Kabinetsformatie wordt beheerst door verdedigingsmaatregelen Vijftigduizend man rode troepen rukken op in centraal-Korea Dorpje volledig bedolven Het misdadig bedrijf van de nonnen moet uit zijn" Ook voor Seoel heerst zware vijandelijke druk Nieuwe partij EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NH O Een crèche voor Israël Marshallhulp wordt omgezet in defensieve bijstand Namen, die genoemd worden Bosbrand teistert Australië Scheepsberichten Harde slag gehoord in Westen des lands Frans-Italiaanse conferentie U.S.A. beperken economische steun In een vliegtuig op Schinho! overleden Vlaardingen in rouw Nieuwe lawines in Zwitserland Nieuwe aanval op de Kerk in Polen Communisten gepakt op de zone-grens Valse muntersbende gearresteerd COMMUNISTEN NEMEN INITIATIEF OVER ff Nieuwe stakingen in Londen Nieuw Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal. I 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 et. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederf. Credietbank Noordhollands Dagblad I Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT VAN HEDEN Pagina 3 Dinsdag 13 Februari 1951 46e Jaargang 4 No. 12092 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) In de Ministerraad van gisteren heelt Minister Stikker verslag uitgebracht van zijn reis naar Parijs. Hij voerde daar besprekin gen over de verdeling der grondstoffen, om bij de administrateur van de E.C.A. inlichtingen in te winnen over het Nederlandse aandeel in de Marshall-hulp. Op 1 Juli a.s. houdt de Marshall hulp in de bestaande vorm op. Daarvoor in de plaats komt een bijstand, die vooral de defensie ten doel heeft, maar de juiste cijfers zijn nog niet door het Amerikaanse Congres vastgesteld. Het is echter begrijpelijk, dat de Nederlandse regering, die zich op het ogenblik over een geheel nieuwe financiële opzet moet beraden, gaarne op dit punt eens wat meer houvast wil hebben. De omvang van deze hulp houdt ten nauwste verband met de maatregelen, die zowel op financieel als op economisch gebied moeten worden getroffen. maar het is ook mogelijk, dat de formateur hem als minister zonder portefeuille in het kabi net zal opnemen, teneinde aldus het vertrouwen van de rechter zijde te versterken. Ook wordt verondersteld, dat Jhr. van Star- kenborgh aangezocht zou zijn voor Defensie, maar het lijkt ons niet waarschijnlijk, dat de for mateurs èn Defensie èn Buiten landse Zaken aan de WD zouden willen geven. (Vervolg op pag. 3) Intussen wordt vrij algemeen de indruk van j.l. Zaterdag be vestigd, dat men het in de boe zem van het demissionnaire kabi net toch wel eens is over de grote lijnen van het basispro gram. In de komende dagen zul len de heren Drees en v. Schaik aandacht schenken aan de per sonele zijde van de formatie. Op timisten lopen hierop al vooruit, en verwachten de nieuwe rege ring al binnen enkele dagen; nauw bij de formatie betrokken poli tici laten zich echter aanmerke lijk voorzichtiger uit. Wij willen er rekening mee houden, dat de formateurs ver schillende moeilijkheden op hun weg zullen kunnen vinden. Op de eerste plaats gaat het erom, of Minister Stikker al dan niet als Minister van Buitenlandse Zaken zal aanblijven. Sommigen menen te weten, dat hij nog geen beslissing heeft genomen, ande ren achten het echter geenszins zeker, dat minister Stikker zijn post zal verlaten. Zij menen te weten, dat er voor deze laatste verwachting inder daad grond bestaat. Voorts blij ven de geruchten aanhouden, dat Jhr. van Starkenborgh voor een functie in het Kabinet gepolst zou zijn. Zulks kan geschied zijn in verband met de mogelijke be zetting van Buitenlandse Zaken, Twaalf afzonderlijke bosbran den, die reeds een week lang in het Zuid-Westen van de Austra lische staat Queensland woeden, zijn Maandagavond in elkander overgegaan, waardoor een acht ste van de staat door een reus achtige vlammenzee is overdekt. Het vuur woedt over een breed te van 190 kilometer. Vele dui zenden schapen worden vermist. Nelly (troepen) ca. 20 Fe bruari van Djakarta, ca. 18 Maart te Amsterdam verwacht Weltevreden, Djakarta Rotterdam, passeerde 10 Februari Dungeness. Willem Ruys, Djakarta- Rotterdam, 10 Februari van Singapore. Verscheidene inwoners van den Haag en van Delft hebben in de nacht van Maandag op Dinsdag om vijf minuten voor middernacht een lichtstraal waargenomen, ge volgd door een harde slag. Vooral in Delft was de slag die gehoord werd vrij hevig. Volgens inlichtingen, die de Delftse politie heeft ontvangen, zou men de lichtstraal van zuid oostelijke naar noordwestelijke richting hebben gezien. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het verschijnsel. Reuter. De Franse minister president René Pléven en de mi nister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman zijn Maandag te Santa Marguerita aangekomen voor een conferentie van drie da gen met hun Italiaanse ambtge noten Alcide de Gasperi en graaf Carlo Sforza. De „Times" meldt, dat Frank rijk en Italië de laatste tijd op twee punten belangrijk van me ning verschilden: de Duitse her bewapening en de tolunie. Volgens officiële kringen, die in nauw contact staan met de conferentie, hebben de ministers „in principe" overeenstemming bereikt over de noodzakelijkheid van oprichting van een Europees leger. AUTOBESTUURDER GEDOOD Op de rijksweg bij Rilland Bath is gisteravond een auto op een stilstaande vrachtauto gereden. De bestuurder werd op slag ge dood; zijn auto werd totaal ver nield. Toen hij de vrachtauto na derde, moest hij voor een tegen ligger dimmen, waardoor hij waarschijnlijk met volle vaart op de vrachtauto inreed. WILLIAM FORSTER: William Foster, de administra teur van het plan Marshall, heeft te Parijs verklaard, dat in de toekomst de economische steun verlening van de zijde van de Verenigde Staten aan West Europa voor niet essentiële ci viele doeleinden of geheel zal ophouden of nagenoeg geheel zal verdwijnen. Hij verklaarde, dat de zuivere steun voor economi sche hersteldoeleinden in de toe komst ongetwijfeld aanzienlijk kleiner zal zijn dan tot dusverre. Foster gelooft, dat de maatrege len, die de afzonderlijke landen nemen om hun productie in overeenstemming te brengen met de behoeften voor hun herbewa pening en met hun essentiële behoeften van zeer veel invloed zullen zijn op hun toewijzingen. Sommige landen maken goede voortgang bij het aanpassen van hun productie. De Noorse kapitein Reinius uit Oslo is Zaterdag j.l. overleden enige minuten nadat hij aan boord was gegaan van het vlieg tuig, dat hem van Amsterdam naar Oslo zou brengen. De kapitein was reeds ziek ge worden in Antwerpen. Hij en zijn vrouw wilden echter zo spoedig mogelijk naar Noorwegen terug reizen. Een Belgische dokter, die geconsulteerd werd. gaf een attest af, dat kapitein Reinius per vliegtuig vervoerd kon wor den. De reis naar Amsterdam werd per auto gemaakt. Op Schip hol werd hij op een brancard ge legd en het vliegtuig binnen gebracht. Hij overleed in het toestel. Zijn vrouw was in zijn laatste ogenblikken aan zijn zijde. PRINSES MARGRIET IN HET ZIEKENHUIS H. K. H. Prinses Margriet is voor enige dagen in het kinder ziekenhuis in Utrecht in verband met een onderzoek van de stof wisseling ter observatie opgeno men. Vlaardingen rouwt om de vijf brandweerlieden, die Vrijdag in de vlammen zijn omgekomen. Van alle openbare gebouwen en van talrijke woningen waait de vlag vandaag halfstok. Heden morgen zijn de slachtoffers in een gemeenschappelijk graf ter aarde besteld, na een rouw dienst in de Brandweerkazerne, die werd geleid door ds. W. Glashouwer, Ned. Ilerv. predi kant. Sedert Zaterdagnacht 12 uur is door geüniformeerde leden van de brandweer de dodenwacht be trokken in de brandweerkazerne, die als rouwkamer is ingericht. De bewijzen van deelneming, die zowel bij het gemeentebestuur als bij het brandweercorps bin nenkomen, zijn legio. Niet alleen uit het binnenland, maar ook uit het buitenland komen blijken van medeleven, zo van de heer Col- linet, voorzitter van de Franse federatie van brandweercorpsen en van het Antwerpse brand weercorps. Te Tsehamutt in Graubuetufen zijn Zondagavond electrische leidingen en telefoonverbindingen door lawines vernield. Een deel van de plaats moest worden geëvacueerd. Het dorpje Someo bij Bellinzona (Zw. kanton Tessino) is eveneens door een lawine getroffen. Er zijn evenwel geen slachtoffers. Tussen de Sovjei-Russische zonegrens in Berlijn en een klein goederenstation <n Spandau rijdt een ouderwetse locomotief met enige goederenwagens op een 8 km lang traject. Met regelmatige tussenpozen tuft dit treintje langs de Britse sector om voedsel en brandstof naar Spandau te vervoeren. Deze spoorlijn is de enige, nog in particulier bezit zijnde in Berlijn Eén van de drie locomotiefjes, die de Maatschappij bezit, op zijn tocht naar Spandau. (K.N.P.) In het communisti sche blad „Gazeta Robotnïcza" van Polen verscheen een arti kel onder de titel: „Maak een eind aan het misdadig gedoe der nonnen in het ziekenhuis van Kanuaniec Zabkoviecki". Aanleiding was.,4e briei van een patient, Donal Kiezel, aan de redactie, die een reporter naar het ziekenhuis zond. De brief van de patient en het rap port van de redactie zijn een scherpe aanval op de Zusters van de H. Borromeus, die het ziekenhuis leiden. De zusters, die al jaren lang t.b.c.-patienten behandelen, worden er van be schuldigd, dat zij de patiënten laten verkommeren, hen als ge vangenen behandelen enz. Uit het artikel blijkt wel dui delijk, dat het niet de zieken zijn. In verband met de ernstige verkeersongevallen van de laatste tijd is de Amsterdamse Ver- eerspol itie er toe overgegaan, om aan de invalswegen van de stad een intensieve controle uit te oefenen op de staat, waarin de auto's verkeren. Op de linkerfoto: ook de lichten van de aangehouden wagen worden onderzocht. Midden: met behulp van een speciaal meet apparaat wordt de remweg dit is de afstand die de wagen nodig heeft om tot stilstand te komen berekend. Rechts: agent en chauf feur controleren de achterlichten en de verlich ting van de nummerplaat. W'' DUITSERS WILLEN HANDEL MET NEDERLAND UITBREIDEN Da Industrie- und Handelskam- mer van Muenster pleit voor nau were economische samenwerking tussen West-Duitsland en Neder land. Zij wijst er op dat zij het, wegens de meer dan honderd kilometer lange grens met het naburige Nederland, steeds tot haar taak heeft gerekend, om zich steeds sterker te gaan toeleggen op het weder aanknopen van economische en culturele betrek kingen met het nabuurland. SJAH VAN PERZIË GEHUWD De Sjah van Perzië, Mohammed Reza, is in het huwelijk getreden met Soraya Isfandiari-Bakhtiarim, negentienjarige dochter van een hooswaardigheidsbekleder. Men beschouwde het als een gelukkig Voorteken, dat de stad en de omgeving met sneeuw be dekt waren. Want wit is naar Mohammedaanse opvatting een gelukskleur. Twee ton Nederlandse bloemen waren per vliegtuig aangevoerd voor de versiering van het paleis. DE „PRAWDA" BESCHULDIGT NOORWEGEN Het officiële Sowjet-Russische partijblad „Prawda" beschuldigd Noorwegen er van het plan te hebben deel te nemen aan een agressieve politiek, zo deelt het Oost-Duitse nieuwsbureau A.D.N. mede. Het blad uit de beschuldiging in een commentaar op een kort geleden ingediend Noors wetsont werp „dat ten doel heeft de agressors militaire bases te ver lenen. Dit toont aan", zo gaat Prawda verder, „tot welke be treurenswaardige schandelijke rol de corrupte politici van de Wes terse landen hun volken veroor delen. Twee jaar geleden, aan de voor avond van de sluiting van het Atlantisch Pact had de Sowjet- Unie een waarschuwing aan Noorwegen gericht. Noorwegen had hierop geantwoord, dat het zich nooit zou lenen voor een agressieve politiek. Het thans ingediende ontwerp toonde echter wat de Noorse regering waard was. „Noorwegen bewandelt een fatale weg die tot voor het Noor se volk gevaarlijke consequenties zal leiden". die de l/iefschrijver of de redac tie ter harte gaan. Zij vragen niet om een medisch onderzoek naar de bestaande toestanden, maar doen een onmiddellijk be roep op de staat om het zieken huis te nationaliseren. Het com munistische orgaan „Trybuna Ludu" nam de aanval over en schreef: „De brief in de Gazeta Robotnicza is een schril alarm signaal. Een onderzoek en stop zetting van het misdadig bedrijf der nonnen is hoogst noodzake lijk". In kerkelijke Poolse kringen vreest men. dat deze publicaties een begin zijn van een groot scheepse aanval op de katholieke instellingen van liefdadigheid. Dit is dan een logisch vervolg op de strijd tegen de katholieke scholen. De Zwitserse meteorologische dienst heeft bekend gemaakt, dat het lawinegevaar ten noorden van de St. Gothard „critiek" is. Een lawine te Airoio, nabij de St. Gothard, heeft 6 personen het leven gekost, onder wie twee vrouwen en twee kinderen. Men heeft de hoop opgegeven verschei dene andere mensen nog levend aan te treffen. De lawine kwam in de buurt van de dorpskerk tot stilstand. Een lawine te Frasco werd voorafgegaan door een hevige sneeuwstorm gepaard gaande met onweer. Het dorpje is volledig bedolven door de sneeuw. Slechts de kerktoren is zichtbaar. Tien van de 16 onder de sneeuw be dolven personen zijn tot dusver Te Helmstedt, op de grens van de Engelse en dé Sowjet-Russi- sche zone van Duitsland, zijn Zon dag acht vooraanstaande West- Duitse communisten gearresteerd, toen zij trachtten de grens op illegale wijze over te steken, ko mende uit de Sowjet-zone. Onder de gearresteerden bevin den zich leden van de Bondsdag en de provinciale parlementen DOOR ITALIAANSE POLITIE Na een onderzoek van tien maanden in Italiaanse en buiten landse steden is de Italiaanse politie een internationale bende van valse munters op het spoor gekomen. Twintig personen werden gear resteerd, de meeste bendeleiders konden echter vluchten. De Franse, Zwitserse, Belgische, Amerikaanse en Nederlandse politie-apparaten hebben aan het onderzoek meegewerkt. gered. Men vreest de overigen 'niet meer te kunnen redden. Skitroepen van het Zwitserse leger hebben Maandagavond het dal van Verzasca, in het kanton Tessino, bereikt en zijn met het reddingswerk begonnen. Te Airoio zijn 400 militairen en vrijwilligers uit omliggende dorpen in ploegen bezig de nog bedolven vier mensen uit te gra ven. „NATIONAAL COMMUNISTISCH" Gisteren is te Utrecht opgericht de Nationale Communistische Volksbeweging (N.C.V.). De nieu we partij keert zich enerzijds tegen de, haar inziens, verwate ring van het socialistisch begin sel bij de Partij van de Arbeid en anderzijds tegen de op Russi sche leest geschoeide politiek van de C.P.N. Volgens mededeling van het voorlopig bestuur bestaat de nieu we partij voornamelijk uit leden van de Vlamgroep, revolutionnair communistische partij (Trotskis ten) en ex-leden van de P.v.d.A. en de C.P.N. TOCH PLAATS VOOR „DE WATERMOLEN" 's GRAVENHAGE De Cana- dcse Ambassade deelt officieel m«ee dat de berichten, als zou in de Canadese parlementsgebou- wen de plaats ontbreken om het door Nederland geschonken schil, derij „De Watermolen" van Hnb- bema on te hangen, geheel onge grond zijn. Canada is vo-heugd met dit onschatbare blijk van Nederland, se vriendschap en dit prachtige schilderij zal hangen op een vei lige en voorname plaats in de Canadese parlementsgebouwen, waar allen die binnentreden het kunnen zien. Ruim vijftig duizend man communistische Chinese en Noord- Koreaanse troepen hebben Maandag in de centrale frontsector een tegenoffensief ingezef en drongen de oprukkende verbon denen in hef cenfrum terug, omsingelden vooruitgeschoven eenheden en dreigen thans door te breken naar de van vitaal belang zijnde stad Wondjoe. In de westelijke frontsector nam Maandag de tegenstand der communisten plotseling toe. De troepen der verbondenen moesten hier, onder zware vijandelijke druk, terugtrekken op de zuidelijke oever van de Han. Bekend is dat vele communistische militairen er in het gebied van Seoel in zijn geslaagd de oprukkende verbondenen te ontwijken en door de verbonden linies heen te sijpelen; zij nemen thans deel aan de plotselinge communistische aanval in het centrum. De verbonden troepen, die tot vijftien kilometer ten westen en noord-westen van Hoengsong waren gevorderd, moesten na de eerste krachtige communistische aanvallen op de stad terugval len. In de nacht van Maandag op Dinsdag, de tweede sinds het begin van het communistische tegenoffensief .bevond Hoeng song zich nog steeds in handen der verbonden, de verdedigers staan echter onder zware druk. De stad viel echter vanochtend in Chinese handen. In een Maandagavond te Tokio gepubliceerd communique van het achtste Amerikaanse leger wordt medegedeeld dat een Zuid- Koreaans regiment zich ten noorden van Hoengsong heeft overgegeven. Voorts wordt me- Voor de bevrijding van Oost-Europese landen Uitgewekenen uit tien landen van het „IJzeren Gordijn" heb ben te Philadelphia een „decla ratie voor de bevrijding" van de volken van Centraal- en Oost- Europa ondertekend. Onder meer wordt hierin ver zocht, dat de „vrije wereld de garantie geeft, dat zij de bedoe ling heeft het handvest der Ver enigde Naties te doen toepassen ten aanzien van gevangen lan den". degedeeld dat de voorhoede van de communistische aanval op Hoengsong door tenminste twee divisies werd gevormd. Verklaard wordt dat de linie der verbondenen in deze sector een diepe wig dreef in de com munistische stellingen en dat de mogelijkheid bestaat dat de com munisten hier alleen het front willen „recht trekken". DUISTERNIS IN Z.-LIMBURG Een storing, die vermoedelijk ontstond in een der electrische centrales der Staatsmijnen, was de oorzaak, dat Zuid-Limburg gisteravond van 21.15 af in het donker zat. Te Londen ontstond Maandag een nieuw arbeidsgeschil, toen 1200 sjouwerlieden van een der grote opslagplaatsen van de Lon- dense Spoorwegen een „lang- zaam-aan-staking" begonnen. De oorzaak der staking is een ver andering volgens net dienstroos ter van de werkzaamheden van 4 vertegenwoordigers der sjou werlieden. die hun volgelingen niet aanstond. De twee honderd electriciëns. werkzaam bij de voorbereidingen van het „Festivalof Britain", be sloten hun staking om hoger loon voort te zetten. Op 11 Maart a s hoopt de heer J. van Honschoten te Zand voort zijn 60-jarig jubileum als jachtopziener te vieren. De krasse baas. die van rusten nog niet wil weten is een uitste kend jager en een uitmuntend vogelkenner. Vele ornithologen komen bij hem hun kennis verrijken Zijn vader was ook al jachtopziener en de jonge generatie zet de familietraditie voort. DUITSE SPOORWEG ARBEIDERS EISEN MEDEZEGGENSCHAP Nog voordat het West-Duitse parlement een beslissing heeft ge nomen over het wetsontwerp op de medezeggenschap der arbei ders hebben nu ook de spoorweg arbeiders hun verlangen naar me dezeggenschap uitgesproken. De vakbond van spoorwegarbeiders, die 440.000 leden omvat, heeft de eis gesteld, dat in het op stapel staande wetsontwerp voor de federale spoorwegen het recht zal worden erkend. t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1