Een Aanbiddingskapel in het hart van Utrecht Lichting 1949 II beëindigt training in het terrein Arts pleegde meineed Dr. Bruins Slot stelt vragen aan minister van Oorlog Kinderen liepen beschonken door straatjes van Urk Twee dure Ierse renpaarden per vliegtuig over de Oceaan Kardinaal legde de hoeksteen Het ontslag van generaal Kruis OEFENINGEN MET „SCHERP" Naar wij vernemen Jongetje van 8 jaar dronken gevoerd Omringd door K.LM.-zorgen Prinselijke paarden als proefkonijnen WOENSDAG 21 FEBRUARI IVdI PAGINA 3 In een der laatste maanden van het Heilig laar heeft zich in de binnenstad van Utrecht, midden in het lawaai van het mo derne stadsverkeer, een plechtige gebeurtenis voorgedaan, welke uniek wordt genoemd in de geschiedenis van de H. Kerk in Nederland. Op 23 October 1.L heeft Z.E. Joh. Kardinaal de long de hoeksteen gelegd van een Aanbiddingskapel van het Instituut der Eeuwigdurende Aanbidding in aanwezigheid van tal van geestelijke en wereldlijke autoriteiten. Deze kapel in de Westerstraat te Utrecht is binnen enkele we ken tijds nadien verrezen ter vervanging van de bestaande Ka pel van het Instituut. In deze Kapel troont de Christus Eucha- risticus, uitnodigend allen, die geestelijke kracht en troost zoe ken, permanent aanbeden door de Zusters van het Instituut en door een steeds groter wordend aan- biddingspubliek. Nimmer is de Kapel verlaten. Schoolgaande jongelui en zakenlieden, mannen van allerlei beroepen, rangen en standen en ontelbare vrouwen brengen er op alle uren van de dag hun korte en stille groet aan het H. Sacrament. Bij de plechtigheid der eerste steenlegging door Utrechts Kar dinaal, heeft de Rector van de Zusters van het Instituut der Eeuwigdurende Aanbidding, Pater H Kooien O.P., de betekenis van het AanbiddingswerK door Zus ters en leken treffend geïllus treerd. „De Kardinaal', zo zeide hij toen, „heeft hier in het Cen trum van ons Nederland, de vlam ontstoken in de vuurhaard van Liefde, waarbij duizenden, niet alleen in deze stad, maar uit heel het Aartsdiocees, ja, uit heel ons land en ver daarbuiten, zich ko men verwarmen, als zij koud en verkleumd door het leven moe ten gaan. Waar zij zich kunnen verzadigen met het Brood des Levens en zich kunnen verkwik ken met de wijn der Liefde". Nauwelijks twee weken geleden heeft de vertegenwoordiger van de Kardinaal, en Vicaris Generaal van het Aartsbisdom, Mgr. Th. Huurdeman de plechtige inzege ning verricht en daarna een plechtig Dankoffer opgedragen, waaronder Pater H. Kooien O.P. wederom de gevoelens vertolkte, die velen konden bezielen op „deze dag die de Heer gemaakt heeft" en uiting gaf aan de vreugde om het feit, dat door zovelen, die in nood verkeren, voortaan in dit intieme heiligdom van God troost kunnen zoeken. Aan het interieur ontbreekt voorlopig nog alles wat op luxe zou kunnen lijken. Er is een een voudig altaar, rustend op 5 ko lommetjes, waarop door 5 kruisjes de H. Wonden symbolisch ziin uitgedrukt; boven het altaar spreidt zich een weldadig licht uit; het zusterkoor is rechts van het priesterkoor aangebracht, doch zo, dat de zusters onzicht baar kunnen blijven voor het publiek; en achter in de kapel, tegenover de ingang, staat een Mariabeeld, naast de biechtstoel. De Godslampen, een kaarsen- krans bii het Mariabeeld en de klok zijn van smeedijzer ver vaardigd. De Kapel biedt plaats aan on geveer 150 personen. Op Zondag morgen zijn er altijd twee H.H. Missen, een stille H. Mis om zeven uur door een Pater Fran ciscaan en een gezongen H. Mis om half negen door de Rector, Pater H. Kooien O.P., niet voor het publiek maar gereserveerd voor invaliden, vreemdelingen en bekeerlingen. In totaal zeven zusters (drie mères en vier soeurs) staan voor het werk dat in en om deze Ka pel te doen is: n.l. de permanente Aanbidding van het H. Sacra ment, de verzorging van het Lief dewerk voor de Arme Kerken, en het onderricht aan bekeer lingen. VOOR PARLEMENTAIRE ENQUETTECOMMISSIE Tegen de Haagse arts J. B. van der W. is heden door de recht bank een jaar gevangenisstraf, waarvan acht maanden voorwaar delijk, met een proeftijd van drie jaar geëist. Volgens eigen erken ning heeft de heer van der W. ten overstaan van de Parlemen taire Enquêtecommissie een mein edige verklaring afgelegd. Toen deze commissie een onder zoek naar het „Englandspiel" in stelde heeft verdachte aanvanke lijk verklaard, dat hij van deze radiospionnage op de hoogte was. Ook zou hij geweten hebben, dat agenten door de Duitsers werden gearresteerd en tenslotte zou hij getracht hebben de regering te Londen van een en ander op de hoogte te stellen. Toen de commissie aan dit ver haal ging twijfelen, heeft men een vrij diepgaand onderzoek in gesteld. Nadien werd de politie in de arm genomen. Tenslotte erkende de arts valse verklarin gen te hebben afgelegd. Bij een nader verhoor door de commissie heeft hij zulks bevestigd. De heer van der W. heeft zich naar hij later verklaarde, door zijn fan tasie laten leiden en verhalen van anderen tot de zijne gemaakt. Uitspraak op 6 Maart. SPOEDIG VREDESVERDRAG MET JAPAN WELLINGTON, 20 Febr. (Reu ter). John Foster Dulles, de speciale afgezant van president Truman, heeft hier vandaag verklaard te verwachten,» dat spoedig na zijn terugkeer te Washington dit weekeinde begonnen zal worden met het opstellen van een vredesverdrag met Japan. Het Tweede Kamerlid de heer Bruins Slot (A.R.) heeft aan de Minister van Oorlog schriftelijk o.a. de volgende vragen gesteld: Is de minister van oorlog be reid mede te delen of de redenen, die geleid hebben tot de onthef fing uit zijn functie van chef van de generale staf van generaal mr. H. J. Kruis, uitputtend zijn weer- De 32-jarige piloot van de R.A.F., eskader-leider A. E. Callard, zal met een tweemotorige straalbommenwerper, de Electric „Canberra", trachten het Atlantisch record te breken in een vlucht van Aldergrove in Noord-Ierland ruiar Gander op New Foundland. Dit zou dan de eerste transatlantische vlucht met een straalvliegtuig zijn waarbij tussentijds geen brandstof wordt bijgeladen. Een machine van het type „Canberra" waarmee de recordpoging ondernomen zal wor den. De inzet: squadron-leider A. E. Callard. Binnen enkele weken zal de opleiding van de lichting 1949II worden voltooid. De eenheden, welke uit het personeel van deze lichting zijn gevormd, wor den samengevoegd tot een on derdeel, dat een regiments-ge- vechtsgroep wordt genoemd en overeenkomt met het derde ge deelte van een divisie. Dit on derdeel, de 44e regimentsge vechtsgroep, staat ter beschik king van de commandant strijdkrachten te velde, die de troepen, welke eventueel zullen optreden in geallieerd verband, onder zijn bevel heeft. De laatste oefeningen van de lichting 1949-2 zullen door de commandant strijdkrachten te velde worden geleid. Eerst wor den de infanterie-bataljons ach tereenvolgens geoefend in de samenwerking met de artillerie en de luchtstrijdkrachten, om daarna tijdens de slot-oefening in de gevechtsgroep te worden verenigd met alle hiertoe beho rende onderdelen. De bataljonsoefening draagt de naam „Unito" en wordt door elk der bataljons uitgevoerd op het terrein van de legerplaats bij Oldebroek op een der data tussen 20 en 28 Februari. Bij deze oefe ning zullen voor de eerste maal de infanterie, de artillerie en de luchtstrijdkrachten in bataljons- verband worden geoefend met scherpe munitie. De oefening van de gevechts groep draagt de naam „Crescen do" en zal op 13, 14 en 15 Maart worden uitgevoerd over een ge deelte van de Veluwe. Crescendo zal het voorbeeld zijn van de slotoefening, waarmede in de loop van 1951 telkens de herscho ling zal worden voltooid van elke groep, welke uit de dienst plichtigen van de lichtingen 1945 tot en met 1949-1, zal worden gevormd. ZIJ WILDEN GEEN UITRUSTING AAN DE T.N.I. OVERDRAGEN Conform de eis van de advo caat-fiscaal heeft het Hoog Mili tair Gerechtshof gisteren de wachtmeester J. D. uit Drieber gen veroordeeld tot een gevan genisstraf van één jaar met af trek en 25 gulden boete en de sergeant A. W. A. uit Uden tot negen maanden met aftrek. Bei de onderofficieren worden in rang verlaagd tot soldaat laagste klasse. Zij hebben in het voorjaar 1950 te Semarang legergoederen verduisterd uit een magazijn, waarover zij het beheer voerden, omdat zij er weinig voor voelden deze goederen aan het Indonesi sche leger over te dragen. gegeven in het communiqué van 23 Januari j.l.? Indien vorenstaande vraag be vestigend wordt beantwoord, kan de minister dan mededelen welk verschil van inzicht er bestond tussen hem en de hoogste leger leiding omtrent de wijze, waarop onze strijdkrachten moeten en kunnen worden georganiseerd? Is de mededeling, die na het uitgeven van het officiële com muniqué van 23 Januari nog die zelfde dag „van bevoegde zijde" aan het A.N.P. werd verstrekt, namens de minister van oorlog gedaan? Is de minister dan bereid mee te delen: welke de „steeds weer andere plannen" waren, die generaal Kruis volgens deze officieuze toelichting heeft ontworpen voor de uitvoering van het drie-divi sies-plan; welke de vaste lijn is, die de minister daarbij gehandhaafd wilde zien en die door de plannen van generaal Kruis zou worden doorkruist; of het besluit om het drie- divisies-plan uit te breiden tot een vijf-divisies-plan werd geno men na de ontheffing van gene raal Kruis uit zijn functie en door wie dit vijf-divisies-plan werd opgesteld en ingediend? Indien de minister de „van be voegde zijde" verstrekte mede deling niet voor zijn rekening neemt en onjuist acht, kan de minister dan mededelen waarom daarvan van zijnentwege geen rechtzetting werd gegeven? HOOFDOFFICIER VEROORDEELD WEGENS DIEFSTAL Het Hoog Militair Gerechtshof veroordeelde gisteren de voor malige luit. kolonel P. H. uit den Haag tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting uit de bevoegd heid bij de gewapende macht te dienen. Deze voormalige hoofd officier heeft in 19471948 te Garoet een sergeant een aantal meubelen laten wegnemen, waar op hij geen aanspraak kon doen gelden. Verder heeft hij zonder vergunning een pistool voorhan den gehad. OOK BELGIË BOUWT DE METEOR Teneinde de aflevering van Gloster Meteor VIII" straaljagers aan de Belgische luchtmacht te bespoedigen heeft de Gloster vliegtuigenfabriek een overeen komst gesloten met de Fairey vliegtuigenfabriek om onmiddel lijk met de bouw van de genoem de toestellen te beginnen in de fabriek van „Avions Fairey" bij Charleroi in België, aldus „The Times". Zoals men weet bouwde Fokker tot dusverre de Gloster „Meteor VIII' voor België en Nederland. De motoren voor deze toestellen worden in België gebouwd. Men meent, aldus „The Times", dat de bouw der Glosters in België de huidige productie van Fokker zal aanvullen. Toelatingsonderzoek eerste klasse H.B.S. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van belangheb benden, dat het schriftelijk on derzoek, bedoeld in artikel 4, on der 1, van het Koninklijk Be sluit van 19 Maart 1938 voor hen, die dit jaar wensen te wor den toegelaten tot de eerste klas se van een Openbare Hogere Burgerschool of een Openbaar Lyceum of tot de eerste klasse van een gesubsidieerde Bijzonde re Hogere Burgerschool of een Bijzonder Lyceum, zal worden gehouden op 19 Juni 1951, in dien de toelatingscommissie, wel ke bet onderzoek instelt, gebruik wenst te maken van de opgaven door de commissie van advies samengesteld. ligt het in de bedoeling de Centrale Werkplaats van de N.S. te Utrecht binnenkort op te hef fen zijn door de Haagse politie een winkelbediende en een vertegen woordiger in arrest gesteld we gens verduistering van f3500 blijft de luchtverbinding tussen Nederland en Zuid-Afrika, welke de K.L.M. tweemaal per week met een dienst op Johannesburg onderhoudt, voorlopig gehand haafd krijgt de Holland-Amerika-Lijn in het kader van het emigranten- vervoer naar Canada een kantoor in Winnipeg. heeft de politie te Schevenin- gen gisteren 5 jongens opgepakt, die niet minder dan 57 ruiten hadden ingegooid. De ouders van de baldadige knapen krijgen wel licht een gepeperde rekening thuis gestuurd wordt deze week op de Volks hogeschool „Eerbeek" een bijeen komst gehouden van bibliotheca rissen uit Nederland zal de „Nieuwe Courant" te Den Haag weer de oude naam van „Het Vaderland" aannemen heeft de gemeenteraad van Arn hem een door B. en W. voorge stelde regeling, waardoor het ge- meentepersoneel zijn inzichten en gevoelens ten aanzien van de be- drijfsuitvoering kan kenbaar ma ken, aanvaard. De beslissingsbe voegdheden van B. en W. of de directeuren worden daarmede niet aangetast. wordt momenteel in het minis terie van Sociale Zaken een con ferentie gehouden voor sociale zekerheid van de Sociale Com missie van het Pact van Brussel is de bouwkundige S. H. uit Gouda, die verduisteringen nleeg- de ten nadele van verschillende personen en op onreechtmatige wijze f 6500.verkreeg, tot tien maanden gevangenisstraf veroor deeld wordt de accomodatie van de „Johan van Oldenbarnevelt" beter geschikt gemaakt voor het ver voer van emigranten.... is aan drs. G. J. H. de Graaf, directeur van het Directoraat- Generaal voor de Buitenlandse Betrekkingen, de titel van gevol machtigd minister verleend. FAAS WILKES TERUG Blijkens geruchten die de Maasbode redacteur in Milaan heeft opgevangen, zou Faas Wil kes misschien na afloop van de Italiaanse competitie naar Neder land terugkeren. STAKING IN BREMEN BREMEN, 20 Febr. (DPA). De staking der arbeiders bij de metaalbedrijven te Bremen heeft zich uitgebreid. Slechts op de scheepswerven wordt niet ge staakt. Het aantal stakers be draagt thans 12.000. Slachtoffer ontploffing overleden De 34-jarige Leyenberg uit Amsterdam, voorman van een re- paratieploeg, die Vrijdag j.l. ern stig werd eewond. toen in de Centrale Noord te Amsterdam een compressorpompinstallatie uit elkaar sprong, is in het bin nengasthuis overleden Leyenberg was {)ij de ontploffing levensge vaarlijk gewond door wegsprin gende scherven Roos verloor op punten Te Rotterdam verloor Job Roos een wedstrijd in het middenge wicht over 10 ronden van de Fransman Jean Wanes met groot puntenversehil. Wanes aanvaardde de revanche welke Roos in de ring aanvroeg. IRMA SCHUHMACHER AUSTRALISCH KAMPIOENE Op 110 yards vrije slag Tijdens de Australische zwem- kampioenschappen, welke te Melbourne worden gehouden, won Irma Schumacher de titel op de 110 yards vrije slag, door deze afstand in 1 min. 08.9 sec af te leggen. Onze landgenote had een prachtige start en het zag er naar uit, dat zij het Australische re cord zou verbeteren, doch het laatste keerpunt werd gemist on Irma kon niet anders döén, dan terugkeren om het nogmaals te nemen. Desondanks bleef zij 0.3 sec. onder het record van de staat Victoria Greet Galliard eindigde als tweede op de 110 yards rugslag achter de Australische zwemster Judy Joy Da vies, die de titel won in 1.17.9. Het stoffelijk overschot van Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, opgebaard in het Gasthuis van de Zusters aan de Haagdijk te Breda. Het isolement is Urk in het verleden niet altijd ten zegen geweest. Er ontstonden zeden en gewoonten waarvoor men niet steeds respect kon hebben. Daar kwam bij, dat op grond van religieuze bezwaren alle vertier op Zondag verboden was. Zelfs sport en spel werd geweerd, maar niet de drank. Elk weldenkend mens kan op zijn vingers nagaan wat daarvan het gevolg is. En thans nog, nu Urk deel uitmaakt van het vaste land, heersen er toe'? standen die ten hemel schreien. Het is daar thans nog een nor maal verschijnsel, dat jongens van 12 of 14 jaar bij proevers jacht maken op lege jeneverflessen. Ze verkopen die weer aan de kastelein of slijter en kopen er drank voor. Het is dan ook geen zeldzaamheid, wanneer men jongens in beschonken staat in de nauwe straten van Urk aantreft. We kunnen niet beoordelen of hiertegen voldoende wordt opge treden. In ieder geval: de feiten liggen er. En eerst toen een jon getje van 8 jaar waggelend door de straten flaneerde, werd inge grepen en kon gerechtelijke ver volging plaats vinden op grond van art. 252 van het W. v. Str. Op 2 December zagen vier ar beiders enige jongens van 14 jaar waggelend voor zich uitlopen. Onder hen bevond zich de 8-ja- rige E. v. V.. die evenwel blij kens zijn gang normaal scheen te zijn. Een der arbeiders riep de jongen aan. Toen deze kwam gaf de arbeider KI. B. hem een klein beetje jenever en nadien was ook zijn gang waggelend gewor den. Voor de politierechter ga K. B. het feit toe. Maar niet hij had de jongen dronken gevoerd, want E. v. V. was eerst uit ge- Dit is geen foto van het front in Korea na een zwaar bom bardement, doch een gevolg van de uitbarsting van de vulkaan de Lamington op Nieuw Guinea. Met puin en lava- gruis bedekt liggen talloze voertuigen volkomen vernield in de geteisterde vlakte van Higatoera in Papoea. Door de geweldige kracht werd een jeep in de afgeknapte bomen geslingerd. 4000 inboorlingen en 35 Europeanen werden het slachtoffer van de uitbarsting. weest met een stuk of wat jon gens van 14 jaar. die een fles je never hadden laten halen, ivelke door de jpngens in een botter was leeggedronken. De toestanden zijn op Urk vol komen fout. Zelfs de kinderen ontbreekt het aan ontspanning en dan zoeken zij vertier in drank. Is het geen schande, dat ouders een kind van 8 jaar om half tien nog op straat laten lo pen? Dc Officier van Justitie mr. Brantjes vond het een nog groter schandaal, dat volwassenen jene ver aan kinderen geven. Verd. ontkende dat het ventje beschon ken kon worden van de vinger hoed drank welke hij hem gege ven had. Maar waarom stonden zijn drie collega's ook niet te recht? Get. L. Roosjes, onderwijzer op Urk had het ventje in be schonken toestand over de straat zien lopen. Het is met deze jon gen een bijzonder geval, want hij gaat altijd om met jongens van 12 tot 14 jaar. Ook de ouders doen er niet veel aan. De Officier van Justitie vor derde voor dit ergerlijk geval f 50 boete, waarover verd. zeer verontwaardigd was. Toen de rechter er f 10 had afgedaan, vond hij dit nog veel te hoog en overwoog om van dit vonnis in beroep te gaan. De boxen, die vervaardigd zijn van groengeschilderd metaal, hout en canvas, zijn uitklapbaar en kunnen in enkele minuten tijds worden gedemonteerd en Donderdag vertrekt van het omgetoverd in een loopbrug i«.„_ v_ „ij ou waarover de dieren in en uil Ierse vliegveld Shannon naar het vliegtuig kunnen worden ge- New York een K.L.M.-vracht- leid. Ze zijn op verschillende skymaster met een zeer bijzon- b<*!fd ]™™en voor leder paard afzonderlek op maal dere en kostbare lading aan boord, n.l. twee hoogwaardige, Ierse volbloedpaarden, die in de Verenigde Staten aan enkele races zullen deelnemen. Het ene dier is „Pink Larkspur" een vijf jaar oude winnaar van verschillende belangrijke races in Ierland en Engeland. Dit paard brak bereden door de Amerikaanse kampioen Jockey Johnny Longdenhsh het cur- ragh-record op dè 1 Vz mijl. De andere luchtreiziger is de driejarige „Dollroon", die in twee jaar tijds drie belangrijke races in Ierland wist te winnen De KLM, die voor de eerste keer paarden vervoert, is hier pas toe overgegaan na langduri ge studie en proefnemingen, en nadat adviezen van Nederlandse paardenexperts waren ingewon nen. Bij de proefnemingen mocht o.a. gebruik gemaakt worden van de volbloeds uit de stallen van Z.K.H. Prins Bernhard. De paarden zullen worden ver voerd in speciale boxen, die dooi de KLM zijn ontworpen en die van een geheel nieuwe vinding zijn Hierdoor is het mogelijk ge worden ook deze zeer kwetsbare categorie dieren op de meest ideale wijze door de lucht te vervoeren, aangezien zij zich in deze boxen volkomen op hun gemak voelen en zij noch zich zelf kunnen verwonden, noch enig materiaal kunnen bescha digen. worden afgesteld. Het snelle luchtvervoer is er borg voor. dat de paarden in vol komen frisse toestand op hun plaats van bestemming aanko men. Zij zullen er bii de race? geen hinder van hebben, dat ze kilometers achter de rug hebben AZIATISCHE SPELEN KUNNEN BEGINNEN Aan de eerste Aziatische Spe len, die van 4 tot 11 Maart a.s in het stadion te New Dehli wor den gehouden, zullen in totaal 544 athleten, tot 10 landen beho rend, deelnemen. De organisatie der spelen is thans voltooid en het internationale dorp vlak hi1 het stadion is eveneens gereed om de ploegen te ontvangen. BASKETBAL-SPELERS LIETEN ZICH OMKOPEN In Amerikaanse sportkringc heerst grote opwinding over eei basketbal-schandaal waarbij spc Iers van het „City College oJ New York", van de „New York University" en van de universitai re ploeg van Long Island zijn be trokken. Drie spelers van laatst genoemde ploeg, die Maandag gearresteerd waren, hebben na een verhoor van 14 uur bekend dat zij geld hadden aangenomen om de uitslagen van bepaalde wedstrijden te doen stroken met de wensen van beroepswedders. Tot nu toe zijn 8 personen in staat van beschuldiging gesteld en men verwacht dat er nog meer zullen volgen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3