Versobering staat voor de deur Nieuwe „Algemene geschiedenis der Nederlanden „Stadhuis van Amsterdam" gemoderniseerd geopend gedijk VERZICHT HAAGSE BRIEF Strijd om behoud van levenspeil is in een critiek stadium Kerkkoorzanqers jubileerden Een monument van nationaal bewustzijn Zouaven gaf zich pas na 4-0 over Petten benutte windvoordeel niet Moeder zeiie tot misdaad aan In- en uitvoer in December 1950 Uien mogelijkheden Duitsland en iaar practisch nog niet af- porteurs krij- heel geen be- buitenland. De ook de ge- ig werd nog maar op het werd f 4. niet gehaald. )k geen vraag, ook belangrijk èn thans f 6.— kg opbrengen mg en f 4. lg. Groene kool kt nog 'n gun- en is nog het De nrijzen zijn k. We noteer- voor 'n möoie le harten van hoop dat er erkbare verbe ur Nog kan er i maar de tijd FELD WEER HET WERK GE 5 Februari rschfeld is weer it hij zijn kamer zal zich binnen- tijd naar het en teneinde zijn rustkuur verder Dr. Hirschfeld wederom zijn te hervatten. kt Utrecht Febr. Op de enmarkt werden rd 340 paarden, erden voor: luxe 00—1000; werk- 0; oude paarden n boven 3 jaar n beneden 3 jaar 250—275; hitten rs Rotterdam 5 Febr. Klei eigenh. 12-13; alphas 10.50 11.50—12; beve- ore 12—13; zand ts; noordeling 9— record 8.10ei- voeraardappelen per 100 kg. Deze ekend op de han- n, vastgesteld voor van consumptie- rekend op wagen, rs Rotterdam 5 Febr. Bin- len (officieuze no- 00 kg franco Rot- we prijshoudend; vochtconditie 23.75 kwaliteit op vocht- 24.25; overige gra mergerst 3335.25; rogge 32.5033.50; *roene erwten 35 4048; bruine bo- (minder kwalitei- plaatsen). iER VAST M, 5 Febr. De nieuwe week zeer rbij het opviel, dat de activiteit vrij 'Olies en Unilever /ast. Tegen slot ech- t aanbod in Kon. le overhand, zodat inst van ruim vier >ed als geheel ver- ok Unilevers sloten iger. Aandelen Phi- eds beginbeurs enig rwerken, hetgeen 1 aan de jongste be ffende deze or.der- 1950 gunstig is ver- eds bekend, doch de erheid betreffende ooekjaar heeft blük- ibod veroorzaakt. De was 252 (254',2). overige was de in- weinig veranderd, markt viel op door tige stemming, voor- jerwaardsn. ïn deze vrij veel open hoe voor diverse incou- n, waarbij van een ing gesproken kan de affaire was h:er p andere dagen. Am ber sloot op 128 /- ak en suikerwaarden teens licht gevraagd merendeel een fractie vaartmarkt was over- shoudend. Beleggings- ienden vrij conversielening 194/. aan kreeg de markt een beter aanzien en speningsverliezen gro- ikaanse sector volgde iuw het koersverloop et. Het agio bleef on- jehandhaafd op 8 - 7o te weten gekomen? ian verwonderd, est toch wel. net zo ut uw vrouw Maria a en als dat u hier ge it, om belasting te be- hadden in de herberg p zeker geen plaats u en ik vind, dat ze »n beetje ruimte voor u ogen maken. Het -s zo le mensen moesten dat el beter weten dan Het eerste kerstfeest rs in een warm land. lerders de hele nacht hun schapen zaten en lus niet zo erg als nu 'n geluk, dat de ster de schuur hier bleef ppie zou heus niet ver- n kunnen lopen en en gingen ook al pijn irgenochtend moest u naar met ons meegaan tmoeder en daar blijven et air wij. We he open oei kamers en anders moeder tóch wel oen egmaken voor u want gelukkig en zo heerlijk een kerstkindje in huis kwam ook Tommie bed toe en legde hun ge- op de dekens en de man zijn bewegingen met de uitdrukking van een ^elaar (Wordt vervolgd) DINSDAG 6 FEBRUARI 1951 PAGINA 5 (Van onze parlementaire redacteur) Aan de strijd om het behoud van ons levenspeil hebben wij in de afgelopen maanden meermalen aandacht geschonken. Dit levenspeil is geen op zichzelf staande waarde, het is het resultaat van wat wij als volk verdienen. Naar de mate dit resultaat beter of slechter is, moet ook ons levenspeil stijgen of dalen. Deze wisselwerking hebben wij in de laatste tijd al verschillende malen ondervonden. De devaluatie had als direct gevolg, dat de opbrengst van de nationale inspanning geringer werd en wij zouden de terugslag hiervan op ons levenspeil hebben gemerkt, ware er niet de eerste loonsver hoging van 5 pet. geweest. wij ons intussen niet ontveinzen, dat zulks gemakkelijker gezegd dan gedaan is. Men 'kan nu van mening zijn dat die lasten zeker niet meer verhoogd zullen mogen worden met de kosten van nieuwe voorzieningen. Hier denken wij aan de aanhangige wetsontwer pen betreffende het kleuteronder wijs en een kinderbijslag voor de kleine zelfstandigen. Wij zou den zeggen dat zeker de laatste regeling nog voortgang zou die nen te vinden. Deze groep is reeds ai te zeer in de strijd om het levenspeil achtergebleven. In hetzelfde vlak ligt de in voering van de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering, waar op in het N.V.V. communiqué nogmaals met klem wordt aange drongen. De lezer zal zich her inneren, dat wij er meermalen op gewezen hebben dat deze in voering niet los kon worden ge zien van de strijd om het be houd yan levenspeil. Zowel werk nemer als werkgever zullen im mers een niet onbeduidende pre mie hebben op te brengen. Toch is men deze moeilijkheid bij iedere loonronde uit de weg ge gaan en dit doet ons vrezen, dat de moeilijkheid nu schier onop losbaar is geworden. De gebeurtenissen in Korea werkten vervolgens in nog veel ernstiger mate op het resultaat van onze gezamenlijke prestatie in. Nederland is bijna geheel aangewezen op buitenlandse grondstoffen. Deze stegen in prijs zodat wij dus meer guldens moés ten neertellen om toch h,et zelfde te kunnen kopen. Prijsstijgingen waren het gevolg en ook de reactie hiervan zou een daling van het levenspeil zijn geweest een daling, die echter andermaal werd opgevangen door een nieu we loonronde. Toch werd het ook toen al dui delijk, dat deze strijd om het be houd van het levenspeil voort durend hachelijker werd. Als het normaal is, dat het levenspeil stijgt en daalt met het resultaat van onze gezamenlijke inspan ning, dan kan behoud van het levenspeil bij daling slechts ver antwoord zijn, wanneer men hiervoor deugdelijke middelen weet te vinden. In het andere ge val geeft men slechts waarde loze bankbiljetten, die de koop kracht van het betaalmiddel on dermijnen. Of de twee loonronden van de laatste tijd inderdaad door deug delijke middelen gedekt werden, is een vraag, die zich niet zo ge makkelijk laat beantwoorden. De eerste werd aangekondigd als een voorschot op een verhoogde pro ductie en al ligt dan in het begrip voorschot een risico, een verho ging van de productie wettigt inderdaad een behoud van het levenspeil, omdat het resultaat van onze gezamenlijke inspan ning dan immers ook weer groter wordt. Bij de tweede loonronde was zeker niet overtuigd komen vast te staan, dat de productie ook werkelijk in voldoende mate omhoog was gegaan en vooral deze omstandigheid heeft ons in dertijd doen schrijven, dat wij met de tweede loonronde zeker „de grens van het mogelijke" had den bereikt. Wij karakteriseerden haar als een laatste poging om het vertrouwd geworden levens peil vast te houden. Oorlogseconomie Inmiddels zijn de omstandighe den echter nog weer beduidend slechter geworden. De vrije we reld moet overschakelen op een oorlogseconomie met alle ernstige gevolgen van dien. Ook Neder land kan hierbij niet ach terg lij ven. De journalisten, die de af gelopen week voor het Departe ment van Buitenlandse Zaken stonden te wachten, hebben daar ettelijke malen de R.E.A. in ver gadering bijeen gezien, gebogen over de plannen, die nog geheim zijn, maar waarvan reeds is ge zegd, dat zij diep in onze maat schappelijke verhoudingen zullen ingrijpen. Wel is bekend geworden, dat de regering het er over eens is, dat voor onze defensie niet min der dan 1500 millioen zal moeten worden uitgetrokken, terwijl op de huidige begroting f 850 mil lioen was geraamd. Dat is dus bijna het dubbele. Plaatst men deze enorme verzwaring nog eens tegen de achtergrond van de hachelijke strijd, die wij in het afgelopen jaar om het behoud van ons levenspeil hebben ge voerd, dan wordt het al direct duidelijk, dat deze strijd thans wel in een zeer critiek stadjum is gekomen. Ook de rijksmidde len kunnen maar één keer uit gegeven worden. Moeten zij voor een belangrijk deel aan de defen sie ten goede komen, dan gaat zulks onvermijdelijk ten koste van andere voorzieningen en daarmede ook ten koste van ons levenspeil. Toch heeft het N.V.V. de afge lopen week een communiqué ge publiceerd, waarin wordt gezegd, dat de nieuwe regering alsnog een uiterste poging zal moeten doen om het levenspeil van de grote volksmassa te behouden. Enkele mogelijkheden, die in dit verband door het N.V.V. worden geopperd, lijken ons bij voorbaat onverantwoord en onmogelijk. Het N.V.V. wil onze laatste mo netaire reserves aanspreken, maar op die manier zouden wij toch als volk aan de rand van de af grond gaan leven. En wat het opnemen van buitenlandse lenin gen betreft nemen wij aan, dat dergelijke verzoeken in het bui tenland maar bitter weinig weer klank zouden vinden, afgezien nog van de enorme last, die aldus op het nageslacht zou worden gelegd. Wij begrijpen zeer goed, dat zeker de socialistische leiders hun mensen besprongen weten door de vijfde colonne, maar hieruit kan toch geen mentaliteit voort spruiten van „na ons de zond vloed". Wij hebben deze zelfde mentaliteit indertijd ook geproefd in de socialistische weigering om bij een keuze tussen verlaging van levenspeil en minder inves teringen voor het eerste te kie zen. Nu zegt het communiqué, dat deze investeringen minder nood zakelijk worden als gevolg van het sterk dalende aanbod van nieuwe arbeidskrachten. Voor 't moment zal dit bij een uitbrei ding van de parate legersterkte inderdaad het geval zijn, maar een verantwoorder methode zou toch waarschijnlijk de bouw van nieuwe fabrieken zijn. die later weer op vredesproductie kunnen overschakelen. Verdeliner van lasten. Ons wil het voorkomen, dat de komende plannen vooral aan twee eisen getoetst zullen moeten wor den. Op de eerste plaats gaat het °m een zo rechtvaardig mogelijke verdeling van de lasten, waarbij GEREPATRI EERDEN BI) ELKAAR BEEMSTER. De uit Indo nesië gerepatrieerde Beemster- lingen zijn allen eens bij el kaar gekomen, Woensdagavond in het Herenhuis te Midden- Beemster. De avond werd ge opend door burgem Pesman. Vervolgens werd aan de heer Wijnbergh de onderscheiding „Voor orde en vrede" uitgereikt. Ook bracht spr. dank aan de Bond van Plattelandsvrouwen, de Z. E. Heer Pastoor van Leip- sig en Kath. Thuisfront, die mede deze avond hadden mogelijk ge maakt. Wat vervolgens geboden werd was een bont allerlei, dat ver zorgd werd door „Beemsters Fanfare", de R.K. Meisjesgym- nastiekver. „Vita Longa". de Zangvereniging „Harmonie", de gymnastiekver. „Hercules" en de toneelvereniging „Midden Beemster", die elk op hun beurt staaltjes van hun kunnen ten beste gaven. Na afloop van dit program dat op behoorlijk peil stond voerde een der gerepatrieerden 't woord „Zolang wij in de tropen waren was er een vraagstuk dat voor ons alle andere problemen in de schaduw stelde, het thuisva ren. Al spoedig bleek uit de brieven die we uit Holland ont vingen, dat onder familie en naaste bekenden diezelfde ge dachte even grote actualiteit was. Dat na onze repatriëring 'n avond als deze mogelijk was, is meer dan wii hadden kunnen verwachten. Dat de gehele ge meente met ons heeft meegeleefd tijdens onze afwezigheid en zich met ons verheugde over onze terugkeer: dat betekent voor ons meer dan een gezellige avond. Dit is voor ons een openbaring geweest." Door de enigste Marva uit de gemeente werd tenslotte aan de burgemeester een herinnering aangeboden in de vorm van een vulpenhouder. De burgemeester sprak zijn dank uit voor dit bewijs van waardering voor het betrekkelijk weinige werk dat hij overigens met liefde en toewijding voor de militairen heeft kunnen doen. Spr. verzekerde dat weinig her inneringen hem meer dierbaar zouden zijn. Na afloop van dit eerste pro gram gedeelte werd onder lei ding van de heer Ten Have en begeleid door de vrolijke tonen van het ensemble ..Harten Viif" nog een gezellig dansie gemaakt. De Burgemeester, die het leeu wenaandeel van de organisatie van deze avond voor z'n rekening nam mag zeer zeker op een ge slaagde avond terugzien. WARMENHUIZEN. Het was Zondac een ware feestdag voor ons R.K. Kerkzangkoor. want viif leden mochten we als jubilaris in ons midden hebben, nl. de heer G. Groot 50 iaar en de heren P. Tesselaar. A. Hekken. K. Ligt hart 40 iaar en P. Quant 25 jaar. s Morgens werd de Hoogmis opgedragen ter hunner intentie. Gezongen werd de vierstemmige Mis van Hubert CuiDers. Voorts is er de toezegging in zake huurcompensaties voor grote gezinnen en op de onafgewerkte agenda van de Tweede Kamer staat ook nog een bespreking van de positie van de ouden vaji da gen. Komt men tenslotte, na een selectie van deze nog onvervulde wensen tot de conclusie, dat de belastingen verhoogd zullen moe ten worden dan rijst weer de vraag, in welke verhouding de minst-, meer- en meest draag- krachtigen getroffen zullen moe ten worden en of dit zal moeten gebeuren door middel van de directe dan wel van de indirecte belastingen, Opvoering z arbeidsproductiviteit. De andere eis, waaraan de plan nen zullen moeten worden ge toetst, betreft de verhoging van de arbeidsproductiviteit. Wij zijn in principe geen voorstanders van „commando-economie", maar wel zijn wij van mening, dat een da ling van het levenspeil slechts dan gerechtvaardigd is, wanneer anderzijds het uiterste wordt be proefd om de som van onze na tionale prestatie zo groot moge lijk te doen zijn. Onder deze om standigheden zal een sterker in- f rij pen van de Overheid anders ieoordeeld moeten worden dan in normale tijden. Evenals schepen moeten vliegtuigen op gezette tijden in het „dok" om grondig nagezien en zo nodig gereviseerd te worden. Eén van de grootste Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen heeft een „droogdok" van 75 ton geconstrueerd, bestaande uit vaste en verplaatsbare gedeelten, hetwelk het mogelijk maakt, op iedere gewenste plaats bij het toestel te komen. De foto toont een dubbeldeks „Clipper" Boeiing 377 het grootste in gebruik zijnde vliegtuig in de burgerluchtvaart tijdens een revisie in het „droogdok". Na de H. Mis werden de jubi larissen met hun echtgenoten en de Z.Eerw. Heer Pastoor, leden van het Kerkbestuur en de koor zangers met hun vrouwen en de ereleden in het Verenigingsge bouw aan een broodtafel geno digd. Bij het binnentreden werden door het kerkkoor enige aardige nummers gezongen. De voorzitter sprak de jubila rissen toe en bood hun een klein cadeautje aan. De Z.Eerw. Heer Pastoor mocht aan 4 jubilarissen een Pauselijke zegen overhandigen. Met een dankwoordje aan allen die hadden medegewerkt, sloot de voorzitter deze gezellige bij eenkomst. Hoe veroordelenswaardig de jaren van oorlog en vijandelijke bezetting met hun onvermijdelijke nasleep van allerlei leed en ellende terecht ook zijn, de onderdrukking versterkte algemeen het nationale bewustzijn en verhoogde de belangstelling voor het eigen verleden. De Noordelijke en Zuidelijke Nederlanden dan ken er het waarlijk monumentale werk aan, waarin hun alge mene geschiedenis door onze beste historici zal worden behandeld Standaard-werk der Neder landse geschiedkunde Onder redactie van meerdere professoren uit Amsterdam, Leu ven en Gent en met medewer king van talrijke andere geleer den en docenten die ieder het ge deelte waarop zij bizonder thuis zijn, voor rekening nemen, gaat bij de Uitgeversmaatschappij De Haan te Utrecht een groots op gezet plan verwezenlijkt Worden. Op niet minder dan twaalf delen is deze nieuwe „Algemene Ge schiedenis der Nederlanden" be rekend. Een halve eeuw is het nu gele den dat de bekende „Geschiede nis van het Nederlandsche volk" door prof. Blok begon te ver schijnen. terwijl voor het Zuiden Eirenne's „Histoire de Belgique" eveneens rond de eeuwwende het licht zag. Sindsdien heeft het historisch onderzoek zich der mate uitgebreid, dat een nieuw standaardwerk dat een alzijdige samenvatting geeft en de tegen woordige stand der geschied beoefening weerspiegelt een meer dan dringende eis werd. Daar gaat nu aan voldaan wor den, grootscheeps, waarlijk breed en vorstelijk. Het zal een werk worden vgaarop we straks trots kunnen zijn! Het is de geschiedenis van de gehele „Nederlandse stam" die Hier beschreven zal worden. Het inzicht in de onverbrekelijke sa menhang der Noord- en Zuid- Nederlandse geschiedenis is immers thans wel zozeer alge meen geworden dat het voortaan onmogelijk is, haar zonder meei in tweeën te splitsen. De politie ke geschiedenis van Noord en Zuid zou dan al tot deze schei ding min of meer aanleiding kunnen geven, maar daarnaast staat evenzeer gelijkberechtigd de economische, sociale en cultu rele geschiedenis van onze lage landen. Ook dit is een erkenning waarmee de hedendaagse ge schiedschrijving zich als met een wezenlijke aanwinst verrijkt heeft, al ziet zij haar taak daar mee tegelijkertijd ook aanzienlijk uitgebreid. Eenmanswerk zoals Blok en Pirenne dat in hun tijd nog heb ben kunnen doen. is thans uiter aard onmogelijk. Samenwerking van deskundigen die ieder voor zich een gedeelte van het terrein bewerken, is noodzakelijk, wil men zo tot een inderdaad bevre digend resultaat komen. Het gaat er naar uitzien dat deze verwachting volkomen vervuld zal worden en de Nederlanden een geschiedwerk zullen krijgen dat hun roemrijk verleden ten volle waardig zal zijn. eigentijdse standaardwerk van onze vaderlandse geschiedenis zal dan ook zeker allerwege in de Dietse landen die belangstelling ontmoeten waarop het terecht aanspraak kan maken. De stoet der opeenvolgende ge slachten die eens op de bodem der Nederlanden geleefd hebben, trekt hier opnieuw aan ons voor bij. gezien in de kenmerkende eigenschappen welke aan hun tijd het hun persoonlijke stempel hebben gegeven. Méér nog dan een aangename verpozing is dit historisch aanschouwen echter een spiegel en een les van aller hoogste waarde. Oudheid en, Middeleeuwen Hol- en grotbewoners, hune bedbouwers en aanleggers van urnenvelden duiken op vanuit de nevelige verten der praehistorie. Reeds meer omlijnd staat er de periode van de Romeinse verove ring en bezetting. Naast de Ro meinse beschaving in de Neder landen kennen we bizonder ir Friesland de terpencultuur. Het zijn de eerste vijf hoofdstukken die de Oudheid behandelen. Dan beginnen met de Franki sche kolonisatie de vroege Mid deleeuwen. De tijdperken van de Merowingen en van de Karolin- gen volgen elkander op tot aan de grote Noormanneninval in het laatste kwart van de 9e eeuw Uit de verwarring rijst daarna het graafschap Vlaanderen op als een der eersten in de Nederland se gewesten. In Lotharingen ontstaan de grafelijke dynastieën. Friesland en het Saksisch Ooste lijk deel van Noord-Nederland hebben van de vijfde tot de tien de eeuw eveneens hun eigen ge schiedenis. Deze omvat niet enkel de poli tieke ontwikkeling, maar beziet evenzeer de andere aspecten var het maatschappelijk leven als daar zijn de sociale structuur der bevolking, de economie met land bouw, industrie en handel, het burgerlijk bestuur en het rechts wezen het leger en de financiën. Al deze en nog meer punten wor den telkens afzonderlijk behan deld en typerend geschetst^. In een algemene geschiedenis dient ook een plaats, en zeker niet de geringste ingeruimd voor de godsdienstige. De Kerkgeschie denis der Nederlanden is in de periode die in dit eerste deel wordt behandeld, een allervoor naamste. Het is immers die van de kerstening. Wij menen dat bmnen de nu eenmaal noodzake lijke grenzen van een verzamel werk en met voorbehoud van en kele vakkundige opmerkingen die hier verder niet ter zake doen ook de Nederlandse Kerk geschiedenis het deel heeft ont vangen dat haar toekomt. Het is het grote voordeel van een zo breed opgezette en toch voldoende diep uitgewerkte alge. mene geschiedenis dat alle facet ten van het leven in hun onder linge eenheid en verband teza men worden belicht. De levende werkelijkheid van het verleden weerspiegelt zich ongebroken. De nieuwe „Algemene Ge schiedenis der Nederlanden" is voorbeeldig zowel in détail als in synthese. Aan de onderdelen is ruim de aandacht geschonken, terwijl de grote lijn niet is ge schaad. Wii mogen waarlijk trots zijn op dit nationale monument van onze Nederlanden! H. J. Het eerste deel Die indruk wordt geheel beves tigd bij het zien en doornemen van het eerste deel dat van de Praehistorie af tot aan het jaar 925 loopt. Reeds uiterlijk doet dit boekwerk zich uitstekend voor Het is het aan te zien dat de uit gevers zich aan de uitwendige verzorging er van alles gelegen hebben laten liggen, zoals wij dat trouwens van alle uitgaven van De Haan gewend zijn. Een boek van De Haan is werkelijk een sieraad voor de boekenkast. Een achttal schrijvers hebben op zich genomen de tekst te ver zorgen. Hun wetenschappelijke naam staat er borg voor dat dit alles voortreffelijk vakwerk is. Toch is het niet zo, dat dit ge schiedwerk alleen maar omwille van de wetenschap zelf geschre ven zou zijn. Veeleer is het de bedoeling dat het volk der Ne derlanden in brede lagen zijn ge schiedenis in handen zou krijgen en deze binnen het bereik 'van zijn bevattingsvermogen zou vin den. De kundigste schrijvers die binnen onze taalgrenzen gevon den konden worden hebben van ons nationaal verleden het beeld geschetst dat elke Nederlander in de hoogste mate zal boeien. Dit GOEDE DAG VOOR VIOS W ARMENHUIZEN. Voor V.I.O.S. is het de afgelopen Zon dag een goede dag geweest. De vier elftallen, die het veld heb ben betreden, boekten allen een overwinning. Het eerste had als gast Alk maar. De wind, die dwars over het veld stond, was oorzaak dat de wedstrijd een verre van mooie was. Alkmaar mocht het eerst de wind in de tug hebben, doch kon het niet tot doelpunten bren gen. Diverse aanvallen stuitten a™ op, de verdediging en de keeper was in goede vorm. VIOS kwam nogal eens gevaarlijk opzetten, maar 't had voorlopig weinig re sultaat. Na de rust voelde men dat er wat moest gebeuren. Het Alk- maarse doel moest het ontgelden, tot eindelijk voor VIOS het win nende doelpunt kwam. Rozendaal had er een groot aandeel in. Er hadden meer doelpunten kunnen gemaakt worden, doch 't wilde niet. Niettemin een zeer kostbaar puntje is in de wacht gesleept. VIOS 2 wist AFC 2 met 41 te verslaan en VIOS 3 mocht in zijn afdeling Berdos met 50 katoen geven. Ook de junioren wisten goed van zich af te bijten. Burgerlijke Stand EGMOND AAN ZEE. Gebo ren: Marianne, d. v. Arie Visser en Maria J. Zwemmer; Johannes Willem z. v. Johannes Chr. de Jong en Marijtje Schreudei*; Pie- ter Hendrik, z. v. Adrianus Bre- gonje en Dirkje Groen; Adrianus Johannes, z. v. Reijer Zwart en Hillegonda C. Hulst; Hendrikus van der Veer en Anna I. de Goe de; Aagje, d. v. Jacob Buis en Jacoba Glas; Johanna Christina, d. v. Dirk de Rijk en Janny Sto ker; Robert z. v. Pieter Zwart en Willy A. Zwart. Ondertrouwd: Josephus Theo- dorus van der Wiel, wonende te Haarlemmermeer en Anna Geer- truida Smit; Cornelis Adrianus de Raadt, wonende te Egmond Binnen en Lucia Maria Lief ting; Marinus Zwart wonende te Egmond-Binnen en Petronella Zwart. Getrouwd: Josephus van der Wiel en Anna Geertruida Smit; Cornelis Adrianus Raadt en Lucia Maria Liefting. Overleden: Cornelis Harms, oud 69 jaar; Maartje Blok. oud 75 jaar. echtgen. van Jan Zwart, Tafeltennisclub opgericht ZIJDEWIND Dezer dagen werd in het café van de heer G. Ligthart een vergadering gehou den ter oprichting van een tafel- tennisclub. De belangstelling voor deze avond was goed te noe men. Tot bestuursleden werden gekozen J. Klaver te Zijdewind en het echtpaar A. Jansen en T. Jansen-de Boer te 't Veld. Voorts werd alles besproken, wat er zo al in een dergelijke vereniging behoort te wezen. De vereniging kreeg de naam „V.O.P." (Voor ons plezier). De mooie nieuwe zaal van de heer Ligthart is voor deze tennissport een bijzonder geschikte gelegenheid. Wij wen sen deze vereniging een goed succes. DE RIJP. Onder zeer grote belangstelling is Zaterdagmiddag de prachtige ruime, geheel ge restaureerde en modern inge richte bal- en toneelzaal van het café-, hotel- en restaurantbedrijf „Het Stadhuis van Amsterdam" van de heer C. Blokdijk door burgemeester Dalenberg officieel heropend. Onder de genodigden merkten wil op de wethouders Poel en Luder, de gemeente secretaris, de heer Appel, en de zeereerwaarde heer pastoor Holt- kamp. De architect, de heer N. H. Oudejans, begroette de gasten en memoreerde de verschillende moeilijkheden die moesten wor den overwonnen alvorens met de* bouw kon worden begonnen. Hjj dankte de instanties die hun medewerking hadden verleend de uitvoerders: de aannemers firma N. Oudejans en Zn. in samenwerking met de fa. Slot en Zn. te De Rijp, de heer Jac van Straaten. die de uit onge veer 200 lampen voor het groot ste deel indirecte verlichting verzorgde, de fa. Schipper en Zn. voor het schilderwerk; de fa De Koning uit Purmerend voor het stucadoorwerk de aankle ding door de heer H. J. Morskate en het nieuwe toneel met deco ratie door de heer Koolzaad te Volendam. Ook de burgemeester herin nerde aan verschillende moeilijk heden en dankte Wederopbouw voor de goedkeuring van het bouwvolume. Het deed hem veel genoegen dit gebouw, dat een speciaal cachet draagt en stijlvol en naar de eisen des tijds is in gericht, te mogen heropenen. Menig gemeentebestuurder zou trost zijn een dergelijk gebouw in zijn gemeente te bezitten: het kan wedijveren met de modern ste zaak uit de grote stad en in wijde omgeving is iets soort gelijks dan ook niet te vinden. Ongetwijfeld zal het vele vreem delingen trekken en de moge lijkheid er grote vergaderingen te houden, doet het ook een aari- winst zijn voor de plaatselijke verenigingen. Hierna onthulde spr. een gedenkplaat, die in de vestiaire zal worden aangebracht. Spr. prees ook de moed en het vertrouwen in de toekomst van de fa. Blokdijk, die in 1947 het voorgebouw geheel liet moderni seren en thans dit nieuwe grote werk aandurfde. Burgemeester Dalenberg besloot zijn rede met de beste wensen uit te spreken namens de gemeenten Graft en De Rijp. Ook pastoor Holtkamp prees zich gelukkig met het bezit van RANDERS—ZOUAVEN 4—0 Op een zeer slecht te bespelen veld speelde Randers tegen Zouaven en het heeft het bewijs geleverd dat de overwinning op BKC geen toeval was. Zouaven verkoos het eerst te gen de wind in te spelen *en ging 't ^zwaartepunt leggen op de verdedi ging. Na ongeveer 20 min. spelen neemt Randers de leiding door J. Stroet met een beheerst schot. Het zeer gladde veld speelde beide par tijen parten en de spelers werden dan ook zeer vermoeid. Toen mid- voor Schot, na een ingeschoten bal van Kemp, de toegestane penalty wist te benutten, speelde Randers rustiger, ,even voor rust wist v. d. Plas te doelpunten, zodat de rust in ging met 30 voor Randers. Na de rust kreeg de verdediging van Randers met Klepper en P. Ter- geler aan het hoofd druk werk door een hevig Zouaven-offensief, maar toch wisten de Alkmaarders na een kwartier spelen met een goed doel punt van v. d. Plas de stand tot 4—0 op te voeren. Toen gaf Zouaven zich gewonnen en de wedstrijd ging uit als de bekende nachtkaars. Ver meld zij nog, dat scheidsrechter Ver meulen uit Bergen goed leidde, voor al na rust, toen de gemoederen aan beide zijden nog al eens verhit waren. HOLLANDIA T—PETTEN 4—0 TUITJEHORN. Terwijl het ter rein in prima conditie verkeerde, waren ook in de wedstrijd Hollandia TPetten de weersomstandigheden van dien aard, dat behoorlijk spel bijna onmogelijk was. In de eerste helft speelde Hollandia T. tegen de harde wind in. Petten speelde aan vankelijk met negen man, later met tien; het windvoordeel kwam hun wel te stade. Niet eenmaal echter wisten ze keper Bleeker te passeren, zelfs een penalty bleef onbenut. Hol landia T. wist ondanks /ie wind nog tot menige aanval te komen, maar veel gevaar voor de Petten-veste leverde dit niet op. Een hoog schot werd door de wind als twaalfde speler onberispelijk benut en de bal zeilde onhoudbaar in het net, 1—0. Deze stand bleef tot de rust gehand haafd. De harde wind in de rug kon Hol landia T. met goede vooruitzichten de tweede helft aanvangen. Volko men regelmatig werd de stand ge leidelijk tot 4o opgevoerd. De scheidsrechter was nog al eens haas tig in het fluiten voor buitenspel. Sympathiek was bepaald het gebaar van een achterspeler van Petten, die toen de scheidsrechter weer voor buitenspel floot, laconiek kwam ver tellen. dat hij er ook nog was; de beslissing werd ingetrokken en een stuitbal gegeven. Met het verstrijken van de speeltijd zakte ook het spel danig en zo kon Petten het laatste kwartier nog tot een offensief ko men, dat evenwel niets opleverde. De stand bleef 40. EEN BELANGRIJKE AVOND VOOR L.T.B. 'T VELD—WAARLAND. Woensdag 7 Februari a.s., des avonds om 7 uur, zal in het Café Blankendaal te Zijdewind een zeer interessante en tevens leer zame vergadering worden gehou den, uitgaande van de afd. 't Veld der L.T.B.waarbij alle veehou ders en andere belangstellenden uit de parochies 't Veld en Waar land worden uitgenodigd. Op deze bijeenkomst zal door de heer D. Rerhpt, directeur van de Gezondheidsdienst voor dieren, films worden vertoond over run- derhorsel, mond- en klauwzeer bestrijding, alsmede nog een film van meer algemene strekking. Tevens zal nog een praatje wor den gehouden over de t.b.c.-be strijding. Vervolgens zal door de heer J. Ch. Peeraer nog een inleiding worden gehouden, waarin enkele van de meest actuele punten voor een veehouder worden bespro ken. Vragen van allerlei aard zullen door beide inleiders wor den beantwoord. AUTO REED TEGEN PAAL WAARLAND. Zondag kwam uit Den Haag een luxe auto, waarin een zestal personen zaten. Bij de brug op de hoek Hogebrug- wegVeluweweg, gleed de auto, waarschijnlijk door de gladde modder, tegen een dubbele elec- trisehe paal aan, met 't gevolg, dat een der twee palen door midden knapte en de auto iets beschadigd werd, terwijl vier in zittenden lichte verwondingen opliepen en wel zodanig, dat zij zij zich onder doktersbehande ling moesten stellen. een dergelijk gebouw in zijn parochie, waarvan vele vereni gingen, vooral ook de jeugdver enigingen zullen kunnen profi teren. Spr. roemde de manier waar op de heer Blokdijk zijn taak op vat en hoopte dat dit in de toe komst zo zou mogen blijven Als gemeente-architect en na mens de R.K. middenstand gaf de heer G. de Jong een histo risch overzicht, waaruit de be langrijke plaats bleek die „Het Stadhuis van Amsterdam", dat van 1655 dateert, altijd in de ge schiedenis van De Rijp heeft in genomen. Het is bekend tot zelfs in Amerika! Nadat vervolgens nog het woord was gevoerd door een vertegenwoordiger van de direc tie van de Amstel Brouwerij, door de heer P. v. d. Gracht na mens de familie door de heer D. Blokdijk namens de toneel vereniging Benedictus, door wet houder Poel en anderen, dankte de heer Oudejans de spreker en hen die door het zenden van bloemen en cadeaux de opening luister hadden bijgezet. Hij gaf nog een overzicht van de bouw. De zaal biedt thans plaats aan 340 personen. Een moderne keu ken. een ruime garderobe een speciale filmcabine en een ruime hal werden bijgebouwd. De toneeWecoratie kon in verband met het openingsbal nog niet worden bewonderd, maar ook die zal aller bewondering wek ken, aldus besloot de heer Oude jans, die opdrachtgevers dankte voor het vertrouwen eri uitvoer ders en personeel voor hun mede arbeid. Uitslag aanbesteding DE RIJP. Aan de aanbeste ding voor het verbouwen en uit breiden van de zaak in huishou delijke artikelen van de heer H J. Kaptein werd door de volgen de aannemers deelgenomen. Voor het timmer- en metsel werk werd ingeschreven door de fa. D. Ent voor f 12.663.—; N. Oudejans en Zn. f 12.892.Fa. Slot en* Zn. f 13.295.C. de Jong f 13.896.—. Voor het lood- en zinkwerk werd ingeschreven door de heer Jac. v. Straaten voor een bedrag van f 1604. Het werk zal worden uitgevoerd onder architectuur van de heer N. Oudejans te Purmerend. De gunning werd aangehouden. DIEFSTALLEN IN SEXBIERUM Herhaaldelijk kwamen de laat ste weken winkeldiefstallen voor in de omgeving van Sexbierum, diefstallen met inbraak, waarbij ook valse sleutels werden ge bruikt. Zondagnacht werd inge broken bij bakker van Dijk te Pietersbierum. Geld werd niet gevonden, doch chocolade en sui kerwerken werden meegenomen. De rijkspolitie arresteerde de ge broeders R. en J. Leistra te Sex bierum, resp. 15 en 16 jaar. Na dat proces-verbaal tegen hen was opgemaakt, zijn ze naar huis ge zonden. Uit het onderzoek bleek, dat de jongens 's nachts door hun moeder werden wakker gemaakt en voorzien van masker, lueht- pistool en valse sleutels op het inbrekerspad werden gezonden. Ook tegen haar is proces-verbaal opgemaakt. Allen hebben een volledige bekentenis afgelegd. 'S GRAVENHAGE 5 Febr. Volgens de door het Centraal Bu reau voor de Statistiek samen gestelde voorlopige cijfers be droeg de waarde van de totale in voer (dus inul. pakketpost en •diamant) in December f 710 mil lioen (vm f 711 millioen) en van de totale uitvoer f 543 millioen (vm f 565 millioen). OPNIEUW LIJK OPCEHAALP In haven van Zaandam Nadat Zondagmorgen het stof felijk overschot van de sedert 10 December vermiste stuurman van de Groninger coaster „Drit- tura" in de Zaandamse haven werd gevonden, is gistermorgen t lichaam geborgen van een tot nu toe onbekende zeeman, die geen enkel identiteitspapier bij zich droeg. Men veronderstelt, dat het een lid van de bemanning van een der Zweedse schepen „Sculp" of „Festenhav" is, aangezien de ka piteins destijds aangifte deden, dat een der leden van de beman ning met teruggekeerd was. Een onderzoek hiernaar wordt inge steld. 1500 POLEN UIT NEDERLAND NAAR CANADA Na de oorlog hebben tal van Polen, die in de geallieerde le gers hebben meegestreden, werk gevonden in de Nederlandse in dustrie. Van de ongeveer 5000 Polen, die zich in ons land be vinden, hebben fhans ruim 1500 het plan opgevat, naar Canada te emigreren. De internationale toestand en de voor Nederland steeds drukkender wordende situatie geven daartoe aanleiding In Canada zullen de Polen weer in de industrie worden ge plaatst. Het ligt in de bedoelinj dat de emigranten eind Februai en begin Maart in 4 a 5 groepei zullen vertrekken. De eerste Nederlandse orgelmaker beëdigd Nederland heeft sinds gisterei zijn eerste makelaar in orgels Hij werd gisterochtend beëdigd op de Arrondissementsrechtbank te Amsterdam. De nieuwe make laar is de 25-jarige Amsterdam mer C. van Staveren, die in de orgelbouw is opgegroeid. Zijn taxaties zullen zich uitstrekken over kerkorgels zowel als draai orgels. i X x

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5