Frankrijk vreest een herhaling van de Duitse agressie Wat het in Rusland betekent „heropgevoed" te worden Gezin en ontwikkeling De nood der vluchtelingen Nederland gereserveerd tegenover plan-Pleven RADIO Een rapport uit Palestina Terroristen vielen Tasikraalaja aan De rechtspraak in dienst van de almachtige Staat Uitermate wreed Voorwaarden en hulpmiddelen OP VREDEHOF PAQJ^IA 4 WOENSDAG 21 FEBRUARI 1951 (Van onze Parijse correspondent) Donderdag 15 Februari zijn in Parijs de deuren opengegaan voor de conferentie betreffende het Franse plan om een gemeen schappelijk Europees leger te vormen. De afgevaardigden van België, Italië, Westelijk Duitsland, Luxemburg en Frankrijk nemen als gewoon lid aan de bijeenkomst deeL De andere naties echter, Engeland, Denemarken, Noorwegen, Portugal en Nederland vol stonden voor deze gelegenheid nog met het zenden van waar nemers, evenals Canada en Amerika, die als gasten-van-Europa werden uitgenodigd. Wat ons land betreft: onze regering heeft doen weten, dat haar afgezanten tot een meer positieve mede werking zullen worden gerechtigd, indien de conferentie althans een loop neemt, die volgens Den Haag bevredigend mocht zijn. Zodoende neemt Nederland dus een afwachtende, zelfs enigszins gereserveerde houding aan. Vol gens enkele beoordélaars zou daar een doelbewuste tactiek achter schuilen. Zij denken namelijk, dat Nederland op die manier de Franse autoriteiten poogt te no pen ott grotere spoed en tot gro tere concreetheid. In diezelfde kringen verklaart men, dat onze regering zich bij die tactiek onder meer heeft laten leiden door de ervaringen, opgedaan met de be sprekingen over het zogenaamde Schuman-plan. Ook toen name lijk zou de Nederlandse delegatie nogal eens met enig succes en wel door het tonen van een iet wat „uitdagend voorbehoud" de Fransen hebben overgehaald om duidelijk te zijn in plaats van vaag. Hetgeen op internatio nale conferenties natuurlijk in derdaad gewenst schijnt! Geen herhaling van 1914 en 1940. Het Franse plan om een Euro pees leger te vormen werd en kele maanden geleden geopperd PROGRAMMA DONDERDAG 22 FEBR. 1951 HILVERSUM I. 402 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00— 24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmu- ziek; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuz.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gramofoon- mnziek; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek: 10.30 De Ant woordman; 10.45 Gramofoonmuz. 10.50 Voor de kinderen; 11.00 Or gelconcert; 11.45 „Het woonhuis in de oudheid", causerie; 12.00 Orgel en accordeon; 12.30 Land en tuinb.mededelingen.; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Pianospel; 13.00 Nieuws; 13.15 Allerlei; 13.20 Instrumentaal kwintet; 13.50 U kunt het geloven of niet; 13.55 Gramofoonmuziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Altviool en piano; 15.00 Voor de zieken; 16.00 „As- sortimento"; 17.00 Voor de jeugd; 17.50 Regeringsuitzending: jeugd uitzending Regina Zwart: „De brievenbus gaat open"; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Walsmuziek; 18.55 Pianospel; 19.10 „Gesprek met de brandweerman"; 19.20 Gramofoonmuziek; 19.50 „Voor Burger en Militair"; 20.00 Nieuws 20.05 „De groeten van Nuchteren" 20.15 Avro-alleriei; 20.20 Phi.har- monisch ork. en solist; 21.30 „Het fregat „Het Geluk", hoorspel; 22.10 Dubbel vocaal kwartet; 22.30 Gramofoonmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten; 23.3024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 29 m., 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Mor- febed en liturgische kalender; .00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gramofoonmuziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gramofoon muz.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek; (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen) 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Lichte muziek; 14.00 Gramofoonmuziek; 15.00 Voor de vrouw; 15.30 Fluit, viola da gamba en clavecimbel; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gramo foonmuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Pianoduo; 17.50 Metropo.e- orkest; 18.30 Land- en tuinbouw- causerie; 18.45 Gramofoonmuziek; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.15 „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord"; 19.30 „In dienst van het vader- land";19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerd pro gramma: 22.10 Gramofoonmuziek 22.15 Buitenlands weekoverzicht; 22.35 Gramofoonmuziek; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoon muziek. BRUSSEL, 324 en 484 m. 324 m 11.45 Gramofoonmuziek; 12.15 Licht orkest; 12.30 Weerberich ten; 12.33 Voor de boeren; 12.30 Licht orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonmuziek: 14.00 Voor de jeugd; 15.00 Engelse les; 15.15 Gramofoonmuziek; 15.40 Franse les; 16.00 Gramofoonmuziek; 16.30 Causerie; 16.45 Gramofoon muziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Gra mofoonmuziek; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Gramofoonmu- 18.25 Causerie; 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nieuws; 19.30 Zang en piano; 19.50 Causerie; 20.00 Verzoekprogramma; 21.00 Klank beeld: 21.30 Gramofoonmuziek; 21.45 Actualiteiten; 22.00 Nieuws; 22.15 Piano en altviool; 23.00 Nieuws; 23.05 Dansmuziek; 23.32 24.00 Gramofoonmuziek. 484 m 12.05 Omroeporkest; 13 00 Nieuws 13.10, 13.30 en 15.00 Gramofoon muziek; 16.30 Viool en piano; 16.50 Gramofoonmuziek: 17.10 In strumentaal kwintet; 18.30 Man nenkoren en piano; 19.00 Om roeporkest en koren; 19.45 Nieuws; 20.00 Hoorspelen; 22.00 Nieuws: 22.15 Gramofoonmuziek; 22.55 Nieuws: 23.00 Gramofoon muziek: 23.55 Nieuws. door minister-president René Pié- ven. Hij kwam er mee voor de dag op een moment dat de ver houding tussen Frankrijk en Amerika volgens velen nogal „koel scheen te zijn. Die koel heid sproot, naar men niet ten onrechte opmerkte, voort uit een verschil van mening over het vraagstuk der Duitse herbewape ning. In die tijd waren de Ame rikanen nogal gretig bereid om de Duitsers zij het in beperkte mate en zij het volgens een an dere methode dan bijv. een Bis marck weer militair te trainen. Zij achtten, ronduit gesproken, West-Europa alleen maar verde digbaar met Duitse medewerking. De Fransen vonden, dat Washington veel te hard van sta pel liep. Zij herinnerden zich, hoe het Duitse militarisme reeds tweemaal in één generatie tot bloedbaden en verwoestingen had geleid. In de internationale diplo matie, op vergaderingen en bij besprekingen onder vier ogen, kwamen zij met hun tot voorzich tigheid aansporende argumenten voor de dag. Weldra ontdekten zij echter, dat er onder de huidige omstandigheden eigenlijk niet te ontkomen viel aan een Duitse herbewapening. En ziedaar de reden, waarom zij tenslotte een plan opperden, volgens hetwelk Westelijk Duitsland wel aan de gezamenlijke defensie zou kun nen deelnemen, doch dan op een wijze, die een herhaling van 1914 en 1940 practisch onmogelijk leek te maken. Grof geschetst ziet het plan er nit als volgt; Laten de landen van West-Europa volgens een vol strekt eendere methode hun manschappen africhten. Vat die manschapen nu eens niet samen in divisies van ongeveer 15000 man doch in brigades, of „combat- teams" van om en nabij de 5000 man. En voeg dan die landelijke brigades bijeen tot gemengde, dat wil zeggen inter-Europese divi sies. Is dat, zo vroegen de Fran sen, niet een prima manier om te voorkomen dat er wederom nationale, en tot chauvinisme ge neigde legers zullen ontstaan? Verder behoorde het tot de Franse gedachtengang, dat de aldus gevormde legermacht zou moeten worden geplaatst onder een gemeenschappelijke Europese bevelhebber. Bij voorkeur wilden zij daar een Fransman voor kie zen, en aanvankelijk hadden zij daar generaal Juin voor op het oog. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft Juin, die in ieder geval een man-van-actie is geantwoord: „Alles goed en wel, maar zolang dat Europese leger nog slechts een schrijftafel-organisatie is, meen ik nuttiger werk in Noord- Afrika te kunnen doen". Talrijke vragen doemen op. Juin had, van zijn standpunt uit bekeken, ongetwijfeld gelijk. Het Europese leger is voorlopig j nog slechts een denkbeeld, een ideaal zo men wil. Talrijk, zeer talrijk zijh de problemen, die er mee samenhangen en welke geenszins zomaar een-twee-drie kunnen worden opgelost.. Wij zul len een paar van die problemen maar even vragenderwijs aan duiden: Zal het Franse idee om voor dit leger een gemeenschappelijke, dus inter-Europese begroting te ontwerpen, genade vinden in an dere ogen? Hoe denkt men de Europese strijdmacht in te scha kelen in het Atlantisch leger? Welke politieke organen een Europees „ministerie van Defen sie" nog bijgestaan door een even eens Europees „parlement" zullen de (Europese) generale staf moeten doubleren? Hoe wil men eigenlijk de reeds in West- Europa bestaande legers doen opgaan in de gemeenschappelijke legermacht? Wie gaat de wapens leverenAmerika?of zal West-Europa's eigen zware in dustrie daarvoor moeten zorgen? En welke taak wordt dan toebe deeld aan Duitsland en zijn Ruhr baronnen? Zoveel vragen, zoveel vaaghe den. En we zouden er nog vele vragen aan kunnen toevoegen. Daarom lijkt het ons duidelijk, dat de verwerkelijking van dit Franse plan minstens enkele jaren tijd zal vergen. Zó lang kan het duren, dat de Amerikanen, die nu eenmaal van snel en doelmatig werk houden, in het begin zeer weinig voor dit denkbeeld voelden. De laatste tijd echter heeft Washington een flink stuk van zijn critiek laten vallen. De Franse regering werd zelfs door Truman, Marshall en Acheson goedkeurend op de schou ders geklopt: „Goed zo, dit plan heeft althans de verdienste, dat het de éénwording, de samenwer king van de Europese landen kan bevorderen". Ook Eisenhower bleek er nogal welgevallig tegen over te staan. De reden waarom de Amerika nen plotseling zoveel zachter werden met hun critiek schuilt waarschijnlijk niet alléén in het feit, dat zij het „plan-Pléven" beschouwen als een deugdelijk bindmiddel yoor de Europese één- making. Er is ook een andere re den voor: zij hebben namelijk ontdekt, dat het inschakelen van Duitsland onder alle omstandig heden nog wel een poosje op zich zal moeten laten wachten. Im mers, het West-Duitse moreel is op het ogenblik veel minder sol datesk dan Washington een half jaar geleden scheen te denken, en bovendien zal het nog wel enige tijd duren voor de Ameri kaanse fabrieken, hoe ongelofe lijk snel deze ook kunnen wer ken, voldoende hebben geprodu ceerd om West-Europa compleet te bewapenen. Kortom, er is nog wel wat tijd-voor-afwachten, nog wel wat speelruimte over. En waarom zouden de Fransen die speelruimte niet mogen be steden om de practische verwe zenlijkbaarheid van een ge-Euro- peaniseerd leger te bestuderen? Slagen zij niet, dan kan men het altijd nog op de „klassieke" ma nier proberen. En slagen zij wel, dan zal Washington terecht kun nen zeggen: Des te beter! De tragedie der Palestijnse vluchtelingen is reeds haar derde jaar ingegaan en hoewel de tijd alle wonden pleegt te helen, uit een rapport van de Pauselijke Hulp-missie in Palestina blijkt, dat de problemen van de ruim 700.000 vluchtelingen, die door de strijd tussen Joden en Ara bieren alles verloren, nog lang niet is opgelost. De Pauselijke Nuntie in Pale stina en de landen in de onmid dellijke omgeving Libanon Egyp te, Syrië en Frans-Jordanië, bie den, met al de, hen ten dienste staande middelen en vaak ge steund door Arabische organisa ties, op alle mogelijke wijze hulp aan die talloze, van huis en haard verdrevenen die zelfs het allernoodzakelijkste moeten ont beren. De Pauselijke roepstem heeft reeds over de gehele we reld gehoor gevonden en aller wegen zijn er comité's gevormd, die finantieel en in natura steun verlenen aan de Pauselijke Mis sie in Palestina, doch de nood is nog zó ontzettend hoog, dat de werkzaamheden van de Missie nog lang niet kunnen worden beëindigd. Het comité „Pro Pa lestina" doet daarom van tijd tot tijd nog een beroep op het mede- VIER DODEN Een ongeveer 500 man sterke bende heeft in de nacht van Zon dag op Maandag tot vijfmaal toe een aanval gedaan op Tasikmalaja (in het Oosten van West-Java). Gedurende een half uur had een zware vuurwisseling plaats tus sen de bende enerzijds en de politie en de APRI anderzijds. Een politieman en een militair werden gedood. De aanvallers, die in uniformen gekleed waren, roofden een grote voorraad me dicijnen uit het hospitaal en doodden daar twee leden van het personeel. leven van katholiek Nederland en wel op een zeer aantrekkelij ke wijze, n.l. door de uitgave van het fraaie Palestina Album, ge schreven door Drs Jean Eyclieler Montfortaan en met tal van prachtige foto's van het H. Land verlucht. Men steunt het werk van de Pauselijke Hulpmissie voor Pa lestina op een gemakkelijke wij ze door het mooie Palestina- Album te kopen. KONINGIN REIKT ONDERSCHEIDINGEN UIT Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin op Woensdag 28 Februari a.s. te elf uur in het paleis op de Dam een aantal militaire dapperheidsonderschei dingen uit te reiken, waarbij o.a, een zevental ridders der Militaire Willemsorde beëdigd zal worden. De zware regens, die het ter rein van het „Festival of Bri tain" in een modderpoel her schapen hadden, noodzaakten de Engelse minister-president Attlee, die een bezoek bracht overschoenen aan te trekken. NOG 800.000 CENTEN De stroom van koperen centen, die lange tijd voor het leger- monument uit alle windstreken van ons land voor Rhenen vloei de, is opgedroogd. Het comité Nationaal Leger- monument Grebbeberg ontving op deze wijze f 20.000.—. De burgemeester van Rhenen, die deze actie heeft aangemoedigd deelt mede, dat er thans nog een tekort is van f 8000.of 80.000 centen. De Russische regering bedient zich van een systeem van straffen en belonen, dat er op gericht is de economische activiteit te stimuleren, hetgeen wel nodig is, daar ieder streven om direct persoonlijk voordeel te verwerven in Rusland als kapitalistisch gebrandmerkt wordt. Tevens stelt dit systeem haar in staat alle daden, welke zij in strijd acht met de belangen van de staat, als een misdrijf aan te merken. Het feit dat zij hiertoe op grond van de bestaande wetten het recht heeft, vormt een van de merkwaardigste kenmerken van het Russische socia lisme" in zijn huidige vorm. Wanneer alle economische en politieke macht bij de staat berust, blijft de onderdanen van die staat nog maar één mogelijkheid over, nl. deze staat slaafs te dienen. vastgestelde normen houdt of producten vervaardigt die niet voor direct gebruik geschikt zijn, worden de leden van de directie, de hoofdingenieurs, de bedrijfs leiders, de assistent-oedrijfslei- ders en de inspecteurs en opzich ters hiervoor verantwoordelijk gesteld. Het afleveren van onvol waardige producten staat in Rus land gelijk met sabotage en zij, die zich hieraan schuldig maken, kunnen tot gevangenisstraffen van 5 tot 8 jaar veroordeeld worden. Indien bij een en ander echter van opzet sprake is, wor den de beklaagden onmiddellijk als saboteurs gebrandmerkt. Vóór 26 Mei 1947 stond op een derge lijk misdrijf de doodstraf, doch na die datum worden de „sabo teurs" gewoonlijk tot 25 jaar dwangarbeid veroordeeld, door te brengen in een z.g. heropvoe dingskamp. In slechts enkele ge vallen komen de beklaagden er met een lichtere straf af. Hun bezittingen worden echter veelal verbeurd verklaard. Iedere arbeider, die meer dan 20 minuten te laat op zijn werk Alle ingenieurs, arbeiders, boe ren, ja zelfs geleerden, schrij vers en andere kunstenaars staan in dienst van de regering en indien zij hun plichten niet na komen of in gebreke blijven de hun door de regering toegewezen taak uit te voeren, kunnen zij beschuldigd worden van plichts verzuim en sabotage en in be paalde gevallen zelfs van hoog verraad. Ofschoon in Rusland de criminele rechter in sommige ge vallen nog wel eens voor reden vatbaar is, staat het Russische strafrecht over het algemeen be kend *als uitermate wreed. Daar tegenover staat echter, dat royale beloningen een ieder ten deel kunnen vallen, die zich in de ogen van de Russische machts hebbers buitengewoon verdien stelijk heeft gemaakt. Sabotage Indien in Rusland een fabriek goederen van inferieure kwali teit aflevert, zich niet aan de Een rechtmatige oudertrots is in elke vader en moeder volko men te billijken. Zij zien in hun kinderen gaarne de verwerkelij king van hun eigen idealen en streven er naar dat hun nakome lingen. wanneer zii groter ziin geworden, een nositie gaan in nemen. die zo mogelijk hoger en beter zal ziin dan de hunne is geweest. Aan moeiten, offers en onkosten voor de onvoeding en ontwikkeling van hun zonen en dochters zullen verstandige ouders alles gelegen laten liggen. Echte christelijke beschaving is immers het kostbaarste erfdeel dat aan het nageslacht kan wor den nagelaten. Het gezins-milieu. De jeugd moet men de kans tot slagen geven. Zij moet de ge legenheid krijgen de talenten die in haar zijn, tot ontplooiing- te kunnen brengen. Zij vraagt daar om vóór alles het gunstige kli maat, de passende sfeer waarin zij kan gedijen. Een plant ver zorgt men, jong leven wordt ge koesterd en omgeven met liefde volle zorgen, aan zieken en ouden van dagen wordt de verzorging geboden waar zij om vragen. Ook de jeugd heeft een milieu nodig dat beantwoordt aan haar behoeften. Het is duidelijk dat onze opgroeiende kinderen niet kunnen volstaan met school en vereniging alleen. Het is thuis, in het ouderlijk gezin, dat zij op de eerste plaats alles moeten vinden waar zij redelijkerwijze recht op hebben. De taak van school en vereniging, hoe voornaam en be langrijk ook, kan uiteraard nooit meer dan een aanvullende zijn. Het is het gezin dat het natuur lijk milieu is waarin onze kin deren moeten opgroeien. De op voeding, karakter-vorming en verstandelijke ontwikkeling die nen voornamelijk uit te gaan van uit het gezin, door de ouders. Zij zijn het die het eerst zijn aan gewezen om te zorgen dat hun kinderen opgroeien tot zoveel mogelijk geheel en al gave, gees telijk-volwaardige mensen. Daartoe rust op de ouders de plicht om te zorggn dat het ge zins-milieu in alle opzichten der mate gunstig is. dat ae geestelijke groei der kinderen zich onge stoord en voorspoedig kan vol trekken. Er moet in het gezin zelf een sfeer aanwezig zijn die bevorderlijk is voor de normale geleidelijke ontplooiing der jonge levens. In dit opzicht moet er een overeenstemming en samenwer king zijn tussen het leven in het gezin en dat er buiten, de school en de verdere uitingen van het maatschappelijk leven, waarin men met anderen te maken beeft, hetzij in de verschillende vereni gingen, hetzij in de omgeving, waar men zijn werkkring heeft. Het zou niet voldoende zijn, als onze kinderen het meest voor treffelijk onderwijs zouden ge nieten, maar zij zouden tbuis niet datgene aantreffen, wat vereist is om geestelijk ten volle tot hun recht te kunnen komen. De ouders moeten in eigen gezin een geest aankweken en verzorgen van echte beschaving, van oprechte belangstelling voor de hogere vor men van cultuur in kennis en kunst. Het gezin moet open staan voor alles wat waarlijk veredelt en verfijning brengt, zowel wat betreft de meer verstandelijke vermogens als de hele verdere levenshouding. Een Huis-bibliotheek. Weldenkende ouders, wie de toekomst van hun kinderen wer kelijk ter harte gaat, hechten terecht de grootste waarde aan deze gezins-sfeer, die gunstig is voor de steeds hogere opvoering van het geestelijk peil, waarop een beschaafd gezin dient te staan. De ouderen zowel als de jongeren komen onophoudelijk in aanra king met de intellectuele en tech nische vormen der beschaving, niet enkel uit het heden, maar ook uit het verleden. Door dit contact nemen zij aan het leven deel. ondergaan zij er de onver mijdelijke invloed van, maar kun nen zij er ook zelf een persoon lijk vormend stempel op drukken. Zij worden niet enkel geleefd, zij leven ook zelf, bewust, in het bezit van hun eigen persoonlijk heid en hun eigen waarde. Een beschavingsloze mens verdient de ere-naam mens niet te dragen, hij is het kudde-dier uit de grote massa die de zin voor de per soonlijke waardigheid heeft ver loren. Dit is wel mede een van de grote geestelijke gevaren in onze dagen. Christelijke opvoeding daaren tegen streeft naar vorming van de hele, volledige mens. Geen enkel gebied van het menselijk weten en kunnen is voor ons, katholieken, afgesloten, nu wij met Sint Paulus waarlijk weten te waarderen al wat waar. al wat goed, al wat schoon is. Wij zijn geen sombere cultuur-verachters noch enghartige anti-humanisten. Van God is de aarde en al wat daarop is, zingt de oude Psalm, die door de Kerk met instemming wordt herhaald. Daarom is het dat ieder katho liek gezin, dat naar verdieping en verbreding van zijn christe lijke cultuur streeft, de beschik king behoort te hebben over een eigen miniatuur-bibliotheek. Gezin en Encyclopedie. De betekenis van wat er in een gezin wordt gelezen aan kranten, tijdschriften en boeken, is onbe rekenbaar voor wat de vormende invloed betreft. De lectuur be paalt voor een zeer groot deel de standing van een gezin, zij is de graadmeter van het peil waarop men er leeft. Na de allereerste stoffelijke behoeften voor voed sel en kleding is goede lectuur voor een gezin broodnodig. Vooral daar waar nog jonge opgroeiende mensen zijn, die hun verstande lijke en zedelijke vorming nog moeten voltooien, ofschoon nie mand te oud is om nog altijd iets te kunnen leren. Het is wel onmogelijk dat iedereen zich de boeken aanschaft die er verschijnen. Maar het grote moderne middel dat als een tem pel der wetenschap het gehele brede terrein der kennis over koepelt, is de Encyclopedie. Zulk een samenvattend werk dat op alle gebieden klaar en duidelijk inlicht, is in het snelle moderne leven een onontbeerlijke gids. Wij geloven dat zulk een verza melwerk juist de bibliotheek be hoort te zijn van een gezin. Van een gezin toch heeft elk der leden zijn belangstelling voor de meest uiteenlopende onderwerpen,waar over met de anderen van gedach ten wordt gewisseld. Het zal juist de betekenis van een Encyclope die Voor het gezin zijn. dat zij de bron voor alle studie, kennis, ge- dachtenwisseling en voorlichting zal zijn. Wij zijn in Nederland zo geluk kig dat wij over een eigen Katho lieke Encyclopedie beschikken. Het 6e deel (van Brandenburg tot en met Cava) is nu versche nen; een vierde gedeelte van de gehele reeks is nu voltooid. De verschijning van ieder deel is tel kens een gebeurtenis, belangrijk genoeg om onder de aandacht van onze lezers gebracht te wor den. Ditmaal zouden wij op de grote betekenis van dit boekwerk bizonder voor het gezin als hulp middel ter voorlichting en ont wikkeling met nadruk willen wij zen. In een katholiek gezin be hoort geen andere dan de katho lieke Encyclopedie thuis: Zij is wat wetenschappelijke standing betreft zeker zo goed, als gids en als vraagbaak betrouwbaarder en veiliger. H. J. Einde textielstaking in West Java De textielstaking in West-Java is geëindigd met een volledige overeenstemming tussen partijen. komt zonder hiervoor een geldige reden te kunnen opgeven, wordt hiervoor beboet met een som die 25 pet. van zijn halfjaarlijks in komen bedraagt. Het Hof van Justitie doet de directie van de fabriek of onderneming waar de betrokken persoon werkzaam is een bevelschrift toekomen, waar in betaling van de vastgestelde boete wordt geëist en hiervoor is (zijn) de werkgever(s) wel gedwongen een deel van het loon van de betrokken persoon in te houden en dit in de staatskas te storten. Wanneer de aldus be boete arbeider andërmaal te laat op zijn werk komt, wordt hij tot een gevangenisstraf van minstens 1 jaar veroordeeld. Wanneer men de Russische strafwet vergelijkt met die van andere landen, wordt men ge troffen door enkele opmerkelijke verschillen. Indien er geen be zwarende omstandigheden aan wezig zijn, kan moord met een Gevangenisstraf van ten hoogste jaar gestraft worden, terwijl op diefstal in sommige gevallen 10 jaar gevangenisstraf staat. Zijn er echter bezwarende omstandig heden aanwezig, dan kan de be klaagde zelfs tot 20 jaar gevan genisstraf veroordeeld worden, terwijl op moord nooit meer dan 10 jaar gevangenisstraf staat. Hieruit blijkt dat men in de Sovjet-Unie meer waarde hecht aan materiële waarden dan aan een mensenleven. Bij het decreet van 26 Mei 1937 werd de doodstraf (op misdrij ven tegen de veiligheid van de staat) varvangen door 25 jaar dwangarbeid in de z.g. heropvoe dingskampen. Feitelijk betekent dit een langzame dood. want geen mens kan het 25 jaar uithouden in deze kampen, waar de mensen sterven als ratten tengevolge van uitputting, epidemieën en kou. BÜ het decreet van 12 Januari 1950 werd de doodstraf echter weer ingevoerd. Hierdoor kunnen alle verraders, spionnen en sabo teurs zonder veel omhaal geli quideerd worden. Het Russische strafrecht ver schilt van het in andere landen geldende strafrecht niet alleen door zijn strenge strafbepalingen doch tevens in een aantal andere opzichten. Zo is het bijvoorbeeld op grond van de geldende bepa lingen mogelijk dat kinderen bo ven de 12 jaar voor een vuur- peleton gebracht worden. Niet minder weerzinwekkend is de bepaling dat de familieleden van een veroordeelde in bepaalde ge vallen mede verantwoordelijk ge steld kunnen worden voor de ge pleegde misdaad. In verband hier mede is het misschien wel dien stig het decreet van 8 Juni 1943 eens wat nader te bezien. Op grond van- dit decreet kun nen familieleden van een officier of soldaat van h^* Rode Leger, die wegens hoogverraad veroor deeld is, tot gevangenisstraffen van 5 tot 10 jaar veroordeeld worden, vooropgesteld dat zij van te voren op de hoogte waren van de plannen van de veroordeelde. Het is hierbij geenszins noodza kelijk dat zij de veroordeelde bij het plegen van de misdaad be hulpzaam zijn geweest. De ove rige volwassen leden van de familie en de gezinsleden van de veroordeelde, ook al waren zij niet op de hoogte van diens plannen, verliezen het kiesrecht en worden voor de tijd van -5 jaar naar afgelegen streken ver bannen. Heropvoeding. Het is in de Sowjet Unie ge bruikelijk diegenen die het met het regeringsbeleid niet eens zijn of hiervan verdacht worden, naar concentratiekampen te sturen, de zgn. „heropvoedingskampen", die zich meestal in afgelegen delen van het land bevinden. Ieder kan zender vorm van proces verban nen worden en wanneer een Com missie van de M.V.D. of een chef van de „militia" zelfs maar ver moedt dat een bepaalde persoon staatsgevaarlijk is, kan deze voor vijf jaar naar een concentratie kamp gestuurd worden. Uit alles blijkt dat het er de Sow jet-regering eerder om te doen is op een goedkope manier aan arbeidskrachten te komen dan om het recht te doen zege vieren. Vele ballingen die soms 25 jaar van huis en haard ver bannen zijn, worden te werk ge steld in speciale afdelingen van de zgn. concentratiekampen. Nie mand weet hoeveel gevangenen in deze kampen zijn onderge bracht, doch zii hebben reeds gi gantische projecten uitgevoerd. Zo hebben zii biiv. een kanaal tussen de Witte Zee en de Oost zee gegraven, steden gebouwd, zoals bijv. Magadan, en spoorwe gen aangelegd in het uiterste Noord-Oosten van het Russische rijk, terwijl zij verder talloze werken in de arctische zone van Siberië hebben uitgevoerd. FEUILLETON door JEAN REMY Nu was de stilte dan ook in drukwekkend. Men zou bij dit weelderig decor een toeschieten de lakei verwachten om u te hel pen, bedienden met witte hand schoenen of korte pofbroeken of een oude gouvernante met man- tille, die zwijgend en bescheiden oprees. Maar er gebeurde niets, niemand kwam; zelfs geen geluid van een enkele voetstap of stem. alleen het geraas van de neer stortende regen tegen de ruiten Een donderslag weerklonk in de hall. De ideale echtgenoot het was inderdaad een ideale echt genoot ging door de voordeur naar buiten en belde nu: het ge luid doorsneed de stilte en ver stomde. Een bliksemstraal zette de vestibule in vol licht met een droge slag volgde de donder. „We behoeven toch niet in de hall te blijven staan," zei de dame, die steeds meer verkilde temidden van het gesmeed ijzer, dat de bliksem aantrok. Ze ging door de open tussen deur en verblind stond ze op de drempel stil. Wel dertig rood koperen pannen, vispannen en braadpannen, lepels en schuim spanen die naast elkaar hingen aan de muur van een enorme keuken, die zij wilde ingaan. Een tafel, geheel bedekt met por selein en wite tegels, was in het midden waar zij leeg was, glan zend en blank. Op de oude stoelen, tussen twee gebeeldhouwde dientafel tjes. rekte zich een prachtige kat uit en maakte een sprong, toen de bezoekers bipnen kwamen. De heer verheugde zich zeer over de verrukking die zich op het ge laat van zijn vrouw aftekende "Het was duidelijk dat deze ver bluffende aankomst op het rus tige kasteeltje hem amuseerde; ofschoon hjj het zich heel anders had voorgesteld, zag hij met ver trouwen het verloop der gebeur tenissen tegemoet. Bovendien, wat had hij te vrezen? Had hij niet, bij wjjze van introductie, een brief by zich, in een dank bare toon gesteld, de laatste die van hier uit naar Engeland was gezonden en waarin zijn jeugdige cliënte hem uitdrukkelijk ver zocht had haar het genoegen te verschaffen enkele weken te willen verblijven op ..Vredehof", waarvan het dossier zolang in zijn bureau een voorwerp van zijn zorgen als advocaat was ge weest? Hij deed enkele passen in de keuken en toen hij merkte, dat het vuur brandde, lichtte hij de deksel van een klein, bruin emaille pannetje op, waar iets in kookte en juichte tevreden: „Er is iemand vrouwtje, iemand, die hier vanavond wil eten, want er staan boontjes op het vuur." „En als er nu niemand is dar de tuinman om ons te bedienen, wat doen we dan?" „Och. laten we maar blijven Hii zal wel zorgen, dat er iemand komt om ons te bedie nen." „Je ziet wel," zei de dame, met die eigenaardige onverdraag lijke toon van mensen, die altijd gelijk hebben, ,,dat ik Elise mee had moeten nemen, zoals ik van plan was." „Wie zegt, dat ze dat had wil len doen? Als ik dienstbode was, dan zou ik ervoor bedanken om altijd mijn vacanties door te brengen met de mevrouw en mijnheer, die ik het hele jaar dienen moet." „Och, wat mij betreft," ant woordde zij met waardigheid, „als het ging om mensen zoals wij zou het mil werkelijk om het even zijn." De man liep rustig naar het venster en keek naar het park, waar de voorwereldlijke regen bleef plenzen. „Wat een hondenweer! Weet je wel. dat het erg romantisch is om met zulk een weer in dit paleis aan te komen?" „Alleen erg onaangenaam; heb je al enig idee, wat we gaan doen als er niemand komt op dagen?" „Maar er komt beslist iemand," verzekerde hij. „Wat een enorm park. moet je zien! Het is werkelijk een schitterende be zitting." Ze voegde zich bij hem en ge durende enige ogenblikken ston den ze stilzwijgend naar het neerkomende onweer in de tuin te kijken. Aan het andere uiteinde van de keuken kwam iemand binnen, maar ze hoorden het niet; het was een vreemd gezicht, zo'n klein mannetje, zonderling ge kleed in een rood-linnen cape met drie kleine kraagjes over elkaar heen. zoals vroeger de wijnbouwers uit Champagne ge kleed waren of ouderwetse koet siers van een dilligence. Hij leek verschrikkelijk op een joker uit een kaartspel. Hó' was zó nat, alsof hij juist uit de vijver kwam. Hij legde zijn visgerei op tafel met een grote bos vers-geplukt gras: juist op dat moment keerde de dame zich om. Ze uitte een zodanige gil van ontzetting, dat het mannetje zelf verschrikt opsprong, „O wat hebt u me laten schrikken!. Het oudje begon te lachen en zei rustig: „Dat is dan toch de eerste keer dat ik iemand aan het schrikken maak mevrouw, en het spijt me zeer. Ik had u zelf niet'eens ge zien." Haar man begon nu ook te lachen, wat hem enorm verlicht te. Hij bezag de kleine oude man als iémand, die zo zou hebben kunnen weglopen uit een boek van Dickens. „U bent waarschijnlijk de tuin man?" De ogen van de dwe?g, kleine oogjes, sprankelend van ondeugd en intelligentie, richtten zich op de meneer. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4