we luisteren naar de radio, of we zijn aan tafel, of we hebben geen zin. De Meester heeft altijd tijd: voor de kinderen toen Hij doodop was, voor de leerlingen toen Hij rustte in de boot, voor de bedelaar, voor de moordenaar aan het Kruis. Er moet wel eens „nog harder geschreeuwd' worden, maar dat is voor ons eigen bestwil. Toch verschrikkelijk plezierig dat we op één adres altijd gehoor vin den. P. C. DE HAAS OFM Kerkelijke dagen in de komende week: Woensdag 7 Februari As-Woensdag. Vasten- en Onthoudingsdag. Vrijdag: Vasten- en Onthoudingsdag. genoten de vijand buiten onze grenzen te houden en de voor waarden te scheppen, welke tot de overwinning en de werkelijke vrede moeten leiden. Maar ondanks de krachtigste inspanning kan een oorlog toch nog verloren worden, indien het achterland versaagt en ineen stort. Het is de taak van de bur gerlijke verdediging dit te voor komen. Deze verdediging zal moeten zorgen, dat het moreel van ons gehele volk wordt hoog gehouden. vóór, tijdens en na de aanval. Alles moet er op worden gezet om de weerkracht van het volk krachtig te doen blijven.. Zowel om de totale nationale oorlogsinspanning mogelijk te maken als om bij eventuele bombardementen paniek te voor komen. Hiervoor is nodig een duide lijk inzicht bij de bevolking in wat haar mogelijk kan over komen, zonder overdrijving, die tot moedeloosheid leidt, maar ook zonder kleinering en ver doezeling, die slechts tot gevolg zouden hebben, dat de confron tatie met een hardere werkelijk heid een volledige ineenstorting van het moreel teweeg zou bren gen. Vervolgens uitte minister Teu lings zijn grote waardering voor de werkzaamheden, die door de Coördinatie-Commissies zijn ver richt. In dit verband deelde hij de commissie-leden mee, dat hij had besloten hun voorstellen over te nemen en aan de rege ring voor te dragen. Ondanks offers, succes! Nadat spr. de aard van de cur sussen op de stafschool uiteen gezet had, vervolgde hij: Ik ben er van overtuigd, dat het al de genen. die hier de cursussen zul len volgen, zal gaan als de leden van de Coördinatie-Commissie, die bij het vorderen van hun studie steeds méér onder de in druk zijn gekomen van de om vang en verschrikkingen, welke ons volk bij een nieuwe oorlog bedreigen, maar aan wie het te vens duidelijk is geworden, dat met de voorgestelde maatregelen veel onheil kan worden voor komen en veel leed kan worden verzacht, terwijl in het algemeen de omvang der rampen, welke over de burgerbevolking zouden komen, ten zeerste kan worden beperkt. Hier eenmaal gevormd en voorgelicht zullen zij uiting geven aan hun overtuiging, dat ook de strijd aan het burgerlijk front, ondanks de offers, welke zullen worden gevraagd en de ellende, welke zal worden te weeggebracht, kan worden ge wonnen. „Wanneer over de velen", zo besloot de minister zijn toe spraak ..die straks de burger lijke verdedigingsorganisatie moe ten bemannen, deze zelfde geest vaardig wordt dan zal het met de burgerlijke verdediging in ons land waarachtig wel gaan." Spr. verklaarde daarmede de Burgerlijke verdedingsstafschool voor geopend. Vervolgens werden verschil lende demonstraties gegeven. Onder de vele genodigden merkten we o.a. op Sir John Hodsoll, Major-General Leth- bridge en Mr. Mac' Ivor van de Britse burgerlijke verdedigings organisatie en hun Belgische col legae Generaal Sillevaerts Ko lonel Lebrun en Overste Bostijn Van Nederlandse zijde waren aanwezig de Commissarissen der Koningin in de provincies Utrecht. Gelderland en Overijsel Van de staf van de school waren voorts aanwezig de directeur. Kolonel G. A. Geel en de docen ten K. Rijpma M. Ch. de Reede. G. J. D. Franken, ir. S. G. C Langendam en G. L, Bruinier. De demonstraties gaven een duidelijk inzicht in wat de a.s. cursisten op De Schaffelaar" te wachten staat. Vooral de ma quette-zaal spreekt voor zich zelf. Door middel van een ver nuftig mechanisme wordt een willekeurige luchtaanval op een stad uitgebeeld en men ziet zelfs hoe op sommige plaatsen brand ontstaat. Verder worden de cur sisten vertrouwd gemaakt met de gaande is. Met behulp van de veel omvattende taak van de commandopost, waar elke ge beurtenis in de stad wordt ge meld en waar de aanwezige autoriteiten een uitgebreid over zicht hebben van alles wat. er in de stad gaande is. Met behulp van de nieuwste technische hulp middelen. als de mobilofoon is het bovendien mogelijk om met iedere hulpploeg, hetzij brand weer of geneeskundige dienst, die in de stad bezig is. contact te houden en zo nodig naar een ander bedreigd stadsdeel te diri geren. In de commandopost wordt de situatie langs elec- trische weg vastgelegd en biige- houden, zodat de commandant steeds een volledig overzicht heeft en de situatie volkomen kan overzien. Een laatste demonstratie toon de op welke wijze men een aan val met atoombommen hoopt te kunnen bestriiden. De cursussen zullen a.s. Maan dag beginnen. De cursisten, die een week blijven zijn volledig intern en voor dit doel zijn een voudige. doch practische slaap gelegenheden ingericht. Er is een recreatiezaal. terwijl in een .raadskelder" een gezellige bar de cursisten een stille maar vriendelijke wenk geeft om daar de avonduren door te brengen Alles bii elkaar biedt ..De Schaffelaar" ruimschoots gelegen heid om zijn taak te vervullen. Wij twijfelen er niet aan of de vruchten die deze stafschool moet afwerpen, zullen worden geplukt wanneer eens de om- etimlisrhede™ dwingen de burger lijke verdediging daadwerkelijk ter hand te nemen. Laten we ho pen. dat het nimmer zo ver be hoeft te komen. Een felle brand heeft de graan- en veevoedermalerij van de Fa. de Groot Co. aan het Westzijdeveld te Zaandam verwoest. Bij deze brand gingen vermoedelijk 400.000 kg veevoeder en zaden verloren. Hoewel de brandweer het vuur met 20 stralen bestreed kon niet voorkomen worden, dat het aangrenzende pand „Verwachting" ook vlam vatte. Tevens ging het oude molengeraamte Hondeman'" verloren. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Vertegenwoordigers van de besturen van de Belgische Christe lijke Volkspartij en de Nederlandse Katholieke Volkspartij kwamen in den Haag bijeen ter bespreking van actuele proble men. De zusterpartij in Luxemburg kon door omstandigheden niet vertegenwoordigd zijn. Besproken werden onder meer I fensie, welke op het oog heeft de Ion. I Trovrlodiöir>rr iran l"16t 1 il k de politieke situatie in beide lan den, vraagstukken van defensie beleid en de doorvoering van de Benelux-Unie. Ten aanzien van het laatste punt oordeelde men eenstemmig het doorvoeren van de integratie in het kader der Benelux als een dringende eis. Als belangrijke argumenten gol den: het politieke zelfbehoud, de gezamenlijk te vervullen taak op internationaal gebied en de be studering van het algemeen wel zijn. Nadrukkelijk werd gewezen op de voordelen, die de drie be trokken landen door de reeds bestaande Benelux-verwezenlij king hebben behaald. De partijen ontveinzen zich de ernstige moei lijkheden niet, die nog overwon nen moeten worden. Zij beklem tonen echter de relativiteit van de noodzakelijke offers tegenover het grote doel en de voordelen. Daarom moet alles in het werk worden gesteld om dit doel, zij het geleidelijk en in gedeelten doch onverpoosd, na te streven. En met het oog daarop achten zij wenselijk het tot stand brengen van vaste organen van overleg tussen de regeringen, de wetge vende lichamen, de administra tie en het bedrijfsleven der be trokken landen. De doelstelling van de defen siepolitiek is de verdediging van de vrede, van haar eigen haard en eigen vrijheden. Benevens paraatheid van elk land is ter bereiking hiervan noodzakelijk de samenwerking van alle landen, die dit doel willen nastreven. Daarvoor is, naar het oordeel der partijen, onder meer vereist een geïntegreerde West-Europese de- (Van onze parlementaire redacteur) (Vervolg van pag. 1) Uit de reactie van het N.V.V. was reeds de conclusie te trekken dat aanvankelijk tijdens deze besprekingen de demissionaire bewindsman van Buitenlandse Zaken, toen de informateur, aandrang heeft uitgeoefend om zeer ingrijpende maatregelen te nemen op economisch en sociaal terrein, welke de arbeidende bevolking het zwaarst zouden trfefen. Onmiddellijk heeft het N.V.V. hieroD aangeslagen en de socialis tische ministers een steuntje in de rug bezorgd, tiidens hun be- surekingen met minister Stikker, door een verklaring (lees eis) aan de nieuwe regering te stellen, dat een uiterste poging zou worden ondernomen om het levenspeil van de arbeidende bevolking niet of zo weinig mogelijk aan te tasten. Wij wezen er reeds bij een voorgaande beschouwing op, dat in verband hiermede de P.v.d.A. er niet in zou toestemmen de post „Financiën" uit handen te geven. Deze actie van het N.V.V. was uiteraard ingegeven door partij belang, doch dit belang zo wordt het in bredere Kring ook wel gezien loopt paralel met het algemeen belang. „Versobe ring" is met name na het bezoek van Generaal Eisenhower aan Nederland een gevleugeld woord geworden. Uiteraard zal aan deze versobering gedeeltelijk kunnen worden ontkomen, indien de pro ductie, door grotere inspannin gen, bijvoorbeeld langere werk tijden e.d. omhoog zou kunnen worden gebracht. Zonder dat de waarde hiervan wordt verkleind, wordt het in brede kring ondenkbaar geacht, dat alleen door grotere inspan ningen compensatie kan worden verkregen voor de defensie-uitga ven. Ook de tijd dringt in deze. Met het oog hierop wordt het onverantwoordelijk geacht, indien de nieuwe regering geen grotere offers dan vergroting van de pro ductiviteit zou vragen. Hierbij komt, dat Nederland volgens een mededeling van prof. Tinbergen een tekort op de betalingsbalans heeft van ruim een milliard gulden, dat na Korea de prijzen op de buitenlandse markten aanzienlijk zijn gestegen, dat het deficit op de betalings balans 1951 naar een zeer ruwe schatting een bedrag van een milliard zal overschrijden en dat de Amerikaanse hulp zal toevloei en naar de mate, waarin ons land 'zich defensie-inspanningen ge troost. Offers. In het licht van het boven staande is het niet te verwonde ren, dat aan het Nederlandse volk offers zullen worden gevraagd. Het is van groot belang te ach ten, dat de gehele bevolking be reid wordt gevonden die offers te brengen. Die bereidheid wordt groter naarmate het vertrouwen in het regerende kabinet groter wordt. In brede kring wordt de aan wijzing van dr. Drees en mr. v. Schaik als formateurs van het TRAGISCH ONGEVAL TE SC HARM ER SCHARMER De 39-jarige Jacob Smit was bezig met het doorzagen van een balk op de zolder van de aardappelmeelfa briek de „Woudbloem" te Schar nier. Hij verloor zijn evenwicht en viel met zijn hoofd op een vijf meter lager gelegen vloer. Door middel van de Radio Cen trale wist men dr. Meihuizen uit Sappemeer te bereiken, die het slachtoffer naar een ziekenhuis te Groningen liet overbrengen. Enige uren daarna overleed hij. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen achter. nieuwe kabinet als een daad van wiis beleid beschouwd. Hiermede is bii voorbaat reeds komen vast te st^gn, dat. wanneer de forma teurs slagen, de nieuwe regering zal kunnen rekenen op de volle dige steun van de twee grootste fracties. Dit wordt van zulk een evident belang geacht, dat, indien het concept-programma van de for mateurs voor de heer Stikker on aanvaardbaar zou zijn, zijn heen gaan weliswaar zou worden be treurd, doch dat dit offer zou op wegen tegen de schadelijke ge volgen van het uitblijven van een krachtig kabinet. Krachtig, niet in de betekenis welke mr. Oud hieraan wenste te hechten, doch in de zin van „gedragen door de grootste groepen van de bevol king". De Chef Luchtmachtstaf, luite nant-generaal I. A. Aler, die op het ogenblik een rondreis van drie weken door de Verenigde Staten v maakt, is benoemd tot Commandeur in de Legion of Merit. Donderdagmiddag is hem de medaille uitgereikt door gene raal Hoyt S. Vandenberg, chef staf U.S. Air Force. De medaille is hem verleend wegens buitengewone verdien sten in zijn functie van Chef Luchtmachtstaf in de periode van Mei 1950 tot Februari 1951 en in zijn vroegere functie in Londen. UNIVERSITAIRE EXAMENS IN BELGIE EN NEDERLAND De voortzetting van studie in het buitenland, o.a. met name in België, bracht tot voor kort de moeilijkheid met zich mee, dat men zich opnieuw moest onder werpen aan geheel of gedeelte lijk reeds afgelegde examens, omdat de gestelde normen hier en in het buitenland met elkaar verschillen. In het kader van het Nederlands-Belgisch cultureel accoord werkt men aan de tot standkoming van een regeling, waarbij bepaalde Nederlandse universitaire getuigschriften vrij stelling verlenen van het afleg gen van universitaire examens in België. N verdediging van het Westelijk halfrond. Deze integratie moet in de verschillende landen leiden tot eenheid van diensttijd, opleiding en organisatie. De partijen besloten beide ver melde standpunten ter kennis te brengen van de regeringen harer landen. BUITENLANDS OVERZICHT Het verslag, dat generaal Eisen hower Donderdag in een semi- officiële bijeenkomst van de bei de huizen van de Amerikaanse volksvertegenwoordiging heeft uitgebracht, na zijn rondreis door de West-Europese landen, heeft de bewapening van de vrije vol ken zonder twijfel aanzienlijk bevorderd. Het meest belangrijke in deze rede van Eisenhower was wel de mededeling, dat hij na zijn in spectiereis volkomen vertrouwen heeft, niet alleen in de ernstige vastberadenheid van de West- Europese landen om met inzet van grote offers zijn vrijheid te willen verdedigen, maar ook in de daadkracht om door een on derlinge samenwerking een muur van veiligheid te gaan bouwen door het oprichten van een enor me militaire macht, welke agres sie in Europa onmogelijk zal ma ken. Reeds deze erkenning was voor West-Europa van grote betekenis geweest, want zij stelde duidelijk vast, dat de generaal bereid is, de hem door president Trumna opgedragen taak, het opnerbevel- hebberschap van dit Verenigde Atlantische leger, op zich te ne men. Zoals men weet, had Eisenho wer deze functie voorlopig aan vaard en daarbij het voorbehoud gemaakt, zich persoonlijk eerst te willen overtuigen, dat hij daarbij op een krachtige en daad werkelijke huln van West-Europa zou mogen rekenen. Het behoeft geen betoog, dat, wanneer deze inspectie voor hem teleurstellend was geweest en hij zich had teruggetrokken, het er voor Europa somber had uitge zien. Want gezien de krachtiger wordende stromingen in de Ver. Staten, zich van Europa te isole ren, zou het vrijwel uitgesloten zijn geweest, dat Truman en Acheson. hoe gaarne zij het ook hadden gewild, de militaire hulp verlening aan Europa hadder, kunnen doorzetten. Het resultaat Drie verzetslieden twee mannelijke en één vrouwelijke zijn indertijd door de Utrechtse rechtbank tot vier jaar gevange nisstraf veroordeeld. Het Amster damse Hof eiste veertien dagen geleden zeven jaar. Gisterochtend stonden zij gedrieën opnieuw voor het Hof en hoorden het von nis aan: niet-strafbaarverklaring en onmiddellijke invrijheidsstel- ling. De drie verdachten werden er van beschuldigd in de nacht voor de bevrijding te Zuilen bij Utrecht het echtpaar Pel te heb ben geliquideerd; mevrouw Pel heulde met de vijand, hetgeen voor de illegaliteit reden was haar uitschakeling te gelasten. Tijdens de overval sprong de heer Pel plotseling op een der ver zetslieden toe, die hem daarom neerschoot. Het bevel tot liquidatie was reeds enige maanden tevoren ge geven. Het Hof beschouwde haar ook al is zij de dag voor de be- Met een drukbezochte bijeen komst in het Rijksmuseum te Am sterdam is gisteren het veertig jarig bestaan herdacht van de Bond Heemschut, waarbij in ver schillende redevoeringen de veel jarige waakzame activiteit ten bate van de schoonheid van ons land werd gememoreerd. De heer E. A. Kuipers die de Staatssecre taris voor O. K. en W. vertegen woordigde, herinnerde aan de on herstelbare schade die in de 19e eeuw aan het cultuurbezit van Nederland is aangebracht. In zijn feestrede besprak dr. H. E. van Gelder o.a. de eerste activiteit van de bond: de strijd tegen het euvel der reclame, en de oprichting van de adviescom missie voor bouwplannen, die ieder jaar thans 500 aanvragen ontvangt. Verdi-herdenking in de gevangenis te Scheveningen Donderdagavond werd voor de gevangenen van de Bijz. Strafge vangenis een opera-concert ge geven door Grelingers Opera- groep onder leiding van Regina Grelinger, dat aan Verdi gewijd was. De verschillende soli en koornummers oogstten veel bij val. vrij ding uitgevoerd niet als wederrechtelijk. Zonder een spier van hun ge laat te vertrekken hoorden de beide mannelijke verdachten het vonnis aan. De derde en vrou welijke verdachte toonde wel ontroering. Zij dankte na de uit spraak het Hof „voor al het werk, dat het aan dit proces heeft besteed. nadat de Utrechtse rechtbank de zaak in November j.l. in een half uur had afgedaan. In de betrekkelijk nabije toe komst zullen helpers en helpsters van het Nederlandse Rode Kruis Corps in aanmerking kunnen ko men voor een nieuwe taak. Het Rode Kruis Corps zal dan worden gesplitst in een deel dat bij mo bilisatie- en oorlogstijd gemilita riseerd ten dienste zal staan van de Militair Geneeskundige Dienst, en een deel dat ter beschikking staat van het Ministerie van Bin nenlandse Zaken ten behoeve van de burgerlijke verdediging. Voor hulpverlening aan de M.G.D. in oorlogstijd wordt ge rekend op 1200 helpers en 2500 helpsters, allen vrijwilligers. Hel pers krijgen tot taak zieke en gewonde militairen te vervoeren van plaatsen op minstens circa 40 km. gelegen achter het front naar militaire hospitalen en nood-hospitalen in het achter land, waar helpsters werkzaam zullen zijn; helpsters en helpers zullen diensten verlenen in eva cuatieplaatsen en -havens en verlenen ook administratieve en huishoudelijke diensten in de ge noemde hospitalen. Zij zullen dan onder krijgs tucht staan, militaire bezoldiging en voeding genieten, dienstkle ding van het leger (met Rode Kruis-embleem) ontvangen, on der de militaire oensioenbepalin- gen vallen en de volledige be scherming genieten van de Con ventie van Genève. Zij, die zich verhinden om diensten ten behoeve van de weermacht te verlenen, verbin den zich voor de tijd van twee jaar, telkens. Om hen voor hun oorlogstaak geschikt te maken, worden zij vooraf enkele dagen in militaire dienst opgeroepen. Zij zullen zich ook aan een keu ring moeten onderwerpen. van Eisenhowers inspectiereis was hier doorslaggevend. Dat een ontgoocheling voor Eisenhower Europa noodlottig zou zijn geworden en de Russen hier dan vrij spel hadden gehad, behoeft wel geen nader betoog. Maar gelukkig hebben de re geringen in West-Europa de laatste maanden beseft, dat elke aarzeling in de herbewapening een spelen was met de hoogste belangen van de volkeren, welke aan hun zorgen waren toever trouwd. Ket werd hiervoor ook de hoogste tijd, want ondanks het feit, dat de raadgevende verga dering van Straatsburg in Augus tus j.l. na een zeer sorribere rede van Churchill zich met algeme ne stemmen uitsprak voor de op richting van een Europees leger, omdat, zoals Churchill daar in de toelichting op zijn motie sprak van „een onheilspellende inter nationale situatie", bleek in de Europese kabinetten van een daadwerkelijk aanpakken nog weinig. De ministers van defensie en de chefs van staven van de At lantische landen, welke op 28 October in Washington bijeen kwamen voor de vorming van het nieuwe Atlantische leger, ein digden op een dood spoor. De verwachting van de Wes terse wereld, dat daar nu ein delijk de grote beslissingen zou den vallen, werd de bodem inge slagen. Gelukkig opende dit som bere resultaat de ogen van ver schillende staatslieden, die begre pen dat een nieuw uitstel op lange termijn wel eens het einde van een democratische en chris telijk Europa kon betekenen. De militaire commissie en de permanente raad van plaatsver vangers begonnen onmiddelliik nieuwe besprekingen ten einde de vastgelopen wagen weer in het spoor te brengen en de te leurstellende ontwikkeling van de gebeurtenissen in Kor»a, waar de legers van de Ver. Na ties opnieuw voor een krachtige agressie moesten wijken, bleek in elk geval deze lichtzijde te hebben, dat Frankrijk en Enge land en ook de Beneluxlanden gingen begrijpen, dat' het ten hoogste tiid werd dat Europa zelf door het brengen van grote offers ziin veiligheid ging ga randeren. De situatie in Washington, waar de deskundigen tot de overtuiging kwamen, dat het At lantische leger 50 divisies moest tellen, waarvan de Ver. Staten er 44 en Europa 0 zou samen stellen, was, volkomen begrijpe lijk, voor de Amerikanen onaan nemelijk. We zullen hier niet herhalen, wat zich de laatste weken heeft afgespeeld. Maar Frankrijk nrm nog voor Januari de nieuwe le- gerwotten aan. waardoor Frank- ri k alleen 18 divisies za] op brengen. De Engeise regering heeft nu een bewapeningsplan ingediend, waarvan Churchill zelf verklaarde, dat het zijn stoutste verwachtingen overtrof en ook andere Europese landen voigden dit voorbeeld. Zo kon Eisenhower deze week in Vv ashington v«» klaren, dat de men ng in Amewka, ais zouden de Europeanen hier geheel leu nen op de Ver. Staten en zsif niet bereid bicken, iets te doen, volkomen onjuist was. Europa is bereid zware offers voor zijn bewapening te bren gen, zeide Eisenhower, en da - voor grote risico's te dragen. Daarom is het niet alleen ten volle verantwoord, dat wij W»-;' Europa krachtig gaan steunen, maar dit is ook ons belang, ivant de veiligheid van de Ver. Staten ligt in Europa. Wordt dit we relddeel door de Russen onder de voet gelopen, dan is ook Afri ka voor de vrije wereld verloren en staan wij alleen tegenover ein macht, welke wij waarschijr.iijk niet meer kunnen overwinnen. Dit woord en deze waarschu wing van Eisenhower zal in de Ver. Staten niet alleen een diepe indruk maken, maar ook van grote invloed zijn. Zijn gezag is groot, niet het minst bij de re publikeinen. Zén red» van Don derdag heeft dan ook aan het isolationisme van Taft en Hoover wel elke kracht ontnomen. Dit is voor ons Europeanen van ge weldige betekenis, want wij kun nen nu zeker zijn van de enorme hulp van de Ver. Staten, niet al- leer. om West-Europa terug te veroveren, maar ook het niet te verliezen. Duitsland is nog altijd een on zekere factor, maar ook Eisen hower liet de Duitsers voorlopig maar in hun sop gaar koken. Daar is men nog niet zo ver als in de andere Europese landen om de ernst van de situatie te begrijpen. Intussen zal men ook in ons land. na de blijdschap over Eisen howers woorden, zich terdege bewust moeten worden, dat ons herbewapeningsnlan zeer grote en zware offers van ons zal gaan eisen. Dat zal binnenkort wel blijken. In een uitzending van de Philips Experimen tele Televisie werd Donderdagavond de werking van een „leu genontdekker", een Amerikaanse vinding voor psychologische on derzoekingen, gede monstreerd. Het appa raat werd geconstru eerd door Ir. E. E. Car- pentier (tweede van links) van Philips. De psycholoog A. van der Zee (tweede v. rechts) leidde de onderzoekin gen. Mejuffrouw Castelijns fungeerde als „slachtoffer".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3