waait Van toen er nog schuilkerken waren.... Bouwkundige uit Gouda verdacht van oplichting Amerikaanse diplomaten eens over sterker West-Duitsland Een notaris neemt het op voor de katholieken Weer lawines in Oostenrijk Besprekingen in Frankfort E V.S.-versterkingen Schiphol krijgt landingsradar Weer enkele buien en nachtvorst Mgr. J. P. Huibers 15 jaar bisschop ASWOENSDAG Laatste nieuws Toch stoomtreinen voor Stille Omgang I WOENSDAG 7 FEBRUARI 1951 PAGINA 5 een cabaretavond :en. In alle kerken uidsdagen dagelijks lar voor de jonge haar verloofde ge- De gouden koets. leze goed voorbe was er nog een Nog voor het Ko- ïlijksfeest kwamen geschenken aan, le fameuze Gouden Ie, die aan de. Ko- drie jaar tevoren ïsbestijging door de Amsterdam was lare Majesteit had geen enkel ge- nemen en zij wilde achtige statiekaros ring maken. Beslo- dat de aanbieding n Koets op een na- n tijdstip zou ge- rvoor was de dag ïklijk huwelijk wel chikte. Zo hebben mers, hoewel zij de ■en van dit hulde- achtige karos naar ïten brengen om te voor het eerst door gebruikt werd. 1de op de 7e Fe- e Koets vormde het rstuk van alle ge- jronder de meest llecties sieraden, n en porcelein, an- len en kostbare >e dag tevoren werd in de koninklijke ht en op de huwe- de koetsier-majoor t zijn zoon als pos oor op het Noord aarden trokken de een week van ijze lucht zelfs de rde jaargetijde had jodat de primeur op st werd opgediend, dag het Kowinklijk in het paleis, waar van minister Cort len het huwelijk 'erlijke Stand was aar de oude Sint et huwelijk door de dr. van der Flies, nd. aanbieden van dit >r de inwoners van as in 1896 reeds een nité van notabelen stad gevormd. Zij racht aan de meest rossenmakers van gebr. Spijker, de- r hun naam aan de andse automobiel- n geven. Deze voor mensen hebben nog roepen van 18 Ne- na's voor de afwer- honderden Amster- s en vrouwen zelf hebben verzorgd, oen steken in z.g. hebben deze Am- ouwen in de twee de Koets tot stand e bekleding moeten Bijzonder ontwerp. e wensen van de n rekening te hou- firma Spijker een ontwerp gemaakt, t had namelijk ge- ets zó hoog te ma- et Volk zou kunnen s het Volk de Ko- dien wou zij gaarne Koets kunnen staan, weer niet ongepro- hoog mocht wor- it een zeer vernuf- e mee. Voor de be- in de vier wanden had men de des- e professor van der iracht gegeven. Ifi k heeft hij op de hulde van Neder- Dverze.se Rijksdelen acht. Van den Bos- ls vervaardigden -'e rin de voornaamste welvaart van de liseerd werden. Een p zichzelf is ook k van de zon, als de glans die van k Huis uitstraalt, gehele opzet van Het is onder meer h in de wielen uit- paken zijn namelijk zonnen, die de vier en. rst scheen die zon aar op die 7e Fe- toen zij een jonge, ppe en beminde Ko- id naar de Sint 'et was een dag, die Wilhelmina en niet laar stadgenoten tot ïste uit Haar leven lak sprookjesachtige even! n tranen zou weg- een ander er nooit men. dat hii gehuild rolden de gebeurte- ïet afgelopen jaar film voor zijn gees- werkelijk en ver en droom, en het van dat verwarde erd gevormd door' de jonge tekenaar, onrechtvaardigheid en die hij nu hul- ich meende te zien iedreiging voor zijn indanks zijn mach- g.... Vooruit dan zou die kerel wel ervoor zorgen dat uwe jaar een be- :g! In het Nieuwe ïg daar veel van af! eens, dat voor nem digde met het oude >or hem geen nieuw i g een paar uur de de laatste trein ntoorpersoneel was im zich tegen zijn verzetten, ging hij eau zitten met het >n stelletje brieven aan zijn aandeelhou- k een logische üit- n zijn houding dat wel ten gunste van doen keren. (Wordt vervolgd) Op de in het kasteel „De Schaffelaar" te Barneveld gevestigde Stafschool voor de Bur gerlijke Verdediging zijn de cursussen begonnen voor burgemeesters, brandweercomman danten, politie-commissarissen en verder al diegenen, die als leidende figuren moeten optreden bij de Burgerlijke Verdediging. Vier burgemeesters in de schoolbanken: v.l.n.r. mr. J. M. Ravesloot, burgemeester van Almelo: B. Hopperus-Buma, burgemeester van Drach ten; B. H. Koomans, burgemeester van Uit huizermeden en P. J. D. Steinweg, burge meester van Son en Breugel. zo constateerden zij en zij ad viseerden de regering aan de ka tholieken een vicaris apostolicus toe te staan, die „geboren Hol lander soude moeten wezen en verpligt syn vaste residentie en woonplaats te houden binnen de- se provintie." Helaas reikte de invloed van no taris Heymenberg niet tot Den Haag. Wel werd er in Den Haag geen haast gemaakt met het be antwoorden van 't verzoekschrift, en werd het bij de vrij onver wachte dood van past. Donckers in Juli 1731 veilig opgeborgen, maar ook aan de katholieken werd geen eigen vocaris toege staan. Scheuring voltooid. Onderlinge geschilpunten over de renteheffing tussen de pries ters van de Jansenistische partij van Haarlem en Utrecht maakten dat men direct overging tot de keuze van een opvolger. Toen in 1742 de strijd geluwd was, had de notaris niet meer die invloed op het publieke leven en hij kon dan ook niet beletten, dat de stukken over deze keuze zonder bezwaar door de gedeputeerden naar de Staten werden doorgezonden. De keuze was gevallen op de starre Amsterdamse pastoor Hieronymus de Bock, sinds 1717 herder van de statie van Willem de Praeter in de Vinckestraat te Amsterdam. De invloed van de partij was ook zeer gedaald en ofschoon onder de aartsbisschop P. J. Mienaerts er nog vele pogingen van verzoe ning werden ondernomen, was men er van overtuigd dat men de partij, ook al hield men de bis schopsbenoeming tegen, t°ch niet kon uitroeien. Daarom lieten de katholieke gedeputeerden alles maar doorgaan en na de officiële goedkeuring vanuit Den Haag werd deze pseudo-bisschop in 1742 geconsacreerd. Bij die gele genheid kwam van de pers een zeer hoogdravend geschrift „Ter eere van den - Hoogeerwaarden en doorlugten heer Hieronymus de Bock, lofwaerdige herder van den roomsche catholyke vergae- ring binnen de wijtberoemde stadt Amsterdam ter gelegenheyd van de langgewenste inwydinge tot bisschop van Haarlem." De volledige scheuring, die no taris Heymenberg nog even had kunnen tegenhouden, was nu vol trokken. (Jansenistise schotschriftjes, vooral Roosen in de winter tot een Nieuwjaersgift verent aen de paters predikheren; Bydr Bisdom Haarlem Dl XL XLVn). B. V. pr. De betreurenswaardige schermutselingen onder de katholieken, waarvan wij in ons vorig schetsje gewag maakten, had de partij, die de genadeleer van Jansenius volgde, er toe gebracht een eigen aartsbisschop van Utrecht te kiezen, die door een oude Franse missiebisschop uit Perzië, Dominicus Variet, geldig in het statige huis van de koopman de Brigode te Amsterdam werd gewijd. Toen kort na de consecratie de eerste pseudo-aartsbis- schop stierf en de zwakke Amsterdammer Cornells Joannes Barchman Wuytiers tot zijn opvolger werd gekozen, maakte men het plan om tegelijkertijd een bisschop van Haarlem te benoe men. Het was toch voor de partij van Jansenius van het grootste belang zulk een bisschop aan te stellen, opdat zij, in geval de aartsbisschop kwam te overlijden, een wijbisschop onder hare partijgenoten zou hebben. Enkhuizen weer vergeten, waar de pastoors monseigneur Joannes Knotter en Mattheus van Heeck en Theodorus Spoors van West- woud-Hoogkarspel, Joan. Schae- gen van het Westeinde en Joan nes Broeder van Hem en Venhui zen, partijgangers van mijnheer Doncker de hele boel op stelten hebben gezet. Hier je kunt het Men stelde voor om pastoor Theodorus Doncker, die in 1711 de zorg voor de statie van Joan nes en Willebrordus op de Brou wersgracht te Amsterdam op zich genomen had, tot Haarlems bis schop te wijden. Men had zeker vanuit de gezichtshoek van de partij een goede keus gedaan, want Doncker had als secretaris van de afgezette vicaris Petrus Codde de verbeten strijd van zeer nabij meegemaakt en hij had zijn weifelende meester gestijfd in zijn verzet. Nadat de nieuwe Haarlemse bisschop zijn positie tegenover de Utrechtse kerkvorst had bepaald, werd op 20 Augustus 1728 door hem een verzoekschrift naar de Staten gezonden om zijn bedie ning te mogen uitoefenen „over de welmeynende ingesetene cler- gie en hare gemeentens". Het werd eerst ter beoordeling aan de Gedeputeerden voorgelegd. Een notaris krijgt het in handen. Nu was notaris Dirk Heymen berg uit de Zijpe lid van Gede puteerden. Hij had veel invloed op het bestuur van het Noord hollandse gewest door zijn grote rijkdom maar vooral door zijn ambt van hoogingeland van de polders Zijpe, Heerhugowaard, Wieringerwaard en Schermer. Van zijn familie, die voor het grootste gedeelte in Alkmaar woonde ,de naam leeft nog voort in een fundatie, gemaakt aan de Laurentiuskerk), had hij het een en ander vernomen over de moei lijkheden onder de katholieken en hij had besloten het zo goed mogelijk voor de aan Rome trouwgebleven katholieken op te nemen. Hij kreeg nu de kans. Het ver zoekschrift van pastoor Doncker was naar hem doorgezonden. „Dat moet ik zoveel mogelijk be letten," zeide hij in zichzelf, „want als ze geen bisschop van Haarlem krijgen, kunnen ze uit sterven." Lang dacht hij er over na, wat hij zou doen. Hij bezoekt de Gedepu teerden. Eindelijk had hij zijn plan klaar Hij moest alle gedeputeerden en ridders, die hij kende, zelf gaan bezoeken, om de aanstelling van nastoor Doncker ongedaan te ma- -:en. En op een zonnige najaars morgen spande de knecht een oude speelwagen in en de nota ris reed naar Den Helder, om daar met een paar heren van de Ge deputeerden te spreken. De vol gende dag bezocht hij de heren bestuurders in Alkmaar en hij wist hen te overtuigen van dé moeilijkheden, waarvoor men kwam te staan als men dit alles zo maar goedkeurde. „Neen," zo zeide hij, „we moeten niet meer denken aan een Haarlemse bis schop; een in Utrecht is meer dan voldoende. Wat wij hier nodig hebben is een apostolisch vicaris voor de katholieken." Een van de heren uit Hoorn ried hem aan zijn voorstellen op schrift te stellen. Hi.i voelde het nut daarvan aan en daarom voorzag hij het re quest van pastoor Doncker van een uitvoerig commentaar ter overweging van de statenleden. De heren bestuderen de opmerkingen. Dit ernstige beroep van nota- ds Heymenberg op de welwil lendheid van de heren gedepu teerden, om in te zien „hoe nie- tigh hare regten ende hoe onge grond hare verkiesinge zyn" mis te zijn uitwerking niet. Er werd lang over nagedacht en zo kwam het dat het verzoek twee jaar lang onderweg bleef. Theodorus Doncker werd ongeduldig: hij verzekerde nogmaals „geen inten tie te hebben aan die van de blinde gehoorzaamheyt des Paus, eenige de minste ongelegenheyd of kwellinge aan te doen". „Kan je net geloven," zo zeide de notaris tot zijn medebestuur ders. „Bent u soms dat relletje uit nog lezen in dit onkiese boekje, wat deze pastoors in 1718 daar over hebben uitgegeven. En pas nog heeft mijn broer uit Alkmaar vertelt, dat de party van Don cker de eerzame pater Domini caan Petrus le Roy, die de al gemene achting geniet, niet met rust kan laten. Hij heeft van de kansel van het schuilkerkje in de Baanstraat heel terecht de men sen gewaarschuwd voor de nieu wigheden en wat zegt men: „Hij is onbesuisd aan het schimpen en lasteren" en men heeft pas een heel vuil boekje over hem uitge geven. Neen praat me er toch niet van, dat ze de katholieken met rust zullen laten! De feiten in ons gewest bewijzen het tegen deel. Ik zou de kwestie Doncker nog maar even aanhouden." En zo bleef het verzoek nog maar liggen in de portefeuille van de gedeputeerden. Het advies wordt opge steld. Eindelijk werd het request met commentaar in 1730 naar de sta ten doorgezonden. De gedepu teerden en ridders van Noord- Holland en Westfriesland waren erg bang bang voor de aanstelling van een bisschop het geeft onherroepelijk veel geharrewar, Een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek eiste de Of ficier van Justitie voor de Rot terdamse Rechtbank gistermor gen te aen de 39-iarige bouwkun dige S. H. uit Gouda. Deze zou in 1949 en 1950 onder allerlei voorwendsels een bedrag van circa f 6500.hebben losge kregen van diverse nersonen in Rotterdam. Gouda. Overschie. Hekendoru en Den Haag. Verdachte bekende. Er werden vijf personen gehoord. Allen had dén met verdachte te maken ge had en zij vertelden, dat zij hem geld hadden geleend. Uit de ver klaringen van de getuigen bleek, dat de een verdachte geld had gegeven, omdat hij verteld had notariskosten voor zijn huizen te moeten voldoen. Aan iemand uit Den Haag had hij gezegd, dat hij een woonwa gen kon kopen. Öm deze aan te schaffen ontbrak hem nog f 1200 en deze getuige, die de woonwa gen van verdachte zou huren, gaf hem duizend gulden. Ook zou hij in Rotterdam Overschie een blokje huizen heb ben, waarvan hij er een aan een zekere H. H. O. wilde verkopen. Verdachte zou voor de exploitatie zorgen en de koper zou zodoende zeven procent van zijn geld ma- REEDS 61 DODEN BIJ TREINRAMP IN AMERIKA NEW YORK, 7 Febr. (Reuter). Het aantal doden van de trein ramp bij het kruispunt Bayhead is volgens de tot nog toe beschik bare gegevens gestegen tot 61, terwyi er meer dan 380 personen gewond zyn. De trein was bij zonder vol, omdat talrijke passa giers meereden, die anders van een andere lijn gebruik maakten, waar thans gestaakt wordt. ken. Ook deze gaf hem toen f 3000. Een dame uit Den Haag had zeven kampeerhuisjes laten ma ken, die zij wilde exploiteren. Zij wist evenwel niet waar de huis jes neer te zetten. Verdachte heeft toen gezegd wel aan grond voor de huisjes te kunnen komen. Zij heeft hem toen, zo verklaarde zij, voor de eerste kosten f 1375. betaald. Deze getuigen hadden echter nooit iets van hun geld teruggezien. De Officier van Justitie meen de, dat de man een gevaar voor de samenleving was en eiste 10 maanden met aftrek. Nieuw hoofd der school SCHAGERBRUG De heer P. A. Weisz te Schagen, die in de j.l. gehouden vergadering van de raad van Zijpe benoemd werd tot hoofd der L. school alhier, heeft deze benoeming aangeno men en hoopt 1 April a.s. is functie te treden. JAARVERSLAG „WITTE KRUIS" ST. PANCRAS Blijkens het laarverslag van het Witte Kruis te Sint Pancras, inzake de bestrij ding der tuberculose, waren ér aan het einde van 1950 onder toezicht 14 gezinnen met 19 pa tiënten. Eén volwassene werd in het Sanatorium en één kind in een ziekenhuis verpleegd. Een patient kuurde in een ligtent, later in huis, onder toezicht van de wij kverpleegster-huisbezoek- ster. Twee kinderen gingen naar een vacantiekolonie. Door de wij kverpleegster-huisbezoekster werden 105 bezoeken afgelegd, w;.o. 27 voor verpleging. Bij de kinderen der le en 3e klas der Openbare en Bijzondere Lagere School, alsmede de hoogste klas der Openb. en Bijzondere Kleu terschool werd de Piquet-reactie toegepast. De toestand der be volking dezer gemeente t.o.v. de tuberculose is goed te nomen. BONN. 6 Febr. DPA verneemt dat de in West-Eurona eesta- tionneerde Amerikaanse diplo maten tiidens hun besprekin gen te Frankfort tot de overtui- eina zouden ziin rekomen dat het bii de huidige wereldsitua tie vrijwel onmogelijk is tot een neutraal Duitsland te komen. Zij zouden zich eenstemmig hebben uitgesproken voor de volgende punten: 1. De Westduitse industrie moet, tenminste indirect, worden ingeschakeld bij de herbewape ning der Westerse mogendheden. 2. Er bestaat „grote belang stelling" voor een daadwerkeli.i- ke Westduitse bijdrage aan de verdediging van West-Europa. De Amerikaanse diplomaten zullen de regering te Washington aanbevelen de besluiten van de conferentie te New York (der SCHRIFTELIJKE VRAGEN VAN KAMERLID WELTER Het Tweede Kamerlid C. J. J. M. Weiter (KNP) heeft aan de minister zonder portefeuille L. Götzen de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Kan de minister thans over gaan tot publicatie van het ver drag tussen de republiek Indo nesia en de Ver. Staten van Amerika, krachtens hetwelk laatstgenoemd land het eerstge noemde steun op economisch ge bied heeft beloofd, alsmede leve ring va*, materialen op het ge bied van openbare gezondheid, landbouw, visserij, industrie en opvoeding? - 2. Voor het geval de onder 1 bedoelde vraag ontkennend wordt beantwoord, kan de mi nister de toezegging, doen, dat dit verdrag, dat uit zijn aard niet geheim kan zijn, zo spoedig mo gelijk zal worden gepubliceerd? NIJMEEGS INSTITUUT TOEGEPASTE PSYCHOLOGIE ONTBONDEN Uit officiële Nijmeegse univer siteitskringen wordt meegedeeld, dat het gemeenschappelijk insti tuut voor toegepaste psychologie, waaraan grote industriële ge meenschappen uit Nijmegen, Til burg en Eindhoven bijdroegen, is ontbonden. Tilburg en Eindhoven zullen zelfstandige instituten voor toegepaste psychologie beheren. Het Nijmeegse instituut wordt thans geheel zelfstandig. Het wordt bestemd voor wetenschap pelijke uitwisseling en blijft de opdrachten op psychologisch ge bied uitvoeren. Het wordt nu wetenschappelijk nauw verbon den met de psychologische afde ling van de R.K. Universiteit, waaraan prof. dr. Oldendorff en drs. J. van Susante wetenschap pelijk medewerken. SACRA ROTA BEHANDELDE 156 HUWELIJKSZAKEN 53 zaken kosteloos VATICAANSTAD (K.N.P., f Februari) De uitbreiding van de Sacra Rota, de opperste ker- keiyke rechtbank te Rome. met een groter aantal rechters waar toe de H. Vader vorig jaar be sloot, heeft het mogelijk gemaakt, dat gedurende 1950 meer zaken konden worden afgewerkt dan in de voorafgaande jaren. 156 zaken werden behandeld en in 149 gevallen uitspraken ge daan. Van deze uitspraken erken, den 33% ofwel 49 de ongeldig heid van een huwelijk, terwijl in de honderd andere gevallen de geldigheid van het huwelijk werd bevestigd. Van deze 156 zaken werden er ruim 33%, of wel 53, kosteloos behandeld, een bewijs temeer dat het recht in de Katholieke Kerk niet ophoudt bij degenen die geen geld heb ben. De Rota telt thans na vele .la ren ook weer een Spaanse rech ter, namelijk Mgr. Emanuel Bo- net. ATTLEE WIJST SUGGESTIE VAN DE HAND LONDEN, 6 Febr. (Reuter). Premier Clement Attlee heeft Dinsdag een suggestie van een conservatief Lagerhuislid, dat hij een bezoek aan Moskou zou brengen om de „dreiging van een oorlog" te verminderen door het bespreken van problemen betreffende de wereldvrede met maarschalk Stalin, van de hand gewezen. Attlee achtte een dergelijk be zoek op dit ogenblik niet nuttig in verband met eventuele be sprekingen tussen de Grote Vier. K.A.B, WAARLAND. Een dezer dagen hield de K.A.B., afdeling Waarland, in het Café „De Post hoorn" een feestavond, waarbij tevens de dames der leden waren uitgenodigd. Op deze feestelijke bijeen komst die stond onder leiding van de afdelingsvoorzitter, de heer P. Noordstrand Dz. wa ren ook de besturen der twee andere plaatselijke standsorgani saties, L.T.B. en Middenstand, tegenwoordig. De hoofdschotel van deze feest avond was de feestrede, uitge sproken door de W.Eerw. Heer Th. van der Heijden, oud-kape laan onzer parochie, thans te Scheveningen. Zoals wü dat vroe ger van deze eminente spreker gewoon waren, behandelde hij ook nu wederom op begeesteren de wijze zijn onderwerp. Ditmaal sprak hij over ,,De geestelijke waarde van de arbeid". Deze gloedvolle rede werd door de talrijke aanwezigen met de grootste aandacht gevolgd en het was dan ook niet te verwonde ren, dat een daverend applaus kapelaan v. d. Heijden ten deel viel. Met een dankwoord aan de spreker en aan alle aanwezigen voor de medewerking, werd deze uitstekend geslaagde feestavond besloten. ministers van Buitenlandse Za ken van Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten) in versneld tem po uit te voeren. De Westduitse regering moet door een geleide lijke opheffing van het bezet tingsinstituut in staat worden gesteld de inlijving van Duitse eenheden in een Europees ver- dedigingsleger mogelijk te ma ken. De Amerikaanse diplomaten bevelen aan dat de regering te Bonn in de naaste toekomst gro tere bevoegdheid op het gebied van de buitenlandse politiek en van de handel zal krijgen. IN DUITSLAND AANGEKOMEN FRANKFORT. 6 Febr. (Reu ter). De eerste omvangrijke versterking van het Amerikaanse leger in Duitsland is Zondag aan gekomen. zo verneemt Reuter uit legerkrineen. Het is een duizend man sterk bataljon luchtdoel artillerie. Donderdag wordt nog een ba taljon verwacht, vermoedeiyk ook luchtdoelartillerie. Het is nog niet bekend, wan neer troepen ter sterkte van een divisie naar Duitsland zullen worden gezonden. Naar verluidt kan Amerika zijn plan om tegen het voorjaar twee tot vier divisies in Duitsland te hebben, als gevolg van de oorlog in Korea niet uitvoeren. WENEN, 7 Febr. (Reuter). Ongeveer 10.000 personen zijn door een lawine in het dal van de Lesach in West-Karinthië van de buitenwereld afgesloten. De wegen zijn geblokkeerd en de telefoonlijnen buiten werking. Daken van huizen zijn onder het gewicht van bijna een meter dikke sneeuwlaag ingestort. Ook het dorpje Bleiberg bij Villach is door een meer dan 300 meter brede lawine geïsoleerd. De provincie Karinthië is van Salzburg afgesneden en de spoor- lün op het hoogste punt tussen Mallmtz en Penk geblokkeerd. Binnen afzienbare tijd zal Schiphol als een der eerste vlieg velden in Europa zyn uitgerust met landingsredar, De installatie, die in Frankrijk is besteld, wordt in Mei of Juni van dit jaar op de luchthaven verwacht. De ca paciteit van het binnenloodsen der vliegtuigen by minder gun stige weersomstandigheden zal dan aanzienlijk vergroot kunnen worden. Uitgerust met dit mo derne hulpmiddel zal zelfs bij vrij slecht zicht elke drie minuten 'n toestel een landing kunnen uit voeren. De aanschaffingskosten van deze landingsradar bedragen een half millioen gulden. De in stallatie ervan op Schiphol zal nog ruim een ton vergen. CESLAACDE CARNAVALS VIERING HEERHUGOWAARD-NOORD. Ter gelegenheid van Carnaval bracht het Jeugdtoneel in de zaal van de heer Jac. Groenland het blyspel „O Bella Donna Lucia". Het stuk dat werd opgevoerd, was een serie van dwaasheden. Het gaf een beeld van bet leven der studenten. Op een voortref- feiyke manier brachten deze jonge mensen, gesteund door en kele ouderen, dit blyspel naar voren. Regisseur Feenstra kan vol genoegen op de afgelopen uit voeringen terug zien. In zijn sluitingswoord dankte Kapelaan v. Leeuwen de talrijke bezoekers voor hun aanwezigheid. Tussen de bedrijven gaven de dames Dekker, bijgestaan door Theo Ursem, enkele nummertjes ten beste. Het feest werd beslo ten met een gezellig samenzyn. WEEROVERZICHT (Van onze weerkundige medewerker) Het zou geen wonder zyn als er in de afgelopen dagen lezers zijn geweest, die, na een blik op de huisbarometer te hebben geworpen, sterke neiging hebben gehad dit instrument maar tegen de muur te gooien. Immers het weer was wel sterk in tegenstelling tot hetgeen op de barometer te lezen stond. Was het de vorige week koud en somber, terwijl de barometer mooi weer aanwees, gisteren was het nog erger. Toen namelijk de naald op storm en regen stond, terwijl wij ons voor het eerst in het voorjaar waanden, zo zacht was het. De temperatuur steeg dan ook tot 8 graden, terwijl Zondag de grond nog bedekt was met sneeuw. Overigens een bewijs dat de luchtdruk alleen geen goede maatstaf is. Ondertussen is het op de Atlantische Oceaan nog zeer rumoe rig. Zo trok een storing van New Foundland naar de Golf van Biscaye met een snelheid van maar eventjes 125 km per uur, om vandaar waarschijnlijk naar de Middellandse Zee te trekken. Tussen Groenland en de Britse eilanden bevindt zich nu een langwerpig lagedrukgebied en lucht van polaire oorsprong wordt nu in onze richting gestuurd. Het ziet er dan ook naar uit dat het wisselende weer zal aanhouden, waarbij de temperatuur iets zal gaan dalen, 's Nachts mag men bij heldere hemel dan ook op nachtvorst rekenen. Tevens neemt de kans op buienvorming toe, daar de aangevoerde lucht zeer onstabiel is. Zo kwam in Engeland gisteren zelfs onweer voor. De maximum temperaturen liepen gisteren tussen 5 en 7 graden (Leeuwarden en Twente). Zondag 11 Februari a.s. is het vijftien jaar geleden, dat Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers tot Bis schop van Haarlem werd gecon sacreerd. In verband hiermede heeft reeds in de Kathedrale Kerk te Haarlem een plechtig heid plaats gehad, waarbij mon seigneur heeft medegedeeld, op welke wiize de jubileumaflaat van het Heilig Jaar in ons Bis dom kan worden verdiend. Daarover zal a.s. Zondag een Bisschoppelijk Schrijven worden afgekondigd. Hierin zal worden medegedeeld, dat naast het be zoek aan de plaatselijke kerk of kerken, hetgeen de gebruikelijke voorwaarde is monseigneur nog in het bijzonder heeft bepaald, dat bovendien allen die in dit iaar ter bedevaart gaan naar Heiloo en daar de beide kapel len tweemaal bezoeken, deze af laat eveneens kunnen verdienen. Mgr. Huibers heeft dit bekend gemaakt in een predicatie. bij deze plechtigheid in de Kathe drale Basiliek te Haarlem, waar monseigneur een nontifjcaal lof celebreerde, na afloop waarvan de Bisschop zijn bisdom ormieuw heeft toegewijd aan de Heilige Maagd Maria. De vicaris-generaal, mgr. N. Ammerlaan heeft aan het begin van het zestiende bestuursjaar van de Bisschop een plechtige hoogmis opgedragen om Gods zegen voor het bisschoppelijk be stuur af te smeken. Hierbij was mgr. Huibers met alle Kanun niken en ere-K=nunniken van het Hoogwaardig Kapittel tegen woordig. Ier?*» Cfrpir» OVER NEDERLANDSE VLIEGERS IN NOORD-IERLAND DUBLIN, 6 Febr. (Iers Pers bureau). Generaal Richard Mulcahy, voorzitter van de „Fi ne Gael" de grootste Ierse partij, wier vertegenwoordigers zitting hebben in de Ierse regering, ver klaarde op de Dinsdag te Dublin gehouden jaarlijkse partijverga dering o.m.: „Ik gevoel mij vernederd wan neer ik zie, dat personen of groepen, die voorgeven te spre ken namens het Ierse volk, er naar streven het Nederlandse volk te schaden in zijn handels-, persoonlijke of andere belangen, onder de huidige huiveringwek kende omstandigheden, samen vallend met een tijdstip waarop Engeland ons heeft b<"f->ofd van zes Ierse graafschappen, worden enige Nederlandse militairen door de drang der omstandighe den gedwongen zich naar een gebied aan de rand van Europa te begeven, teneinde aldaar voor bereidingen te treffen om het hoofd te kunnen bieden aan mo gelijke gevaren voor en bedrei gingen van hun eigen vrijheid." Na de dagen van de leute, Van het vrolijk carnaval, D'overvloed van Dikke Dinsdag En het vastenavondbal Komt de dag van de bezinning; Alles wordt weer als 't was. Als de priester 't hoofd ons tekent Met het kruisje van de as, Worden wij er aan herinnerd, Dat het vlees, gemaakt uit stof, Weer tot stof zal wederkeren; Maar de ziel, tot Godes lof, Is geschapen voor de eeuwen. Mens, sta hierbij even stil! Leeft ge louter voor uw eigen, Of slechts voor Gods Heil'ge Wil? De genoegens van het leven, Van dit wereldfestival Laten last en leegheid achter, Als het wilde carnaval. Niet de stoflijke genoegens Maken 't leven levenswaard; 'n Utopie zal 't altijd blijven: 'n Vrolijk hemeltje op aard. Mens gedenk dan, dat ge stof zijt; Wederkeren zult tot stof! En dat, zonder 't doel der eeuwen 't Leven was één grote sof! Houdt uw eeuwig doel voor ogen! Min de vreugd als 't komt van pas. Maar herinner U het teken Van het kruisje met de as! REPORTER. DE KABINETSFORMATIE 's-GRAVENHAGE, 7 Febr. (ANP) Naar wij vernemen, hebben de beide kabinetsformateurs heden morgen een uitgebreide bespre king gehad met de ministers Stik ker, Lieftinck, van den Brink en Mansholt. (Eigen bericht) Naar wü van de zijde der Neder landse Spoorwegen vernemen, zul len wel stoomtreinen worden inge- lcg(j voor de Stille Omgang welke bintienkort weer in Amsterdam zal worden gehouden. Zondag deelde de voorzitter va.n het Nationaal Comité Stille Omgang op een vergadering te Amsterdam mede, dat de Spoorwegen zich ge noodzaakt hadden gezien, om in ver band met de kolenschaarste, niet over te gaan tot het inlassen van deze extra treinen. Er is nadien nog onderhandeld en dit heeft ertoe geleid, dat men wel de beschikking krijgt over deze stoomtreinen, die vooral voor de pelgrims uit het Noorden van groot belang zijn. Zo gaat Friesland in de nacht van 10 op 11 Maart met twee treinen naar de Stille Omgang, evenals vorig jaar één over land en één over Sta verenEnkhuizen. Bridge-drive BURGERBRUG De jongste bridgewedstrijd had als uitslag: A-lijn: P. BosmanJ. Bregman 38'/ij, G. RademakerW. Boon tjes 36Y2, Hr. en mevr. Joh. C. Bruin 35 Ij, G. VisserA. Bruin 34, J. de GrootJb. Eriks 32%, A. Boll—J. G. Bruin 24, Gebr. Nanne 20. B-lijn: Jb. de BeursA. Schil der 26 y,, Hr. en mevr. Ott 21, S. P. Schilder-Mevr. P. Bregman 20, V. VriesmnaJ. v. d. Vliet 1914, Jb. RavenJ. Visser 16%, Hr. en mevr. K. de Groot 16%. R. K. Bewaarschool URSEM Tot administrateur van de R. K. Bewaarschool is aangesteld de heer N. Bes,- amb tenaar ter secretarie alhier, in de plaats van de heer N. J. M. Oud, die eervol ontheven werd van deze functie, onder dankzegging voor 10 jaar trouwe dienst. Waf voor hef grijpen lag, URSEM Gevonden: een zwart glacé dameshandschoen, een munt biljet a f 1.00, een herenpolshorloge, een huisdeursleutel, een bruine glacé herenhandschoen, een dubbel gebrei de want. Verloren werden twee vulpennen en een bosje jonge boompjes. Inlichtingen bij de Postcomman- dant dei- Rijkspolitie te Ursem. VEEMARKT PURMEREND 6 Februari. Gerekend naar de tijd van het jaar viel het aan bod van vette koeien niet tegen. De handel viel in de vroegte niet tegen, vooral in de beste soorten werd aardig gehandeld, maar la ter in de ochtend werd de handel toch kalm en stug; hij eindigde echter pryshoudend. De vraag naar geldekoeien begint iets beter te worden, een goed gebruiks- beest was wel te plaatsen. Ook de verse markt leeft al wat op, vooral de dieren met witte pa pieren trekken sterk de aan dacht. Het aanbod was ditmaal iets groter dan de vorige week. De handel in pinken en gras kalveren was bepaald stil. En men had daar dan ook al heel weinig keuze. De aanvoer van nuchtere kalveren begint iets be langrijker te worden, al staat het geheel nog bij verleden jaar ten achter. In de vroegte zat er nog wel wat gang in de markt, maar dat zakte later af; de markt in deze rubriek sloot dan ook meer gedrukt. Met de fokkers ging het beter; ze werden vlug en voor hoge prijzen verhandeld. De schapenmarkt was evenmin dicht bezet, maar de vraag naar schapen blijft steeds groot, zodat ze nog steeds in prijs stijgen. Enkele gingen no» flink boven de notering uit. Het aanbod bok ken en geiten was zeer klein. Maar dat van de vette varkens te groot: de inzet van f 1.68 voor de zware zakte al heel spoedig in en de iets lichtere begonnen met f 1.64. De afloop was slecht, zonder meer. Ook de vette zeu gen, die in de vroegte nogal ge vraagd waren, en om de f 1.52 deden, zakten later ook in prijs. De handel in biggen, er waren er meer dan 1000, was zeer kalm en de dieren waren nauwelijks prijshoudend. Op de paarden markt ging het er eveneens kalm aan toe. Het aanbod in konynen was klein rn ook in deze rubriek bestond maar een zeer matige belangstelling.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5