Tiende Winterflora Bovenka rspel verwacht duizenden bezoekers E. LI N PAN, een handige Chinees in het gemechaniseerde Amerika Wat met „Het vierde Prinsenkind" Steunt de „Klaverv Het puikje van de Westfriese bollenteelt Woensdag begint bloemenfeest Voor het laatst als „Winterflora" Enthousiaste studs namen op tijd een voorsoronp Nieuwe regeling etalageverlichting Wasbaas met toekomstdromen Hij kent zijn mensen dê een a Spreid in i I PAGINA 4 DONDERDAG 15 FEBRUARI 1951 Wie zich de „Winterflora Bovenkarspel" van vorig jaar nog herinnert en dat zijn er duizenden! zal het wellicht over moedig lijken, wannsar wordt voorspeld, dat de tentoonstelling, welke a.s. Woensdagmiddag zal worden geopend, nóg grootser van opzet zal zijn. Hiermee is echter niets te veel gezegd. Alleen reeds het feit, dat de oppervlakte van 4000 M2 is uitgebreid tot 5000 M2, geeft grond aan deze optimistische voorspelling. En de ervaring met de negen voorgaande exposities heeft het tentoon- stellingsbestuur en de deelnemers veel wijzer gemaakt; zo wijs, dat de voorbereidingen van maanden, het vakmanschap van de kwekers en het zakelijk inzicht van middenstanders en exposan ten van landbouw-werktuigen, meer dan ooit te voren zijn ge richt op het welslagen van deze Winterflora. Woensdagmiddag om 2 uur zal de directeur-generaal van de Tuinbouw het ope ningswoord spreken; een uur later zullen de eerste bezoekers kunnen genieten van een feest van bloemen en allerhande keu rig uitgestalde gebruiksartikelen. Winterflora verwacht weer duizenden bezoekers Vorig jaar werden niet minder dan 20.000 belangstellenden ge teld. Zij zagen de beste voort brengselen van de tulpenteelt op de Westfriese klei; getrokken tulpen, waarmee werd gedemon streerd, welke grote mogelijkhe den er liggen ook op dit gebied van de tuinbouw in Westfries land. De laatste keer was 900 M2 voor de tulpen-expositie gereser veerd. thans wordt niet minder dan 1500 M2 door de kastulpon in beslag genomen, 800 M2 door de middenstand en 2700 M2 door de afdelingen mechanisatie. Dat de tentoonstellingsruimte met niet minder dan 1000 M2 kon worden uitgebreid, is te danken aan de medewerking van het be stuur der bloembollenveiling, steeds vol belangstelling voor 't. streven van de Winterflora, altijd bereid tot het verlenen van alle mogelijke faciliteiten en ook nu vol begrip voor de drang naar expansie. In de loop der jaren is ook bij de Winterflora veel veranderd. De eerste tentoonstellingen wer den gehouden in de kolfbanen, beurtelings in Grootebroek en Bovenkarspel. Destijds had men aan een ruimte van 200 M2 ge noeg. Drie jaar geleden was al 800 M2 nodig om aan alle aan vragen te kunnen voldoen. Dank zij de bereidwilligheid van de bloembollenveiling kreeg de Win terflora een unieke gelegenheid om haar producten te exposeren. Dit wordt dan de 10e Winter flora. De eerste werd gehouden in 193" de laatste vóór de oorlog in 1>»" Jn de sombere donkere jaren was de organisatie van ten toonstellingen uitgesloten. Maar... het bestuur kwam ieder jaar bij een om te overleggen hoe men na de Oorlog weer opnieuw kon beginnen. De resultaten van dit overleg bleken uit de exposities in de voorafgaande jaren en voor al in 1950, toen een record aan inzendingen èn aan publieke be langstelling kon worden geboekt. Het tentoonstellingsbestuur heeft, meer dan eens met angstig hart de enorme stroom bezoekers ga degeslagen. Niet omdat het de interesse te groot vond, maar omdat men eerlijk gezegd deze toevloed niet had verwacht en de regeling in en rond het ge bouw de organisatoren en niet op de laatste plaats de politie grote zorgen gaf. Snelle aanpas sing aan deze bijzondere omstan digheden maakte evenwel een bevredigende gang van zaken mogelijk. Nu is het bestuur op alles voorbereid en dienovereen komstig zijn de maatregelen ge troffen. De bezoekers hebben vorig jaar ook kunnen constate ren, dat het verwarmingspro bleem is opgelost. Alweer met medewerking van de veiling kon van de fa. Vroling te Hem een aantal kachels worden gekocht, ieder 1000 kg zwaar, die het mo gelijk maakten ook bij felle koude buiten de muren van het gebouw, daarbinnen een behaaglijke tem peratuur te scheppen. Wat zal er dit iaar ziin te zien? Woorden kunnen thans slechts verwachtingen wekken, geenszins tot uitdrukking brengen hoeveel schoons de bezoekers zullen moe ten verwerken. Afgaande on het onderhoud dat wii gisteren had den met het bestuur van de Win terflora en de daaronvoleende rondgang langs de ..tentoonstel ling in wording" mogen de voor uitzichten stellig veelbelovend worden genoemd. In de grote veilinghal. waar arrangeur Freek Woudenberg druk in de weer is om zijn repu tatie als vakman ook met deze tentoonstelling te bevestigen, ko men de tulpen, afgewisseld met groepen hyacinthen en narcissen, in veelkleurige schakeringen langs vriendelijke paden, op grasgazons tussen heesterbeplantingen en bezijden het vaarwater. Het peil van het doorvoerkanaal wordt omhoog gestuwd tot vlak onder de rand der beschoeiing. Daar boven zullen de bloemen zich spiegelen, fel beschenen door een nieuw schitterende verlichting. Vanaf een rustieke kleine brug zullen de bezoekers een magni fieke indruk krijgen van het rijke schouwspel aan bloemen en plan ten. In dit grote gebouw zal ook de theetuin worden gezet. Hier is ook het grootste aantal stands en inzendingen voor de mecha- nisatie-afdeling. Het bijgebouw van 1000 M2, thans voor het eerst in gebruik, is te bereiken via de houten brug die nu nog kaal over het water ligt, maar straks wordt overkoe peld. Ook in de kleine hal zullen vele stands te bezichtigen zijn. Het is ietwat voorbarig om nu reeds namen van exposanten te noemen. We willen volstaan met de mededeling dat er 80 inzenders zijn voor de bloemen vorig jaar 45 en dat zeker 1500 fleu rig gevulde kistjes en potten als entourage zullen worden ge bruikt. Bij de stands zullen afde lingen met bestrijdingsmiddelen en een groep van de Tuinbouw- voorlichtingsdiénst niet ontbre ken. Bijzondere belangstelling zal ook do woning trekken, waarvan de onderdelen kant en klaar zijn gemaakt, om in korte tijd het geheel in elkaar te kunnen zetten. Iets voor emigranten! Wie raadt de naam? Dit iaar zal de tentoonstelling voor het laatst onder de naam „Winterflora" worden georgani seerd. Dezelfde naam wordt na melijk reeds lang gebruikt voor de exposities van de Algemene Vereniging voor Bloembollencul tuur. waardoor in vakkringen nogal eens verwarring kon ont staan. Hoe moet de tentoonstelling dan het volgend jaar worden aan gekondigd? Het bestuur wil de keuze van de naam aan de be zoekers overlaten. Iedereen kan gedurende de tentoonstellingsda- gen zijn gedachten over deze pe nibele kwestie laten gaan en.... heeft kans op de prijs van f 50. 'welke voor de beste oplossing is uitgeloofd. De jury, bestaande uit het tentoonstellingsbestuur en 'n jurist, zal vermoedelijk grote sta pels goede wenken moeten be oordelen Deelnemers aan de raad-wedstrijd dienen er in ieder, geval rekening mee te houden, dat de naam in verband moet staan met de bloembol, geteeld op de Westfriese klei. Geen kermis. Om het cachet van de tentoon- telling geen geweld aan te doen, worden alle overbodige vermake lijkheden geweerd. Zeker, men zal zijn natje en droogje kunnen gebruiken, maar er zijn geen tentjes met snoeperij, zoals ze op kermissen in overvloedige ver scheidenheid te vinden zijn. Er is één bijzondere attractie, nl. de mode-show van de Fa. Brugge- mann uit Hoorn. Op Donderdag-, Vrijdag-, Zaterdagmiddag en Za terdagavond van de volgende week zullen de mannequins in de veilingzaal een zeer ongewoon schouwspel opleveren; ongewoon in deze omgeving. Vooral de dames hebben grote verwachtin gen van deze show en naar we van het tentoonstellingsbestuur vernamen, zullen ze in deze ver wachtingen niet worden teleur gesteld. De tentoonstelling is voor het publiek geopend: Woensdagmid dag van 310 uur, de drie daar opvolgende dagen van 's morgens 9 tot 's avonds 10, Zondagmiddag vanaf 2 uur. Woensdagmiddag komen tal rijke genodigden het openings woord van ir. v. d. Plassche bp- luisteren. Het wordt weer een plechtig ogenblik voor de heer S. SchaperRood en zijn ijverige medebestuursleden. Aan deze hardeAverkers, aan de deelnemen de afdelingen en particulieren, de beste wens die we kunnen ge ven: Succes! De magische kracht, die het klavertje vier nog op een groot deel van de mensheid nog uitoefent, mag dan momenteel min of meer tanend zijn, er zijn nog genoeg mensen, die hierin hun geluli trachten te vinden. Dit geluk kan sinds korte tijd ook bij de stichting „Het Vierde Prinsenkind" worden gevonden. Deze stichting heeft namelijk op zich genomen oorlogswezen, half- wezen en invalide kinderen jaarlijks gedurende acht, tien of veertien dagen uit de schaduw van hun alledaags bestaan te voeren en te brengen in het stralende licht van een zonovergoten vacantie. Om deze actie ook dit jaar weer te doen slagen, is „Klavervier" ingesteld. Op deze wijze van vacantie- verzorging tracht „Het Vierde Prinsenkind" aanvullend te wer ken op de belofte tijdens de oorlog afgelegd: Voor de nazaten van hen die vallen, zal worden gezorgd. Het aanvankelijke doel was de oorlogsslachtoffertjes op hun verjaardag een kleine ver rassing te bereiden. Al spoedig groeide de stichting echter naar zijn huidige doelstelling: het ver zórgen van een vacantie van door de oorlog getroffen kinde ren en bij voldoende geldelijke middelen het nemen van verdere maatregelen tot levensveraange- r.aming van deze oorlogsslacht offertjes. Waren het in 1947 al direct 5000 kinderen, die dóór het „Vierde Prinsenkind" van een vaak overrompelende vacantie konden genieten, bij het opmaken van de jongste balans was hun aantal reeds tot 17.016 gestegen De verzorging in de kampen, veelal door de regering bescnik- baar gestelde DUWkampemen ten, die zomers toch doorgaans niet gebruikt worden, is dank zij veler medewerking boven alle lof verheven. Op het eerste sein traden reeds ongeveer zevenhon derd jeugdleidsters en leiders aan. Maar ook artsen en ver pleegsters, aalmoezeniers en geestelijke verzorgers boden zich aan de vacantie voor de kinderen onvergetelijk te maken. Aan het welslagen hiervan werken ove rigens ook het Nederlandse Rode Kruis en verschillende andere instellingen mee. Naast 25 kam pen voor de oorlogsweesjes, wor- nu jaarlijks vijf kampen voor invalide kinderen georganiseerd Vooral onder deze categorie wor den de grootste successen geteld. Zij vergeten hun' gebrek, worden zelfstandiger en keren opgewekt naar huis terug. Dit jaar, zo zijn althans de plannen, zal aan ruim vijf en veertighonderd kinderen een dergelijke vacantie worden aan geboden. Dat hier geld voor no dig is, valt licht te begrijpen. De kosten worden geraamd op BILJART KAMPIOENSCHAPPEN Het kampioenschap van Neder land hoofdklasse ltbre groot zal van 15 tot en met 18 Maart in Hotel Brinkmann te Haarlem werden gespeeld. Het wordt ge organiseerd door het district Haarlem van de Nederlandse Biljartbond. De volgende inschrijvingen kwamen hiervoor binnen: Beekman (A'danri; Eichelsheim (Rotterdam); Kobus (Haarlem); Kruythof (Barendrecht)Mol (Amsterdam); De Ruyter (Waal wijk); Sweering Amsterdam) en Teegelaar (Leiaen), Door de Vereniging „Krijt op tijd" zal op 29, 30, 31 Maart en 1 April te Apeldoorn het kam pioenschap van Nederland hoofd klasse klein biljart 57/2 worden georganiseerd. Inschrijvers zijn: Baarènds 'Goes); De Jong (Den Haag); Wijnen (Nijmegen); Van Leur (Oss); Storm (Den Haag): Vos (Apeldoorn) en Wijdeveld (Amsterdam). f 125.000,—. Op de eerste plaats kan hier de schooljeugd een steentje aan bijdragen. Evenals in 1950 wordt ook dit jaar weer een „stuiveractie" gevoerd. Met volledige instemming van minis ter Rutten is aan de schoolkin deren het verzoek gericht op 18 Februari, wanneer het vierde Prinsenkind prinses. Marijke vier jaar wordt, één stuivertje te of feren. De hoofdbron van inkom sten vormt echter de „Klaver- vier"-actie. Door middel hiervan wordt allereerst een beroep ge daan op kinderloze echtparen, maar ook bedrijven, organisaties en verenigingen kunnen f 25.- storten om de uitzending van één kind mogelijk te maken. Deze actie moet geluk brengen, want wie de jeugd heeft, bezit de toekomst. Zo zal de magische kracht van het Klavertje Vier overgaan op het getal 477800, het gironummer van de stichting .".Het Vierde Prinsenkind" te Dordrecht. DEAN ACHESON OVER HET SNEUVELEN VAN OVERSTE DEN OUDEN WASHINGTON. Dean Ache- son, zeide gisteren te hopen, dat overste den Ouden, bevelhebber van het Nederlandse detachement in Korea, niet gesneuveld was, „ondanks berichten, dat de over ste aan het centrale front gedood is". Er was namelijk nog geen officiële bevestiging van het be richt. Hij noemde overste den Ouden een dappere officier. Mocht hij werkelijk gedood zijn. dan zouden de V. 3. dit zee:- be treuren, V-n officiële »hde deelde men het A.N.P. mnoe, het te betreuren, dat de mededelin gen, die in den Haag zijn ont vangen, echter geen reden geven te twijfelen aan het sneuvelen van lt. kol. den Ouden. BEURSBERICHTEN MIDDENMEER 14 Febr. Tarwe 22—23.60; Gerst 32—34; Haver 31—33.50; Rogge 31.5032.50; Duivenbonen 3238; Capucijners 5075; Groene erwten 3842; Schokker erwten 3844; Bruine bonen 40 52; Koolzaad 5960.50; Karwij. zaad 160—180; Blauwmaanzaad 160,192; Aardappelen: Pootaard- appelen mt. 28-35 binnenland 20 35 export 2035, mt. 35-45 binnenland 1734 export 17 34, boven 45 binnenland 1219. export 1219; Consumptieaard appelen binnenland 910.50. ex port 910.50; handel 'in pootgoed mt. 28-35 en 35-45 vlot, boven 45 traag: consumptie export matig; consumptie binnenland, vlot; Vlas, voorverkoop nieuwe oogst, verhuur per Ha. 1000.— grote percelen iets hoger; Hooi en stro geperst: Withooi 110125; Rode klaver hooi 110115; Lucerne hooi ilO130; Haverstro 5055: Gerststro 5057.50: Tarwestro 5057.50; Roggestro 50-55; Groene erwtenstro 6575; ander erwtenstro 4560; Bonenstro 30: Voederbieten met hoog gehalte 2628; Ingekuild bietenblad 20 23; Voeraardappelen 45.50; prij - zen van hooi. stro en ruwvoeders zijn gelijk aan de vorige week. (Advertentie) GEBRUIK MINDER SNEL! Bijna iedereen gebruikt teveel SNEL. Drie vier druppels in de tell met warm water is meer dan voldoende voor die hele stapel afwas. Glanzend schoon staat alles even later weer in de kast. Zo zuinig en zo vlug werkt SNEL! Gebruik SNEL ook voor de schoonmaak. Hout werk, tegels, sanitair, ramen... alles glanst en glimt in een oogwenk, door een paar drup pels SNEL. Ideaal voor het wassen van Uw gordijnen en vitrages. En.... SNEL is veilig voor Uw handen. Want SNEL bevat het ongeëvenaarde huid beschermingsmiddel Sapobiel 1 STUDENTEN—V.U.C. 4—3 Ondanks de temperende in vloed, die vrii dikke mistbanken uitoefenden op het schijnwer- perlicht, dat de wedstrijd tussen V.U.C. en het Nederlands Stu denten-elftal bestraalde, hebben beide ploegen op deze mistroos tige Woensdagavond een aar dige, vlotte wedstrijd gespeeld. De studs wonnen deze oefen wedstrijd bedoeld als voorberei- difig op het internationale stu- nenten-sporttournooi half Augus. tus in Luxemburg, verdiend wel iswaar maar toch op het nipper tje' 43. Hun ploeg bleek ver rassend goed op elkaar inge speeld te zijn. Hun vlotte spel overrompelde het V.U.C. team enigszins vooral in de eerste helft, toen de studenten door doelpunten van de Be Quick- sneler Fabels en door de Ajaxied Bruins een 20 voorsprong kre gen. Dit was voor V.U.C een prikkel om de zaken in de twee de helft wat serieuzer aan te pakken. Door de grotere wed strijd-routine van de Haagse spe lers werd een grote en smade lijke nederlaag dan ook voorko men. Met het schieten was het echter slecht gesteld en de wei nige goed gerichte schoten von den in doelman, van den Berg (Z.A.C.) een talentvolle keeper. Toch moest hij Zwichten toen een der studenten-achterspelers zo onfortuinlijk was om het leer in eigen doel te werken Dezelf de achterhoede greep even later te fors in en de toegestane pe nalty werd door Strous in de ge lijkmaker omgezet (22). De doelpunten volgden elkaar te rustig ging naar zijn zin. Als voormalig strijder tegen de gue- nu snel op. Colthoff passeerde in een lange ren drie. vier tegen standers en doelpuntte fraai, na dat hij even tevoren reeds uit een voorzet van midvoor Ame rika (Be Quick) de stand val lende op 32 had gebracht. Door Vaal antwoordde V.U.C. met een schot, dat hoog in het net ver dween (4—3). Verdere pogingen om aan deze cijfers nog wat te wijzigen mislukten alle. NIWIN ZOND 800.000 BOEKEN NAAR MILITAIR-N Nu vrijwel alle Nederlandse militairen uit Indonesië zijn te ruggekeerd, heeft het Niwin- lectuurdepot te Scheveningen zijn werkzaamheden «beëindigd. Uit de balans der werkzaamheden blijkt, dat dit depot in de 4Vs jaar van zijn bestaan ruim 25.000.000 tijdschriften en 800.000 boeken naar de militairen overzee heeft verzonden. De kosten van deze lectuurvoorziening bedroe gen ongeveer 2>/s millioen gulden. De verzending van tijdschriften geschiedde in 220.000 postpakket ten van 5 kg. Aan de aalmoeze niers en veldpredikers in Indo nesië werden afzonderlijke bi bliotheekjes ter beschikking ge steld, tezamen ruim 20.000 boe ken. Van de boeken die zijn terug gekomen, zijn o.m. biblotheken samengesteld voor Hr. Ms. ,,Evert- sen" en de Korea-vrijwilligers. Verder zijn er aan 33 woon oorden in «Nederland bibliotheken in bruikleen afgestaan. Door de voorzitters van de drie Middenstandsbonden ziin besprekingen gevoerd met d« Staatssecretaris voor Econ. Za ken mr. W. C. L. v. d. Grinten en met dr. Kramer, directeur- generaal voor de energie-voor ziening. over net afschaffen van de etalage-verlichting. De besprekingen hebben een voor de middenstand zeer bevre digend verloop gehad. Men is tot algehele overeenstemming geko men. De nieuwe beschikking wordt eind dezer week verwacht. Naar wij vernemen zal aan de verlangens van de middenstand voor wat betreft de verlichting tot 6 uur des avonds geheel wor den tegemoet gekomen, zodat de zaken seen enkel beletsel zullen ondervinden. Vóór de tijd na zes uur des avonds tot half negen des avonds is ook een voor de middenstand bevredigende regeling getroffen. Na half negen zal de etalagever lichting, zoals op het ogenblik verboden blijven. WAARSCHUWING AAN KOMINFORMLANDEN? LONDÉN. Van gewoonlijk welingelichte Britse zijde wordt vernomen, dat tussen Londen en Washington van gedachten gewis seld wordt over een waarschu wing aan de Kominformlanden tegen eventueel militair optreden tegen Jocgo-Slavlë. Oppervlakkig beschouwd lijken een man die E. Lin Pan heet en een wasserij de meest natuurlijke combinatie van de wereld. Lin Pan is een Chinees, die precies vijf jaar geleden uit Shanghai gekomen is, en het wasserijbedrijf is gedurende vele jaren in Amerika practisch een Chinees monopolie geweest. Lin Pan exploiteert echter geen handwasserij, zoals de meesten van zijn landgenoten. Hij exploiteert een wasautomaat, een inrichting met een aantal automatische wasmachines, waar de gezinswas op* een lopende band gegooid wordt en waar men ernaar kan zitten kijken hoe het werk automatisch gedaan wordt. Eigenlijk is hij eigenaar van twee wasautomaten, een in New York zelf en een tweede in de voorstad van New York, Woodside, op Long Island. toebrengen aan zijn eigen was en die van anderen, evenals aan Pan's 60 kostbare wasmachines, drie droogmachines en andere machines. Gewoonlijk bedekt hij zijn mu ren met gedrukte aanwijzingen en waarschuwingen en legt kleine gestencilde briefjes op de schone was van de klant. Deze briefjes bevatten beleefd geformuleerde waarschuwingen, goede raadge vingen, wetenschappelijke mede delingen over het wassen en re clame voor zijn zaak. Van het begin af aan was Lin Pan zo verstandig om gebruik te maken van het feit dat hij Chi nees was. Hij heeft ontdekt dat de Amerikanen zekere verkeerde begrippen hebben, die gewoonlijk vleiend' zijn, omtrent alle Chine zen die ze ontmoeten. „Allereerst", zeide hij, „vertelt men dat alle Chinezen eerlijk zijn. Natuurlijk bestaat er geen nationaliteit die eerlijker is dan de andere. Het is echter een prachtige legende, en ik zal mijn best doen deze opvatting leven dig te houden. De mensen laten altijd geld in hun zakken zitten en ik stel er een eer in om iedere cent die ik vind terug te geven". Lin Pan zit nog maar sinds Mei 1949 in de wasautomaat-branche, doch van de eerste de beste dag af deden de mensen- al het mo gelijke hun vriendelijkheid en goede wil jegens hem te tonen. Ondanks dat hij een goed van de tongriem gesneden stedeling is, worden zijn ogen vochtig als bij vertelt van de ontvangst die de mensen hem bereid hebben sinds hij zijn zaak begon. Ik zou wel kunnen huilen Lin Pan zegt: „Door deze vriendelijkheid zou ik soms wei eens kunnen huilen van vreugde. De mensen komen op straat naar me toe om me geluk te wensen, vragen me hoe de zaken gaan of schudden me alleen maar de hand en vertellen me dat ze er zeker van zijn dat ik hier zal slagen." Op de een of andere wijze is Lin Pan's zaak te Long Island een maatschappelijk middelpunt van de omgeving geworden. Leerlingen van de plaatselijke High School maken daar hun schoolwerk, terwijl ze wachten tot de familiewas klaar is. En iedere middag om half zes komen de winkeliers uit de omgeving even aanlopen om eer kopje kof fie te drinken. Lin Han's ervaringen, opge daan met de Chinese bevolking De twee wasautomaten van Lin Pan vormen tweederde van alle wasoutomaten in Amerika die Chinees eigendom zijn. Daar er ongeveer 4000 wasautomaten en wasserijen met zelfbediening be staan, iijkt het of de Chinezen er in dit opzicht naast gegrepen hebben. Hij is echter van plan hierin verandering te brengen. Hij heeft zich tot levensdoel ge steld om het automatisch was bedrijf grotendeels in Chinese handen te brengen, evenals met de oude handwasserijen het ge val was. Als men hoort dat er een Chi nese wasautomaat in de buurt waar men woont is, gaat men altijd eerst eens kijken en ver wacht dan de eigenaar over een strijkplank gebogen te zien. In plaats daarvan blijkt Lin Pan een energieke typische Ameri kaanse zakenman te zijn. Hij is slank en groot, heeft een jeug dige verschijning, draagt bruine tweed sportjasjes en een grijze flanellen broek; rookt heel veel cigaretten en daar tussendoor een pijpje. Hij spreekt uitstekend En gels zonder enig accent en kent het Amerikaanse idioom als geen ander. Als men Lin Pan in een van zijn bedrijven gadeslaat, kan men zich niet denken hoe hij moge lijkerwijs zou kunnen falen. Hij past de Amerikaanse reclame techniek toe, is een uitstekend regisseur en is zeer scherpzinnig. Alles is gemechaniseerd. De was manden hebben deksels van rose en wit linoleum, er liggen nette stapeltjes van alle nieuwste tijd schriften, flessen bleekwater, blauwsel en ammonia staan tus sen de machines in, en er lopen beleefde vrouwelijke bedienden in witte uniformen rond. Men ziet er alle beproefde reclamemethodes toegepast, ech ter met klein Chinese nuances, die ze dubbel interessant maken. In de inrichting te New York City b.v., temidden van al het moderne, gebruikt Lin Pan een ouderwetse abacus (die de Chi nezen duizenden jaren geleden al als een soort telmachine ge bruikten) in plaats van een kas register. Lin Pan zendt zijn klanten ge regeld gedrukte mededelingen. In een ingewikkelde, door ma chines gedreven zaak als deze, zijn er duizenden valstrikken waarin men kan geraken en tech nische fouten die men kan ma ken, waardoor men schade kan van New York City, zijn wat minder gunstig. Hij is er echter in geslaagd drie Chinezen in de zaak op te nemen. Een is een architect die te Parijs gestudeerd heeft, terwijl zijn vrouw aan de Soochow Universiteit gestudeerd heeft. Deze beheren de zaak te New York City; en een candi- daat doctor in de philosofie van de Universiteit van New York heeft er deze zomer gewerkt. Verscheidene Chinezen die niet- automatische wasbedrijven heb ben, zijn zyn machines komen bekijken en hebben een groot aantal vragen gesteld. Tot nog toe heeft men slechts één oudere heer zover gekregen, dat hij toe gaf, dat, hoewel hijzelf te oud was voor zo'n revolutionaire om mekeer, hij erover dacht om ziin zoon, een Amerikaans oudstrij der, in een wasautomaat te zet ten. Ondertussen is Lin Pan bezig plannen uit te, werken, die erop gericht schijnen te zijn om aan de wasautomaten meer bekend heid te geven en zijn eigen naam overal te laten horen waar men sen bijeenkomen om hun kleren te laten wassen. Tot deze plan nen behoren het in gebruik ne men van speciale machines voor babykleertjes, het aanbrengen van televisie-ontvangers en het organiseren van een besteldienst; het geregeld in bedrijf hebben van blauwsel en verfmachines, en het geven van demonstraties. Lin Pan wil de wasautomaat tot een centrum van het cultu rele en maatschappelijk leven van iedere gemeente maken. Dit hoopt hij te bereiken door het houden van lezingen, cabarets, uitvoeringen, tentoonstellingen, teas, modeshows en ook avonden voor mannen, tijdens welke de echtgenoten de was kunnen bren gen er voor mannen geschikte verstrooiing zal zijn. METEOOR WAARGENOMEN BOVEN ONS LAND Naar aanleiding van de be richten over het verschijnsel en de hevige klap, die door verschil lende personen in het Westen van ons land in de nacht van Maandag op Dinsdag zijn waar genomen, vervoegde zich giste ren op onze redactie een dame, die woonachtig is aan de Nesdiik te Bergen. Toen zij tegen mid dernacht Maandag haar hond uit liet, zag zij terzijde van de maan een vallende ster. De ster viel ongeveer 10 seconders Toen zag zij plotseling een vuurgloed. De vallende ster veranderde in een vuurpijl die naar de aarde schoot met een staart van kleine ster retjes achter zich aan. De vuur pijl vertoonde zich ongeveer acht seconden. Daarna was het ver schijnsel verdwenen. Toen de dame thuiskwam was het twee minuten voor twaalf. In de kranten las zij van de ver schijnselen, die blijkbaar dezelfde waren als die zij had waargeno men. De harde slag, die men in Den Haag en Delft heeft gehoord is haar echter niet opgevallen. Een dergelijk verschijnsel nam deze dame nu reeds voor de twee de maal waar. Eerverleden jaar zag zij een dergelijke vuurpeil verschijnsel. Dat was eind Sep tember of begin October. dan, ja dan kon De Gruyter's 10 procent korting me niet veel schelen. Maar nvi, nu elke gulden een uitkomst Is, ben ik een trouwe klant van De Gruyter. Als ik tien gulden besteed aan De Gruyter-artikelen, verdien ik één gulden contant weer terug. Juist iets voor een huisvrouw, die bij de pinken it. Of we al luteterd dan wel naar die u wier zorgen zich gaarse vluchteling* verhalen in persoo: zwaar belaste zieh er geen onmetelijk loos zijn. Maar diaspora-gebieden niet ten onrechte leken met een „Eu: De toestand in Di acuut gevaar voor 1 tegen de Duitse reeds meer dan vi. Men denke zich in Sleeswijk-Holstein, de chaotische maam eenstorting van Dui volking méér dan wordt door straata merde vluchtelinge! den. Waar haast ge en nog minder huis1 vijf jaar nadat d over West-Duitsh moest dr. Hans Li nister voor het vi ontheemden, op het Drakenburgh nog i over „een gevaar i Deze dr. Lukaschek door Polen werd daarna door het werd afgezet en te vluchten voor de 1 thans voor de bo taak Duitsland voo catastrophe te beho Doordat de stro vluchtelingen blijft (meer dan 1000 per het alsof alle pogir lichting te brenger houdbare situatie i Dr. Lukaschck, di wekkend beeld gaf blemen samenhangi ontheemden-vraagst op hoe die millioen gen voor het mere: nol)» VRIJDAG 16 F] Hilversum I, 4( VARA, 10.00 VARA, 12.00 VARA, 19.30 VARA, 22.40 V 24.00 VARA. 7.00 nieuws, 7.MS g: nieuws en weerbi gram.muz., 8.50 vo< vrouw, 9.00 gram.i 9.35 waterstanden), causerie, 10.05 n 10.20 gram.muz. 10 vrouw, 10.45 alt er voordracht, 11.25 dagelijkse leven", d piano en orgel, 12. tuinbouwmededelinf sport, 13.00 nieuws allerlei, 13.20 ir 14.00 voor de vroi merorkest, 15.00 15.20 gram.muz., 16.00 orgelspel 16 jeugd. 17.00 manne muzikale causerie, 18.15 felicitaties 18. de bocht" 19.00 kin Prijzenpraatje, 19.3 om geloof in deze 1 19.50 berichten, 5 20.05 boekbesprekir en piano, 20.35 causerie, 21.00 verz 21.40 De ducdalf, 5 overzicht, 22.15 grai „Vandaag", causerie wijding, 23.00 nieuv welijk van A tot 23.3024.00 gram. i Hilversum II, 2 —24.00 KRO. 7.00 nieuws, 715 oc tiek, 7.30 zang en morgengebed en lit 8.00 nieuws en symphonette orkes! en solisten, 9.00 vo vrouw, 9.35 schoolrs merorkest en solist, zieken, 11.40 fluit angelus, 12.03 grarr 12.33 land- en tuin delingen) 12.55 zoni nieuws en kath. nie tualiteiten, 13.25 li. 13.45 voor de vrou tropoleorkest en sol mofoonmuz., 15.00 15.30 gram.muz., 1( zieken, 17.00 voo: 17.15 amusementsor 18.18 „Kath. Signs en West-Indisch 18.30 gram.muz., 18 ten, 19.00 nieuws, nngsuitzending ,:Vi toelichting", 19.35 19.48 „Kath. Signs overzicht, 20.00 niei dio-schaakwedstrijd wegen, 20.06 De' zegt er 't zijne van ensemble, (in de f muz.) 20,40 „Ja, zc klankbeeld. 21.40 r reischütz'opera, overdenking on liti 23.00 nieuws, 23.15 muziek. Brussel 324 mei 12.00 gram.muz., li 12.32 omroeporkest, 13.15 zang en pianc muz., 14,30 idem, radio, 15.45 en 16.1: 16.30 amusementen nieuws, 17.10 Vlaa 18.10 voordracht, 18 18.30 voor de so nieuws, 19.30 gran voordracht, 20.00 fil symph. orkest en nieuws, 22.15 jazzm 24 00 gram. muziek. Brussel 484 met 12.05 amusementen nieuws, 13.10, 13.30 cn 16.10 gram.muz., recital, 16.50 gram. yerz. programma, 1 19.40 gram. muz., 1 20.00 omroeporkest 21.15 gram. muz., 22.15 hawaiianmuz. 23.00 gram. muz., 2!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4