dIMIST Nieuw Een kabinet op brede basis? Verbonden troepen op 15 km. van Seoel Aanbod van Ambon voor strijd op Korea over de voorbereiding het huwelijk van Diepe bezorgdheid en beleving Heidense opvattingen sluipen het katholieke milieu binnen edities voor alkmaar, hoorn, den helder, schagen herderlijk schrijven over het gezin Dienst Enkhuizen-Stavoren met motorschip „Van Wijck jk schuimend tuitjes }T, Berkhout LO U R D E S -polis van de NDSCHE ORG MIJ iet voor een ADor de ver gevolgen, die I kan hebben NHD Vastenbrief Rondom de kabinetsformatie: Komt Mr. Stikker opnieuw aan buitenlandse zaken? Amerikaanse mijnenveger gezonken Scheepsberichten Prinses Wilhelmina in Zwitserland Vliegtuigrampen Twee bataljons aangeboden aan de Veiligheidsraad Wat moet het gezin zijn? Bron van 't leven Staatsbegrafenis van Mannerheim 400 vrijwilligers voor Korea Pseudo-vogelpest in Oostzaan De boot gaat weer varen Gezamenlijke actie had succes ct - Normal* tub* 40 ct js en toelichting. PraepoTatiebedriil TeL K 2295-270 aar Lourdes vertrekt dit teren, 16 Mei. Zeer goede hotels auratie-wagen. leiligdom van de H. Catnarina La- e Sacre Coeur Nf 197.50 -atetanus Reiber O.F.M. reau Jos. Peters, Venlo. aon K 4700—3136. lirectie Ir. C. P. EECEN Gz. r 1 2.000.000.— f i.ooo.ooo.— "O èèn arm mee!" sen oude waterput hij een sigaretje te okertje eiste echter iet merkte, dat de -am. Dit heerschap lan de anderen ge- onhoorbaar zacht: Ik ben dus een emt, hè? Nou, dat arte Kludde richtte landen uit en nam wel iets, maar hij i klemden zich om Ti uit. Hij kon geen or hem smidje Ver was Stef ook ijzer die worgende greep ikkelijk gevecht.... Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd.. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50: in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank VAN HEDEN Pag. 1 en 3 Maandag 5 Februari 1951 46e Jaargang No. 12085 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. leL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 Uit betrouwbare en bevoegde parlementaire kringen vernemen wij, dat de heren van Schaik en Drees aansturen op de vorming van een kabinet op een zo breed mogelijke basis, zonder dat echter moreel bindende afspraken met de resp. fracties worden gemaakt, al zullen deze wel tevoren met het program van het nieuwe kabinet, dat op financieel en sociaal-economisch terrein belangrijk zal afwijken van dat van het vorige kabinet, op de hetere gesïo'd worden. Besprekingen op deze LscsJj '^vsn de formateurs allereerst met de heer Stikker opgenomen. Hoewel er wel wat oud zeer is blijven hangen, door de weinig gelukkige wijze waarop de heer Stikker zijn informatieve opdracht heeft menen te moeten vervullen, zijn alle groepen het er volkomen over eens, dat het zeer gewenst is, dat de heer Stikker op zijn oude plaats in het nieuwe kabinet overgaat. Vooral zou dit van betekenis zijn voor de oplossing van het probleem van de verdeling van de grondstoffen, waarin de heer Stikker een zeer belangrijke hand heeft, hetgeen voor de naaste toekomst van ons land van de allergrootste betekenis is. Juist terwUle van deze grote nationale belangen achtte men het zo on verantwoordelijk, dat de V.V.D. fractie, op dit moment een kabi netscrisis uitlokte, waarbij men allereerst de heer Stikker uit het zadel wipte. Ook de heer Stikker zelf is van mening, dat er grote landsbelan gen mee gemoeid zijn, dat hjj voorlopig zijn portefeuille be houdt, en is daarom bereid over vele persoonlijke bezwaren heen te stappen. Daarbij komt nog, dat vooral uit liberale en indus triële ondernemerskringen sterke drang op de heer Stikker wordt uitgeoefend aan te blijven en in welke kringen dan ook het op treden van de heer Oud scherp veroordeeld wordt. Het was om die reden ook, dat de aangekon digde V.V.D. vergadering in Am sterdam de vorige week is afge last want daar zou een sterke oppositie tegen het beleid van de lib. Kamerfractie naar voren zijn gekomen. Blijft mr. Stikker? Een oplossing is niet uitgeslo ten. dat de heer Stikker blijft als exponent van de V.V.D., maar een verklaring aflegt, dat er ern stig meningsverschil is tussen hem en de partijleiding van de V.V.D., wat voor hem echter geen beletsel behoeft te zijn in de huidige omstandigheden, als V.V.D. man in het Kabinet te blijven. Wat de Christ. Historischen be treft, bü het onderhoud dat Dr Drees Zaterdagmorgen met de heer Tilanus heeft gehad, deelde deze laatste mede dat zijn fractie niet gebrand is op een C.H. mi nister in het Kabinet, maar dat wanneer de formateurs er in sla gen een volwaardig C.H. man aan hun Kabinet te verbinden, de C.H. fractie daartegen geen bezwaar zal uitbrengen. Deze man zit er echter geheel voor eigen verantwoording. A.R. stroming contra Schouten Ook zullen de formateurs trachten een A.R. figuur in het Kabinet op te nemen, waarbij men denkt aan een exponent uit de jongeren kring van de anti rev. partij, die, naar wel geble ken is. het niet altijd eens is met de starre houding van de Schouten. groep Er is ook in deze partij een stroming, die meer voelt voor een deelname aan een Kabinet op brede basis en de huidige isole mentspositie van de A.R. niet de meest juiste politiek acht. Kwestie van Maarseveen Wat de kwestie van Maarse veen betreft, zowel de K.VJP. als de P.v.d.A. voelt er heel weinig voor, om bij deze crisis de heer van Maarseveen op te offeren, omdat dit wel een heel onver diend succes zou zijn voor de heer Oud. Temeer waar het ge hele kabinet in de Indonesische politiek, geheel achter de heer van Maarseveen stond, ook mi nister Stikker. Het zou echter mogelijk zijn. dat de formateurs menen dat bii deze kabinetsfor matie de reeds lang voorgenomen reorganisatie van het departe ment van de Overzeese rijksdelen haar beslag mo krijgen, ook omdat de verdere afwikkeling van het Indonesische probleem meer en meer is komen te liggen op het terrein van de buitenland se politiek. Het zou dan wel eens kunnen gebeuren, dat de positie van minister van Maarseveen in de lucht kwam te hangen en de eis, dat hij onder alle omstandig heden zou aanblijven, de tot standkoming van een nieuw ka binet op brede basis zou doen mislukken. Ook hier moet na tuurlijk het landsbelang domine ren. Trouwens de heer van Maar seveen zelf zou niet anders wil len. Maar de kwestie van Maar seveen is nog helemaal niet aan de orde geweest, ook niet bij de opdracht van de heer Stikker. Wat daaromtrent is gepubliceerd, ook inzake de verhouding 5-5-5. welke de heer Stikker voor ogen stond moet op volkomen fantasie berusten. Nog vele moeilijkheden Aan de samenstelling van een Kabinet is de heer Stikker nooit toegekomen. Uit dit alles blijkt wel, dat er nog heel wat moei lijkheden op te lossen zijn, vóór de heren var. Schaik en Drees met hun taak gereed zijn. Waar bij ook nog komt, dat het Kabi net nog niet geheel gereed is met de ingrijpende maatregelen, die op korte termijn op financieel en sociaal economisch terrein getrof fen moeten worden, teneinde het enorme tekort op onze betalings balans weg te werken en dekking te vinden voor het bedrag van ongeveer 1500 millioen, dat we dit jaar nodig zullen hebben voor de reorganisatie van onze defen sie. Zaterdagmorgen heeft het Kabinet hierover opnieuw met de deskundige hoofdambtenaren vergaderd. Wanneer dit dekkings plan gereed is. waarachter het ge hele demissionaire Kabinet staat, moet daarover niet alleen overleg gepleegd worden met de eventu ele nieuwe ministers, maar ook met de partijleiders en hen de vraag worden voorgelegd, of zij een Kabinet met een dergelijk program kunnen steunen. Ook dit overleg zal wel enige dagen vergen. We mogen dus niet ver wachten. dat het nieuwe Kabinet binnen enkele dagen reeds in de staatscourant zal verschijnen. Maar zo heel erg is dit ook weer niet. Want het demissionaire ka binet doet elke dag belangrijk werk en spreidt als 't ware het bed voor het nieuwe kabinet, dat dan onmiddellijk aan de slag kan gaan. Hedenochtend Kabinets zitting Tijdens het weekem-i hebben slechts weinig besprekingen plaats gevonden. Dr. Drees heeft Zaterdagmiddag een onderhoud van een uur gehad met prof. Lieftinck. Hedenochtend om 10 uur is de wekelijkse kabinetszitting gehou den. IN HET WAGENSPOOR. Twee manschappen van het Nederlandse bataljon in Zuid-Korea vervolgen hun weg langs een pad, dat een jeep in de sneeuw heeft gemaakt. Hun „bedden" stromatten dragen zij met zich mee. TOKIO, 4 Febr. (Reuter) De tegenaanvallen der noordelij ke troepen worden heviger naar mate de verbondenen op het wes telijk front verder oprukken. De laatsten bevinden zich ongeveer 15 km ten noorden van Seoel. Ten noordwesten en noordoos ten van de hoofdweg Soewon- Seoel ontmoetten eenheden van het achtste Amerikaanse leger het hevigste verzet sedert het of fensief. De noordelijken bezetten heu velstellingen en verdedigen de bruggen. Een aantal malen zijn heuvels van bezetter verwisseld in gevechten van man tegen man. De Chinezen geven zwaar mor tier- en artillerievuur af. Zij ma- Laertes: Djakarta-Amsterdam passeerde 2 Febr. Gibraltar. Peelaulaut: Surabaja-A'dam, passeerde 2 Febr. Malta. Riouw: Surabaja-Amsterdam, pass. 3 Febr. Singapore. VOOR GEZONDHEIDSKUUR Gistermiddag is Prinses Wil helmina, vergezeld van 3 dames, aangekomen te Zürich. Onmiddellijk na aankomst be gaf zij zich naar een vacantie- verblijf in het Berner-Oberland voor een langdurige gezondheids kuur. Boycot Nederlandse handel te Dublin geëindigd DUBLIN, 4 Febr. (Reuter). De boycott van de Nederlandse handel te Dublin in Eire werd Zaterdagavond practisch als ge ëindigd beschouwd, doch de commissie, die haar heeft geor ganiseerd als protest tegen het stationneren van Nederlandse militaire vliegtuigen in Ulster, zou Maandag bijeenkomen om nader te beslissen. AMERIKAANS EN FRANS VLIEGTUIG VERONGELUKT In het Britse dorp Abington Pi- gotts is een superfort van de Ame rikaanse luchtmacht neergestort. Vijf leden van de bemanning kwamen om het leven. Een Frans vliegtuig van de route Parijs-Brazilië wordt ver mist. Het is waarschijnlijk in het afgelopen weekend verongelukt boven het Britse mandaatgedeel te van Cameroen, waarover de route liep. Men heeft weinig hoop dat er overlevenden zijn. Er be vonden zich 23 passagiers en een bemanning van 6 man aan boord. DEN HAAG. De vertegen woordiger der republiek Zuid- Molukken te Den Haag heeft op 2 Februari in een uitvoerig schrij ven aan de Veiligheidsraad het aanbod gedaan, „dat twee batal jons van de op Java aanwezige Ambonese militairen ter beschik king zullen worden gesteld van generaal Mc Arthur. Onder mededeling, dat de mo daliteiten van dit aanbod en de technische uitwerking nader zul len worden toegelicht door de algemeen vertegenwoordiger van Ambon te Lake Success, K. J. Vigeleyn Nikijuluw, die daartoe in het bijzonder is gemachtigd". In de brief wordt o.a. gezegd, dat een en ander zal geschieden „onder verantwoordelijkheid en toezicht van de UNCI, welke daartoe van de Veiligheidsraad of van de Algemene Vergaderirg der Verenigde Naties een uitge breid mandaat zal moeten ont vangen tot rechtsherstel in Indo nesië, waar het de belangen der Ambonezen betreft. Een ronde- „Dit jaar," zo richtten de Aartsbisschop en de Bisschoppen Zich gisteren tot de geestelijkheid en gelovigen „vragen Wij bij het begin van de H. Vastentijd Uw aandacht voor een grote en heilige instelling. De H. Kerk is het Mystieke Lichaam van Christus. Zij is de voortlevende Chris tus en Haar doel is geen ander dan het Verlossings werk van Jesus Christus voortzetten. Het gaat om de redding en de heiliging van de zielen. Nu is er tussen de instellingen, welke God gewild heeft, in zekere zin geen enkele te vinden, welke zo van invloed is op de redding en de heiliging van de zielen, als het gezin, het Christelijk huisgezin. Vandaar dat de zorg en de liefde van Gods H. Kerk ook allereerst en allermeest uitgaat naar dat gezin. Hierover willen Wij U in deze uiterst ern stige tijd spreken. De Zwolse vierling, de eniqe vierling in ons land, wordt Dinsdxig a.s. acht jaar. Elly, Dicky, Han en Rini Kiffers zijn nu al flinke kinderen, die zich in niets onderscheiden van hun klasseqenootjes. Hun verjaardag wordt dit jaar on bescheiden wijze herdacht, daar mevrouw Kiffers pas weer thuis is van een rust kuur en noq qeen drukte thuis kan verdragen. Een tijd geleden hebben ernstige en hoogstaande katholieke wer kers voor de gemeenschap een omschrijving gegeven van het gezin. Zij zeggen, dat het gezin is ten eerste „de bron, waaruit de mens het leven ontvangt", ten tweede „de eerste school, waarin de mens leert denken", en ten derde „de eerste tempel waar de mens leert bidden". In deze omschrijving liggen de waarheden omtrent het gezin goed samengevat. maar 'tevens welke een verant woordelijkheid brengt dit mee voor de kleine, zwakke mens. Gods wijsheid en almacht gaan hier samen met de menselijke kracht en liefde. Het is een su bliem hoogtepunt van 's mensen grootheid maar tevens een zorg wekkend moment van 's mensen verantwoordelijkheid. Kan het ons dan verwonderen, dat God het ge bruik van deze kracht en liefde gebonden heeft aan een heilige instelling en aan heilige wetten, welke door de mens met de groot ste eerbied bewaard en gehand haafd moeten worden? Die instel ling is het huwelijk en die wetten zijn de grote geboden Gods om- Het gezin is de bron waaruit het leven voortkomt. Het leven, be paaldelijk het menselijk leven, is een geheim van Gods almacht en wijsheid. De mens, op zich zelf beschouwd, kan geen leven ma ken, en geen wetenschap zal het ooit zover brengen dat de mens uit zich zelf leven kan verwekken. En toch is de mens de bron van het menselijk leven. Man en vrouw werden door God gemaakt tot bron van het leven, waaruit de nieuwe mens geboren wordt. Welk een geheim van grootheid, trent de voortbrenging en de op voeding. Wee het volk, dat deze instelling en wetten doorbreekt of minacht! Het pleegt verzet tegen God en Zijn heilige ordening, en het pleegt daardoor tevens on recht aan het leven. Daarom zal het in zich zelf gestraft worden. Maar God is nog veel verder gegaan. Hij heeft die instelling van het huwelijk, welke uit haar aard reeds een heilig karakter droeg, verheven tot een Sacra ment, tot een blijvend Sacrament, dat niet alleen de bron moet zijn van het gewone leven, maar dat tevens zijn grote taak heeft voor het „nieuwe leven" in de genade, het leven als kind van God. School. Om dit te begrijpen, moeten we allereerst onze aandacht vestigen op de waarheid, dat het gezin met alleen de bron is, waar het leven uit voortkomt, maar tevens de school, waarin de mens leert leven. Kinderen moeten niet al leen worden voortgebracht, zij moeten ook worden opgevoed. Zij moeten m.a.w. ook leren leven. Daarom is het huwelijk een blij vende instelling en mag de mens tafel-conferentie van Ambonezen en voormannen van de Republik Indonesia onder arbitrair toezicht van de UNCI zal op zeer korte termijn zowel het probleem van de status van de Zuid-Molukken, als het probleem van de repa triëring van Zuid-Molukkers naar hun vaderland tot oplossing kun nen brengen". SOVJETS AFWEZIG HELSINKI, 4 Febr. (Reuter). Het stoffelijk overschot van veld maarschalk Gustav Mannerheim, de Finse nationale held, die 27 Januari j.l. te Lausanne is over leden, is Zondag te Helsinki met een staatsbegrafenis ter aarde be steld. Er bestond reusachtige be langstelling voor de plechtigheid. De Sovjet-Unie, de Oost-Euro- pese landen en de Finse commu nistische partij hebben geen deel genomen aan de uitvaartplech tigheden ter ere van de over leden maarschalk. Volgens het dagblad der Finse communistische partij heeft Mannerheim „on schuldig bloed doen vergieten". ken tevens gebruik van raketten en lucht doelartillerie tegen de gevechtsbommenwerpers, die de verbonden troepen steunen. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie te Washington hebben de verbonden troepen tot 10 Ja nuari jl. 136.188 krijgsgevangenen gemaakt en zijn er nieuwe bewij zen dat de noordelijke troepen van de koude te lijden hebben. In dezelfde periode werden 107 Amerikanen gevangen genomen en 8276 vermist, aldus de woord voerder. Mijnenveger verloren. De 136 tón metende Amerikaan se mijnenveger „Partridge", een houten vaartuig, is Vrijdag j.l. ter hoogte van de Oostkoreaanse ha ven Kangnoeng op een mijn ge lopen en gezonken. Het sd ip was na 12 minuten in de golven ver dwenen. Er zijn, aldus de^ bekend making van de Amerikaanse ma rine-leiding 4 doden, 4 vermisten en 7 gewonden. DONDERDAG KEURING Donderdag a.s. begint de keu- rii.g van de vrijwilligers, die zich gemeld hebben voor het aan- vullings- en aflossingsdetachement Korea. Een eerste ploeg van om streeks 20 man is opgeroepen om te worden doorgelicht in het ge bouw Nassauplein 35 en daarna verder medisch te worden onder zocht in het gebouw Riouwstraat 142, 's-Gravenhage. Het betreft hier uitsluitend militairen, die thans nog in dienst zijn. Na goedkeuring zullen zij niet meer naar hun onderdeel terugkeren, maar voorlopig in de nieuwe Frederikskazerne te Den Haag worden gelegerd. Het aantal aanmeldingen stijgt nog steeds elke dag. Het is thans de 400 gepasseerd. 400 DIEREN VERNIETIGD Op het pluimveehoudersbedrijf van de heer Porsjes in het Zuid einde te Oostzaan, is onder de pluimveestapel de gevreesde pseudo vogelpest geconstateerd. Ruim 400 dieren zijn Zondag naar het destructiebedrijf te Purmerend vervoerd en daar vernietigd. De Gasperi naar Washington? ROME. 3 Febr. (Reuter). Volgens Italiaanse bladen zal premier de Gasperi tegen het einde van deze maand een be zoek brengen aan president Tru man. u Z.Em. Kardinaal de Jong, die als eerste der Nederlandse bisschoppen deze belangrijke Herderlijke Brief over het gezin ondertekende. niet ontbinden wat God gebonden heeft. Samen dragen vader en moder de ontzaglijke verant woordelijkheid om het kleine kind, dat hun door God werd gegeven, op te voeden, een taak zo groot en zo zwaar, dat een mens er bang van zou worden. We weten ook, hoe zeer het door de erfzonde is belast. Zijn ver stand is verduisterd, zijn wil is verzwakt en zijn lagere strevin gen zijn niet meer geheel en- har monisch onderworpen aan de lei ding van de hogere vermogens. We weten wat een ontelbare of fers en moeiten het kost om een kind groot te brengen, en hoe de moeizame groei van de menselij ke persoonlijkheid ook nog door kruist wordt door phasen van stormachtige ontwikkeling. „Al (Zie vervolg pag. 3.) (Van onze verslaggever.) Er wordt ernstig gestreefd naar gedeeltelijk herstel van de veer dienst Enkhuizen-Staveren, met ingang van Woensdag a.s. In een deel van onze vorige oplage heb ben we in het kort reeds van dit heugelijke feit melding kunnen maken en er is alle reden om nog maals op het belang van dit be sluit de nadruk te leggen, omdat het reizigersverkeer door het uit vallen van de boten gedurende enkele weken zeer groot onge rief heeft ondervonden. Zowel Westfriesland als de Zd.- Oosthoek van de provincie aan de overkant van het IJsselmeer hebben ervaren dat ze de boot verbinding niet kunnen missen, zei ons burgemeester A. Admi raal van Enkhuizen, die wel een zeer groot aandeel heeft gehad in de pogingen om intrekking van het enkele weken geleden genomen besluit te bereiken. Hij heeft van vele burgemeesters en de Kamer van Koophandel voor Westfriesland onmiddellijk alle steun gekregen. Want ofschoon op de eerste plaats Enkhuizen zelf werd benadeeld en dreigde te zullen worden gedegradeerd tot plaats met kopstation, er ston den veel meer belangen op het spel. Door het uitvallèn van de bootdienst werden economische en particuliere betrekkingen getrof fen; wat dit laatste betreft moge worden gewezen op het grote aantal Friezen dat zich in West- Friesland en niet te vergeten in de hoofdstad heeft gevestigd. Dientengevolge ontstond een druk wederzijds familiebezoek, met de veerdienst op de vlugste en goed koopste wijze. Het had verbazing gewekt, dat het argument van kolenschaarste blijkbaar ook werd aangevoerd oni het uitvallen van de „Van Wijck" te rechtvaardigen. Dit schip gebruikt echter dieselolie. Moest het aan de kant blijven liggen, terwijl tientallen hierdoor werden gedupeerd? Speciaal hier op is dezer dagen door samen werkende instanties de aaix'acht gevestigd. En met succes, want wanneer straks de reizigers van en naar Friesland hun tochtje over het water willen maken, zal de „Van Wijck" hen naar de over kant brengén, vanwaar ee per bus of trein de plaats van bestemming zullen bereiken. In Friesland zijn de aansluitingen op de bussen uitstekend en bet mag tot voldoe ning stemmen dat de Spoorwegen het inschakelen van de treindienst naar Leeuwarden wederom in overweging nemen. Naar verluidt zal de onderne ming op Urk haar geïmproviseer de dienst Enkhuizen-Staveren staken, zodra de ..Van Wijck" in geschakeld wordt. Hier was slechts een noodoplossing bereikt met een vaartuig dat voor passa giersvervoer weinig comfort hood, bovendien slechts enkele dagen per week beschikbaar was en dan nog op zodanige tijden dat de aansluitingen verre van ideaal waren. Het mag bekend worden ver ondersteld. dat de financiële uit komsten van de vr^-rJionst alles behalve bevredigen* zijn. reden waarom meer dan "ens geruchten rinzen over definitieve opheffing. Zullen de Spoorwegen besluiten de verbinding in bet vervolg al leen door de ..Van Wiiek" te la ten onderhouden? Fr ziin wellicht nog andere moeoliikliedon om "unstiger financiële resultaten te bereiken. Burgemeester Admiraal wilde hierop verder nipt ingaan. Deze he<4ru'fq-eeonnmische kwes ties laat ik gaarne aan de heren van de Spoorwegen zelf over!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1