Opnieuw ernstige moeilijkheden bij de bbisiets-formatie beginnen 27 Maart Jhr. Tjarda noch Ir. Staf aanvaarden portefeuille De herhalingsoefeningen Nederlandse stellingen door communisten bestormd Legerpredikant gesneuveld aan het front in Korea N.S. versnellen electrificatie EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN nHD] Deze week nog geen nieuw kabinet Prof. de Gaay Fortman aan Sociale Zaken? Deed ook mr. Stikker een stap terug? Scheepsberichten Gemiddelde bedraagt vier weken Verrassende „commando"-aanval op Wonsan Nieuwe Inspecteur der Cavalerie Het eerste kamp in de Zuidoostpolder Veldprediker der parachutisten op Java Labour-regering opnieuw bedreigd Gesneuveld in Korea Acheson behandelt actuele kwesties Regering van Israël afgetreden Goede resultaten bij contact Rome-Parijs HET FEIT Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties; Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. Vondel A S VA Al HEDEN Pagina l Donderdag 15 Februari 1951 46e Jaargang No. 12094 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) Gistermiddag is bekend geworden, dat noch ir. C. Staf, die waarschijnlijk gepolst werd voor „Verkeer en Waterstaat", noch Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, in wie de formateurs een minister zonder portefeuille meenden te zien. zich bereid hebben verklaard om een dergelijke functie te aan vaarden. In politieke kringen maakte men zich gisterenmiddag reeds vertrouwd met de gedachte, dat het nieuwe kabinet deze week dan ook nog wel niet tot stand zal komen. taak die eveneens de militaire samenwerking in Atlantisch ver band zou treffen. Deze moeilijk heid komt ons inderdaad reëel voor. Bij een combinatie van bei de functies zou jhr. Tjarda im mers in de Raad van plaatsver vangers tevens zijn eigen chef zijn geworden. Intussen is ook uit de instemming, waarmede rechtse bladen al bij voorbaat de intrede van de oud G.G. van Ned. Indië in het nieuwe kabinet heb ben begroet, wel gebleken, dat een ministerschap van jhr. Tjarda misverstanden had kunnen oproe pen vooral ten aanzien van de Indonesische politiek. Al met al is het voor de for mateurs gisteren een slechte dag geweest. Over het bezoek van minister Stikker aan de formateurs gister ochtend, lekte in eerste aanleg weinig uit. Later scheen echter de mening te overheersen, dat ook zijn bezoek de dag niet had kunnen goedmaken. Voor de weigering van ir. Staf wordt als motief aangevoerd, dat hy in zijn huidige functie moei lijk gemist kan worden. Anderen willen er echter van uit gaan, dat ook andere motieven moeten hebben gegolden. Wij zouden hierbij willen opmerken, dat de formateurs, die tevens minister president en vice-president van het huidige kabinet zijn, de heer Staf in zijn functie van dir.-gene- raal van de Landbouw in eerste aanleg blijkbaar niet onvervang baar hebben geacht. Aan te ne men, dat ook andere bezwaren bij deze weigering een rol hebben gespeeld, lijkt dan ook zeker niet ongerijmd. Het nieuwe kabinet is, met de verkiezingen van '52 in zicht nog maar een kort leven beschoren. En in dit licht bezien kan het voor een hooggeplaatst ambtenaar weinig aantrekkelijk zijn om voor een zo korte ministeriële periode zijn ambtelijke carrière af te bre ken. Wel zou hier andermaal de methode van de tijdelijke ver vanging kunnen worden gevolgd. Maar hierop is de laatste tijd in het parlement reeds meermalen critiek uitgevoerd. Wellicht heeft ir. Staf voorts nog overwogen, dat de formateurs in hem vooral de C.H.-man wilden aantrekken, terwijl de C.H. als partij toch ongetwijfeld losser van het hui dige kabinet is komen te staan dan bij de formatie in 1948. Zou deze overweging inderdaad mede hebben gegolden» dan zon de weigering van ir. Staf er wel eens op kunnen duiden, dat het voor de formateurs nog een zeer moeilijke taak zal worden om de basis van het nieuwe kabinet met een partijfiguur uit de C.H. te verbreden. De weigering van jhr. Tjarda moet zijn grond vinden in de om standigheid, dat zijn huidige func tie in de Atlantische Raad van plaatsvervangers zich niet laat combineren met een ministeriële Johan van Oldenbarnevelt, SurabajaAmsterdam, 13 Februari 480 mijl W. Sibe- roet. Oranje, AmsterdamDjakar ta, passeerde 13 Februari Malta. Sibajak, Rotterdam-Melbour ne, passeerde 13 Februari Perim. Willem Ruys, Djakarta-Rot terdam, 14 Februari te Co lombo. Mocht hij op dat moment reeds kennis hebben gedragen van de afwijzingen van jhr. Tjarda en ir. Staf, dan achten wij inderdaad grond aanwezig voor de veron derstelling, dat ook minister Stik ker een stap terug heeft gedaan. Moge hij dan al geen bezwaren meer hebben tegen het program ma: belangrijker neg moet hem de samenstelling van het nieuwe kabinet zijn. De heer Stikker wenst zitting te hebben in een regering, die in haar samenstel ling ook tegemoetkomt aan de eisen van de V.V.D. De ervarin gen van gisteren wettigen nog zeker niet tie verwachting, dat deze wens vervuld zal kunnen worden. In de personen van prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, hoog leraar in het privaat- en arbeids recht aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, die gisteren de rij van bezoekers sloot, werd ten slotte contact opgenomen met een A.R.-figuur, die in aanmer king zou kunnen komen voor het departement van Sociale Zaken. De formateurs schijnen inder daad te menen, in hem de man te kunnen vinden, door wie een verbreding in A.R. richting zou kunnen worden gevonden. Prof. de Gaay Fortman is ontegenzeg gelijk een figuur, die in A.R.- kringen een aparte plaats in neemt. maar hij is zeker toch ook weer geen geheel vrijstaande figuur, lid als hij is van het Ad viescollege van de A.R.-partij, dat vergeleken zou kunnen wor den met het Staatkundig Centrum der K.V.P. In A.R.-kringen achtte men het gisteravond dan ook niet waarschijnlijk, dat prof. de Gaay Fortman in de thans te vormen regering een portefeuille zou wensen. Men achtte hem hiervoor te veel partijman. Intussen blijkt uit dit bezoek wel, dat de formateurs inderdaad het plan koesteren het aantal P.v.d.A.-portefeuilles met één te verminderen, hetgeen te meer verwonderlijk aandoet omdat het hier om een wel zeer belangrijke post gaat. Ook zou de zetelverhouding ten aanzien van de K.V.P. hierdoor worden verstoord. Deze moeilijk heid zou echter ondervangen kun nen worden, indien het toch in de bedoeling zou liggen het de partement van Uniezaken op te heffen. Maar de heer van Schaik, die een meester is in het verknip pen van de politieke kaart, kan ook nog wel andere oplossingen in petto hebben Al met al is het gisteren een zeer belangrijke dag geweest. Duidelijk is geworden, dat de formateurs hun kabinet zoeken te verbreden door èn een liberale, èn een C.H., èn een A.R. figuur aan te trekken. Deze opzet is echter in eerste aanleg zeker voor tweederde en misschien zelfs ge heel mislukt. Of de formateurs nog meer pijlen op hun boog hebben zal in de komende dagen moeten blijken. Zou zulks niet het geval zijn en zou ook de heer Stikker hier van zijn medewerking afhanke lijk stelen, dan wordt de kans groot dat ook deze derde fase van de formatie op een mislukking uitloopt. Van officiële zijde wordt thans bevesligd, dat er in de loop van 1951 herhalingsoefeningen zul len worden gehouden voor een gedeelte van het dienstplichtig en reserve-personeel van de Koninklijke Landmacht de luchtmacht inbegrepen dat thans met groot verlof is. Voor het grootste deel zijn dit de oudere lichtingen, die ver scheidene jaren in Indonesië hebben gediend. Zij zullen wor den herschoold in de thans voor een Europese gevechtstaak ge vormde eenheden en geoefend in In Teheran is op luisterrijke wijze het huwelijk tussen de Sjah van Perzië, Mohammed Roza en Soraya Isfandria-Bakhtiarim, voltrokken. Het jonge paar tijdens een rondrit door Teheran. de samenwerking tussen de ver schillende wapens Het wordt zeer betreurd, dat wederom een beroep moet wor den gedaan op deze mannen, die na enige jaren krijgsdienst in Indonesië, juist weer hun plaats in de burgermaatschappij heb ben hervonden. Nederland heeft echter de plicht zich tot het uiterste in te spannen voor zijn bijdrage aan de gezamenlijke verdediging van West-Europa en kan nie. nalaten daarvoor een nieuw offer te vragen van zijn geoefende en ervaren soldaten. Alleen met hen zal op korte termijn de strijdkracht geleverd kunnen worden, welke wij be hoeven. Afhankelijk van onderdeel en functie, is de duur van de herha lingsoefeningen voor de land macht thans bepaald: a. voor de reserve-officieren en het kader (onderofficieren en een gedeelte der korporaals! af hankelijk van de indeling od zes weken of vier weken: b. voor de overigen op vier weken of twee weken. De oefeningen zullen worden gehouden in elkaar opvolgende ploegen te beginnen op 27 Maart (officieren en kader) en 4 April a.s. (overigen). In November zullen de oefe ningen voor de laatste ploeg zijn beëindigd. De duur van de herhalings oefeningen voor de luchtmacht- grootverlofgangers zal niet meer dan een week bedragen. Bij de herhalingsoefeningen zullen voor een groot gedeelte ook betrokken worden de sroot- verlofgangers. die in 1949 of 1950 voor enkele dagen opnieuw on der de wapenen zijn geweest. Pauselijke onderscheiding voor jhr. v. d. Meer de Walcheren Jhr. Pieter van der Meer de Walcheren, letterkundige te Bre da, heeft ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag de Pause lijke onderscheiding ontvangen van Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. Op het terrein van de Chassékazerne te Breda is de elementaire opleiding van de recruten van het Regiment Zware Luchtdoel- artillerie afgesloten met een inspectie door de Bevelhebber van de 3e Militaire Afdeling. Generaal-Majoor J. A. A Sitsen. Volgens een militaire woord-1 eilanden en hadden, volgens de voerder in Tokio, hebben de ver- M?aatste ^™hte*de buitenwijken van Wonsan bereikt, bonden troepen aan het hoofd- Wonsan werd eind October front in Korea alle belangrijke door Amerikaanse mariniers even eens vanuit landingsboten be stormd. De stad werd prijsgege ven na het rode offensief in De cember. KOLONEL C. F. PAHUD DE MORTANGES Naar wij vernemen is kolonel C F. Pahud de Mortanges, Chef Staf van de Inspecteur-generaal der Koninklijke Landmacht, be noemd tot inspecteur der cavale rie, als opvolger van de huidige Chef van de Generale Staf, luit - generaal Hasselman. Naar ver luidt zal de Chef Staf van de Commandant Strijdkrachten te velde, kolonel GG. J le Fèvre de Montigny, kolonel Pahud de Mortagnes opvolgen als Chef Staf van de inspecteur-generaal, ter wijl hij ook eerstgenoemde func tie blijft vervullen. WEST-DUITS PARLEMENT OVER HELGOLAND BONN. Hét West-Duitse par lement heeft vrijwel eenparig een motie aanvaard, waarin verzocht wordt Helgoland aan zijn bewo ners terug te geve.n en éen einde te maken aan de geallieerde bom bardementen. De voortdurende „zinloze" bombardementen vorm den „een zware slag voor het Europese wederzijdse begrip en de solidariteit". posities, waarin de communisten waren doorgedrongen, weer in handen. Turkse en Amerikaanse een heden dreven communistische patrouilles terug die de Han wa ren overgestoken en Jongdoengpo binnendrongen. Naar schatting 1000 man com munisten bestormden Woensdag de Nederlandse. •Zellingen, 8 km N.W. van Wondjoe. Luchtverken- ners meldden een uitgebreide communistische activiteit in dit gebied. Een communistische troe penmacht van naar schatting 'een divisie trok naar het Zuiden, nog geen twee km van de Nederlandse strijdmacht verwijderd. Zuid-Koreaanse mariniers heb ben een opzienbarende aanval uitgevoerd op de belangrijke Noord-Koreaanse havenstad Won san die, op dezelfde hoogte als Pjongjang, ten Noorden van de 39ste breedtegraad is gelegen. De mariniers bestormden de kust in landingsboten onder dek king van het scheepsgeschut van kruisers, torpedobootjagers en het slagschip „Missouri". Zij be zetten twee voor de kust gelegen KRIjGEN ZIEKENFONDSEN 5 MILLIOEN SUBSIDIE MÉÉR? Naar uit betrouwbare bron ver nomen wordt, bestaan bij de re gering plannen, de subsidie aan de ziekenfondsen als tegemoetko ming in het tekort op de vrijwil lige verzekering voor 1951 te brengen van 5 op 10 millioen gulden. Hiermede zou dit tekort voor een groot gedeelte gedekt zijn. In 1949 bedroeg het 12'/: mil lioen ;over 1950 is het nog niet vastgesteld. EMMELOORD. Het ligt in het voornemen volgende week te beginnen met het eerste kamp in de (in aanleg zijnde) Oost- terpolder, het eerste gedeelte van de Zuidoostpolder. Het kamp komt in perceel P.. dijkvak D. Het is een voorlopig kamp, waar voor 130 arbeiders plaats zal zijn. Voor de electriciteitsvoorziening zal men de beschikking hebben over accu's, die met behulp van benzinemotoren geladen worden. NEKKRAMP IN EGYPTE CAIRO. In Egypte is een nekkramp-epidemie uitgebroken. De regering heeft per radio aan geraden speciale voorzorgen te treffen De epidemie heerst ook in Soe dan. Uit Chartoem alleen worden reeds ongeveer 1000 gevallen ge meld. MljNWERKERSSTAKING BREIDT ZICH UIT IN BELGIË BRUSSEL. De officieuze staking van 26.000 mijnwerkers in het Luikse heeft zich Woens dag uitgebreid tot de gebieden van Bergen en Charleroi. In het Bergense, waar 35.000 mijnwer kers het werk neerlegden, is de staking bijna volledig. In de buurt van Charleroi legden in 8 van de 70 mijnen 8.000 arbeiders het werk neer. De mijnwerkers willen een loonsverhoging van vijf procent met ingang van 1 Januari. De bij de gevechten om Hoeng- song aan het Koreaanse front ge vallen Nederlandse legerpredikant ds. H. 3. Timens werd 8 April te Apeldoorn geboren. Ten gevolge van zijn deportatie naar Duitsland moest ds. Timens tijdens de oorlog zijn theologi sche studies onderbreken. Zwaar ziek keerde hij tijdens de bezet ting naar ons land terug, om zich, na zijn herstel bij de verzetsbewe ging aan te sluiten. Op 1 Februari 1948 deed hij candidaatsexamen; één dag later kwam hij in militaire dienst. Met bijzondere toestemming werd hij veldprediker. Op 27 Februari 1948 vertrok hij met de „Zuiderkruis" naar Indonesië. Ingedeeld bij het Regiment Speciale Troepen en in het bijzonder bij de parachutis ten. Hij was drager van de rode baret, bewijs dat hij de volledige parachutisten-opleiding had ge volgd Ds. Timens maakte oor tig sprongen: bij de laatste kwam hij zo ongelukkig terecht dat zijn ruggewervel werd gekwetst Hij herstelde volkomen. Ds. Timens maakte ook de tweede politionele actie mede. In Maart 1950 keerde ds. Ti mens met het regiment naar Ne- DOOR AMENDEMENT VAN WINSTON CHURCHILL LONDEN Tijdens het giste ren begonnen defensie-debat in het Lagerhuis heeft Churchill onverwacht een amendement op de bewapeningsmotie der regering ingediend. De Conservatieven zeggen hierin, de bewapenings- plannen der regering te steunen, door haar niet te vertrouwen wat de uitvoering betreft. Indien dit amendement van daag wordt aangenomen, zal dit bijna zeker het aftreden van de Labourregering met zich brengen In zijn openingsrede had minis ter Shinwell uitbreiding van het aantal Britse divisies in Duitsland van drie tot vier aangekondigd Er zouden twee nieuwe tank- fabrieken geopend worden ter wijl de productie van straalvlieg tuigen zou worden versneld Shin well vroeg het Huis 4,7 milliard pond voor de defensie in de kn- tViende drie jaar. VIER MAANDEN VOOR f 7.60 Uitspraak doende veroordeelde de rechtbank te Amsterdam de voormalige P T T.-ambtenaar J J Verdonk. die op 31 Januari we gens verduistering in dienstbe trekking van een bedrag groot f 7.60, terecht stond, tot vier maanden gevangenisstraf. De of ficier van justitie, mr. L. H Feitsma, had acht maanden ge vangenisstraf geëist. derland terug. Op grond van zijn loopbaan als veldprediker stelde de Generale Synode hem vrij van het proponentsexamen, waar na hij werd beroepen als predi kant in algemene dienst en te Apeldoorn door de Hofpredikant ds J. F Berkel als zodanig werd bevestigd. Hij meldde zich als een der eerste vrijwilligers voor het Korea-detachement De gesneuvelde kapitein Linzel die Maandag in de slag bij Hoeng- song werd gewond en op weg naar het hospitaal overleed, be reikte de leeftijd van 32 jaar Hij was een veelbelovend be roepsofficier. die o.a. in de laat ste wereldoorlog met de geallieer de troepen in Birma heeft ge vochten. Hij is drager van ver scheidene Amerikaanse dapper heidsonderscheidingen. In 1945 heeft kapitein Linzel in Indonesië dienst gedaan. Na zijn repatriëring meldde hij zich vrijwillig voor de strijd op Korea Hij was gehuwd. De beide andere gesneuvelde militairen waren ongehuwd. 's GRA VENIIAGE 14 Febr. De regering maakt be kend, dat tot haar leed wezen dezer dagen tijdens de actie bij Hoengsong de volgende militairen zijn ge sneuveld: Legerpredikant kapitein ds. H. J. Timens legernum- mer 200408012 afkomstig uit j Haarlem. Kapitein J. Linzel .leger- lummer 180818003. afkom stig uit Wassenaar Korporaal A. Talens le- gernummer 230401006. af komstig uit Eindhoven. Soldaat A A. Schilders, legernummer 260808216. af komstig uit Rotterdam. (Eigen bericht) Met het oog op de kolen- schaarste, welke zich nog ge ruime tijd zal laten gelden, wordt door de Ned. Spoorwegen overwogen, de electrificatie van de verschillende baanvakken in versneld tempo uit te voeren. Zo wordt er ernstig naar ge streefd om nog vóór 1 Januari 1932 gereed te zijn met de elec trificatie van het baanvak ZwolleGroningenLeeuwarden zodat in de eerste weken van het WASHINGTON. Acheson verklaarde Woensdag op zijn we kelijkse persconferentie, dat elke aanval der communisten op Joe goslavië de wereldvrede in gevaar zal brengen. "Volgens hem waren de V. S. niet voornemens druk uit te oefenen op West-Duitsland, om het te bewegen deel 'te nemen aan de verdediging van West- Europa. Hij weigerde zich uit te laten over de vraag, of de ver bonden troepen al dan niet be ogen de 38ste breedtegraad in Korea te overschrijden De minister zeide, dat de be richten uit Londen en Parijs als zou neutralisatie van Duitsland op hoog niveau overwogen wor den, niet op feiten waren geba seerd. Hij verwachtte, dat een sj. oedig ntwoord zou worden ge zonden op de Sovjet-nota inzake een vier-mogendhédenbespreking. nieuwe jaar het baanvak Amers foortZwolleGroningen Leeuwarden geheel met electri- sche treinen bereden kan worden. Ook de mogelijkheid van elec trificatie van het korte, maar zeer drukke lijntje ZwolleKam pen is reeds in overweging ge nomen. JERUZALEM. De Israëlische regering is Woensdag afgetreden, nadat het parlement een motie van „geen vertrouwen" in de re- geringspolitiek met betrekking tot de godsdienst en het onder wijs had aanvaard met 49 tegen 42 stemmen bij 3 onthoudingen. De motie was door de algemene Zionistische partij (rechtse oppo sitie) ingediend. De in de rege ringscoalitie vertegenwoordigde partijen van het „godsdienstige front" stemden voor de motie. WEL EUROPESE LUCHT MACHT MAAR GEEN VLOOT PARIJS. Het verluidt in kringen, die nauwe verbindingen onderhouden met het Franse mi nisterie van Landsverdediging dat aan de vertegenwoordigers der twaalf staten, die Donderdag te Parijs met hun beraadslagingen over de voorgestelde instelling van een verenigd Europees leger beginnen, een Frans plan zal worden voorgelegd, dat er onder meer in voorziet dat het Europees leger w e I over een eigen lucht macht. doch niet over een Euro pese vloot zal beschikken. Luitenant-Kolonel van de Gar degrenadiers, M P. A. den Ouden, Commandant van het Nederlands Detachement Ver enigde Naties die in de omge ving van Hoengson is gesneuveld. Gisteren zijn de te Santa Mar- gherita gehouden besprekingen tussen de premiers van Frankrijk en Italië beëindigd met het uit geven van een gezamenlijk com muniqué waarin beide landen ge tuigen van de noodzakelijkheid. Duitsland in te schakelen in de plannen voor de verdediging van Europa. Er zal gepoogd worden op dit punt overeenstemming te berei ken met de Sovjet-Unie. Beide landen bevestigden ook „hun tra ditionele banden van vriend schap", terwijl men het er over eens werd, dat Italië zo spoedig mogelijk tot de V.N. moet worden toegelaten. Franse en Italiaanse deskundigen zullen voorts in dc naaste toekomst beraadslagen over een oplossing van het pro bleem der Italiaanse overbevol king. terwijl een accoord werd bereikt over de beschikking die de Italiaanse metaalbedrijven zul len houden over ijzererts uit Al giers. De thans nog hangende grensgeschillen zullen zo spoedig mogelijk uit de wereld worden geholpen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1