Vier Amerikaanse di nog dit jaar naar meer Europa HIMIST Honderdduizend man sterk J I Manus Oly, in Wormerveer ontsnapt, sloeg opnieuw zijn slag in Heerde Geen nieuws van het front der kabinetscrisis CHURCHILL BESCHULDIGT LABOUR VAN MILITAIR WANBEHEER Zijn motie van wantrouwen werd echter verworpen v Rapport - Kruyt aangeboden AFSLAG SPEK! B 1 SKANTER EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Meer Amerikanen naar Europa Scheepsberichten Ketel van badhuis vloog de lucht in Jill Strijd om Wondjoe in critiek stadium Achtervolging over de Veluwe en schietpartii in Soest Geheie Nederlandse politie speurt Politieke legkaart van mr. van Schaik kwam niet uit Subsidie productie fabrieksturf Bewogen debat in het Britse Lagerhuis Fransen heroveren post in Indo-China 1500 gevangenen bij razzia op Malakka Omsingelde troepen der V.N. bevrijd 'S j;~s i T| brood lekkerder U met een enkel Is maakt en dat Blue Band is ge- cinderen en Uzelf l vindt ze lekker land nodig. Vet spek, per 500 gr 1.30 bij 2kg 1.25 Mager spek 1.55 bij 2,/s kg 1.50 RUNDVLEES Doorregen lappen 1.45 .lagere lappen 1.55 liblappen 1.65 '^ende 1.70 losbief 1.70 3iefstuk 1.80 laas 1.90 Poulet 1.45 jrchakt 1.45 Kalfslappen 1.40 Kalfsfricandeau 1.50 Kalfsgehakt 1.30 Gehakt half om 1.30 Kalfskluiven 0.95 Kalfskrabbetjes 0.25 Saucijsjes 1.40 Metworst 1.40 je verworst 0.90 31oedworst, vol spek 0.95 MAGDALENENSTRAAT hoek Achterstraat ALKMAAR door dit heerschap ak op aarde bestond dde, mensen te ver- aspecteur Hommeles o ontdaan aan. „Dus heel mooi uniform een oud en smerig dat geloof? En hoe zo normaal ben?" ik in Uw glas wijn itjes zijn een uitvin- „En toch kan ik het es. „Ik zal het U Welk openbaar ver- r de stadslijnen?" de inspecteur. Doch ontzetting naar zijn steunde hij. „De sche tram dan ge- Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m„ minimum f 2,50; alle edities 26 ct. per m.m„ minimum f 4.—; familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits.. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 16 Februari 1951 36e Jaargang No. 526 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243. Grote Noord 77. teL 4392 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2049, (2 Hinen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 WASHINGTON. De Amerikaanse minister van Defensie, Marshall, heeft gisteren medegedeeld, dat de V.S. nog dit jaar vier extra divisies met in totaal 100.000 man naar Europa zullen zenden. Marshall verklaarde voor de Senaatscommissies voor Buitenlandse Zaken en de Strijdkrachten, uitdrukkelijk toestemming van Truman gekregen te hebben om met de commissies te spreken „over de juiste sterkte van de land strijdkrachten, die de V.S. van plan zijn in de huidige critieke toestand in Europa te houden". i RUIM 58.000 CIGARETTEN IN BESLAG GENOMEN De Rotterdamse recherche heeft de 39-jarige bootsman J. A. L. aangehouden, die zes kisten, in houdende 58.000 import cigaretten in huis had. Zijn patroon, de 46- jarige fabrikant R H„ die 1500 rokertjes thuis had. werd even eens naar het hoofdbureau over gebracht. De Amerikaanse minister van Defensie zeide verder, dat er méér gevaar school voor Amerika's veiligheid in het verzwakken van het moreel van zijn bondgenoten door een debat, gebaseerd op on zekerheden, dan in het openlijk bekendmaken van cijfers. De V.S. beoogden ongeveer zes divisies in Europa te legeren. Er waren reeds twee Amerikaanse divisies in Duitsland, zodat er volgens de plannen nog vier extra gezonden zouden moeten worden. Volgens Marshall zou het wel slagen of het mislukken van het plan voor de verdediging van het Noord-Atlantisch gebied in de eerste plaats afhangen van de EISENHOWER EIND MAART IN EUROPA TERUG LONDEN. Uit gewoonlijk betrouwbare bronnen verluidt, dat generaal Eisenhower, opper bevelhebber van de strijdkrachten van het Atlantisch Pact, in de laatste week van Maart naar Europa zal terugkeren om zijn functie te aanvaarden. Verder wordt tegen het eind van de maand een bekendmaking ver wacht over de samenstelling van zijn opperbevel. LUITENANT DOOR JEEP OVERREDEN EN GEDOOD Bij een militaire avondoefening in de omgeving van Apeldoorn is Woensdagavond de eerste lui tenant van het depot der Konink lijke Marechaussee W. S. Eschau- zier uit den Haag nabij de halte Assel door een jeep overreden en op slag gedood. Zijn stoffelijk overschot zal Maandagmiddag a.s. met militaire eer in den Haag ter aarde worden besteld. Johan van Oldenbarnevelt, SurabajaAmsterdam, 14 Februari 350 mijl Z.O. van Dondrahead. Sibajak, Rotterdam-Melbour ne, 14 Februari van Aden naar Colombo. Willem Ruys, Djakarta-Am sterdam, 14 Februari van Colombo naar Suez. steun, die de bondgenoten van de V.S. er aan zouden geven en in de tweede plaats van de wijze waarop het door generaal Eisen hower en de staf, die hij thans bezig was om zich heen te ver zamelen, zou worden uitgevoerd. Marshall herinnerde er aan, dat generaal Eisenhower in zijn jong ste getuigenis had verklaard, dat de Amerikaanse strijdkrachten slechts een klein gedeelte zouden uitmaken van de voorgestelde gezamenlijke strijdmacht waar van het grootste deel door de West-Europese landen zou wor den geleverd. Dit gold in het bij zonder voor de landstrijdkrachten aldus Marshall. Daarentegen zon de Ameri kaanse bijdrage in incht- en vlootstriidkrachten naar verhou ding groter zijn. ook wat betreft de productie van munitie. De mogelijkheden van bewape ning van West-Duitsland waren nog in. onderzoek, zo zeide Mar shall. die desgevraagd antwoord de, „dat West-Duitslands herbe wapening niet provocerender was dan andere maatregelen". Op de vraag van senator Byrd, of zij geen situatie zou schep pen. waarin de Sowjet-Unie de Duitsers zou aanvallen, ant woordde Marshall, dat dit het „leitmotiv" van de Russische pro paganda was, doch het was het doel van de Russen „ons zo te terroriseren, dat wij niets zouden durven doen" en dat zou „in elk geval een hopeloze houding zijn". Door tot nu toe niet opgehel derde oorzaak ontplofte gister middag de ketel van het gemeen telijk badhuis te Geldermalsen. Het 400 kg wegende gevaarte werd van zijn voetstuk gelicht, zocht een uitweg door het dak, ging 40 M. de lucht in, schampte in zijn val dak en zijmuur van een 20 M. verder aan de over zijde van de straat gelegen woon huis en kwam daar op het plaats je terecht. Gelukkig had het badhuis op dat uur geen bezoek school kinderen zouden er even later komen baden en wonder bo ven wonder bekwam niemand van het uit 4 personen bestaande personeel letsel. Het gebouw ech ter werd ernstig beschadigd. DIT IS MANUS OLY, die ook in Noord-Holland, o.m te Koedijk, Bergen, Burgerbrug. Wieringerwaard en Oosthuizen geen onbekende is bij de politie en zijn slachtoffers. Tal van inbraken in ons gewest staan op zijn naam. Dezer dagen heeft hij weten te ontsnappen uit de politiekazerne te Wormerveer en is sindsdein maar weer aan het inbreken geslagen. Zijn methode is altijd dezelfde: eerst een auto stelen, de inbraak plegen en zich vervolgens weer van het gestolen voertuig ontdoen. Alles wat politie is in ons land. is momenteel naar Manus op jacht. Amerikaanse en Nederlandse manscb-nuen hebben Vriidae ten Noorden en Noord-Westen van Wandbe aanvallen gedaan, twee belangrijke heuvels bezet en he vige tegenaanvallen afgeslagen. Doch het meeste gevaar dreigt van de Zuid Oostzijde van Wond joe, waar de tegenstander Tsjet- sjon tot op zestien kilometer is genaderd. Indien het net van wegen en spoorwegen ten zui den van deze stad werd bezet, zou de gehele bevoorrading en verbinding van het achtste leger aan het Centrale Front bedreigd worden. Verder naar het Oosten, bijna vijf kilometer ten Zuid-Oosten van Pjongtsjang, werden stellin gen der Verbonden Legers door broken. Ten Westen van deze stad. die Vrijdagmorgen nog in handen der Verbonden Legers was, werden grote troepencon centraties van de tegenstander waargenomen. De communisten zijn bij hun tegenaanval langs hét centrale front in Korea in vier dagen 55 km gevorderd. Gistermorgen vroeg werd de politie ie Soest gewaarschuwd, dat een auto naderde, die in Heerde was gestolen. Gen patrouille toog naar de rijksweg, waar spoedig de bedoelde wagen met grote snelheid naderde. Op het stopsignaal van de politie gai de bestuurder nog extra gas en reed op de patrouille in, die zich' slechts door illings op zij te springen in veiligheid kon brengen. Men bad mei iets dergelijks rekening gehouden en hield de revolver gereed. de weg naar Amsterdam, die hij had ingeslagen, werden op ver scheidene plaatsen politiepatrouil les opgesteld om hem aan te hou den. Eerst te Hoevelaken, daar na in Amersfoort en nabij Soest. De beide eerste posten passeerde hij met razende snelheid, zich niet storend aan de schoten die op hem werden gelost. Ook in Soest leek het aanvankelijk, dat hjj zou ontsnappen. De politie mannen wisten de voorruit van de gestolen auto met een schot te verbrijzelen, maar Manus reed door. Een der banden bleek ech ter kapot geschoten te zijn en ter hoogte van het paleis Soest- Er werden enkele schoten op de wegstuivende wagen afge vuurd, doch aanvankelijk zonder resultaat. Toen men de achter volging had ingezet werd de auto spoedig ontdekt. Met een door schoten band had de dief de wa gen op de rijksweg voor het paleis Soestdjjk achtergelaten. De commandant der Riiksnoli- tie. district Amsterdam, deelde later mede. dat de vluchtende autodief niemand minder was dan Manus Oly. de beruchte in breker. die enkele dagen geleden uit de voormalige marechaussee kazerne te Wormerveer wist te ontsnappen. Manus Oly heeft, zoals bekend, een zeer groot aantal diefstallen op zijn geweten. In 1948 werd hij deswege veroordeeld en kort ge leden werd hij voorwaardelijk in vrijheid gesteld, waarbij hem bij na anderhalf jaar gevangenisstraf voorlopig werd ^kwijtgescholden. Nauwelijks weer op vrije voeten vatte Manus zijn oude beroep weer op en weldra waren zijn sporen gevonden in Hattem, op de Veluwe en ten Noorden van het IJ. De rijkspolitie in Apel doorn wist hem de vorige week te arresteren en op zijn reis langs de diverse politiegroepen. die zijn opsporing hadden verzocht, kwam hij ook te Wormerveer. In de nacht van Maandag op Dinsdag wist hij uit de kazerne te breken, kort nadat hij de diefstal van twee auto's, drie fietsen en een partij kaas had bekend. In de nacht van Woensdag on Donderdag trachtte hii ziin slag te slaan te Heerde op de Veluwe. Hii stal volgens de door hem ai- tiid gevolgde methode eerst een auto en brak daarna bii een ma nufacturenwinkel in. De auto werd volgeladen, maar de dief stal werd voor Manus te vroeg ontdekt, namelijk voordat bii kans had gezien weg te komen. De politie werd gewaarschuwd en een wilde jacht ontstond. Op Boven vijandelijke stellingen op Korea laat een B 29 Superfort van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in het Verre Oosten zijn bommenlast vallen. Dertien stuks, een getal, dat hier in letterlijke zin met onheil verband houdt. Het vliegtuig maakt deel uit van de 19e Bommenwerpergroep, die reeds sedert het begin van de strijd op Korea in dienst is. INZAKE CLASSIFICATIE DER GEMEENTEN Minister Joekes heeft gisteren middag de voorzitter en de leden van de Commissie inzake de Ge meente-classificatie (Commissie. Kruyt) ontvangen, die het door deze commissie opgestelde rap port nebben aangeboden. De voorzitter der commissie, nrof. dr. J. P. Kruyt overhan digde het rapport met een korte toespraak, waarin hij mededeelde dat de commissie tót haar grote vreugde tot eenstemmige conclu sies is gekomen. dijk moest hjj stoppen. Hij wist echter een fiets te vinden stal ook die en vervolgde zo zijn vlucht. De politie zoekt thans met ver dubbelde energie naar de vluch teling. Zii hoont daarbii op de medewerking van de bevolking, temeer daar Olv door ziin bruut ontreden nog meer vernielt dan steelt. Het feit biivc eeld. dat hii de gestolen auto's, na ze ge bruikt te hebben of tegen een boom oprijdt, öf in het water laat verdwiinen. is voor ziin optreden kenmerkend. Zijn signalement luidt: lang ongeveer 1 meter 77, donkerblond, flink postuur, lichtblauwe ogen. Van hooizolder gevallen en gedood Gistermorgen viel de 19-jarige landbouwer-melkrijder A. Bats die de boerderij van zijn invalide grootvader H. J. Scholten aan de weg naar Diepenheim dreef, van de hooizolder. De jongeman was bijna op slag dood. Hij was de enige zoon uit het gezin van de fabrieksarbeider L. Bats-Scholten te Neede. (Van onze parlementaire redacteur) Van hef crisisfronf geen nieuws. Dat was het resultaat van gisteren. Woensdag was er nieuws genoeg geweest, maar helaas geen goed nieuws. Noch Jhr. Tjarda, noch ir. Staf, noch prof. de Gaay Fortman konden bereid worden gevonden om een portefeuille in het nieuwe kabinet te aanvaarden. Minister Stikker ging weifelen. Daf was zelfs te veel voor twéé formateurs. En zo laat het zich verstaan, dat dr. Drees en mr. van Schaik de dag van gisteren hebben besteed om zich nog eens ernstig op de allesbehalve rooskleurige stand van het spel te bezinnen. omdat met de speciale beharti ging van de productie een wens werd vervuld die op het vorige week gehouden congres van de P.v.d.A. nog was geuit. Voorts zou ook de zetelverde ling niet in het gedrang zijn ge komen, omdat het hier immers een nieuw van Economische en Sociale Zaken afgesplitst de partement betrof. Maar. zoals reeds gezegd, voor de kunstig uit gedachte bouwplaat hebben de formateurs vooralsnog geen me dewerking kunnen vinden en dat is dus nog het probleem ter ener zijde. (Vervolg op pag. 3). In politieke kringen zat men eveneens over het bord gebogen en ook daar was de conclusie, dat de crisis wel in een heel ernstige impasse komt, wanneer de pogin gen van dr. Drees en mr van Schaik niet alsnog zouden slagen. Intussen is het nu goed moge lijk geworden, de opzet die de formateurs voor ogen stond te reconstrueren. Ze wilden een soort van nationaal kabinet vor men. dat weliswaar niet met me dewerking van alle partijen was tot stand gekomen, maar dan toch door zijn samenstelling tot al deze partijen zou kunnen spre ken In de wijze, waarop ter bereiking van dit doel de poli tieke kaart verknipt werd, her kent men de vaardige hand van mr. van Schaik. Het liberale ele ment in het kabinet wilde hij versterken door het arbeidsveld van Buitenlandse Zaken te split sen en aldus moest het mogelijk worden om jhr. Tjarda aan te trekken Wat de C.H. betreft lag de op lossing van prof. Romme voor de hand: een volbloed C.H.-man aan Verkeer en Waterstaat, een post, die zoals bekend, Ir. Staf werd aangeboden. En waf de A.R. betreft was de vondst ai wel zeer ingenieus: voor de jonge Anti-Revolntionrtair prol', de Gaay Fortman zou zoals eerst gisteren bekend werd, een nieuw departement worden gecreëerd al dan niet naamloos, dat zich speciaal met de opvoering van de productie en van de arbeidspro ductiviteit zou hebben bezig te houden. Ook al zouden van de zijde van de P.v.d.A. bezwaren zijn geop perd tegen de deelname van de A.R., dan was de persoon van Prof. de Gaav Fortman wel uiter mate geschikt om die bezwaren weg te nemen. En zulks temeer Naar wij vernemen heeft de minister van Sociale Zaken in het belang van de werkgelegen heid zijn goedkeuring gehecht aan een regeling, waarbij de productie van fabrieksturf in de provincie Groningen. Drente. Overijsel en Friesland (gemeente Ooststelling werf) voor het jaar 1951 wordt gesubsidieerd. ingevolge dgzg regeling, welke tot stand kwam in overleg met de Stichting voor de Landbouw en de sub-commissie van advies voor het veenbedrijf van het ar beidsbureau te Emmen gelden de volgende garantieprijzen: voor zwarte turf f 4.70 per kubieke meter, voor bonte turf f 4.10 per kubieke meter en voor grauwe turf f 3.75 per kubieke meter. LONDEN, 15 Febr. (Reuter). Winsten Churchill, de Britse oppositieleider heeft Donderdag in het Lagerhuis de regering beschuldigd van wanbeheer der militaire aangelegenheden. Hij diende een motie van wantrouwen in, waarin het Huis werd gevraagd als zijn overtuiging uit te spreken, dat de regering niet in staat is een doeltreffend en consequent defensiebeleid te voeren in overeenstemming met Engeiands bondgenoten. De motie werd met 308 tegen 287 stemmen verworpen. Zes van j de negen liberalen stemden voor de regering. Churchil beschuldigde de rege ring ervan, dat zij na de oorlog vele wapens, die thans van grote waarde zouden zijn geweest, had vernietigd, hetgeen zich in Korea gewroken heeft. Ook was Engeland niet in staat geweest atoombommen te fabri ceren en was daarbij ten achter geraakt bij de Sowjet-Unie. Attlee, die Churchil] hier on derbrak, vroeg hem het land niet te misleiden, daar hij er zelf in toegestemd had, dat de ontwikke ling van de atoombom aan de andere kant van de Atlantische Oceaan zou geschieden. Churchill antwoordde, dat En geland na afloop van de oorlog geheel vrij was geweest met de fabricatie van de atoombom te beginnen, hetgeen Attlee be aamde. Attlee interrumpeerde opnieuw met te zeggen, dat Engeiands werk aan de atoombom succes gehad heeft en hij vroeg Chur chill te bewijzen, dat Engeland, gezien zijn hulpbronnen, meer had kunnen doen. Churchill vroeg daarop, of iemand zijn verklaring, dat Enge land er niet in geslaagd was een atoombom geheel en al te maken, in twijfel kon trekken, waarop de minister van Defensie, Shin- well hem toevoegde: „Wilt u, dat de Russen deze inlichtingen krij gen?" Churchill antwoordde, dat het belangrijker was, dat het Britse volk de feiten kende. (Vervolg pag. 3) SAIGON. Volgens een giste ren "uitgegeven legerbericht heb ben strijdkrachten van de Franse Unie Binhioe, 40 km ten Zuid westen van Laokay in het Noor den van Indo-China, dat verleden jaar November door de Fransen werd ontrnimd, heroverd. De Franse troepen, bijgestaan door plaatselijke eenheden, moes ten een verbitterde strijd leveren om de post in de buurt van de Chinese grens, opnieuw te bezet ten. 252 man van de Vietminh sneuvelden bij operaties 80 km ten zuiden van Tonkin. Er wer den 100 gevangenen gemaakt. Verder werden 456 sampans, mortieren, geweren en munitie door de Franse troepen buitge maakt. De operaties duurden drie dagen. GEHEEL DORP WORDT VERNIETIGD SINGAPORE Alle 1500 Chl-' nesq, Maleise en Indonesische inwoners van lender am, 25 km. ▼an Kuala Lumpur, de hoofd stad vrrr- Malakka, zijn gisteren bil een oaivermgsactie in de vroege ochtend gearresteerd. Meer dan 1000 Britse. Gurkha en Maleise militairen en leden van de politie namen deel aan deze razzia, waarbij niet werd geschoten. De bebouwing van het dorp. dat door een regeringswoordvoer der een „wespennest van bandi tisme" werd genoemd, zal van daag vernietigd worden. De ar restanten. die naar de mening van de politie optraden als koe riers, spionnen en wachten voor de terroristen, werden per trein vervoerd naar een strafkamp op 300 KM afstand. TIENDUIZENDEN MIJNWERKERS STAKEN IN BELGIË Meer dan de helft van België's 153.000 mijnwerkers is Donderdag niet aan het werk gegaan. De staking om vijf in plaats van de door de werkgevers aangeboden vier procent loonsverhoging breidt zich uit in det Zuidelijke kolenbekken. De organisaties hebben zich met een verhoging van 4 procent verenigd. In Wallonië is de staking vrij wel algemeen, zij is nog niet doorgedrongen tot de Vlaams- sprekende provincies in het Noor den. Wel hebben ook ongeveer 2000 arbeiders van de staalfabrie ken in Herstal het werk neer gelegd. HET VIERDE PRINSENKIND H.K H. Prinses Marijke wordt a.s. Zondag 4 jaar Wij publi ceren hier een recente foto van de Benjamin van ons Koninklijke Gezin. HEVIGE GEVECHTEN ROND WONDJOE TOKIO, 15 Febr. Een hulp colonne van de V.N. heeft van daag de reeds twee dagen duren de omsingeling van een Ameri kaans-Franse troepenmacht door communistische strijdkrachten te Tsjipjong, 20 km ten noorden van Jodjoe aan het centrale front, doorbroken. Het hoofdkwartier van Mac- Arthur maakte bekend, dat de bevelhebber van de eerste Ame rikaanse cavaleriedivisie in Ko rea, generaal Hobart Gay, is be noemd tot plaatsvervangend be velhebber van het Amerikaanse Vierde leger te Houston in Texas. Chinese troepen deden aanval na aanval op het sleutelpunt Wondjoe. Volgens de laatste be- richtén was de stad echter nog in handen der verbondenen. De Nederlandse eenheden in het gebied van Antspang, even ten Westen van Wondjoe. stuit ten alle pogingen van de tegen stander om door hun stellingen ni de richting van Wondjoe h®en te dringen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1