VAN VAARPOLDER NAAR RIJPOLDER Waarland werkt 35 hectare water weg Hoe Noordholland 4700 hectaren cultuurgrond rijker wordt andbouw Honderd-en-drie eigenaren waren volmondig „teuge Met draglines, bulldozers en 400 kilometer drainage lar ËM&' ÉWPHI mgen in het Haarlem iuwe Niedorp rig bestaan arisherziening onderwijzers arktberichten WE8ÊB*È8%. Op 14 Oct. 1948 viel de beslissing Vrouwe Sa bi na heeft dit niet kunnen dromen Zeventien blokken onderhanden gereed of in voorbereiding ERW ACHTING door het K.N.M.I. eldig van Maandag- nsdagavond. BEWOLKING rachtige en aan de lan harde wind tus- Zuidwest. Wisselen met enkele ver ende buien, voor- Noorden van het dezelfde tempera- ig- de Bisschop van benoemd tot: Ka- msterdam (H. Boni- Weleerw. Heer J. A. irlem (H. Liduina) Heer B. A. van Zijl; ïhage (H. Liduina) Heer J. L. J. M. te Schiedam Weleerw. Heer C. nann; te Hülegom de Weleerw. Heel Vliet. Tot Assistent Maria-Gesticht te hout, de Weleerw. Gein; tot Kapelaan de Weleerw. Heer M ng; te Leiden (H. Pe- eleerw. Heer P. H. L. die Kapelaan was te (H. Paulus); te Pur- Weleerw. Heer Th. P. Kapelaan was te 1TUS-PASTOOR KORN BEDIEND w. Heer J. H. M. Pee- emeritus-nastoor van met zijn 93 levens- udste Driester is van Haarlem, en die ver in Huize ..St. Aucrus- \lkmaar. is Zaterdag- orzien van de laatste menten. Wettig Gezag De aanmelding voor politie blijkt in de Zijpe aanleiding tot te geven. Veertien aven zich op. Met de vê vlot het ook niet. ralve een propaganda- den belegd, ditmaal afzonderlijk. ITEIN LINZEL GESNEUVELD ENHAGE, 17 Febr. ig deelt mede, dat blij- comen telegrammen de Linzel, lm. 180818003, uit Wassenaar, tijdens bij Hoengsong niet is doch gewond en •pgenomen in een hos- Tokio. uit, dat de vereniging komende jaren vol al werken. >rzitter van de Land- bond te Winkel, hoopte menwerking welke tot er goed is geweest, ook komst zo moge blijven. Lont sloot de lange rij kers; ook hij sprak over nden van 25 jaar terug, toogde. dat gedurende ■n zeer veel is tot stand dankte de voorzitter de ieder' persoonlijk, voor ien, gesproken tot de de afdeling. Hij dankte =n die hebben .nede- tot het welslagen van ergeteliike avond. Cabaret-gezelschap uit onder leiding van Jan zorgde voor een vrolijk na. enen is een Koninklijk van 7 Februari 1951, gerekend van 1 Januari de onderwijzerssalarissen herzien overeenkomstig >ord der commissie-Wcs- (de z.g. „ontknikking"). sluit kent een verhoging maandsalarissen boven toe aan hen, die het bezit zijn van de heid tot het geven van derwijs in ten minste een ken: Franse taal, Duitse gelse taal, wiskunde, han- lis, lichamelijke oefening landbouwkunde, tu1"" nde, vrouwelijke hand- (niet te verwarren met handwerken) of huishoud- alsmede aan hen, die m it zijn van de middelbare >aedagogiek, Nederlands, skunde of geschiedenis; lewel niet in het bezit iminste een der onder a de bevoegdheden, op 1 1948 de leeftijd van 50 dden bereikt. ONALE HERDENKING dit jaar op 4 Mei inisterraad heeft bepaald, Nationale Herdenking ooK op 4 Mei zal zijn. -SCHARWOUDE. 19 Febr. kg rode kool 9.5015.60, kg witte kool 5.507.10. MAAR, 19 Febr. Vee- 7 paarden 500850; 84 jeien f 500—1120; 249 nuch- lveren f 2555; 455 var- 1.60—1.67 per kg. Hoe de ruilverkaveling het aanzicht van de Waarlandspolder radicaal wijzigt, tonen bovenstaande foto's van de oude toestand (boven): talloze kleine akkers, door veel water omgeven en de aaneengesloten gronden van het reeds gereed gekomen gedeelte (beneden). Foto's Ned. Heide Mij. Het had gisteren weer eens geregend: de Caterpiilar-trekker stond werkeloos in de modder en in de directiekeet van de Heidemaatschappij brak men er zich het hoofd over of het al tijd was de bulldozers te laten komen. „Het droogt nu lekker" meende ir. Maandag van de Curtuurtechnische Dienst, en keek, hoe onder zon en wind de weg alweer begon te stuiven. „Het zou waarachtig tijd worden", zei de technisch ambtenaar Wave rijn. Toen trokken beiden baggerlaarzen aan en beenden de polder in. WAARLAND. Voor het ge hete plan van ruilverkaveling van lVaarland en Slootgaard is in het café De Posthoorn, dat berstens vol mensen zat. op Vrijdagmorgen 14 October 1948 gestemd. 208 eigenaren met 331 ha stemden vóór, 103 met 242 ha tegen. Uit die cijfers blijkt wel, dat er nogal enige weerstand leefde. Men kan daar nu nog wel eens in alle gemoedsrust aan terug denken, want poldervoorzitter Jac. Hoebe schat, dat wel zeven van iedere acht tegenstanders van toen inmiddels ten volle zijn be keerd, vooral nu ze de resultaten hebben gezien van het merendeel der 90 ha die vorige winter ge reed kwamen, terwijl dit voor jaar opnieuw 190 ha verjongde grond zal worden opgeleverd. De bezwaren waren velerlei. Sommigen waren er tegen „om dat ze er nu eenmaal teuge wa ren". Naast ouderen die bijzonder felle voorstanders bleken, waren er ouderen èn jongeren, die von den, dat het zo maar moest blij ven, omdat het altijd al zo was geweest. Wie van plan was er over enkele jaren mee op te houden, zag tegen de verande ringen op als tegen een berg Wie van plan was te gaan ver kopen, vreesde minder opbrengst door de nieuwe last van de ruil verkavelingsrente. Naar de kos ten keek iederéén begrijpelijk wat benauwd en één van de bzewaren leek op het eerste gezicht zo gek nog niet. Ieders eigendom omvatte, ka dastraal gemeten, land èn water. Veel water zou verdwijnen, maar de sloten gingen gedempt wor den met de aarde die vrij kwam door de verlaging van het maai veld. Had men dan geen recht op nieuwe kavels naar de oude kadastrale maat? Het ging toch om ieders eigen grond, ook al werd die dan nu over groter oppervlak uitgesmeerd? Er werd flink actie gevoerd voor dit standpunt. Maar het in zicht in de billijkheid en de logica van een verdeling naar de ingebrachte grondw aarde won het. Op de grond kwam het immers aan, niet op het water, de Waarlandspolder van dertien tot één procent!) alleen al op 100 tot 125 gulden per ha per jaar, d.i. al méér dan de jaar lijkse ruilverkavelingsrente f 87.50 bedraagt. Het is afge lopen met het hakken van zoveel kanten, het opwieden, de jaar lijkse omslag voor het baggeren. Voortaan zullen' grotere bedrij ven ook tot de helft kunnen be zuinigen op hun arbeidslonen, nu ploegen, eggen etc. in groter ver band economischer en zoveel sneller zullen kunnen geschieden. En reken eens na wat er aan tijd gewonnen wordt nu ieder zijn bedrijf aan één stuk bij el kaar heeft. Goed: het is niet alle maal goud wat er blinkt. Maar de bezwaren, die de 103 tegen stemmers hebben gevreesd, schij nen toch niet bewaarheid te wor den. En dat is een goed ding. (Van een onzer redacteuren) WAARLAND, Febr. 1951 Staande op de binnenkade van de Verenigde Raaksmaats- en Niedorperkogge-boezem rustig water, zo te zien, maar het kwelt gemeen de polder in keken we uit over het Waarland. Het fel-oranje van twee draglines, wier grommende motoren kilo meters ver te horen waren onder de krachtige wind, blonk helder in de zon. Vlakbij, rechts, werkte een draineerploeg van honderd man stug door in de smalle diepe sleuven, die door het loopzand onmiddellijk dichtslibden, als ze hun rug maar even keerden. kantverlies bij ploegen en eggen. Men zag de loonploegers met man, paard en ploeg per bootje van het ene perceel naar het an dere varen; tractoren konden niet worden gebruikt: mechani satie was practisch uitgesloten. „Toverwoord" Toen hebben enkele verstan dige lieden de koppen bii elkaar gestoken en is het toverwoord „ruilverkaveling" gevallen. Nu ja: toverwoord? Er werd een be groting gemaakt: de werkzaam heden zouden zevenduizend gul den per hectare moeten kosten, veel meer dan Waarland zelf ooit zou hebben kunnen opbrengen. Er is langdurig en ernstig over legd. En uiteindelijk kwam er een Rijkssubsidie van 75 pet. uit de bus, de hoogste ooit in ons land verleend. De ruilverkave ling van de 350 ha metende Wa terlandspolder werd gecombi neerd met die van de 233 ha me tende Slootgaardpolder, die bij betere verkaveling ook kon win nen, maar bovendien evenzeer toe was aan het vernieuwen van de bemaling. Die kon nu voor beiden worden gecombineerd: een nieuw gemaal met een elec tromotor van 40 en een dieselmo tor van 50 pk, elk gekoppeld aan een vijzel kwam voer f 78.000, op de begroting te staan. Nieuwe bemaling Het is in 19491950 al gebouwd ook: het bracht het peil in de Slootgaard 43 en in Waarland zelfs 59 cm naar beneden. En daarmede werd de eerste voor waarde voor een betere situatie al vervuld, ook al zit er nog een ongelukkige bocht in het hoofd water en is de door Cor v. d. Heiden bemalen molen van Waarland nu werkeloos gewor den, zodat het polderbestuur in principe heeft besloten deze te slopen. Van dit besluit kan men de logica moeilijk ontkennen: de In September 1949 zijn de ruil- verkavélingswerkzaamheden van de Waarlands- en Slootgaardpol der in Noordholland begonnen, precies vijf jaar nadat het pol derbestuur een kort briefje naar Utrecht had geschreven met het verzoek „of er niet eens iemand kon komen praten". Er kwam iemand. Het resultaat is nu. dat een gebied van 350 HA totaal od de schop gaat. Dat kar wei is uniek in de geschiedenis van de ruilverkaveling in ons land. om de vele merkwaardige aspecten en experimenten die bii deze gelegenheid optreden en worden beproefd. Polder-historie. Van vaarpolder naar rijpolder: daarop komt het, in het kort ge zegd, wel neer. De Waarlandspolder zou uit 1590 dateren. Dat jaartal staat in ieder geval vast voor de aan grenzende Slootgaard, waarvan in de kronieken beschreven staat hoe op 20 Maart 1590 voor tien jaar vrijdom werd verleend van alle verpondingen, voor de polder die Vrouwe Sabina van Egmond dat jaar voornemens was de be dijken. Hoe het ook zij: in 1911 werd er in de Waarlandspolder een schutsluis gebouwd. Half om half was toentertijd de verhouding tussen vee- en tuindersbedrijven, maar nu werden vijf, zes grote veebedrijven gescheurd en alle tuinders voeren voortaan via de sluis hun producten rechtstreeks naar de Noord-Scharwoudster veiling. 133 kilometer sloten. Water was er overigens in tie polder zelf genoeg: dertien pro cent van de totale oppervlakte, een lengte van 133 kilometer aan greppels en sloten van allerlei soort. In vooroorlogse jaren werd echter de kunstmest al goedkoper en steeds minder slotenbagger ging als mest over het land. Het zware baggerwerk, duur aan loon, bleef in belangrijke mate onge daan, zoals op zovele plaatsen in de kop van Noordholland. Zo ver vielen de sloten en werden om te varen steeds minder geschikt, ook al werd het waterpeil hoog gehouden. Dat peil was zelfs bar hoog: niet meer dan 40 cm onder het maaiveld, 1,81 beneden N.A.P., 36 om hoger dan dat in de Sloot gaard. waar de situatie veel be ter mocht heten. Waarlands' windwatermolen deed zijn best, maar het naastgelegen stoomge maal was tot afkeurens toe ver sleten. Wie aan de toekomst dacht, moest ook nog een aantal andere nadelige posten op de balans van het heden vermelden. Daar was de slechte doorlaatbaarheid van de grond die, gegeven de misera bele waterbeheersing, steeds gro ter overlast van vochtigheid on dervond. Daar was een zeer on doelmatige en versnipperde ver kaveling: honderden kleine per celen kris-kras door water door sneden, het eigendom van één tuinder over zeven, acht plaatsen verdeeld, duur aan arbeid en vanzelfsprekend nog wel jaren duren eer een betere cultuur technische toestand is bereikt in de bijna 6000 ha grote Dertig Ge- meenschappelijke polders, de waarvan de waarde voor allen - P°lclers het Weezenspijk, Hoorn- op een gulden werd geschat. En Nieuwland en de Kuil, Waal j en Burg, het Burger Nieuwland' (Van een onzer redacteuren) Aan de vooravond van Kerstmis, op 23 Dec. 1946, is voor het gehele „oude" land van Texel gezamenlijk door gemeente- en polderbesturen, door landbouworganisaties en V.V.V. ruilver kaveling aangevraagd. Het gaat om het gehele eiland, met uit zondering van de uit 1835 daterende polder Eierland en de aan twee eigenaars toebehorende polder de Eendragt. Het gebied waarvoor ruilverkaveling is aangevraagd meet 8150 ha; plm. 700 eigenaren zijn er bij betrokken. Het voorbereidend onderzoek stemd; thans is men met de is m volle gang, maar het zal - uitvoering van werkzaamheden bij voorraad begonnen. had ooit iemand producten ge teeld op het water? Alleen meer narigheid had het gegeven. Nou dan! Natuurlijk vielen er wel wat harde woorden, maar achteraf kan men daarover glimlachen, en de felste tegenstander krijgt zo waar het beste bedrijf van de polder in de plaats van 't zuinig stuk dat hij tot nu toe bebouwde. En bovpndien, de voordelen, direct in geld aanwijsbaar, zijn bij de nieuwe verkaveling dui delijk. Voorzitter Jac. Hoebe schatte de arbeidsbesparing door het ver dwijnen van zoveel sloten (de en de Prins Hendrikpolder. Ver wacht wordt dat einde 1952, be gin 1953 de stemming kan wor den gehouden. De ruilverkaveling is gereed op Wieringen. Het blok omvatte hier 2000 ha., het werk werd in 19401941 begonnen en in 1949- l 1950 voltooid, compleet met nieu we beplanting en 30 km nieuwe wegen. Op 20 November 1946 werd ook ruilverkaveling aange vraagd voor de ruim 500 ha. metende Banne of polder Valk oppervlakte aan water daalt in °°g- Vorig jaar is er over ge- -f:?). Het is bepaald niet meer te zien hoe opgewekt bakker Lau Groen van Waarland ons stond aan te zien vanaf het brug getje voor zijn huis, dat niet langer werkelijk over water voert. Dat verdween voor een goed deel uit de polder en talrijke bruggen werden daardoor overbodig. Eigen foto Het was natuurlijk niet een voudig een waterbeheersingsplan te ontwerpen dat in dit randge bied van Het Geestmerambacht de belangen kan dienen zowel van de grove tuinbouwgronden die in de meerderheid zijn en bij een lage grondwaterstand ge- baat, als van de weidegronden, die daarbij zozeer geen belang hebben. Op 15 October 1948 is met grote meerderheid vóór de ruil verkaveling gestemd die in Fe bruari 1946 was aangevraagd voor de uit 1590 daterende Sloot gaardpolder en de Waarlands polder binnen de gemeente Ha renkarspel, gez. groot bijna 600 ha. De werkzaamheden zijn hier in volle gang; we verteilen er elders op deze pagina meer over. In deze omgeving is de ruil verkaveling in de 45 ha. metende Zuid-Scharwouderpolder die in 1939 werd aangevraagd, gedu rende de oorlog gereedgekomen. Einde 1947 is aangevraagd de ruilverkaveling voor de Banne en polder Hensbroek, 580 ha, bijna overal kalkarme grond met veel veen en darglagen. Alleen in de richting Obdam is de kalk- toestand van de bodem, die hier in zware zwavel overgaat, beter. De beheersing van het polder- peil is er minder dan in Het Grootslag en Het Geestmeram bacht, zodat de cultuurtechniek ook hier volop werk aan de win kel vindt. Reeds voor de oorlog, op 24 Mei 1939 is ruilverkaveling aan gevraagd voor een gebied van 1030 ha. rond Wervershoof. De voorbereiding door de Piov. Waterstaat is thans zover ge vorderd, dat in 1952, naar het zich laat aanzien, tot stemming zal kunnen worden overgegaan. Vandaar dat dit'blok in het ur gentieprogramma kon worden opgenomen. Met het de Eilandspolder in de driehoe Hoogheemraadschap Schermerhorn, Graft, de Rijp is het een moeilijk geval. Voor rond 860 ha wérd in Juni 1939 ruilverkaveling aangevraagd. Eind November 1941 werd er gestemd en ook de schattingen hebben reeds plaats gevonden. De financiële consequenties wer den echter aanvaard op basis van de prijzen van 1940. De bedoe ling was, het werk met hand kracht uit te doen voeren door werkloze arbeiders. Door de oor log werd eerder van een tekort dan van een overschot aan man kracht sprake. Toch zijn cultuur technische werken in deze veen- streek, waar alles varende moet geschieden en het waterpeil zou dienen te worden verlaagd, van groot belang te achten. Er is thans overleg gaande met de plaatselijke commissie, teneinde de uitvoering eventueel gedeel telijk met machines te doen ge schieden Een administratieve ruilverka veling werd in Juni 1948 aan gevraagd voor de rond 3000 ha grote polder de Zeevang in de gemeenten Kwadijk, Middelie, Warder, Oosthuizen en Edam. Hier zullen alleen de versnipper de gronden bijeen worden ge bracht; wegen etc. behoeven niet te worden aangelegd. De informatieve vergadering werd vorige week Vrijdag iri Edam gehouden; de stemming over het voorlopig plan is be paald op 9 Maart a.s. Ook de Zeevang komt voor in het nationale urgentieprogram ma. De maatregelen zullen hier tot e'en economischer exploitatie leiden, terwijl ook de grond zal kunnen verbeteren nu b.v. de be mesting in één complex kan ge schieden. Ook de in het urgentie programma genoemde ruilverka velingen van de 230 ha grote Westwouder-polder te Akersloot en de 510 ha grote polder Het Woud onder Krommenie, beiden medio 1948 aangevraagd zijn ad ministratief. De stemmingen zul len in 1951 resp. 1952 worden ge houden. De uit 1945 daterende aanvrage voor het Uitgeester- en Heemskerkerbroek, ruim 2000 ha is nog niet aan uitvoering toe, terwijl het voorlopige plan voor de 2254 ha van de Castricummer- en Groot-Limmerpolder werd af gestemd, ondanks een Rijksbij drage van 70 pet. Voor de polder Assendelft, 2141 ha. werd in 1939 ruilverka veling aangevraagd terwijl zulks onlangs eveneens geschiedde voor de 1000 ha. metende Ring- polder tussen St. Maarten en Krabbendam en de uit 1548 date rende 115 ha. grote Grebpolder onder Warmenhuizen. De in '46 aangevraagde verkaveling van 't bijna 500 ha. metende Velser- broek is nagenoeg voltooid. In 1951 komt voorts nog in stemming een ruilverkaveling van 188 ha. in de Keverdijkse- polder bij Naarden en de Zuid polder beoosten Muiden, zulks feitelijke reden van bestaan verdween, onderhoud is duur en „huisjesmelkers zijn we niet", doch de consequentie ervan voor het landschaps- sehoon en 't vertrouwde dorps beeld valt diep te betreuren. Tegenslag. Wie nu door de polder rijdt, ziet het werk volop aan de gang en reeds gedeeltelijk voltooid. Uitzonderlijk nat weer maakte reeds sedert September van het vorig jaar het gebruik van trek kers en bulldozers onmogelijk. De achterstand op het tijdschema poogt men zo goed mogelijk in te lopen door méér met de hand uit te voeren. Vierhonderd man van binnen en buiten de polder ziin oo het ogenblik aan het werk. Hun aan tal zal weldra tot rond 280 dalen, wanneer het seizoe.n henzelf weer naar andere bezigheid roept en de grond voldoehde is gedroogd om zware machines te kunnen dragen. 190 hectare hoopt men tegen Mei te kunnen opleveren. Er valt telkens heel wat te verzetten. Een geheel nieuw stel sel van ontwaterings. weg- en scheidingssloten is in aanleg of voltooid. Talrijke sloten werden overbodig: tientallen bruggen in bestaande wegen en vandaar naar de vroegere erven hebben hun doel en betekenis verloren, waardoor de bestaande wegen worden verruimd, terwijl de pol der bovendien ruim 5,5 kilome ter aan nieuwe wegen zal win nen. Tegelijk wordt riolering aangelegd. Ee_n millioen draineerbuizen Om de 6. de 8 of de tien meter, al, naar gelang de doorlaatbaar heid van de grond, monden drai neerbuizen in de nieuwe sloten uit. De totale drainage van deze polder is een gigantisch werk. waarvan men nog maar een flauw vermoeden heeft indien men verneemt dat er op zijn minst een millioen draineerbui zen onder de grond worden ge stopt. een lengte van 350 tot 400 kilometer. Per man wordt per uur gemid deld een voortgang van drie me ter gemaakt: zwaar werk in smal le sleuven die al naar de helling van de drain naar de sloten toe van 80 tot 1.25 m. diep gegraven GEESTMERAMBACHT ZIET AANDACHTIG TOE Als er één gebied in Noord- Holland voor ruilverkave ling in aanmerking komt, dan is het 4800 ha grote Geestmerambacht, het rijk van de „duizend eilanden", waar men in het groot wor de Waarlandspolder op klei- stelt met de problemen die ner schaal te zien geeft. Is deze laatste een object van 2.5 millioen: de verkaveling van het Geestmerambacht zou tegen dezelfde richtprijs 33.6 millioen moeten gaan kosten. Geen wonder dat aan de Langedijk de werk zaamheden rond Waarland aandachtig worden gevolgd. Als dit experiment slaagt, kon dit wel eens belangrijke gevolgen hebben, ook al is indertijd de verkaveling van 290 ha. in het Oostelijk deel afgestemd, terwijl toch de provincie f 285.000 wil sub sidiëren en het rijk een bij drage van 100 pet. in de ar beidslonen had toegezegd. Maar een duilverkavelings- rente van f 50 vond men toen te hoog. terwijl er ook andere bezwaren leefden. Maar wie .weet. teelaarde gooit. Bulldozers schui ven de uitgekomen grond ver volgens in de oude sloten, hel terrein wordt verder geëgaliseerd en tenslotte ploegt een woeler tot 5060 cm dien ook het venig laagje stuk. dat de ontwatering zozeer belemmert. Waar de bulldozers niet kun nen rijden, wordt de demping met handkracht uitgevoerd, en zo wordt hier het stoute stuk be staan, het maaiveld van een ge hele polder van honderden hec taren 13 cm. omlaag te brengen en 13 "pet. water tot één te redu ceren. Ervaren tuinders „vergisten" zich Daarna ligt dan de grond ver jongd gereed voor wie haar wil gebruiken. Dc nieuwe toestand schept natuurlijk allerlei merk waardige situaties. Tuinders die al dertig .jaar meeliepen en waar achtig wel wisten hoeveel poters, hoeveel planten en hoeveel kunstmest ze op een hectare no dig hadden, bleken plotseling veel te kort te hebben ingekocht. De rekensom van Jac. Hoebe klopte, en van het door sommi gen opgeworpen bezwaar kon Honderden mannen wroeten dag-in, dag-uit in Waarlands natte grond. Vierhonderd kilo meter draineerbuizen moeten er onder de grond worden gestopt, vakwerk van passen en meten, waarbij de geleidingen op houten goten provisorisch over de bestaande oude sloten worden gevoerd. Van een en ander geeft deze foto een goede indruk. Eigen foto REKENMEESTER HOEBE Poldervoorzitter Hoebe cij fert 'n pittig stuk heen als 't er op aankomt, de voordelen van ruilverkaveling duidelijk aan de orde te stellen. „Daar heb je nu b.v. de opbrengst per hectare", zei hij. „Of lie ver: we rekenen het hier per snees (2 are). Bij de oude toestand kon je gemiddeld 400 planten op één snees zetten. Door minder kantver lies enz. kun je nu voor de zelfde oppervlakte op 100 planten méér rekenen. Iede re plant zet een kilo ge wicht aan. Dat is omgere kend in geld: vier cent. Ga door: vier guldep op een snees. 200 gulden op een ha. Dat alléén al is meer dan tweemaal zoveel als de ge hele ruilverkavelingsrente bedraagt". Goed uitgerekend. En het komt in de practijk uit óók. met het oog op het verleggen van de Rijksweg nabij Bussum. Door ruilverkaveling wordt hier de wegschade opgevangen. In de provincie Noordholland is dus totnogtoe alles bijeen 'n gebied van 25.700 ha. bij ruil verkaveling betrokken gewoi dén. Zij is voor 2545 ha. vol tooid, 1100 ha. zijn in uitvoering, 5820 ha. zullen in de twee ko mende jaren aan bod komen, 13.985 ha. zijn in voorbereiding. Voor 2254 ha. werd een plan weggestemd. Wanneer alles 1 - ovc-ige objecten c ^ed gaat, zal onze provincie indi rect rond 4700 ha. goede cul tuurgrond door ruilverkaveling hebben gewonnen. Dat beteken! bijna een kwart van de Wierin- germeer erbij: een te groot stuk grond dan dat men het in de publiciteit zou mogen vergeten. worden, recht-toe-rechtaan door het versnipperde land. De draina ge-leidingen overbruggen ook op smalle houten goten voorlopig de oude sloten. Tien draineerpotten gaan er op iedere drie meter: ze moeten snel in de sleuven wor den gelaten en met turfmolm bedekt, want de geulen slibben spoedig dicht in die onderlaag van fijn loopzand, die ook ver antwoordelijk moet worden ge steld voor het afkalven van de strakke slootkantprofielen die de draglines in hun spoor hebben gelaten. Het is met het verzakken van de nieuwe slootkanten bepaald opvallend in de Waarlandspolder. Het plan bestaat om ze na enke le iaren, wanneer ze wat meer ziin begroeid en beklonken weer on te halen. Maar of dat afdoende zal blijken? De mensen die de verraderlijke grond bier het beste kennen, geloven. dat men onmid dellijk achter de dragline aan dc kanten met eikenhakhout zon moeten betuinen. Maar gebeuren doet dat nog niet... Wanneer een blok is gedrai neerd en sloten, inrijdammen en duikers zijn voltooid, begint men de aarde haar nieuwe gezicht te geven. Vorig jaar is daar voor een indrukwekkende onder grondse ploeg gebruikt, 'n zwaar gevaarte dat onder de teelaarde vandaan een laag grond van 10 13 cm. weghaalde, mechanisch opvoerde en meteen uitstortte in zgn. „dumpers", gemotoriseerde kipkarren, die er de sloten mee dempten. Erg veel plezier heeft men aan dit systeem niet beleefd. De grond werd totaal vastgereden en nogal wat draineerpotten sneu velden op de kwetsbaarste pun ten waar ze provisorisch over de oude sloten waren gevoerd. Een en ander belemmerde zo sterk de ontwatering van sommige stuk ken „nieuwe" grond, dat nu een ander systeem wordt gevolgd. Er is een vernuftige twec- schariee ploeg ter plaatse ont worpen en uitgevoerd, die de teelaardeoloeet. en met een twee de schaar de onderlaag op de maar weinig overblijven: hét wa ter was immers slechts gemeten van oever tot oever, zodat ieder op het nieuwe land het gebruik won van wat vroeger aan de kan ten verloren ging. Wie kadastraal altijd al een hectare grond had gehad, kon haar nu voor het eerst ten volle benutten. Men moet zich vervolgens in stellen op de nieuwe vervoers situatie. Tot ver in de omtrek zijn gegadigden alle schuitjes uit het Waarland komen wegkopen, maar het vervoer te land moet natuurlijk nog groeien. Meerde-1 ren menen, dat het nieuwe ver voer te kostbaar zal zijn voor de kleinere tuinders, die alles vroe ger met hun schuitje af konden, ook al ging dat dan langzamer. Maar ook zij moeten de enorme werkbesparing van de nieuwe toestand erkennen. Hoe zal die gewonnen tij^l productief kunnen worden gemaakt? Zeker ook dooi de teelt van arbeidsintensiever kwaliteitsproducten, meer bloem bollen wellicht, mogelijk ook aardbeien. Maar ook daarover zal nog wel menig woord aan de ronde tafel van „De Posthoorn" worden gesproken. Het was half vier toen we uit de polder reden. De school ging uit, de talrijke jeugd van de parochie van Sint Wulfram stoof de straat op. Ruilverka veling betekent voor haar nog niet veel meer clan tijdelijk nieuw speelterrein vol kuilen en plassen, werk met machines waaraan veel te zien valt, en in de toekomst veel minder ge legenheid tot bootjevaren. Die zelfde toekomst zien hun ouders in meerderheid met ver trouwen tegemoet, omdat zij weten economisch sterker en meer weerbaar te zullen wor den, beter in staat het hoofd te bieden aan de wisselvallig heden van hun bestaan. Van dat vertrouwen zagen wij meer dan één symptoom. Het gelovig gemoed zal het stellig paren aan de dankbaarheid jegens Hem, zonder Wiens zegen ook dit nieuwe land geen wasdom dragen zal. MN ONSTENK.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3