hinees Wat moet er verder gebeuren met de Duitse ontheemden? Scheuring en afval bedreigen communistische partij in Italië Radiotoespraak vanZ.H.de Paus tot Euch. Congres in Afrika DE VREEMDE GAST Grote belangstelling uit de gehele wereld RIIKl \VI\ CONGRES KERK IN NOOD" Spreiding en inschakeling in productieproces RADIO McCloy wijst beroep van Adenauer af Indonesië verbiedt stakingen in vitale bedrijven Moskou sloeg geen acht op het patriotisme Zaterdagavond 24 Februari a.s. door Jan van Hatert 'ork City, zijn wat stig. Hij is er echter drie Chinezen in de nemen. Een is een te Parijs gestudeerd jl zijn vrouw aan de niversiteit gestudeerd beheren de zaak te City; en een candi- in de philosofie van iteit van New York >ze zomer gewerkt, e Chinezen die niet- e wasbedrijven heb- :(jn machines komen hebben een groot ;en gesteld. Tot nog en slechts één oudere gekregen, dat hij toe- oewel hijzelf te oud >'n revolutionaire om erover dacht om zijn Amerikaans oudstrij- wasautomaat te zet- en is Lin Pan bezig te. werken, die erop ijnen te zijn om aan maten meer bekend- ?n en zijn eigen naam iten horen waar men- omen om hun kleren assen. Tot deze plan- n het in gebruik ne- neciale machines voor es, het aanbrengen ie-ontvangers en het van een besteldienst; ;d in bedrijf hebben iel en verfmachines, en van demonstraties, wil de wasautomaat itrum van het cultu- iaatschappelijk leven gemeente maken. Dit e bereiken door het r lezingen, cabarets, i, tentoonstellingen, hows en ook avonden en, tijdens welke de de was kunnen bren- or mannen geschikte zal zijn. 1 WAARGENOMEN N ONS LAND leiding van de be- r het verschijnsel en lap, d'e door verschil- >nen in het Westen id in de nacht van p Dinsdag zijn waar- vervoegde zich giste- e redactie een dame, htig is aan de Nesdi.jk Toen zü tegen mia- aandag haar hond uit- terzijde van de maan Ie ster. De ster viel D seconder;. Toen zag ig een vuurgloed. De ;r veranderde in een naar de aarde schoot ;aart van kleine ster- ;r zich aan. De vuur- ide zich ongeveer acht Jaarna was het ver- ïrdwenen. dame thuiskwam was ninuten voor twaalf. ;en las zij van de ver die blijkbaar dezelfde die zij had waargeno- arde slag, die men in en Delft heeft gehoord iter niet opgevallen. e]ük verschijnsel nam nu"reeds voor de twee aar. Eerverleden jaar dergelijke vuurpeil Dat was eind Sep- begin October. DONDERDAG 15 FEBRUARI 1951 Of we al luisterden naar de „rugzakpriesters" uit de Russische dan wel naar die uit de West-Duitse diaspora, naar de priesters, wier zorgen zich uitstrekten over Oostenrijkse, dan wel Hon gaarse vluchtelingen en ontheemden, dan wel naar authentieke verhalen in persoonlijke gesprekken met deze bijna onmenselijk zwaar belaste zielzorgers, het was allemaal even triest en ware er geen onmetelijk Godsvertrouwen, de toestand zou uitzicht loos zijn. Maar ook politiek, sociaal en economisch zijn in diaspora-gebieden dermate hevige spanningen opgetreden, dat niet ten onrechte West-Duitsland door de wereldpers is verge leken met een „Europese tijdbom". platteland terecht kwamen om dat daar meer voedsel en betere huisvestingsmogelijkheid was dan in de stad. Maar op het platte land is voor hen geen werk en zij kunnen niet overgebracht worden naar Westfalen en het Roergebied waar voor tenminste 400.000 man werk is, omdat daar voor deze mensen geen onderdak is. De millioenen ontheemden zjjn ongelijkmatig verdeeld, zo dat spreiding over alle delen van West-Duitsland onvermijdelijk is Maar voor alles moet dan eerst de huisvesting geregeld zijn en dat kost milliarden. De toestand in Duitsland is een acuut gevaar voor Europa, waar tegen de Duitse bondsregering reeds meer dan vijf jaar vecht. Men denke zich in een gebied als Sleeswijk-Holstein, waar tijdens de chaotische maanden na de in eenstorting van Duitsland, de be volking méér dan verdubbeld wordt door straatarme verkom merde vluchtelingen en verjaag den. Waar haast geen voedsel is en nog minder huisvesting. Thans vijf jaar nadat de rampspoed over West-Duitsland kwam, moest dr. Hans Lukaschek, mi nister voor het vraagstuk der ontheemden, op het Congres op Drakenburgh nog altijd spreken over „een gevaar voor Europa". Deze dr. Lukaschek, die in 1929 door Polen werd uitgewezen, daarna door het Nazi-regiem werd afgezet en tenslotte moest vluchten voor de Russen, staat thans voor de bovenmenselijke taak Duitsland voor een nieuwe catastrophe te behoeden. Doordat de stroom politieke vluchtelingen blijft aanhouden, (meer dan 1000 pér week) schijnt het alsof alle pogingen om ver lichting te brengen in de on houdbare situatie nutteloos zijn. Dr. Lukaschek, die een indruk wekkend beeld gaf van alle pro blemen samenhangend met het ontheemden-vraagstuk, wees er op hoe die millioenen vluchtelin gen voor het merendeel op het nou» VRIJDAG 16 FEBRUARI Hilversum I. 402 meter, 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00 24.00 VARA. 7.00 nieuws, 7.1-5 gram.muz., 8.00 nieuws en weerberichten, 8.15 gram.muz., 8.50 voor de huis vrouw, 9.00 gram.muz., (9.30 9.35 waterstanden), 10.00 „Thuis" causerie, 10.05 morgenwijding. 10.20 gram.muz. 10.30 voor de vrouw, 10.45 alt en piano, IJ. .05 voordracht, 11.25 „Kunst in het dagelijkse leven", discussie, 12.00 piano en orgel, 12.30 land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 sport, 13.00 nieuws, 13.15 Avro- allerlei, 13.20 muziek-etalage, 14.00 voor de vrouw, 14.20 ka merorkest, 15.00 voordracht, 15.20 gram.muz., 15.25 cabaret, 16.00 orgelspel 16.30 voor de jeugd. 17.00 mannenkoor, 17.20 muzikale causerie, 18.00 nieuws, 18.15 felicitaties 18.45 „Denk om de bocht" 19.00 kinderkoor, 19.15 Pi'ijzenpraatje, 19.30 „De roep om geloof in deze tijd causerie, 19.50 berichten, 20.00 nieuws, 20.05 boekbespreking 20.15 viool en piano, 20.35 „Neutraliteit", causerie, 21.00 verz. programma, 21.40 De ducdalf, 22.00 buitenl. overzicht, 22.15 gram.muz., 22.40 „Vandaag", causerie, 22.45 avond- wijding, 23.00 nieuws, 23.15 „Hu welijk van A tot Z" causerie, 23.3024.00 gram. muz. Hilversum II, 298 meter, 7.00 —24.00 KRO. 7.00 nieuws, 715 ochtendgymnas tiek, 7.30 zang en orgel, 7.45 morgengebed en liturg, kalender, 8.00 nieuws en weerber. 8.15 symphonette orkest, klein kooi en solisten, 9.00 voor de huis vrouw, 9.3o schoolradio, 10.05 ka merorkest en solist, 11.00 voor de zieken, 11.40 fluitrecital, 12.00 angelus, 12.03 gram.muz., (12.30- 12.33 land- en tuinbouw mede delingen) 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws en kath. nieuws, 13.20 ac tualiteiten, 13.25 licht ensemble, 13.45 voor de vrouw, 14.00 Me tropoleorkest en solist, 14.45 gra- mofoonmuz., 15.00 schoolradio, 15.30 gram.muz., 16.00 voor de zieken, 17.00 voor de jeugd, 17.15 amusementsorkest en solist, 18.18 „Kath. Signaal"; Benelux en West-Indisch commentaar, 18.30 gram.muz., 18.52 actualitei ten, 19.00 nieuws, 19.15 rege ringsuitzending Verklaring en toelichting", 19.35 koperkwartet, 19.48 „Kath. Signaal", Politiek overzicht, 20.00 nieuws, 20.05 ra dio-schaakwedstrijd Ned.Noor wegen, 20.06 De gewone man zegt er 't zijne van, 20.12 vocaal ensemble, (in de pauze gram. muz.), 20.40 „Ja, zo was 't. klankbeeld, 21.40 fragm. „Der Freischütz opera, 22.45 avond overdenking en liturg, kalender, 23.00 nieuws, 23.15-24.00 gram. muziek. Brussel 324 meter; 12.00 gram.muz., 12.30 weerber., 12.32 omroeporkest, 13.00 nieuws, 13.15 zang en piano, 14.00 gram. muz., 14.30 idem, 14.45 school radio, 15.45 en 16.15 gram.muz., 16.30 amusementsmuziek, 17.00 nieuws, 17.10 Vlaamse muziek, 18.10 voordracht, 18.20 gram.muz. 18.30 voor de soldaten, 19.00 nieuws, 19.30 gram.muz., 19.50 voordracht, 20.00 filmrevue, 20.15 symph. orkest en solisten, 22.00 nieuws, 22.15 jazzmuziek, 22.45 24 00 gram. muziek. Brussel 484 meter: 12.05 amusementsmuziek, 13.00 nieuws, 13.10, 13.30, 14.30, 15.00 en 16.10 gram.muz., 16.30 piano recital, 16.50 gram.muziek, 17.10 yerz. programma, 18.30, 19.00 en 19.40 gram. muz., 19.45 nieuws, 20.00 omroeporkest en solisten, 21.15 gram. muz., 22.00 nieuws, 22.15 hawaiianmuz. 22.55 nieuws, 23.00 gram. muz., 23.55 nieuws. Om nu en over tien jaar in de woningbehoefte te voorzien zul len tenminste 7 millioen nieuwe woningen gebouwd moeten wor den. Als men weet dat de bouw capaciteit nauwelijks tot 350.000 huizen per jaar reikt en dat die capaciteit in de eerstkomende ja ren zeker niet zal toenemen, dan zal gerekend moeten worden met 20 tot 25 jaar aleer het woning- probleem tot een oplossing zal zijn gebracht. Tot nu toe heeft men nog maar 300.000 ontheemden naar andere streken kunnen overbrengen, zo dat ook deze spreiding een pro bleem is, dat slechts op lange duur kan worden opgelost. Van de 5 millioen ontheemden zijn thans 3.500.000 weer aan het werk, terwijl 1.500.000 ontheem den van de steun moeten rond komen. Naastenliefde Toen de stroom ontheemden over het land ging, hadden de bewoners de deuren wagenwijd opengezet en het voorradige voedsel met de ongelukkigen ge deeld. Hierdoor was het mogelijk de eerste stoot op te vangen, door binnen- en buitenlandse werken van naastenliefde werd in latere tijd getracht de grote iod zoveel mogelijk te lenigen. De binnenlandse charitas-mis- sie en het Rode Kruis brachten meer dan 200.000 ton levens middelen en 350 millioen mark bijeen. 80.000 bedden werden be schikbaar gesteld. Maar dit alles was bij lange na niet toereikend en de hulp van de West-Europese landen en Amerika werd in gro te dank aanvaard. Emigratie Een Amerikaanse Commissie was tot de slotsom gekomen, dat terstond meer dan eén millioen ontheemden zouden moeten emi greren. Dat is gemakkelijker ge steld, dan uitgevoerd, want niet alleen moet de overtocht betaald worden en daarvoor ontbre ken de financiën maar boven dien moet er zekerheid bestaan dat de emigranten niet armlas tig worden en gelegenheid krij gen zich een bestaan op te bou wen. Er zijn stemmen opgegaan die beweren, dat Duitsland daarbij niet zijn volledige medewerking verleent. Zo is het zeker niet. Maar de wereld dient te beden ken, aldus dr. Lukaschek, dat we met onze armoede geen politiek bedrijven. Elke emigratie, die verantwoord is, zullen we bevor deren zoveel is zeker, dat ver wezenlijking van emigratieplan nen nog in een vér verschiet ligt. Ook op deze voordracht volgde een verhelderende gedachtenwis- seling. Mgr. Harz, pauselijk gevol machtigde voor vluchtelingen- aangelegenheden,, zegde tenslotte namens de Duitse deelnemers van het Congres dank voor het ondervonden begrip. GEEN UITSTEL VAN DOODVONNISSEN FRANKFORT. De Ameri kaanse Hoge Commissaris McCloy heeft een beroep van bondskan selier dr. Adenauer „om de te rechtstelling van de zeven ter dood veroordeelde Duitse oorlogs misdadigers" die zich in de ge vangenis van Landsberg bevin den, op te schorten, verworpen. Op het beroep dat mgr. Theo- phil Wurm, bisschop van Wür- temberg-Baden hem heeft gedaan, antwoordde McCloy, dat enig uit stel van executie alleen veroor zaakt wordt door een verlangen de naaste verwanten, van wie sommige ver weg wonen, gele genheid te geven de gevangenen t,e bezoeken en volledige geeste lijke bijstand voor de ter dood veroordeelden mogelijk te maken. Bovendien schijnt het plan te bestaan nogmaals een beroep te doen op een Amerikaans gerechts hof, aldus McCloy. DJAKARTA. In Indonesië zijn met ingang van Woensdag stakingen in vitale bedrijven, bij ordonnantie van het militaire ge zag en met instemming van de ministerraad, verboden. Onder „vitale bedrijven" wor den in de ordonnantie o.m. ge noemd de spoorwegen, luchtvaart en scheepvaartondernemingen, oliebedrijven, havenondernemin gen en havendiensten, waterlei dingsbedrijven, electriciteits- en gasbedrijven, mijnondernemingen, ziekenhuizen en 'n aantal banken. In een toelichting op de maat regel wordt van de zijde van het ministerie van Voorlichting ge zegd, dat het land onmeetbare schade heeft geleden door stakin gen, die zich steeds geregelder voordeden en steeds groter afme tingen aannamen, hetgeen voor de arbeiders en de werkgevers zowel als voor de gehete gemeen schap uiterst nadelig is geweest. ROME, Februari 1951 Nauwelijks heeft Togllatti, de Italiaanse communistische leider, tijdens een ln Januari gehouden conferentie van de Komlnform Ie Moskou verklaard, dat de overwinning van het communisme verkregen kan worden door de vestiging van een communisti sche dictatuur in Italië en door de bezetting van Vaticaanstad, of hem bereiken in zijn „herstellingsoord" in Moskou dagelijks berichten van scheuringen in zijn partij. Zo deze berichten van afval uit een verloren hoek van het schiereiland kwamen, zou den zij waarschijnlijk niet zoveel onrust in het „Politburo" van Ruslands hoofdstad veroorzaken. Maat de ziektekiemen, welke zich reeds enige tijd in de weefselen van de Italiaanse commu nistische partij ontwikkelen, openbaren zich nu als gapende wonden in Reggio Emilia en Bologne, steden, die tot nu toe als de hoofdsteden van de „rode burcht" van het communisme in Italië beschouwd werden. Op 19 Januari j.l., eerste dag van het communistische provin ciale congres van de provincie Reggio Emilia, verklaarde Valde Magnani, de federatie-secretaris van deze provincie en tevens communistisch tweedekamerlid, voor enige honderden afgevaar digden van de provincie, dat Rus land voor de Italiaanse commu nisten een vreemd land blijft, waartegen de Italianen, in geval van een Russische aanval op hun land, verplicht zijn zich te ver dedigen. Met deze woorden ver klaarde Magnani af te wijken van de door het hoofdbestuur van de partij aangenomen ge dragslijn en zes dagen later over handigde hij dan ook op het hoofdkwartier van de partij in Rome aan de algemene secreta ris zijn bewijs van lidmaatschap van de communistische partij. Het voorbeeld van Magnani is daarna gevolgd door Aldo Cuc- chi, professor van de medische faculteit van de universiteit van Bologne, zoals Magnani ook com munistisch tweedekamerlid en een van de beste krachten van de partij in deze stad en door enige tientallen andere communisten. Uit berichten uit andere plaat sen van het centrum van Italië blijkt, dat de bal, die in Reggio Emilia aan het rollen is geraakt, zijn loop niet in Bologne zal be ëindigen. De oppervlakkige beschouwer van dit schisme in de Italiaanse communistische partij zal spoe dig geneigd zijn hierover te ju belen, in de mening verkerende, dat deze scheuringen in de partij het begin van haar einde beteke nen. Wie echter wat meer met de onderlinge verhoudingen tussen de verschillende politieke par tyen in Italië bekend is, zal in dit schisme slechts een verschui ving van krachten zien. De gisting in de Italiaanse com munistische partij dateert van de laatste dagen van het vorig jaar, toen Gonella, algemene secreta ris van de christen-democratische partij, in een polemiek in het dagblad van zijn partij „II Po- polo" van Togliatti het ant woord afdwong op de vraag, of hij en zijn partij bii een eventu ele aanval van de zijde van Rus land Italië zouden verdedigen. Op deze vraag is Togliatti een rondborstig antwoord schuldig gebleven. Dit zwijgen van de ro de leider heeft vooral de intellec tuelen in zijn partij tot critisch nadenken gebracht, waarop niet weinigen onder hen de consequ enties, waartoe zij gekomen zijn, in daden omzetten en zich uit de partij van Togliatti verwijderen. Maar deze afvalligen blijven ge trouw aan de communistische beginselen, huldigen een Ita liaans nationaal communisme en verzetten zich tegen de leiding van de Italiaanse communistische partij, die zich geheel en al bij na onvoorwaardelijk naar de be velen en opdrachten van Mos kou richt en hiernaar handelt. Nationaal. Het streven tot de verwezen lijking van een communistisch program van nationaal Italiaans karakter, dat natuurlijk hemels breed verschilt van dat, wat Mos kou van de Italiaanse communis tische partij eist, is reeds eerder oorzaak geweest van scheuringen ep afscheidingen in de partij van Togliatti. Het jaar 1950 hééft in Italië het ontstaan gezien van verschillende communistische be wegingen, die zich in hun doel stellingen zuiver tegenover Sta lin en Togliatti plaatsen. De communistische revolutionnaire partij, in Januari 1950 in Rome met het eigen blad „de rode vlag" ontstaan, vormde onder de Ita liaanse communisten het eerste schisme. Deze groep heeft in de j.l .maand Augustus in Rome haar tweede nationale vergade ring gehouden, waaraan verte genwoordigers uit alle delen van het land hebben deelgenomen. Het program gedurende deze bijeenkomsten vastgesteld, bevat vervanging van de politietroepen door een volkspolitie, verdeling van het totaal van de arbeid on der alle arbeiders, zodat de werkloosheid verdwijnt, controle op de productie en de verdeling van de goederen door middel van opeising van de handelsregisters het absoluut recht van staken en de onmiddellijke onafhankelijk heid voor elk koloniaal gebied. Naast deze rode revolutionnai- ren bestaat in Rome nog de groep van „de nieuwe politiek". Deze wordt gevormd door allen, die om de een of andere reden uit de partij van Togliatti gezet zijn. De meesten van deze groep zijn communisten, die. wars van de inmenging van de Kominform, een rode partij op zuiver natio nale basis wensen. Aan ditzelfde streven is het ontstaan te dan ken van de „communistische be weging van de nieuwe orde", enige weken geleden onder een "root aantal arbeiders van de Fiatfabreiken van Turijn ont staan. Los van Moskou. Al deze afscheidingen hebben met het schisme van Magnani en Cucchi gemeen, dat zij zich van de bescherming, controle, tyran- nie hoe men het ook noemen wil van Moskou willen be vrijden. Het is voor de hand lig gend, dat, zo onder deze afval ligen enige personen met leiders capaciteiten gevonden worden, het deze niet moeilijk zal vallen alle nationaal aanvoelende com munisten in een nieuwe Itali aanse communistische partij te verenigen. Deze nieuwe rode partij zal echter op die van Togliatti voor hebben, dat zij Italiaans zal zijn De volgende maand zal de waterzuiveringsinstallatie van Enschede in gebruik worden genomen. De beekjes in het Twentse landschap zullen dan weer helder worden, want het verfwater van de textielfabrieken zal hier gereinigd worden, vóór het verder kan stromen. Van het overblijvende slib zal gas geproduceerd worden, dat Enschede ten goede zal komen, en waardoor tevens kolen bespaard worden. KUMASI (KNP), In de avond van de 24ste Februari zal de H. Vader van het Vaticaan uit een radiotoespraak houden tot de deelnemers aan het grote nationale Eucharistische Congres, dat van 19 tot 26 Februari te Kumasi op Afrika's Goudkust zal worden gehouden. De toespraak zal worden uitgesproken en gerelayeerd tijdens de grote lichtprocessie in de renbaan, die voor deze grootse manifestatie zeven dagen lang ter beschikking staat van het Congres en waar de ponti ficale H.H. Missen zullen worden opgedragen. Fulham in zesde bekerronde De cupwedstrijd tussen Fulham en Chelsea, die wegens het 11 gelijke .fpel van j.l. Zaterdag gisteren werd overgespeeld, ein digde in een verdiende 30 zege voor de thuisclub Fulham, die zich hierdoor in de zesde ronde plaatste. De club speelt op 24 Februari tegen Blackpool. en dus in de dagen van een con flict tussen Italië, dat tot het Atlantisch Pact behoort, en Rus land, niet, zoals de volgelingen van Togliatti, de Russische troe pen als bevrijders feestelijk aan de grenzen van het land zal ont vangen. Voor Togliatti, die in de eerste helft van de maand December van het vorige jaar, zogenaamd voor een herstellingskuur naar Moskou vertrokken is of naar Moskou ontboden is kan deze crisis in de Italiaanse communis tische partij zich op het juiste ogenblik geopenbaard hebben. Zijn Russische meesters, die bij deze crisis niets te winnen en veel te verliezen hebben, zullen hem zonder twijfel naar Rome en Italië terugzenden om door zijn persoonlijk prestige, dat Togliatti onder zijn kameraden geniet, de positie van de partij enigszins te redden. De laatste berichten echter duiden op een voortrollen van de bal Magnani- Cucchi, vanuit Bologna in de richting van Rome en Napels tot diep in Calabrië en het verdere zuiden van Italië. UITBREIDING NED. ELFTAL-CLUB De Wageningen-speler Van der Weerd en Odenthal van Haarlem hebben een uitnodiging ontvan gen om in het Olympisch Stadion deel te nemen aan de centrale training van de Ned. Elftalclub. Advertentie 20 tabletten 45 ets Uit alle kringen in Afrika en in alle delen der wereld is er grote belangstelling voor dit con gres. De gouverneur van de Goudkust, Sir Charles Arden- Clarke, en de Hoge Commissaris voor de Ashantis, mr. W. H. Bee- ton, hebben het beschermheer schap van het congres aanvaard. Algemene oversten van in Afrika werkzame missionarissen zijn op weg naar Kumasi. Kardinalen en bisschoppen uit alle werelddelen zonden een boodschap van sym pathie en goede wensen naay het congres, o.a. de kardinalen B. Griffin, aartsbisschop van West minster, J. C. Mc Guigan, aarts bisschop van Toronto, N. T. Gil- roy, aartsbisschop van Sydney en F. Spellman, aartsbisschop van New York. Ook leken zonden hun bood schap van medeleven. Van hen noemen wij slechts de Hertog van Norfolk en Lord Pakenham, de Engelse minister van burger luchtvaart. Verder generaal F. W. Farrell in Korea, de film acteur Bing Crosby, de zusters van de H. Theresia te Lisieux, de schrijver Graham Greene en de Noord-Amerikaanse Indiaan Jozef Hummingbird. Ook pater Lombardi S.J. zond een persoon lijke boodschap. Het grootst is echter wel de belangstelling uit Afrika zelf. Uit dorpen en steden van alle gebie den van Afrika zullen stamhoof den met hun volk per vliegtuig, speciale trein, auto's en te voet of welk ander vervoermiddel dan ook in deze dagen naar de stad Kumasi aan de Goudkust trek ken. Het rhythmische slaan .op de alles doordringende trommels der inlanders zal zich mengen met het ronken der vliegtuig motoren, als de Pauselijke Legaat voor het Congres, Mgr. Mathew, de avond voor de eerste dag van het Congres op het vliegveld van Kumasi aankomt. Honderden trommen zullen hem een welkom toeroffclen als hij uit het vlieg tuig stapt en hem begeleiden in de processie naar de kathedraal, waar hij door de bisschop van Kumasi. Mgr. H. Paulissen. een Nederlander, plechtig zal worden ontvangen. Duizenden pelgrims, die dan reeds in Kumasi aanwezig zullen zijn, zullen de Pauselijke Legaat begroeten. Men verwacht 50.000 bezoekers, die in de omliggende dorpen worden ondergebracht. Bisschoppen, priesters en stam hoofden komen per vliegtuig, alsook drie kleine meisjes, die de Congresprijsvraag hebben ge wonnen. Ere-voorzitter van het Congres is de Koning van de stam der Ashanti's, Otumfuo Sir Nana Osei Agyemano Prempeh II, die op de avond van de licht processie de congressisten zal toe spreken. Ook de Procureur-Gene raal voor Brits West-Afrika zal dan het woord voeren. Behalve bisschoppen van Oost en West-Afrika zullen er ook zijn uit Amerika en Canada, onder wie de aartsbisschop van Ottawa, Mgr. Vachon, die onlangs door de H. Vader werd benoemd tot voorzitter van het Permanent Comité voor de Internationale Eucharistische Congressen. Op een van de congresdagen zal in de kathedraal een H. Mis worden gelezen in de Maroniti sche ritus door een bisschop van de Libanon. Alles wijst er op, dat dit Eucha ristisch Congres, gehouden in een gebied grotendeels toevertrouwd aan Nederlandse missionarissen, als een stralend licht zal opgaan over donker Afrika, waar het Katholieke geloof zulk een grote toekomst tegemoet gaat, getuige het feit, dat na Oost-Afrika ook in West-Afrika en nu onlangs weer in Zuid-Afrika de kerke lijke hiërarchie werd gevestigd. ZEGEN H. VADER VOOR OOSTPRI ESTERHULP BILTHOVEN (K.N.P.). Als antwoord op het huldigingstele gram aan Z. H. de Paus, dat op de laatste dag van het congres „Kerk in Nood" werd verzonden, heeft de H. Vader een telegram gezonden luidende als volgt; „Hartelijk dankend voor Uw groet geeft de H. Vader in vader lijke liefde Zjjn Apostolische Ze gen aan Oostpriesterhulp en zijn belangrijke taak". FEUILLETON 44 Hoopte hij werkelijk dat zijn jongen hem eens opvolgen zou en het zaken- gebouw door hem opgetrokken, Ten minste behoeden voor ver val? Neen! Hij stiet die gedachte zo wild van zich af, dat hij onwille keurig verwonderd om zich heen keek, of hij niets gebroken had. Nee.... nooit zou hij zijn eigen kind verdoemen tot de slavernij van het geld. zoals dat met hem het gevai was. Josine stond bij de haard en voor het eerst viel het hem op. dat z;j haar hoed en mantel nog droeg. Ze scheen zich te bezin nen, hoe ze het beste het zwijgen kon breken. Zo lang had het haar toegeschenen, dat deze ge legenheid het enige was, wat ze nodig had om tot een oplossing te komen en nu stond ze daar maar, zonder dat iets de stilte in het vertrek verbrak dan het tikken van de klok en het gieren van de wind om het huis. En nog wist ze niet, wat ze zeggen moest. Zou Karei zo aanstonds zeggen dat het nu toch wel tijd werd om naar bed te gaan, zoals hij dat zo vaak had gedaan, als ze van zins was geweest eens met hem te praten? Ze was zich vaag ervan bewust, dat hij bezig was zijn horloge op te winden, een van zijn gewone voorbereidselen om te gaan slapen. Ze wist pre cies, hoe zijn sterke vingers het knopje omdraaiden. Als hij nu maar iets zei! Hij stond op. ging weer zitten „Josine, waarom heb je die chauffeur weggestuurd, of toe gelaten, dat hij weggestuurd werd?" .Omdat hij dronken was!" ant woordde zij al even kortaf, doch voegde er vlug aan toe: .Hoe wist je, dat we hem weggestuurd hadden?" Dat „we" stak Pelman gewel dig al wilde hii dat niet tonen „Wel, ik belde de garage op in de hoop, dat ik nog een wagen zou kunnen krijgen, om jullie achterop te komen of ten minste niet meer dan een uur later thuis te zijn. Ik ben nu blij, dat het niet gelukt is. Ze gaven me ten antwoord dat zet op kerstavond niemand beschikbaar hadden voor een rit buiten de stad met de half spottende opmerking erbij, dat mijn vrouw hun chauffeur in Gouda teruggestuurd had!" „En.... wat heb je daarop ge zegd?" „Dat mevrouw Pelman de chauffeur niet zou hebben weg gestuurd, als ze er niet een meei dan afdoende reden voor had ge had." „Dank je, Karei!" Vreemd genoeg ergerde hem haar bijna nederige lijdzaamheid, maar zieh ergeren is ten minste beter dan voortdurend onver schillig zijn. „Dat is een heel onaangename en door mij nooit verwachte toe stand. Ik wil graag geloven, dat je niet aan de gevolgtrekkingen gedacht hebt. die men er uit kon en zou maken maar als vrouw van een man in mijn positie zou je toch beter gedaan hebben het op een of andere manier met die man te schikken, dan aanleiding te geven tot mogelijke laster praatjes. Het verbaast' me nog meer, dat Haas er zo weinig bij heeft nagedacht. Hij kan geen enkel excuus aanvoeren. Daar voor is hij te veel man van de wereld, die had kunnen en moe ten voorzien wat ervan gezegd zou kunnen worden." De vonk was in het kruit! „Zo.... sta jij verwonderd over de onnadenkendheid van Willy? Hoe denk je dan over je zelf?" „Over mezelf? Ik begrijp je werkelijk niet, Josine." „Dan zal ik wel in woorden moeten uitdrukken, wat ik be doel hoe moeilijk me dat ook valt en op gevaar af van te veel of te weinig te zeggen. Jij doet Willy nog groter onrecht aan dan mij. Het is nu bijna twee jaar. dat jij door je onverschilligheid voor alles, wat mii betreft je vriend in de onmogelijke positie gebracht hebt van jouw vrouw altijd te moeten begeleiden, be waken en verzorgen zonder er als haar man recht op te heb ben!" „Maar Josine.stoof hii op „Toch is het zo! En vanavond is dat tot uitbarsting gekomen Ik was zo wanhopig teleurgesteld door jou en veel te vermoeid om er nog langer tegen te strijden, dat ik. toen die dronken chauf feur bovendien nog roekeloos be gon te rijden en niet wilde luisteren naar Willy's aanmanin gen om kalmer aan te doen in tranen ben uitgebarsten. Willy kreeg modelijden met me.... en zeidat hij van me hield endaar was ik blij om- Het is lang geleden, dat ik iets der gelijks gehoord hadNee, zwijg! jy hebt wel het minste recht hem daarom te veroor delen. Je moest hem veeleer je verontschuldigingen aanbieden. Jij hebt hem zelf in jouw plaats gesteld als beschermer en gezel schap van je vrouw. Wat is er dan tegen, dat hij dingen tegen haar zegt die jij allang vergeten bent tegen haar te zeggen? Hij heeft mij niets gevraagd! Hij deed. om in jouw termen te blij ven, niets meer dan een vrijblij vend aanbod." Pelman, doodsbleek geworden, dat voorover en met samenge knepen handen in zijn stoel. Na een poosje keek hij haar strak aan. „Voor hem is het dubbel erg," vervolgde Josine. „Het is wreed voor hem, dat hii een vriend heeft, die hem zo koelbloedig in zulk een toestand heeft gebracht en het is bitter hard voor hem. omdat hij door zijn verklaring niets anders bereikt heeft, dan bij een vrouw herinneringen op wekken, die haar noodzakelijk van hem moesten vervreemden en haar dwingen tegen hem te zeggen, dat hij een vergissing be gaan had. Toen Willy tegen me sprak, hoorde ik zijn woorden, maar zijn stem vol tederheid deed me denken aan de man. die ik tien jaar geleden getrouwd heb. (Wordt vervolgd) I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5