AAN DE VOORAVOND VAN DE »WINTERFLORA« Groei van bescheiden expositie naar tentoonstelling van formaat Vijf millioen beschikbaar Uit de chaos van materialen groeit een boeiend geheel De „Neversie" voor de eerste keer op de Winterflora „Altijd beter" bleef het parool voor de Westfriese kwekers Samenwerking was steeds perfect Middenstanders op hun best Grootste ruimte voor mechanisatie Deelnemers aan de bloemen-show Een „hartelijk welkom van burgemeester Elders Op de tentoonstelling in wording Veel voorlichtend materiaal Paardencourses te Alkmaar Premieverlening kleine boerenbedrijven Wederom kent de Streek een gebeurtenis, waarvan de be tekenis verre uitgaat boven de evenementen van locaal belang, die in ons gewest op velerlei terrein met zoveel prijzenswaardige ijver zijn of worden voorbereid. Voor de tiende keer een Winter- flora en voor de laatste keer, nu de expositie in de toekomst onder een andere naam moet worden georganiseerd. Deze naamsverandering zal echter een bijkomstigheid blijken, wan neer de hoofdzaak: propaganda voor de Westfriese bollenteelt en voor de eigen kwekers een aanschouwelijke voorlichting, bij de organisatie van deze vaktentoonstelling voorop blijft staan. En er zijn gelukkig geen tekenen die op het tegendeel wijzen. f 17.503.—; maar toen kwa men er ook 20.000 bezoekers. En het is steeds aan het zuinige be heer van het bestuur te danken ge.weest, dat de uitgaven bene den de ontvangsten zijn geble ven, al was het wel eens moeilijk en al kostte het soms hoofdbre kens om de eindjes aan elkaar te knopen, vooral wanneer on voorziene kosten moesten wor den gemaakt. Jammer voor de bloemist die op de tentoonstelling van 1936 een strop van f 80.— moest lijden, omdat zijn in bruik leen afgestane palmen waren doodgevroren. Hij heeft echter, als een man die met het wel en wee van de Flora meeleeft, de schade blijmoedig gedragen. Het bereiken van grote finan ciële voordelen heeft het bestuur van de Winterflora nooit voor ogen gestaan. Zeker, er was aan de uitkomsten veel gelegen, maar men was al tevreden wan neer de uitgaven door de ont vangsten konden worden gedekt. Vandaar ook dat de standhouders een bedrag moeten neertellen dat laag is in vergelijking met de prijzen welke op soortgelijke ten toonstellingen worden gevraagd. Maar dat er tegenwoordig veel geld nodig is om de bezoekers in alle opzichten tevreden te stellen, daarvan weet het bestuur mee te praten. Drie jaar geleden moest alleen reeds voor de aan koop van kachels f 16.000 worden neergeteld, hetgeen alleen moge lijk was dank zij de Bloembollen veiling Westfriesland, die als geldschieter fungeerde. En voor de tentoonstelling van dit jaar vroeg de aankoop van nieuwe lampen liefst f3000. Er is dus een tweede lustrum, ofschoon het veel langer dan tien jaren vis geleden, dat de eerste bescheiden opgezette expositie de even bescheiden publieke belangstelling trok. Het initiatief voor de Winterflora werd geno men door de afdeling Groote broek van de Vereniging voor Bloembollencultuur. Op 15 Octo ber 1935 werd ten huize van Jan Vlam in Grootebroek een verga dering belegd, samen met verte genwoordigers van de afdeling Bovenkarspel. Toen werd beslo ten in 1936 een tentoonstelling van broeitulpen te houden, geheel volgens dezelfde motieven welke nu nog gelden: propaganda ma ken en aan eigen kwekers laten zien welke mogelijkheden er zijn bij teelt op de Westfriese klei. Vanaf de beginne heeft de Winterflora geprofiteerd van de niet genoeg te waarderen steun der heren Jacob Boon en Piet Bakker. De eerste werd de grote propagandist en stuwkracht bij alles wat met de organisatie der Winterflora samenviel; de heer Bakker heeft met zeer grote in zendingen steeds onmisbare bij dragen geleverd voor het welsla gen der tentoonstellingen als zo danig en hij was voor vele kwe kers een stimulans om in hun vak te streven naar de beste resultaten. Van „klein" naar „groot" Tot aan het uitbreken van de oorlog werd de Winterflora beur teling in beide deelnemende afde lingen gehouden, in Grootebroek voor het eerst. Velen zullen zich nog herinneren hoe dat ging. In de kolfbaan werden inzendingen keurig gerangschikt en met stem mige doeken gedrapeerd, ter be zichtiging gesteld. De bestuurs leden zaten zelf aan de kassa en hadden tevoren alle karweitjes verricht die voor de inrichting der tentoonstelling noodzakelijk waren geweest. De belangstelling viel niet te gen. Men constateerde zowaar een aantal auto's van buiten en herhaaldelijk zagen de omwonen den groepjes vreemdelingen, waarvan ze zeiden „die gaan vast en zeker naar de tentoonstel ling...." En een geld dat er bin nen kwam! In 1936 bedroegen de ontvangsten f 261.40 en in 1950 Dc middenstand van Boven karspel geeft met een groot aan tal stands acte de presence. Hier zijn de namen der deelnemers. A. C. Bertrand, electro-techn. bur.; Paul Buysman, schrijfma chines en kantoorartikelen; Marie Koster, wol en baby-artikelen; „Adella", corsettdn; Jan Windt, cassettes en galanterie; Jan de Wit, meubelen; A. Dekker, rij wielen; Postma, bazar-artikelen; D. de Wit, heren-modes; P. v. d. Mosselaar, schoenen en leder waren; P. de Wit Zn., manu facturen; A. de Bruin, sanitair; S. Oud, bloemen; Jac. Hinke, goud en zilver (Grootebroek); C. Blokdijk, sportartikelen en lederwaren; P. Neuvel, manufac turen; Jac. Houtenbos, A. Beem- ster en A. Beemster, sigaren en luxe artikelen; W. Brouwer, ra dio's; Schiphouwer, electrische artikelen. Op deze afdeling is voorts een stand van de directie der gas- labriek te Enkhuizen. Hier vindt men ook Je grote theetuin en snoepstand. Vijftig gulden voor een naam! Gedurende de oorlogsjaren kon het bestuur van de Winterflora vanzelfsprekend niets onderne- Liefst 2700 m2 van de tentoon stellingsruimte is gereserveerd voor de afdeling mechanisatie. Hier vindt de vakman de nieuw ste machines en landbouwwerk tuigen te kust en te keur: daar naast zijn er ook stands die niet tot de afdeling mechanisatie kun nen worden gerekend, maar om verschillende redenen hierbij zijn gevoegd. Ze zullen er niet mis staan! Inzenders zijn hier: P. Schaap, Lutjebroek; Gebr. Windt, Groo tebroek; H. Bruggeman, Hoorn; H. Bijvoet, Enkhuizen; v. d. Zee, Medemblik; W. v. d. Garde, Schoorl; J. Nuiens, Limmen; J. Peerdeman, Grootebroek; NACO, Purmerend; S. Botman, Groote broek; G. Vertelman, Wervers- hoof; Talpa, Alkmaar: „Selecta", Enkhuizen; Mol Blom, Noord- Scharwoude; J. Bakker, Waar land; A. de Haan, Bovenkarspel; L. v. Biezen, Hillegom; J. v. d. Heuvel, Amsterdam; J. Vriend, Andijk; P. Ligthart, Bovenkars pel; J. Kossen, Alkmaar; E. Groot Grootebroek; J. Haakman, Hoorn; Th. Burggraaf, Enkhuizen; R. Brandsma, Andijk; H. v. d. Laan, Zwaag: W. Botman, Bovenkars pel; Brunie, Hoorn; Schot Mol, Alkmaar; S. v. Dok, Enkhuizen; Havelaar, Delft; Slaman, Lutje broek; Coöp. Aankoop Vereniging, Rotterdam; Angicora, Amsterdam; J. Windt, Bovenkarspel: A. A. Kunzli, Bloemendaal: Koopen, Bovenkarspel; Blom Dekker, Schoorldam: v. d. Berg, Lutje broek; R. Middelbeek, Blokker; Brinkman Niemeijer, Midden- meer; M. v. Heezen, Andijk; C. Bakker. Hoogkarspel; J. E. Stork, Den Haag; H.A.V.-Bank, Schie dam: Chr. Tol, Enkhuizen; Schul- te, Noordwijk; „Zeven Provin ciën", Den Haag; Eggens, Enk huizen. men. Maar in 1947 waren de grootste hinderpalen opgeruimd; Winterflora was herrezen en had voorgoed domicilie gekozen in de veilinghal van Bovenkarspel. Bij de steeds toenemende om vang van de tentoonstelling, bleek dat de organisatie-vorm eigenlijk onbevredigend was. Twee jaar geleden is een vereniging gesticht waarvan alle inzenders van de expositie lid waren. Ze bezat echter nog geen rechtspersoon lijkheid, zodat ieder bestuurslid eigenlijk aansprakelijk was voor do financiële consequenties zijner handelingen, in het belang van de tentoonstelling verricht. Bin nenkort komt hierin verandering, als de statuten zijn gemaakt en de Koninklijke goedkeuring zal zijn verkregen. Maar dan blijft nog altijd de vraag: hoe moet de Winterflora in de toekomst heten? Ook de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur te Haar lem heeft sinds lang haar jaar lijkse Winterflora. Bovenkarspel heeft met de tentoonstellingen onder dezelfde naam een beetje verwarring gesticht en daarom kwam het verzoek om de oude naam in een nieuwe te verande ren. In welke? Het bestuur zit er een beetje mee. Wat was een voudiger dan alle bezoekers bij de keuze in te schakelen en er tevens een prijsvraag aan te ver binden? De duizenden die het bloemenfeest aanschouwen, krij gen hopenlijk voldoende inspira tie. Zo niet, dan zullen de herse nen tóch wel aan het werk wor den gezet, want een bedrag van f 5(L— is voor de prijswinnaar nieY te versmaden. De handelt' ineen. Het tegenwoordige bestuur be staat uit vertegenwoordigers van de afdelingen Bovenkarspel, Grootebroek en Enkhuizen, werk zaam in uitstekende harmonie en met het volle vertrouwen van alle belanghebbenden. Goede sa menwerking is trouwens in alle jaren kenmerkend geweest voor de Winterflora. De tentoonstelling in een streek waar de bloem bollenveiling dit boekjaar voor pl.m. f 7.000.000 zal omzetten moet ook om andere dan mate riële- of vakbelangen worden toe gejuicht. Alleen reeds de bloemen be slaan in de thans sprookjesachtige hal een oppervlakte van 1500 m2, 600 m2 meer dan vorig jaar. De afdelingen Wervershoof, Berk hout, Winkel, Obdam en Lutje broek werken mee en dan zijn er de individuele inzendingen van Grootebroek, Bovenkarspel, Hoog karspel, Venhuizen en Andijk, vijf afdelingen en zestig kwekers in totaal. De middenstandsafde ling is 800 m2 groot en voor de mechanisatie is 2700 m2 gereser veerd. En iedere beschikbare vier kante meter is volgebouwd, want er waren liefhebbers genoeg; ster ker nog, er bleek veel te weinig ruimte te zijn om aan alle aan vragen te kunnen voldoen. Exporteurs en handelaren, kwe kers uit Westfriesland en „de Zuid", vele duizenden bezoekers uit eigen gewest en ver daar bui ten, kunnen er van verzekerd zijn dat de tiende Winterflora in véle opzichten de vorige tentoonstel lingen overtreft. Leek en vakman zullen genieten van de beste pro ducten der Westfriese bollen- kweek en de vele fraaie stands; een totaalbeeld van schoonheid en ondernemingsgeest. De heer Jb. Boon, nestor in het tentoonstellingsbestuur en vanaf de eerste „Flora" een grote stuwkracht bij de orga nisatie der exposities. Dergelijke fraaie hoeken van de veilinghal zullen de duizen den bezoekers vanaf morgen tot en met Zondag kunnen bewonderen. EXTRA BUSSEN VAN DE NACO Hoe zal de NACO de duizen den passagiers zonder groot op onthoud op de plaats van be stemming brengen? De bezoekers aan de Winterflora kunnen gerust zijn. Reizigers van en naar Hoorn kunnen rekenen op een vol doende aantal bussen! Vanaf Wervershoof en Andijk worden extra diensten ingeschakeld. Woensdag t.m. Zaterdag: ver trek Wervershoof 13 uur en 18 uur; vertrek Bovenkarspel 17.15 uur en 22 uur. Zondag: vertrek Wervershoof 13 uur; vertrek Bovenkarspel 19 uur. Route: Wervershoof-Dijkweg (tot café Schotsman) viaNieuwe- weg-Grootebroek-Bovenkarspel. Kaarten voor de tentoonstel ling zijn bij de chauffeur ver krijgbaar! Veel groetr nog dan vorig jaar, is liet aantal inzenders dat met de schoonste producten van de Westfriese bollenkweek, met wel verzorgde middenstands-stands of met de nieuwste landbouw-werk- tuigen de belangstelling zullen trekken. Voor de bloemengroepen zenden in: K. Schuurman, C. Braakman, Bovenkarspel; J. Boon-Heideman, Venhuizen; J. G. Boon, J. Braak man, Jac. Boon, J. Boon-Bot, J. P. Boon Jr., Bovenkarspel; P. Singer, Andijk; N. Noordeloos, Bovenkarspel; S. Schaper-Rood, Grootebroek; M. J. Reus, L. Schoenmaker, C. N. Komen, N. v. d. Gulik, J. v. d. Gulik, N. Koomen, idem; W. Kok, Boven karspel; Gebr. -Bot, Grootebroek; J. de Wit, Bovenkarspel, J. Bak ker-de Wit, N. E. Reus, Jn. Koo men Pzn., Jn. Kreuk, P. Buys man, G. P. Rood, P. G. Buvsman, Grootebroek: J. de Wit Czn., Bo venkarspel; F. Singer, Wijdenes; J. Mantel Czn., Bovenkarspel; A. Koomen, Grootebroek; J. Oost- woud-Wij denes, Winkel; D. Jon ker, Andijk; D. de Boer, Enkhui zen; J. Fit, Venhuizen; J. Aker, Hoogkarspel; Wed. Schipper, idem; P. de Wit Czn., Bovenkar spel; P. Bakker, Enkhuizen; Joh. Visser, Wervershoof; W. Baas Bo venkarspel; Hoek's broeiproeven- bedrijf, O. Niedorp; Gebrs. v. Zanten, Hillegom; P. Nijsen Sant poort; D. J. Smit, P. Hauwert, G. Oud, H. F. Roemer, W. Visser Dz H. v. Brugge, D. de Wit, C. Peer deman, P. Groot, D. Boon Wzn., G. Koster, W. P. M. Visser, A. Dekker, A. Peerdeman, K. Vis ser, allen Bovenkarspel; G. v. Meulen, Wiidenes; D. Kommer, gebrs. de Wit, gebrs. Mantel en Joh. Boon, allen Bovenkarspel. Voorts de afdeling Obdam, Lut jebroek, Winkel, Berkhout en Wervershoof. Overtuigd dat de Winterflorageen aanbeveling nodig heeft, mede doordat ooic de pers al voldoende aandacht heeft geschonken aan wat in onze gemeente gaat gebeuren, wil het gemeentebestuur, welks exponent ik moge zijn, evenwel toch nog de aandacht vestigen op deze tentoonstelling. Uit de bloemenexpositie zal blijken, hoe uit een niet genoeg te waarderen samenwerking iets groots tot stand is gekomen. Dit is daarom zo belangrijk, omdat door deze samenwerking reclame wordt gemaakt voor producten die met elkander gemeen hebben dat zij a.h.w. tot de bodem rijkdommen van West friesland behoren. Hoe vaak wordt niet gezegd dat ons land arm is aan grondstoffen. Dat wij behalve steenkool en in de laatste tijd ook olie, verder niets uit de bodem kunnen halen. Naar onze mening ivordt door deze tentoonstelling duidelijk aangetoond hoe door onvolprezen liefde voor het mooiste wat de natuur ons biedt en gebundeld met grote vakkennis, een product uit de bodem wordt getrok ken dat voor velen die dit product in afgewerkte vorm tot zich krijgen, verhoging van levensvreugde betekent en voor onze mensen een redelijke beloning geeft voor hun arbeid. De bloembollencultuur en wat daarmede verband houdt draagt in belangrijke mate bij tot de maatschap pelijke welvaart in onze streek. Het is met grote voldoe ning dat wij dit constateren omdat hieruit zonneklaar blijkt dat de economische mogelijkheden voor onze en nog enkele andere in ons gewest hierbij betrokken gemeenten niet zijn uitgeput, ondanks de beweringen door planologen hieromtrent gemaakf. Spreken de omzetcijfers van onze twee veilingen geen duidelijke taal? Biedt rond f 14.000.000.— opbrengst uit de bodem waarbij gerust nog een respectabel bedrag wegens verkopen op andere wijze gevoegd kan worden niet meer een bestaans mogelijkheid voor onze mensen? Het schijnt dat er aan wordt getwijfeld. Welnu, het antwoord hierop zal de Winterflorate Bovenkarspel geven, waarbij ook de middenstand en landbouwwerktuigenfabrikanten zullen tonen hoe dit gewest springlevend is. Zijn producten kunnen wedijveren met het beste dat uit andere gebieden kan tvorden geboden. Met een opwekking tot bezoek roept het gemeente bestuur van Bovenkarspel U een hartelijk welkom toe. J. ELDERS, Burgemeester. Moet dit nu de Winterflora worden? Gistermiddag hebben we enigszins verbijsterd rondgestaard over een parkeerterrein waar tientallen auto's van allerlei slag kris kras door elkaar stonden en waaruit lawaaierige mannen allerhande attributen haalden, die blijkbaar moesten dienen om de aantrekkelijkheid van de expositie te verhogen. We zijn hen gevolgd naar de grote veilinghal en waanden ons in een circus in opbouw, zo chaotisch was de eerste indruk in deze enorme ruimte. Maar kijk, daar waar enige tekening begon te komen, ontstond verrassende compositie, door degelijke vaklieden die iets met hun materiaal wisten tot stand te brengen. En bij een rondgang langs de bedrijvige werkers groeide de overtuiging dat uit de .chaos een voortreffelijk geheel zou worden gewrocht. Geheel beantwoordend aan het doel waarvoor de tentoonstelling mede is georganiseerd, zal het aan instructief materiaal niet ont breken. Zo is er een stand van de Tuinbouwvoorlichtingsdienst en maakt de Nederlandse Fruit telers Organisatie eveneens bij zonder veel werk van de moge lijkheden welke haar hier ten dienste staan. Ook willen wij gaarne de aandacht vestigen op de wetenschappelijke stand van de Nederlandse Vereniging tot bevordering der wetenschappe lijke veredeling van Siergewas sen, de „Ncversie". In de afdeling van de N.F.O. zien de bezoekers voor een minia tuur-watermolen een „bollen veld" uitgelegd van eerste klas fruit! Het Rijkstuinbouw-consu- lentschap te Wageningen toont een plaquette van een fruit-dro- gerij, voorts producten hiervan en fruit in consumentenverpak king. Ook is er een gedeelte van de stand, waar met medewerking van de Huishoudschool te Enk huizen diverse fruitgerechten worden klaar -gemaakt. De Voe dingsraad geeft receptenboekjes en tenslotte demonstreert hier de Coöperatie Covelt uit Swalmen (Limburg) met een nieuw soort vruchtensap, het z.g. „dixap". Volgens een Amerikaans procédé heeft de Covelt verdikt vruch tensap gefabriceerd, dat slechts behoeft te worden vermengd om een heerlijke drank te verkrij gen. Voor de eerste maal heeft de Neversie een stand op de bloe mententoonstelling. Deze vereni ging krijgt practische steun van de Westfriese bollenkwekers. ge tuige o.a. de proefnemingen bij Fred. Singer te Wijdenes en Jaap Boon te Venhuizen. Bij de bezichtiging van de stand valt het fraaie en zinrijke embleem der Neversie op. De tekening, evenals het andere tekenwerk hier, is vervaardigd door de Amsterdamse schilder Willem Jansen. Men ziet verder een lijst met 50 punten, die bij het onderzoek in acht worden genomen. De onderwerpen voor de praktijk vinden hun culmi natiepunt in het dievenprobleem, de stamselectie en de vroeger bloeiende verlopingen (mutaties)'. West-Friesland staat hier zonder enige twijfel aan de spits! Vele grote tekeningen, fraaie foto's, o.a. van de Hortus Bulborum te Limmen en vele publicaties, ge ven een indruk van het veelom vattende werk dat de Neversie verricht, onder directie van dr. W. E. de Mol van Oud-Loos- drecht. Tenslotte was het nog pas Maandagmiddag toen wij onze in drukken opdeden. En wat kan er in enkele dagen tijds niet gebeu ren, vooral wanneer in snel tem po en met verachting van alle ideeën omtrent welbeschreven werkperioden, de handen stevig uit de mouwen worden gestoken! Er viel dan ook nog heel wat te doen en zelfs op het moment dat ge dit leest is men nog met man en macht in de weer om op tijd gereed te zijn. Voor velen zullen de nachtelijke uren wel nodig zijn, willen ze tenminste bij de officiële opening met vol doening kunnen zeggen: zie hier, wat wij op deze Winterflora weer konden presteren. Het was dikwijls een toer om zonder te struikelen door de vei linghal te gaan. Overal verspreid lagen velerlei materialen, welke bij de inrichting van de stands werden gebruikt. Papier en car ton, touw en planken, spijkers en gereedschappen, vormden beletse len voor een ongestoorde rond gang. Maar wie maalde daarom! Zeker niet de lieden die vol ijver aan de slag waren en wel andere zaken aan hun hoofd hadden, dan zich bezorgd te maken om het lichamelijk welzijn van een nieuwsgierige bezoeker. En die bezoeker zelf wc wel zo verstan dig om de imitatie-booby-traps te ontzien en met een wijde boog de hardwerkende standhouders en hun personeel uit de weg te gaan Reeds nu, ondanks de ogen schijnlijke wanorde, was er veel te bewonderen. We willen in dit verband nog niet eens spreken van de machinerieën, modern en stoer, noch van de talrijke andere veelbelovende in zendingen, welke eveneens de voorboden waren van een boeien de en aantrekkelijke tentoonstel ling. We hebben' namelijk ook een blik geworpen op de tuin, waarin nu nog niet eens de dui zenden bloemen waren geplant, maar die daar nu al lag als een verrukkelijk plantsoen met frisse gazons en keurig geharkte paden. Wc loerden over een muur van kisten naar dit verrassend stukje natuur en konden er nauwelijks genoeg van krijgen. Een der tuin lieden verstoorde de dromerij. Hij Na verschillende besprekingen tussen het Gemeentebestuur van Alkmaar en de Paardensportver. „Vooruit", is tot wederzijds ge noegen een oplossing gevonden voor de moeilijkheden inzake 't vaststellen van verschillende data. De openingscourses worden ge houden op Zondag 18 Maart a.s. terwijl de tweede course, welke oorspronkelijk werd vastgesteld op de Tweede Paasdag, nu zal worden gehouden op Zondag 8 April. In totaal worden op het Sportpark gehouden 11 courses, n.l. op de Zondagen 18 Maart, 8 April, 22 April, 20 Mei, Zaterdag 16 en Zondag 17 Juni, Zondag 29 Juli, Woensdag 15 Augustus (Maria Hemelvaart), Zaterdag 25 en «Zondag 26 Augustus en Zon dag 7 October. In de stal-accomodatie is een belangrijke verbetering gekomen door het als zodanig in orde ma ken van een totalisator-gebouw, dat niet meer in gebruik was. Ook de sintelbaan is goed on der handen genomen en de tij den. welke daarop zullen worden gemaakt, beloven weer record tijden te worden. gaf een duw tegen de kist waar tegen wij, juist stonden geleund en die schok bracht ons tot de werkelijkheid.... De smalle loopbrug, verbinding tussen de grote hal en de klei nere ruimte, is thans vrijwel om sloten door blank getimmerte. De duizenden bezoekers kunnen zich zonder gevaar van de ene hal naar de andere begeven en heb ben geenszins de indruk dat be neden hen het donkere vaarwater ligt. Ook hier: activiteit. Gevlucht voor het rumoer be landden we in het veilingkantoor, in de veronderstelling dat hiel de oase zou zijn waar niets de rust verstoorde. Jawel, dit zou het kunnen zijn, wanneer hier niet tevens'het inlichtingenbureau van de tentoonstelling was geves tigd. Frappant toch, zoveel infor maties het secretariaat moet ver strekken, hoe dikwijls juffrouw Kommer door de microfoon haar oproepen moet laten klinken en hoe veelvuldig de deur wordt ge opend voor legio mensen die legio zaken hebben te bespreken In dit centrum van waaruit de organisatie voor de tentoonstel ling wordt geleid, wordt onder hoogspanning gewerkt. En het zal er de komende dagen stellig niet minder druk zijn. Bezwaar lijk? Welnee, het 'gaat immers 'voor de goede gang van zaken! En met een bestuur dat thans vror de tiende keer met dit bijltje hakt, is een vlot verloep Van de organisatie wel verzekerd! De tulpenkoningin in haar rijk? Laten we wat minder poëtisch zijn, maar niettemin constate ren dat de bloemenweelde op de Winterflora vorstelijk is! Zoals in 1950 zal de dienst Kleine Boerenbedrijven van het Ministerie van Landbouw ook in 1951 de rationalisatie van de kleine boerenbedrijven blijven stimuleren door middel van pre mieverlening. De richtlijnen hier voor zijn thans gereed gekomen. De eerste en voornaamste voor waarde voor het verkrijgen van een premie is, dat het" gebruik van het ter beschikking gestelde geld moet leiden tot verbetering van bedrijfsvoering. Daarnaast moet de boer nog voldoen aan drie voorwaarden: zijn hoofdbe roep moet landbouwer zijn, zijn vermogen mag niet groter zijn da'n f 25.000 en zijn bedrijf moet kleiner zijn dan 10 ha cultuur grond. Als basis voor de premie verlening wordt genomen de Mei inventarisatie van 1948. Richtlijnen Er is thans 2 millioen gulden beschikbaar voor het verlenen van premies. Daarnaast kan men rekenen behoudens goedkeu ring door de Tweede en Eerste Kamer op een bedrag van 3 millioen gulden uit de Marshall hulp. De dienst Kleine Boerenbedrij ven van het Ministerie van Land bouw heeft in overleg met de commissie voor kleine boeren- vraagstukken van de Stichting voor de Landbouw de lichtlijnen voor de premieverlening opge steld. De uitvoering van de rege ling is opgedragen aan de land- bouwconsulenten en hun assis tenten. Evenals de landelijke stichting heel nauw betrokken is geweest bij de samenstelling van de richtlijnen, zo zullen ook de provinciale kleine boerencommis- sies of de besturen van de pro vinciale Stichtingen voor de Landbouw ten nauwste betrokken worden bij de toepassing ervan in de provincies. De rijksland- bouwconsulenten moeten name lijk in overleg met de provin ciale organen een plan opstellen. Elke landbouwconsulent krijgt een bepaald crediet. Hij moet een plan maken om binnen do alge mene richtlijnen dit crediet te besteden. VERKEERSREGELING IS IN ORDE Elders op deze pagina hebben wé meer dan eens herinnerd aan de voortreffelijke samenwerking bij allfe betrokkenen, om de Win terflora tot een zo groot mogelijk succes te maken. We hebben hier bij nog niet de politie genoemd. Vorig jaar, toen de belangstelling overstelpend was, zorgde ze voor een ordelijke gang van zaken. En dat zal ook nu weer het geval zijn, waarbij de ruime en gra tis! parkeergelegenheid een gelukkige bijkomstigheid is. BESCHERMD DOMEIN Ruilverkaveling is nogal een zakelijke 'aangelegen heid, waarbij het vooral aan komt op maten en getallen, schattingen en kosten, drag lines. bulldozers, ploegen. Hoe goed deed liet ons. op 'n onvervalst stuk poëzie te stuiten bij zoveel proza. We vonden het in het nieuwe beplantingsplan voor de Waarlandspolder: een paar hoekjes grond op de kaart gearceerd, en daarbij aange geven: mogen niet worden ingepolderd. Waarom dan wel niet? Het antwoord gaf een rapport van de Natuur- schoonbeschermingscommis- sie. waarin gesproken wordt v'an fraai ontwikkelde moe- rasplantengezelschappen, ty pisch voor mesophalitisch brak water, in Europa zeer zeldzaamen in Nederland, behalve in deze polder, al leen nog maar te vinden in het Haf-gebied. Wat er ook op de schop moge gaan: de moerasmelkdistel zal hier mogen blijven groeien naast het brakwater'gras en de koekoeksplant en hoe het verder ook ingewikkeld mo ge heten. Alleen maar hier zal nooit een dragline komen 26E WESTFRIEZENDAG Hel bestuur van het Historisch Genootschap „Oud Westfriesland besloot in haar te Hoorn op 14 dezer gehouden vergadering in „De Roskam" in principe dc Westfriezendag dit jaar te Edam te houden. Reeds eerder werd dc Westfriezendag te Edam gehou den. De omgeving, zoals Volen- dam e.d„ maken dit bij uitstek een centrum van waaruit men de omtrek kan gaan bezichtigen RUILVERKAVELING IN DE ZEEVANG Op 9 Maart a.s. zal. zoals wij Maandag meldden, in de poldei dc Zeevang de beslissing vallen of men tot de administratieve ruilverkaveling van 1125 hectare grond zal overgaan. Die dag zul len n.l. dc boeren uit de polder hun stem voor of tegen uitbren gen. Dc kosten bedragen f73.000 ol' f65 per ha. Het Rijk vergoed! 60fr zodat voor iedere ha. f26 moet worden betaald. Dit bedrag kan desnoods als ruilverkave lingsrente in 30 jaren worden voldaan. In sommige gevallen zullen landscheidingen nodig zijn. Men rekent op 1200 dam men, waarvan de kosten f289 pei stuk zijn of na aftrek van Rijks subsidie f116 per dam. De verwachting is, dat de uit voering drie a vier jaar zal ver gen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3