winnen Nederland kan 150.000 hectaren cultuurgrond Stijgende agrarische productie door ruilverkaveling Moeder Aarde's verjongingskuur degelijk in de wet geregeld Hoe zal borgstellingsfonds voor de lomdhouw werken? SSa C, Voor 300.000 ha. aangevraagd Uit het journaal van een ruilverkavelaar nbesteding mbachtsschool irktberichten i Urgentieprogramma voor 1951-1952 met Uw Besparingen blijven teruglopen Zondagsevangelie ZATERDAG 17 FEBRUARI 1951 PAGINA 3 •VERWACHTING ld door het K.N.M.I. geldig van Zaterdag- Zondagavond. ^NKELIJK REGEN ijk zwaar bewolkt met r brekende bewolking. :ust tijdelijk krachtige, vrij krachtige tot ma- estelijke wind. Morgen ts lagere temperaturen. ZACHT WASWATER! ST. hk. v. d. CBROEK. Heden- seft architect Lou Pe- steed de bouw van een achtsschool aan de Zës- Er waren inschrijf- roor de school (A) en jwielbergplaats (B). 'ers waren: Th. Bot, :pel, f316.600.ver- et een bedrag 'van voor rijwielbergplaats; Vmsterdam, f 306.000. -net f 18.000.C. Noord lergen, f 262.500.en S. Steur, Volendam, - en f 19.500.Fa. de ansen, f 291.000.en P. Buis, Oudorp, - en f 17.700.—; J. Groot f310.000.- en f 19.000.-; Sluis, Gorredijk (Fr.), - en f 13.000.—; C. Bouwens, Avenhorn, - en f 18.000.—; Th. f, Ursem, f 291.000.en C. Hartog, Zaandijk, - en f 18.000.Firma ist, Avenhorn, f 287.000.- i0.S. Rood, Zwaag- 2.500.— en f 18.500.—; de Jong, Medemblik, - en f 18.800.Gebrs. astricum f 276.000.en Fa. Th. Vertelman, aof f 249.500.—; N.V. Ise Aann. en Handels- dsmeer f 314.000.en Jan Botman, Wervers- 13.500.— en f 19.000.—; irtelman, Wervershoof, - en f 19.000.—Fa. de Rijp, f 297.500.en N.V. Kuin Zonen, 257.880.— en f 19.000.—; 'uyp, Volendam f 288.500 10.D. Ent, de Rijp, - en f 17.000.—; J. ;r, Hóogkarspel f 282.500 10.W. Mastenbroek, i, f 307.000.— en f 18.500; Vittenbrood, Beemster, - en f21.000.—; Wed. ts Zonen, Spanbroek - en f 18.000.—; S. Kops 249.500.— en f 17.900.— Tuin, 't Zand f246.000 10.—; J. A. de Koning, k f 269.000.— en f 18.000; :1 Zn., Grootebroek - en f 17.500.D. Boe- ïagen, f 247.400.en Aann.bedr. Gebr. Tak, 285.600.— en f 19.450.— Alkmaar f 282.700.en Fa. E. J. Slot Zo- 'dam f 282.780.— en Fa. Kuin Zonen, f275.000.— en f19.475; ibst, Lutjebroek f 275.000 0.B. Vinke, Zaandiik - en f 18.500; N.V. Aann.mij. v.h. Muster- t'dam f 299.000.en Gebrs. J. N. J. Obdam, 272.000.— en f 17.000.— aandorp, Heiloo f 293.000 0.-; J. Schuijt, Alkmaar en f 18.700.—G. Kui- Weere, gem. Hoogwoud - en f 18.500.— inschrijver was Th lovenkarspel; de laagste m te Wervershoof. ïrgadering L.T.B. 'E-NIEDORP Woens- rergadert de L.T.B. in de ïaai boven de R-K- Us spreker is uitgeno- leer J. Ch Peeraer. Deze :n spreken over actuali- i het gebied van land- veehouderij. Gezien de kheid van deze avond eden, rekent het bestuur oede opkomst. DREO 1Uitgeest 1. 2.30 uur. De Rijp A.V.V. 1—DREO 2, 2 uur. jun. aWBSV jun. a, )m adsp. bDREO adsp. ur. rnd adsp. bDREO adsp. r. Terrein VIDO. ;rders denkt om de ruil- ren en alle leden op tijd Veel succes! Geslaagd 5N Voor het diploma den van de Associatie ktijk-examens en de Ver »n slaagde mej. G. Kerk- ihier. EXPORTVEILING ,236; rode kool 6,50 voye kool 67,50; g;roe- 721; spruitkool extra >855; boerekool 1642; 5481; andijvie 5485; 6571; rode bieten 49 en 47,20; waspeen 16 26—29, soep 10—13,50; ette 1640; present van 1640; zoete campag- 36; gieser wildeman 35— imy 2835; winterjan 33 EREND 16 Febr. Wit- 17; rode kool 716; wit- i; savoye kool 11; spruit- -61; boerekool 2024; 5970; rode bieten 4 rpeen 58; uien 24,50; -19; allington pippin 10 bantse bellefleur 819; seedling 626; ellison's S18; goudreinette 14 than 1851; laxton su- 1—39; present van enge- -47; zoete campagner 18 mtesse de paris 2229; 1332; kamperveen 35; 1635; winterjan 16-» ut 35. (Van een onzer redacteuren) Ons land is ruim 3,4 millioen hectare groot. Daarvan zijn er biina 2,4 millioen als cultuurgrond in gebruik. De mogelijkheden om die oppervlakte uit te breiden zijn zeer beperkt zijn tot nogtoe 70.000 ha. aan de oude Zuiderzee ontworsteld, en we gaan daar langzaam mee door. We winnen een en ander aan de Waddenkust, maar verliezen ieder jaar veel meer aan bo- demverslindende stadsuitbreidingen. Ontginning van woeste grond is thans practisch niet meer mogelijk zonder groter schade toe te brengen aan de recreatiemogelijkheden van de steeds wassende bevolking. De opsomming is volledig op één punt na, een bijzonder belangrijke mogelijkheid tot het winnen langs indirecte weg van rond 150.000 bunder cultuurgrond, een hoe veelheid driemaal groter dan de Noordoostpolder. Die kans heet ruilverkaveling. werking is vaak onuitvoerbaar door de ongunstige vorm der percelen; er zijn moeilijkheden met de grensafscheiding, met de servituten van uit- en overweg, met de ligging van het maaiveld, met het gebruik van de grond overeenkomstig zijn geschiktheid etc. Het belang van een nieuwe verkaveling, waarbij door onder linge ruil verspreid liggende per celen tot grotere worden samen gevoegd, gepaard met het aan leggen van een doeltreffend stelsel van wegen en water lopen, waarbij zoveel mogelijk elke kavel aan een weg en een waterleiding komt te liggen en een voor de cultuur gewenste vorm verkrijgt wordt in brede kring van belanghebbenden ter dege ingezien. Door polder- en gemeente besturen, door agrarische corpo raties van verschillende aard of door belanghebbende grondeige naren zelf, is op dit ogenblik voor niet minder dan 300.000 ha ruilverkaveling aangevraagd. De schattingen van het grond oppervlak dat in ons land voor een betere verkaveling in aan merking komt, variëren tussen de circa 500.000 ha die de Neder landse Heide Maatschappij in een harer publicaties noemt en de ongeveer 1 millioen ha waar van onlangs ir. A. Rienks, de inspecteur van de Cultuurtech nische Dienst in een radio causerie heeft gewaagd. Dat ver schil doet er niet zovéél toe want deze één millioen ha ver keren natuurlijk niet alle in dezelfde omstandigheden, en streeksgewijze loopt de verkave ling van slecht tot bijna vol doende uiteen. Uitgaande van het gemiddelde tussen beide én van een ge schatte meer-opbrengst van de herkavelde gronden van gemid deld 20 procent, komt men tot dat aanzienlijke getal van in directe winst aan grond: 150.000 hectare. Deviezenwinst Een dergelijke belangrijke ver. hoging van onze landbouwpro ductie betekent deviezenbespa- ring door import-vermindèring van krachtvoer en deviezen- winst door groter uitvoer van landbouwproducten. Door een betere verdeling van gronden kunnen de productiekosten wor den verlaagd, hetgeen weer sti mulerend op de uitvoer werkt door betere concurrentiemogelijk- heid. Zij betekent in het alge meen ook de kans tot inten siever bedrijfsvoering, waardoor de werkgelegenheid in de land bouw wordt vergroot. Ruilverkaveling is daarmede wel voldoende als een nationaal belang van de eerste orde ge kenmerkt. De goede gevolgen ervan worden duidelijk, voor wie de nadelen overweegt, die aan een verkeerde verkaveling van gronden, op de schaal waar op zij in ons land voorkomt, zijn verbonden. Nadelen van de oude toestand In vele streljen vindt men een zeer verspreide ligging van per celen, bij één landbouwer in ge bruik. Dikwijls zijn ze zodanig van vorm' of gering van grootte, dat een lonende bedrijfsvoering niet mogelijk is. Die verspreide ligging heeft, telkens als er werkzaamheden verricht moeten worden, veel tijdverlies ten gevolge. In deze streken ontbre ken dikwijls ook goede wegen, ontwateririgsbelangen kunnen niet worden behartigd omdat de benodigde waterleidingen door het land van anderen moeten worden gegraven, machinale be- Tijdrovende procedure Vele aanvragen dateren van jaren her. Dat niet aan alle blokken tegelijk kon worden be gonnen. is wel duidelijk voor wie achtereenvolgens het om vangrijke voorbereidende werk de lange wettelijke procedure met zoveel waarborgen voor de rechtszekerheid omkleed en de financiële consequenties, die zo wel voor belanghebbenden als voor de Staat uit iedere ruil verkaveling voortvloeien, in het oog neemt. Wij doen dat elders op deze bladzijde. Het ontwerp dat onlangs voor een nieuwe Ruilverkavelingswet is inge diend, beoogt o.m. de procedure te versnellen zonder aan de rechtszekerheid tekort te doen. Ook de -op de landbouwbegroting voor ruilverkaveling uitgetrok ken credieten stellen, tezamen met de beschikbare mankracht, een grens aan wat jaarlijks aan objecten kan worden uitgevoerd. Sommige ervan zijn zo kost baar, dat ze voorlopig moeten blijven rusten. In andere gebie den, waar nit een oogpunt van werkverschaffing juist behoefte aan objecten bestaat, als b.v. in de drie noordelijke provinciën, zal daarentegen de uitvoering van rullverkavelingswerken be vorderd worden. Er moet ook rekening worden gehouden met het beschikbare ambtelijke apparaat: de verschil lende bureaux van cultuur technische en landmeetkundige diensten die op een bepaalde manier over het land zijn ver spreid, en waarbij opeenhoping van werk alleen maar stagnatie kan wekken. Volgens de Memorie van Toe lichting op het nieuwe wets ontwerp bedraagt de ruilverka velingsproductie in ons land thans rond 10.000 ha per jaar. Zij zal binnen enkele jaren tot 15 a 20.000 ha worden opge voerd. Alleen al de in behande ling zijnde blokken zullen dus tenminste nog voor vijftien jaar werk opleveren! Intussen wordt er niet stilge zeten. Urgentieprogramma Voor 1951 is op de rijksbegro ting 13 millioen voor ruilverka velingen uitgetrokken en voor 1951 en 1952 Is een urgentie programma opgesteld, waarop in totaal 45 blokken voorkomen die in uitvoering zullen komen, aan genomen dan dat de plannen zo wel door Gedeputeerde Staten worden goedgekeurd als door de grondeigenaren in meerderheid aanvaard. Dit urgentieprogramma bevat o.m. de volgende blokken: in FRIESLAND: het Workum- mer Nieuwland. een complex be oosten de Graft in Idaarderadeel en Wollegaast: in GRONINGEN: Godlinze, Noorder-Olinger-polder en even tueel Tolberter Petten en Blij - ham-Bellingwolde; in DRENTE: Zwiggelter Esch. Dwingelder en Lheeder Esschen. Uffelter Esch. Borger en Bun- nerveen: in OVERIJSEL: Weteringer Esch. het Kampereiland, het Dalfser-veld, Genemuiden, Hel- lendoorner Esch. Alberger Esch, Mageler Esch. Vriezen veen. Ros- sumerveld c.a. en de Schans wetering: in NOORDHOLLAND: de Zee vang, de Westwouderpolder, Wervershoof, polder het Woud, de Keverdijkse en Zuidpolder en eventueel de Eilandspolder. Het is natuurlijk niet zeker dat dit urgentie-programma in- derdaad zal kunnen worden uit gevoerd en dat niet bepaalde ob jecten alsnog zullen moeten blij ven rusten of door andere zullen worden vervangen. De aan dc procedure verbonden haken en ogen immers zijn vele en veler lei. In meer dan een opzicht is het onderwerp: ruilverkaveling van actuele betekenis. Niet in dien zin, dat zij als een snelwerkend tovermiddel in een handomdraaien haar doel bereikt. Zij is doorgaans een zaak van jaren, maar betekent op de duur een reëel middel tot het opvoeren van de agrarische productiviteit, waarvan de voordelen onmiskenbaar zijn, vooral ook gelet op de positie van onze betalingsbalans. In. het urgentieplan dat voor de komende twee jaren is opgesteld, zijn verschillende projecten, in onze gewesten gelegen, opgenomen. Zeer vele van onze lezers hebben of krijgen binnen afzienbare tijd met ruilverkavelings procedures te maken. Daarom scheen het gewenst, de gang van zaken in het kort uiteen te zetten, waarop wij dan in onze edities van Maandag' een reportage zullen doen volgen van een ruilverkaveling in de practijk: die in de Noordhollandse Waarlandspolder, waar met de omschakeling van vaar- op rijpolder een experiment van nationale allure is ondernomen. En tenslotte is daar het onlangs aanhangig gemaakte nieuwe Ruilverkavelings-wetsontwerp, dat niet alleen procedure-vereenvoudiging beoogt, maar met het opnemen van een paragraaf over de regeling van de pachtverhou- dingen ook de mogelijkheid introduceert om, indien door de tegenwerking van een enkeling een goede regeling van deze verhoudingen op vrijwillige basis dreigt te mislukken, desnoods een pachtv er houding op te leggen. Voorts wordt o.m. voorgesteld de wijzigingen in de land schappelijke aankleding van het blok in de vorm van een „Landschapsplan" wettelijke basis te verlenen. Over dit alles is overigens het laatste woord nog niet gesproken. Ruilverkaveling betekent veelal een radicaal breken met het oude vertrouwde dat, bij alle gebreken, toch ook zijn goede zijden had. Zoiets geschiedt niet zonder pijn, en het nieuwe vraagt aanpassing. Hetgeen we er hier over schrijven moge velen dienen tot beter begrip van de zaak waarom het gaat. O. Zoals wij Maandag reeds meldden is ingesteld een Borg- stellïngsfonds voor de Land bouw. De minister van Finan ciën heeft thans de voorzitter der Tweede Kamer een nota aan geboden, houdende berichtge ving over de met de Ver. Sta ten bereikte overeenstemming inzake de financiering van dit fonds. De nota zegt o.m.: Dc sterk gestegen behoeften aan kapitaal voor noodzakelijke modernisering en intensivering van land- en tuinbouwproductie maken het noodzakelijk de boe ren en tuinders in de gelegenheid te stellen de hiervoor nodige fi nancieringsmiddelen op te ne men. De hiertoe gebruikelijke eredietinstellingen, met name de Landbouwcredietbanken, kunnen moeilijk de risico's, die aan deze kapitaalverschaffing zijn verbon den, ten volle bedragen. Het Borgstellingsfonds, waar van de vorming thans mogelijk is geworden door het vrijgeven van 25 millioen uit de Marshall- tegenwaarderekening, zal dienen als gedeeltelijke risicodekking van de door landbouwcredietbanken te verlenen voorschotten. Het ligt in de bedoeling in het algemeen slechts aanvraeen van boeren en tuinders, die in staat ziin zelf ten minste 25 net. van het te investeren bedrar te four neren. in aanmerking te doen ko men voor financiering volgens deze regeling. De regering zal door de ..instel ling van het fonds in de gelegen heid worden gesteld, ten behoeve van de Centrale Coöperatieve Boerenleenbanken de aansprake lijkheid te aanvaarden voor de terugbetaling van een deel van de gelden, welke deze banken via de plaatselijke landbouwcrediet banken voor een aantal doelein den in de vorm van credieten be schikbaar zullen stellen. Het ligt in de bedoeling deze garanties te doen strekken tot ten hoogste twee derde van het door de banken te financieren bedrag, met dien verstande, dat de garantie nimmer hoger zal zijn dan de helft van het bedrag, dat in totaal voor de financiering van het desbetreffende project nodig zal zijn. De te garanderen credieten zul len strekken tot verbetering van de grond en van de uitrusting ten behoeve van de ruwvoederoro- ductie en de hygiënische melk- winning en andere middelen tot rationele productieverhoging in land- en tuinbouw. Ou basis van het bergstellingfonds zal een v 'elvoud van het bedrag van dit fonds aan voorschotten kunnen worden verleend. Zo spoedig mogelijk zullen bij de Staten-Generaal de budgetaire voorzieningen aanhangig worden gemaakt, welke noodzakelijk zijn voor het vormen van dit borg stellingsfonds. - xy r VA S» Ruilverkaveling grijpt diep in de bestaande toestand van landbouwgronden in. De grootste hap komt daarbij aan de draglines toe. (foto Ned. Heide Mij.) (Van een onzer redacteuren) De 104 artikelen van de Ruilverkavelingswet, die er straks 132 beloven te wordenleveren aan wie ze voor zijn plezier zou willen gaan lezen, alleen maar de taaie kost waaruit alle wetsteksten zijn bereid. Voor de ruilverkavelaar van professie vormen zij echter gesneden koek, waaraan hij onmiskenbaar een kruidige smaak te ontdekken weet. Want van alle ambte lijke franje ontdaan, is de geschiedenis van een ruilverkave ling het spannend verhaal van de verjongingskuur, die het gezicht van Moeder Aarde ter plaatse ondergaat. Niet geheel zonder pijn neemt zij afscheid van het oude, en het nieuwe is haar nog niet direct vertrouwd. Maar tenslotte kan zij er zich slechts om verheugen. Wanneer een lezing hier, een voorlichtingsavond elders de gees ten stormrijp heeft geschoten, kan het allemaal beginnen in de boe zem van een polderbestuur of in dat van de gemeente. Zulks kan ook bij een districtsafdeling van de Stichting voor de Landbouw, of bij de Boerenbond. Ook kun nen grondeigenaren zelf de kop pen bij elkaar steken: als ten minste een vijfde van hen uit het „blok" (de gemeenschappe lijke naam voor alle in een ruil verkaveling begrepen onroeren de goederen) het er over eens is, kan ook van hen de a a n v ra ge tot ruilverkaveling uitgaan. Naar Gedeputeerde Staten, met een kaart van het blok er bij. En daarmede stelt zich dan 't rader werk in beweging. De Centrale Cultuurtechnische Commissie is de eerste instantie die adviserend moet optreden. En zij begint ge gevens over het blok te verzame len. De bestaande toestand van wegen en waterlopen moet in kaart worden gebracht: er komen een hoogtekaart, een eigenaren- kaart, een gebruikerskaart; de algemene landbouwkundige toe stand wordt in een beschrijving vastgelegd. Alle bij het blok be trokken belangen dienen aan bod te komen bij het voorlopige nieu we plan van wegen en waterlopen, dat de voorge stelde wijzigingen bevat in het stelsel van wegen, waterleidingen en kaden, met de daartoe beho rende kunstwerken. Achter deze enkele zinnen schuilt werk voor jaren, vooral bij zulke grote ob jecten als die van het eiland Texel (8150 h.a.l, het Kamper eiland (6500 h.a.) en Wapse in Drente (6600 h.a.) Landmeters zwoegen te velde en er wordt druk overlegd met talrijke in stanties: gemeente- en polder besturen, Rijks- en Prov. Water staat. Staatsbosbeheer etc. Er moet een begroting komen: wat gaat dit alles kosten aan het Rijk, dat, al naar gelang de waardevermeerdering van de be trokken gronden, subsidie ver leent tot 75pct. toe? Wat betalen belanghebbenden? En welk deel blijft ten laste van belanghebbenden? Zij zullen bij wijze van annuïteit van 5 pet. gedurende 30 jaren hun omslag per hectare te betalen krijgen als ruilverkavelingsrente en zij willen natuurlijk tevoren wel ongeveer weten, waaraan zij toe zijn. Wanneer dat alles is be keken gaat het advies naar Ged. Staten, die de aanvrage al dan niet goedkeuren en het plan voorlopig vaststellen, nadat er gelegenheid is geweest tot het indienen van bezwaren. Volgens het nieuwe wetsont werp worden goedkeuring en vaststelling gescheiden, wat de kans biedt de omvangrijke, zeer tijdrovende voorbereidingswerk- zaamheden in eerste aanleg tot een minimum te beperken. In de volgende fase wordt over het lot van de gehele ruilverka veling beslist, want nu worden alle eigenaren volgens het kadas ter ter stemming opgeroepen. Een meerderheid kan het plan dan alsnog doen kolderen, zoals h.v. met de Groot-Limmer en Castricummer polders is geschied. Dan gaat de verkaveling niet door en is alle voorbereidend werk vergeefs geweest. Het even tuele berouw na de zonde brengt toch eenzelfde kans in jaren niet weerom. Want er zijn andere liefhebbers genoeg Tot verkaveling wordt na voor afgaande informatorische verga dering besloten bij meerderheid van eigenaren (zodat een paar halsstarrige groten niet de vele goedwillende kleineren kunnen dwarsbomen) dan wel bij meer derheid van kadastrale grootte (zodat ook het omgekeerde niet kan geschieden). Wie niet ver schijnt wordt geacht te hebben voorgestemd. Het werk begint Dan kan de uitvoering van het werk bij voorraad alvast beginnen: houtgewas kan worden gekapt, zoden gestoken, grind gegraven: gronden kunnen wor den drooggelegd of ontgonnen, begreppeld of gedraineerd, tijde lijk geëxploiteerd en (volgens het nieuwe ontwerp) in gebruik gegeven; er kan gebroken en gebouwd worden aan opstallen en waterbouwkundige werken: de verjongingskuur is dan ook feite lijk begonnen. Zij gaat voort langs lijnen van geleidelijkheid en zo groeit de oude toestand over in de nieuwe! Die is er dan echter nog lang niet: bergen werk, afwisselend mooi en netelig, wachten de plaatselijke commissie van drie tot vijf vertrouwens mannen, die door Ged. Staten wordt benoemd en in samenwer king met een landmeter de uit voering verricht. Hun eerste werk is weldra een lijst van rechtheb benden samen te stellen en schatters te benoemen, die de in het blok aanwezige gron den taxeren naar hun landbouw kundige waarde volgens een door 'de Centrale Commissie ontwor pen stelsel van classificatie. Een gewichtige zaak, waaruit een lange procedure kan voortvloeien, eventueel leidende tot voor de speciale rechte r-commis- s a r i s, die inmiddels door de Arrondissementsrechtbank is be noemd. De schatting Want de uitslag van de schat ting is de basis voor het recht dat de eigenaren krijgen op hun aandeel in de herkavelde grond. Om het precies in de termen van de wet te zeggen: iedere eige naar heeft recht op het in eigen- aom etc. verkrijgen van een waarde in kavels, welke tot de totale waarde van alle (nieu we) kavels staat, als de waarde van zijn (oude) in het blok op- treden. genomen onroerende goederen tot de totale waarde van alle op genomen onroerende goederen". Hier gaat het dan om, en zo alleen is een billijke herverde ling mogelijk. Van alle kavels wordt plm. 3 pet. afgetrokken ter reservering van grond voor nieuwe wegen en waterlopen, en aan de landmeters wordt een speling van 5 pet. naar boven of naar beneden gelaten, omdat zij natuurlijk de zaak niet opnieuw volgens de centimeter nauwkeu rig kunnen verdelen. Die laatste afwijkingen worden in geld ver rekend. De ruilverkaveling nadert nu haar voltooiing: het plan van toedeling, dat onder de hui dige wet eerst kan worden opge maakt wanneer de gehele proce dure van de vaststelling van rechten en schattingen is afge handeld, maar dat in de toe komst wellicht van de geldelijke regelingen wordt losgemaakt, hetgeen alweer bespoedigend kan werken. De plaatselijke commissie orga niseert z.g.n. wenszittingen en komt dan tot haar voorlopige plan van toedeling, dat opnieuw de weg gaat van ter visie leggen, bèzwaren indienen en eventuele behandeling tot voor de recht bank. Eerst dan kan de kroon op het werk gaan in een nuchter notaris- vertrek, waar de arbeid en het belang van zovelen hun afslui ting en bevestiging vinden in de eenvoudige pennestreek. waar mede de rechter-commissaris en de leden van de plaatselijke commissie hun handtekening zet ten onder de acte van toedeling. Geen hoera-geroep en geen fan fare begeleiden dat ogenhlik. hoezeer het die ook zou verdie nen. Maar zo zijn we niet in ons land. Ook de door de Nederlandse Spaarbankbond gepubliceerde cij fers wijzen uit, dat in Januari nog niet is gespaard. Bij de alge mene spaarbanken werd n.l. in gelegd f37.805.852 en terugbetaald f 39.859.023, zodat de ontsparing f2.053.171 bedroeg. Bij de bank- spaarbanken waren inleg en te rugbetaling resp. f 2 588.761 en f2.854.554, zodat hier f265.793 is ontspaard. NederlandsVlaams congres over het gezin Op 31 Maart en 1 April zal in den Bosch een Nederlands Vlaams congres worden gehou den over het gezin. De Neder landse Katholieke Bond „Voor het Gezin" zal als gastvrouwe op- 2de Zondag van de Vasten: THABOR, GETHSEMANÉ, PASEN „Jezus nam drie Apostelen mee naar een hoge berg, waar zij al leen waren. En daar werd Hij voor hun ogen veranderd Waarom waren „de" drie Apos telen, Petrus, Jacobus en Johan nes, de gelukkigen die de gedaan teverandering' van de Meester mochten zien? Waren het zijn intieme vrienden? Men zou het kunnen toegeven, maar het lijkt allerminst spitsvondig verband te leggen tussen Thabor en Geth- semani. In de hof van Olijven immers vinden we dezelfde Apos telen als getuigen van Jezus' doodsangst. Petrus, Jacobus en Johannes waren uitgekozen om in de Hof met Hem mee te gaan tot aan de plek waar Jezus ging bidden. De verheerlijking die zij nu mochten meemaken, moest een tegenwicht zijn, een steun voor wat zij binnen afzienbare tijd moesten ondervinden. Om straks de Meester zwak te kun nen zien, rillend, kreunend van ontzetting, hadden zij een bijzon dere herinnering aan Gods kracht en glorie nodig. Hier werd even de sluier opgenomen die Christus' luister verborg, opdat Petrus, Jacobus en Johannes konden ver dragen dat de Meester vóór hen zou staan in een kleed, druipend van bloed en angstzweet. We mogen zeggen: op Thabor hadden zij deel aan Christus' glorie, om dat zij in de Olijfhof mee verne derd werden met Christus. De Meester past deze handels wijze vaak, misschien wel gere geld toe. Hij laat Zijn vrienden even een glinstering yan Zijn licht zien, opdat zij de duisternis die dan volgt goed zouden ver dragen. Een dichter moet eens gezegd hebben: „Hoe genoeglijk rolt het leven, eens gerusten landman heen." Dat mag waar zijn voor een „landman in ruste"; het geeste lijk leven van degenen, wiën het streven naar de volmaaktheid ernst is, rolt niet genoeglijk heen. Bijna altijd zien we bij de hei ligen drie toestanden verwerke lijkt, vanaf het ogenblik dat zij bloedige ernst maken van hun opgang naar God. In de eerste phase gaat God ze tegemoet, helpt ze, laat ze genieten van zijn vriendschap. Het verkeren met. God kost geen moeite, bidden is een behoefte en een vreugde. Niets is_ hen te veel. „Laat ons hier drie tenten bouwen" riep Petrus uit. Datzelfde wil ieder, aan wie God zich geeft, voor wie God iets ontsluiert van Zijn goedheid en schoonheid. Dit is de zomer, maarhij gaat voor bij. 't Wordt winter, de tweede phase. God trekt zich terug. Hij laat de mens achter in dc hof van Olijven. De mens, die op de Thabor God mocht genieten, mocht ondervinden hoe Gods lief de hem omvatte, ziet zichzelf in Gethsemani. Als de goddelijke Meester ervaart hij zijn menszijn, zijn zwakzijn. Hij is daar met de Heer, maar Deze lijkt zich terug getrokken te hebben. Niets duidt op Zijn aanwezigheid. Eenzaam en verlaten moet de mens die nacht, die winter door. Het is een tijd van zuivering, van beproe ving. En niet onwaarschijnlijk schieten op deze donkere weg. die lang is. veel uitverkorenen te kort. De troost, die de Meester hen, om hun eigen belang, ont houdt, gaan ze zoeken bij de mensen. Maar die trouw blijven en zich vol geloof vasthechten aan het visioen van de Thabor, bereiken uiteindelijk, hier op aarde soms al, het Paasmoment. Dan keert de rust, de witte vrede van God in hen. 't Is de hemel op aarde. Bij ons, gewone stervelingen, voor wie helaas het woord van S. Paulus uit het Epistel: „dit is Gods wil, dat ge heilig wordt", hoogstens een aansporing is geen grote zonden te doen, maar geens zins een prikkel om daadwerke lijk, uit alle macht, te streven naar volmaaktheid, bij ons is slechts sprake van kwakkelwin tertjes. Van beiden kunnen wc zeggen dat ze niet warm en niet koud zijn. Wij laten ons niet mee nemen naar een hoge berg, naar cle eenzaamheid en dc stilte: wij blijven op de vlakte, tussen de drukte van de mensen en het gewoel van de wereld. Wij heb ben de moed niet met onze gam mele schoenen de harde, rauwe rotsen naar God te bestijgen. Te zeer weten we, dat we onze voe ten zeer zullen lopen, dat we zul len moeten geven Een Frans schrijver heeft neer geschreven: „er is maar één droefheid: geen heilige te zijn". Is het niet nog triester, dat we er zelfs geen verlangen naar hebben? 'w.jo 'SWH 3d 'O 'ct

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3